Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS" Empty
MesazhTitulli: LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS"   LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS" EmptyTue Mar 29, 2011 10:45 pm

KĖRCĖNIMI I AMEBĖS
Fragment nga romani nė proces i autorit i bazuar mbi skicime tė jetuari

Unė e njoha vrasėsen time….
Lus qė dhe ju ta njihni ose tė njihni vrasėsin (vrasėsen) tuaj

nga Didian Shtatori
1. SHFAQURIA E AMEBAVE

Erdhi nė portėn e shtėpisė, trokiti me “hap” tė rėndė, mė falni me dorė tė rėndė nė portėn e blinduar timen… Dola, kur ē’tė shoh: bullafiqen e Pallatit tim 57 L. Dh . M’u kujtua nė atė ēast Adelina Balashi me komedinė e saj tė pallatit.
Fizionomia e saj kishte lėvizur krejtėsisht nga vendi. Ishte spostuar nė Lindje, por pa natyralitet lindje dielli. Vėreva menjėherė njė lajthitje dinamike lėvizėse nė hemisferate saj trunore…, e cila shprehet vetėm nė psikopatitė apo lajthitėritė ekstreme!
Filloi tė ēirrej autoritarishėm pėrpara derės sime…
Dera e blinduar dėgjonte dhe qeshte me lajthitėrinė e L.DH.
“Merre qetė, shtruar “ - dėgjova njė zė tė njohur, i cili mė fliste me kėshillim aktiv te veshi im i djathtė , i shquar pėr tė dėgjuarit aktiv,... S’i shpėton asgjė… Bėn pronė dhe thashethemnajat mė tė mėdha tė thashethemxhinjve mė perfektė, nė lidhje me personazhin “UNĖ”...
E kuptova ishte zėri i Derės sime tė blinduar...
Bullafiqja fliste marramendas dhe marrarendas dhe ca cikla tė minifemėrores tė ashpėrsuar dhe tė fizionomisė tė humbur tė femrės desh m’u pėrplasėn nė fytyrė, por si perėndishėm dora e Derės sė blinduar mė mbrojti me ngjyrimin e saj tė kadifejtė fytyrėn time dhe mė shpėtoi nga kėto cikla tė padurueshme...sėmundjane, qė pastaj kėrkonin terapi drite eliminimi...
Me njė qetėsi prezente unė po e dėgjoja marrinė e ngritur nė shkallinėn mė tė lartė... E pashė nė sy dhe dallova njė urrejtje madhore: sytė po i nxirrnin xixėllimė tė egra urrejtjeje. Sa keq, kur deformohet njė qenie qė e ka emrin femėr!... E pashė Universin e saj nė kėtė rast tė rrėzuar... M’u duk kontrukti i saj me kėmbė dhe ndėrtim rėror, tek shfytyrohej plotėsisht nė hemisfera, konture... Kishte ikur nga qenia e saj femėrore. Flisja nė atė ēast me njė “rėrė”, ku dhe algat kishin bėrė punėn e tyre pushtuese… Papritur pashė ca pjesėza ... Dallova ameba, ameba tė vogla… Kisha respekt tė pamat pėr AMEBAT, sepse mė kujtonin profesorin tim tė biologjisė, kur shpjegonte protozoarėt dhe shumėqelizorėt… Pale pastaj buburrecat e Kolorados, i prezantonte me njė prezantim sfilimi dhe njė ton impulsiv dėgjimi.
“Ej, kujdes, mos hash ndonjė shpullė amebe, “- mė kėshilloi prapė Dera e Blinduar me tre ēelėsa sigurie...
Sa shumė ameba po vrojtoja nė mikroskop … Mė dukej sikur isha nė njė laborator biologjik...
Ameba e parė ēuditėrisht foli me rrokje nė gjuhėn time… me njė tė folur tė memectė dhe nxori rrokje qė unė e kuptova me njėherė “semantikėn” e tyre…: “Me mu…a do … ke… sh ke..q….!”
Ameba e dytė shtoi pas tė parės: “ Je…ta jo…te ėshtė nė f..i…ll te pe.. r..i..t…
Kishte filluar njė kėrcėnim i madh amebash (njė bombardim ekzistent)
“ Di…je mirė, - filloi kėrcėnimin Ameba e tretė..., se me ka...lla...sh do tė... vri…tesh..”
Nė atė ēast kėrcėnimi parafytyrova automatikun model 56, tip arme interesante, qė bredh aq lirshėm botėn dhe pėrdoret kudo... edhe ėshtė aktiv dhe nė vendin tim... Ia njihja ēdo tė dhėnė teknike tė tij nė perfeksion… Isha marrė gjithė jetėn me atė dhe me shkollat nė kohėn e sistemit monist...
Po mė kėrcėnonte Ameba dhe me kė me “Automatikun model 56”, i cili dhe sikur tė drejtohej nė drejtimin tim do ta kthente kokėn (tytėn) nga pėrdoruesi i tij!… Kėshtu ka ndodhur me tė gjitha kėrcėnimet ndaj meje… Por amebat e L.Dh ishin shumė tė vendosura, pavarėsisht nga shpėrbėrja e konturit L.Dh.
Metastazat e vrasjes po mė afroheshin jo tinas, por ballas…
Ameba e tretė kishte ngjeshur nė mesin e saj hollak njė paketė… E kuptova. Kjo ishte ameba kamikaze qė sakrifikon veten pėr tė hedhur nė erė tė tjerėt… Kėsaj do t’i kushtoja pak kujdes, s’e s’dihej, mund tė sillte fatalitet ikje , mosekzistencė…
Eh, Lamtumirė jetė, lamtumirė projekte tė sė ardhmes, lamtumirė njerėz tė mirė tė tė dy gjinive bukurore, lamtumirė Kongrese, Simpoziume, Konferenca,... !… Vdekjen s’e prisja nė kėtė kohė,... Po mė vjen nga njė Amebė…
Po nxirrte dhėmbėt kėrcėnimi dhe, papritmas, shpėrtheu Ameba, e cila ishte stėrvitur larg, larg nga vendi im, diku nė vendet e kontinetit tjetėr…
“S…h…u…m..ė i k.a…pa..r..d..is..ur je t…i q…ė nu…k t..ė ka nj/e/r/i n…ė h…e…e…e s…aa….pp (kėtu doli nga tingulli dhe gjuha jepte e merrej me tinguj, por…). E… d..i t…i s…e ē’….mun…(kėtu ngatėrroi tingullin “d’ me “t”) t...ė t...ė b.....ė....j ... u...n..ė?” - dhe m’u afrua pranė....
Ndjeva njė aromė kutėrbimi tė keq. Ameba sot s’e kishte vėshtruar veten.. Ishte ēuar shpejt e shpejt nga shtrati dhe s’i kishte bėrė as kafenė e mėngjesit si zakonisht AMEBES sė Zezė (mashkullore)..., prandaj ai sa herė kalon nė rrugė vetėm gėlbazon vetveten dhe qesh duke pėrsjellė histori tė venitura... Qesh si i budallepsur...Eh, kohė!
Mė ranė tė gjitha librat mbi kokė, fakultetet, tė gjitha redaktimet, kumtet, shkrimet e mia, ēmimet, titujt, miqtė , shokėt, kudo nėpėr kontinente dhe mė impulsuan tė veproj...
Thashė me vete “Hiqu gjeni ti...sa tė duash... Ka thėnė mirė K.-tė. Kėndo kėngė vjershėrimi ti!...Ndihmo dhe humanizo… Fol pėr letėrsi paradoksale, numerike, fol pėr modernizėm, pėr futurizėm, hermetizėm…, surealizėm, gjetje tė reja… Kėrcėnimi po tė vjen nga njė amebė kamikaze… “…
Unė dėgjova i qetė belbėzimin dhe kėrcėnimin kamikaz dhe u interesova pėr Amebėn kamikaze, t’i mėsoja pėrvojėn, duke i thėnė : “Tė lutem, o amebė kamikaze, si do tė jetė vrasja ime?”(Edhe unė sikur i lutesha hėnės nė kėtė teatralitet tė stisur zbulues Mallkova nė atė ēast pėrgatitjen time profesionale tė mundur “nocaut” nė tapet!).
“E me…njė…..herė….shm…e. S’….do …..ke….sh ko…hė as tė pėr…. sh…ė nd…e.. te… sh me…. tė A..fėr…m..i.. e t…u, “- mė foli prerė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS" Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS"   LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS" EmptyTue Mar 29, 2011 10:45 pm

2. LUTĖSI AMEBĖS KAMIKAZE
U ktheva drejt njė “lutėsie” diplomatike ndaj Amebės kamikaze:
“Tė lutem, o Amebė, mė le sa tė paguaj Dritat, se e kanė ngatėrruar keq ata te OSSH, kanė tre muaj qė s’na kanė ardhur faturat, se shtohet kamata… Me le tė paguaj njė libėr qė kam nė shtėpi botuese nė botim … Ėshtė kushedi i sajti; mė le tė pėrshėndetem me miqtė dhe mikeshat e mia, kudo ku ndodhen nė qytete e shtete, nė forume e facebook, nė qytetin tim, tė cilin e dua aq shumė, me lagjen, me pallatin qė shkoj aq mirė…. Tani do tė mė marrėsh jetėn, kur ky qytet mezi pret veprimtari letrare dhe historike, kur ēmimet janė shtuar katėr e pesėfish nė ushqimet e pėrditshme, kur ne tė zgjuarve edhe nėse jemi me shkollė dhe me tituj shkencor, nuk na dėgjohet fjala dhe nė punė s’na vė njeri, se nuk u shkojmė sipas oreksve qė kanė disa “sulltanate “ tė rinj, ata qė merren me korrupsion, kremastim, prostituim, helmim tė bradhė dhe vėnė tė gjithė ju “qė u shėrbeni”... Tė lutem…, o Amebė kamikaze, ti njė shkollė tė vogėl ke dhe mua tė mė rrojnė tė mėdhatė…Shokėt, shoqet dhe miqtė e mi kanė marrė “mėrgimoren”. Tė lutem, mos tė vritemi sot, se shtojmė kronikat e zeza... Vetėm kėto ditė sa u aksidentuan dhe ikėn nga jeta; vetėm kėto ditė sa u vranė njeri me tjetrin, sa u hodhėn nga Pallatet, sa u mbytėn, sa u varėn, sa u hodhėn nga urat pėr motive tė dobta, pėr kushte jetese… Lermė tė marr shtimin e pensionit nė maj a nė korrik, lermė tė fitoj pronėn time, qė ende s’mė ka dalė e ligjshme, lermė tė vendos autoritetin qė tė mos mė hapen pakot me libra, apo letrat, qė mė vijnė kaq shumė pėrditshėm…. Tė lutem, lermė tė votoj dhe njėherė mė 8 maj 2011, tė shoh rezultatin e zgjedhjeve tė drejta… Lermė tė futem nė Evropė me tė dy kėmbėt… Lermė...tė shikoj tė konkretizuar dėshirėn time tė madhe tė shprehur te “VILARĖT E VERDHĖ”... “
*
“Mjaft! Oh, ē’paske qejf ti! …” u hodh Ameba e gjashtė...
“ Do ta mbyllėsh atė gojė, se jemi ne qė vendosim kėtu... TI DO TĖ VDESĖSH... PIKĖ”. E pashė tek e vuri pikėn mbi “i” . I-ja po lėkundej nga pesha e rėndė e vrasjes sime. Mė donte “i: -ja mua. Ia thoshte syri i saj.
“J….o……j……o, - tha prerė Ameba kamikaze L.DH,- n...u...k t..ė jap kohė…. Un…ė do t…ė vr…i t e m v e t ė… e do tė tė in…t..e r…e ..s..so..h..em…”.
Nė atė ēast u hodh Ameba e shtatė , e cila filloi tė flasė rrjedhshėm: “Ik, motėr, mjafton kėrcėnimi yt dhe lerna ne tė tjerave tė realizojmė kėtė vrasje.. Ne do ta vrasim dhe fundja do tė futemi nė burg, do tė na dėnojnė 25 vjet…. Nė burg do tė sillemi mirė, do tė na fali Presidenti dhe do tė dalim… Ky do tė jetė nėn dhe , ne mbi dhe...
“E vras unė me silenciator, shkrepje pa zhurmė dhe ky e ha… Kush do ta marrė vesh…”
‘Mos u mėrzit se e parandaloj unė kėtė, - tha Dera e blinduar nė veshin tim...- Leri tė zbulojnė panet etyre strategjike”.
Kemi dhe metoda tė tjera tha ameba e TETĖ “I futim njė shiringė me helm dhe na merr tė keqen...ky njeri qė nuk e di qė sot tė zotėt nuk duhet tė jenė me shkollė, se shkolla paguhet nėn dorė. Mjafton tė kesh para dhe ia hedh...
Nuk mbaj mend se ishin 100 Ameba kėrcėnuese por mbaj tė tridhjete e tretėn dhe tė nentėdhjetė e nėtėn e cila tė punonte tė nėntėdhjetė e nėntat.
“Dėgjo ti... edhe po s’i realizuam kėshtu me kėto metoda do tė tė thithim gjalkun qe ke nė trup mė shiringė komplet dhe ti do tė fikesh...”
“Unė jam mė e ashpra,” - tha Ameba e NĖNTĖDHJETĖ E NĖNTĖ,-
Do tė tė heqim trurin dhe do tė tė lėmė vetėm trup… Hahaha vetėm trup…”.
Njė thenie qė mė pėlqeu. Trurin pastaj do ta luante ndonjė pjesė tjetėr e trupit dhe unė do tė futesha nė librin e madh Gines…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS" Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS"   LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS" EmptyTue Mar 29, 2011 10:46 pm

*
Pasi mbaruan tė gjitha Amebat sė foluri, njėqindshe e plotė, u rikonturua trupi amebian I L.DH fqinjės budallaqe tė pallatit tim: “Kėshtu do ta pėsosh ti , do ta shikosh… do tė tė vras, do tė tė vras… Me kallash apo me lėndė eksplozive, apo … Do tė hedh nė erė…” dhe duke ngjitur shkallėt, ku ai trup kishte ndėrruar pjesėt: truri kishte zėnė vendin e tė ndenjurave, ndėrsa tė ndenjurat, tė cilat unė nė pėrgjithėsi i quaj figurativisht “alpe” , por nė kėtė rast ishin 200% tė ndenjura, kishn fituar deri nė vrasjen time tė drejtėn e trurit dhe tė atij tė rrėzuar nga pushteti…
Nazizmi ishte ulur kėmbėkryq…
U nxeva nė kėtė moment. Doja tė pėrdorja ndonjė tė fortė, por thashė pėrsėri i qetė: “Ik, tani , s’e nuk merrem me Koroboēkat e Gogolit qė u varen qyrrat si lėng kastraveci”…
L.Dh me trupin e rėnduar u ngjit nėpėr shkallė , krejtėsisht e deformuar me kėrcėnimin: “Do tė tė vras… Doooooo tėėė tė vras…”
Kanibalizmi i saj ekstrem u shfaq i nazistuar... Nė dyert e apartamenteve kishin dalė zonjat qė ndiqnin skenėn, kush mė hsumė dhe kush mė pak shkollė se L.DH. Burrat kishin shkuar te kafenetė o tė pinin njė kafeos etė lozninm ekartra, domino, njė ēikė shah apo tė hidhnin njė rromuz e tė merreshin me ndonjė thashethemnajė : “Si pėrfundoi historia e asaj , e kėtij apo eatij...”..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS" Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS"   LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS" EmptyTue Mar 29, 2011 10:47 pm

Ndjeva dorėn e Derės sė blinduar q ėmė pėrqafojė... Pastaj puthjene nimfave qė kishin zėvendėsuar sakaq amebat e frikshme dhe llafazane...

Dritimi i ngjarjes
Kronikani shkroi mė vonė:
Cili ishte shkaku qė ndodhi ky zbulim i madh i vrasėses sė Didian Shtatorit?
Njė natė mė parė Didian Shtatori kishte kapur duke pėrgjuar nė derėn e Blinduar tė shtėpisė sė tij me vesh tė vendosur te vrima e ēelėsit tė sipėrm tė saj tė bijėn juriste M. Dh tė tėrėsisė Amebore L.DH dhe tė nesėrmen nė mėngjes i tha: “Pėrsėrite dhe njė herė atė pėrgjiim antiligjor nė derėn time..pa do tė shikosh se si do tė reagoj...” dhe, si shkas i kėtij veprimi, Bullafiqja e kapardisur u shfaq me tėrėsi formati eliminimi nė prag tė derės...
Kjo ēėshtje iu relatua dhe Policisė sė Shtetit nė vendin, ku banon Didiani...
Kanė kaluar qysh atėherė disa ditė dhe L.DH vazhdon kėrcėnimin ndaj bashkėshortes sė Didianit.

Kanė kaluar nga kėrcėnimi plot 55 ditė dhe jeta e Didianit ėshtė nė fije tė perit... Ende s’ka ndodhur ndonjė gjė. Policia e ndjek ēėshtjen... Ende nuk ėshtė fanitur automatiku, lėnda eksplozive, shiringa, selenciatori, transplantimi ideor...Por njė ditė do tė shfaqen...
Didiani tani e njeh vrasėsen e tij tė shfaqur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS" Empty
MesazhTitulli: Re: LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS"   LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS" Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LETERSI PEGASI "KERCENIMI I AMEBĖS"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: