Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  Ēfarė trashėgojmė nga nėna?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Ēfarė trashėgojmė nga nėna?   Sun May 01, 2011 12:34 am

Migrena

Lidhja gjenetike: 70 deri 80% janė gjasat se do ta trashėgoni nga e ėma.

Ēka e pėrcjellė? Gjeni i dėmtuar tresk, i cili mundet ta shkaktojė migrenėn. Nėse ky gjen nuk funksionon si duhet, ėshtė i ndjeshėm nė faktorėt si zhurma, djathi dhe kafeina, si dhe lehtė mundet tė aktivizojė qendrat pėr dhembje, qė e shkaktojnė migrenėn.

Ēfarė mund tė bėhet? Migrena mund tė jetė e paparashikueshme, por identifikimi i nxitėsve mund tė ndihmojė. Shumė persona qė vuajnė nga migrena janė tė ndjeshėm ndaj ēokollatės, djathit dhe verės sė zezė.

Kanceri i gjirit

Lidhja gjenetike: 3% e kancerit tė gjirit ėshtė gjenetike

Ēka e pėrcjell? Gratė tė cilat nė vete mbajnė gjenin BRCA1 dhe BRCA2 kanė mė shumė mundėsi qė ta trashėgojnė kėtė gjendje. Nėse kushėriri juaj i afėrt, mashkull apo femėr, ka vuajtur nga kanceri nė moshėn e hershme, edhe ju jeni tė rrezikuar. Numri mė i madh i femrave me kėtė gjen, e fiton kancerin nė moshėn e hershme tė jetės sė tyre.

Ēfarė mund tė bėhet? Analizat gjenetike mund tė bėhen. Nėse keni dikė tė sėmurė nė familje, kontrollohuni.

Depresioni

Lidhja gjenetike: 10% janė gjasat qė edhe ju ta trashėgoni

Ēka e pėrcjell? Sėmundjet mendore, pėrfshirė edhe depresionin, depresionin pas-lindjes dhe ērregullimi bipolar, janė trashėguese. Shkencėtarėt kanė izoluar gjenin mutant, triptofan hidroksilaza-2, i cili mund tė ndikojė nė depresion. Ai merr serotininėn nga truri, hormonin e ndjenjės sė mirė.

Ēfarė mund tė bėhet? Faktorėt si lodhja, stresi dhe alkooli shtojnė rrezikun. Nėse keni trashėguar disa gjene qė ndėrlidhen me depresionin, nuk do tė thotė se edhe ju do tė vuani nga sėmundja.

Mbipesha

Lidhja gjenetike: Hulumtimet kanė treguar se personat me dy gjenet e mbipeshės FTO, 70% kanė mundėsi qė ta zhvillojnė mė tepėr mbipeshėn nė krahasim me ata qė nuk i posedojnė kėto gjene.

Ēka e pėrcjell? Personat me kėtė lloj gjeni FTO, 30% kanė mė shumė mundėsi qė tė kenė problem me mbipeshėn.

Ēfarė mund tė bėhet? Mungesa e aktiviteteve fizike, kaloritė dhe ushqimi i yndyrshėm janė fajtorė. Duhet pėrkufizuar kohėn para aparateve televizive dhe kompjuterit pėr dy orė mė pak.

Artriti reumatoid

Lidhja gjenetike: Nėse e ka pasur edhe nėna juaj, 50% janė mundėsitė qė ta keni edhe ju. Kjo ėshtė njė sėmundje qė shfaqet me rėnien e sistemit imun.

Ēka e pėrcjell? Edhe nėse i keni gjenet, nuk ėshtė e rrezikshme qė ta keni edhe ju.

Ēfarė mund tė bėhet? Mė shpesh shfaqet te personat qė e konsumojnė duhanin, konsumojnė sasi tė shtuar tė mishit tė kuq dhe qė konsumojnė shumė kafe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ēfarė trashėgojmė nga nėna?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: