Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Kush do ti fitoje keto zgjedhje

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next
AutoriMesazh
Ann@
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 204
Age : 29
Vendi : Large nga toka:)
Registration date : 20/04/2011

MesazhTitulli: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 1:10 am

Kushe do te jete partia fituese ne Shqiperi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ann@
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 204
Age : 29
Vendi : Large nga toka:)
Registration date : 20/04/2011

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 1:13 am

Exit Poll i PS nė Tiranė: Rama fiton me 53%

TIRANE-Partia Socialiste bėri tė ditur sot rreth ores 21:00 te mbremjes me anė tė Besnik Dervishi se ka realizuar nė Tiranė njė sondazh tė tipit exit poll. Dervishi theksoi se u pyetėn 15 mijė votues qė punojnė nė kompani tė ndryshme pėr preferencat politike nga ku rezultoi se: Edi Rama ka marrė 53%, Lulzim Basha 42% kurse Hysni Milloshi 1.1%.
Dervishi bėri tė ditur se nė kuadėr tė grupimeve partiake, Aleanca pėr tė Ardhmen kryeson me 48% kurse Aleanca pėr Qytetarin me 41%. "Kjo eshte nje fitore e paster e Edi Rames", theksoi Dervishi.

Gabimet, tha Dervishi, tė kėtij sondazhi tė PS mund tė llogariten nė masėn 2.5%.
Dervishi theksoi se qė nė kėto momente kur publikojet ky sondazh, komisionerėt tė tregohen tė kujdesshėm pėr tė shmangur cdo manipulim tė mundshėm tė tė dhėnave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ann@
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 204
Age : 29
Vendi : Large nga toka:)
Registration date : 20/04/2011

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 1:23 am

Ne pergjithesi zgjedhjet jane realizura ne menyre paqesore,me disa parregullsi gje qe edhte e zakonshme po qe anashkalohen.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 11:20 am


Sondazhi, “Gani Bobi”: Lulzim Basha fiton Bashkinė e Tiranės me 58.4%, nė vend tė dytė Edi Rama me 39.8%
08-05-2011 / Gazeta 55


UPDATE- Sondazhi i publikuar vetėm pak minuta mė parė nė emisionin “Opinion” nė Tv Klan, nga qendra pėr studime humane me qendėr nė Prishtinė, “Gani Bobi”, duke anketuar sot gjatė kohės qė vazhdonte procesi i votimit, 4026 zgjedhės nė tė gjitha qendrat e votimit tė kryeqytetit, rezulton se 58.4% e tyre kanė shprehur se, pėr bashkinė e Tiranės kanė votuar pėr kandidatin e Partisė Demokratike dhe “Aleancės pėr Qytetarin”, Lulzim Basha, ndėrsa 39.8% e tyre kanė deklaruar votėn pėr kandidatin socialist, Edi Rama. Pjesa tjetėr, pra 0.4% kanė votuar kandidatin e Partisė sė Punės sė Shqipėrisė, Hysni Milloshi.Sondazhi pėr kryetarėtLulzim Basha- 58.4%Edi Rama- 39.8%Hysni Milloshi- 0.4%Pa pėrgjigje- 1.3%Vota pėr kryetarėt e njėsive bashkiake nė Kryeqytet

Njėsia Bashkiake nr 1
Agron Seseri- 57%
Lindita Nikolla- 43.7%

Njėsia Bashkiake nr 2
Elez Gjoza- 62%
Artemon Cukalla- 37.2%

Njėsia Bashkiake nr 3
Ilir Kokona- 67%
Enver Sulollari

Njėsia Bashkiake nr 4
Hysen Xhura PD - 57%
Vahit Kalaja PS - 42.9%

Njėsia Bashkiake nr 5
Erisa Xhixho PD-LSI - 46.5%
Jeta Seitaj PS - 53.5%

Njėsia Bashkiake nr 6
Luzhiana Abazaj PD LSI - 53.5%
Krenar Cenollari PS - 46.5%

Njėsia Bashkiake nr 7
Krenar Alimehmeti PD- 60.7%
Erion Koka PS- 40%

Njėsia Bashkiake nr 8
Arben Tafaj PD- 62%
Sadi Vorpsi PS- 38%

Njėsia Bashkiake nr 9
Indrit Fortuzi PD- 62.5%
Armond Halebi PS- 38%

Njėsia Bashkiake nr 10
Blendi Fuga PD- 65%
Enada Alikaj PS- 35%

Njėsia Bashkiake nr 11
Haki Mustafa PD- 66.5%
Naim Asllani PS- 33.5%

Vota pėr Partitė Politike
PD- 52%
PS- 40%
LSI- 6.1%
PDIU- 1%
PSD- 0.3%
PBDNJ- 0.1%
PLL- 0.1%
LZHK- 0.2%(Vijon...)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 11:26 am

AKTUALITET
Shqipėria kalon "testin". Kryeministri Berisha vlerėson procesin zgjedhor, i apelon opozitės tė njohė rezultatin
08-05-2011 / Gazeta 55


Nėn syrin e qindra vėzhguesve ndėrkombėtarė, kėto zgjedhje, pėrveē ndonjė problemi teknik, treguan maturinė dhe emancipimin qytetar tė votuesve“Pėrshėndes qytetarėt pėr procesin e qetė zgjedhor dhe dinjitoz qė realizuan nė ditėn e Evropės, si evropianė”. Kėshtu nisi fjalėn e tij kryeministri Sali Berisha nė njė konferencė tė posaēme pėr shtyp dje nė mbrėmje, pas mbylljes sė procesit zgjedhor tė 8 majit. Kreu i qeverisė pėrshėndeti publikisht komisionerėt, tė cilėt i cilėsoi si persona qė ditėn tė respektojnė ligjin nė kėtė ditė tė rėndėsishme pėr vendin. Krahas pėrfaqėsuesve tė angazhuar nė administrimin e zgjedhjeve, shefi i ekzekutivit vlerėsoi korrektėsinė e mediave nė pasqyrimin real tė procesit zgjedhor. “Falėnderoj edhe median, qė rendi nė tė gjithė vendin, duke e bėrė transparencėn e procesit zgjedhor, mė mirė se kurrė”- theksoi Berisha. Mė tej, ai u bėri thirrje edhe komisionerėve tė plotėsojnė dhe respektojnė me rigorozitet kėrkesat e njė procesi mė tė saktė tė mundshėm. “Jam kėtu pėr tė garantuar qytetarėt shqiptarėt se Partia Demokratike dhe Aleanca pėr Qytetarin ėshtė e vendosur tė njohė dhe respektojė ēdo votė dhe pėr rrjedhojė, tė njohė edhe ēdo rezultat tė kėtyre zgjedhjeve” - u shpreh kreu i qeverisė, kryeministri Berisha. Duke e kėrkuar njė gjė tė tillė edhe nga kundėrshtari politik, pėr tė hequr dorė njėherė e mirė nga praktikat e kontestimit tė votės sė qytetarėve. “I garantoj qytetarėt shqiptarė se, Partia Demokratike dhe “Aleanca pėr qytetarin” ėshtė e vendosur tė vlerėsojė dhe respektojė ēdo votė dhe rezultat tė kėtyre zgjedhjeve. Dėshiroj qė edhe kundėrshtari tė ketė gatishmėri pėr tu shkėputur njėherė e pėrgjithmonė nga praktikat e ankthit, por mė sė shumti tė votės sė qytetarit dhe tė vendosė tė njohė rezultatin, pasi nė sytė e gjithė botės ky ishte njė proces normal”- u shpreh lideri i mazhoranės. Berisha falėnderoi vėzhguesit vendas dhe tė huaj tė cilėt ndoqėn procesin dinjitoz tė 8 maj, ndėrsa pėr mediat ai tha se bėnė transparencė mė mirė se kurrė nė tė katėrta anėt e vendit. Lidhur me Exit Pollet e publikuara nga selia rozė, kryeministri tha se nuk ėshtė parė ndonjėherė qė sondazhi i njė partie tė nxjerrė humbėse partinė qė e ka pajtuar. Ndėrsa duke iu referuar sondazhit tė kompanisė “Gani Bobi”, kryeministri Berisha tha se ajo ėshtė njė kompani serioze dhe nxjerr fitues kandidatin e mazhorancės Lulzim Basha. Mė sė tepėrmi tha ai, se i beson Facebookut, pasi tregon qė fitorja e kandidatit Basha ėshtė edhe mė e thellė se e sondazhit “Gani Bobi”. Sipas tij, pėrqindja e votuesve nė Tiranė ka qenė shumė e lartė dhe kjo tregon qė Tirana e do ndryshimin.Shqipėria kalon “testin”, zhvilloi zgjedhjet mė tė qeta tė mbajtura ndonjėherėTeksa Qendrat e Votimit po shkojnė tė gjitha drejt mbylljes, mund tė thuhet me besim tė plotė se kėto ishin zgjedhjet mė tė mira qė janė mbajtur ndonjėherė. Falė maturisė dhe emancipimit qytetar tė votuesve tė djathtė dhe atyre tė majtė, u arrit qė Shqipėria tė pėrmbyllė procesin nė mėnyrė tė shkėlqyer, pa incidente tė mirėfillta, pėrveē zėnkave banale tė komisionerve apo militantėve partiakė. Ajo qė synohej tashmė u arrit. Nėn syrin e qindra vėzhguesve ndėrkombėtarė Shqipėria tregoi se ėshtė e aftė tė kapėrcejė sfida elektorale, sado tė vėshtira dhe sado tė tensionuara tė shoqėrohen nga fryma politike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 11:28 am

OPINION
8 maji, njė rast qė ta pėrzėmė shejtanin nga realiteti i Tiranės
07-05-2011 / Nga Lavdrim Lita


Fushata zgjedhore mbylli festivalin e premtimeve. Kandidati i PS-sė pėr gjithė Shqipėrinė Edi Rama na tha pėrgjatė njė muaji se “mė 8 maj, qytetarėt duhet tė votojnė pėr tė realizuar ėndrrat dhe shpresat”. Dhe kuptohet pasi ta fėrkojmė pėr tė katėrtėn herė, xhindi i llambės do tė realizojė tė gjitha ėndrrat dhe do tė plotėsojė tė gjitha shpresat. Edhe pse e kemi fėrkuar pėr 11 vite duke holluar edhe lėkurėn, pėr tė realizuar ėndrra dhe shpresa, ai nuk ėshtė parė gjėkundi. Kėto 30 ditė prilli dhe njė javė maji s’ka lėnė gjė pa premtuar. Ka prej tyre qė thonė se i ėshtė bėrė ves i keq. Sepse tė paktėn sikur tė kishte mbajtur gjysmėn e atyre ē’ka ka premtuar, atėherė ne do tė kishim njė Tiranė mė tė mirė, me njė plan urbanistik, me mė pak taksa, me shtėpi tė hipotekuara, me mė shumė hapėsira tė gjelbra dhe njė tramvaj publik.
Mirėpo pas gjithė kėtyre premtimeve, gjithmonė ka pasur njė zinxhir zhgėnjimesh. Dhe tespijet e zhgėnjimit tė tepėrt janė njė “krim” elektoral i konsumuar nė kohė, i cili pėrsėritet ciklikisht sa herė ka zgjedhje vendore nė Tiranė, qė prej 11 vitesh. Shumė socialistė pranojnė sot se Edi Rama ka mė pak ide se nė 2007, dhe shumė mė pak qėkurse filloi aventurėn bashkiake. Forca shtypėse pėr tė mbledhur votat gri tė qytetarėve tė lėkundur ėshtė nė themel. Si njė termet shumėballėsh frika pėr njė uragan fitoresh tė “Saliut” nėpėr bashki po kthehen nė njė sugjestion paranoje. Prandaj ky edhe ėshtė momenti mė i vėshtirė pėr pjesėn normale tė partisė socialiste, qė po mundohet tė frenojė impulsin e shkatėrrimit tė zgjedhjeve vendore. “Ushtria e votės” ėshtė njė krijesė paramilitare strukturash paralele, si pjellė e paranojės qė ka Edi Rama pėr tė humbur burimin vetėm tė fuqisė sė tij politike. Sepse pa firmėn e bashkisė sė Tiranės e gjithė forca do tė tkurrej, dhe kėshtu ai do tė humbiste si burimet financiare po ashtu edhe ato mediatike aq tė nevojshme pėr demokracinė e konferencave pėr shtyp, qė ka nė mendje.
Ne jemi pėrballė ditės sė gjykimit, ku tė gjitha gjynahet dhe tė mirat do tė peshohen nė drejtėsinė e votės sė jurisė qytetare. Vetėm pas verdiktit tė sovranit ne do tė kurorėzojnė njė princ tė ri ose do tė mbajmė njė monark tė vjetėr. Siē do monark edhe Edi Rama kėrkon tė ruajė “status-quo”-nė dhjetėvjeēare, dhe pėr kėtė arsye krijoi njė fushatė tė egėr me sulme politike, pėr t’i shpėtuar bėrjes sė njė bilanci.
Pėrkundėr fushatės bosh e negativiste tė socialistėve, kandidati i Partisė Demokratike Lulzim Basha ka bėrė njė fushatė propozimesh konkrete, pėr taksat, pėr hipotekat, pėr gjelbėrimin, pėr jetėn kulturore tė qytetit dhe njė vendimmarrje referendare pėr ēdo investim me impakt madhor. Sot ka ardhur koha tė japin shansin njė tjetėr politikani pėr tė drejtuar punėt e bashkisė, ngase nga ky i tanishmi, ne, jemi tė braktisur qė nė momentin ėshtė kur ėshtė angazhuar me kohė tė plotė nė punėt e Partisė Socialiste. Nėse kemi pak arsye do tė peshojmė mirė ofertat qė na bėjnė kandidatėt. Natyrisht angazhimi i Bashės pėr tė drejtuar Tiranėn nuk ėshtė i vogėl, duke parė shkatėrrimin shkencor e sistematik tė Ramės, qė pėrveē gjuhės sė penelit, gjithēka tjetėr ėshtė pėr tė ėshtė sikur tė mėsonte gjuhėn sanskritisht. Patjetėr pėrqasja ndaj kėtij qytetit tė sakatuar deri nė detaje, pėr ta rikuperuar dhe transformuar ėshtė pėrkushtimi total sasior dhe cilėsor i sinkronizimit tė rrahjeve tė zemrės me sahatin e Bashkisė dhe jo njė njeri me kohė tė pjesshme siē ėshtė Edi Rama, qė do Bashki dhe Parti, pėr t’u katapultuar nė kryeministri.
Tirana ka vite qė ėshtė nė vend-numėro nė zhvillimin ekonomik, nga keqmenaxhimi, korrupsioni i lejeve tė ndėrtimit, inercia kulturore dhe katastrofa infrastrukturore. Edhe ata qė thonė se ēėshtjet e ndotjes, tė gjelbėrimit, tė pastrimit, tė trafikut, tė transportit publik, tė punėsimit, tė uljes sė numrit tė nxėnėsve nė klasa, tė thithjes sė talenteve tė shkolluar jashtė vendit, tė largimit tė lypėsve nga rruga… Janė probleme, pėr tė cilat kanė folur e flasin gjithnjė tė gjithė kandidatėt pėr kryetar bashkie tė qytetit tė Tiranės duan tė pėrgjithėsojnė dhe relativizojnė paaftėsinė e Ramės pėr tė ushtruar detyrėn si kryebashkiak. Tė gjitha kėto probleme qė numėruam mė lart janė rezultat i mungesės sė pėrgjegjėsisė, defekteve tė tjera dhe i makutėrisė pėr pushtet tė Ramės. Modeli unicentrik “Rama” ėshtė i dyshuar, pasi ka prodhuar pakėnaqėsinė e jetės sė qytetarėve. Ereksionet artistike me fasadat e pallateve nė kryeqytet s’mund tė fshehė mė mjerimin strukturor qė tė jep kėshtu Tirana. Janė dimensioni social i strehimit, i pėrkrahjes sociale pėr shtresat nė nevojė, i problemeve tė krijimit tė mundėsive pėr njė jetė normale tė pensionistėve apo tė personave me aftėsi tė kufizuara, qė kanė mbetur pa asnjė zgjidhje. Zgjidhje e re ėshtė investimi kapital nė projektin europian tė Bashės, si heqje e vizave ndarėse mes Kryebashkiakut dhe Qytetarėve. Ne mund tė zgjedhim tė mirėn tonė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 11:39 am

SONDAZHI GJERMAN: Basha fiton ndaj Ramės me 57.9 pėr qind

Kandidati i maxhorancės pėr bashkinė e Tiranės, Lulzim Basha dominon me vota ndaj rivalit tė tij Edi Rama; sipas rezultateve tė njė sondazhi tė ditėve tė fundit, i organizuar nga Instituti Gjerman i Statistikave.

Sondazhi u zhvillua nė Qendrėn Tregtare “Univers”, nė autostradėn Tiranė- Durrės. Nė votim pėr dy kandidatėt Basha dhe Rama u pėrfshinė 3482 vetė, nga tė cilėt rezultuan se 2439 ishin nga bashkia e Tiranės dhe 1024 nga rrethinat apo rrethet.

Referuar rezultateve tė kėtij sondazhi, “Bota Sot” raporton se pėr kandidatin Basha votuan 1412 vetė ose 57.90%, ndėrsa pėr Edi Ramėn 1027 ose 42.10%.

Pėr sa u takon qytetarėve qė nuk ishin banorė tė Tiranės, pėr Bashėn votuan 586 vetė, ose 57.23%, ndėrsa pėr Edi Ramėn 438 vetė ose 42.77%. Sakaq, 19 vota rezultuan tė pavlefshme.
[b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 11:43 am

Tani,po te gjej edhe ndonje sondazh kinez , Wink qe mbase bindeni ju skeptiket ,do t'ja u postoj me gjithe deshiren e mire, por:

LULZIM BASHA ESHTE KRYETARI I RI I BASHKISE ME TE MADHE TE SHQIPERISE.
LULZIM BASHA ESHTE QYTETARI I PARE I TIRANES.
cheers cheers cheers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 12:10 pm

[b]Goditet grupi kriminal, bėnte presion pėr tė votuar PS-nė[/b]
Tėrhequr mė 09 Maj 2011

Kėta shtetas u kapėn nė afėrsi tė Liqenit tė Thatė nė Komunėn Farkė Tiranė duke qarkulluar me dy automjetet tė tip Benz dhe BMVW. Pas njė kontrolli tė imtėsishėm tė ushtruar nė automjetin e blinduar tė tipit Benz me targa Tr.4018 J, mjet qė drejtohej nga shtetasi Emiljano Shullazi, i cili ishte i veshur me jelek antiplumb, u gjendėn dhe u sekuestruan nė cilėsinė e provės materiale :
Nė pranga ranė shtetasit:
1. Emiljano Hajdar Shullazi, vjeē 32, banues nė Tiranė
2. Altin Agim Masha, 33-vjeē , banues nė Tiranė,
3. Arbėr Ndriēim Cara, 21-vjeē , banues nė Kavajė
4. Elton Sadik Cara, 25-vjeē , banues nė Kavajė,
5. Albert Qazim Laci, 26 vjeē, banues nė Kukės,
6. Julian Idriz Kallaku, 21-vjeē, banues nė Tiranė,
7. Aleksandėr Gjergj Algeri,23-vjeē, banues nė Tiranė,
8. Klajdi Ndue Gjeci, 24-vjeē, banues nė Tiranė,
9. Dorian Osman Kalaja, 32 vjeē, banues nė Tiranė,
10. Luciano Ali Idrizi, 21 vjeē, banues nė Kavajė
11. Ilir Nexip Shullazi, 35 vjeē, banues nė Krujė,
12. Franc Pėrparim Hasalliu, 20 vjeē, banues nė Durrės.

Nga operacion janė sekuestruar tre armė zjarri tė tipit pistolete, 3 radio dhėnėse – marrėse, dy armė tė ftohta thikė, njė sasi lėndė narkotike cannabis sattiva, si dhe dy automjete tė tipit Benz dhe BMW.
Strukturat Kundėr Krimeve tė Rėnda, nė Policinė e Tiranės nė bashkėpunim me Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor Tiranė, po vazhdojnė punėn pėr dokumentimin ligjor tė veprimtarisė kriminale tė tyre, si dhe personave tė tjerė tė implikuar.

Emiliano Pullazi ishte person i shumėkėrkuar nga drejtėsia shqiptare dhe mėsohet se ai bėnte presion nė zonėn e Farkės nė Tiranė pėr tė votuar pėr Partinė Socialiste. /S.Ll/Start/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 1:40 pm

21-shat e Rames dhe 8 maji i Bashes nga Feti Zeneli 15/03/2011 111500Zgjedhjet lokale te 8 majit duket se do te vene perballe njeri-tjetrit ne kryeqytet kryetarin e Partise Socialiste Edvin Ramen dhe nje nga ministrat me te suksesshem te kabinetit Berisha z. Lulzim Basha. Rames i ka hyre frika ne palce me kohe nga kjo perballje ndaj ka perdorur cdo gje qe ka pasur ne dore per ta shmangur kete duel zgjedhor. Madje jo vetem sulmet e paprincipta qe kreu i PS-se me te vetet ka ndermarre kunder zotit Basha por edhe te gjitha levizjet politike te opozites pas zgjedhjeve te pergjithshme te 28 qershorit 2009 kane pasur si qellim shmangien e nje perballjeje te tille. Artikulimet politike te Rames per hapjen e kutive te votimit marredheniet e kushtezuara me Parlamentin zgjedhjet e parakohshme rikompozimin e KQZ-ze rrezimin e qeverise me protesta tentativat per shtyrjen e dites se zgjedhjeve lokale e te tjera per nje analist e politikan te vemendshem nuk kane qene gje tjeter vecse presion i shumanshem per te marre mandatin e kryebashkiakut te Tiranes ne tavoline. Dhe kur e pa qe siu dha asnje sinjal premtues ne kete drejtim pergatiti 21 janarin 2011 qe vetem nje shpirtzi si Rama mund tia beje nje gje te tille tragjike popullit te vet per karrigen e kryebashkiakut. Nga nje analize e kujdesshme e ketyre ngjarjeve rezulton se per kreun e PS-se 21-shi nuk eshte thjesht nje numer i rastesishem por nje mister i natyres apo kod i luftes politike per jete a vdekje i cili gjendet ne shpirtin e keq te disa njerezve me komplekse.

Thone se shpirti i njeriut ndonese nuk i perket materies peshon 21 grame. Ka edhe nje film qe i kushtohet ketij fakti i cili titullohet 21 grame. Megjithate nje pohim i tille me shume se shkences i perket profecise apo besetytnise. Por ne fillim faktet pastaj hipotezat thote Georgi Plehanov veprimtar politik dhe kritik rus i shekullit 19-20. Ndaj ajo qe na terheq me shume vemendjen ne kete rast eshte numri natyror 21 i cili fatkeqesisht nuk duket te jete fatndjelles por kobndjelles qofte edhe duke iu referuar peshes se shpirtit. Mbrojtesit e teorise se shpirtit qe peshon fizikisht thone se po te peshojme trupin e nje njeriu te vdekur ai rezulton 21 grame me pak se cpeshonte para se te jepte shpirt. Pra peshon materialisht edhe dicka e padukshme sic eshte fryma. Sidoqofte pa u ndalur me tej ne argumente dhe arsyetime te kesaj hipoteze mjafton te kujtojme se ne kete rast 21-shi na shfaqet si numer ters. Por bazuar ne aksiomen e profecive ka dhe nje 21-sh tjeter qe paralajmerohet si numer ters. Dhe ky 21-sh i perket dhjetorit te vitit qe vjen pra 2012. Natyrisht per kete ngjarje ka me shume botime filma e dokumentare sesa per peshen prej 21 grame te shpirtit ku midis te tjerash te ben pershtypje fakti se 21 dhjetori 2012 eshte nje dite e cila perkon me fundin e kalendarit Maja qe fillonte 3114 vjet para Krishtit dhe zgjaste 5125 vite gjithsej. Profecite e lashta perpiqen te na bindin se ne kete dite do te jete fundi i botes megjithese Nostradamusi parashikon 400 vite paqe te panderprera pas 21 dhjetorit 2012 ndersa seriali fantastiko-shkencor X-Files tregon ne pjesen e fundit te tij se nje dite pas 21 dhjetorit te famshem do te jete data e planifikuar nga nje popull alienesh per pushtimin e Tokes... Mund te kete dhe 21-sha te tjere me natyre profetike pasi bota eshte e madhe por kaq sa permendem mjafton per te argumentuar idene e shkrimit tone. Nese e verteta e dy 21-shave te siperpermendur mbetet te provohet nga te gjithe banoret e ketij rruzulli ne rastin e pare ne menyre individuale kurse ne te dytin ne menyre kolektive natyrisht kur te vije koha shqiptaret deri tani kane hequr te zite e ullirit nga dy 21-sha te tjere me efekte lokale ku njeri i perket muajit dhjetor kurse tjetri janarit. Per gati 50 vjet shqiptaret kane vuajtur 21 dhjetorin kurse prej gati 50 ditesh kane filluar te vuajne edhe 21 janarin deri ne ate mase saqe kane artikuluar me gjithe shpirtin mallkimin Mos ardhshin kurre keto dite te zeza Natyrisht dihet qe mallkimi popullor ne kete rast nuk ka te beje me diten si koncept kohor por me diten si koncept politiko-shoqeror per shkak te ngjarjeve te padeshiruara qe mund te kene ndodhur. Sic dihet 21 dhjetori 1879 perfaqeson ditelindjen e diktatorit te fundit rus kurse 21 janari 2011 fillimin ne Shqiperi te demonstratave dhunuese te pinjolleve te kuq qe zbatuan teorine staliniste ne ndertimin e socializmes dhe komunizmes ne vendin tone. Eterit e ketyre qe ben 21 janarin e shnderruan 21 dhjetorin nga nje dite simbol ne nje sistem horror per te gjithe popullin duke hellipzbatuar me sukses mesimet e Stalinithellip sic shprehej diktatori shqiptar Enver Hoxha ne librin e tij me kujtime. Kesisoj 21 dhjetori hyri ne historine e Shqiperise si dita e fatkeqesise se ketij populli e cila vazhdoi e tille deri ne fund te viteve lsquo80. Me fillimin e proceseve demokratike kuptohet qe jo vetem zyrtarisht por edhe realisht per pjesen me te madhe te qytetareve shqiptare ajo u flak ne koshin e plehrave se bashku me monumentet e diktatorit rus. Por nje pjese politikanesh te ketij vendi te dale nga gjiri i nenes Parti vazhdojne te jetojne ende me kujtimet e 21-shit stalinist duke e zhvendosur kete dite tersi ne kohe dhe hapesire nga dhjetori ne janar dhe nga kryqezimi i Rruges se Kavajes me Unazen ne bulevardin Deshmoret e Kombit para Kryeministrise natyrisht duke hellipzbatuar me sukses mesimet e Stalinithellip te mizorise si ati i tyre shpirteror. Pare ne kete kendveshtrim ruajtja me fanatizem e dates dhe ndryshimi i muajit mund te konsiderohen reformim njelloj sic u be ne vitin 1991 reformimi i PPSH-se ne PSSH ku u ndryshua vetem emri dhe u ruajt anetaresia komuniste qysh nga koha e 200 petritavehellip Nuk kishin kaluar me shume se 6 vjet nga kjo ngjarje politike e kohes se pluralizmit kur 21 janari u shnderrua ne simbol te protestave te dhunshme revolucionare per humbjen e parave te skemat piramidale. Sic dihet 21 janari 1997 shenon diten e fillimit te ketyre protestave kunder qeverise demokratike te kohes me ngjarjen ne stadiumin e qytetit te Lushnjes. E njejta histori perseritet 14 vjet me pas ne 21 janar te ketij viti. Edhe ne kete rast nuk kishin kaluar me shume se 6 vjet nga koha kur stalinistet e rinj shqiptare ndodheshin ne opozite. Ne te dyja rastet qellimi ishte marrja e pushtetit me force apo me gryken e pushkes sic e ka mesuar Stalini Enverin dhe Enveri Edvinin. Asnjehere nuk shkohet aq larg sa atehere kur nuk e di se ku shkon - thote Karl Talejrad diplomat i madh francez i shekullit 18-19. Te shkosh gati 130 vite pas ne 21 janar te vitit 2011 per te kerkuar menyren e vjeter te ardhjes ne pushtet nderkohe qe ne demokraci pushteti nuk mund te merret me asnje mjet tjeter pervec votes se lire do te thote jo vetem te mos dish se ku shkon por edhe te mos dish se cfare kerkon duke qene konfuz apo ne dilema te vazhdueshme me vetveten. Kjo eshte arsyeja qe Rama ne fillim i njeh si te lira e te rregullta zgjedhjet e pergjithshme te 28 qershorit 2009 pastaj i konteston nje here e bojkoton Parlamentin pastaj e lejon grupin parlamentar te PS-se te marre pjese ne te nje here thote se do te marre pjese ne zgjedhjet e 8 majit 2008 pastaj e konsideron te papershtatshem ambientin politik ne te cilin ato do te zhvillohen e keshtu me radhe do te thote se kreu i PS-se jo vetem qe nuk e di ckerkon por edhe flet marrina. Megjithate Edvin Rama eshte fiksuar aq shume pas 21-shit saqe kete numer ters per shqiptaret e tjere ta konsideroje nje numer fatndjelles per pushtetin e tij personal. Ai ia ka mbushur mendjen vetes dhe disa pinjolleve te tjere te ish-Bllokut se nje 21-sh i tille mund ti sjelle fat sic ndodhi 14 vjet me pare me nje nga 21-shat e vitit 1997. Kjo eshte arsyeja qe ai edhe zgjedhjet lokale te 8 majit do ti shtyje drejt nje 21-shi te ri duke nxjerre lloj-lloj pretekstesh per moszhvillimin normal te tyre ne afatin kushtetues te percaktuar. Institucionet kushtetuese Edvini i sheh si pengese per te realizuar profecite e tij te numrit 21 perndryshe sdo te kerkonte zgjedhje pa Berishen apo zgjedhje duke rikompozuar KQZ-ne. Institucioni i Kryeministrit dhe ai i Komisionit Qendror te Zgjedhjeve jane dy institucione kushtetuese te cilat Rama nuk i ka me vete nderkohe qe te gjitha te tjerat duke filluar me Presidencen Prokurorine e Pergjithshme SHISH-in sistemin e drejtesise e keshtu me radhe i ka mbeshtetes fanatike dhe perkrahes te profecise revolucionare qe permban numri 21. Institucioni i Kryeministrit dhe i KQZ-se duke qene me te verteten dhe me zbatimin e ligjit ska se si te jene me 21-shat antikushtetues te Rames te percaktuar si te tille edhe nga DASH dhe BE. Fakt eshte se edhe ata qe iu ofruan Edvinit si nentedhjetenenteshs jane shnderruar tashme ne njezetenjesha. Ndryshimi midis tyre qendron ne fakt se ndersa nentedhjetenenteshat kerkojne te perfitojne ne menyre te padrejte nepermjet fjaleve dhe veprimeve amorale njezetenjeshat shquhen jo me per veprime po per vepra revolucionare te tipit stalinist. Megjithate kete here duke pare jo vetem vendosmerine e mazhorances dhe KQZ-se per te zbatuar ligjin por edhe kandidatin demokrat te perzgjedhur per Bashkine e Tiranes Rames se 21-shave i ka hasur sharra ne gozhde. Zoti Lulzim Basha vjen ne kete perballje me nje pervoje te suksesshme ne qeverisjen qendrore ku eshte shquar jo vetem si nismetar dhe reformator por edhe si nje njeri shembullor ne cdo pikepamje. Madje disa nga keto reforma si kartat e identitetit regjistri i gjendjes civile apo kamerat e sigurise ne rruget e kryeqytetit etj. kane pasur ndikim te drejtperdrejte ne komunitetin qytetar si te ishin pune e veprime te pushtetit lokal. Shpirti nismetar dhe reformator i Bashes nuk mund te peshohet me guret 21-gramesh pasi eshte fryme e gjithanshme progresi qe brenda mandatit te pare ka per ta bere Bashkine e Tiranes po aq te mirenjohur ne bote sa cka qene gjithe Shqiperia brenda mandatit te pare qeverises te demokrateve. NATO-ja dhe BE-ja e Tiranes jane cbetonizimi Unaza e Madhe liberalizimi dhe modernizimi i sherbimeve qytetare trajtimi i barabarte i tyre lufta ndaj korrupsionit etj. arritje qe kryeqytetit i kane munguar ne 10 vitet e drejtimit te bashkise nga Rama. Ja pra pse 8 maji 2011 do te jete per kryeqytetasit sic ka qene 3 korriku i vitit 2005 per te gjithe shqiptaret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Mon May 09, 2011 2:46 pm

Friga ika hy sal sllobodanka me bashkpunetoret e tije serbe.
Se me humbjen e sales humb serbia..
E hanger sale krimineli me bashe serbin.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Tue May 10, 2011 1:00 pm

Shocked Shocked
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Tue May 10, 2011 10:23 pm

kuptohet ma te miret...)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Wed May 11, 2011 8:58 pm

Ne realitet jo qe humbi PD , por humbi edhe shume keq , aq keq qe nuk e kam te qarte se me cfare e meritoi PD qe te humbase aq shume , kurse ky tjetri (Kristaqi) cfare i sjelli Shqiperise te mire qe fitoi partia e tija aq shume ?!
-Shqiperia pa viza
-Shqiperia ne Nato
-Shiperia me noten me te larte me ngritjen e ekonomis ne rajon
-Shqiperia sjelli investime te huja ne shtet
-Shqiperia ndertoi infrastrukturen , rrugen e Kombit
-Shqiptareve u fali borgjet e rrymes
dhe shume tjera ..

Ky tjetri pervetem se demostrata te perditshme ne rruge , pervtem se i ben antishqiptaret Sllve qytetari nderi te Tiranes ,ose qe sa vite kryeatare bashkie te Tiranes , dhe perseri te fitoj partia e tij anembane Shqiperise ?!
Si duket po i ben "Greku" enderat e tyre Realitet , dhe kjo me ndihmen e mediav ne Shqiperi ne 90% jane PRO-PS.


Edituar pėr herė tė fundit nga Atdhetari nė Thu May 12, 2011 3:51 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Wed May 11, 2011 9:04 pm

Mos u merzitni,humben dhendoret serbe ,miqte serbe,ata qe ishin kunder UCK.se.,ata qe shiten nafte Millosheviqit ,ata qe falen detin grekut ata qe falen shqiperine ekonomine grekut ,Miqte e fazliqit Millosheviqit kriminelet komunisti i perbetuar qe vrau shqiptare dhe vret shqiptare te pa fajshem.
Kurre syte mos ja pashim ,e hanger ,tashe e pret gjyqi i popullit ,duhet vjerre kete psikopat sali sllobodanka ne mejdis te Tiranes si sadamin..
Mos u merzitni ju erkrahes te serbise greqise.
Socialistet perkrahen UCk.e zhvilluan dhe i ndihmuan,keta mbrojten detin qe fali slai sllobodanka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Thu May 12, 2011 12:01 am

Ende dominon udba dh ajo dirigjon dhe investon se kush i pėlqen at vendos, kshtu ėshtė kur je i uritur dhe duhet tė pranojsh qfar te servojn te tjerėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Thu May 12, 2011 11:06 pm

Beteja per Tiranen, e ashper
Vijon beteja e forte per Tiranen.Gara Rama-Basha ende e hapur. Distanca mes votave te Edi Rames dhe Lulzim Bashes eshte shume e vogel dhe ne favor te kandidatit te Aleances per Qytetarin. Nderkohe ne kater qendrat e numerimit, procesi vazhdon me tensione mes paleve qe perkthehet me bllokime te shpeshta te numerimit.

Lajmi i fundit :

Basha: 116917


Rama : 115735

http://www.noa.al/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Thu May 12, 2011 11:51 pm

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Fri May 13, 2011 12:34 am

Ora 22.45 – Numėrohen 453 ndėr 485 kuti, Basha 117015, Rama 115857 vota
Transmetuar me: e Enjte, 12 Maj 2011 22:50

Tiranė, 12 Maj 2011 NOA/ 22.45 –Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatet pėr 453 kuti votimi tė numėruara ndėr 485 gjithsej.
Nga numėrimi i votave rezulton se Lulzim Basha numėron aktualisht 117015 vota, kurse Edi Rama 115857 vota dhe Hysni Milloshi, 1285 vota.
Nė kėtė mėnyrė, diferenca mes dy kandidatėve Rama dhe Basha ėshtė 1158 vota, nė favor tė z.Basha.

http://www.noa.al/2011/05/ora-22-45-%E2 ... 5857-vota/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Fri May 13, 2011 10:38 pm

Numėrohen 473 ndėr 485 kuti, Basha 122486, Rama 121806 vota
Transmetuar me: e Premte, 13 Maj 2011 19:20


Tiranė, 13 Maj 2011 NOA/ 19:20 – Deri nė orėn 19:20, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka numėruar 473 kuti votimi ndėr 485 gjithsej.
Nė to rezulton se Lulzim Basha numėron aktualisht 122486 vota, kurse Edi Rama 121806 vota dhe Hysni Milloshi 1329 vota.
Nė kėtė mėnyrė, diferenca mes dy kandidatėve Rama dhe Basha ėshtė 680 vota, aktualisht nė favor tė z.Basha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Fri May 13, 2011 11:00 pm

BOGDANI: KUTIA 55 E NJĖSISĖ 5 NĖ FAVOR TĖ BASHĖS
Ora 20:48- Deputeti i Partisė Demokratike Gerti Bogdani nė njė prononcim pėr NEWS24 deklaroi se procesi i numėrimit nė njėsinė nr. 5 po vazhdon dhe se kutia e fundit e numėruar, kutia 55 e kėsaj njėsie ka shkuar nė favor tė kandidatit tė PD Lulzim Basha.

“Ėshtė njė proces i gjatė por qė sot ka avancuar. Rėndėsi ka qė cdo votė qė qytetarėt kanė hedhur duhet numėruar. Kishte entuziazėm sepse kutia e sapo mbyllur ishte nė favor tė zotit Basha me 48 vota mė shumė. Ajo qė ėshtė e sigurtė ėshtė se zoti Basha do vazhdojė tė jetė nė avantazh”, tha Bogdani.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Sat May 14, 2011 5:17 pm

hupen bashkpunetoret e serbise miqet e fazliqit,lete shkojne per beograd e greqi.
se skane vende ne shqiperi.
edhe ata qe i perktrahen keta servile komuniste bandit hajna kriminel qe vrasin popullin e vete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Sat May 14, 2011 5:18 pm

fITUN GREKOFILET POTHUJSE NE TE GJITHE SHQIPERIN , AS DITELINDEJN TIME SPO E FESTOJ SOT Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Sat May 14, 2011 5:53 pm

Urime detektivi , Xhema per fitoren e PS .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   Sat May 14, 2011 5:59 pm

Urime o Arber i befsh 100. A i fitun apo? Cka po behet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kush do ti fitoje keto zgjedhje   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush do ti fitoje keto zgjedhje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 4Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: