Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fjal te urta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 63
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

MesazhTitulli: Fjal te urta   Wed Apr 27, 2011 5:42 pm

Fjalė tė urta
dhe sajesa
Vrima qė nuk mbyllet, bėhet gropė! Dhe gropa qė nuk mbyllet, bėhet pėrrua. E kėshtu me radhė!...

Tash, nuk po lėshon mė kush grue, -po thotė mixha Osman.
Pa shkumbė kafen!, -porositi me zė tė lartė malėsori nė kafiteri mes shumė femrave. -Unė, shkumboj vetė!
Tė gjithė kanė sy, por tė gjithė nuk shohin.
Pasi pashė, ēka duhet tė bėj pėr ta fituar njė vend pune, dola tė shes cigare nė rrugė.
Mė keq se prostitucioni, -punėsimi me kusht.
Ti bėhet ligjit njė banesė sociale, sepse e meriton mė.
Agimi mė mirė qė vdiq nė Koshare, se tė vdiste mė vonė, nė ndonjė koshare tjetėr.
Lufta pėr pushtet pas lufte, u bė Luftė Qytetare, pas Luftės Nacionale.
Njė gotė, e larė mirė dhe e fshirė me pecė tė terur, shndritė si yll mėngjesi. I kėtillė ėshtė njeriu i mirė.
Duke mbrojtur arsyen me ēdo kusht, e humbim atė.
Gjarpėri nėn sqetull nuk shtėnet.
Tri kėshilla! Mos shko shpesh te motra, mos u miqėso me njeriun e shtetit dhe mos e mbaj skamnorin.
Ujkut i bėn dėm emri, mė shumė se puna.
Qė po i dhemb Sėrbisė nė Libi, po e kuptoj! Por nuk po kuptoj, pse do tanėve po u dhemb nė Sėrbi?!
E gjet tengjerja kapakun, qė nga vjeshta.
Zjarri niset me tė imėta.
Tė mbrapshtit, i shkon puna mbarė, por jeton nė frikė tė pabesisė.
Gurėt e pronės, luajnė tok me pronėn.
E drejta e kusarit ėshtė, preja.
Mbrojtja teritoriale te ne ka shkuar aq larg pėr mbarė, sa edhe nxėnėsit po mbajnė armėt nėpėr qanta.
Kush e solli lirinė, o Halil Garria?!
Kosova ėshtė republikė, por ēfare?!
Kėshtu nuk jemi marrė vesh!, -po thotė kėrlesht baca Sejdė Maliqi, me sytė tė kuq, kapuq!
Njė lavd, sa dhjetė kėshilla, kot!
Paraja mundė tė gjithė, dhe edhe atė qė e ka.
Mahia ndritė, urrejtja ngrysė.
Mahia e Shekullit nė Kosovė: ish tė burgosurve politikė, do tu kompenzohet burgu, me euro!
Armikut edhe nė paqė e besė, kah dera mos i bi
Lavdi mbulon tė keqen qė pritet tė bėhet;dhe edhe kjo ėshtė njė e keqe.
Miku i mirė, -i mirė me ne, dhe edhe mė i mirė me tė tjerėt kur flasin pėr ne.

Merre tė drejtin dhe ēoje nė tempujt e Perėndisė dhe atje do ta hedhin jashtė pėr tė pabesė.Femi Halimi
Prill 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjal te urta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Psikologji-
Kėrce tek: