Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Nje!!!

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Nje!!! - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Nje!!!   Nje!!! - Faqe 7 EmptySun May 18, 2014 1:38 pm

Nje pershendetje per ju ish antaret e forumit, keni humbur si dikur faksi...

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 35
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Nje!!! - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Nje!!!   Nje!!! - Faqe 7 EmptyMon May 19, 2014 11:14 am

Nje pershendetje Very Happy 

_________________
VESA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Nje!!! - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Nje!!!   Nje!!! - Faqe 7 EmptyTue May 20, 2014 1:56 am

Vesa shkruajti:
Nje pershendetje Very Happy 

Vavvvvvvvvvv u gezova qe ti pashe shkronjat, gjithe te mirat per te gjithe antaret e forumit.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vesa
Admin
Admin
Vesa

Female
Numri i postimeve : 256
Age : 35
Vendi : Ne mes te luleve
Registration date : 13/07/2010

Nje!!! - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Nje!!!   Nje!!! - Faqe 7 EmptyWed May 21, 2014 8:54 am

Nje flm per ty .Drini

_________________
VESA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3261
Age : 38
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Nje!!! - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Nje!!!   Nje!!! - Faqe 7 EmptySun Aug 10, 2014 7:54 pm

Poet e publicist, promovues i letrarėve tė rinj dhe aktivist i palodhshėm. Ky ishte Shaban Cakolli, i lindur mė 1958 nė fshatin Krilevė (KS) kurse rreth dy dekada jetoi nė Gjermani. Ndėroi jetė, me 27 korrik 2014.
Shaban Cakolli
Cakolli adhuronte letėrsinė qė nga femėria. Botoi pėrmbledhjet poetike : "Tokė Dardane", "Loti i Atdheut", "Deti i Qiellit", "Krisma e Fjalės", dhe "Agsholli" Pas vetes la edhe disa dorėshkrime.
Publikoi nė shtypin ditor dhe periodik si dhe nė disa portale interneti : "Zėri i Kosovės", "Bota Sot", "Rilindja", "Emigranti", "Kosova e Re", "Zėri", "Filolet" "Devolli" etj.
Cakolli ėshtė i pėrfshirė nė antologji poetike nė gjuhėn shqipe dhe atė gjermane. Disa poezi i janė pėrkthyer nė gjuhėn kroate dhe tyrke.
Njė ndėr karakteristikat kryesore dhe mė dashamirėse tė poetit ėshtė puna e tij nė promovimin e emrave tė rinj nė letėrsinė shqipe. Frytdhėnės i pakrahasueshėm nė kėtė drejtim, largimi i tij nga mesi i ynė, lė njė humnerė tė rėndė nė kėrkimin e autorėve fillestarė dhe mė pak tė njohur tė letėrsisė shqipe. Kurrė nuk kam pasur rastin tė has njė njeri aq tė pėrkushtuar kėtij diapazoni, ku arriti tė nxjerr nė dritė me qindra emra tė atyre qė bėnin hapat e para nė rrafshin letrar.
Pa asnjė zmadhim, them se jam njėri ndėr njohėsit mė tė informuar me punėn e z. Cakolli e njėherit edhe lexuesi nė imtėsinė i veprimtarisė sė tij, sidomos i asaj pjese qė dėrgohej vazhdimisht pėr publikim nė njė portal ku jam kryeredaktor dhe nė disa medie tė tjera ku pėrgatis editorialė etj. Kjo njohje me poetin, na miqėsoi dhe pėr ēdo ditė, bashkėpunimi intensifikohej gjersa, para dy muajsh mė lajmėroi pėr dobėsim tė shėndetit dhe pėr ndėrprerje tė aktivitetit. Mė bėri pėrshtypje ajo se pėr gjatė tėrė kėsaj kohe, nuk pėrmendi asnjėherė riaktivizimin, sikur e ndjente se nuk do t’i rreket mė penės.
Letrarėt e rinj dhe pak tė njohur, humbėn promotorin kryesor por humbėn edhe nė aspektin moral e human. Ata shumė pak, e gati aspak, nuk denjėn qė me njė fjalė tė shprehin ngushėllime familjes dhe dashamirėve tė viganit - promovues veprash.
Zotėri Cakolli, u mėsova me shkrimet e juaja, me humanizmin e juaj qė tregonit nė ēdo kėnd jete. Ju mė mungoni si mik dhe si intelektual.
Zoti ju bekoftė!

Nė pėrkujtim tė poetit, i ndaj dy poezi pėr lexuesit:

ZEMĖR E HUMBUR

O zemėr e ndarė
ku la nėnėn dhe babanė
ku le motrėn, vėllanė
ku le tokėn e tė parėve tanė

Kush tė ndoq nga trualli yt
pse s“qėndrove fyt pėr fyt
po ike aq larg
nė ato porta, ku s“gjen fat.

O, zemėr e gjora
ti mė je sikur ora
nėpėr kohė punon
njė ditė, nga jeta pushon.

Tė pushoje pėr tokė shqiptare
do tė ngriteshin lapidare
nėse vdes nė tokė Evrope
ka pėr tė humbur varreza jote.

I HUMBURI

Babai pėr tė shkolluar
shiti mbulesėn e shtėpisė
ti sikur kishe harruar
s“ju gjete nė ditėt e pleqėrisė

Nėna pėr tė arnuar
kacafytej me varfėrinė
ka vdekur e gjymtuar
ti varrin nuk ia din.

Motra qė tėrė kohėn
tė kėndoi, o vėlla
e ka lidhė kurorėn
tė afėrm askėnd nuk ka.

Trojet tu kanė rrėnuar
s“dihet ku ka pasur shtėpi
mbi njė trung tė vjetruar
pushojnė korbat e zi.

Rami Laēi
Nje lajme qe me shokoje, ngushllime familjes se te nderit nga ana ime,.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Nje!!! - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Nje!!!   Nje!!! - Faqe 7 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nje!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 7 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Zonė e lirė :: Tema tė ndryshme-
Kėrce tek: