Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:36 pm


Kush mbjell njė “pemė”, mbjell njė tė ardhme tė lulėzuar…

“FERMERI”

gazetė e pavarur periodike kulturoro- historiko - letrare, e pėrtremuajshme
e fermerėve
Botohet nėn drejtimin e KĖSHILLIT KOORDINATIV TĖ SHOQĖRISĖ CIVILE TĖ TREVAVE TĖ JUGUT TĖ SHQIPĖRISĖLidhjes sė Krijuesve “PEGASI” Gjirokastėr
Viti i tretė i botimit, Nr.1 (003) muaji maj 2011 Ēmimi 30 lekė Euro 1

Vijon rrugėtimin shkėndija e respektuar,
Nisma e Kėshillit Koordinativ tė Shoqėrisė Civile tė Trevave tė Jugut tė Shqipėrisė


Tė nderuar fermerė!
Kėrkoni tė drejtat tuaja me rrugė demokratike pėr pėrmirėsimin tuaj jetėsor, tė kushteve tuaja tė punės, tė trajtesės sė fuqisė punėtore, por njėkohėsisht luftoni para te tė kėrtkoni tė drjtat tė kryeni dhe tė gjitha detyrat tuaja qė burojnė nga ligji themeltar‚Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė. Zbatoni tė gjitha tė drejtat tuaja pėr aplikim qė burojnė nga pėrparėsitė e dhėna. Zbatoni aplikimet e garantuara dhe tė sanksionuara me vendime pėrfituese nė Bujqėsi, Blektori, duke dorėzuar dokumentet pėrkatėse nė Drejtorinė Rajonale dhe Zyrat pėrkatėse tė Bujėsisė nė rrethe pėr tė pėrfituar tė drejtat. Zyrat e Bujqėsisė nqėqpr rrethe kanė nxjerrė kujtesa pėr kėto aplikime dhe pėrftimet pėrkatėse edhe ėpr mbjlejen eul;linjve, pėr vreshtat, pemėt frutore (arroret) , pemėt e tjera frutore; fermat e mabarėshtrimti tė lepujve, tė gjedhit, tė bletės, nėj thundrakėve, duke njohur mė sė miri kriteret e pėrfitimit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:37 pm

Horizonti ynė...
Ē’ėshtė 1 maji?

1 maji ėshtė dita nderkombėtare e punėtorėve. Ajo e ka origjinėn e lindjes sė saj nga njė protestė e madhe e punėtorėve ndaj punėdhėnėsve pėr tė mbrojtur tė drejtat e tyre nė [ikago tė SHBA. Nė sistemin e mėparshėm kjo ditė e klasės punėtore u transformua nė njė festė tė vėrtetė mbarėpopullore, e cila organizohej si e tillė me njė program tė madh festiv, me parakalime tė mėdha ceremoniale qė zhviilloheshin jo vetėm nė bulevardin “Dėshmorėt e Kombit“, por edhe nė tė gjitha qytetet shqiptare. Ky trajtim ishte i uniformuar nė tė gjitha vendet e Lindjes. Po nė Perėndim ēfarė trajtė ka marrė? Trajtesa reale. Manifestime edemostrime pėr tė kėrkuar tė drejtat e mohuara. Ky organizim demokratik natyrisht ishte dhe ėshtė i drejtuar nga Sindikatat. A ka tė tilla nė Shqipėri, a janė funksionale , apo vetėm sa ekzistojnė si fantazma nėpėr letra. Ku jan ėprotestat? Si pėrballen punėtorėt me punėdhėnėsit e tyre, apo si ndihmohen fermerėt nga shteti etjera. Nė kėtė drejtim ėshtė ekotė tė flitet, pasi ekziston ajo qė motivohej „aristokracia e klasės punėtore“ nuk lot rol, veēse pret ndonjė „kockė“...
Ėshtė e nevojshme qė tė ketė ekzistencė tė Sindikatave, tė cilat tė udhėheqin veprimtaritė pėr tė drejtat e punėtorėve , tė cilat shpesh herė fashiten. Demokracia e kėrkon kėtė „organizėm’ oponent dhe qė pa tė ka mangėsi tė madhe, denyrarilizm.
Paēka se flitet qė kriza ekonomike nė Shqipėri ende s’ka mbėrritur, kjo edhe pėr faktin qė ende ekonomia shqipar nuk ėshtė formatuar nė sistemin kapitalist, pasi ka nevojė pėr reforma tė thella, sidomos nė Bujqėsi, blegtori e tjerė.
Tė gjithė merren dhe presin 1 majin, ku qevveria e kryesuar nga kryeministrii vendit Sali Berisha ka shpallur rritjet e pagave dhe tė pensioneve nė qytet dhe nė fshat. Qeveria i merr vete kėto masa, por Sindikatat heshtin. Nuk ka njė rubrikė tė veēantė edhe nė TV qoftė publik apo privat qė tė trajtojnė probleme tė kėsaj natyre.
Pavarėsisht se pėrfundoi katėrmujori i parė i vitit 2011, ne si staf gazete duam t’ju urojmė:Le tė jetė pjesa e mbetur e vitit 2009 njė viti i mbarė! Shėndet dhe lumturi nė familjet tuaja!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:38 pm

Ju tė arrini suksese nė bizneset tuaja, duke u dhėnė gjallėri atyre. Le tė jetė viti 2011 njė vit ndryshimi e transformimi nė thyerjen e koncepteve nė aspektin fermer , (bujqėsor e blegtoral) e nė dhėnien parėsi tė prodhimit vendas!
Pėr Shqipėrinė tė jetė njė vit i begatė dhe i Demokracisė sė Mirėfilltė.
Shqipėria tė afrohet mė afėr Evropės! Kėtė e vėrtetoi edhe pranimi i Shqipėrisė nė strukturat e Natos
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:38 pm


Editorial
Pse shfaqet zėri “Fermeri“?

Nga Kristaq F. Shabani, Kryetar i kėshillit Koordinativ
Ne filimisht bėmė njė pėrpjekje vitale: krijuam njė lidhėsi fermerėsh nė njė shoqatė tė quajtur Shoqata “FERMERI“. Ky ėshtė njė gjest demokratik dhe njė veprimtari me synim tė paracaktuar. Por kėrkohet qė kjo shoqatė tė ketė njerėz profesionistė, tė ditur, profesionalė , organizatorė dhe kėsaj tashmė po i afrohemi mendėrisht dhe praktikisht. Kjo Shoqatė do tė jap impulsin e duhur. Por krahas Shqatės duhet tė jetė dhe zėri mediatik i saj.

Nė numrin e parė tė gazetės “Fermeri“ u shprehėm:

Tashmė qė rrjeti mediatik ėshtė zgjeruar dhe jep kontribut nė ecurinė totale tė vendit, morėm njė nismė, qė duhej tė ishte marrė mė parė: “Fermerėt e tė gjithė kategorive duhet tė kenė zėrin e tyre pėr njė ecuri progresive“. Shpesh thuhet se duhet pėrfaqėsuar me zėrin vetiak, duhet stimuluar progresi. Nė ecurinė tonė gjatė kėtyre vjetėve tė demokracisė sė brishtė, krahas arritjeve, ndryshimit tė mentalitetit dhe pėrqafimit aktiv pėr njė ndryshesė politike, e cila sjell pa dyshime dhe rritjen e mendimit demokratik, rritjen e mirėqenies, nėpėrmjet lėvizjes gjallėsore tė nisiativės krijuese individuale dhe kolektive, miratimit tė njė legjislacioni pėr kėtė drejtim qė t’u lihet fushė aktive e hapur investimeve, por ende nuk po ndihet epėrsia e kėsaj mėnyre gjetjeje dhe zgjedhjeje. Ē’ėshtė bėrė deri tash pėr ecuri p. sh. tė bujqėsisė, pėr futjen e metodave tė reja agroteknike, e teknikave tė reja pėr procesin tėrėsor bujqėsor? Pėr ndihmesėn e organizuar dhe tė kualifikuar tė fermerėve nė drejtim tė punimit tė tokės apo tė shėrbimit agroteknik pėr kulturat kultivuese pėr bazėn ushqimore. Si ndihmohen ata me plehėra kimike dhe cila ėshtė kostoja e kėsaj ndihmese? Si ndihmohen gjithashtu pėr tė siguruar tregje shitjeje tė prodhimit vendas dhe ē’raporte ka nė konkurrimin me prodhimet bujqėsore tė importuara. A do tė ndihmohen fermerėt pėr tė shitur prodhimet e tyre? Si pėrdoren format aplikuese pėr krijimin e fermave tė vogla e tjerė? Si ndihmohen me karburant e tjera. Ministria e Bujqėsisė dhe Ushqimit gjithmonė tregon angazhimin e saj dhe publikon rezultatet, por ecja ėshtė stonuese dhe jo nė parametra. Pėrsėri tokė e shumtė djerrė, e kthyer nė livadhe, tokė e pashfrytėzuar, e lėnė si me dashje, si i thonė fjalės. Gjithė kjo tokė e bollshme, kualitative kthehet nė tokė kullusore dhe humbet “pėrvoja“e akumuluar. Nė asnjė sistem tė mėpėrparshėm toka nuk ėshtė trajtuar nė kėtė mėnyrė dhe mė kėtė gjest arbitrar. Nė vend tė prodhimeve bujqėsore lulėzon gjembi, i cili me kalimin e kohėve rritet dhe tejkalon vetveten, duke u bėrė i rrezikshėm. Sipas informacioneve qė kemi ne qė merremi me trajtesė tė tilla edhe nė sundimin otoman ka patur ligje dhe rregulla tė forta pėr tokėn, pėrdorimin, punimin dhe kthimin e saj nė njė burim tė madh material burimore jetese. Projekte tė shumta, skicime, objeksione dhe s’lėvizet nga vendi, duke u nisur nga ajo qė tashmė ne do tė importojmė nga fqinjėt. Fqinjėve u hapet hapėsirė dhe treg shitjeje me dashje. Ne me ēmime tė larta, ata me ēmime pėrfituese. Nė shtetin maqedon ēmimet e prodhimeve bujqėsore janė mė tė ulta dhe malli i tyre tregtohet nė hapėsirėn e lirė tė krijuar mė dashje tė vendit tonė. Ē’politikė bujqėsore e blegtorale pėrfaqėsuese ėshtė kjo? Kush e gatuan kėtė politikė nė magje “primitive“? Kujt i intereson? Fermerit, bujkut, blektorit shqiptar apo...?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:38 pm

Thuhet nė praktikėn e rėndomtė se unė jam fermer. Kam kėtė pasuri, por kur shkon dhe viziton kėto fermerė vė duart nė kokė, duke u nisur nga kushtet qė punojnė, mėnyra se si punojnė, si i pėrgatisin pėr treg prodhimet e tyre blektorale dhe bujqėsore, si realizojnė mbarėshtrimet e kategorive tė ndryshme tė gjėsė sė gjallė poseduese, si i zbatojnė rregullat e vaksinimeve e tjera e tjera probleme si kėto.
Ėshtė koha qė tė bėhet njė reflektim i pėrgjithshėm dhe tė shkėmbehen pėrvojat dalluese, qė realizojnė ecurinė edhe nė kėtė fushė tė rėndėsishme, kyēe jetėsore. Ndaj themi se ėshtė i nevojshėm ky organ mediatik qė fermerėt tė merren vesh njėri me tjetrin, tė organizohen dhe tė shtojnė aktivitetin e tyre. Ne pa dyshimin mė tė vogėl do tė marrim edhe aftėsinė nxitėse pėr zhvillim dhe brezat do tė na lavdėrojnė pėr kėtė sipėrmarrje tė nxehtė...
Udhė tė mbarė gazeta jonė “FERMERI”!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:39 pm

Koha pėr tė ndihmuar fermerėt
Nga Islam Kalemi

Vijimi i daljes sė gazetės “FERMERI” me qendėr pozicionimi nė Gjirokastėr. Kjo nismė i ėshtė dedikuar biznesmenėve tė bujqėsisė dhe tė blegtorisė. Ndjehet ardhja e njė momenti, nė tė cilin duhet qė kjo nismė e inicuar tė marrė frymė, tė sigurojė njė pėrkrahje tė sigurt e shoqėruar me njė akt konkret, siē ėshtė krijimi i Shoqatės sė Fermerėve, ngritja, funksionimi i saj dhe nė rrethin e Pėrmetit me specialistė tė profesioneve agronomė, veterinerė, zooteknikė dhe qė sigurisht duhet tė funksionojnė nė mėnyrė tė tillė qė t’ju vijnė nė ndihmė tė gjithė fermerėve qė operojnė nė ēdo fshat. Ashtu, si nė ēdo vend, edhe nė rrethin e Pėrmetit vihet re ekzistenca e minifermave blegtorale me bagėti tė imėta dhe gjedhė. Nuk duhet lėnė pa pėrmendur se dhe nė sektorin e bujqėsisė janė ngritur sipėrfaqe tė mėdha me vreshta, pemėtari, perimore si dhe me drithėra tė bukės. Bėhet fjalė pėr njė periudhė kohore, ku ndeshesh nė mėnyrė intensive me pėrpunimin e tokave, pėr kultivimin e tė vonave, si misėr, fasule e tjerė. Mbjellja e perimeve nė fushė kėrkon njė punė intensive. Prodhimet janė tė ndėrvarura nga shėrbimet qė ju kryhen atyre qė nga mbjellja, procesi i plehėrimit, i prashitjes si dhe procesi i harrjes si dhe marrja parasysh e masave profilaktike me spėrkatjet, tė cilat janė tė domosdoshme pėr marrjen e prodhimeve, ku vetė nocioni kohė ėshtė pėrcaktues i tyre. Aspekt trajtese ėshtė rrushi, i cili kėrkon njė kujdes tė veēantė duke realizuar spėrkatjet nė kohėn e duhur, duke kaluar mandej nė harrjen e procese tė tjera aplikative pėr marrjene rendimenteve tė larta. Kujdes tė veēantė kėrkon punimi i tokės duke vlerėsuar, duke aplikuar konkretisht disa kushte qė duhen marrė parasysh pėr tė marrė prodhime sa mė tė mira. Gjithashtu nė blektori kėrkohet njė kujdes i veēantė se prodhimi i qumėshtit dhe i nėnprodukteve tė tij janė tė domosdoshme nė funksion tė nevojave tė familjes, pra konsumatorit dhe tregut. Minifermat e gjedhit kėrkojnė tė realizohet njė bazė ushqimore pėrcaktuese me rėndėsi pėr tė katėr stinėt e vitit. Duhet pėrmendur fakti se kėta fermerė, me gjithė punėn intensive, qė i karakterizon dhe bėjnė nė shėrbimet e tyre specifike nė bujqėsi, vreshtari, blegtori,pemėtari, kėrkojnė medoemos ndihmėn e specializuar tė vet specialistėve tė sektorit pėrkatės pranė Drejtorive bujqėsore rajonale e zyrave tė bujqėsisė tė rretheve pėrkatės. Kėta specialistė duhet tė qėndrojnė mė afėr fermerėve, duke krijuar njė urė bashkėpunimi tė fortė sipas specialitetit pėrkatės qė karakterizon secilin prej tyre. Fermerėt e ndjejnė tė nevojshme praninė dhe kontaktin me specialistėt, sepse ata kanė nevojė pėr mendimet, kėshillat apo sugjerimet e tyre dhe sė bashku mandej bėjnė tė mundur trajnimin e shėrbimeve nė bujqėsi pėr pėrdorimin e herbicitet, spėrkatjeve si dhe nė blegtori, vaksinimin e bagėtive tė imėta dhe gjedhit pėr tė luftuar infeksione tė ndryshme, duke i vaksinuar me njė programim tė rregullt. Njė grup nga redaksia e gazetės “FERMERI” sė bashku me specialistė tė blegtorisė shkuam nė komunėn e Picarit pėr tė vizituar nga afėr minifermėn e zotit Dari Koko, i cili posedonte njė kapital tė caktuar. Ai kishte nė zotėrim 45 krerė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:39 pm

gjedhė, kishte ngritur stalla tė kohės, kishte siguruar bazė ushqimore , kishte bėrė tė mundur sjelljen e ujit, sigurimin e tij nga njė distancė prej tre km dhe kishte punėsuar 5 veta nga fisi i tij.
Pėrveē mbarėshtrimit tė tė imtave kishte disa fermerė tė suksesshėm nė prodhimet mish dhe qumėsht. Mė afėr duhet tė qėndrojnė specialistė pranė Drejtorisė rajonale tė bujqėsisė, ku puna e tyre vlerėsohet dhe matet me rezultatet e fermerėve tė shumtė tė Dėshnicės. Nuk lihet pa pėrmendur se dhe nė fshatin Katundishtė vihet re ekzistenca e tyre, por prania duhet tė ketė bazė funksionale duke pasur parasysh dhe ndihmesėn vijuese nė mėnyrė tė tillė qė, nė ardhmen tė stimulohet shtimi, pra rritja e numrit tė fermerėve dhe zgjerimi i bizneseve tė tyre. Vitin e kaluar ėshtė hedhur nė dritė ideja e ngritjes, krijimit, organizimit dhe funksionimit tė shoqatės sė fermerėve, duke marrė parasysh faktin qė brenda saj tė vihet re prania konkrete e specialistėve pėrkatės tė ēdo sektori.Gazeta “Katundishta” do ta ndriēojė emrin e kėsaj shoqate, do ta ngrejė emrin e saj nė vendin qė i takon, kjo e bashkėngjitur me kėrkesėn e vet fermerėve. Kjo gazetė duhet tė pėrcaktojė statusin e saj, detyrat, tė drejtat dhe liritė e fermerit dhe tė specialistit. Kjo nxitje stimuluese ka nevojė pėr pėrkushtim, vemendje tė rregullt dhe pėrkrahjen e domosdoshme nga vetė Drejtoria e Bujqėsisė qė funksionon nė rrethe tė ndryshme. Nė statut do tė pėrcaktohen kontratat e shitjeve tė prodhimeve tė tyre si dhe detyrat qė ka shteti me nevojat e domosdoshme, siē mund tė pėrmendet kėtu detyrat qė ka shteti ,pėr nevojat e domosdoshme si pėr vaksinimet pėr blegtorinė qė kanė fermerėt, fonde tė deleguara pėr ngritjen e stallave, krijimi i ujėsjellėsave pėr vaditje tė tokave pėr foragjere, jonxhė etj. Me rastin e daljes nė qarkullim tė gazetės “FERMERI” duhet tė ndihmohet redaksia, t’i kushtohet vėmendje, tė botohen artikuj qė i shėrbejnė fermerėve tė bujqėsisė dhe tė blegtorisė. Ngritja e shoqatės sė fermerėve synon tė thithė sa mė shumė investime, tė cilat do ta ndihmojnė shumė qė kjo shoqatė tė funksionojė nė pėrmasa tė nevojshme.Tė mirėpritur janė emigrantėt, tė cilėt mund tė gjejnė disa rregulla qė mund t’i ndihmojnė dhe t’jua bėjnė jetėn mė tė lehtėsuar duke investuar diēka nga kursimet e tyre. Fshati ka shumė probleme nė vetvete, pėrmbledh shumė sektorė, tė cilėt kanė nevojė pėr t’u ngritur, pėr tė krijuar biznese tė ndryshme si nė artizanat, tregti e etj. Duke vėnė re ndryshimet pėr pėrmirėsim nė kėto aspekte ofrohen kushte lehtėsuese qė njerėzit tė mos largohen nga vendlindja, tė mos gjejnė arsye, shkak, motiv. Individė tė ndryshėm, qė kanė shumė vjet qė janė larguar nga vendi i tyre, nė rast zhvillimi sėrish kthimin po kėtu e kanė. Kthimi i tyre do tė jetė i motivuar sė tepėrmi me burimin pėr tė ngritur vatanet e tyre, sepse ėshtė nė pėrmirėsim tė ndjeshėm infrastruktura. E nesėrmja do tė na premtojė shumė. Kjo siguri vjen nga shtimi i numėrit tė fermerėve, shtimi i prodhimeve nė sasi dhe me cilėsi pėr prodhimet e fshatit. Stafi i gazetės “Katundishta” i mirėpret fermerėt dhe specialistėt e tė gjitha fushave tė bujqėsisė, blegtorisė, frutikulturės, tregtisė dhe artizanatit, pėr arsye se duhet pėrkrahur nisma e shoqatės sė fermerėve gjirokastritė. Kjo shoqatė do t’i krijojė mundėsi secilit qė tė gjejė vetvetėn, tė marrė pjesė nė biznese tė ndryshme, tė krijojė biznese, tė menaxhojė prodhimin e servirur nė sasi dhe me cilėsi, nė mėnyrė qė tė plotėsohen nevojat familjare dhe ato tė tregut.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:40 pm

Kryeredaktori i gazetės « FERMERI», Gaqe Gumi apelon

Tė nderuar fermerė, tė nderuar biznesmenė!

Ne duhet tė krenohemi qė tashmė kemi zėrin tonė funksional tė shkruar, kjo falė edhe pėrkushtimit intelektual tė ndėrmarrė qysh nė fund tė vitit 2007 nga intelektualė seriozė dhe me vizion. Kjo gazetė, tashmė, do tė jetė e pranishme, jo vetėm nė rrethin tonė tė Gjirokastrės, por nė tė gjithė trevėn e Jugut tė Shqipėrisė. Nėpėrmjet kėsaj gazete do tė merret informacion se ēfarė ndodh, si ėshtė ecuria e zhvillimit tė bujqėsisė e blegtorisė dhe cila ėshtė perspektiva e saj. Ajo nė substratin e saj do tė pasqyrojė kulturėn, traditat, zakonet, profesionalizmim, rrokjen e kulturės profesionale tė vendeve tė pėrparuara, ku pėr to kėrkohet detyrimisht mendimi specialist. Gazeta do tė portretizojė njerėzit aktiv tė kėsaj fushe tė rėndėsishme dhe gjithēka. Por qė tė mbahet ndezur kjo gazetė e formatit tė vogėl, qė pėr tė nxjerrė kėtė gazetė punohet nė mėnyrė vullnetare edhe nga specialistė dhe krijues qė kėrkojnė dhe nxitin zhvillimin. Por kėrkohen fonde, kėrkohen sponsorizime, ndihmė ekonomike qė tė mbahet nė kėmbė. Kjo gazetė, ky organ i zėrit tonė periodik, qė po na mbledh nė komunitetin tonė dhe do tė pėrhapė gjithashtu zėrin e fermerėve dhe komunitetit tė tyre do tė njihet me veprimtarinė tonė. Ne duhet tė japim kontribut qė tė mbijetojė kjo gazetė, e cila, pa mė tė voglin dyshim, do tė bėhet shumė e dashur, ku do qajmė edhe hallet tona dhe do tė njihemi me gėzimet edhe mundėsitė e krijuara. Ėshtė e mira tė kontribojmė. Ėshtė e mira tė dėrgojmė materiale me postė , por edhe me postė elektronike nė adresėn E- mail fermeri@yahoo.com
Ne do tė fillojmė tė punojmė tė pėrkushtuar pėr kėtė objektiv tė ndėrmarrė tonin. Pėr kėtė ju ftojmė edhe juve. Unė po jap shembullin tim duke nisur udhėtimin e kėtij numri.
Kryeredaktori i gazetės
Gaqe Gumi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:40 pm

A dėgjohet zėri i fermerėve?

Duke filluar nga ky numėr do tė vijojmė tė tė pasqyrojmė disa nga fermerėt mė me zė tė Trevave tė Jugut, por kjo s’do tė thotė qė s’ka vend pėr tė gjithė, pasi ēdo njeri, qė ka marrė njė nismė vetiake ėshtė njė nismė e mirė e pėrbashkėt pėr ecuri tė vendit dhe transformimin e tij. Nė fokus qėndron sot individi, i cili pėrpiqet pėr vetveten nė pronėn e tij dhe duke dhėnė kontribut nė pronėn vetiake jep maksimumin nė ecurinė totale tė vendit. Njė shtet me individė tė pasur krijon njė fizionomi ndryshe. Shqipėria ėshtė njė vend i virgjėr, por ende nuk po shfrytėzohet kjo virgjėri e saj, qė fsheh flori dhe progres. Njerėzit janė ata qė e pėrdorin nė favor tė vendit kėtė virgjėri po kėto nisma dhe “kontribute pronash me objket tė caktuar” janė tė gjata nė Shqipėri. Ne do tė tregojmė gjithashtu si pėrballohet konkurrenca e tjera pyetje si kėto…. Ndaj nė lidhje me kėto qė parashtruam mė lart kemi formuluar pyetėsorin emėposhtėm, i cili kėrkon angazhimin tuaj.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:40 pm

Njė pyetėsor i domosdoshėm
pėr ty fermer
# Mendo dhe ti si pjesė e komunitetit fermer se ē’duhet tė bėjmė nė tė ardhmen pėr grupimin tonė pėr ecuri progresive.
# Bėj propozime konkrete dhe ndėrmerr nisma pėr pėr pėrsosjen kokrete tė sistemit fermer. A duhet tė bėjmė takime midis fermerėsh pėr tė shkėmbyer mendime dhe si duhet t’i zhvillojmė ato?
# Jep mendime pėr gazetėn “Fermeri”, rubrikat e saj dhe problemet trajtuese. Ēfarė duhet tė pasqyrojė nė ardhmėrinė e saj? Si duhet ta plotėsojė ajo objeksionin dhe misonin e saj mediatik dhe si duhet tė japė kontribut nė ndryshimin dhe ecurinė e kthesės me lajtmotivin: “Pėr njė ndryshim tė gjendjes nė favor tė zhvillimit !” Ndihmo dhe ti me mendimet e tua dhe kontributin tėnd. Kėshtu ke filluar tė ndjesh vetveten dhe tė pėrpiqesh pėr vetveten dhe pėr vendin”.
#Si duhet ta aktivizojmė potencialin intelektual qė kemi nė dispozicion dhe qė ėshtė real dhe i pranishėm?
# A duhet tė krijojmė njė grup nisiator qė t’i pėrkushtohet totalisht dhe tė pėrcaktojė se ē’nisma tė pėrbashkėta duhet tė marrim nė tė gjitha drejtimet e punės sonė?
#Kė propozoni qė mund tė jetė nė Kėshillin botues, pėrveē atyre qė janė, edhe nė redaksi?
#Si duhet tė kombinojmė punėn dhe veprimtarinė tonė pėr lidhėsi me tė gjithė fermerėt, bujqėrit, blegtorėt, tė gjithė ata qė kanė prona, por shpesh herė i lėnė djerr pa i pėrdorur nė favor tė jetės sė tyre?
Si duhet tė harmonizojmė punėn me organet e qeverisjes qendrore, deri te Ministria e bujqėsisė dhe Ushqimit, me rangjet e tjera tė qeverisjes Bashki, Komuna dhe kryesi fshatrash?
Si duhet tė angazhohemi totalisht qė tė ekzistojė “oponenca “konstruktive dhe pėrfaqėsimi ynė tė jetė standartor, duke ngritur gjithmonė zėrin pėr tė favorizuar fermerėt, bujqėrit, blektorėt e shumtė?
Si duhet tė propogandojmė nė gazetėn tonė dh etė zbėrthejmė vendimete shumta tė marra nė kėtė fushė?
Ēfarė pune duhet tė bėjmėqė tė evidentojmė arritjet e mjaft fermerėve dhe tė tregojmė pėrvojat e tyre.
# Ēfarė vlerėsimi i bėni punės sė sapofilluar apo nismės pėr tė pasur njė zė tė veēantė pėrfaqėsues edhe fermeri?
I nderuari fermer! Ėshtė e mira qė kėto mendime t’i pėrgatitėsh dhe t’i dorėzosh nė Kėshillin Botues te Kryeredaktori i gazetės“Fermeri” z.Gaqe Guma, apo t’i dėrgosh me E-mail (postė elektronike)- gazeta fermeri@yahoo.com .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:41 pm

Intervistė me z. Dino Ēiēo, ekonomist


Dino Ēiēo

A ėshtė e domosdoshme prezenca e Shoqatės « Fermeri » n ė veprimtarinė e pėrditshme tė fermerėve ?
Shoqata « Fermeri » ėshtė njė domosdoshmėri jetike e zhvillimit ekonomik - kombėtar. Fatkeqėsia e kėtyre 20 vjetėve tė tranzicionit qėndron pikėrisht tek Ligji 7501, i cili e shndėrroi veten si reformė agrare, duke u bėrė nė baza komuniste pėr njė shoqėri tė re kapitaliste. Si ekonomist unė e shikoj tokėn si pronė private, por mbi tė gjitha si pasuri kombėtare dhe nė shumicėn dominuese ata, qė pėrfituan nga kjo tokė e lanė atė djerrė, siē ėshtė deri mė sot. Mjafton tė themi se nga fondi i tokės arė nė rrethin tonė dhe nė Qark punohet dhe kultivohet vetėm 29 % tė saj dhe nga ky 29% rreth 70% janė me jonxhė dhe hasėlle. Specifika e rrethit tonė, por edhe e Qarkut ėshtė se duke qenė zonė malore rendimentet e bimėve tė arave janė shumė tė ulta. Ato qė japim mė efektivitet ėshtė shpėrdorimi i tokės nė funksion tė bazės ushqimore tė blektorisė si tė loliumit, jonxhės dhe hasėlleve. Dhe po tė jetė se do tė ndėrtohet njė strukturė shkencore ushqimore pėr blektorinė e imtė dhe pėr gjedhin, duke pasur parasysh mbarėshtrimin stallor, numri i blektorisė sė imtė dhe gjedhit do tė rritet si nga pikėpamja numerike, por duke futur raca elitare tė pranueshme pėr klimėn dhe mikroklimėn tonė dhe si rrjedhojė do tė ketė njė prodhimtari tė shumtė, jashtėzakonisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:41 pm


Cila ėshtė gjendja e blektorisė gjatė kėtyre 20 vjetėve ?
Pothuajse nuk ka asnjė ndryshim, kemi vetėm njė zhvillim numerik tė njė blektorie nga pikėpamja ekstensive, por nuk kemi pothuajse asnjė planifikim tė mirėfilltė shkencor tė racave nė prodhim tė lartė. Ato pak lopė tė racės Hollandeze qė u shpėrndanė nė vitin 1991, me shkatėrrimin e fermave dhe tė kooperativave bujqėsore, janė trajtuar dhe vazhdojnė tė trajtohen jo me mėnyra shkencore dhe, pėr pasojė, raca e tyre ėshtė e denigruar. Vitet e fundit po merren masa si pėr vaksinimet nga ana e shtetit, matrikullimet e blektorisė si gjithėmonė nė tentaivė tė mirė ka pasur edhe tė meta, por kanė ardhur fondacione dhe shoqata, tė cilat kėrkojnė tė programohen nevojat e tė financiohen si nga: Holanda, Suedia, Franca e deri te Japonia. Por jemi ne fermerėt qė duhet t ’ju bėjmė prezent nevojat tona, jemi ne fermerėt qė duhet tė programojmė, jo vetėm nevojat, por edhe mundėsitė qė tė tjerėt tė besojnė dhe tė na ndihmojnė. Ne vetė e pranojmė qė individėt, mudėsitė i kanė shumė tė vogla. Pėr pasojė duhet gjetur njė mundėsi, njė formulė qė tė rritin anėn numerike tė bektorisė, tė prodhimeve dhe tė jemi nė gjendje t’ju shėrbejmė. Kjo bėhet bashkėrisht, duke bashkuar forcat, pra duke krijuar ferma tė tipit kapitalist pėr blektorinė e imtė dhe tė gjedhit. Secili tė bėjė punėn e tij, secili tė marrė tė ardhurat, sipas kontributit tė tij dhe tė realizimit qarkun e plotė e prodhim pėrpunim, tregtim. Natyrisht duhet tė kihet parasysh plotėsimi i nevojave fshat- qytet me qumėsht tė freskėt, tė pėrpunuar ose tė fabrikėzuar nė garanci tė plotė shėndetėsore si dhe pėr nėnproduktet e qumėshtit si kos, gjalp, djath, gjizė, dhallė. Por mos, o Zot , kėto kooperativa tė jenė si tė tipit socialist, por duhet tė jenė tė tipit kapitalist , ku fjalėn dhe veprimin e kanė elementė tė sistemit kapitalist kooperativist.
Nuk ka tė tilla as nė rrethin tonė, as nė qark, as nė Shqipėrinė e Poshtme. Deri tashti ėshtė pėrdorur me metoda vetėm njė element kapitalist ajo e pėrzitėsve (bashkimit). Kjo pėrfaqėson njė kohė tė kaluar. Duhet tė mendojmė se rinia e sotme kėrkon njė jetesė shumė mė tė lartė nga blektoria para 100 vjetėve ose edhe qė sot po aplikohet, ndjehet mė shumė mbarėshtrimi…

Me gjithė organizmat e krijuara nga shteti si i shpjegon gjithė kėto tė meta ?

Po ta shikosh programin e qeverisė njė shtysė, prioritet e mėtejshme i jepet bujqėsisė dhe degės sė saj blektorisė. Por tė gjitha organizmat dhe drejtues tė veēantė nuk mund tė jenė efikasė, nėse nuk ėshtė interes i ndėrsjelltė i blektorėve dhe fermerėve. Nuk e zgjidh dot kėtė Ministria tė krijojė mundėsinė e tregut duke e grumbulluar pėr dhėnien sikur tė ketė edhe 10 drejtori bashkė tė saj. Atė e krijojnė vetė fermerėt, organizimi i tyre i brendshėm, i prodhimit cilėsor, i pėrmirsimit cilėsor, i tregtimit duke hapur edhe tregje tė ardhshme. A nuk ėshtė fatkeqėsi qė ne tė importojmė edhe bar edhe jonxhė, kur tokat janė djerrė ?! Ē’e pengon Ministrinė e Bujqėsisė nė kėtė drejtim ? Ē’e pengon Parlamentin qė tė nxjerrė ligje pėr tokėn ? Asgjė vetėm ca sharlatanė, ca antikombėtarė dhe qė pėrfaqėsojnė interesat e borgjezisė kompradore, duke thėnė se toka nuk mund t’u hiqet (merret pronarėve tė rinj) se ėshtė prekje e pronės dhe qė harrojnė pronarėt e vėrtetė qė janė tė tjerė dhe nuk e quajnė dhunim tė nenit 42 tė Kushtetutės. Duke pasur njė sipėrfaqe toke nė zonėn fushore tė rrethit tonė prej 1000 ha mund tė mbarėshtrohen 2500 lopė tė rendimentit tė lartė qė kėto japin deri 625.000 litra qumėsht, por nė kėtė sipėrfaqe mund tė mbarėshtrohen edhe 2000 dhėn, pa bėrė shtesė nė strukturėn ushqimore.

Nga e kaluara ē’mund tė mbajmė?
Pėrvoja tė mėdha dhe ajo qė ėshtė mė thelbėsore ėshtė dėshira e fermerėve pėr blektorinė dhe tė njė blektori me rendimente tė larta. Mendimi progresist pėr mbarėshtrimin e bagėtisė sė imtė dhe i ndarjes kullusore ato pėr dhėn ato pėr dhi ėshtė ėmse i drejtė. Fermerėt tanė kanė ditur tė pėrdorin frutikulturėn pėr delet dhe nuk e pengon qė zonėn kodrinore ta mbjellim me frutikulturė, nė zonėn mbikodrinore dhe malore tė pėrdorim dhinė aq mė tepėr racėn franceze qė ka rendiment tė lartė dhe lopėn e vendit. Progrmi qeveritar pėr mbjelljen e 200 milionėve rrėnjė ullinj ėshtė vėrtėt njė revolucion nė shtimin dhe kultivimin e kėsaj bime produktive, por nuk ka ndonjė program pėr zhvillimin e zonave malore pėr frutikulturėn, siē ėshtė qershia, kumbulla, gėshtenja, pra s’ka asnjė program qeveritar pėr zhvillimin e vreshtarisė, siē janė zonat e tjera, ku ullliri ėshtė mė pak i pranishėm, ashtu siē nuk ka dhe njė program pėr agrumet e pėr pėrpunimin e tyre nė mėnyrė qė tė intesifikohet sa mė shumė pėrfitimi dhe zhvillimi. Por a e kanė bazėn teknike dhe materiale pėr tė ecur e pėr t’ju pėrgjigjur zhvillimit tė sotėm. Nuk e kemi. Ne kemi vėrtet specialistė tė mrekullueshėnm agronomė, veterinerė, zooteknikė, elemente qė janė nė gjendje t’i pėrgjigjen kėtij zhvillimi dhe qė sot, pėr fat tė keq, s’kanė punė, por merren me punė tė rėndomta jashtė specialistet tė tyre. Mendimi im, ndoshta do tė duhej njė trajnim i pjesshėm, por do tė jetė me kaq interes dhe tė pėrdoret kjo forcė e madhe tė inteligjencės sė arsimuar qė ėshtė e mundur tė pėrballojė me dinjitet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:41 pm


A s’duhet nxitur kultivimi dhe impulsuar fermerėt ekzistues?

* * *
Rėndėsi varieteteve vendase
Nga Vasil Zėra

Labovitėt kujdesen qė tė ruajnė varietetet e vendit, tė cilat kanė shije shumė mė tė mirė dhe janė tejet cilėsore. Nė kėtė kuadėr duke bėrė njė krahasim analitik midis domateve tė importuara, qė kanė mbushur tregun dhe atyre vendase, varietetet e vendit janė prioritare dhe shumė cilėsore. Kjo ndodh veēanėrisht me varietetet e vendit tė domateve, tė cilat janė me aftėsi mė tė madhe kalorike. Ėshtė arritur qė njė domate ka shkuar edhe nė peshėn 900gr. “Nėse do tė ruhet tradita jonė e kultivimit tė varieteteve tė vendit, ne do tė bėjmė njė detyrė tė madhe nė interes tė shėndetit tė njerėzve,”- shprehen kultivuesit. Kėto janė nisma tė mira, qė duhet tė pėrkrahen, pasi ka shumė vjet qė kjo ēėshtje ėshtė harruar, por njerėzve, qė u dhimbset varieteti cilėsor i vendit kultivojnė.
*

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:42 pm


Shoqėria ka nevojė pėr njerėz tė shėndetshėm
Cilat janė disa nga problemet qė shqetėsojnė sot FERMERĖT?

1. Vaksimimet pėr plasjen bėhen nga shteti falas pėr momentin, kurse pėr vaksinimet e tjera as qė mund tė bėhet fjalė pėr falas. Nėse bėjnė njė pėrllogaritje pėr 200 krerė, njė blegtori nė vit i duhen 50000 lekė tė rinj minimum; punimet e tokės, si rrjedhojė edhe e rritjes sė ēmimit tė naftės janė si mė poshtė: 1 dylym tokė koston 2500 lekė tė rinj me tė gjitha proceset agreguese, kur ka qenė 15 -1700 lekė. Kėshtu qė vetėm pėr punimin e tokės duhet pėr 2 ha me foragjere dhe mbjellje, supozim vetėm punimi 50000 lekė tė rinj. Nėse bėhet nėj llogaritje thjeshtė dy kėto procese punim + vaksimin = 100.000 lekė , pa futur kėtu proceset e ndryshme agroteknike dhe tė shėrbimit pėr marrjen e prodhimit blegtoral dhe bujqėsor.

2. Nė lidhje me dhėnien e kredive afatgjata
Duhet tė jepen kredi afatgjata deri 10 vjeēare pėr fermerėt, tė cilėt duhet tė pajisen me mjete e agregate punuese, tė cilat kanė vlerė shumė tė madhe dhe kėshtu qė proceset mbeten nė aspektin primitiv, pasi mundėsitė financiare pėr pajisje me kėto mjete mungojnė.
3. Njė nga shqetėsimet mė pikante ėshtė dhe konkurrimi i prodhimit vendas me atė tė huaj. Prodhimi vendas shquhet pėr cilėsitė dhe natyralitetin e tij, por nuk i jepet parėsi, por edhe pengohet tregtimi i tij. Nė kėtė aspekt duhet qė shteti tė tregohet i kujdesshėm pėr tė impulsuar prodhimin vendas.

Shtrojmė problemin zgjidhės uljes e aksizės punuese, dhe ndihmės sė shtetit subvecionim i fermerit sipas ligjeve, pėrmisimit ligjėror.
Nė kėtė kuadėr pėshėndesim nismėn e Ministrit tė Bujqėsisė dhe Ushqimit pėr aksizėn dhe subvecionimin e blegtorėve....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:42 pm

Njė sfidant nė prodhimin e tregtimin e mishit tė derrit
Pėrvojė nga Dropulli

Ashtu sikundėr gjithė zonat e Gjirokastrės shquhen pėr mbarėshtrimin e derrit edhe Dropulli zė njė vend prioritar. Nė kėtė shkrim tė shkurtėr duam tė evidentojmė njė nga mbarėshtruesit e derrave tė zonės sė Dropullit. Nė hyrje tė fshatit Llongo, nė Dropullin e Sipėrm shfaqet njė stallė moderne, ku mbarėshtrohen derrat, e cila posedohet nga fermeri Timoleo Mitro. Ky fermer ka bėrė pėrpjekje tė vijueshme dhe gjatė kėtyre vjetėve ka arritur nė njė stad tė tillė. Dihet mjaft mirė qė njė nga parėsitė kryesore qė mbarėshtrohet derri ėshtė produkti i mishit, i cili ėshtė i konsumueshėm dhe mjaft i pėrdorshėm pėr vetė vlerėn kalorifike qė ka. Timoleo ka arritur qė tė ketė emrin e tij nė tregtimin e mishit tė derrit, jo vetėm nė rrethin e Gjirokastrės, por nė tė gjithė rajonin e Jugut. Ai ka arritur qė tė ngrejė stalla moderne me tė gjithė elementėt e nevojshėm edhe funksionalė. Ai mund tė quhet edhe njė sfidant nė kėtė prodhim. Si rrjedhojė e formave funksionale dhe aplikative ai sė toku me zonjėn e vet Konstandina ka arritur qė, jo vetėm tė ketė njė gjendje tė mirė tė ardhurash, por edhe tė punėsojė sipas kritereve tė punėsimit edhe punėtorė pėr tė realizuar aktivitetin e tij bindės.. Pėr tė realizuar tregtimin ai ka organizuar veprimtarinė kooperuese dhe gjithashtu ka hapur njėsi tė veēanta tė tregtimit tė mishit pėrkatėsisht nė qendrėn e Vriserasė si dhe njė dyqan me tė gjithė elementėt funksionalė nė qytetin e Gjirokastrės, nė lagjen “18 Shtatori”, afėr, Supermarketit “Stroka” Nr.2. Duke bėrė njė sondazh me klientelėn e tij, klientėt vlerėsojnė cilėsinė e mishit tė derrit dhe falėnderojnė pastėrtinė si dhe shėrbesėn e kulturuar nė njėsitė tregtare tė tij. Ne duhet tė pėrkrahim veprime tė kėsaj natyre, ndėrmarrje tė tilla individuale private, tė cilat krahas tė tjerash sfidojnė prodhimin e jashtėm, sjelljen e tij nga vendet e tjera. Mishi i prodhuar nga fermeri Timole ėshtė i freskėt dhe cilėsor, vitaminoz, ndaj respektojeni atė dhe impulsojeni pėr kėtė traditė tė ngritur nė art.
Doni tė komunikoni me Timoleo Mitron? Komunikoni me Tel Mobil ++355693037171, ++306945257323

Njė nismė e spikatur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:42 pm

Gaqe Gumi ka lindur nė Krinė tė Lunxhėrisė sė Gjirokastrės dhe banon nė qytetin e Gjirokastrės .
Ėshtė njė nga veterinerėt mė me emėr tė rrethit Gjirokastėr, pėr tė mos thėnė qė ėshtė nga mė tė mirėt e trevės sė Jugut. Nė periudhėn 1955-1959 ka pėrfunduar Teknikumin Veterinar tė Shkodrės. Mandej vijoi studimet nė Institutin e Lartė Bujqėsor nė Kamėz duke u titulluat mjek veteriner.
Ushtroi profesionin e mjekut veteriner pothuajse nė tė gjithė rrethi e Gjirokastrės qė nga Valareja nė NB “Muzo Asqeri”, Bulo, Goranxi, Odrije, Nepravishtė; nė Kooperativėn Bujqėsore tė Cepos, mandej shėrbeu si ekspert veteriner nė Thertoren e Gjirokastrės dhe doli nė pension duke qenė nė kėtė profesion nė bashkinė e qytetit tė Gjirokastrės. Gjatė gjithė pėrvojės sė tij tė punės ėshtė karakterizuar nga niveli i lartė profesional, nga shėrbesa e motivuar, nga zbatimi i kėrkesave veterinare si dhe nga njė pjesėmarrje aktive nė gjetjen e metodave dhe praktikave veterinare. Po kėshtu ėshtė shquar edhe nė drejtim tė dhėnies sė mendimeve nė fushėn veterinare duke botuar herė pas herė shkrime e studime tė fushės sė veterinarisė nė revistėn e e njohur pėr Bujqėsinė. Vendosja e tij nė krye tė redakasisė sė kėsaj gazete bėn qė tė arrihet tė ngrihet niveli i saj nė parametra shkencorė dhe tė jepet njė kontribut i veēantė pėr fermerėt dhe zhvillimin, reklamimin nė tė gjithė trevėn e jugut.

Redaksia e gazetės “Fermeri” e falėnderon Gaqe Gumi pėr pėrgjigjen pozitive qė dha pėr tė qenė nė krye tė kėtij zgjimi fermer si dhe pėr ndihmesėn e tij nė daljen e numrit tė tretė tė gazetės “Fermeri”, sė toku me zotin Islam Kalemi duke vijuar kėtė udhė tė bukur. Duke pėrfituar nga ky rast i urojmė shėndet, jetė tė gjatė aktive si dhe gėzim e lumturi familjare. Po kėshtu i urojmė: “Suksese nė kėtė nismė tė ndėrmarrė mediatike!” duke pasur njė kryeredaktor tė tillė tė plotėformuar si dhe daljes nė pah tė kuadrove tė tjerė tė specializuar arrihet qė kjo gazetė tė ngrejė nivelin e saj shkencor dhe reklamues. Me kėtė rast duhet tė theksojmė se ata qė morėn nismėn tė parėt nuk mundėn tė vijojnė mė tej.

Redaksia e gazetės “ Fermeri”...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:42 pm

PĖRVOJA TĖ FERMERĖVE

1. Fermeri Lutfi Gjoka
Treva e Kurveleshit gjithmonė ėshtė shquar pėr traditėn e saj nė mbarėshtrimin e blektorisė tė dhėnėve dhe dhive , por kryesisht tė dhėnėve. Kjo ka ardhur pėr vetė faktin pasi konfiguracioni malor i kėsaj treve ėshtė mė pak i veshur me pemė dhe shkurre. Kjo traditė ėshtė pėrcjellur edhe sot . Nė kėtė zonė vėrehet prezenca e sukseshme e shumė fermerėve. Njė ndėr ta ėshtė dhe zoti Lutfi Gjoka nga fshati Gusmar i Tepelenės. Ai tashmė disponon 200 krerė dele dhe 150 qengja. Nė malin e Gusmarit « Gjon Mėhille » nė Gusmar, i cili shquhet me prezencėn e kullotave mjaft tė pasura dhe me kushte tė mira pėr dorėzimin e prodhimit tė qumėshtit nė baxhon e Gusmarit. Si rrjedhojė e kėsaj pune tė organizuar fermeri Lutfi Gjoka i mban kėta krerė, ndėrsa dimėrimin e realizon nė zonėn e bregdetit tė Sarandės.

Me zhvillimin e investimit nė kėtė pėrmasė dhe trajtimi blektoral fermeri ka punėsuar djalin, gruan dhe tė afėrmit e tij. Duke u nisur nga pėrvoja e deritanishme fermeri Lutfi nė muajt e pikut, qershor, korrik, ai prodhon dhe siguron bulmetin pėr familjen, produkte tė qumėshtit si : djath, gjalp, gjizė, shėllirė, njė produkt ky i fundit, qė shquhet pėr cilėsinė dhe shijen dhe qė ėshtė shumė i kėrkuar. Nė zonėn e Kurveleshit si ky fermer ka dhe fermerė tė tjerė, tė cilėt kanė pėrftime nga ky ushtrim profesioni dhe produktet mish , lesh dhe lėkurė. Leshi pėr cilėsinė e mirė pėrdoret pėr prodhimin e qilimeve, sixhadeve, tė cilat janė aq tė preferuara , tė kėrkuara nė treg, po kėshtu dhe sherqeve dhe rrobave tė shajakut, traditė kjo kurveleshase nė shekuj, tė cilat pėrdorohen edhe sot dhe janė tė domosdoshme pėr klimėn e ftohtė. Bashkėshortja e Lutfiut, zonja Vevo, pėrveē rolit qė luan nė familje si amvisė ėshtė dhe njė specialiste e mirė pėr pėrpunimin e leshit, duke nxjerrė nga dora e saj qilima, sixhade, sherqe me njė cilėsi mjaft tė mirė.
Fermerėt nė pėrgjithėsi janė ndihmuar edhe nga shteti nėpėrmjet funksionimit tė Zyrės sė Bujqėsisė nė Tepelenė me shėrbimet veterinare falas si vaksinime, por duke u dhėnė dhe njė shpėrblim pėr impuls prej 500 lekėsh pėr krerė. Po kėshtu ėshtė bėrė njė punė e kujdeshme pėr matrikullimin e dhenėve, dhive dhe gjedheve. Po kėshtu Lutfiu mban dhe 7 krerė kafshė ngarkese, kryesisht pela, tė cilat shėrbejnė pėr riprodhim tė ngarkesės, por edhe pėr ngarkesė gjatė shtegtimeve nė rrethin e Sarandės dhe anasjelltas. Lutfiu ka synime tė mėdha pėr tė ardhmen pėr rritjen e tė ardhurave dhe pėr investimin nė ecurinė e mbarėshtrimit tė krerėve duke i rritur ato dhe duke u plotėsuar tė gjitha kushtet e nevoijshme. Ai ėshtė shembull edhe pėr shumė fermerė tė tjerė tė zonės me aftėsi tė mėdha kullusore.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:43 pm

Ali Hasan Canaj

2. Intervistė me fermerin Ali Hasan Canaj

Pas vitit 1990, me vendosjen e ligjeve tė reja me lindjen e ekonomisė sė tregut dhe impulsimit tė nismave private, shumė individė dhe specialistė nisėn rrugėn e suksesshme pėr tė siguruar tė ardhura pėr familjet e tyre pėr mbarėshtrimin e krerėve tė blektorisė, duke dhėnė njė kontribut tė madh nė shtimin dhe kujdesin pėr zhviillimin e blektorisė. Tė shumtė janė specialistėt e kėsaj fushe qė iu drejtuan profesionit tė fermerit…
Njė nga fermerėt mė tė sukseshėm ėshtė dhe zoti Ali Hasan Canaj lindur nė Katundishtė dhe sot banues nė qytetin e Gjirokastrės. Aliu u shqua qysh nė fillesė tė ndryshimeve pėr profesionin e tij tė fermerit. Kėshtu ai me kursimet e tij bleu dhėn dhe vit pas viti shtoi krerėt dhe sot ai ka 300 krerė, nga tė cilat 230 dele nė prodhim.
Nuk mund tė mos tėrhiqte vėmendjen tonė ky fermer i suksesshėm , ndaj realizuam me tė njė intervistė tė shkurtėr dhe me objekt.
Sa vjet keni qė merreni me blektori?
Kam mbi dhjetė vjet. E nisa me njė numėr tė vogėl krerėsh dele. Mė parė se tė nisja kėtė punė isha rreth dy vite nė emigracion nė Greqi. Me punėn dhe kursimet e mia u ktheva prej andej dhe bleva 20 krerė. Vit pas viti edhe nėn kujdesine djemvetė mi e shtova numrin e tyre dhe sot kam 230 krerė nė prodhim. I mjel tri herė nė ditė dhe pėr ēdo dele marr 60 - 800 gram qumėsht dhe dėrgoj 160 litra qumėsht, vetkutohet, ēdo ditė te « GJIROFARMA ».
Si rrjedhoje e kėsaj pune ju sa veta keni punėsuar nė kėtė sipėrmarrje?
Jemi tė punėsuar katėr veta, unė, gruaja djali dhe njė i afėrm. Sezoni ka shumė punė duke kaluar nė shumė procese edhe tė lodhshme, por edhe tė pėrgjegjshme dhe tė kėnaqėsisė: kullotje, rruajtje, mjelje, kujdesje, marrje e masave shendetėsore e tjera. Bashkėshortja ime merret me higjenėn, pastėrtinė e mjediseve si dhe me bulmetin.
A i keni vaksinuar e matrikulluar dhe ē’shpėrblim keni marrė nga shteti?
Po, ne bashkėpunojmė me Drejtorinė e Bujqėsisė nė Gjirokastėr (Sektorin e Veterinarisė). Ata janė tė papėrtuar. I kemi pranė dhe na ndihmojnė pėr vaksinimin, matrikullimin. Kėtė e realizojnė ēdo vit me njė dokumentacion model qė mbahet nga tė dy palėt. Vetkuptohet ne jemi tė rregullt nė pagimin e detyrimeve , taksave shtetit dhe shpėrblehemi prej tij 500 lekė tė reja pėr ēdo dele dhe kjo ndodh si rregull nė fund tė vitit. Me kėto tė ardhura siguropjmė njė pjesė tė bazės ushqimore pėr dimėr.
Me produktet e qumėshtit si jeni?
Sigurojmė tė gjitha nevojat e familjes sonė. Kėto produkte tė nevojshme pėr jetėn tonė fillojmė t’i mbledhim nga mesi i muajit qershor. Bėjmė djath cilėsor, gjalp, gjizė dhe paksa mė vonė edhe shėllirėn.
Pėr produktet mish dhe lesh, lėkurė si veproni pėr tė gjetur treg shitjeje?

Dhėntė pjellin nė muajin qershor, qėngjat i ndajmė pas dy muajve duke i bėrė nė njė peshė tė gjallė 15 -20 kg, i shesin nė treg te kasapėt, kurse leshi pothuajse shkon dėm, sepse mungon tregu i shitjes. Njė pjesė tė tij e bėjmė rroba tė leshta pėr dimėr pėr familjen dhe sixhade, e qilima pėr nevojat e familjes.
Intervistuan Islam Kalemi dhe Isuf Ēela


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:43 pm

3. Fermeri Nazmi Muharrem Kabaj

Nė rrethin e Tepelenės ka pasur gjithmonė specialistė tė mbarėshtrimti tė blektorisė, por zona e Lopsit kanė qenė tepėr tė suksesshėme nė kėtė fushė… Ka shumė profesionistė tė tillė qė e kanė trashėgimi kėtė profesion. Njėri prej syresh ėshtė dhe Nazmi Muharrem Kabaj nga fshati Dukaj. Ky fermer ka nė kopenė e tij 173 dhėn dhe prej tyre 150 i ka me qumėsht. Ai kėtė pasuri e ka vėnė me djersė duke punuar dhe jashtė vendit. Nė fillim e filloi me pak krerė dhe si rrjedhojė e punės sė tij arriti nė sasinė e krerėve qė ka sot, duke siguruar tė gjitha nevojat e tij familjare dhe duke dhėnė kontribut nė prodhimet blektorale. Cilėsi e produkteve tė tij vjen edhe si rrjedhojė e shėrbimit me nivel tė mbarėshtrimit, por edhe nė sajė tė kujdesit shėndetėsor tė tufės sė tij duke pasur njė lidhje harmoinike me specialistėt e Zyrės sė Bujqėsisė. Nazmi Muharrem Kabaj ėshtė njė profesionist i zoti, i cili ka regjistra tė sakta dhe ka njė pėrvojė qė duhet tė aplikojnė dhe fermerėt e tjerė…

Fermeri me vlera njerėzore, APOSTOL MIĒI

Apostol Miēi

Kėnaqėsia ėshtė e dyfishtė nė takimin me fermerin me vlera njerėzore Apostol Miēi nga fshati Kodėr i Tepelenės. Zona e Golikut tė Sipėrm ka kullota tė pėprshtatshme pėr mbarėshtrimin e gjedhit dhe kėtė pėrshtashmėri e ka shfrytėzuar fermeri Apostol. Fillimisht ai e filloi nismėn e tij private me 5 krerė . Sot pas 10 vjetėsh miniferma e tij ka dyzet krerė, lopė me qumėsht dhe 28 viēa pėr majmėri. Pra gjithsej 68 krerė. Nė Kovaē ka ndėrtuar stallat e mbarėshtrimit nė njė sipėrfaqe 280 m2. Ėshtė munduar tė sigurojė tė gjitha konditat e nevojshme pėr mbarėshtrimin. Stallat janė tė pajisura me grazhde, me ujė tė rrjedhshėm. Pėr tė kryer sa mė mirė shėrbimin ndaj tyre janė punėsuar katėr veta, njė stallier dhe njė ēoban, njė ekonomist nga familja e tij. Fermeri Apostol Miēi ėshtė i evidentuar si fermer i suksesshėm nė mbarėshtrimin e gjedhit pėr punėn pasionante dhe arritjet nė produktet e qumėshtit dhe tė mishit. Quimėshtin Apostoli e tregton nė punishtetn e Kėlcyrės, me tė cilėn ka lidhur kontratė shitjeje. Ai tregton 80 litra qumėsht nė ditė. Gjatė periudhės qershor –nėntor- maj gjedhėt i mban nė regjim stallor, kohėn tjetėr nga qershori nė nėntor i nxjerr nė kullotė, kullotė, tė cilėn e blen nga shteti.
Ai ėshtė njė fermer qė i paguan rregullisht tė gjitha detyrimet ndaj shtetit. Po kėshtu gjedhėt e tij janė tė matrikulluar, tė vaksinuar me rregullsi. Nga shteti, si rrjedhojė e kėsaj pune sistematike ka marrė reegullisht shpėrblimin e caktuar dhe si me keto siguron dhe ½ e bazės ushqimore.
Apostoli shprehet: ”Jam shumė i kėnaqur nga shėrbimi veterinar i Zyrės sė Bujqėsisė Tepelenė. Po kėshtu jam shume i kanaqur edhe edhe nga ēobani qė kam nga Tepelena, Buajr Islami dhe stallpunonjėsen Mediana Jarazi.
Ai shpreh edhe mendimine tij pėr gazetėn ”Fermeri” si njė gazetė qė do tė shėrbejė pėr njohjen e pėrvojės sė fermerėve nė treven e Jugut dhe me gjerė dhe do tė japė ndihmesė nė njohjen e problemeve me tė cilat ndeshet sot fermeri.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:44 pm

Qyteza e Blektorit

Vizita jonė nė Qytezėn e Blektorit koicidoi me njė moment tepėr tė rėndėsishėm: kthimi i tė imtave nga kullotat verore. Shprehja apo motivimi « Qytezė e Blektorit » ka njė motivim tė caktuar, rrjedhės… Kėtu nė Votucė, para disa kohėsh, nuk kishte shtėpi banimi, nuk kishte njė ide arkitektuese pėr njė fshat tė ri… Nė sistemin e mėpėrshėm asqė mund tė shkohej ndėrmend pėr njė vendqėndrim, apo banim tė ri pa njė miratim deri nė organin mė tė lartė vendimmarrės… Por shkreptimat e lirisė tė dhėna nė fillesėn e proceve demokratike e mundėsuan njė krijim tė ri tė njė stacionimi tė ri vendosės…
Ēelo Mahmuti, njė picariot me tarbietet etij tė bukura dhe tė traditės nė blektori . Njė shkollė e re mbarėshtrimi e guximshme e pasuar nga Haxhi Mahmuti, Detar Mahmuti, Strazimir Mahmuti, Shefqet Mahmuti
Nė vitin 1990nė fillesat epara tė ekonomisė sė tregut 300 dhėn dhe dhi… Po tani mbi 1000 krerė .
Prezenca e Stallės me kushte : grazhde, baleta, jonxhė, … Hasėlle tė mbjellura
Tė flasin pėr tė gjitha problemet. Kanė merak tė brendshėm. Diēka kanė arritur, por dhe dinė qė janė larg asaj qė duhet tė kishin arritur. Gjithēka e kanė bėrė me forcat e tyre, pa asnjė ndihmė.
Kėshtu tė flet edhe Yzeir Goxhaj, nipi i Ēelos, njė burrė i qetė dhe plot mirėsjellje.
*
Ēajupi ėshtė vendi i kullotave verore tė kėtyre tufave. Njė klimė e pėrshtatshme pėr verimin e bagėtive. « Kemi kaq vjet qė verojmė atje dhe jemi shumė tė kėnaqur. Qumėshtin eēojmė nė baxhon e [ajupit »- na thotė Strazimiri.
Yzeiri Goxhaj : « Qumėshtin e ēojmė te baxhoja e Picarit tek Siri Murroja, i cili ka aftėsi tė mira pėrpunuese qumėsht , djath, urlė ».
Ngordhjet nė kėtė tufė janė rreth 10%. Ndihma e vogėl deri tani.
Vaksinimet janė realizuar pėr militencėn, plasjen (Yzeiri, Ēlirim Seferi)
Matrikullimi te tė imtat i vonuar . Ka pėrfunduar te gjedhėt.
E rėndė paraqitet mbjellja e hasėlleve, pa asnjė ndihmė tė domosdoshme.

*
Nė kėtė familje tė madhe blektori ndesh me emra tė bukura me kuptime dhe pėrkime : Bajraktar, Kardak, Brati, Geraldina, Majlinda, Bruno, Sinani, Diamanti, Artemisa, Eleni, Gėzua, Bukuroshja, Alketa , Marjeta.
Mirela, Alketa, Mirjeta, Luljeta, Axhemi, Detari, Strazimiri.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  EmptyWed May 25, 2011 4:44 pm

SĖ AFĖRMI
Projekt program « VOTUCĖ 2011 « Qyteza e blektorit »

Qėllimi i kėtij takimi :
E ardhmja e jetės dhe si ndryshohet ajo me atė ē’ka kemi, ē’kemi nevojė dhe ēfarė duhet tė arrijmė , nėpėrmjet pėrzgjedhjes tė rrugėve efikase tė arritjes.
Marrin pjesė : fermerėt, shoqata e fermerėve, pėrfaqėsues vendorė

Fjala hyrėse : Roli i Shoqėrisė Civile nė inicimin e problemeve tė sotmenė fushėn bujqėsore dhe blektorale
Kryetari i kėshillit koordinativ tė Shoqėrisė civile tė Shqipėrisė sė Poshtme
Kristaq F. Shabani
Fjala e mirėseardhjes nė Votucė
Blektori Ēelo Mahmuti
Referencė : « Rėndėsia e Shoqatės « Fermeri » dhe natyrshmėria e njė kooperative tė sistemit kapitalist

Kumtime
« Sistemi aplikativ, kėrkesa e kritere pėrbujqėsinė dhe blektorinė »
« Masat profilaktike dhe kurative tė mbarėshtrimit tė blektorisė
« Mundėsitė e sigurimit tė bazės ushqimore duke pėrdorur teknologji tė veēanta »
« Raporti i drejtė pėr mbarėshtrimin stallor e gjedheve dhe e blektorisė sė imtė pėr tė ndėrtuar njė strukturė ushqimore efektive ».
« Menaxhimi i prodhimit blektoral dhe mundėsitė e mbylljes sė ciklit tė plotė : prodhim- pėrpunim- tregtim ».
« Nevojat pėr investime qė t’i pėrgjigjen rritjes sė prodhimit nga fermerėt; krijimi i njė fondi tė veēantė pėr pėrballimin e kėtyre investimeve.
Mendimet e auditorit, pėrshėndetje , pėrvojė…
Njė pėrvojė fermere nė mbarėshtrimin e tė imtave dhe tė gjedhit
(Stallat, elementėt pėrbėrės, mbarėsishtrimi ; Sigurimi, mbajtja e bazės ushqimore, ushqimi)

Sponsorė tė gazetės Nr. 3 APOSTOL MIĒI, mundėsuan daljen e kėtij numri, duke vijuar rrugėtimin e kėsaj gazete .

Drejtor dhe botues: Kristaq F. Shabani Mobil 0693846682
Zėvendėsdrejtor: Islam Kalemi 081422092
Kryeredaktor: Gaqe Guma
Zėvendkryeredaktor: Kristo Stoja 084265956
Redaktor pėrgjegjės: Isuf Ēela

Kėshilli botues: Dino Ēiēo(kryetar), Kleanth Mandi, Nikο Gjoni, Apostol Miēi, Thanas Xhumba, Filip Zėra, Vasil Zwra, Pirro Nasi, Aristotel Milaqi, Kristo Basho, Ziso Basho, Genci Kutra, Apostol Miēi,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty
MesazhTitulli: Re: GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV    GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV  Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: