Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:34 pm


1. Po tė jap njė uratė
Dedė Reshat Bardhit
Doli marsi, hyri prilli,
Pse s’u dėgjua bilbili?
Pse qyqja gojėn e mbylli,
Dedė Ahmetit thirri:
“Mė dėgjo, Reshat biri,
na kėrkon baba Selimi,
ėshtė dhe baba Qamili,”.
Dhe atje u ngritė dhe vatė,
I takuat evliatė:
‘Dėgjo, biri im Reshat,
Unė do tė jap nėj uratė,
Tė rrosh tė bėhesh plak,
Teqetė do hapen prapė,
Do tė shkosh nė Kryegjyshatė!”…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:35 pm

2. Kėshtu do tė jesh pėrherė,

O Lazarat me vlerė,
Qė ke jetuar me nderė,
As ke vrarė e as ke prerė,
S’tė kanė dashur, more tė mjerė,
Shumė ta kanė bėrė benė,…
Nuk tė shpoi asnjė ferrė,
Kėshtu do tė jesh pėrherė,
Se ke afėr teqenė.
Nė kėngė baba Zenelė,
Djemtė e lazove levendė,
Sorkadh mali mbi tė tjerė,
Djemtė e lazove luanė,
e ndėrtuan Lazaranė.
Kėto vila radhė –radhė,
magazine dhe dyqanė,
kėto i bėnė djemtė tanė.
Me Dashon Kryetar,
Kishte ngjarė me aganė,
Ēelik majė kalit tė bardhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:36 pm

3. Sotir Merua vetė i shtatė,

Trima qenė nė Lazarat,
Qė luftuan atė natė,
Njėzetė e katėr sahat,
Mitrolozat flakė mė flakė,
Sotir Merua vetė i shtatė,
Hodhi firmėn nė Shtab
Ja do hyrė nė Lazarat,
Hedh litarė nė qafė.
“O Sotir, more Sotir,
Nuk e pe Kėno Halinė
E kish vėnė kėsulbardhė,
Hidhej porsi derri i ēalė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:36 pm

4. Baba Faja nisi djemtė
Korriku nja gjashtė a shtatė,
Kapedan, more Murat,
Ky Dalipi me Muranė,
Tė dy kushėri tė parė,
U plagosėn kėtė radhė.
Njė nė dorė dhe njė nė kėmbė
Plumbin e heqin me dhėmbė.
Para shokė, se do t’i zėmė
Mbi Brahimė do t’i vėmė.
Baba Faja nisi djemtė,
Sulm mbi Lazarat tė shkretė.
O Baba, hejvalla,
Nuk bėhet puna me gra,
nuk bėhet puna me ēupa,
por do djema me balluka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:37 pm


5. Vallė , kush ia dha uranė,
Tė qepet murit si djalė?!

Ē’thonė pėr usta Xhemalė,
Ē’thonė muratorėt tanė,
Ē’ thonė Ramua me Vedanė?
Por vallė kush i ka ngjarė
Kush nga ne, cili djalė,
Qė tė dalė ballė pėr ballė,
Tė ngrihet t’i mbajė krahė;
Seē i ndėrtoi me radhė,
Qish , teqe dhe mekamė…
Edhe dylbenė nė majė.
Vallė , kush ia dha uranė,
Tė qepet murit si djalė?!
Mosha 77 vjeēare,
Trupi I tij si lastar,
Faqja si qelibar,
Do tė vdesėsh
e do tė na vijė mall
Do tė vihemi nė radhė
Dhe do vemi e do qamė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:38 pm

6. U vranė pėr demokracinė
Qaj Sopot e Makėrxhirė
Qaj haurin nė burim,
Qaj Lazarat nė brinjė
Zunė qentė dhe ulėrijnė
Kėrkojnė tė zotin dhe s’e njihnė.
Zunė dhėntė dhe blegėrijnė
Tė shkretat mbetėn nė brinjė,
Belja kėrkon Nurinė,
Nazua kėrkon Barinė,
Muarrnė Veliko Salinė,
Sėbashku meė Jonusinė
Dhe me Omur derėzinė,
Seē i hipėn nė makinė,
I pėrcollėn me ulėrimė,
I nisėn pėr Taroninė.
Atje u mblodhėn njė krahinė.
I vunė nė pushkatim.
U vranė pėr demokracinė,
Pėr njė jetė mė tė mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:39 pm


7. Fshati me uratė tė madhe
Fshati me uratė tė madhe,
Lazarat nė ato male,
Kėtė radhė shumė qave,
Tė qarė derė mė derė
Pėr Demon dhe Dulenė
Pėr Memet Gabė levenė
Pėr Fejzo Bashė lulenė,
Dėshmorė nė Buzhan mbenė.
Komandant Veip benė
Komandanti vetė dolli
Fejzo…. i foli:
“O Fejzo, gati asqerė
Nė Manalas do vemė
Atje vanė dhe nuk u kthenė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:39 pm

8. O Gjirokastra me vulė
O Gjirokastra me vulė,
O vendi me histori,
me mendje dhe para shumė,
dalluar pėr trimėri,
Linde Bajon dhe Ēerēizė,
Lule, Muzo Asqeri!
shumė heronj dhe heroina,
Lule, Bule Naipi!
Sheshe lufte
na kanė bėrė shumė
Hasmėri, dy Mbretėri,
vrau vėllai vėllanė,
njė nė Ball, njė nė Parti!
Vrau kunati kunanė,
Lule, Bari Omari!
Diplomat dhe burrė shteti
tė vranė me tradhti,
Me disa shkolla tė larta,
studiuar nė Itali.
E shkreta grua njė jetė,
se hoqi atė shami.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:40 pm

9. Shumė e hidhura mandatė,
u vra Sherif Zeneli!

Datė e shkurtit na qe shtatė
ēelet me lajmin e zi
Shumė e hidhura mandatė,
u vra Sherif Zeneli!
Nė Metoq nė atė fushė,
trimi, seē u shtri pėrdhe,
Nuk e mohonte askush,
plasi e shkreta ēifte.
Kjo tronditje e papritur,
Na godet zemrėn dhe ne,
ajo fytyrė aq e ndritur,
sot po prehet nė dhe.
Trupi i tij i kulluar,
njė lule me bukuri,
natė e ditė i papėrtuar,
pėr shokė dhe pėr Parti.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:40 pm

10. Qajnė pėr baba Hasanė,…

Baba Hasanit Picar
Gjithė fshatrat me radhė,
Qajnė pėr baba Hasanė,
Se ky soj kėshtu e ka,
Si tė vdekur dhe tė gjallė,
Kėtu mblidhen nga ēdo anė,
Thanė gjithė atė…..
O baba tė qofshim falė,
Bėre njėherė rixhanė,
Tė tė bėnte zoti djalė,
Tė hedhėsh nė sup arcane;
Nė dorė bastunin qelibar,
Dhe tė vish nė Picar,
T’i zėsh fshatrat me radhė,
Tė takosh baba Fetanė,
Se kanė ardhur djemtė tanė,
Tė shkretėt morėn dynjanė,
Se s’kishin bukė tė hanė,
Duan t’u jipnin uranė,
Tė gėzojnė kėtė vatanė
Nė ato vende ku janė,
Durrės , Vlorė dhe Sarandė.
Nė Gjirokastėr dhanė famė
Nga Tirana gjer nė Spanjė
Baballarėt t’I kenė pranė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:40 pm

11.
O Ēerēiz Topulli

Tė hėnėn sahati tetė,
Nxori Kushulla milet,
Tė mbyllen kafenetė,
U vra Ēeēua vetė I tretė.
O Ēerēiz, revol me dhjetė,
Hipe nė Pajton tė shkretė,
Pas tė vinė bataretė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:41 pm


12. E nderoi Labėrinė,

Zenel Gjolekės
Xhemal Boci , (i vjetri bashkėkohės i Zenel Gjolekės)
ėshtė vrarė bashkė me Zenel Gjolekėn nė vitin 1885
Ju, kapitanė, qė jini,
Shkallėt e Kristaqit zini!
Vjen Gjoleka, po t’i bini...
Zenel Gjoleka bukurinė
Seē e drejton ushtrinė
Mbi turqit bėn kėrdinė
E nderoi Labėrinė,
Kuēit i ngriti lavdinė,
Bashkė me nipin Xhemalinė,
Xhemaliu djalė i ri,
E vuri armėn nė sy,
Pėr dajkon bėri kėrdi...
U vra pėr vete tė tij,
I shkreti s’la njė fėmi,
E la Hankon me flori.
I shkreti s’la njė fėmi,
Hysen Shahut i thane,
se nipin ta kanė vrarė,
Se trimat mbeten gjallė
qė luftojnė pėr vatanė
Xhemaliu do tė jetė gjallė,
Pėr disa breza me radhė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:42 pm

13. Nga Tirana erdhi lajmi

O Lazarat nė pllajė,
Lunxhėri pėrkarshi,
Tė qarė derė mė derė,
Vaj shtėpi mė shtėpi.
Nga Tirana erdhi lajmi
U vra njė djalė i ri,
Inxhinier me shkollė tė lartė,
Mbaruar nė Itali.
Keni shumė dhe tė tjerė
Lule Mujdin Sherifi!
Edhe ky djalė me shkollė
Derdhur shtati si qiri,
Lule , o shoku Bastri!
Hasan Skėndi djalė i ri,
O Ēerēiz a derėzi,
I shkreti pa njeri,
e mbylle atė shtėpi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:42 pm

14. Qaj...
Qaj Sopot e Makėrxhinė,
Pėr Xhafon e pėr Alinė,
Pėr Selmanė e pėr Koēinė;
qan Goriani mė Lloizė,
Pėr Magrip e pėr Dalinė,
Pėr Nelen e pėr Tatinė,
Dhe pėr Tasiun derėzinė.
Zunė qentė dhe ulėrijnė
Kėrkojnė tė zotė s’i shijnė,
Se qenė bėrė kooperativė,
Brigadier kishin Bujdinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI EmptySat Apr 02, 2011 10:42 pm

15. Me gėzim dhe brohori

Erdhi Xhemaliu ynė,
Na pruri njė lajmė tė mirė,
I gjithė fshati tė vijė,
Tė presi baba Nekinė,
Burra , gra dhe fėmijė,
Pleq, plaka dhe tė rinj.
Me gėzim dhe brohori
Hedhin valle nė avlli,
E presin qė tė vijė.
Nuro, o baba Sherifi,
tė presin ata famijė
qė t’u puthėsh ata sy.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty
MesazhTitulli: Re: “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI    “Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
“Mirė se vini nė odėn time tė kėngėve “ XHEMALI BOCI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: