Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 OKI bėn thirrje pėr njohjen e Kosovės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 67
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: OKI bėn thirrje pėr njohjen e Kosovės   Wed Jul 06, 2011 12:28 am


OKI bėn thirrje pėr njohjen e Kosovės

Organizata e Konferencės Islamike nė sesionin e 38 tė Kėshillit tė Ministrave tė Jashtėm, tė zhvilluar nė Astana tė Kazakistanit, ka miratuar njė Rezolutė pėr situatėn nė Kosovė.


E marte 5 Korrik 2011

OKI-ja nė pikėn e tetė tė Rezolutės, pėr herė tė parė thėrret tė gjitha shtetet anėtare tė Organizatės sė Konferencės Islamike qė tė marrin nė konsideratė njohjen e Kosovės, duke u bazuar nė tė drejtat e tyre tė lira dhe sovrane si dhe pėrputhje me praktikat e tyre kombėtare.

Po ashtu, kjo Konferencė, me Rezolutėn e aprovuar, njeh plotėsisht Opinionin Kėshillėdhėnės tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, i publikuar me 22 korrik 2010, nė tė cilin Gjykata ka konkluduar se Shpallja e Pavarėsisė sė Kosovės nuk ka shkelur as ligjet e tė drejtės ndėrkombėtare e as rezolutat relevante.

"Nė kėtė sesion tė Konferencės ishte prezent edhe ekipi i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme i udhėhequr nga Beqiri Ismaili, kėshilltar i jashtėm i Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Kosovės(MPJ), Enver Hoxhaj dhe i Ngarkuari me Punė i Republikės sė Kosovės nė Mbretėrinė e Arabisė Saudite, Rexhep Boja dhe shėnon njė hap tė rėndėsishėm drejt njohjeve qė rezulton nga Strategjia pėr njohje e miratuar nga Qeveria e Kosovės", thuhet nė njė njoftim tė MPJ'sė.

Nė Rezolutėn numėr 17/38, Organizata e Konferencės Islamike nėnvizon progresin e bėrė nga Kosova pėr forcimin e demokracisė dhe punėn institucionale nė tė gjitha nivelet nė shėrbim tė paqes dhe stabilitetit nė vend dhe nė tėrė rajonin.

Nė Rezolutė, OKI-ja mirėpret anėtarėsimin e Kosovės nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe nė Bankėn Botėrore.

OKI-ja pranon zhvillimet e rėndėsishme politike qė kanė ndodhur nė Kosovė qė nga takimi i fundit, pėrfshirė zgjedhjet e pėrgjithshme dhe zgjedhjen e qeverisė sė re dhe presidentit tė ri, tė cilat janė zhvilluar nė njė formė tė rregullt dhe nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare.

OKI-ja, po ashtu, mirėpret pėrkushtimin e tė gjitha palėve tė interesuara (lokale dhe autoritetet ndėrkombėtare), pėr forcimin e mėtutjeshėm tė sundimit tė ligjit nė Kosovė.

Organizata e Konferencės Islamike, nė rezolutė, mirėpret pėrpjekjet e vazhdueshme tė Unionit Evropian pėr tė avancuar perspektivėn evropiane tė Kosovės dhe tėrė Ballkanit Perėndimor, duke dhėnė nė kėtė mėnyrė kontribut vendimtar pėr stabilitetin dhe prosperitetin nė rajon.

OKI-ja mbėshtetė procesin e dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė me lehtėsimin e Bashkimit Evropian pėr ēėshtje teknike, si kėrkesė e Rezolutės sė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, 64/298.

Organizata, po ashtu, mirėpret bashkėpunimin e Kosovės me institucionet ekonomike dhe financiare tė OKI-sė, dhe thėrret komunitetin ndėrkombėtar, pėrfshirė vullnetin e mirė tė shteteve anėtare tė OKI-sė, qė tė vazhdojnė kontributin e tyre pėr mirėqenien ekonomike tė Kosovės.

Nė rezolutėn e miratuar nė kėtė sesion tė Kėshilli tė Ministrave tė Jashtėm tė OKI-sė, kėrkohet nga Sekretari i Pėrgjithshėm i saj, qė nė sesionin e ardhshėm tė Kėshillit tė Ministrave tė Jashtėm tė OKI-sė tė sjellė tė njė raport pėrcjellės pėr progresin e kėsaj rezolute.

Organizata e Konferencės Islamike, ėshtė organizata e dytė mė e madhe ndėr qeveritare pas Kombeve tė Bashkuara, me gjithsej 57 shtete anėtare nga katėr kontinente tė ndryshme.
/express/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: OKI bėn thirrje pėr njohjen e Kosovės   Wed Jul 06, 2011 1:14 am

Sa idiferent ja i gjith forumi kunder ktyre temav te Mixhes Mexhidit i vetmi un qe po shkruaj dhe at rrall pse spo e dij.... etj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
OKI bėn thirrje pėr njohjen e Kosovės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: