Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Wed Oct 17, 2007 8:15 pm

Profesori gjerman Gustav Dobos,kryemjek nė spitalin e minatorėve nėEssen tė Gjermanisė thotė:Organizmi i njeriut ėshtė nė gjendje tė shėroj vet 60-70% tė tė gjitha sėmundjeve.Pėr tė shėruar sėmundjet,trupi prodhon 30-40 ilaēe tė tilla,si kortizon dhe substaca pėr parandalimin e gurėve nė veshkė.Disa nga proceset qė pėrfshihen nė kėtė shėrim tė natyrshėm,studjuesit kanė arritur ti kuptojnė,por edhe ka shumė pėr tė zbuluar.Revista Vital,thotė se shkencėtarėt janė tė vetdijshėm pėr kėtė qėllim
"Funksionon njė bashkėveprim i ndėrlikuar midis hormoneve,substancave mesazhere tė imunitetit dhe qelizave vrasėse"Gjėthashtu luajnė rol emocionet dhe gjendja shpirtėrore.Stresi dhe problemet personale mund ta dobėsojnė pėr muaj tė tėrė sistemin imunitar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Thu Jan 17, 2008 2:06 am

Sipas kety shkrimi qe lexova me bene te kuptoj se trupi eshte burrgu i njeriut,por e mira eshte qe nuk reflektohet ne trupin e njeriut(nuk e shofim),v'ēse truri eshte ai qe te bene te ditur nje gje te tille se trupi eshte burrg i njeriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Fri Jan 18, 2008 3:15 pm

Ndikimi i fesė nė shėndetin mendorė dhe largimin e stresit.


Streset dhe ankthet e jetės janė sot ndėr shkaktarėt mė tė rėndėsishėm tė vdekshmėrisė. Dhe jo vetėm kjo, por nė mėnyrė direkte apo indirekte ato janė gjithashtu shkaktarė tė rėndėsishėm tė sėmundjeve koronare, tė cilat cilėsohen si vrasėsi numėr njė i njerėzimit sot.
Irritim, paqėndrueshmėri emocionale, pagjumėsi, vėshtirėsi nė pėrqėndrim, lodhje, mbindjeshmėri ndaj kritikave, humbje apo shtim nė peshė, frikė nga dėshtimi, shtim i varėsisė ndaj qetėsuese janė simptomat aq tė njohura tė stresit.

Ankthi dhe ērregullimet psiqike shkaktojnė njė zinxhir ndryshimesh metabolike, tė cilat nga ana tjetėr, dėmtojnė njė sėrė indesh tė trupit, duke shkaktuar ato qė njihen me emrin sėmundje psiko-somatike. Stresi mund tė shkaktojė ulēerėn peptike, inpotencė, infrakt, hipertension arterial, dobėsim tė sistemit imunitarė, ērregullime tė personalitetit, etj.
Patologu i famshėm Uilliam Boid e konsideron sėmundjen si “fiziologji (gjėndja natyrale) e dėmtuar”. Ėshtė pikėrisht manipulimi nga ana jonė i kėsaj fiziologjie qė na ēon nė rezultate jo natyrale. Ne nuk mund ta shmangim stresin nga jeta jonė, e as tė jetojmė pa stress. Ai ka njė rėndėsi thelbėsore pėr zhvillimin e aftėsive njerėzore. Por stresi i tepėrt ėshtė jashtėzakonisht i rrezikshėm pėr jetėn e njeriut. Qėllimi i terapive fizike dhe psikologjike ėshtė reduktimi i stresit brenda kufinjve tė normales.
Nė pėrpjekje pėr tė gjetur mėnyrėn pėr parandalimin dhe kurimin e stresit dhe pasojave tė tij, janė modeluar teori dhe metoda tė ndryshme.
Metoda tė shumta pėr arritjen e kėtij qėllimi gjėnden, nė njė formė tė pėrkryer, nė praktikėn islame. Islami ėshtė njė sistem i plotė jetese dhe si i tillė i pėrshtatet mė sė miri njeriut, sepse ėshtė ndėrtuar sipas tipareve tė tij, qė me anė tė praktikave tė kujdeset pėr trupin dhe shpirtin e tij, si dhe pėr ekuilibrin dhe harmoninė mes tyre.
Trupi i njeriut mund tė krahasohet nė njė farė mėnyre me njė makineri. Kėshtu p.sh. magnetofoni ka shumė pjesė mekanike dhe elektrike, por ai nuk funksionon pa energji. Nė tė njėjtėn mėnyrė, nė pėrbėrje tė njeriut nuk ka vetėm pjesė anatomike dhe fluide, por edhe njė shpirt. Qė trupi i njeriut tė funksionojė sipas natyrės sė tij tė plotė duhet qė, kėto pjesė anatomike dhe shpirti tė jenė nė harmoni tė plotė. Pikėrisht, kujdesi pėr shpirtin zė vend qėndror nė aktin e adhurimit tė Zotit, nė Islam. Ky kujde pėrbėhet nga disa komponentė: Besimi (imani), i cili nė Islam merr njė kuptim specific dhe nuk mund tė barazohet me ndikimin qė ka tek njeriu njė besim i thjehtė, ashtu siē edhe namazi nuk ėshtė thjesht njė lutje, apo abdesi njė lrje e thjeshtė, agjėrimi thjesht uri, zekati thjeshtė mėshirė, haxhi thjeshtė pelegrinazh nė njė vend tė shenjtė, e kėshtu me radhė. Tė gjitha kėto, nė vetvete pėrfaqėsojnė institucione qė pėrmbushin nė mėnyrėn mė tė shėndetshme nevojat komplekse tė njeriut.
Besimi nė Zot ėshtė nevoja e parė dhe mė e domosdoshme pėr stabilitet shpirtėror. Mungesa e besimit nė Krijuesin e Plotfuqishėm ėshtė njė nga shkaqet qė e ēojnė njeriun nė ērregullime psikologjike. Njeriu ėshtė gjithmonė i ekspozuar ndaj stresorėve tė shumtė dhe pėrpjekjet pėr t’u pėrshtatur me to janė po aq tė shumta. Individi qė beson Allahun e Plotfuqishėm dhe ėshtė i vetėdijshėm pėr praninė e Tij, ka njė mbėshtetje tė madhe morale, e cila do ta ndihmojė atė nė situatat mė tė vėshtira tė jetės. Rezultati i pėrshtatjes ndaj stresit varet mė tepėr nga natyra e njeriut se sa nga intensiteti i tij.
Duke iu referuar njė hadithi tė Muhammedit (a.s.), i cili thotė: “pėrkujtimi i Allahut jep kėnaqėsinė e zemrės”, ėshtė logjike tė mendojmė se besimi nė njė Zot, siē mėson islami, jep njė mbėshtetje tė madhe morale dhe siguron kėnaqėsinė e zemrės dhe sigurinė shpirtėrore.

Besimi nė jetė e pėrtejme dhe pranimi i tė pashmangshmes.
Njė njeri qė beson se problemet e kėsaj bote janė tė pėrkohshme dhe se ekziston njė jetė tjetėr pas vdekjes do tė jetė i kėnaqur me gjithēka qė do tė marrė nga kjo jetė. Pranimi i tė pashmangshmes ėshtė njė mekanizėm i domosdoshėm i mbrojtjes psikologjike ndaj problemeve. Besimi nė jetėn e pėrtejme dhe nė pėrcaktimin e Zotit, siē mėson islami, ėshtė mbrojtja mė e mirė pėr secilin.
Nė situata stresi apo paniku, jobesimtari sillet ndryshe nga besimtari. Ai nuk ka njė pikė referimi, ku tė mbėshtetet, ku tė kėrkojė udhėzim, ndihmė e falje. Ai nuk di dhe nuk beson nė njė botė tjetėr pėrveē asaj tokėsore, mbi tė cilėn nuk ka asnjė kontroll. Tė tillėt ndihmėn apo ngushėllimin do ta kėrkojnė tek droga, alkooli, apo ēdo lloj vesi, pasojat e tė cilėve dihen.Thelbi i islamit ėshtė tė ēlirohemi nga tė gjithė idhujt e rremė pėrreth dhe brenda nesh, dukemos adhuruar tjetėr pėrveē Zotit. Duke mbajtur shpresėn tek Allahu, njeriu minimizon stresin qė ushtrohet ndaj tij, duke reduktuar pėrgjegjėsitė.
“Ne do t’ju sprovojmė me uri, frikė, humbje nga pasuria apo nga jeta, por ti jepu lajmin e mirė besimtarėve, tė cilėt kur i godet ndonjė e keqe thonė:’Ne jemi tė Allahut, dhe tek Ai do tė kthehemi. Tė tillėt janė ata qė tek Zoti i tyre kanė mėshirė dhe tė tillėt janė ata, tė udhėzuarit nė rrugėn e drejtė.” El-Bekare, 155.
Vetėm Zoti e di cili ėshtė fati ynė. Ne nuk mund tė parashikojmė tė ardhmen. Kur njeriu ėshtė i vetėdijshėm qė ēdo gjė ėshtė nė dorėn e Allahut, do ta presė mė me qetėsi ēdo problem.
Mosbesimi pėrshkruhet si sėmundje, qė kryesisht shkaktohet nga arrogance dhe hezitimi nė pranimin e sė vėrtetės.
“Zemrat e tyre janė tė sėmura dhe Zoti e ka rėnduar sėmundjen e tyre dhe i rėndė do tė jetė ndėshkimi i tyre, sepse ata gėnjejnė veten e tyre.” (El-Bekare, 10).

Namazi si mjet relaksimi.
Nė namaz, njeriu pėrqėndrohet nė adhurimin ndaj Allahut, Tė Gjithėmėshirshmit, tė Gjithėpushtetshmit, ndaj tė Pakufizuarit, i Cili i tillė do tė jetė gjithmonė. Ai ėshtė Zoti i Ditės sė Gjykimit, ditės kur do tė vendoset fati i gjithėsecilit. Nė namaz njeriu, jo vetėm pėrqendrohet , por edhe flet me Allahun, duke recituar fjalėt e Kur’anit. Njeriu qėndron nė kėmbė para Allahut, pėrkulet, bie nė sexhde, duke e pėrmendur dhe lartėsuar Atė, me anė tė verseteve madhėshtore tė zbritura nė Kur’an.
Si nė aspektin fizik, ashtu edhe nė atė mendorė, namazi ėshtė mėnyra mė e mirė dhe mė efikase e pėrqėndrimit qe mund tė arrijė mendja njerėzore.
Janė tė shumta studimet shkencore qė kanė vėrtetuar epėrsinė e praktikave islame nė luftėm kundėr stresit.
Abdesi, pėrveē larjes fizike tė pjesėve mė tė ekspozuara tė trupit, i kujton muslimanit larjen e mėkateve, gjė qė i krijon qetėsi shpirtėrore.
“Zoti i do mė tepėr ata qė janė me shpirtė e me trup tė pastėr”. (El-Bekare, 222)
Kėndimi i Kur’anit, gjithashtu, ka njė efekt shėrues nė trup, mendje dhe zemėr.
“Ne tė shpallėm Kur’anin, shėrim dhe mėshirė pėr besimtarėt, ndėrsa besimtarėve nuk u jep gjė tjetėr pėrveē dėshpėrimit.”,
Studiuesit muslimanė kanė treguar se kur muslimani lexon kur’anin mendimet, ndjenjat, frika dhe fajet e kaluara ēlirohen dhe largohen, presioni i gjakut bie, frymėmarrja normalizohet dhe stresi pakėsohet.
Lėvizjet fizike nė namaz janė tė lehta, uniforme dhe pėrfshijnė tė gjitha muskujt dhe artikulacionet. Shpenzimi kalorik ndihmon nė ruajtjen e ekuilibrit energjik.
Pėr tė gjitha kėto arsye e pėr shumė e shumė tė tjera, muslimani kėshillohet t’i shtojė pėrmendjet e Allahut dhe praktikimin e rregullt tė praktikave islame.
“O ju qė besuat, kėrkoni ndihmė me durim e me tė falur (namaz) se vėrtetė Allahu ėshtė me durimtarėt.” (El-Bekare, 153).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Sun Sep 28, 2008 9:41 pm

Si te jetojme sa me gjateNuk janė tė pakėt njerėzit qė ndahen nga jeta nė
moshė tė re pėr shkak tė sėmundjeve tė ndryshme. Por nuk mungojnė as mundėsitė
pėr tė pėrmirėsuar akoma e mė tepėr mėnyrėn e jetesės, pėr tė shmangur
sėmundjet e ndryshme dhe pėr tė jetuar 80, 90 e pse jo edhe 100 vjet. Pėr kėtė
shkruan edhe njė artikull nė tė pėrditshmen “The New York Times”. Nėse
gjithsecili do tė kujdesej pėr shėndetin dhe mirėqenien e tij, njerėzit do tė
jetojnė mesatarisht deri nė 85 vjeē dhe nė vitin 2050 rreth 800 000 amerikanė
do tė festojnė 100-vjetorin. Sipas mjekėve edhe pse njerėzit pėsojnė
plakjen fizike, zemra e disa prej tyre mund tė qėndrojė e re deri nė vdekje,
nėse do tė ndiqet dietat e duhura, ushtrimet fizike e tė shmanget stresi. Fuqia
e trupit sigurisht qė ulet me kalimin e moshės, sidomos nėse je nė dekadėn e
nėntė tė jetės, e me shfaqjen e sėmundjeve tė ndryshme gjendja fizike dobėsohet
edhe mė tej.
Kush jeton mė gjatė?
Shumė studime kanė treguar faktorėt tė cilėt janė pozitivė pėr jetėn e njeriut,
duke ndikuar nė jetėgjatėsinė e tij. Por 35 pėr qind pėr jetėgjatėsinė
pėrgjigjen gjenet e njeriut, pėr tė cilėt shkenca dhe mjekėsia e deritanishme
ka shumė pak nė kontroll. Por studimet e ndryshme mjekėsore kanė treguar se
shmangja e problemeve kardiake dhe tė gjakut do tė ishte njė faktor i
rėndėsishėm pėr tė jetuar mė gjatė.
Veprimet pozitive nė mirėqenie
Doktor Richard S. Rivlin drejtor i qendrės sė trajtimeve tė kancerit nė Weill
Cornell Medical College, thotė se asnjėherė nuk ėshtė vonė qė tė ndryshoni
zakone, mėnyra tė sjelluri, si pėr shembull orarin e gjumit, vaktet e tė
ushqyerit, tė lini duhanin, etj. Kėto veprime mund tė duken shumė tė thjeshta, por
sipas studimeve ato kanė njė efekt tė madh nė shfaqjen e formave tė ndryshme tė
kancerit. Sipas Doktor Richard S. Rivlin, asnjėherė nuk ėshtė vonė pėr tė
adoptuar mėnyra tė reja tė sjelluri tė cilat do tė ndikonin pozitivisht nė
shėndetin dhe jetėgjatėsinė tuaj. Por kėto kompozime qelizash kancerogjene nė
trupin e njeriut nuk janė tė ndikuara nga mosha. Pėr tė shmangur kėto probleme
qenėsore nuk kanė munguar edhe studimet e dietologėve, tė cilėt shprehen se
ėshtė e rėndėsishme tė shmangen kaloritė e tepėrta, yndyrnat dhe tė merren
sheqerna nė masėn e duhur.
Rėndėsia e ushtrimit fizik
Koha pėr tė rinjtė duket sikur fluturon, por kur i ke kaluar tė 60-at gjykon se
nėse do t’i kishe kushtuar vetėm njė orė nga dita jote aktivitetit fizik, do tė
ndiheshe mė mirė. E nė tė vėrtetė sipas mjekėve dhe shkencės duke ushtruar
aktivitete fizike vetėm disa orė nga dita juaj, pėrfshirė edhe aktivitete
aerobike do tė uleshin rastet e shfaqjeve tė problemeve kardiake, ngrirjes sė
muskujve apo thyerjes sė kockave; po ashtu ushtrimet e tendosjes reduktojnė
artritet dhe ndikojnė nė fleksibilitetin e muskujve dhe balancėn e trupit.
Komentet e Dr.Hall janė tė bazuara nė 25 vjet studime, nė bashkėpunim me
kolegun e tij Dr. Laurel
B. Yates nė Brigham, tė cilėt testuan 2 357 meshkuj tė cilėt ishin tė
shėndetshėm dhe u vėzhguan deri nė moshėn 72-vjeēare. 970 meshkuj tė cilėt
jetuan deri nė moshėn 90 vjeē si faktorė kryesorė tė identifikua ishte se nuk
pinin duhan, nuk konsumonin alkoolin nė masė tė tepruar, kishin marrė masa parandaluese
ndaj diabetit, obezitetit dhe presionit tė lartė tė gjakut, si dhe ushtroheshin
vazhdimisht. Studime tė tjera nė vija tė trasha kanė theksuar se aktiviteti
fizik ėshtė njė faktor pozitiv nė jetėgjatėsinė e njeriut si te femrat, ashtu
edhe te meshkujt. Shumė njerėz kanė njė fizik tė mirė dhe zemėr tė shėndetshme
pikėrisht sepse ushtrohen dhe nuk rrezikojnė dhjamosjen e organeve tė trupit,
apo dobėsimin e muskujve.

Pse femrat jetojnė mė gjatė se meshkujt

Nė botėn e industrializuar, femrat jetojnė 5 deri nė 10 vite mė shumė sesa
meshkujt. Ndėr njerėzit qė i kanė kaluar 100 vjeē, 85 pėrqind janė femra. Njė
arsye e rėndėsishme ėshtė avantazhet qė femrat kanė ndaj meshkujve, pėr sa i
pėrket sėmundjeve kardio-vaskulare, siē ėshtė ataku nė zemėr dhe infarkti.
Gratė zakonisht pėrballen me kėto probleme tek tė 70-at dhe 60-at, rreth dhjetė
vjet mė vonė se meshkujt, tė cilėt preken nga kėto simptoma tek tė 50-at dhe
60-at. Pėr njė kohė tė gjatė, doktorėt mendonin se ky ndryshim vinte pėr shkak
tė estrogjenit. Por studimet kanė treguar se nuk mund tė jetė kjo arsyeja, dhe
tashmė e dimė se po t’u japėsh estrogjen grave qė kanė kaluar menopauzėn ėshtė
e dėmshme pėr to. Njė arsye pėr shfaqjen mė vonė tė sėmundjeve kardiovaskulare
mund tė jetė fakti se femrat kanė relativisht deficencė hekuri, krahasuar me
meshkujt, sidomos femrat nė fund tė adoleshencės, pėr shkak tė menstruacioneve.
Hekuri luan njė rol shumė tė rėndėsishėm nė qelizat tona, duke prodhuar
radikale tė lira, tė cilėt u bashkohen membranave qelizore dhe ADN-sė, ēka mund
tė ndikojė nė plakjen e qelizave. Njė mundėsi tjetėr mė e ndėrlikuar (pėr
jetėgjatėsinė e femrave) ėshtė se femrat kanė dy kromozome X, ndėrkohė qė
meshkujt kanė njė. Kur qelizat plaken ose dėmtohen, ato kanė mundėsi zgjedhjeje
pėr sa u pėrket gjeneve, ose njė kromozom X ose tjetrin. Le ta shpjegojmė nė
kėtė mėnyrė: kemi njė grup kromozomesh, tė gjitha plaken bashkėrisht. Nė disa
qeliza, gjenet nė njėrin kromozom X janė aktive; nė qelizat e tjera,
rastėsisht, tė njėjtat gjene me variacione tė ndryshme janė aktive nė
kromozomin tjetėr X. Mos harroni, tė gjithė kemi tė njėjtat gjene, arsyeja pse
ndryshojmė ėshtė sepse shprehim variacione tė ndryshme me ato gjene, si puna e
ngjyrave tė ndryshme tė njė makine. Kėshtu, tek gratė, qelizat mund tė mbrohen
nga njė variacion lehtėsisht mė i mirė i njė gjeni nė kromozomin e dytė. Ka dhe
disa arsye tė tjera pse meshkujt vdesin mė herėt se femrat. Njė pjesė tjetėr ku
shohim shkallė mė tė lartė vdekshmėrie tek meshkujt ėshtė tek ata qė vuajnė nga
depresioni, sidomos tek meshkujt e vjetėr. Nėse ata tentojnė tė vetėvriten ato
ia dalin mė me sukses se femrat. Nė pėrgjithėsi, rreth 70 pėrqind e faktorėve
qė pėrcaktojnė jetėgjatėsinė janė faktorė mjedisorė qė varen nga sjellja juaj
dhe mėnyra e jetesės. Ka gjasa qė vetėm 30 pėrqind tė pėrcaktohet nga gjenet.
Dhe ky ėshtė lajm shumė i mirė. Sepse ne mund tė jetojmė nė njė mėnyrė tė tillė
qė tė kapim tė 100-at. Por nė pėrgjithėsi, ka tre gjera qė meshkujt i bėjnė me
keq se femrat. Ato pinė mė shumė duhan. Ato hanė mė shumė ushqime qė shkaktojnė
rritjen e kolesterolit.
Dhe e
treta, meshkujt nuk ia dalin mbanė me stresin aq mirė sa femrat. Ato e
brendėsojnė stresin nė vend qė ta lėnė atė tė ikė, edhe pse kjo ėshtė njė pikė
mjaft e diskutueshme pėr momentin. Por sidoqoftė, stresi luan njė rol tė
rėndėsishėm nė sėmundjet kardio-vaskulare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Sun Sep 28, 2008 11:10 pm

Eva do te shtoja edhe dicka nese me lejon...

Eshte konstatuar shkencerisht se ushqimi i pa paster ndikon negativisht ne trupin tone shume me shume se sa duhani e alkooli, kaq kisha.

Te uroje per temen e te pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Sun Sep 28, 2008 11:52 pm

guximi shkruajti:
Eva do te shtoja edhe dicka nese me lejon...

Eshte konstatuar shkencerisht se ushqimi i pa paster ndikon negativisht ne trupin tone shume me shume se sa duhani e alkooli, kaq kisha.

Te uroje per temen e te pershendes

Faleminderit Guxim edhe une te pershendes ty.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Mon Oct 20, 2008 7:14 pm

Brenda kesaj teme: Nje veshtrim rreth trupit kam mendimin qe sot te flasim per nje problem qe eshte shqetesues per trupin tone – ALERGJIA.

Ēfare eshte alergjia? Eshte nje pergjigje e organizmit perballe disa produkteve si psh, poleni i luleve ose pluhuri, por edhe ushqimeve te ndryshme, mineraleve, substancave kimike. Kjo pergjigje e organizmit ndodh per shkak te prodhimit te ekzagjeruar te nje tipi antitrupi kunder kesaj
substance. Takimi midis substances me antitrupin sjell nje reaksion me manifestime klinike, qe normalisht jane ngarkesa te aparatit te frymemarrjes.

Perse alergjia godet vetem disa persona?
Godet personat e predispozuar, te tille subjekte jane shume: rreth 20-30% e te lindurve qe e trashegojne kete predispozite nga prinderit, egziston rreth 40% e mundesise per te qene alergjik, nese njeri prind eshte i tille dhe me shume se 70% e mundesise nese jane te dy. Perveē ketij predispozicioni nderhyjne edhe faktoret e mjedisit.

Perse alergjite jane ne rritje?
Efektivisht vihet re nje rritje e alergjive qe prej 50 vjetesh, sidomos ne vendet e industrializuara, per shkak te kushteve tipike te ketyre vendeve si ekspozimi ndaj tymit, kushteve atmosferike te renduara per shkak te ndotjes dhe smogut si dhe para se gjithash trafiku i perditshem i renduar.

Cilat jane manifstimet kryesore te alergjise?
Alergjia per shkak te polenit te luleve dhe pluhurave manifestohet me ngarkese te mukozes se syve, infeksion te mukozave dhe te aparatit te frymemarrjes si dhe me astmen. Metale si nikeli dhe substanca kimike si sapuni dhe detergjente te ndryshem etj shkaktojne manifestimin e problemeve te lekures ne formen e ekzemes, alergjia nga ushqimi
gjithashtu mund te shkaktoje probleme me lekuren, si dermatite apo urtikarje ose simptoma gastrointensinale.

Si mund te parandalohet alergjia?
Masat preventive ne kete fushe nuk jane shume efikase. Sigurisht qe personat qe kane provuar veten se jane alergjike ndaj nje substance duhet te jene te kujdesshem ne perdorimin e saj. Persa i perket alergjive
te polenit te luleve dhe te pluhurave ekzistojne disa vaksina te dobishme qe
ulin mbindjeshmerine e theksuar te organizmit. Duhet kontaktuar me mjekun gjithmone ne raste te tilla ose me pediatrin per femijet, sepse per ta eshte me e veshtiré se sa per te rriturit. Duhet saktesuar se pjesa me e madhe e alergjive qe fillojne shume shpejt si dermatitet ne vitin e pare te jetes dhe bronkitet astmatike deri ne 5, 6 vitet e pare te jetes, kane tendendence te sherohen spontanisht. Nje nga masat me te mirat eshte prova kunder alergjive te ndryshme ne menyre qe te kemi informacionin e duhur rreth problemeve te mundshme te trupit tone dhe te evitojme sa me shume kontaktin me substancat qe i shkaktojne senisbilitet negativ atij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Mon Oct 20, 2008 11:55 pm

Me ardhjen e pranverės rikthehen tek alergjikėt simptoma si sy qė lotojnė apo qė tė kruhen, hundė qė rrjedhin, tė teshtira, acarime dhe pėr rastin mė tė keq astma.

Alergjia
apo kundėrveprimi alergjik ėshtė ai veprim qė ndodh kur sistemi i
imunitetit tė trupit kundėrvepron ndaj diēkaje qė zakonisht nuk tė bėn
ndonjė dėm. Ajo qė shkakton alergjinė quhet alergjen.
Alergjitė mund tė shkaktojnė shfaqjen e njė sėrė simptomash tė cilat varen nga sa serioze ėshtė alergjia. I njėjti alergjen mund tė japė simptoma tė ndryshme nė njerėz tė ndryshėm.


Simptomat mė tė zakonshme tė shkaktuara nga alergjitė janė:


Hundė qė rrjedhin apo tė zėna
Sy tė kuq tė acaruar qė tė kruhen
Kollitje
Tė teshtira
Tharje gjuhe dhe fyti, edhe acarime tė tyre.
Vėshtirėsi nė frymėmarrje
Diarre
Vjedhje ushqimi
Tharje dhe acarim tė lėkurės


Disa nga simptomat e shkaktuara nga alergjitė mund tė shkaktohen edhe prej gjendjesh tė tjera.

Alergjenėt mė tė zakonshėm janė:


alkooli
thumbim i bletės apo i ndonjė insekti tjetėr
pushi
ushqimi
poleni i luleve
bari, pemėt, shkurret
pluhuri i shtėpisė
ilaēet
myshku
nikeli

Shumė alergjikė nuk e dinė se janė tė tillė deri nė ēastin kur trupi u kundėrvepron nė mėnyrė alergjike.
Nė njė rast tė tillė njeriu duhet tė shkojė tė kėshillohet me mjekun sepse ndonėse alergjia nuk mund tė quhet drejtpėrdrejtė si sėmundje simptomat qė tė jep mund tė marrin pėrmasa dramatike.
Me
anė tė provave nė lėkurė mjeku arrin tė gjejė ndaj kujt kundėrvepron
trupi. Nė kėtė mėnyrė alergjiku mund tė pėrpiqet t“iu shmanget vendeve
me alergjenė tė fuqishėm, por kjo gjė nuk ėshtė gjithnjė nė dorė tė
tij. Nė kėtė rast vuajtjet mund tė pakėsohen me marrjen e ilaēeve
Antihistaminike ose nė raste tė veēanta Kortizoni.
Ilaēet antihistaminike mund tė japin pasoja anėsore si lodhje trupore, pėrkeqėsim nė pėrqendrim dhe nė aftėsi pėr tė reaguar.

Njė
mėnyrė pėr kurimin e alergjisė ėshtė metoda e Hiposensibilizimit me anė
tė sė cilės injektohen nė trup doza tė vogla alergjenėsh ndaj tė cilėve
trupi i tė sėmurit kundėrvepron. Kjo ėshtė njė pėrpjekje pėr tė mėsuar
trupin me kėto alergjenė dhe tė mos tė jetė kaq i ndjeshėm ndaj tyre.
Hiposensibilimi injektohet pėrgjatė disa vjetėve. Nė 80 % tė rasteve
jep rezultat.Pėrgatiti Alvin Ekmekēiu
Vė re! Respekto punėn tonė ! Mos pėrdor shkrimet e kėsaj reviste pa lejen tonė dhe pa vėnė nė dukje se puna e kujt ėshtė !

Pershendetje Eva!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Tue Oct 21, 2008 2:24 am

Pershendetje zoti Nezir! Shume i dobishem ky informacion qe keni sjelle per alergjine.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Nezir Myrta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 660
Age : 105
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Tue Oct 21, 2008 2:34 am

veēsa ta ndihmoj pakėz themėn, e nderuara Eva!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Orfe@
V.I.P
V.I.P
avatar

Female
Numri i postimeve : 9104
Age : 107
Vendi : Ne zemer te njerit
Profesioni/Hobi : Bum - Bum bum !
Registration date : 26/03/2008

MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   Wed Oct 22, 2008 3:36 pm

Dhjetė mėnyrat e tė sjellurit qė dėmtojnė trurin

Humbja e gjumit mund tė kthehet nė njė faktor tė vėrtetė rreziku pėr shėndetin tuaj. Truri si organ i brendshėm i njeriut ka nevojė pėr pushim. Pagjumėsia e madhe apo ērregullimet e theksuara tė gjumit pėrshpejtojnė vdekjen, sepse mungesa e gjumit shoqėrohet me eliminimin e qelizave trunore. 

Sjelljet qė dėmtojnė trurin dhe shėndetin tuaj
- Mosngrėnia e mėngjesit
- Ngrėnia pa masė
- Pirja e duhanit 
- Pėrdormi i tepėrt i sheqerit
- Ndotja e ajrit 
- Humbja e gjumit
- Mbulimi i kokės pėrgjatė fjetjes
- Aktivizimi i trurit kur je i sėmurė
- Mungesa e mendimeve stimuluese 
- Tė flasėsh rrallė 

1- Mosngrėnia e mėngjesit 

Njerėzit tė cilėt nuk hanė mėngjes do tė kenė sasi tė pakta tė sheqerit nė gjak dhe si rezultat i kėsaj, truri nuk do tė ketė rezerva tė mjaftueshme ushqyese, prandaj shkakton degjenerimin e trurit. Kėshtu edhe nė rastet e dietave ushqimore ngrėnia e mėngjesit ėshtė e rekomanduar nga dietologėt.

2- Ngrėnia pa masė

Jo vetėm mungesa e oreksit por edhe ngrėnia e tepėrt ėshtė njė ves qė shkakton forcimin e arterieve trunore, e cila tė shpie deri nė zvogėlimin e fuqisė mentale. Nė njė dietė tė shėndetshme ditore parashikohet edhe njė sasi e caktuar ushqimi, pėr tė mos rrezikuar mbipeshėn dhe probleme tė ndryshme shėndetėsore.

3- Pirja e duhanit

Pėrdorimi i duhanit, tashmė dihet se ėshtė i dėmshėm pėr shėndetin tuaj. Pirja e tij shkakton tkurrje tė shumėfishtė tė trurit dhe mund tė shkaktojė sėmundjen e Alzheimerit.

4- Pėrdormi i tepėrt i sheqerit

Eksperimentet e ndryshme tė realizuara nė vite kanė treguar se pėrdorimi i tepėrt i sheqerit, qoftė ai nė ngrėnie apo pije, pengon nė thithjen dhe pėrvetėsimin e proteinave dhe lėndėve tjera ushqyese, duke shkaktuar vėshtirėsi nė zhvillimin e trurit.

5- Ndotja e ajrit

Edhe faktorėt ambientalė veprojnė drejt pėr sė drejti nė shėndetin tuaj. Njė faktor i tillė ėshtė edhe ndotja e ambientit. Kjo ndodh sidomos nė zonat urbane. Truri ėshtė njėri prej konsumatorėve mė tė mėdhenj tė oksigjenit nė organizmin tonė. Thithja e ajrit tė ndotur dobėson furnizimin e trurit me oksigjen duke zvogėluar efikasitetin e tij. 

6- Humbja e gjumit

Truri si organ i brendshėm i njeriut ka nevojė pėr pushim. Pagjumėsia e madhe pėrshpejton ne vdekjen - mbarimin e qelizave trunore etj. 

7- Mbulimi i kokės pėrgjatė fjetjes

Pėr disa prej jush tė mbulosh kokėn kur fle mund tė jetė njė veprim i njohur. Por tė mbulosh kokėn pėrderisa jeni duke fjetur, ēon nė shtimin e dioksid karbonit dhe zvogėlimin i oksigjenit, gjė qė shkakton dėmtimin e trurit. 

8- Aktivizimi i trurit kur je i sėmurė

Puna e vėshtirė apo tė studiuarit gjatė sėmundjes, ēon nė zvogėlimin i efektshmėrisė sė trurit, si dhe prishjen e tij. Kur jeni i sėmurė duhet tė tregoheni tė kujdesur dhe tė relaksoheni.

9- Mungesa e mendimeve stimuluese 

Tė menduarit ėshtė metoda mė efikase ne stėrvitjen e trurit tonė. Mungesa e mendimeve stimuluese ne tru shkakton tkurrjen e tij. 

10- Tė flasėsh rrallė 

Disa thonė "Kur nuk je nė brendėsi tė njė bisede mė mirė tė heshtėsh, sesa tė flasėsh pa lidhje". Por jo gjithmonė ėshtė e vlefshme kjo. Truri juaj ka nevojė tė jetė nė funksion. Bisedat intelektuale do tė ndihmojnė qė truri tė jetė sa mė efikas.

Dieta e duhur pėr njė mendje tė kthjellėt

Sot shkenca dhe mjekėsia ka bėrė tė mundur qė tė evitohen ose tė shėrohen shumė sėmundje tė pėrhapura, tė trupit dhe tė mendjes, duke bėrė njė jetė tė shėndetshme. Njė rol tė rėndėsishėm luan ndjekja e disa rregullave tė thjeshta tė dietės dhe shėndetit. Njė dietė vegjetariane ndihmon shumė jo vetėm pėr tė pasur njė trup tė shėndetshėm, por edhe pėr tė pasur njė mendje tė qetė dhe tė kthjellėt. Ndėrsa ushqimi i mire ėshtė vital pėr shėndetin edhe agjėrimi, dieta ėshtė po aq i rėndėsishme. Trupi ynė ka nevojė pėr pushime periodike dhe kjo pėrfshin edhe organet tonė tė tretjes.

Tė mbash trupin dhe mendjen tė freskėt

Ėshtė e nevojshme pėr t'u kujdesur pėr shėndetin mendor dhe fizik. Jo vetėm faktorėt fiziologjikė por edhe ato psikologjikė mund tė jenė tė dėmshėm pėr shėndetin tuaj. Mos u ndikoni nga stresi, duke pėrdorur shumė vakte qė "tė ngushėllojnė", ndiqni njė dietė tė rregullt. Pas njė dite tė lodhshme dhe stresuese trupi ka nevoje pėr energji. Lėngjet, vitaminat, disa ėmbėlsira mund t'iu bėjnė tė ndiheni mė energjikė. Pėr tė mbajtur trupin dhe mendjen tė freskėt, gjatė viteve tė pleqėrisė, duhet tė ndiqni sa mė shpejt qė tė jetė e mundur njė stil jete tė pėrshtatshėm pėr tė ruajtur aftėsitė e trupit, pėr tė nxitur trurin dhe pėr tė ruajtur funksionet e mendjes. Pėr kėtė ėshtė i kėshillueshėm si aktiviteti fizik, ashtu edhe ai mendor.

Efektet negative tė pagjumėsisė nė tru

Pagjumėsia mund tė shkaktojė ndalimin e qelizave tė reja nė tru, sipas sugjerimit tė njė studimi. Njė grup studiuesish zbuloi se pagjumėsia ndikon nė atė qė nė gjuhėn mjekėsore quhet Hipocampus dhe shpjegohet tė jetė rajon i trurit qė ka tė bėjė me krijimin e memories. Studimet e kryera rreth formimit tė trurit tregojnė se ato qė sjellin efekte nė tru janė pikėrisht hormonet e stresit. Studimet janė kryer te kafshėt duke marrė disa prej tyre dhe duke i lėnė 72 orė pa gjumė. Pastaj, janė krahasuar kafshėt e lodhura prej gjumit me ato qė kanė kryer procesin normal tė fjetjes dhe kanė zbuluar se ato qė nuk kishin fjetur, kishin njė nivel me tė rritur tė hormoneve tė stresit, qė quhet ndryshe corticosterone, shoqėruar kjo edhe me rėnien e ritmit tė prodhimit tė qelizave tė reja nė tru.

Ndikimi i stresit nė shėndetin mendor 

Stresi mund tė ketė njė ndikim serioz nė shėndetin tuaj, sidomos nėse ai bėhet kronik. Ai godet zemrėn dhe qarkullimin e gjakut, sistemin nervor dhe atė imun. Shkakton dhimbje gjymtyrėsh, ankth e vėshtirėsi nė tė kuptuar. Tė gjitha kėto shkaktojnė probleme tė dobėsimit tė arterieve tė gjakut, diabetit, astmės, probleme nė marrėdhėniet me njerėzit dhe sjellje e vakėt nė shkollė apo punė. Kur ju jeni tė stresuar, trupi juaj ēliron hormone qė shpeshtojnė frymėmarrjen dhe rrahjet e zemrės, dhe japin njė vėrshim energjish. I gjithė trupi pėrgatitet tė pėrballet me rrezikun. Gjithė muskujt, nervat dhe hormonet vihen nė funksion pėr reagimin nė gjendjen e stresit. Ky reagim nė fakt varet nga situata ku ndodheni, kur situata stresuese kalon, trupi kthehet nė gjendjen e tij normale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
NJĖ VĖSHTRIM RRETH TRUPIT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: