Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 10, 2011 10:51 am

Zoti Basha e meriton vendin e kryebashkiakut te Tiranes. Me mire se kushdo flet vete puna e tij per gjitha arritjet qe ka pasur ai ne cdo pozicion qe ka pasur ne qeveri. Ai eshte njeriu i duhur per ti ndryshuar faqen kesaj Tirane te harruar nga kryebashkiaku i tanishem qe pevec se vetem flet, nuk mundohet te bej asgje per kryeqytetin vetem vazhdon ta fusi ate ne kaosin total. Lulzim Basha eshte njeriu qe do te bej diferencen dhe qe do te mund tia ndryshoje faqen tiranes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 10, 2011 11:00 am

Luli e meriton edhe per kryetar bashkie, se brenda vitit i nderroj 4 vende pune.
Pra duhet te jesh tejet flexibel,dhe tejet i pa thyeshem dhe pa kurizor te i perballojsh ket presion...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 10, 2011 11:04 am

Kryefaqja Lajme Shqipėri
Basha pėrmbys rezultatin
10.05.2011, ora 09:27UPDATE - Numėrimi i votave nė njėsitė e ndryshme nė Tiranė ka bėrė qė dy kandidatėt pėr bashkinė mė tė madhe nė vend tė jenė vetėm pak vota larg nga njėri tjetri. Nga 181 kuti tė numėruara nga 485 qė janė gjithsej kandidati i koalicionit "Aleanca pėr Qytetarin" Lulzim Basha kryeson ndaj kandidatit tė PS-sė Edi Rama.

Kėshtu sipas rezultateve tė deritanishme kandidati i djathtė Basha ka marrė 46110 vota kundrejt rivalit tė tij Edi Rama i cili ka marrė 45879 vota.

Nė disa njėsi bashkiake procesi i numėrimit ėshtė pezulluar gjatė natės ndėrkohė qė ka filluar nė mėngjesin e sotėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 10, 2011 11:27 am

LAJMET KRYESORE
Strategjia: Komisionerėt socialistė braktisin numėrimin kur mėsojnė avancimin e Bashės. Aldo Bumēi: Lulzim Basha ėshtė fitues
09-05-2011 / Gazeta 55


UPDATE- Kandidati demokrat pėr Bashkinė e Tiranės, Lulzim Basha, ėshtė gati 505 vota para nė qendrėn e numėrimit pranė Shkollės sė Kuqe, te njėsia bashkiake nr.8 nė kryeqytet.
Njė fakt tė tillė e ka pohuar kandidatja pėr kėshillin bashkiak, Jorida Tabaku.
Ajo po ndjek nga afėr procesin e numėrimit tė votave nė Tiranė dhe paraqet me tė drejtė shqetėsimin se po tregohet njė indiferencė dhe neglizhencė nga ana e komisionerėve dhe numėruesve socialistė pėr ta ēuar para procesin. “Me kėtė ritėm, do tė na duhen gati 10 ditė qė tė mėsojmė rezultatin. Komisionerėt socialistė braktisin procesin e numėrimit kur mėsojnė se Basha po avancon”- u shpreh ajo.ALDO BUMĒIKreu i Partisė Demokratike pėr degėn e Tiranės, Aldo Bumēi, u shpreh se nė Tiranė vėrehet njė prirje kryesuese e kandidatit tė Partisė Demokratike dhe “Aleancės pėr Qytetarin”, Lulzim Basha. “Nė njė numėr tė konsiderueshėm qendrash votimi nė Tiranė, kandidati i “Aleancės pėr Qytetarin”, Lulzim Basha ka rritur tė pėrmbysė rezultatin duke i fituar ato”- u shpreh Bumēi. Sipas tij, PD ėshtė optimist se kjo prirje do tė vazhdojė. Nga ana tjetėr, ai ri-pėrsėriti thirrjen e Partisė Demokratike ndaj tė gjithė numėruesve qė tė vazhdojnė detyrėn e tyre me pėrkushtim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 10, 2011 11:35 am

LULI dot te perfundoj dhe me keq por pak ma von, sa te dalin bruqkullat qe i ka ber me UNMIK dhe UDBN serrbe kunder qlirimtarve, se aj mendonte me kto poste qe i ndrronte muj per muj mendote se dot behet i pa prekshum, jo se kungulli mbi uj nuk shkon gjithnji, dhe ja e morri plandosjen....... !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 10, 2011 11:46 am

vazhdojne lajme te reja nga numerimi per Tiranen:
Numėrimi i votave nė njėsitė e ndryshme nė Tiranė ka bėrė qė dy kandidatėt pėr bashkinė mė tė madhe nė vend tė jenė vetėm pak vota larg nga njėri tjetri.


Nga 181 kuti tė numėruara nga 485 qė janė gjithsej kandidati i koalicionit “aleanca pėr qytetarin” Lulzim Basha kryeson me 231 vota ndaj kandidatit tė PS-sė Edi Rama.


Kėshtu sipas rezultateve tė deritanishme kandidati i djathtė Basha ka marrė 46110 vota kundrejt rivalit tė tij Edi Rama i cili ka marrė 45 879 vota.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 10, 2011 1:58 pm

Dhet te fitoj sepse lidhjet duhej mbajtur mir me serrbi kjo esht kryesorja, e tani vin dhe ca tjera gjera sekundare qe te mos perfundoj menjiher ne gjygj dhe te ket nji qikez imunitet te bubrrecit, qe sdot i vlej fare, vetum me koh,koha esht faktor permanent, shifne se koha e beri qe te pladosej GADAFI -SALA , dhe keshtu me radh, flini pa merak....))
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Wed May 11, 2011 9:12 pm

eshte shtruar gabim tema
pse duhet te humbe sala eshte dashte te jete ,po simpatizantet e sales e rugoves nuk ndalen,sepse mendet i kane te serbija..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Wed May 11, 2011 11:57 pm

Njejt qė tė dy siq duket qenkan zhytur ne pun tė dolaverave dhe tash mundohen me njė lloj imuniteti tė mbrohen sado pak nej dit nga drejtsia ,por shtohet pyetja kush e drejtoj drejtsin ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Fri May 13, 2011 5:15 pm

AKTUALITET
Lulzim Basha, shumė pranė fitores- PS frikė nga rezultati, aktivizon ritualin e akuzave
13-05-2011

-- Nė Tiranė ka pėrfunduar procesi i numėrimit nė 10 njėsi, nga 11 tė tilla. Aktualisht, po numėrohen kutitė e njėsisė bashkiake nr.5 ose KZAZ nr.49

-- Ambasadori Wollfarth: Procesi i numėrimit po ecėn intensivisht, shumė shpejt do kemi rezultatin

-- Gerti Bogdani: Rama ka frikė nga rezultati, po vėrsulet me gjuhė talebani

UPDATE- Kandidati i Partisė Demokratike dhe “Aleancės pėr Qytetarin” nė bashkinė e Tiranės, Lulzim Basha, ėshtė shumė pranė fitores. Kur kanė mbetur edhe 14 kuti votimi pėr t’u numėruar, z.Basha udhėheq me njė diferencė prej 876 vota ndaj rivalit tė sociliast, Edi Rama. Ndėrkoė sot nė mėngjes ėshtė konfirmuar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve se ka pėrfunduar numėrimi nė 41 kutitė e votimit tė njėsisė bashkiake nr. 9, ose KZAZ nr.53. Basha u shpall fitues nė kėtė njėsi bashkiake me njė diferencė prej 642 vota. Pėrkatėsisht, Lulzim Basha mori 11 950 vota, ndėrsa Edi Rama 11308 vota. Nga tė dhėnat e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve (KQZ) tė orės 13.00 tė ditės sė sotme rezulton se janė numėruar 464 kuti nga 485 kuti gjithsej. Nga numėrimi tyre kandidati Lulzim Basha ka marrė 120.162 vota, ndėrsa kandidati Edi Rama 119.286 vota. Diferenca ėshtė 876 vota nė favor tė kandidati Basha.

Gerti Bogdani: Rama ka frikė nga rezultati, po vėrsulet me gjuhė talebani

Pas akuzave tė PS-sė se nė njėsinė numėr 5 ka njerėz tė inkriminuar qė po numėrojnė votat, ka reaguar edhe Partia Demokratike pėrmes deputetit Gerti Bogdani. Deputeti i PD-sė Gerti Bogdani nga selia e PD-sė ka reaguar duke thėnė se Edi Rama ka frikė nga rezultati i votave, prandaj dhe po tenton tė cenojė procesin e numėrimit dhe po kėrcėnon numėruesit e votimeve nė njėsinė nr. 5.
Bogdani tha se zgjedhjet e 8 majit janė njė sukses i demokracisė nė Shqipėri.
“Gjatė gjithė procesit zgjedhor Shqipėria i ka treguar botės anėt tona mė tė mira duke u pėrfshirė nė njė proces tė ndershėm dhe transparent”- tha deputeti demokrat.
Bogdani vuri nė dukje se Partia Demokratike ėshtė e vendosur tė respektojė procesin e numėrimit deri nė votėn e fundit ndėrsa nuk ka lėnė pa sulmuar edhe kandidatin e PS-sė Edi Rama. “Tani qė ka mbetur pa numėruar edhe 14 kuti dhe gara bėhet e ngushtė Edi Rama po shpreh frikėn e tij duke hedhur akuza tė pabaza me njė gjuhė prej talebani. Askush nuk ka tė drejtė tė hedhė baltė mbi demokracinė kur varet e ardhmja e integrimit tė vendit”- theksoi Bogdani.

Ambasadori Wollfarth: Procesi i numėrimit po ecėn intensivisht, shumė shpejt do kemi rezultatin

Ambasadori i OSBE-sė, Eugen Ėollfarth ėshtė paraqitur qė nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm nė KZAZ-nė 49, nė njėsinė 5 pėr tė parė nga afėr nisjen e procesit tė numėrimit.

Pas ndėrprerjes sė numėrimit gjatė orėve tė vona tė mbrėmjes sė djeshme , ambasadori Ėollfarth ėshtė rikthyer sėrish sot nė njėsinė 5 pėr tė vėzhguar numėrimin e 16 kutive tė fundit tė cilat do tė pėrmbyllin edhe procesin e zgjedhjeve.

Ambasadori Wollfarth theksoi se numėrimi ėshtė duke u zhvilluar me njė intensitet tė lartė.
“E admiroj punėn qė po bėjnė komisionerėt, atmosfera ishte e nxehtė mbrėmė. I respektoj pėrpjekjet pėr tė numėruar me pėrpikmėri ēdo votė tė vetme”- theksoi Ėollfarth duke shtuar se shpreson se sė shpejti tė ketė njė rezultat tė saktė. Sipas tij procesi i numėrimit ėshtė i mirė por raporti pėrfundimtar i OSBE/ODIHR-it do ta pėrcaktojė mė mirė se si ka vijuar procesi.
I pyetur nga mediat se, nėse do tė ketė kontestime pas shpalljes sė rezultatit, ambasadori Ėollfarth theksoi se kjo do tė varet nga konstatimet qė do tė bėjnė kandidatėt, por sipas tij e rėndėsishme ėshtė qė tė ketė rezultate solide dhe kjo sipas tij varet nga njė proces i mirė numėrimi.
Ndėrsa i pyetur se sa mund tė ndikojnė zgjedhjet pėr integrimin e vendit nė Bashkimin Europian, ambasadori Ėollfarth theksoi se kjo do t’u lihet pėrfaqėsuesve tė BE-sė ndėrsa shtoi se sa mė lehtė tė jetohet demokracia aq mė lehtė janė hapat e mėtejshme pėr vendin.
“Po janė tregues por kjo do tu lihet pėrfaqėsuesve tė Bashkimit Europian”- theksoi mė tej Ėollfarth. Ambasadori i OSBE-sė deklaroi se zgjedhjet do tė jenė njė tregues i mirė pėr funksionimin e demokracisė nė vend.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Fri May 13, 2011 5:23 pm

120423,per Lulzim Bashen dhe 119586,per Edvin Ramen ,kur jane hapur 465 kuti nga 485,sipas Komisionit Qendror te Zgjedhjeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Sat May 14, 2011 5:19 pm

fitorja eshte e socialisteve qe perkrahen uck-ne
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 17, 2011 12:17 pm

Me fal po coeni Edin te qetsesohet se ka nevoje per nje psiqiater se ai nuk ndihet mire dhe kur ta mari Basha Bashkine atij do ti iki menja fare , cfar fatkeqesie qe jemi udhehequr nga nje kryetar te tille per 11 vjet. Iku koha e certifikata fallco ska me iken dhe ato 20 mije vota qe merte Rama , sado qe ka mare boll 20 mije vota nga bashkia prap dhe ato nuk ja nxoren fitoren

Te "dashur" militante socialiste,beni durim dhe disa dite kur Luli te ulet ne karriken e bashkise dhe Kastriot Islami ne krye te partise.Me gjithate ne jemi tolerante ne se deshiron do ta cojme Edin si kryeplak ne Peze te vogel te prehet me Dashin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 17, 2011 12:43 pm

me aminin e serbise fiton ,a me te shqiptareve jo!
Ai humbi haptas para ekraneve tv para gjithe botes ,a po dojne me i vjedhe haptas ,jo jo nuk lejon populli ..
Urime Arberia qe humbet para kamerave..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 17, 2011 12:47 pm

OPINION
Fitorja e Shqiptarisė
16-05-2011 / Nga Idriz Morina


Njė ditė para se shqiptarėt nė Shqipėri t’u drejtoheshin kutive tė votimit, shkruam se kėsaj here domosdo duhej tė fitonte Shqipėria, nė kuptimin qė fitorja t’u pėrkiste shqiptarėve, nė kuptimin qė ajo fitore tė mos ishte partiake, siē ka ndodhė thuaja nė vazhdimėsi, qė nga rėnia e komunizmit. Pėr mė shumė se 20 vjet rropatjesh, siē dėshmuan proceset politike atje, edhe nė dy vjetėt e fundit, me refuzim tė demokracisė, hyrjes nė Kuvend, grevave tė shtirura nė rrugėt e Tiranės deri te protestat e dhunshme tė janarit, nė tė cilat Partia Socialiste, i dėrgoi nė vrasje katėr ithtarė tė saj, duke pretenduar kot sė koti rrėzimin e qeverisė me dhunė, ishin dėshmi se Shqipėria nuk i kishte dhėnė fund komunizmit, pėrkatėsisht tranzicioni i pretenduar nuk ishte pėrmbyllur.
Dhe nuk kishte si tė pėrmbyllej ky tranzicion derisa Partia Socialiste po qeverisej nga Edi Rama dhe klika e tij, tė cilėt e radikalizuan socializmin, duke e rikthyer vėmendjen e shoqėrisė postkomuniste nė tė kaluarat e hershme tė revolucioneve komuniste. Pra, Rama dhe klika e tij, si Gramoz Ruēi e Erion Braēe, simbolet mė djallėzore tė komunizmit, nuk po shqiteshin nga tendencat e tyre jo mė antidemokratike, por antinjerėzore, qė me emrin e shqiptarit nė gojė, po pretendonin stėrkeqjen e kombit. Retorika dhe veprimet qė kėta tre udhėheqės socialistė, kanė provuar nė vazhdimėsi edhe nė dy vjetėt e fundit, janė dėshmi tė shfaqjes sė mendėsisė sllave dhe komuniste, e cila pėr interesa tė veta nuk e pranon dhe as e njeh asnjėherė, as tė vėrtetėn, as tė drejtėn dhe as interesin kombėtar.
Ishte Rama ai, i cili nė emėr tė kozmopolitizmit, e dekoroi njė kėngėtar serb, Goran Bregoviē, me “Ēelėsin e Tiranės” (2006) titullin mė tė lartė tė nderit qė e jep kryeqyteti i Shqipėrisė, pak vite pas luftės nė Kosovė. Ėshtė interesant qė pavarėsisht fuqisė politike qė e tregoi nė Shqipėri, nė tri mandate kryetar i Tiranės, dhe rreth gjashtė vjet kryetar i PS-sė, ai kurrė nuk u mirėprit nė Kosovė, pavarėsisht ithtarėve jo tė paktė majtistė. Pra, ai shihej me mosbesim nga tė gjithė nė Kosovė, veēmas u bė irritues kur doli hapur kundėr ndėrtimit tė Rrugės sė Kombit, ndėrsa asnjėherė nuk doli nė krah tė proceseve nė Kosovė, nė kohėn e bisedimeve kur po ndėrtohej e tmerrshmja Pakoja e Ahtisarit. Ai u soll me indiferencė totale edhe atėherė, edhe tani pas Pavarėsisė sė Kosovės, nė mė shumė se tri vjet tė pasluftės, ndėrkohė qė Veriu vazhdon tė mbahet peng nga Beogradi. Ku ishte shqiptaria pėr tė cilėn fliste ai? Ky konceptim i tij pėr shqiptarinė ėshtė shpėrfytyrimi mė i ēmendur qė mund t’i bėhej kombit tonė nė periudhėn postkomuniste.
Ky numėrim votash ia pėrplasi nė sytė e tij, humbjen e dyfishtė Ramės, si kryetar i PS-sė dhe Tiranės, humbjen morale nga Lulzim Basha, nga njė njeri qė dėshmoi qytetari dhe kulturė tė lart demokratike, i cili hoqi dorė pėr garėn nga ēdo pushtet, ėshtė njė humbje nga e cila se shpėtojnė as proceset ankimore; Dhe humbjen e 2009-ės, duke dėshmuar se kontestimi i votave (vjedhja) ishte njė shpifje e tij.
Njė qetėsi vrasėse kishte pushtuar tė dyja kampet e kandidatėve derisa po numėroheshin votat nė kutinė e fundit, ankthi dhe tensioni shkatėrrues, por qė kjo urojmė dhe besojmė t’i japė dėrrmėn, ndjenjės dhe mendėsisė sllavo-komuniste nė Shqipėri, dhe shqiptarėt tė kthehen tek rrėnjėt dhe identiteti i tyre, i cili ka formėsuar fisnikėrinė nė shkallėn mė njerėzore nė botė, por qė nėpėr tranzicione tė ndryshme u pėrvodh dhe u pėrzie me elemente tė huaja negative, deri tek ai sllavo-komunist qė ishte mė i ndyri pėr shoqėrinė shqiptare.
Pra, kjo transparencė e numėrimit tė votave e paparė nė fytyrėn e asnjė demokracie perėndimore, e bėri Shqipėrinė dhe shqiptarėt, popullin qė demokracinė e pėrqafon nė mėnyrėn mė fisnike. Kultura dhe demokracia, po kthehen nė djepin ku aty kanė lindur, nė brigjet e Jonit dhe Adriatikut, tokėn historike dhe prehistorike shqiptare, ilire-pellazgjike, ku janė rrėnjėt e qytetėrimit perėndimor!
Editorial i botuar sė pari nė tė pėrditshmen e Prishtinės “Bota Sot”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 17, 2011 1:46 pm

Pse duhet te humbe sali tradhtari dhenderri i Serbise!


BERISHA OSE HUMBĖSI QĖ NDRYSHON RREGULLAT E LOJĖS
2011-05-17Andrea Stefani (KERKO ...)BERISHA OSE HUMBĖSI QĖ NDRYSHON RREGULLAT E LOJĖS
Filozofia feministe fiton!
Kėrkesa pėr numėrimin e ēdo flete votimi tė hedhur jo nė kutinė e duhur sugjeron jo vetėm njė dhunim tė Kodit Zgjedhor, jo vetėm njė manipulim pėr tė shndėrruar njė humbje nė fitore, por pėrbėn edhe njė tjetėr fakt alarmant se Sali Berisha mbetet i vendosur, si pėrherė, qė tė mos respektojė ēdo vullnet tė shprehur me votė, qė cenon pushtetin e tij. Dhe nėse Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), i dominuar qartė nga njė shumicė berishiste, do zbatonte pėrsėri direktivat e Kryeministrit, Shqipėria do zhytej pėrsėri nė njė krizė edhe mė tė thellė pėr ēėshtjen e votės dhe stabiliteti i saj politik do tė ishte edhe mė i rrezikuar.

* * *

Lulzim Basha pėrpiqet ta legjitimojė taktikėn e tij dhelparake me sloganin se ēdo votė duhet tė numėrohet. Por, nė fakt, kjo ėshtė njė gjė qė tashmė ka ndodhur. Ēdo votė ėshtė numėruar dhe disa nga ato janė cilėsuar tė pavlefshme pėr parregullsi apo gabime nga mė tė ndryshmet tė votuesve. Njė nga kėto gabime ėshtė edhe hedhja e fletės sė votimit jo nė kutinė e duhur. Ėshtė njė dukuri e ngjashme me atė tė njė lojtari futbolli qė bėn gol nė portėn e vet. Nė vetvete, pretendimi i Bashės dhe Berishės duket sikur ka njė logjikė: nėse fleta e votimit nė kutinė e gabuar shpreh qartė vullnetin e votuesit, pėrse tė mos llogaritet si e tillė? Dhe nė rast se njė rregull i tillė do tė ishte fiksuar qė nė nisje tė procesit tė votimit, do tė ishte e ndershme tė veprohej pikėrisht kėshtu. Por faktet tregojnė tė kundėrtėn. Tregojnė se numėruesit janė udhėzuar qė tė klasifikojnė si tė pavlefshme, votat e hedhura nė kutitė e gabuara. Dhe prandaj ato janė cilėsuar si tė tilla nė tė gjitha tavolinat e numėrimit tė votave. Ky ka qenė rregulli pėr tė gjithė. Dhe ėshtė pikėrisht respektimi i rregullave ai qė ruan barazinė mes forcave konkurruese. Sepse, sado e logjikshme tė duket kėrkesa e Bashės pėr t’i dhėnė vlerė njė vote tė hedhur keq, ajo dhunon njė rregull tė pranuar nga tė gjithė nė fillim tė procesit. Ne jemi tė bindur se Basha nuk do kėrkonte atė qė po kėrkon sot, sikur ato 10 vota qė e ndajnė nga Rama t’i kishte marrė ai. Madje, jemi tė sigurt qė edhe KQZ do kishte vrapuar tė pasqyronte rezultatin paraprak nė njėsinė 5, ashtu sikundėr kishte bėrė me njėsitė e tjera, dhe jo ta censuronte pėr turp. Por sado e logjikshme tė jetė njė kėrkesė nė fund tė njė procesi, ajo nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me tė drejtėn pėr sa kohė bėhet nė dhunim tė njė mėnyre tė vepruari qė ėshtė fiksuar si rregull i procesit tė numėrimit. Dhe rregulli i gjithėpranuar (edhe nga Basha e Berisha) ishte qė votat e hedhura gabim duhet tė shpallen tė pavlefshme.

* * *

Vullneti i Berishės nuk mund tė tolerohet tė bėhet aq absolut sa tė dhunojė, si t’ia dojė qejfi, Kodin Zgjedhor dhe precedentėt e sjelljes sė KQZ. Pėr shembull, nuk mund tė tolerohet qė nė vitin 2007 votat e hedhura gabim tė cilėsoheshin tė pavlefshme, sepse kėshtu donte Berisha dhe nė vitin 2011 tė cilėsohen tė vlefshme, sepse kėshtu i intereson sot Berishės. Ajo qė mbi tė gjitha e bėn njė rregull tė padrejtė nuk ėshtė thelbi i tij, por fakti qė ai nuk zbatohet njėlloj pėr tė gjithė. Vėrtet Rama nuk mund tė dalė sot kundėr hapjes sė kutive por, nėse Berisha do kėrkojė hapjen e kutive sot, duhet t’u tregojė shqiptarėve se pėrse e kundėrshtoi njė gjė tė tillė pėr 2 vjet me radhė, duke i shkaktuar Shqipėrisė njė krizė tė paparė e cila edhe u pėrgjak mė 21 janar. Kėrkesa e Berishės dhe Bashės bie nė kundėrshtim edhe me Kodin Zgjedhor. Nė njė nen tė kėtij tė fundit shkruhet se quhen tė pavlefshme edhe votat kur “fleta e votimit nuk ka tė njėjtėn madhėsi, ngjyrė ose formė me fletėn e votimit tė miratuar nga KQZ”. Nė kuptim tė kėtij neni tė KQZ, numėruesit nuk kanė pasur asnjė rrugė tjetėr veēse t’i vlerėsojnė votat e hedhura gabim si tė pavlefshme. Sepse kanė gjetur nė kuti tė ndryshme fletė votimi me ngjyrė dhe pėrmbajtje tjetėr nga fleta e miratuar nga KQZ pėr ato kuti. Dhe e ka kot Njazi Kosovrasti qė pėrpiqet tė argumentojė tė kundėrtėn. Por atė e kundėrshton nė mėnyrė bindėse Klement Zguri, pjesėtar i shumicės nė KQZ, me njė deklaratė bėrė qysh nė vitin 2007. Nė atė kohė Zguri deklaroi dhe duket se Kosovrasti ka qenė dakord, sepse nuk e kemi dėgjuar tė shprehej kundėr, qė fleta e votimit e gjetur nė kutinė e gabuar duhet tė konsiderohet e pavlefshme, pasi gabimet gjatė votimit mund tė jenė tė gjithanshme dhe procedurat qė ndiqen janė tė pėrcaktuara me ligj. Ndėrkaq, tė zbatosh kėrkesat e Berishės dhe Bashės do tė thotė tė bėsh lesh arapi tė gjithė procesin tashmė tė pėrfunduar. Do tė thotė tė ndryshosh jo vetėm rezultatin pėr kreun e Bashkisė sė Tiranės, por edhe atė tė organeve tė tjera. Sepse nėse ka pasur vota pėr Bashėn apo Ramėn tė hedhura gabim nė kutitė e tjera, kjo do tė thotė qė ka pasur edhe vota tė kutive tė tjera tė hedhura gabim nė kutinė pėr Ramėn dhe Bashėn. Por mbi tė gjitha ėshtė tė privilegjosh palėn qė ka rezultuar humbėse duke ndryshuar njė rregull tė fiksuar qysh nė nisje tė procesit. Dhe kjo ėshtė tė prishėsh demokracinė, thelbi i sė cilės, ėshtė barazia para rregullave dhe ligjeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Mon May 23, 2011 5:13 pm

Letra/Vota masive pėr tė djathtėn, njė shenjė besimi ndaj qeverisė
23-05-2011 / Nga Mirjan Zela


Zgjedhjet administrative nė Shqipėri pothuajse pėrfunduan pritet qė tė dalė edhe vendimi i KQZ pėr Tiranėn. U vėrejtėn fenomene interesante, tė pandodhura mė parė si rėnia e bastioneve, depėrtimi i disa partive tė vogla nė mjedise elektorale qė nuk imagjinohej kurrė se do tė merrnin vota dhe shumė fenomene tė tjera qė karakterizuan kėto zgjedhje dhe qė predominojnė situatėn politike nė vend, siē ėshtė protesta e vazhdueshme e opozitės para KQZ-sė. Gjithsesi kėto akte kundėrshtie tė manifestuar nga lidershipi i PS nuk pėrbėjnė ndonjė risi pėr situatėn politike, pasi janė nėn vazhdėn e politikės sė mėparshme tė bllokimit institucional qė frymėzon PS-ja. Nė rang kombėtar, koalicioni i djathtė ka marrė mbi 150 mijė vota mė shumė se koalicioni i majtė. Nga ky fakt, themi me plot gojė se mazhoranca e kaloi me sukses kėtė test tė rėndėsishėm politik. Shqiptarėt dėshmuan edhe njė herė pėrkushtim pėr rrugėn europiane qė ndjek mazhoranca. Kjo votė e inkurajon mazhorancėn qė tė vazhdojė rrugėn e progresit tė gjithanshėm. Ky votėbesim vjen nė njė moment ku shqiptarėt janė shumė pranė realizimit tė ėndrrės europiane. Me gjithė vėshtirėsitė, pengesat qė eksponentė tė sė majtės po pėrpiqen qė me veprimet e tyre tė papėrgjegjshme tė minojnė kėtė proces, qeveria shqiptare do tė vijojė me pėrkushtim dhe me kėmbėngulje realizimin e aspiratave tė popullit. Shqiptarėt duan stabilitet politik dhe jo gėrrmėrre tė vazhdueshme politike tė cilat bėhen pengese pėr progresin. S’ka dyshim se zgjedhėsit shqiptarė zgjedhjen e tyre e bėnė duke u mbėshtetur nė fakte konkrete dhe indikatorė tė matshėm. Vetė programi nga koalicioni i djathtė ishte mė i qartė, gjithėpėrfshirės, njė program qė premtoi vende pune e zhvillim tė gjithanshėm e tė qėndrueshėm. Sigurisht qė sukseset e deritanishme qė ka korrur kjo mazhorancė u bėnė katalizatorė tė kėsaj mbėshtetje masive. Lufta me zero tolerancė ndaj krimit tė organizuar e rriti prestigjin e Shqipėrisė nė arenėn ndėrkombėtare, duke e larguar njėherė e pėrgjithmonė vendin tonė nga harta famėkeqe e trafikut. Sigurisht qė nuk ishte aspak e lehtė qė tė zgjidhje fijet e ngatėrruara tė krimit tė organizuar, por triumfoi vullneti, vendosshmėria e pashembullt e kėsaj qeverie pėr t’i eliminuar kėto plagė kanceroze. Ky akt fitoi njė admirim tė madh nė sytė e opinionit publik. Shqipėria bėri njė luftė tė ashpėr ndaj monopoleve tė cilat deri nė 2005 tė cilat kishin asfiksuar ekonominė e lirė nga parimet liberale tė konkurrencės sė lirė. Shqipėria arriti tė ruante stabilitetin makro-ekonomik nė njė moment ku kriza ekonomike botėrore po bėnte kėrdinė, madje edhe tek fqinjėt tanė shumė mė tė zhvilluar se ne. Nė tė gjitha vendet e rajonit ndodhėn frenime tė investimeve pasi kėto vende kishin problem me deficitin buxhetor, nė Shqipėri ndodhi e kundėrta ata u rritėn ndjeshėm , u ndėrtuan vepra publike me rėndėsi jetike. E gjithė kjo erdhi si pasojė e mirėorganizimit e mirėmenaxhimit, si ulja e shpenzimeve tė tepėrta, shkurtimi i administratės sė tepėrt qė bėhej oaz burokracie. Nuk ishte aspak e lehtė qė tė rrisje pagat, pensionet por pėrsėri triumfoi vullneti i hekurt i qeverisė “Berisha” pėr ta bėrė mė tė begatė kėtė vend. Shqipėria gjatė mandatit tė Berishės u rendit ndėr vendet e para pėr joshjen qė krijonte ky vend tek turistėt e huaj, kjo si pasojė e njė pune voluminoze qė bėri qeveria nė promovimin e natyrės shqiptare nė arenėn ndėrkombėtare. Rreshtojmė edhe shumė suksese tė tjera si prokurimi elektronik, i cili zhduku korrupsionin njėherė e mirė nė kėtė fushė si dhe shumė arritje tė tjera pėr tė cilat duhet shumė e shumė letėr pėr t’i pėrshkruar. Edhe pse kėto zgjedhje nė thelb nuk ishin zgjedhje politike, pėrfaqėsuesit qė zgjidhen pėrfaqėsojnė vullnetin e partive tė tyre, prandaj del qartė edhe relacioni politik i kėtyre zgjedhjeve. Mė shumė se pėr reformat energjike tė qeverisė Berisha dhe zhvillimet progresiste, kjo votė i atribuohet filozofisė sė qeverisjes sė PD, njė filozofi qė gjithmonė ka gjeneruar ide dhe ka shėrbyer si burim frymėzimi pėr ēdo. Jam i sigurtė se kjo votė nuk do tė shkojė dėm, pasi PD dhe aleatėt e saj e kanė dėshmuar me kohė pėrkushtimin ndaj interesave tė qytetarėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Mon May 23, 2011 7:23 pm

perse duhet te humb lul banditi
sepse ky eshte hajne kriminel korrupt
dhe ky vrau qytetaret e vete per pushtet.
ky eshte kelysh i sale komunistit dhenderrit te serbise
me fitoren e bashes pashes fiton fazliqi dhe tirana do serbizohet dhe do kontrollojne miqte e sales
pra jashte keta bandit miq te serbise ....nuk guxon te lejohet fitorja me hajni para kamerave me vota te pavkefshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Mon May 23, 2011 8:41 pm

sepse Lulzim Basha ėshtė Shqiptar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Mon May 23, 2011 9:40 pm

sepse lulzim basha eshte hajdut kriminel i korruptuar dhe eshte mik i sales e sala mik i fazliqit e serbise
dhe ja fal detin greqise kurse tiranen serbise jane gjak perzier
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Mon May 23, 2011 11:32 pm

DUHET TE FITOJE LULZIM BASHA SEPSE:

MesazhTitulli: Programi i Lulzim Bashes per Tiranen Sat Mar 26, 2011 2:59 pm
Heqja e me shume se 60 taksave nga bashkia e Tiranes, ulja e tyre, internet falas ne te gjithe kryeqytetin, vendosja e tramvajit, nje Task-Force e posacme per punesimin. Keto ishin disa nga premtimet dhe angazhimet qe Lulzim Basha mori dje persiper, ne diten e pare te prezantimit te tij si kandidat i PD-se per Bashkine e Tiranes me sloganin "E para eshte Tirana, te paret jeni ju". Me nje program konkret qe nuk ngurroi ta prezantoje gjeresisht diten e djeshme, Basha theksoi se akti i tij i pare si kryebashkiak, do te jete krijimi i nje sistemi per mbrojtjen e konsumatorit, ne menyre qe te mos spekulohet me as me cmimin e bukes, as karburantit dhe asgje. "Mbrojtja e konsumatorit, e qytetareve nga cmimet abuzive dhe mallrat jo cilesore, nje premtim imi. Premtoj krijimin e nje Task Force per punesimin, politika direkte per nxitjen e punesimit. Ngritja e nje sistemi bashkiak informacioni per punesimin", vijoi Basha me premtimet e tij. Ai shtoi gamen e tyre, duke theksuar se do te permiresoje ndjeshem transportin urban, si dhe do te ule tarifat, do te shtoje hapesirat e gjelbra, parqet e lojerave si dhe madje do te ndertoj nje park te ri ne kryeqytet. "Vendi ka nevoje per nje ajer te ri, te fresket dhe te paster. Realiteti i sotem, eshte rraskapites per tiranasit, bllokimi i trafikut i perhershem, shkollat te mbingarkuara, taksat bashkiake te larta dhe kudo, korrupsioni mjaft i perhapur dhe ndotja maksimale. Mund te behet sikur problemet te mbulohen me nje dore boje, por nuk zgjidhen. Beteja politike po nuk na e shkurton kohen per te kthyer ne shtepi. Asnje nuk jep zgjidhje. Qytetaret e Tiranes, presin me shume se sa beteja politike dhe britma indinjate. Problemet dhe sfidat jane shume urgjente. Sipas tij, sot Bashkia e Tiranes, harxhon 8500 leke per fryme per pagat e punonjesve dhe nga ana tjeter 2500 per qytetaret e Tiranes. "Cfare mund te beje nje kryebashkiak, ku nuk merret me njerezit, nuk shqetesohet per to. Ai tha se ka plane te tjera, kerkon karrigen e kryeministrit. Dhe kete e degjuam edhe mbreme nga kryetari aktual i bashkise qe tha se ka impenjime me te rendesishme, pasi synon karrigen e kryeministrit. Ne duhet te ecim perpara me dashurine per vendin tone, per vellezerit. do ja dalim te realizojme endrrat dhe shpresat tona. Vij ketu per tu thirrur qe te bashkohemi per te fituar se bashku te ardhmen evropiane te qytetit tone. Ka ardhur koha qe te vihen ne qender te vemendjes qytetaret e Tiranes dhe problemet e tyre", vijoi Basha. Sipas tij, ai i futet kesaj gare per ta ajer te paster, shkolla, kulture, trafik te lire, parqe, per te cilat duhet pune, jo beteja politike. "Ta kthejme Tiranen ne qytetin e mundesive. E para eshte Tirana, te paret jeni ju. Ky qytet ka nevoje per nje njeri, qe t'i futet punes dhe t'ia dale ne krye. Por vetem veprat e tregojne kete. Une kam mbajtur cdo premtim qe kam bere, cdo angazhim qe kam bere. Per mua, ju jeni te paret, Tirana eshte e para", theksoi Basha. Me tej kandidati i PD ka treguar edhe se cilat do te jene marredheniet e tij me qeverine qendrore nese do te zgjidhet kryetar bashkie.

"Shume pyesin se cfare raporti do te krijoj une me qeverisjen qendrore. Kjo eshte pergjigja: une do te punoj ngushte me qeverine qendrore, per sa kohe na bashkon interesi per Tiranen. Por nuk do te ngurroj kurre te perballem me qeverisjen qendrore, nese interesi i Tiranes do te vihet ne pikepyetje. Por une do te punoj me te per kete qytet", ka deklaruar Basha.Programi i Lulzim Bashes per TiranenAkti im i pare do te jete per krijimin e nje sistemi per mbrojtjen e konsumatorin, per cdo kend qe spekulon me cmimet, nga buka deri tek karburanti.

Mbrojtja e konsumatorit e qytetareve nga cmimet abuzive dhe mallrat jo cilesore.

Krijimi i nje Taks-Force per punesimin. Politika direkte per nxitjen e punesimit. Ngritja e nje sistemi bashkiak informacioni per punesimin.

Afrim i shkollave dhe universiteteve me biznesin. Bashkia do te ofroje dhe do te financoje nje program stazhi, duke i afruar studentet me biznesin privat. Rreth 70% e te rinjve, qe bejne stazhe te tilla, u ofrohet nje vend pune.

Misioni im eshte hapja e 30.000 vendeve te punes, ne dy vitet e ardhshem. Vetem ndertimi i Unazes se Madhe dhe projektet e tjera te parkingjeve,do te krijojne mbi 5800 vende pune.

Tirana eshte qyteti me nivelin me te larte te taksave dhe tarifave vendore, 82 te tilla qe jane rritur disa here. Une do te heq 60 taksa dhe tarifa vendore, dhe do ti ul te tjerat nga 2-5 per qind.

Do te ndertoj me shume shkolla per femijet, qe mos rrine ne klasa me 50 nxenes. Kushte me te mira. Do te eliminojme mesimin me dy turne, klasat do te jene me me pak se 30 nxenes.

Internet falas per te rinjte, jo vetem ne shkolla por gjithe territorin e Tiranes.

Do te organizojme aktivitete kulturore e sportive, te financuara nga Bashkia e Tiranes;

Do te krijojme kushtet qe te mbajme si duhet me shume se 100.000 studente.

Ndertimi i nje biblioteke universitare ne Tiranes, brenda tre viteve te para te mandatit;

Ndertimi i nje rrjeti nenkalimesh, sistem parkingjesh, qe do te zgjidhin perfundimisht problemin e trafikut te ngarkuar ne Tirane.

Angazhohem per nje sistem transporti publik modern ne te gjithe kryeqytetin. Tirana, do te kete tramvajin e saj.

Rruge e trotuare cilesore, jo betonim kuturu.

Tirana do te perfundoje planin rregullues, qe gjithnje eshte prane perfundimit, por kurre nuk perfundon, duke qene vater korrupsioni. Kjo do te marre fund.

Nuk do te hezitoj te rishikoj vendimet e KRT kur bien ndesh me Tiranen dhe interesat e qytetareve te saj.

Do te punoj ngushte me qeverine qendrore, sa here na bashkon interesi me i mire i Tiranes.

Hapesira te gjelbra, kudo ne Tirane. Nje program konkret per shpetimin e siperfaqeve te gjelberta nga prishja.

Do ndertojme parqe te vogla ne shume zona te qytetit, ku nuk ekzistojne.

Angazhohem sot, per ndertimin e nje parku te madh tjeter ne Tiranes.

Cdo mbledhje ku shqyrtohet, cdo plan ndertimi per qytetin do te jete i hapur per publikun.

Per cdo ndryshim destinacioni per biznesin, te kete nje procedure e hapur per publikun. Nese dikush do te hape nje diskoteke ne pragun e deres, ju do keni te pakten te drejten te kundershtoni.

Cdo te premte, do te caktoj nje orar zyrtar pritjeje do te pres cdo qytetar te mund te flase me kryetarin e bashkise per cdo problem. Ju keni nevoje per nje bashkiak qe degjon e kujdeset per ju.

Bashkia do t'i vije ne ndihme nenave kryefamiljare, te vetme. Do te heqim nga rruga femijet qe lypin, do t'i ulim ne shkolla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Mon May 23, 2011 11:44 pm

EDEKTIVI shkruan:
sepse lulzim basha eshte hajdut kriminel i korruptuar dhe eshte mik i sales e sala mik i fazliqit e serbise
dhe ja fal detin greqise kurse tiranen serbise jane gjak perzier.....
por je kembe e koke gabim shume,se ke gabuar adrese dhe e gjithe ajo qe na shkruan lart eshte per te adhuruarin tend ,Edvin Rama,dhe ja se kush eshte Edvin Kristaq Rama:

MesazhTitulli: Nga PS-ja jashtė ligjit, te rruga njėkalimshe pėr bashkinė e Tiranės Tue Apr 12, 2011 6:50 pm
PS-ja e anatemuar vendosmėrisht dhe po ajo parti, nė emėr tė sė cilės duhej marrė bashkia e Tiranės, janė thėniet e tė njėjtit njeri. Ky ėshtė Edi Rama. Sipas tij, kjo ėshtė e vetmja rrugė. Ėshtė njė platformė qė s’pranon alternativė.
Nė njė analizė tė kėsaj gjendjeje paradoksale tė krijuar nė vigjilje tė zgjedhjeve vendore tė 8 majit, qė janė te dera, opozita jonė ėshtė shndėrruar nė Ajatollah-opozitė. Kėtė shqyrtim e ka bėrė Ilir Nikolla, qė vėren se zgjedhėsit vihen nė kushtet e njė rruge tė vetme, nė atė tė zgjedhjes sė Edi Ramės si kryetar bashkie: “Apelin pėr tė njėjtėn rrugė e kemi dėgjuar herėt e shpesh dhe na kujton komunizmin enverist dhe revolucionin islamik iranian tė 1979-s”.
Qė kryetari i tanishėm i PS-sė tė kalojė nga njėri skaj i politikės, nė ekstremin tjetėr tė saj, kjo do tė ishte, sė paku, njė aventurizėm. Por Shqipėria, nė kohėn e tanishme, nuk mund tė futet nė qerthullin e eksperimenteve tė aventurierėve.
Mė 1991, Edi Rama shkruante: “Denoncimi pa kompromis i veprimtarisė kriminale tė PPSH-sė deri nė nxjerrjen e saj jashtė ligjit ėshtė i vetmi shteg nga duhet tė kalojė PSSH-ja pėr tė fituar tė drejtėn e qytetarisė nė shoqėrinė e ardhshme shqiptare dhe e vetmja mundėsi pėr opozitėn (pėr kundėrshtarėt e PS-sė nė atė kohė, - K.X.) qė atdheun e mbetur nė duart e rrugaēėve tė qosheve tė errėta tė nomenklaturės apo tė kriminelėve ordinerė, t’ua kthejnė miliona njerėzve tė ndershėm qė kanė humbur besimin. Pėr sa kohe PS nuk ka bėrė denoncimin e plotė tė origjinės dhe tė historisė sė saj, ajo s’mund ta ketė tė drejtėn pėr tė qenė njė parti e ligjshme“ (“Refleksionet“, f. 184, E.R., gusht 1991).
Tani Edi Rama, me firmėn e tij, na del kryetari i njė partie tė paligjshme. Qė t’i shmanget kėtij etiketimi, ai duhet tė na bindė se PS-ja e ka bėrė denoncimin e plotė tė origjinės dhe tė historisė sė saj. Por ai na shkruan, tri faqe mė sipėr, se „e kaluara do tė na mbajė tė gozhduar nė rrethin e saj vicioz, pėr sa kohė nuk kemi bėrė katarsisin e vėrtetė historik (f. 181). Partia e sotme Socialiste tė cilėn Edi e ka vėnė nė dorė si kryetar i saj, gjashtė vite mė parė, jo vetėm qė s’ka bėrė katarsis por, pėrkundrazi, ėshtė kundėr pastrimit tė radhėve tė saj nga “rrugaēėt e qosheve tė errėta tė nomenklaturės apo tė kriminelėve ordinerė”, - qė tė pėrdorim sėrish shprehjet e tij. Meqė pėrmendet nomenklatura, me nėnkuptimin e bllokmenėve, ėshtė pikėrisht Edi ai qė u ofroi poltronat parlamentare bash atyre qė nuk fajėsohen si bij “tė nomenklaturės”, por si deklarues qė e kanė pėr nder qė janė bij keqbėrėsish nė periudhėn e rrezikshme tė luftės sė klasave (Shumėkujt i kujtohet se ē’tha Ditmir Bushati, kur e akuzuan si tė birin e Sulejman Bushatit, me detyrė tė sekretarit tė Komiteteve tė Partisė sė Punės nė Shkodėr e nė Kukės. Kėta titullarė kishin pėr detyrė tė bėnin lista kulakėsh, “armiqsh” dhe tė vendosnin pėr internime, dėnime dhe ndėshkime kapitale, duke i vėnė gjykatat para njė parti pris-je).
Nė koalicionin e tanishėm tė ajatollah-opozitės sė Edit, gjendet edhe Partia Komuniste e Hysni Milloshit, e cila nuk u miratua nė kohėn e demokracisė, por nė atė tė socialistėve, ndonėse kėrkesa pėr miratim e komunistėve nė Mininistrinė e Drejtėsisė, pėrmbante kushtet qė tė respektohej pluralizmi dhe tė mos propagandohej pėr diktaturėn dhe pėr udhėheqėsin e saj. E, pikėrisht ky i vetėquajtur antikomunist i papėrkulshėm, bėn aleancė me njė parti e cila, nė gazetėn e saj “tė ligjshme”, i bėn jehonė dhe ngre lavdinė e Enverit me frazeologjitė e kohės kur mbulohej tragjedia e Tivarit qė kishte protagonist Ramiz Alinė. Ėshtė aleate me njė parti qė eksitonte turmat pėr tė buēitur “Nė litar! Nė litar” pėr njerėz qė kishin luftuar pėrkrah nacionalēlirimtares. A nuk ishte i tillė Kryetari i Kėshillit N.ēl. tė Dibrės, Edip Tėrshana? A nuk ishin tė tillė Shefqet Beja, Dr. Enver Sazani, Gjergj Kokoshi, ish-deputetėt qė kėrkuan pluralizėm Selahudin Toto, Sheh Karbunara, Hyen Shehu, Pertef Karagjozi? Tradhtar ishte Hysni Lepenica? A nuk kishin ndėrprerė studimet universitare pėr tė luftuar fashizmin Besnik Ēano, Qeramudin Sulo dhe Adi Kasimati? E. Hoxha zhduku edhe ajkėn e ushtrisė N.ēl. A i meriton lavdet nė Pezė ky njeri qė u vuri thikėn pas shpine nacionalistėve pjesėmarrės nė atė konferencė? (Kėto janė fjalėt e E. Ramės pėr atė Konferencė!). A i zihet besė Edit, qė tani ėshtė nė ujdi tė plotė me kontingjentet mėkatare tė PPSH-sė, qė kaluan nė PS?
Shumė nga propagandistėt e Edi Ramės e kanė nė majė tė gjuhės 21 janarin. Koha do tė sqarojė mė mirė se 21 janari nuk ishte veēse njė provokim, pikėrisht i Edit. Ky deklaroi, mė 20 janar 2011, njė ditė para demonstratės sė dhunshme: “Situata mund tė dalė jashtė kontrollit!” Pėrse nuk kishin dalė jashtė kontrollit me dhjetėra manifestime tė tilla populiste? Ėshtė e vėrtetuar plotėsisht se donte vetė Edi, qė ky demonstrim tė ishte i tillė. Sepse ata 250 tė angazhuarit pėr tė shpėrthyer kangjellat dhe derėn e hekurt tė kėtyre kangjellave, tė selisė kryeministrore, ishin paguar ndryshe nga manifestuesit e tjerė: majmėrisht. Shkrehjet nė ajėr u bėnė pas 90 minutash, pasi ishte shpėrthyer edhe porta e hekurt e kangjellave. A do tė arrinte puna gjer kėtu, nėse Edi me enturazhin e tij do tė dilte para tė paguarve tė vet dhe t’u thoshte: ndal! Jo gjer kėtu- ?. A mund tė bėhet sehir nga pallati i Fidelit, kur kishte kaluar kaq kohė, qė rojat dhe gardistėt vetėm goditeshin dhe nuk kundėrvepruan? Ky fakt ėshtė i qartė, nė tė gjithė pjesėn e parė tė kėsaj tragjedie. Kjo pjesė e parė dėshmon qė mbrojtėsit ruanin kokat vetėm me skafandrat ndėrsa mėsymėsit pėrdornin copė kalldrėmesh, hunj, madje ishin kėrcėnues edhe me armė zjarri qė dukeshin nė brez! Kishte kohė qė tė mbyllej me kaq. Por dėshirohej qė atmosfera tė elektrizohej!
Nuk besojmė te kemi dalė jashtė temės. Sepse po pėrdoret jashtė teme nė kėtė fushatė tė tensionuar artificialisht pėr zgjedhjet e 8 majit. Meqė kjo datė nuk u sabotua dot nga personi qė mezi e vuri kandidaturėn pėr kryetar bashkie, duhej krijuar njė gjendje demonstruese, ndryshe nga paraardhėset. Vini ré sesi 21 janari pėrmendet veēanėrisht nga S. Tahiri, L. Shamku, por edhe nga zhurmuesi P. Zogaj, qė kanė ezauruar gjysmėn e emisionit me kėtė lajtmotiv. Atėherė shtrohet edhe njė pyetje: - Kujt i interesonte njė gjendje e tillė? Kėtė pyetje nuk e bėjnė kurrė propagandistėt e Ramės.
Por E. Rama le tė mos harrojė se nė vitin 1951 shkruante me patos kundėr mendėsisė komuniste. Dhe historia e komunizmit na mėson se Stalini vuri nė dorėn e tij Nikolajevin pėr tė vrarė Sergo Kirovin, qė diktatori vrasės tė shpėrthente njė fushatė tė tėrė terrori. Doemos duke vrarė mė parė Nikolajevin, qė tė zhdukte gjurmėt e krimit. A kaq e vėshtirė ishte qė tė ngarkohej edhe nė kėtė rast njė Nikolajev shqiptar, qoftė edhe nė radhėt e mbrojtėsve, qė tė bėnte njė veprim individual, tė paguar me milionat qė nuk mungojnė pėr interesa tė tilla emergjente? Duhej qė Prokuroria e Pėrgjithshme tė mos na linte nė hamendėsime. Asaj iu bė thirrje nga partia qė s’kishte asnjė interes qė situata tė dilte jashtė kontrollit, qė tė bėhej njė hetim sa mė i shpejtė. Pėrkundrazi, asnjė prononcim. Kjo plogėshti kuptohet se kujt i shėrben!
Nga ana tjetėr, nė njė gazetė tė majtė jepet njė reportazh se nga hetuesia e Tiranės u bėnė ekzaminimet e predhave. Rezultoi se nuk janė nė posedim tė forcave mbrojtėse.
Pra, nė mungesė tė njė shprehjeje zyrtare nga Prokuroria e Pėrgjithshme, nuk kemi se pėrse ta politizojmė njė veprim, pėr cilin fjalėn pėrfundimtare e kanė organet kompetente ligjore. Edhe artikullshkruesi i kėtij shkrimi, nuk duhej dhe nuk do tė merrej me kėtė problem, nėse ēėshtja nuk do tė pėrdorej vend e pa vend pėr tė shmangur thelbin, domethėnė plogėshtinė tėrėsore tė bashkisė nė drejtim tė interesave tė qytetarit. Askush nuk duhet tė vihej, pra, pėrkrah atyre qė nuk durojnė tė presin njė vendim legal. Siē kemi rastin e tė ndjerit Kosta Trebicka, i cili u vėrtetua nga ekspertizat ligjore se ēėshtja e tij nuk ishte veēse njė aksident automobilistik. Kėshtu u mbyllėn zėrat qė ishin shprehur pėr njė... atentat!
Ndonėse nė kėtė gjendje tė njė fushate zgjedhore administrative, hyra edhe unė nė njė problem tė pashprehur ende ligjėrisht, kėtė e bėra si kundėrpėrgjigje ndaj atyre qė po e pėrdorin njė ngjarje, qė dihet se kujt i shėrben.
Le tė presim tė gjithė, njė vendim tė kompetentėve.
Sa pėr propagandėn e ZP-sė qė me Edi Ramėn Tiranėn e pret e mira, mund tė pėrdorim nofkėn e vetė Edit pėr ZP-nė: “Mos i besoni Zuskės Plakė!”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Tue May 24, 2011 10:04 am

duhet te fitoje basha se keshtu done dhenderri i serbise mik i fazliqit serbia greqia dhe me lehte shesin tiranen dhe lulzim basha me fazliqin marrin tere tiranen ne dore dhe lulzon droga dhe miqesia me serbet.
me vota te vjedhura para syve te kamerave dhe me kuti te mbushura baje prej nje kutie ne tjetren
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Wed May 25, 2011 4:05 pm

Patatja e Kosovės humb tregun nė Shqipėri pėr shkak tė Serbisė
Publikuar: Sot, me 25- 06- 11

Prishtinė, 25 maj - Bedri Kosumi, prodhues dhe pėrpunues i patates, nga Vushtrria, ankohet se e kanė humbur njė pjesė tė madhe tė tregut nė Shqipėri, pėr shkak tė ngarkesave tė mėdha doganore qė i aplikon kjo e fundit ndaj prodhimeve kosovare, shkruan “Zėri”. “Sivjet e kemi humbur 30-40 pėr qind tė tregut nė Shqipėri dhe kjo ėshtė njė goditje e rėndė pėr fermerėt kosovarė”, shprehet Kosumi.

Sipas tij, njė kilogram patate nė tregun e Kosovės shitet prej 12-15 centė, pėrderisa doganat shqiptare tė njėjtėn e vlerėsojnė 28 centė dhe e ngarkojnė me 20 pėr qind obligime doganore. Ai sqaron se Kosova eksporton rreth 50 mijė tonė patate, pėr tė cilat ėshtė dashur tė gjenden tregje tjera, pėrpos Shqipėrisė.

Derisa prodhuesit kosovarė ankohen pėr diskriminim nga autoritetet e Shqipėrisė, kėto tė fundit kanė arritur njė marrėveshje reciproke me Serbinė pėr heqjen e taksės doganore pėr tė gjitha produktet bujqėsore.

Zėvendėsministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės i Shqipėrisė, Enno Bozdo, ka thėnė pėr mediet shqiptare se "me anė tė kėsaj marrėveshjeje synohet tė rriten mė shumė shkėmbimet tregtare mes dy vendeve. Kjo masė ėshtė pjesė e marrėveshjes tregtare CEFTA, pėr krijimin e njė tregu tė pėrbashkėt me vendet e rajonit".

Sipas Bozdos, qėllimi i kėtyre marrėveshjeve ėshtė krijimi i njė tregu tė pėrbashkėt ekonomik pėr tėrheqjen e mė shumė investimeve tė huaja, pasi vendet e rajonit janė tė penalizuara nga hapėsirat e vogla qė ofrojnė si tė vetme.


per ket duhet fitu Basha leshi dreqi ,kta nuk te lan me shit patate epo bej diqka tjetre,per unifikim te shqiptarve aper qfardo prosperiteti,qe ky esht SALA-SHIZOIDI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   Wed May 25, 2011 9:05 pm

Ahmet Qeriqi: Histeria e disa analistėve tė Kosovės kundėr Partisė Socialiste dhe Edi Ramės
--------------------------------------------------------------------------------
Edhe zgjedhjet e fundit nė Shqipėri kanė pasur jehonėn e tyre, nė Kosovė dhe nė trojet e tjera shqiptare, aktualisht tė ndara nga trungu i shteti amė. Disa analistė dhe drejtues tė disa medieve nė Kosovė nuk e kanė fshehur dot simpatinė pėr Sali Bershėn dhe PD-nė e tij, ndėrsa disa prej tyre kanė shpėrthyer nė njė histeri tė paparė kundėr Partisė Socialiste dhe kryetarit tė saj, Edi Rama. Kjo fushatė aspak e ndershme, aspak vėllazėrore dhe e patolerueshme ka bėrė qė disa mendje robėruar tė kėsaj pjese tė Atdheut, tė cilėt i tmerron ideja e bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė, ta pėrkrahin Bashėn e Berishėn dhe ta damkosin PS-nė dhe Edi Ramėn. >>>


Sa ėshtė i dėmshėm ky qėndrim do ta vėrtetojė e ardhmja.
Pėrkrahėsit e Sali Berishės nė Kosovė vijnė nga klasa e njohur pacifiste, tė cilėt me mjeshtėri ia fshehin Salos tė gjitha tė ligat, madje edhe thyerjen e embargos ndėrkombėtare ndaj Jugosllavisė, gjatė kohės sė luftės nė Kroaci dhe nė Bosnje e Hercegovinė, shkatėrrimin e Shqipėrisė me firmat piramidale nė vitin 1997 dhe deklaratat e Berishės se Kosova kurrė nuk do tė bashkohet me Shqipėrinė. Kėta farė analistėsh, nė mėnyrė perfide mundohen ta fshehin tė kaluarėn e papastėr tė Lulzim Bashės, gjatė kohės kur ai dhe disa tė tjerė si ai, kanė punuar si zyrtarė UNMIK-ut nė Kosovė, ku kanė hulumtuar “krimet e luftės” qė gjoja kanė kryer shqiptarėt kundėr serbėve.
Analistėt pėrkrahės sė Berishės shkojnė aq larg nė shpifjet dhe njollosjet e tyre sa Edi Ramėn e identifikojnė si sllavo komunist dhe proverb, ashtu sikur e identifikojnė edhe PS-nė nė pėrgjithėsi, si gjoja prosllave. Ēuditėrisht, prejardhja ideologjike e dikurshme e kėtyre analistėve, ishte puro jugosllave, puro sllave dhe serbe, por tani kanė ndėrruar avazin. Ashtu si Berisha qė hedh helm kundėr Partisė sė Punės, zyrtar i lartė i devotshėm i sė cilės ishte me dekada tė tėra, ashtu shpifin edhe disa ēakaj nė Kosovė kundėr socialistėve tė Ramės, po kurrsesi kundėr ideologjisė tė bashkim vėllazėrimit tė shqiptarėve me popujt sllavė, ideologji tė cilėn disa nga kėta analistė dhe drejtues tė medieve nė Kosovė e kanė trashėguar nga baballarėt e tyre, ish inspektorė, milicė, hafije dhe farė e pėrzier shqiptaro-sllave jo vetėm me martesa e me kumbari.
Kėta t’i quajmė analistė, disa prej tyre edhe drejtues mediesh, nuk kanė lėnė gur pa rrokullisur kundėr Ramės dhe Partisė Socialiste. Nuk ėshtė vėshtirė tė kuptohet se kėtė mbėshtetje aspak parimore ata e kanė bėrė dhe po e bėjnė pėr favore dhe pėrfitime materiale, meqė nė shumė segmente janė tė lidhur ngushtė me klanet e profiterisė nė Shqipėri.
Nė Kosovė e mė gjerė nuk i mohohet askujt e drejta pėr ta simpatizuar Berishėn apo Ramėn, por janė tė patolerueshme etiketime, fyerjet, gėnjeshtrat dhe shpifjet nė adresė tė Partisė Socialiste, kur dihet se kjo forcė, pėr nga numri i anėtarėve, ėshtė forca mė e madhe politike nė Shqipėri, pavarėsisht se ky fakt u pėlqen apo jo disa “kalemxhinjve” qė flasin e shkruajnė gegėrisht dhe qė e pėrkrahin bajraktarin e fiseve dhe gegėve tė Shqipėrisė.
Ėshtė inkurajues fakti se partitė politike nė Kosovė, pėrveē nė raste tė izoluara kanė mbajtur qėndrim parimor, tė paanshėm, pavarėsisht orientimeve tė tyre ideologjike.
Opinionet e kėtyre analistėve, qė shkarravisin me porosi kundėr Edi Ramės si Shkėlzen Maliqi, Baton Haxhiu, Halil Matoshi, Ramiz Bojaj, Migjen Kelmendi njėfarė Bardhyl Meta, e skribė tė tjerė, tė njohur pėr qėndrimet e tyre kundėr bashkimit kombėtar, nė asnjė mėnyrė nuk shprehin qėndrimet e shqiptarėve liridashės tė Kosovės, tė atyre shqiptarėve tė cilėve, nė kohėn e dėbimit masiv nga regjimi kriminal i Milosheviqit, ua hapen dyert e shtėpive tė tyre, dhe i priten krah-hapur vėllezėrit e motrat nga Korēa, Tirana, Elbasani, Durrėsi, Berati, Fieri, Kavaja, Tepelena, Gjirokastra, por edhe Kukėsi e Shkodra.
Shqiptarėt liridashės tė Kosovės nė asnjė kohė dhe nė asnjė rrethanė nuk kanė bėrė dallime ndėr-shqiptare lidhur me pėrkatėsinė e dikurshme fisnore, apo krahinore, pėrkundrazi kanė qenė dhe kanė mbetur mbėshtetės tė idesė sė unifikimit dhe bashkimit tė trojeve shqiptare.
"Njė dele e keqe nuk e prish kopenė", thuhet nė jug tė Shqipėrisė, ndėrsa nė veri thuhet se "nuk ka fis pa njė pis".Postuar nga: Radio
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PERSE DUHET TE FITOJE ALEANCA PER QYTETARIN"DHE LULZIM BASHA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: