Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se

Shko poshtė 
AutoriMesazh
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Mon Mar 21, 2011 11:32 am

Perparesia e Lulzim Bashes
Prof. dr. Reshat Nexhipi
Nuk jane ne pyetje, emri dhe mbiemri i tij qe koincidojne me fjalet progres dhe epersi, por veprat e realizuara per nje kohe relativisht te shkurter, si asnje minister tjeter, deri me tani: Rruga, e cila lidhi njehere e pergjithmone dy republikat e nje kombi, te ndara artificialisht shekuj me radhe dhe futja e Shqiperise ne NATO, me cka, ai dhe qeveria, realizuan endrren shekullore te forcave progresive dhe proevropiane te Shqiperise, perfunduan rrugen qe filloi Skenderbeu, e vazhduan me pas Lidhja e Prizrenit, Kongresi i Manastirit, Ismail Qemali, Ahmet Zogu, Mit'at Frasheri, per ta finalizuar, ose inauguruar sic thashe, ministri, qe eshte ne fokus te ketij shkrimi. Nuk duhen anashkaluar edhe dy arsye te tjera, ne favor te perparesise se tij, te cilat, do t'i elaboroj permes fjaleve te urta popullore. Ne njeren nga keto thuhet "Kur dy veta grinden, i treti peson", kurse ne nje tjeter "Nuk mbahen dy kunguj nen sqetull". Po filloj me kete te fundit, e cila njihet nga te gjithe, prandaj do them vetem kete qe, ne qofte se qytetaret e Tiranes e zgjedhin te njejtin kryebashkiak, pra ate ekzistues, do demtojne edhe veten edhe ate personalisht, sepse mund t'i shkasin te dy "kungujt" dhe te mbetet pa asnje. Gjithashtu, me zgjedhjen eventuale te tij, do ulin edhe me teper prestigjin e PS, sepse, secili, me te drejte, do shtroje pyetjen: Cfare na qenka kjo parti qe ka mbetur vetem me kete njeri?! Fjala tjeter e urte popullore, ka te beje me mosmarreveshjet midis pushtetit qendror dhe atij vendor, nga te cilat, viktime eshte Tirana dhe qytetaret e saj, qe nuk po e perjetojne dot qytetin e tyre ashtu sic deshirojne, pikerisht edhe per shkak te konfrontimit ne fjale, pa marre parasysh, cila pale, sa fajtore eshte per kete. Gjendja e njejte konfuze me qytetin, ka per te vazhduar edhe pas zgjedhjeve te majit, nese banoret e Tiranes, nuk e marrin parasysh kete qe posa theksova, por, do te veprojne si nusja merakleshe, e cila "per inat te vjehrres, flinte me mullixhine". Vjehrra ne kete rast, eshte kryeministri, kurse mullixhiu kryebashkiaku. Dhe ne fund fare, duhet apostrofuar edhe fakti se kandidati i PD, si ish-minister i Jashtem ka perkrahjen e madhe te Evropes dhe Amerikes, gje qe i mungon rivalit te tij, keshtu qe fitorja e te parit do te jete ne favor te zhvillimit te Tiranes dhe e kunderta. Keshtu mendoj une, si nje njeri i thjeshte nga vendlindja e Alfabetit, pra njeri jo analist, prandaj kerkoj falje nese e kam gabim. Me fjale te tjera, fitorja e kandidatit te PD pervec kesaj qe sapo theksova, do ta eliminonte fenomenin e mosmarreveshjes midis pushtetit qendror dhe atij vendor, gje qe do te rezultonte ne zhvillimin normal te Tiranes, te cilen e deshiron cdo shqiptar, kudo qe ndodhet, brenda dhe jashte Shqiperise, sepse kete qytet, secili e ndjen si kryeqendren e vet. Sikur ne zgjedhjet e 2009 te fitonte PS, une do te preferoja kandidatin e saj per Tiranen, pikerisht per kete qe thashe pak me lart.

*Autori eshte historian nga Manastiri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Mon Mar 21, 2011 3:54 pm

Perparesit e udbashit Basha jane se eshte mik i serbise dhe e perkrahin serbet dhe greket! Dhe eshte nxenes i Sali psikopatit komunistit dhenderrit serb.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Sun Mar 27, 2011 2:45 am

Premtimet e kryetarit tė ri tė bashkisė sė Tiranės

“E para ėshtė Tirana, tė parėt jeni ju”!

* Unė do punoj pėr tė luftuar ēmimet e larta nė kėtė qytet.

* Akti im i parė do jetė krijimi i njė Agjencie Bashkiake te Mbrojtjes se Konsumatorit, qė do ketė detyrė parėsore inspektimin, raportimin dhe turpėrimin publik te ēdokujt qė spekulon me ēmimet nė Tiranė.

* Akti im i dytė si Kryebashkiak do tė jetė krijimi i Task-Forces pėr Punėsimin. Misioni im ėshtė hapja e 30 mijė vendeve tė punės nė dy vitet e ardhshme.

* Pėr tė krijuar mė shumė punėsim dhe punėsim me pagė mė tė mirė ne duhet tė nxisim ekonominė duke ndihmuar hapjen e bizneseve tė reja dhe zgjerimin e atyre ekzistuese.

* Si Kryebashkiaku juaj, unė do tė heq rreth 60 taksa dhe tarifa vendore dhe do tė ul 2 deri nė 5 herė taksat dhe tarifat qė mbesin.

* Unė angazhohem gjithashtu qė nėpėrmjet thjeshtėzimit tė procedurave administrative dhe pėrdorimit tė teknologjisė sė informacionit, krijimit tė parqeve industriale, pėrdorimit tė formave tė ndryshme tė partneritetit publik-privat pėr zhvillimin ekonomik dhe masave tė tjera do ti japim njė impuls tė ri zhvillimit tė biznesit tė vogėl, tė mesėm dhe tė madh duke rritur mundėsitė e punėsimit dhe reduktimin e papunėsisė.

* Ne duhet tė ndėrtojmė mė shumė shkolla qė fėmijėt tanė tė mos rijnė nė klasa me nga 40 nxėnės. Internet falas pėr te rinj, nxėnės e studente, jo vetėm ne shkolla por ne te gjithė territorin e qytetit.

* Bashkia do tė krijojė mundėsitė qė Tirana tė presė dhe tė mbajė nė gjirin e saj, me tė gjitha kushtet dhe infrastrukturat, mė shumė se 100.000 studente. Njė Bibliotekė Universitare e Tiranės, ėshtė premtimi im konkret, pėr Tiranėn, kryeqytet universitar.

* Duke filluar nga Unaza e Madhe, nėnkalimet dhe parkingjet nėntokėsore do ta zgjidhin pėrfundimisht problemin e trafikut nė Tiranė.

* Unė do angazhohem edhe pėr njė sistem transporti publik cilėsor, tė shtrirė nė tė gjithė qytetin dhe tė pakushtueshėm, falas pėr tė moshuarit, fėmijėt dhe personat nė ndihmė sociale. Tirana ashtu si ēdo kryeqytet Europian do tė ketė tramvajin e saj.

* Tirana duhet tė pėrfundojė odisenė e mungesės sė pafundme tė planit rregullues, qė gjithmonė ėshtė afėr pėrfundimit por asnjėherė nuk pėrfundon, duke mbetur kėshtu i hapur ai bark qė pjell tė gjitha abuzimet, korrupsionin me lejet e ndėrtimit dhe perspektivėn e paqartė tė vlerės sė ēdo ndėrtimi. Kjo do tė marrė fund njėherė e mirė.

* Unė do tė punoj me qeverinė qendrore sa herė e lyp interesi mė i mirė i Tiranės, por nuk do tė ngurroj kurrė tė pėrballem me tė nėse ky interes vihet nė pikėpyetje.

* Lagjet tona, aty ku njerėzit bėjnė jetėn e pėrditshme, jo vetėm qendra, kanė nevojė t’i nėnshtrohen njė zhvillimi dinamik nė respekt tė plotė pėr pronėn private dhe njė harmoni tė drejtė tė zhvillimit tė saj nė favor tė familjeve qė e zotėrojnė atė.

* Ne duhet tė sjellim shėrbime thelbėsore dhe tė krijojmė njė qytet policentrik me hapėsira tė gjelbra dhe ambiente ēlodhėse dhe argėtuese ku njerėzit tė jetojnė, tė punojnė dhe tė ēlodhen.

* Bashkia do te angazhohet pėr njė program qe synon shpėtimin e sipėrfaqeve te gjelbra nga prishja dhe rehabilitimin e shpejte te tyre.

* Gjithashtu, Bashkia do te ndėrtojė parqe te vogla dhe zona apo qendra argėtuese ne shume nga zonat e qytetit ku ekzistojnė ende hapėsira te lira.

* Unė angazhohem sot para jush pėr ndėrtimin e njė Parku tjetėr tė Madh tė Tiranės si dhe ndėrtimin e Korridorit Rekreativ tė Lumit tė Tiranės.

* Unė do tė kėrkoj gjithashtu qė ēdo ndryshim destinacioni pėr biznesin tė jetė i hapur pėr komentet e publikut. Nėse dikush do tė hapė njė diskotekė te pragu i banesės tuaj, ju do tė keni tė drejtėn tė kundėrshtoni.

* Unė do tė jem njė Kryebashkiak i hapur pėr tė dėgjuar nga ju. Ēdo tė premte unė do tė kem orar zyrtar pritjeje ku ēdo qytetar me problem tė ēfarėdollojshėm do mund tė vijė dhe tė flasė vetė me Kryetarin e Bashkisė dhe unė do bėj gjithēka pėr tė zgjidhur problemin tuaj.

* Nėse duam qė Tirana tė jetė njė qytet modern dhe Europian, ne na duhet njė plan modern urban, qė jo vetėm zgjidh problemet e sotme, por qė i krijon metropolit tonė perspektivėn dhjetėra vjeēare tė zhvillimi.

* Ēelėsi ėshtė transparenca. Ēdo lek qė bashkia shpenzon, duke pėrfshirė rrogat e punonjėsve dhe ēdo kontrate qė lidhet do tė publikohet ne faqen zyrtare tė internetit.

* Bashkia duhet tė jetė solidare, ajo duhet tė ēlirojė dhe inkurajojė energjitė bamirėse nė qytet. Ne duhet tu gjendemi nė krah njerėzve nė nevojė. Bashkia do t’i vijė nė ndihmė nėnave kryefamiljare qė mbajnė tė vetme familjet.

* Nuk do tė ketė fėmijė qė braktisin shkollėn pėr arsye ekonomike, ne do t’i heqim nga rruga fėmijėt qė lypin dhe do ti ulim nė bankat e shkollės bashkė me moshatarėt e tyre pėr t’ju dhėnė edhe atyre shansin qė u jep shkolla pėr njė jetė mė tė mirė.

* Tirana ėshtė zemra kulturore e vendit dhe kombit tonė. Kėtu jeton elita e vendit dhe njė komunitet i mrekullueshėm njerėzish tė artit dhe tė kulturės. Bashkia do tė vendoset nė qendėr tė njė mekanizmi dinamik qė ndjell ardhjen nė Tiranė tė shumė aktiviteteve kulturore.

* Konkurset dhe Ēmimit Bashkiake pėr shumė fusha tė kulturės, artit dhe letėrsisė do tė ngjallin garėn pėr krijim, art dhe kulturė nė qytet.

* Tirana, njė destinacion turistik do tė plotėsohet me disa destinacione turistike pėrreth saj si Dajti, Petrela, Preza apo Kruja, ndaj krijimi i njė Rrjeti i Destinacioneve tė Integruara Turistike tė zonės sė Tiranės, nė bashkėpunim me kolegėt e komunave apo bashkive pėrreth kryeqytetit do tė propozojė pėr turistėt njė Tiranė tė vizitueshme gjithė vitin.

Lulzim Basha, e ardhmja e Tiranės

Deputetja e PD-sė, Rajmonda Bulku

Deputetja e Partisė Demokratike, Rajmonda Bulku, ēeli mitingun e PD-sė nė pallatin e sporteve “Asllan Rusi”, duke vlerėsuar kandidaturėn e Lulzim Bashės pėr bashkinė e Tiranės. Bulku tha se Basha ėshtė personaliteti qė i duhet qytetit tė Tiranės. Janė tė shumtė ata qė duan tė dėgjojnė Bashėn.

Mėsuesja e Bashės, Merita Xoxa

“Kam pasur fatin qė tė kem nxėnėsin Lulzim Basha nė klasėn time kujdestare. Tipari kryesor i Lulzim Bashės, serioziteti. Luli zė njė vend tė veēantė. Personalitet i respektuar dhe i dashur pėr qytetarėt e Tiranės. Luli, jam e bindur qė do t’ia dalėsh”.

Doktor Shefqet Ndroqi dhe nipi i kryetarit tė parė tė Bashkisė sė Tiranės

“Kam njė shqetėsim pėr tė sjellė mes jush, dhe po ashtu dhe njė kujtim. Shqetėsimi ėshtė se s’mund tė jetojmė mė nė njė qytet tė tej ndotur. Ne nuk mund tė jetojmė nė Tiranėn e betonit, nė Tiranėn ku mungon gjelbėrimi. Lulzim Basha mund dhe do tė bėjė diēka pėr Tiranėn. Lulzim Basha duhet ta kthejė Tiranėn te qytetarėt, te njerėzit. Lulzim Basha, fitore!”.

Futbollisti i Kombėtares, Erjon Bogdani

Futbollisti i Ēezenės nė Seria A nė Itali dhe kombėtares shqiptare tė futbollit, Erion Bogdani, deklaroi dje nė ceremoninė e prezantimit tė kandidatit tė PD-sė pėr Tiranėn, se “jam nė skuadrėn e Lulzim Bashės!”. Nė fjalėn e tij tė shkurtėr pėrshėndetėse, Bogdani i uroi fitore kandidatit Basha. Ai tha se “Tirana, qyteti im i dashur, meriton mė shumė. Mungojnė sipėrfaqet e gjelbra, ambientet sportive pėr njė jetė tė shėndetshme nė qytet”. “Tė gjithė ju e dini se futbolli ėshtė pasioni im, por para jush mė ka sjellė njė dashuri tjetėr e madhe, dashuria pėr qytetin tim ku kam lindur. Vij me dėshirė nė Tiranė sepse me merr malli pėr njerėzit e mi. Por, ndjehem jo mirė kur shoh Tiranėn nė gjendjen aktuale. Tirana meriton mė shumė. Ne duam njė kryetar bashkie qė punon pėr sportin, shėndetin dhe qytetarėt e tij. Pėr tė fituar nė futboll duhet njė skuadėr e fortė dhe njė kapiten i mirė. Unė sot jam me skuadrėn e Lulzim Bashės”, deklaroi Bogdani, duke pohuar se Tiranės i duhet njė kryetar bashkie, qė punon pėr qytetarėt dhe shėndetin e fėmijėve.
...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Sun Mar 27, 2011 2:48 am

Shpresoj qe nuk do jete akoma kryetar bashkie Edvin "greku" qe u jep qelsa te Tiranes antishqiptareve Sllave ky derzi , edhe kendej na e mori fytyren .

Hapni syte kesaj radhe .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Sun Mar 27, 2011 11:36 pm

Mbi 80% e popullatės janė proserbė*
Nėse dėshironi ta fitoni njė argument, ja zgjidhja mė e mirė pėr ju: "Proserb"! Vetėm quajeni debatuesin tjetėr "proserb" dhe pėrfundon ēdo gjė, u fitua debati! (pėr vetėm 9.99€)

Paramendoni nėse gjatė provimit nė fakultet profesori e jep njė notė qė nuk ju pėlqen. Ēka mund tė bėni? Tė ktheheni nė shtėpi tė dėshpėruar? JO. Quajeni "proserb" dhe rezultatet do tė jenė tė menjėhershme. Zgjidhja vjen me shtojcat tjera qė janė gati njėsoj tė dobishme: "puēist" dhe "tradhėtar" (pėr vetėm 1.99€ mė shumė).

Jo, seriozisht. Fitorja e debateve pėrmes "proserbi"-teteve ėshtė fitore e pėrkohshme. Ėshtė fitore fiktive, qė nuk jep zgjidhje por vetėm iluzion tė zgjidhjes. Duke i fituar tė gjitha argumentet nė kėtė mėnyrė tė lehtė "proserbi" ėshtė kthyer nė dhėmbėzor tė njė mekanizėm mė tė madh hegjemonik, qė ka pėr qėllim tė na mbajė nėn kontroll mentalisht.

Sidoqoftė. Proserb si term do tė duhej tė denotonte dikė qė dėshiron tė kthehet nė Serbi. Tė tillė nė mesin e shqiptarėve tė Kosovės nuk ka (ose ka aq pak saqė nuk njihen). Por edhe nėse ka, nė njė shoqėri demokratike me liri tė shpehjes nuk do tė duhej tė persekutoheshin (por kjo ėshtė temė tjetėr). Dhe nė mungesė tė tyre (proserbėve tė vėrtetė) tash ėshtė gjetur mėnyra e pėrdorimit tė kėtij termi pėr manipulim.

Definitivisht do tė duhej tė gjejmė mėnyra mė kreative se "proserb" (po e shėnojmė me PS), "tradhėtar" (T) dhe "puēist" (P) pėr tė kundėr-argumentuar brenda njė diskursi. Nė fakt, PSTP ėshtė koka e aparaturės tabu-krijuese nė Kosovė e cila mė pas pėrmes derivateve tė veta mbyll rrugėn pėr diskutim tė ēfarėdo koncepti qė ėshtė i ri ose qė ėshtė kundėr kėtij aparatusi. Konceptet si barazia, bashkimi kombėtar, euroskepticizmi, homoseksualizmi, idealizmi, kritika ndaj UĒK-sė, protestimi, majtizmi, komunizmi, kundėrshtimi i privatizimit e madje edhe ateizmi hyjnė nė listėn e tabuve brenda diskursit tonė.

Sa mė shumė tabu tė kemi, aq mė pak kemi liri tė mendimit pėr zgjidhje tė problemeve brenda gjuhės aktuale sė cilės i takojmė.

PSTP-jat janė mekanizmi i vetėm mė i rėndėsishėm nė shterjen e kreativitetit publik nė Kosovė. Qė duke na ndaluar "tė gabojmė" (tė mendojmė ndryshe!), na ndalon tė bėjmė ēkado nė dėm tė aparaturės dominuese. Ėshtė mjet cenzure qė ngjizet brenda neve dhe na kthen nė mish vegjetativ. Na kthen nė masė.

Duke qenė tė interpeluar nė njė ambient tė tillė me koncept tė pervertuar tė demokracisė (tė pervertuar me qėllim) dhe duke ndrydhur ēfarėdo ideje qė ėshtė jashta konjukturave tė imponuara nga pushteti i sotėm, njerėzit janė tė detyruar tė ngushtojmė menynė e zgjidhjeve tė tyre nė vetėm njė grusht sosh. Derisa njė ditė tė pėrfundojmė me braktisjen totale tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut pėr t'i ikur rrezikut nga PSTP-ja. E ēka do tė thotė tė kesh mungesė tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut, mendoj se e keni tė freskėt nga periudha kur kemi qenė nėn okupatorin serb. PSTP-ja e asaj kohe ka qenė PSTN (pėrdhunues, separatist, terrorist, nacionalist).

*Nėse ndjekim logjikėn "kush ėshtė kundėr Qeverisė, ėshtė proserb" atėherė 60% e votuesėve (plus njerėzit qė nuk kanė dalur nė votime—po themi arbitrarisht 20%) duhet tė konsiderohen tė tillė (minus vetė serbėve—tė cilėt janė patriotė—sepse janė brenda qeverisė)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Mon Mar 28, 2011 10:46 am

Mbi 80% e popullatės janė proserbė*


Shaka e jotja kjo Wink Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Mon Mar 28, 2011 1:50 pm

Perparesit e pdk me psikopatin berisha jane sepse kane perkrahjen e greqise dhe serbise dhe ldk-se se kosoves titistet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Mon Mar 28, 2011 11:30 pm

AKTUALITET

Kandidati pėr bashkinė e Tiranės Lulzim Basha, takon banorėt e njėsisė numėr 5
28-03-2011 /Kandidati pėr bashkinė e Tiranės Lulzim Basha, takon banorėt e njėsisė numėr 5

“Taksat lokale dhe infrastruktura, shqetėsimi i qytetarėve”

Mungesa nė insfrastrukturė, mungesa e hapėsirave publike pėr ēlodhje dhe argėtim, taksat e larta lokale, trafiku, mungesa e parkingjeve, ishin problemet qė banorėt e njėsisė bashkiake numėr 5 ndanė sot me kandidatin pėr kryebashkiak nė Tiranė, z.Lulzim Basha. Njėsia bashkiake 5 nė Kryeqytet, ka njė problematikė tė rėnduar pėr shkak tė dendėsisė sė lartė tė popullsisė. Lulzim Basha, kandidat pėr kryebashkiak nė Tiranė i dėgjoi nga afėr shqetėsimet e banorėve nė lagjet e kėsaj zone tė qytetit.
Hallet janė tė ndryshme, por qytetarėt bashkohen nė mendimin dhe konstatimin e tyre se taksat lokale qė ata i paguajnė bashkisė janė tė larta.
“Taksat lokale janė shumė tė larta, tė papėrballueshme, po rregulluat kėtė, keni bėrė njė punė tė madhe”- i tha Bashės njė banor i zonės.
Mė tej njė i moshuar i lutet kandidatit pėr kryetar bashkie qė tė bėjė diēka pėr rrugėt dhe trotuaret, pasi jeta e tyre ėshtė nė rrezik. “Rregulloni diēka nė kėtė qytet, sepse do na vrasin makinat”, ishte shqetėsimi qė iu adresua Lulzim Bashės.
Pėrfaqėsuesit e biznesit tė vogėl u ankuan edhe pėr arbitraritetin qė tregon administrata e bashkisė nė vendosjen e gjobave.
Banorė tė tjerė thanė se ka probleme tė mėdha me infrastrukturėn dhe me mungesėn e hapėsirave. Disa u ankuan pėr fasadat e pallateve, duke thėnė se kanė frikė tė kalojnė nė trotuar se mund t’u bjerė nė kokė ndonjė objekt nga lart.
Njė shqetėsim permanent mbetet trafiku dhe mungesa e vendeve pėr parkim. Gjatė ditės sė tretė tė fushatės, Basha takoi dhe fėmijė e tė moshuar qė vuajnė shumė mungesėn e hapėsirave tė gjelbra duke mos pasur kėshtu mundėsi argėtimit.
Ashtu si dhe nė ditėt e para tė fushatės nuk mungojnė mbėshtetjet pėr kandidatin Lulzim Basha. “Jemi tė bindur se do tė fitoni dhe keni mbėshtetjen tonė”, i thanė Bashės banorė tė njėsisė bashkiake numėr 5 nė kryeqytet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Mon Mar 28, 2011 11:32 pm

OPINION

PD dhe “Aleanca pėr Qytetarin” shpallin Listėn e Fitores
28-03-2011 /PD dhe “Aleanca pėr Qytetarin” shpallin Listėn e Fitores

Kėshilli Kombėtar i PD-sė miraton kandidatėt pėr zgjedhjet vendore, duke konfirmuar kohezionin, jo vetėm brenda strukturave tė saj, por edhe me 22 aleatėt e saj, 45 ditė para zgjedhjeve tė 8 majit. Kryeministri Berisha u lė si zona tė lira aleatėve 101 komuna dhe bashki, ndėrkohė qė shpallet si objektiv i ngushtė i PD-sė marrja e 55 pėrqind tė votave. Rikonfirmimi i bashkiakėve demokratė, tregues se e djathta mban premtimet dhe nuk ngurron tė kėrkojė rinovimin e votėbesimit popullor

Partia Demokratike zyrtarizoi dje nė mesditė listėn e kandidatėve tė koalicionit “Aleanca pėr Qytetarin”, e cila do tė marrė pjesė nė zgjedhjet vendore tė 8 majit nė koalicion. Ishte Kėshilli Kombėtar demokrat forumi vendimmarrės qė pėrzgjodhi kandidatėt, mė tė mirėt, nė kuadėr tė shpalljes sė listave zgjedhore pėr kryetar bashkish dhe komunash, pėr procesin elektoral tė 8 majit. Nė njė konferencė pėr mediat, Sekretari i Pėrgjithshėm i Partisė Demokratike, Ridvan Bode publikoi listat e miratuara nga Kėshilli Kombėtar demokrat, bashkė me zonat tė cilat lihen tė lira pėr aleatėt. Bode ka theksuar se emrat e pėrzgjedhur janė bėrė me konsensus tė plotė tė koalicionit, i cili ėshtė mė i madhi nė kėto zgjedhje. Emrat e kandidatėve demokratė nė qytetet kryesore janė si vijon: Lulzim Basha kandidat pėr Tiranėn, Ferdinand Xhaferri nė qytetin e Durrėsit, kryetari aktual, Lorenc Luka do tė rikandidojė nė Shkodėr, Ardian Kollozi nė Vlorė, nė Fier Ilir Bele, nė Ballsh Dallėndyshe Allkaj, Ilir Deēolli pėr Beratin dhe Andrea Mano pėr Bashkinė e Korēės. Ndėrsa pėr bashkinė e “nxehtė” tė Himarės demokratėt kanė kandiduar Savo Priftin, Sarandė Edmond Gjokėn e nė Kamėz Xhelal Mziun. Bashkitė Elbasan, Gjirokastėr, Lushnjė, Librazhd, Pėrmet, Pogradec, Lezhė, Ersekė, Patos janė disa prej zonave qė Partia Demokratike u lė aleatėve tė saj tė koalicionit “Aleanca pėr Qytetarin”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Thu Mar 31, 2011 9:49 am

Basha: Ulje taksash dhe transparence ne vendimmarrjen e bashkise, premtimi im
Ulje e taksave dhe transparenca ne vendimmarrjen e bashkise per t'u ardhur ne ndihme banoreve te Tiranes. Ky eshte mesazhi qe ka dhene dje kandidati i Partise Demokratike per Tiranen, Lulzim Basha gjate takimeve qe ka zhvilluar dje ne Njesine 4 ne Tirane. "Une ju premtoj se do t'i ul taksat, dhe ju do te keni rastin te shihni vete se ku do te shkojne taksat qe paguani", u tha Basha, pasi eshte njohur me gjendjen e zones se Alliasit dhe mungesen e investimeve prej vitesh nga ana e bashkise se Tiranes. Basha ka theksuar gjate takimeve me banoret se, gjendja e mjerueshme e njesise bashkiake numer 4 vjen si pasoje e teatrit te politikes, qe nuk kujtohet per qytetaret. Ne zonen e Alliasit ka 60 mije banore, te cilet Bashkia e Tiranes i ka lene ne kushtet e veteqeverisjes. Qytetaret i kane shprehur kandidatit te PD-se faktin se kane kohe qe nuk qeverisen nga bashkia e Kryeqytetit. Basha diskutoi dhe pa nga afer gjendjen e renduar te infrastruktures dhe degjoi hallet dhe problemet e qytetareve te kesaj zone. Alliasi eshte rasti tipik i mungeses se vemendjes se autoriteteve te Bashkise se Tiranes. Banoret i shprehen shqetesimin kandidatit Bashes ne lidhje me menaxhimin e taksave. Ata thane se i paguajne rregullisht ato, por nuk marrin asnje sherbim prej bashkise. Ne kete zone nuk ka rruge, shkolla, kanalizime dhe lulishte, si dhe mungon infrastruktura me bazike per te jetuar. "Keto rruge, i kemi shtruar vete me cakull, kanalizimet i kemi bere vete, te gjitha i kemi bere vete", i thane Bashes banoret, te irrituar nga harresa e bashkise. Pjesa me e madhe e femijeve te kesaj zone, bejne gjysme ore rruge ne kembe per te shkuar ne shkolle. Te gjithe banoret qe kandidati Basha takoi, u shprehen se ka 18 vite qe ne Allias mungojne investimet. Disa prej tyre hedhin edhe dyshime per abuzime te bashkise me fondet. "Behet nje tender, nis puna, por asnjehere nuk mbaron", u shprehen banoret.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Thu Mar 31, 2011 12:18 pm

Perparesit e pdk jane sepse e financojne miqte serb fazliq me qeverine serbe..dhe greket..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Thu Mar 31, 2011 2:29 pm

Perparesit e pdk jane sepse e financojne miqte serb fazliq me qeverine serbe..dhe greket..

je bere si neperke,nuk po e kontrollon me vehten se ē'po shkruan,thellohu pak te lutem ,jo gjithe ky helm Rolling Eyes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Fri Apr 01, 2011 1:54 pm

ahhaaaaaa ,une po them te verteten a spo e pelqen a.....haaaa
ashtu eshte moj qupe se serbet e financojne
Te lutem kthjellohu moj vajz e bukur......mos humb bukurine tende me sale psikopatin dhenderrin serbe...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Fri Apr 01, 2011 9:22 pm

Very Happy ,vallahi shume qupe Razz ,e bukur jam,pernjimend(prishtanalie e Wink )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Fri Apr 01, 2011 9:37 pm

Godo: Mjaft me Ramen, eshte koha e Lulzim Bashes

E Premte, 01 Prill 2011

INTERVISTA/ Politikani i njohur Sabri Godo tha dje se Rama duhet te heqe dore nga Tirana. Duke folur ne UTV, Godo argumentoi se jane krijuar probleme ne Tirane, te cilat kerkojne zgjidhje, duke perforcuar se "jane arkitektet, ambientalistet qe i kane vene ne dukje me mire se une ku qendrojne problemet"A duhet te kandidonte Edi Rama ne Tirane, pasi ai drejton edhe opoziten?

Rama duhet te heqe dore nga Tirana. Une them se me te vertete jane krijuar probleme ne Tirane, te cilat kerkojne zgjidhje. Jane arkitektet, ambientalistet qe i kane vene ne dukje me mire se une ku qendrojne problemet. Tirana ka probleme urbanistike qe jane te renda sot dhe qe do te vijne duke u bere me te veshtira ne vitet qe vijne, ne rast se nuk i dilet puneve perpara. Me duket se Rama nuk ka mundesi ta perballoje kete edhe per shkak te ngaterreses qe i ka bere vetes me funksionet politike. Tani nuk dihet sa per qind eshte kryetar bashkie dhe sa per qind eshte kryetar i PS. Secila nga keto dy funksione vec e vec, do te kerkonte impenjimin e plote te nje njeriu te afte. Nese i merr te dy funksionet bashke nje njeri i vetem, mua me duket se ai ngre nje peshe me shume se cdo burre mund te mbaje. Qofte edhe vetem per kete arsye, ai duhet te thote mjaft me Tiranen, se i beri tre mandate.

Ne kete karrige qe jeni ulur ju, jo me shume se nje muaj me pare zoti Rama u shpreh se kjo eshte Tirana qe kam perfytyruar pak a shume, dhe tha se Tirana nuk ka me nevoje per mua, cka la te kuptohej se nuk do te kandidonte, por ne menyre krejt papritur Rama kandidoi serish, tha qe une kam nevoje per Tiranen, per t'i kthyer ato ne zgjedhje politike sepse Shqiperia nuk e duron dot me Saliun. Tirana duhet te fitoje per Shqiperine, per te shkuar ne zgjedhje te parakohshme?

Ky eshte nje qendrim i pandershem i Rames ndaj Tiranes. Tirana eshte qendra e Shqiperise jo vetem per popullsine ku banon gati nje e treta, por edhe per mundesine motorike qe ka si qender e levizjes se te gjitha sferave te ekonomise, politikes etj, etj. Dhe duke pasur kete rendesi te madhe, cdo gje qe i takon Tiranes duhet pare me seriozitetin me te madh dhe jashte politikes e interesave personale. Ketu tani Rama nuk ka nje qendrim te paster ndaj Tiranes. Dhe keto lloj manovrimesh, me duhet Tirana me domosdo, per te shkuar ne zgjedhje te pergjithshme, me duhet Tirana per t'u afirmuar une si kryeminister, i ardhshem etj, etj, pra te gjitha keto llogari mund t'i kete bere Rama, por Tirana nuk i ka asnje borxh Rames, qe t'i vihet ne dispozicion atij, qe ai te arrije synimet e veta. Kjo eshte nje gje e perbindshme. Kjo duhet ndaluar. Dhe ne qofte se ai ka notuar ne keto ujera ai e tregon veten si nje politikan krejt te papjekur.

Po ne vitin 2007 notoi ne ujera te pastra?

Epo tani nuk kemi nge te hedhim vallen sipas daulles se Edi Rames. Une besoj se qytetaret e Tiranes kaq gje e dine. Ata duhet te shikojne per veten e tyre, si behet me mire. Bindja ime e plote eshte se me mire behet me Lulzim Bashen.

Pse?

Tani une nuk dua te numeroj gjithe ato gjera qe jane te njohura. T'i kthehemi nje cik me perpara se ka qene tre here minister. Ne Transport, ne Ministrine e Jashtme, ne Ministrine e Brendshme. Basha ka qene nje minister i suksesshem. Ai coi perpara rrugen, qe ishte objektivi i pare i transportit, rrugen Durres-Kukes, e coi perpara. Si mister i Jashtem, une zakonisht nuk perdor kesi termash, por kesaj here them qe vertet shkelqeu. Ndertoi nje pune mjaft te dobishme per integrimin e Shqiperise. Mund ta them me plot gojen edhe pse do i ngeli pak qejfi ministrave te meparshem, se ky punen si minister i Jashtem e beri me mire se te gjithe. Kishte edhe nje pergatitje per kete. Punoi per nje kohe te gjate me keto organizmat nderkombetare ne Kosove, domethene kishte nje pervoje. Kishte kulturen e duhur politike dhe bindjen e duhur. Dhe inteligjencen per te cuar perpara Ministrine e Jashtme. Tani si minister i Brendshem. Une shikoj nje polici qe eshte e gatshme te jete brenda 20 minutave e pranishme ne vendin e krimit, une shikoj qe ka nje organizim ne pikat kufitare, qe e kane vleresuar dhe te huajt, dhe ka qene nje nga kushtet per vizat dhe ecjen ne rrugen e integrimit. Une shikoj se kudo qe ka shkuar ky njeri, ka sjelle ndryshime pozitive dhe nje njeri qe ka pervojen administrative te tre dikastereve per te cilat ka nevoje nje kryetar bashkie, se i takon ne plan lokal te lidhet me secilen, qofte me rendin qofte me infrastrukturen etj, etj, ka pergatitjen e duhur per te zgjidhur keto probleme ne miniature ne Tirane.

Mirepo opozita e ka akuzuar Bashen, per afera te renda ne te tre rastet qe ju e permendni. Per korrupsion ne rrugen Durres-Kukes, per ceshtjen e kufijve detare, kur ishte minister i Jashtem, per 21 janarin kur ishte minister i Brendshem?

Tani vijme te keto akuzat qe ben opozita. Ne qofte se i marrim me tere mend tere ato qe thuhen, atehere ketu jashte akuzave per korrupsion, sot per sot kemi mbetur vetem une dhe ti te pa perfolur. Te tere te tjeret jane te perfolur, trecereku i qeverise. Mazhoranca thote se ne kohen e saj, opozita ka qene e korruptuar koke e kembe, prandaj jemi te tejngopur me keto akuza. Cili eshte qendrimi im. Une them se ka nje rruge te vetme, te dalim nga kjo situate, te vendosim organet kompetente gjyqesore se cfare pergjegjesie ka Basha dhe cfare pergjegjesie kane te tjeret lidhur me ngjarjet qe ju permendet, jashte kesaj cdo lloj debati nuk ben gje tjeter, pervecse sjell me shume acarim. Duhet te presim se cdo te thote drejtesia per ngjarjet e 21 Janarit. Ishte nje ngjarje shume e rende, u vrane kater qytetare, tani duhet qe kjo drejtesi te thote kush i vrau dhe me urdher te kujt u vrane. Te behet transparence e plote. Por per kete, se c'pergjegjesi ka Basha, do shprehen organet gjyqesore. Ne kemi nje Kushtetute qe thote se cdokush konsiderohet i pafajshem deri ne marrjen e vendimit nga gjykata, thote dhe kete qe dyshimet shkojne ne favor te tij. Keshtu qe nuk mund ti bejme gjyqin Bashes, pa dhene nje vendim gjykata. Une nuk kam te dhena per te dhene nje njoftim, por them se Basha nuk ka gisht ne kete pune.

Meqe jemi tek 21 janari duket qarte qe emri i Lulzim Bashes ishte paralajmeruar si kandidatura e mazhorances per Tiranen. Nje proteste e paralajmeruar si e dhunshme, edhe nje nate me pare. Kush mendoni sa ka pergjegjesi me shume per 21 janarin, Rama apo Basha?

Nuk eshte dita t'i rikthehemi 21 Janarit, per deri sa eshte ne proces. Nga ato qe u transmetuan, u binda per nje gje, se ishte nje grup qe ishin pergatitur per rremuja, kush e drejtoi, si e beri, deri ku i drejtoi Rama apo jo, pasi edhe Ramen nuk mund ta bej fajtor pa folur gjykata, e ve dhe ate ne nje plan me Bashen. Per sa i takon pergjegjesise qe mund te kene te gjithe per ngjarjen e 21 janarit, qe e perseris se duhet sqaruar me cdo kusht, ndryshe duke lene njolla te erreta, ne krijojme nje situate qofte dhe psikologjike krejt te pakendshme.

Ju u shprehet qarte se jeni per Lulzim Bashen, per te drejtuar Bashkine e Tiranes. Mediat kane publikuar se bashkeshortja e zotit Lulzim Basha, ka lene shtetesine shqiptare para pak kohesh?

Ne merreni me gjera te vogla me tituj te medhenj ne gazete, por cdo gazete ka punen e vet. Ne vend qe te merremi me ate qe eshte kryesore. Ky Lul Basha eshte njeriu qe do te sjelle ndryshime ne Tirane? Pergjigja ime, pa asnje hezitim eshte po. Ky njeri ka konceptet e duhura dhe kjo u pa qe ne shfaqjet e para ne publik se cfare do te beje qe Tirana te marre fryme dhe te zgjidhe problemet qe ka. Se sa do t'ia dale kete do e provojme, por te pakten ky niset me nje mentalitet te tille. Ka nje botekuptim perendimor dhe kete nuk mund t'ia mohoje kerkush. Ajo qe mund te vihet ne dyshim eshte kjo, sa mund te terhiqet ky njeri nga rrymat partiake ose rryma Berishiane, ose sa do te mbetet ky njeri rob i nje fjalori politik qe eshte bere i padurueshem, apo ky do ta leje disi menjane politiken dhe do i shtroje vetes nje pyetje, cfare do te bej une per Tiranen? Une kam krijuar kete bindje se, nese Basha do vihet ne krye se si te mposhte Partine Socialiste ne Tirane, nese do te merret me kete, ai do jete nje kryebashkiak i deshtuar. Ne rast se ky do te thote qe socialistet jane nje pjese e madhe e qytetareve te Tiranes, se do te kene vendin e tyre ne Keshillin Bashkiak dhe se une duhet te merrem me ta per hir te qytetit, dhe te zbatoje ate formule klasike te politikes, qe me ne fund politika eshte art i marreveshjes se qytetareve per qeverisje te perbashket, atehere ai keshtu mund te fitoje ne Tirane. Kete ka ndermend te beje Basha, duket qarte dhe une besoj se ai do te ece pa hezitim ne kete rruge. Se si do ta bej qe ta lere disi mbrapa politiken, sloganet e PD dhe t'i kushtohet teresisht kesaj e te filloje te konsultohet me urbanistet, arkitektet, ambientalistet, etj, se cilat jane problemet e si do zgjidhen. Mua me thane se Basha e ka nje plan te tille dhe se shpejti do ta publikoje. Dhe kjo do i jape nje dore. Tani kthehem tek pyetja jote se nuk me del nga mendja ajo. Une kete Aurelen, te shoqen e Lulzim Bashes e kam njohur personalisht qe 15 vite me pare, ne kohen kur ishte ende cupe e re, qe u fejua. Une e pyeta ku e ke burrin, dhe me tha se punon ne Kosove. Qe ne ate kohe e kam njohur si nje vajze shume te shkathet, shume te dashur, inteligjente, qe punonte me holandezet. Me sa di une kjo puna e nenshtetesise eshte nje spekulim ne te vertete. Ne ate kohe, ajo kishte blere nje shtepi ne Holande, por ai vend ka ligje nuk eshte si ne, qe mund te ndertosh si te duash dhe te besh si te duash e ta kthesh oxhakun nga te duash. Atje i thane qe te blesh shtepi ketu, duhet nenshtetesia holandeze dhe ajo e mori nenshtetesine holandeze. Dhe doli nje ligj ne vitin 2004 ne Holande, qe thoshte se mund te marresh nenshtetesi holandeze, ne rast se le nenshtetesine e vendit nga vjen. Une rastesisht e bera kete bisede, ajo e kishte kete siklet ne ate kohe se eshte shqiptare, me duket se eshte Vlonjate, ajo e ka per gje te madhe te afirmohet ne cdo cast, eshte nje flamurtare e kombit per sa i takon. Kjo eshte nje ngjarje e vjeter me duket e 91-92. Tani, ajo do ta rimarr nenshtetesine shqiptare, dhe do te vene prape ta pyesin gazetaret pse e bere. Ne rast se do merremi tani te germojme se sa qoshe ka ne shtepi Lul Basha, pa pare se cdo beje Lul Basha per Tiranen, neve merremi per fat te keq me gjera te kota, duke lene ate qe eshte kryesore.

U shprehet pak me pare se Tirana ka nevoje per nje kryetar bashkie qe nuk ka retorike te ashper politike. Megjithate, zoti Basha ka perballe zotin Rama, njeri prej dy personave ne Shqiperi, qe ka retoriken me te ashper politike, se bashku me zotin Berisha. Ne rast se Tirana nuk do nje retorike te ashper, pse eshte votuar tre here?

Une kam respekt per Edi Ramen si njeri i kulturuar, si njeri i arteve etj, etj. Doja t'i thosha miqesisht nje gje, tani eshte duke e reduktuar fjalorin e tij, ne kusar, hajdut, ik Sali, hajde Sali. Nje politikan qe del e flet duke perseritur te njejtat gjera. Nuk eshte puna te besh zhurme me fjale, te besh xheste, t'i japesh fjales me teper peshe se sa ajo ka. Atehere fillon e kthehesh ne nje lloj demagogu qe kerkon te drejtosh te tjeret, po nuk thua asgje. Une mendoj se Rames i ka ardhur koha te ndryshoje gjuhen. Mos te kujtoje se mund te arrije aty ku do, me kete fjalor qe eshte duke perdorur. Une shoh njerez qe thone "aman doli ky, prape ky, mbylle, se nuk ka ndermend te na thote gje". Ajo cfare kerkojne njerezit eshte t'u thuash dicka, te hedhesh ne qarkullim nje ide te re, per kete kane nevoje njerezit, jo per nje retorike politike qe eshte bere me te vertete e sterkonsumuar dhe e padurueshme. Tani Luli, une e degjova kur foli ne kete mitingun qe beri Berisha, dhe pash nje Lul Bashe qe filloi te nxehej dhe te fliste me nje lloj toni si revolucionar, nuk i shkon, eshte jashte natyres se tij dhe e ben ne menyre te sforcuar, ndoshta kjo u be per te karikuar simpatizantet, por jo per te komunikuar me qytetaret.

Kemi dy fjalime te z. Basha, nje me 22 mars kur Basha u prezantua politikisht dhe ka nje gjuhe te rende per profilin e z. Basha. Kemi dhe fjalimin e fillimit te fushates, qe eshte krejt e kunderta me fjalimin e 22 mars?

Tani Basha mua me duket se ka kuptuar kete gje, se deri tani ka qene nje minister i qeverise Berisha, qe ka nje pazar te vetin per te komunikuar me publikun, qe une nuk ia pelqej, por eshte pune per ta. Dhe ky ka qene i detyruar te konformohet keshtu, tani Basha del ne nje plan tjeter, ky duhet te jete njeriu i qytetareve te Tiranes, qytetaret e Tiranes duan gjuhe per te arritur tek nje marreveshje, tek ta. Ai e ka kuptuar, jam i sigurt qe do kemi nje zhargon tjeter per te fituar.

Qe te fitosh ne Tirane kundrejt z. Rama duhet te marresh me shume vota se sa c'merr PD, a eshte zoti Basha personi i pershtatshem per te marre me shume vota ne Tirane se PD, kur eshte nje promovim i z. Berisha? Pavaresisht se ka drejtuar tre ministri qe kane pasur nje performance te mire.

Jam i sigurt se Basha do te marre vota me teper se PD, ketu do jemi do takohemi prape.

Edhe pse opozita e akuzon si promovim te zotit Berisha?

Berisha, nje nga gjerat me me mend qe ka bere, eshte qe vuri Bashen kandidat ne Tirane. Nuk mund te themi qe nuk kishte asnjeri tjeter, po sipas meje ky ishte me i miri me i pershtatshmi. Do te uroja me gjithe zemer, te arrije nje fitore neto ne Tirane.

Ne menyre figurative, ju jeni pjese e ekipit te Bashes?

Do te me behej qejfi po te me therriste, dhe kur te vije ne lagjen time une do ta pres. I kam zet manifestimet, nuk kam moshen per manifestime, por per Lulin do te bej nje fare mundimi. Nese do te doje ndihmen time.

Keni prezantuar z. Berisha ne vitin 2005 ne Kavaje...

Nuk jam i penduar. Atehere duhej me domosdoshmeri te hiqej qafe Fatos Nano, ishte bere e padurueshme. Thashe me mire te hiqet qafe kjo qeveri. Le te vije Berisha. Nuk jam penduar per ato qe kam thene ne Kavaje per Berishen.

Ju jeni i gatshem te prisni z. Basha ne rast se do te vije tek lagja juaj?

Po. Nje gje eshte e sigurt, nese gruaja ime me pare kishte votuar per Ramen, kesaj radhe do ta beje pa hezitim per z. Basha. Vajzat e mia, nipat e mi, e gjithe familja ime do ta votojne, kete i garantoj Lulit. Dhe do t'i them ndonje fjale edhe fqinjeve te mi, se shiko se po na troket fati ne dere, kemi perpara nje njeri qe me te vertete do ta pastroje me mire Tiranen, do ta mbaje me mire, do te na hape perspektiva per me tej. Kaq i garantoj nuk mund te bej me teper, po te kisha para do ti jepja per fushate.

Po jepni lajmin zoti Godo, se prestaret e nje familje te djathte kane votuar per Zotin Rama?

Po e vertete. Ka votuar gruaja ime per Ramen se pastroi Lanen, se une banoj buze Lanes. "Ore tha e beri mire ky". Une i thashe vertet ne jemi nje familje, po secili ka bindjet e veta. Une votova per Besnikun dhe ajo per Ramen.

Po kesaj radhe e keni bindur ju te votoje per Bashen?

Jo eshte bindur vete, thote "mjaft Rama, tani dhe ndonje ajer nuk po shohim, as dhe ndonje ndryshim". Tani mua nuk me vjen mire kur shoh te thone se ajri eshte ndotur tre here apo pese here me shume, nuk kam me problemin tim, por kam hallin e nipave. Pastaj neser do vijne edhe femijet e nipave, ata ketu do jetojme dhe duhet te jetojne ne nje qytet qe te mos kercenoje shendetin e tyre, kjo eshte nje nga gjerat. Nganjehere, nipat e mi me thone se do te ikim nga ky vend se nuk e durojme me pisllekun ketu. Dua nje njeri qe te filloje ta cliroje Tiranen, ta beje te banueshme, ta beje te kendshme per njerezit, per kete e mbeshtes Lulin.

Basha po nenvizon faktin se nese fiton do kete mbeshteten e qeverise. A nuk i prish kjo rregullat e lojes, mos do thote se Rama nuk e ka pasur mbeshtetjen e qeverise?

Jo. Nuk ka ate kuptim. Ne qendrimin e qeverise ndaj z.Rama ka pasur vetem trefishim te fondit, kjo eshte e verteta dhe kete s'mund ta mohoje askush. Madje ka pasur mbi trefishim. Nese gjate qeverisjes se PS, taksa e biznesit te vogel merrej nga qeveria, nga 2007 e ketej taksa eshte 100 % e bashkive dhe komunave. Rama nuk e ka dashur mbeshtetjen sepse kjo qeveri krijoi nje ligj te ri per te ardhurat fiskale. Ne kete kontekst, sigurisht qe z.Basha, ne interesin me te mire te qytetareve te Tiranes, nuk do te mund te shkelmoje interesat e qytetareve, per shkak te nje karrigeje, sepse ai do t'i qendroje detyres se kreut te bashkise. Basha nuk shkon ne gare edhe per kryetar bashkie dhe kryeminister. Ky eshte problemi i z Rama. Ai ka qene gjithe para alternatives "to be or not to be". Nese Rama do kishte pranuar bashkepunimin, unaza do te kishte perfunduar. Nese nuk do te ishte viktime e lobeve te ndertimit, Tirana do te ishte model. E verteta eshte se, nuk jane ndertuar shkolla. Mund te tregoj rrethe apo qyteza te vogla, ku jane ndertuar me shume se ne Tirane shkolla. Nese Rama nuk do ishte viktime e ambiguitetit te tij per karrigen e kryeministrit dhe te besonte se cdo bashkepunim me Berishen e dobesonte, Rama nuk do digjte plehrat ne lume. Qellimi qe kandidoi z.Basha nuk eshte disfata e kundershtarit, por nxjerrja e Tiranes nga stanjacioni. 12 vite ne pushtet ne Tirane ka vetem fasada, Lana dhe disa lulishte. Ky qytet ka pasur parqe ne cdo lagje. Cili eshte rekordi i tij? Sepse nje pjese te karrieres e kaloi me te gjitha llojet e bizantizmave, si te rrezonte Fatos Nanon, per cka une e falenderoj.

Rama ju ka rrezuar tre here ne Tirane?

Ai ka lidhje organike me Tiranen, por e ka mendjen ne tjeterkund. Nanon nuk e luftoi se po i kerkonte postin e kryetarit te partise. Ky njeri, nese i behet bilanci sot si kryebashkiak i Tiranes, nuk mund te kete bilanc me medioker se sa ky. Si ka mundesi, qe ne 11 vite nuk ka nje parkim te ndertuar, sepse boset e ndertimit duhet te shesin metrin 1500-2000 euro. Parkimet e nendheshme, ai ua ka marre pronareve token. Si ka mundesi qe 12 vite nuk ndertoi nje unaze te vogel, apo nje park prestigjioz te vogel. Ne kete qytet per fat te keq nuk ka shenja kulturore dhe artistike. Ka nje opere te mrekullueshme, por s'ka nje salle. Tirana ka nje potencial me te madh nga c'e dine qytetaret e Tiranes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Sat Apr 02, 2011 2:26 pm

Berisha pėrēan shoqėrinė shqiptare
Publikuar mė 01 prill, 2011 nė orėn 03:27 ( Para 1 ditė e 9 orėve ) Opinion |


Shoqėria e pėrēarė Prej mėngjesit tė ditės sė sotme e deri nė mėngjesin e ditės sė nesėrme, qytetarėt shqiptarė mund t'i dėgjojnė nė mediat elektronike e mund t'i lexojnė edhe nė gazeta disa zyrtarė partiakė e shtetėrorė duke folur pėr pluralizmin politik nė Shqipėri (nė Kosovė dhe nė Maqedoni). Mund t'i dėgjojnė e mund t'i shohin qytetarėt kėta zyrtarė duke folur e duke u lavdėruar se sa tė merituar janė pėr fillimin, pėr ndėrtimin dhe pėr rritėn cilėsore, demokratike tė kėtij pluralizmi nė shoqėrinė shqiptare!
Bukur.Akademik - Rexhep QosjaPor, a mund tė quhet shoqėria shqiptare shoqėri, vėrtet, pluraliste sot?
Ata qė gjėrat, dukuritė, zhvillimet nė njė shoqėri nuk ngurrojnė t'i shohin pa vagėllim, domethėnė qartė, drejt, objektivisht, siē janė ato, do tė japin kėtė pėrgjigje, tė padėshiruar jo vetėm pėr zyrtarėt partiakė e shtetėrorė, qė aq shumė flasin pėr pluralizmin nė Shqipėri!
Shoqėria shqiptare sot mė parė se sa pluraliste mund tė quhet shoqėri e pėrēarė, ngjashėm disa shoqėrive tė Botės sė Tretė dhe tė ish vendeve komuniste, qė politikologėt bashkėkohorė i quajnė shoqėri tė pėrēara.
Pluralizmi nė shoqėrinė shqiptare - pėr shkak tė konfliktit tė pandėrprerė midis forcave politike tė djathta e tė majta - ka degjeneruar nė pėrēarje tė kėsaj shoqėrie.
Ėshtė kjo njė pėrgjigje qė nuk e dėgjojnė me qejf jo vetėm zyrtarėt dhe bashkėmendimtarėt e tyre, por as shumė tė tjerė, madje, as vetė ata tė cilėt ato qė shohin, ato qė dėgjojnė, ato qė lexojnė - nė pėrgjithėsi njėmendėsia e sotme shqiptare, i obligojnė ta japin atė pėrgjigje.
Mund tė thuhet kėshtu pėr mė shumė arsye.
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se fjala pėrēarje ėshtė e mbushur me kuptime tė padėshiruara qė kanė shtrirje kohore dhe hapėsinore.
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye tė bindjes sė drejtė se tė jesh shoqėri pluraliste ėshtė shumė e rėndėsishme, shumė e dėshiruar, por tė jesh shoqėri e pėrēarė ėshtė shumė e padėshiruar, kur e kur e rrezikshme.
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se shoqėria pluraliste ėshtė vetvetiu shoqėri demokratike, sado kur mė pak e kur mė shumė demokratike, ndėrsa shoqėria e pėrēarė, pavarėsisht sa e trumbetojnė zyrtarėt e ndryshėm demokracinė, nuk mund tė jetė shoqėri demokratike.
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se shoqėrinė pluraliste pashmangshėm e karakterizon kultura politike, ndėrsa shoqėria e pėrēarė,nė pjesėn mė tė madhe tė kohės, ėshtė e privuar prej kulturės politike.
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se nė shoqėrinė pluraliste, domethėnė nė shoqėrinė demokratike, mosmarrėveshjet midis forcave politike pashmangshėm do tė zgjidhen me kompromis, ndėrsa forcat politike nė shoqėrinė e pėrēarė nuk e njohin, nuk e pranojnė kompromisin ose e pranojnė vetėm kur janė tė detyruara prej faktorėve ndėrkombėtarė tė cilėve, pėr t'u mbajtur nė pushtet, u thonė siē i tha kryeministri i Shqipėrisė tė dėrguarit tė Bashkimit Evropian pas protestave tė 21 janarit, Miroslav Lajēak: vetėm mė thuaj ēka tė bėj dhe unė do ta bėj!
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se gjithė politikėn e forcave politike nė shoqėrinė pluraliste, domethėnė nė shoqėrinė demokratike, e pėrcakton e mira e pėrgjithshme, shoqėrore dhe kombėtare, ndėrsa politikėn e forcave politike nė shoqėrinė e pėrēarė, e pėrcakton interesi material, ideologjik, fetar a krahinor partiak, grupor, klanor, oligarkik i kėtyre forcave politike veē e veē!
Mund tė thuhet kėshtu pėr arsye se nė shoqėrinė pluraliste, domethėnė demokratike, pėrzgjedhjen e kuadrove politike, tė funksionarėve, tė deputetėve, e pėrcaktojnė aftėsitė dhe meritat e tyre, kurse nė shoqėrinė e pėrēarė, jodemokratike, e pėrcaktojnė nepotizmi, leverditė vetjake tė pėrzgjedhėsve, miqėsitė e ndryshme, pėrkatėsitė partiake, fetare, krahinore! E tė tjera.
Prej rėnies sė diktaturės komuniste dhe fillimit tė pluralizmit partiak dhe politik, nė Shqipėri, faktorėt ndėrkombėtarė nė vazhdimėsi i ftojnė forcat politike shqiptare qė ta shikojnė dhe ka trajtojnė me sadopak mirėkuptim njėra-tjetrėn, qė t'i zgjidhin mospajtimet pėr ēėshtje politike, institucionale, ekonomike, kulturore me kompromis, si nė gjithė botėn demokratike, qė tė kenė gjithnjė parasysh tė mirėn e pėrgjithshme shoqėrore dhe kombėtare, si nė gjithė botėn, vėrtet, demokratike. Por, kot! Thirrjet e tyre kanė mbetur thirrje pa jehonė nė jetėn politike shqiptare, kurse shoqėria shqiptare ka mbetur shoqėri e pėrēarė tani e njėzet vjet: shoqėri e pėrēarė me pasoja tė mėdha nė jetėn e qytetarėve tė Shqipėrisė.

Pasojat e pėrēarjes sė shoqėrisė
Pėrpos tė kėqijave tė lartshėnuara, qė karakterizojnė shoqėrinė e pėrēarė kudo dhe kurdoqoftė ajo, nė shoqėrinė e pėrēarė, domethėnė jodemokratike, shqiptare, janė paraqitur edhe njė varg tė kėqijash ndonjėherė, madje, tragjedish, tė tjera, qė e karakterizojnė nė radhė tė parė kėtė shoqėri: shoqėrinė e pėrēarė shqiptare.

Cilat janė ato?
Dėshmi tragjike , sado jo e para, qė tregon se shoqėria shqiptare ėshtė shoqėri e pėrēarė e kjo do tė thotė shoqėri jodemokratike, ėshtė konflikti i ndodhur nė vitin 1997, tė cilin disa studiues shqiptarė dhe disa tė huaj e quajnė luftė qytetare. Nuk ka dyshim se shkaktari kryesor i kėsaj tragjedie nė jetėn e popullit shqiptar, qė do tė sjellė numėr tė madh tė vrarėsh, numėr tė madh tė plagosurish, jo pak tė zhvendosur nė botėn e huaj dhe shumė shkatėrrime materiale dhe kulturore, ishte kryetari i atėhershėm i Shqipėrisė dhe kryetar i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha. Politika e tij skajshmėrisht e potershme e mospajtimit kombėtar, nė tė vėrtetė politika e tij e pėrēarjes sė shoqėrisė shqiptare, e motivuar prej pėrpjekjeve pėr t'u pastruar sa mė rrėnjėsisht nga ideologjia dhe politika staliniste sė cilės i kishte shėrbyer si sekretar i organizatės themelore tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė nė institucionin mė tė madh e mė tė rėndėsishėm tė arsimit kombėtar - nė Universitetin shtetėror tė Tiranės, nė njerėn anė dhe pėr t'i pėrvetėsuar me atė propagandė vetėpastruese tė gjithė ata qė e kishin vuajtur diktaturėn komuniste, nė anėn tjetėr,duke fyer njerėz tė fajshėm si ai vetė dhe tė pafajshėm, duke kėrcėnuar njerėz tė fajshėm si ai vetė dhe tė pafajshėm, duke burgosur njerėz tė fajshėm dhe tė pafajshėm dhe duke u kėrcėnuar pėr burgosje tė reja e mė tė reja, njė politikė e tillė pėrēarėse, pra, do tė sjellė valė tė madhe mosdurimi dhe neverie ndaj tij dhe politikės sė tij, qė do tė bėhet baza politike, psikologjike dhe morale e revolucionit paqėsor demokratik, nė tė cilin do tė ngrihet populli dhe tė cilit ai do t'i pėrgjigjet me dhunė: kryesisht me dhunėn e forcave tė rendit, por edhe me kėrcėnim tė pashprehur publikisht pėr pėrdorimin e "forcave veriore" tė mobilizuara e vullnetare! Pasojat politike, materiale dhe shpirtėrore tė kėsaj tragjedie nuk mund tė quhen tė harruara plotėsisht as sot nė jetėn kombėtare.
Dėshmi tjetėr karakterizuese dhe shqetėsuese qė tregon se shoqėria shqiptarer ėshtė shoqėri e pėrēarė ėshtė grushteti i 14 shtatorit tė vitit 1998, kryekomandant i tė cilit, sado jo nė cilėsinė e kryetarit tė shtetit, si nė vitin 1997, do tė jetė prapė kryetari i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha. Ky grushtshtet, i paramenduar dhe i sendėrtuar nga njė mendje sė cilės iu kishte ndalė koha, prandaj po i kthehej dhunės puēiste afrikane, ndoshta do tė merrte fund me suksesin e puēistėve sikur Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Bashkimi Evropian tė mos kishin kėrkuar vendosmėrisht qė ata, puēistėt, tė lironin institucionet shtetėrore qė kishin pushtuar dhe tė riktheheshin nė to funksionarėt dhe titullarėt e pėrparshėm tė ikur!
Dėshmi tjetėr karakterizuese dhe shqetėsuese qė tregon se shoqėria shqiptare ėshtė shoqėri e pėrēarė janė ndryshimet e shpeshta tė kodit zgjedhor rreth tė cilit nuk mund tė merren vesh forcat e ndryshme politike, sepse tė gjitha, sidomos dy kryesoret - PD-ja dhe PS-ja, kėrkojnė kod siē u pėrgjigjet vetėm atyre, mandej, cenimet e rėnda tė pėrgatitjes sė zgjedhjeve, tė procesit tė votimeve dhe tė mbasvotimeve,pėr ē'shkak zgjedhjet nė Shqipėri asnjėherė, gjatė njėzet vjetve, nuk janė vlerėsuar si zgjedhje, vėrtet, tė lira, si zgjedhje, vėrtet, tė ndershme, si zgjedhje, vėrtet, demokratike. Shembulli mė tregues pėr shpėrdorimin partiak tė zgjedhjeve, sigurisht se nuk janė vetėm zgjedhjet e mospranuara nga opozita tė 28 qershorit 2009, por ato janė bėrė shkak i krizės sė thellė e tė pėrgjithshme nė tė cilėn ėshtė zhytur Shqipėria sepse janė bėrė nė njė kohė kur ato shpėrdorime nuk durohen mė siē janė durua nė heshtje para, ta themi, tetė, dymbėdhjetė, gjashtėmbėdhjetė, njėzet, pesėdhjetė a shtatėdhjetė vjetėsh. Dėshmi tjetėr po ashtu karakterizuese dhe shumė shqetėsuese qė tregon se shoqėria shqiptare ėshtė dhe vazhdon tė jetė shoqėri fort e pėrēarė ėshtė gjuha fyese, aq shpesh e privuar prej kulturės elementare politike, e klasės politike, nė mėnyrė tė veēantė gjuha e egėr,fyese, poshtėruese, kėrcėnuese, vrastare, skajshmėrisht primitive e kryeministrit tė Shqipėrisė, kur e kur edhe e kryetares sė Kuvendit, me tė cilėn gjuhė pėrdhosen vlerat dhe komprometohet rėndė etika e njohur dhe e ēmuar e popullit shqiptar, me tė cilėn thellohet posaēėrisht shumė pėrēarja e shoqėrisė shqiptare.
Dėshmi tjetėr po ashtu karakterizuese dhe shqetėsuese qė tregon se shoqėria shqiptare vazhdon tė jetė shoqėri e pėrēarė, janė protestat e 21 janarit, nė tė vėrtetė vrasja e katėr protestuese prej gardistėve qė po ruanin ndėrtesėn e kryeministrisė me kryeministrin brenda, plagosjet e dhjetra protestuesve dhe policėve dhe, mandej, pėrmbledhja e vėllimshme e gėnjeshtrave tė kryeministrit pėr vrasjet e ndėrsjella tė protestuesve, pėr armėt e protestuesve, pėr organizimin e protestės, pėr cilėsinė prej banditėsh e kriminelėsh tė shumė protestuesve, pėr rolin e Prokurores sė pėrgjithshme, tė Shefit tė SHISHT-it dhe, madje, tė kryetarit tė shtetit nė puēin e 21 janarit me tė cilat gėnjeshtra tė shqiptuara histershėm ai, kryeministri, do ta shtojė kontributin e tij madhor nė thellimin dhe zgjerimin e pėrēarjes sė shoqėrisė shqiptare!
Dėshmi tjetėr po ashtu karakterizuese dhe shqetėsuese qė tregon se shoqėria shqiptare ėshtė shoqėri e pėrēarė ėshtė prapangelja e Shqipėrisė nė procesin integrues nė Bashkimin Evropian. Shqipėria, me Bosnjen, ėshtė vendi i fundit nė Ballkan (po tė mos merret parasysh Kosova, qė ėshtė shtet vetėm trevjeēar) tė cilit i liberalizohen vizat. Por, mund tė supozohet se Shqipėria do tė jetė vendi i fundit ballkanik, i cili do tė pranohet nė Bashkimin Evropian dhe do tė jetė vendi i fundit i pranuar nė kėtė Bashkim nė radhė tė parė pėr shkak tė pasojave tė shumta qė prodhon klasa e pėrēarė politike shqiptare kundėr vetes nė tė vėrtetė kundėr shoqėrisė sė pėrēarė shqiptare. Pėr shkak tė kėtyre pasojave Shqipėrisė edhe iu refuzua sivjet njohja e kandidates pėr integrim nė Bashkimin Evropian. Dhe, ky refuzim do tė pėrsėritet nė qoftė se shoqėria e pėrēarė shqiptare nuk tregon mė shumė dėshmi politike, institucionale dhe , nė pėrgjithėsi, shoqėrore pėr t'u bėrė shoqėri pluraliste e kjo do tė shotė shoqėri, vėrtet, demokratike.
Se shoqėria shqiptare ėshtė shoqėri e pėrēarė, kurse shteti shqiptar, qė mė 2012 mbush njė shekull, shtet i pėrēarė i njė shoqėrie tė pėrēarė, dėshmojnė mė tej: shkeljet e shpeshta tė Kushtetutės sė shtetit nga ana e qeverisė e, nė mėnyrė tė veēantė, nga ana e kryeministrit dhe kryetares sė Kuvendit; mosnjohja, nė tė vėrtetė cenimi po aq i shpeshtė i pavarėsisė sė institucioneve tė pavarura, siē janė Presidenca, Prokuroria e pėrgjithshme, nė pėrgjithėsi gjyqėsori, nga ana e qeverisė, nė mėnyrė tė veēantė nga ana e kryeministrit; papėrgjegjshmėria, qė nė Bashkimin Evropian e quajnė pandėshkueshmėria, e zyrtarėve pėrkatės pėr tragjedinė e Gėrdecit dhe pėr vrasjet e protestuesve me 21 janar, por edhe rehabilitimi i tyre i shpejtė, duke i zgjedhur nė poste ministrore apo duke i propozuar pėr poste tė tjera tė larta; mbulimi politik me gjithfarė arsyetimesh tė gėnjeshtėrta i aferave korruptive nė tė cilat janė pėrfshirė zyrtarė tė lartė, familjarė dhe miq tė tyre; vendimi pėr rrėnimin e monumentit artistik, kulturor historik Piramida, qė ėshtė njėkohėsisht Qendėr Ndėrkombėtare e Kulturės, pavarėsisht mospajtimit me kėtė rrėnim tė ekspertėve dhe pjesės mė tė madhe tė popullit shqiptar. E tė tjera. E tė tjera.
Po nuk janė kėto tė gjitha dėshmitė qė tregojnė se shoqėria shqiptare nė vend se shoqėri pluraliste nė tė vėrtetė ėshtė njė shoqėri e pėrēarė , domethėnė shoqėri jodemokratike. Janė disa dėshmi tė tjera, qė tregojnė se ēfarė veēantishė krejt e veēojnė shoqėrinė e pėrēarė shqiptare prej shoqėrive tė tjera tė pėrēara tė Botės sė tretė dhe prej vendeve tė tjera ish komuniste.
Dėshmi e veēantė qė tregon se shoqėria shqiptare vazhdon tė jetė shoqėri e pėrēarė janė mospajtimet e shprehura tani e njėzet vjet ndaj gjuhės standarde, nė tė vėrtetė mospranimi i gjuhės standarde prej njė numri studiuesish e zyrtarėsh politikė, qė qėndrimin e tyre ndaj gjuhės sė njėsuar letrare kombėtare kanė qejf ta quajnė jopolitik! Nuk ka dyshim se frymėzime pėr kėtė mospranim tė gjuhės standarde atyre u vijnė prej disa institucioneve politike, shkencore e kulturore. Nuk e di edhe sa do tė vazhdojė kjo pėrēarje e shoqėrisė shqiptare pėr shkak tė mospranimit tė gjuhės standarde prej njė numri studiuesish, zyrtarėsh politikė dhe qytetarėsh tė tjerė, por e di: e para, se njė shoqėri nuk mund tė jetė e bashkuar nė qoftė se ėshtė e pėrēarė rreth gjuhės sė njėsuar letrare kombėtare dhe, e dyta se tė gjithė ata qė nuk e pranojnė kėtė gjuhė sot do ta humbin betejėn, ashtu siē i kanė humbur gjithmonė betejat ata qė tė mirėn e tėrėsishme kanė dashur ta zėvendėsojnė me tė mirė tė pjesėshme,ata qė tė mirėn kombėtare kanė dashur ta zėvendėsojnė me tė mirė krahinore,ata qė tė mirėn pėr tė gjithė kanė dashur ta zėvendėsojnė me tė mirė vetėm pėr disa. Betejėn do ta humbin, por dėmi do tė mbetet: shoqėria shqiptare, edhe pėr shkak tė veprimtarisė sė tyre, do tė vonohet qė nga shoqėria e pėrēarė tė ngrihet nė shoqėri pluraliste, e kjo domethėnė nė shoqėri, vėrtet, tė qytetėruar dhe demokratike.

Pa sistem vlerash
Dėshmi tjetėr qė tregon se shoqėria shqiptare vazhdon tė jetė shoqėri e pėrēarė janė mospajtimet e ndryshme rreth vlerave dhe ngjarjeve tė ndryshme historike dhe tė pėrditėsuara. Nė tė vėrtetė shoqėria e sotme shqiptare, pėr shkak se ėshtė shoqėri e pėrēarė, nuk ka sistem tė qėndruar e tė pėrbashkėt kombėtar tė vlerave.
Vetėm nė njė shoqėri tė pėrēarė, tė pa sistem tė qėndruar e tė pėrbashkėt vlerash historike, kulturore, shpirtėrore, morale, politike, siē ėshtė shoqėria e pėrēarė shqiptare sot, mund tė kihen dy data pėr ditėn e ēlirimit tė vendit prej pushtuesit!
Vetėm nė njė shoqėri tė pėrēarė, tė pa sistem tė qėndruar e tė pėrbashkėt tė vlerave historike, kulturore, shpirtėrore, morale, politike, siē ėshtė shoqėria shqiptare sot, disa forca politike mund t'u bėjnė nderime tė pėrmortshme luftėtarėve kundėr pushtimit fashist dhe nazist, kurse disa forca tė tjera politike mund t'u bėjnė nderime tė pėrmortshme bashkėpunėtorėve tė devotshėm tė pushtuesve fashistė e, pastaj, edhe nazistė!
Vetėm nė njė shoqėri tė pėrēarė, tė pa sistem tė qėndruar, gjithėkombėtar vlerash historike, kulturore, shpirtėrore, morale, politike, siē ėshtė shoqėria shqiptare sot, shėrbėtori i pushtuesit mund tė shpallet figurė e madhe historike kombėtare, tė bėhen studime tė mėdha pėr tė dhe tė stoliset me medalje, dekorata e tituj lartėsues kombėtarė!
Vetėm nė njė shoqėri tė pėrēarė, tė pa sistem tė qėndruar e tė pėrbashkėt vlerash historike , kulturore, shpirtėrore, morale, politike, siē ėshtė shoqėria shqiptare sot mund tė dėnohet pėrditė diktatori, kurse tė rehabilitohen e tė glorifikohen pėrkrahės tė tij, shėrbėtorė tė tij ideologjikė e politikė, apologjetė tė tij; mund tė dėnohet pėrditė gruaja e tij, kurse tė rehabilitohet e tė glorifikohet nėnkryetari i saj; mund tė dėnohet pėrditė kryetari i Kuvendit popullor komunist, kurse tė rehabilitohen e tė glorifikohen deputetė tė Kuvendit tė tij!
Ku nė Evropė ndodhin kėso marifetesh?
Ku nė Ballkan ndodhin kėso marifetesh?
Ku, nė cilin vend tjetėr nė kontinentin evropian, me njė paparimėsi tė tillė, me njė dyfytyrėsi tė tillė, me njė papėrgjegjshmėri tė tillė ndaj tė drejtės, ndaj tė vėrtetės, ndaj historisė, ndaj etikės, ndaj pėrbashkėsisė kombėtare, forcat politike dhe institucionet shtetėrore pėrbaltin ashtu fytyrėn e shoqėrisė? Dhe, pėrēajnė shoqėrinė?
Askund?
Askund pėrpos nė shoqėrinė tonė tė pėrēarė!
Deri kur?
Qytetarėt shqiptarė kanė arsye qė, pėr shkak tė kėtyre tė vėrtetave tė hidhura, tė paraqitura mė sipėr, tė jenė shumė tė brengosur.
Por, tė gjitha kėto tė vėrteta tė hidhura e obligojnė, nė radhė tė parė, inteligjencinė shqiptare, mjerisht ende tė pėrgjumur, kurse njė pjesė tė saj tė vėnė nė shėrbim tė autoritarizmit tė sotėm, pėr njė shqyrtim tė gjithanshėm, tė madh, tė kėsaj gjendjeje tė shoqėrisė shqiptare!
Tė gjitha kėto tė vėrteta tė hidhura e obligojnė kėtė inteligjenci pėr njė shqyrtim tė gjithanshėm, qėllimqartė, tė madh, kritik, mospajtues, dėnues tė rolit katastrofal zvetėnues tė klasės politike, nė mėnyrė tė veēantė tė ish sekretarit tė organizatės bazė tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė nė Universitetin Shtetėror tė Shqipėrisė nė Tiranė , Sali Berisha, tė kryetarit tė Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha, tė ish kryetarit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, tė kryeministrit tė sotėm tė Shqipėrisė, Sali Berisha, dhe tė pretorianėve tė tij nė pėrēarjen e shoqėrisė shqiptare.
Tė gjitha kėto tė vėrteta tė hidhura e obligojnė inteligjencinė shqiptare qė tė bėjė krejt ēka varet prej mendjes sė saj tė pėrbashkėt, prej nderit tė saj intelektual dhe prej vetėdijes sė saj kombėtare politike dhe historike pėr shėndoshjen e kėsaj shoqėrie e kjo do tė thotė pėr pluralizmin e saj, demokratizimin e saj.
Kjo inteligjenci nuk do tė duhej tė harronte asnjė ēast se shoqėria pluraliste, domethėnė demokratike, nė sajė tė pluralizmit gjen dhe miraton zgjidhjet mė tė mira, mė frytdhėnėse pėr problemet e veta, pėr ēėshtjet e veta, pėr zhvillimin e vet tė pėrgjithshėm. Pėrkundėr saj, shoqėria e pėrēarė, domethėnė jodemokratike, siē ėshtė shoqėria shqiptare sot, pėr shkak tė pėrēarjes, nuk mund tė gjejė dhe tė miratojė zgjidhjet mė tė mira dhe, kėshtu, bėhet pengesė e vetvetes.
E unė, si pjesėmarrės nė kėtė shqyrtim tė madh, qė tani, me pėrgjegjėsi politike, materiale, intelektuale dhe morale, tė pėrtashme dhe historike, shpreh bindjen qė do ta shprehja edhe nė atė shqyrtim: shoqėria shqiptare do tė fillojė tė shėrohet prej pėrēarjes sė sotme, prej zvetėnimit tė sotėm dhe do tė bėhet shoqėri pluraliste, domethėnė demokratike, atė ditė kur Partia Demokratike e Shqipėrisė tė lirohet prej kryetarisė sė Sali Berishės,dhe kur nė Qeverinė dhe nė Kuvendin e Shqipėrisė tė mos dėgjohet mė Sali Berisha.
Atė ditė tė pritshme, gjithnjė e mė tė afėrtė, atė ditė edhe kryetarja e sotme e Kuvendit tė Shqipėrisė, prej sė cilės atė ditė, po ashtu, do tė lirohej ky Kuvend, do tė fillonte tė sillej si grua dhe partiake "normale", atė ditė edhe pretorianet e tjera dhe pretorianėt e tjerė tė Sali Berishės do tė fillonin tė sillen si qytetarė normalė dhe si anėtarė normalė, domethėnė si shumica e anėtarėve tė tjerė, tė Partisė Demokratike tė Shqipėrisė.
Dhe, atė ditė tė bekuar Shqipėria jonė do tė mund tė fillojė tė funksionojė si shtet i qytetėruar dhe demokratik, kurse shoqėria shqiptare si shoqėri pluraliste, e qytetėruar dhe demokratike.
Asaj dite i kushtohet puna ime mendore qė prej shumė vitesh, prandaj edhe kėto shkrime pėr Gazetėn shqiptare.

Akad. Rexhep Qosja

Prishtinė, 14.3.2011


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Tue Apr 05, 2011 10:39 pm

mos u mer me Xhepin se Xhepi nuk i ka ec as ne Politiken e Kosoves ,e jo me te na jape intervista shterpe, per politiken shqiptare.


Basha: Lumi i Tiranės, zonė rekreative, do tė ulim taksat
Politike e Martė, Prill 5th, 2011

Kandidati i PD-sė pėr Bashkinė e Tiranės, Lulzim Basha, ka zhvilluar takime me banorėt e Njėsisė Bashkiake Nr. 9, si dhe ka vizituar ekspozitėn e 16 artistėve shqiptarė. Gjatė kėtyre takimeve, kandidati demokrat ka premtuar shndėrrimin e Lumit tė Tiranės nė njė zonė rekreative nė kryeqytet. “Sot, Lumi i Tiranės ėshtė njė katastrofė e vėrtetė nga ēdo pikėpamje, pamore, e higjienės, e ndotjes ekologjike. Por, me projektin qė unė kam, ky korridor kthehet nė rekreativ, me njė kaskadė ujore tė kompletuar, me njė korridor transporti me Unazėn e Madhe, por kėtu nė mes tė korridorit tė transportit, pjesa mė e rėndėsishme pėr mua ėshtė pjesa e korridorit rekreativ tė Lumit tė Tiranės. Pikėrisht kėtu ne duhet tė shfrytėzojmė tė gjitha mundėsinė pėr bashkėpunimin me artistėt e kryeqytetit, pėr t’i dhėnė atė fytyrė qytetare qė sot i mungon Tiranės, pėr ta shtrirė nė tė gjithė qytetin”, tha Basha. Gjatė takimeve nė Njėsinė Nr. 9 kandidati demokrat pėr Bashkinė e kryeqytetit ka premtuar sėrish uljen e taksave dhe garanci pėr tokat e qytetarėve autoktonė. “Nuk ecėn kurrė dot kėtu, ka mungesa parkimi”, tha njė banor, ndėrsa njė tjetėr u shpreh se e kishte mbyllur biznesin nė pamundėsi pėr tė vijuar. “Ne do t’i pėrvishemi punės qė ta rihapėsh pėrsėri dhe tė marrėsh prapė njerėz nė punė. Do tė ulim taksat dhe do tė japim tė gjitha mundėsitė”, u shpreh Basha. Banorėt e kėsaj lagjeje folėn pėr mungesat e mėdha tė shėrbimeve nė jetėn e tyre. “Kemi rrugėn ‘5 Maji’ qė s’ka shkollė, kemi rrugėn ‘Besa’ qė s’ka shkollė, kemi rrugėn ‘Jordan Misja’ qė nuk ka shkollė”, tha njė prej mėsueseve tė zonės. Nga ana tjetėr, banorėt autoktonė kėrkuan zhvillimin e lagjeve dhe garanci pėr pronat e tyre. “Tė siguroj qė grabitjes sė pronave do t’i japim fund njėherė e mirė”, tha Basha, i cili bashkėbisedoi me ta pėr njė formė tė menaxhimit tė pronės private dhe rifitimit tė hapėsirave publike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Tue Apr 05, 2011 10:46 pm

AKTUALITET
Basha prezanton te studentėt projektin “Tirana e 100 mijė studentėve”- nga viti i ardhshėm akademik do ofrohet pėr cdo student Karta Studentore e Bashkisė
05-04-2011 / Gazeta 55Basha prezanton te studentėt projektin “Tirana e 100 mijė studentėve”- nga viti i ardhshėm akademik do ofrohet pėr cdo student Karta Studentore e Bashkisė

Lulzim Basha, kandidat pėr kryebashkiak nė Tiranė, bashkėbisedoi sot me studentėt e dy universitetete nė kryeqytet, Universitetit tė Tiranės dhe atij UFO, pėr tė paraqitur para tyre se ēfarė mund tė bėjė Bashkia pėr ta, si dhe pėr tė dėgjuar sugjerimet e tyre pėr jetėn akademike dhe infrastrukturėn universitare dhe perspektivėn e punėsimit. Basha iu pėrgjigj pyetjeve tė studentėve pėr perspektivėn e tyre nė punėsim, infrastrukturėn akademikė si dhe lehtėsirat pėr ta. Lulzim Basha shpjegoi se si do tė jetė marrėdhėnia Bashki-student, nė Tiranėn e 100 mijė studentėve. Kandidati pėr kryebashkiak tha se pjesė e rėndėsishme e projektit tė tij ėshtė themelimi i kartės sė studentit. Do tė jetė njė dokument qė do t’i pajisė studentėt me privilegje tė ndryshme, siē funksionon nė kryeqytetet e Europės. Nė tė parashikohen shėrbime publike falas nė disa raste, dhe pėrgjysmim ēmimesh pėr raste tė tjera. “Krijimi i ambienteve me njė infrastrukturė, por edhe me njė tė ardhme moderne evropiane, ėshtė njė domosdoshmėri pėr t’i dhėnė ēdo studenti nė Tiranė lehtėsitė e nevojshme pėr tė studiuar, jetuar, dhe dhėnė kontributin e tij apo tė saj, pėr bashkėjetesėn nė kėtė qytet. Krahas kėtij angazhimi, dua tė pėrsėris sot para jush, angazhimin tim si kryebashkiak i ardhshėm qė brenda vitit tė parė tė ēajmė tokėn pėr tė nisur punimet pėr bibliotekėn qytetare, bashkiake tė Tiranės. Njė bibliotekė e cila, jo vetėm, do tė sigurojė akses tė plotė dhe tė mjaftueshėm pėr tė gjithė studentėt e qytetit, por do ta bėjė kėtė nė parametrat modernė me akses nė internet, dhe me njė fond biblioteke tė mjaftueshėm sufiēent, model, si dhe me ambiente tė mjaftueshme pėr tė mundėsuar jetėn tuaj si studentė. Si jetojnė studentėt sot nė Tiranė? Ku jetojnė ata? Sot janė pa frikė 10-12% e qytetit dhe nesėr do tė jenė rreth 15-18 % e qytetit. Gjithė kjo energji, gjithė kjo mundėsi e jashtėzakonshme, pėr t’i shėrbyer jetės sė qytetit nė ēdo aspekt”, tha Basha. Njė pikė e ndjeshme pėr studentėt ėshtė ēėshtja e punėsimit. Shumė tė rinj pajisen me diploma por e kanė tė vėshtirė tė gjejnė mundėsi pėr ushtrimin e profesionit. Nga ana tjetėr, Tirana ka shumė biznese qė kanė nevojė pėr specialistė profesionistė dhe tė shkolluar. Pra mungon njė hallkė lidhėse mes studentėve dhe tregut tė punės, dhe kėtė rol sipas Bashės do ta luajė bashkia. “Po kėshtu ka dhjetėra, qindra, mijėra biznese pėr tė cilėt sot, nė kėtė moment qė flasim kėrkojnė punė tė kualifikuar. Ka ikur koha kur tregut tė punės t’i vazhdojnė t’i shėrbejnė me metodat e vjetra, unė njoh dikė, mikun, shokun, xhaja, daja. Bashkia e Tiranės duhet dhe do tė marrė pėrgjithėsi pėr tė qenė porta kryesore e informacionit qė do tė facilitojė, do tė lehtėsojė komunikimin midis punėmarrėsve dhe punėdhėnėsve nėpėrmjet njė sistemi modern informacioni tė tregut tė punės dhe kjo duhet dhe do tė ketė pėrgjegjėsi elementare, thelbėsore e Bashkisė sė Tiranės. Bashkia duhet tė luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė pėrgatitjen tuaj, nga auditorėt e universiteteve nė tregun e punės, dhe kjo ėshtė kur ne marrim sė bashku pėrgjegjėsi”, u shpreh Basha. Por studentėt kanė nevojat e tyre edhe gjatė jetės sė tyre akademike. Lulzim Basha ka nė planin e tij ndėrtimin e shpejtė tė njė biblioteke universitare. Gjithashtu, studentėt do tė kenė akses falas nė internet nė ēdo cep tė Tiranės. “Mė lejoni ta shpall dhe kėtu edhe si njė pėrgjigje ndaj kėrkesės tuaj, por edhe si njė realizim i njė tė mire qė e kam prekur dhe shijuar vetė si student. Karta studentore bashkiake duhet t’i ofrojė studentit, dhe do t’i ofrojė studentit nė Tiranė, tė gjithė lehtėsirat pėr ta bėrė jetėn e tij apo tė saj, sa mė tė mirė, sa mė komode, sot nė kushte jo tė favorshme dhe nesėr nė kushte dhe mė tė favorshme. Ēfarė duhet tė pėrmbajė kjo kartė: sė pari, transport publik falas pėr tė gjithė studentėt e Tiranės dhe sė dyti, tarifa falas apo tė reduktuara pėr shėrbimet komunitare qė ofron bashkia dhe rrjetit tė institucioneve tė kryeqytetit. Dhe me kėtė kam parasysh, pikė sė pari dhe nė radhė tė parė, institucionet kulturore dhe argėtuese ekzistuese dhe qė do tė jenė sė shpejti realitet i kėsaj Tirane, qė nga kinematė e munguara, tek teatri, opera dhe ēdo institucion tjetėr qė duhet tė jetė pjesė e jetės sė ēdo studenti tė Tiranės. 100 bursa pėr studentėt ekselent tė Tiranės dhe 500 bursa pėr studentėt nė nevojė tė Tiranės, do tė jenė pjesė e pandarė e buxhetit bashkiak tė Tiranės. Ne duhet tė njohim ekselencėn dhe ta shpėrblejmė atė, si e vetmja rrugė pėr tė identifikuar mė tė mirėn rreth nesh dhe pėr tė nxitur studentėt, pėr tė nxitur ēdokėnd qė rend pas mė sė mirės”, tha Basha. Nė takimet qė pati me studentėt, Lulzim Basha u kujtoi atyre se sa i rėndėsishėm ėshtė arsimimi. Z.Basha solli kėtu pėrvojėn e tij personale duke thėnė se asgjė nuk do tė kishte arritur nė jetė nėse nuk do tė kishte studiuar. Nė fund tė takimeve, studentėt plotėsuan Kartėn e Angazhimit ku ata shprehin pyetjet dhe sugjerimet e tyre pėr Lulzim Bashėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Sat Apr 09, 2011 7:01 pm

Do zgjoj energjitė e fjetura tė Tiranės

Nga Lulzim Basha

Sė pari, dėshiroj t’ju falenderoj pėr ftesėn qė mė keni bėrė nė kėtė takim, qė unė e konsideroj si realizimin e njė ėndrre dhe dėshire timen, kohė pėrpara se tė shpallja kandidaturėn time pėr Kryebashkiak tė Tiranės. Endrra ime ka qenė qė tė rizgjohen energjitė e jashtzakonshme, por tė fjetura tė kėtij Kryeqyteti dhe tė vihen nė dispozicion tė qytetit dhe tė banorėve te tij. Dhe sot, mendoj se me praninė tuaj kėtu, tė nderuar zonja dhe zotėrinj, tė panelit tė Inicativės pėr Tiranėn, dhe tė gjithė tė pranishmėve kėtu, si dhe shumė tė tjerėve qė na ndoqėn, kemi pėrshkrimin mė tė mirė se energjitė e jashtazkonshme tė kėtij qyteti qė shpesh herė, druajme se nuk ekzistojnė mė, janė zgjuar dhe po ecin vrullshėm nė drejtimin qė duhet tė rrjedhin, nė drejtim tė interesit qytetar.

Sė dyti, dua tė shpreh vlerėsimin tim tė veēantė pėr kėtė panel dhe rolin e tij. Unė jam prej afro 10 ditėsh, nė kuadėr tė kėsaj fushate mes qytetarėve, duke thithur drejtpėrdrejtė mendimin e tyre, pėr shqetėsimet, problemet e pėrditshme e deri tek vizioni i tyre, dėshirat e tyre, shpresat e tyre pėr tė ardhmen, por mendoj se ky panel dhe ajo qė ju pėrfaqėsoni, ėshtė i armatosur mė sė miri, pėr njė pikėvėshtrim edhe mė tė dobishėm edhe mė tė drejtpėrdrejtė, dhe armėt tuaja, si armėt e ēdo intelektuali, janė dy: lufta pėr tė vėrtetėn dhe interesi public. Kėto dy element janė tė pazėvendėsueshėm prandaj dhe diskursi i sotėm ėshtė i pazėvendėsueshėm, dhe jam i bindur qė ėshtė i pazėvendėsueshėm pėr ēdo kandidat, jam i bindur qė i tillė ėshtė edhe pėr z.Rama, pavarėsisht se ai sot nuk gjendet kėtu, por shpresoj se gjithsese do ta ndjekė kėtė forum.

Sė treti, unė e di se realiteti politik e ka llogorizuar diskursin publik, dhe ka njė pėrpjeke qė do ta llogorizojė dhe mė tej, tė na fusė tė gjithėve nė llogore. Unė mendoj se kjo nuk i shėrben askujt. Unė mendoj se nė kėtė luftė nuk ka pėr tė pasur asnjė tė fituar, nuk ka deri tani dhe nuk ka pėr tė pasur, prandaj unė dua tė pėrsėris sot para jush angazhimin tim pėr ta parė kėtė garė, jo si njė luftė por si njė kontribut. Unė jami i vendosur tė jap kontributin tim, pėr vizionin tim, planet e mia, platformat e mia, nė funksion tė shqetėsimeve, halleve, dhe vizionit tė qytetarėve tė Tiranės pėr tė ardhmen e kėtij qyteti, dhe kurrsesi jo nė funksion tė njė lufte politike. Nė kėtė kuadėr angazhohem qė, duke marrė parasysh shqetėsimet e shprehura sot kėtu, tė cilat kėrkojnė mirėkuptimin tuaj, unė tė jap pėrgjigje, por pres me kėnaqėsi mundėsinė qė do tė mė jepni radhėn tjetėr, qė tė angazhohem nė njė diskutim, nė njė debat mbi tė gjitha ēėshtjet qė ngritėt, dhe me kėtė kuadėr ju siguroj se angazhimi im do tė jetė vetėm e vetėm nė frymėn e kontributit. Nė frymėn e kontributit tim personal, por dhe tė peshės sė pėrgjithėsisė qė unė marr pėrsipėr nė kėtė garė pėr tė pėrfaqėsuar sa mė mirė, sa mė denjėsisht, platformėn pėr zgjidhjen e problemeve, halleve tė qytetarėve tė Tiranės dhe pėr shtrimin e rrugės drejt njė Tirane, e cila ecėn me njė plan afatgjatė zhvillimi, dhe nuk zhvillohet me planin “pa plan”, se edhe plani “pa plan” ėshtė njė plan, ėshtė njė plan qė nuk i shėrben kėsaj konstituence, nuk i shėrben qyetarėve tė Tiranės, i shėrben vetėm njė grushti shumė tė ngushtė njerėzish. Dhe kėtu qėndron kontradikta. Midis politikės dhe angazhimit intelektual, dhe e them kėtė jo i pandėrgjegjshėm pėr faktin qė dhe unė sot pėrfaqėsoj vizionin, vullnetin e njė grupimi politik pėr Tiranėn. Por politika fatkeqėsisht ka nevojė, ka nevojė tė ngutshme pėr digėn e interesit qytetar sot kėrkon edhe kontributin tuaj, nė mėnyrė qė nė garat qė shpesh herė shndėrrohen nė luftė, tė mos sakrifikojmė interesat e momentit pėr vizionin afatgjatė tė zhvillimit, tė mos sakrifikojė interesat e momentit pėr tė ardhmen e fėmijėve tanė.

Pėrshėdetja e kandidatit tė koalicionit “Aleanca pėr Qytetarin”, i ftuar nė takimin me intelektualė tė mbledhur nė “Iniciativėn pėr Tiranėn”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Sat Apr 09, 2011 7:03 pm

Edhe kandidati tjeter per bashkine e Tiranes ,Edi RAma,ishte i ftuar ne kete takim nga intelektualet e mbledhur per "Inisiativen per Tiranen",por ai nuk denjoi te merrte pjese dhe kjo mendoj se i vjen ngaqe nuk ka kurajon t'u dale perpara intelektualeve qe i ka braktisur me kohe dhe jo me t'u pergjigjet pyetjeve te tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   Mon Apr 18, 2011 5:53 pm

OPINION
“Aleanca pėr tė ardhmen” - njė sakrilegj i tė tashmes!
17-04-2011 / Nga Kostaq Xoxa

“Aleanca pėr qytetarin” ka njė dallim thelbėsor me “Aleancėn pėr tė Ardhmen”.
E para, e pėrfaqėsuar nga Lulzim Basha, pėrmban njė lidhje tė ngushtė me tė gjithė qytetarėt, pa dallime partiake, nė takimet pėr fushatė zgjedhore. Tanimė kandidati demokrat pėr bashkinė e Tiranės, ėshtė vėnė nė dijeni, fije pėr pé, pėr tė gjithė problematikėn e kryeqytetit, me tė gjitha hallet e tij tė mėdha. Kėto mund tė shmangeshin. Por kryebashkiaku nė detyrė hė pėr hė, me flakėzėn e kandilit nė fikje, e ka parė Tiranėn, si nga lartėsitė e avionit, nė njė ditė pėrplot me re; kur dita nxin dhe bėhet si natė. Shikimi ėshtė opak. Duhen hapur “dritat e gjata” tė makinės se, meazallah, mos e bėn pėrshesh njeriun e shkretė qė ėshtė pėrpara dhe nuk e parasheh tė keqen nga mund t’i vijė...
Disa analistė skrupulozė kanė llogaritur se sa ditė nė vit ka qenė i pranishėm nė bashki, ish-kryetari i saj gjer nė tri javėt qė vijnė. Na del njė numėr dhjetor i nėnnjėsishėm, thuajse i papėrfillshėm. Njė infitezimale, siē quhen vlerat me limit zeron. Llogaritėsit pėr tė cilėt sapo folėm, kanė nxjerrė edhe njė pėrfundim praktik, tė logjikshėm: Si mund tė merret rroga me kėtė farė frekuentimi nė “punė”? Por édhe njė pėrfundim tė dytė, si rrjedhojė: si mund tė marrėsh masa ndaj njė nėpunėsi bashkiak kur vonohet nė punė pėr gjysmė ore, ta zėmė pėr njė sėmundje tė beftė? “Mora nė telefon, por s’m’u pėrgjigj njeri!”- justifikohet i shkreti. “Ligji ėshtė ligj, kėtė herė paralajmėrohesh” – i thotė, hijerėndė, titullari i tij. Shkurt: rrumpallė!
Ky ėshtė peizazhi i zymtė i katėr viteve tė fundit tė qeverisjes sė katėrvjeēarit tė fundit, me kandilin nė fikje. Jo se vitet e mėparshme, me pėrjashtim tė pak viteve tė para tė 11-vjeēarit qeverisės, kanė qenė ngazėllues. Pėr kėtė do tė japim argumentet e njė ditari tė paanshėm. Ėshtė njė libėr interesant, i botuar nė vitin 2007, me shėnimet e njė periudhe 50-vjeēare. Ėshtė njė pasqyrim i paanshėm i kohės, duke filluar mė 17 tetor 1954. Mbyllet mė 5 shtator 2004. Autori ishte bėrė njė intelektual me pėrvetėsim gjuhėsh tė huaja, vetėm falė vullnetit tė tij tė paepshėm. Ishte 17-vjeēar kur nisi tė mbajė shėnimet e pėrditshme. Rridhte prej njė familjeje shumė tė varfėr tė fshatit Sinbeg tė Rrogozhinės. Baba dhe nėna: analfabetė. I vetmi nga fėmijėt e shumtė tė kėsaj familjeje tė kėputur, qė bėri filloren, tetėvjeēaren dhe gjimnazin me nota shumė tė mira. Pra, nė kėtė ditar 50-vjeēar, 36 vite janė nėn regjimin e Enver Hoxhės. Si fshatari me kulturė mė tė madhe jo vetėm nė qarkun e Durrėsit, por edhe mė tej, dhe si biri i njė familjeje tė paarsimuar e me kasolle nė tė cilėn tė mbėrthen era nė tė katėr anėt, i kishte tė gjitha kushtet politike pėr tė qenė i pėrkėdheluri i regjimit tiranik. Por kishte njė “cen” tė ndėrgjegjes: i mungonte liria. Qė nė moshė tė re, ditari i tij flet pėr njė tronditje mendore, qė e bėnte ditarin objekt aktakuze: Nė f. 92-93 tė ditarit (mė 19 mars 1967), kur ishte plot 30 vjeē, lexojmė: “Fiks nė orėn 08. 45’ shembėn minaren e xhamisė sė re nė qendėr tė Durrėsit (...) Mirė qė nga feja kanė frikė, por nga ndėrtesat ēfarė frike kanė? A mos vallė kjo qeveri-parti mendon se, me shembjen e xhamive e tė kishave do tė zhdukin edhe fenė? A nuk kuptojnė se feja ka lindur bashkė me njerėzimin dhe do tė zhduket bashkė me njerėzimin?... Flitet nė rrethe tė ngushta se sigurimsat dhe spiunėt janė shpėrndarė nė popull pėr tė kapur e arrestuar ata qė flasin kundėr shembjes sė kėtyre objekteve tė kultit. Kohė e rrezikshme dhe mė e pėrshtatshme pėr t’u futur nė burg.... Duhet tė hesht... Po, po, tė hesht!”.
Ja sesi erdhi njė kohė qė, sikundėr Rikard Kapuēinski, Boris Bazhanovi, apo miliona tė tjerė tė kėtij rruzulli, autori ynė, Nezir Isufi, deklaroi nė faqet e mėparshme tė kėtij ditari: Unė jam antikomunist! Kėtė e kishte deklaruar edhe Edi Rama, qė nė vitin 1991 (shih “Refleksionet” e groposura nga vetė autori, nėse mund t’i gjesh, me anė miku!). Por ky i fundit bėnte shaką! Kurse Neziri, njeri i talentuar dhe modest (libri i tij titullohet “Ditari i njė katundari”), e kishte seriozisht. Nuk do tė zgjatemi nė tmerret qė pėrshkruan pėr kolektivizimin qė e ēoi ekonominė nė zgrip tė greminės. Megjithatė mund tė shkėpusim nga f. 98, qė bėn fjalė pėr vdekjen e tė vėllait, fraza qė s`duhen harruar: “Donim tė shtronim njė drekė buke, sidomos pėr ata tė largėtit, por me se?”. Komentet janė tė tepėrta. Nė f. 99: “Ngado qė tė hidhje sytė, vetėm varfėri e skelete njerėzish shikoje. Asgjė nuk u jepte kooperativa! Pra, nė fshatin tonė socialist mbretėronte vetėm varfėria dhe uria... Le tė na rrojė e shtrenjta parti qė po na jep kaq shumė uri!...”. Shenjat e pikėsimit janė tė autorit.
Le tė kapėrcejmė faqet e tė vijmė te 1997-a, preludi tragjik i tetėvjeēarit tė sundimit tė socialistėve, qė na e pėrshkruan me penelata sterrė vetė Edi Rama. 18.01.’97: “Njė zjarr i madh u ndez dhe zor se do tė shuhet shpejt. A mos edhe kjo qé njė vepėr komuniste? Ndoshta! E ē’nuk shpikin ata, vetėm pėr tė zėnė karriget e majme!”. Duke qėmtuar tepėr shkurt frazat mė domethėnėse, po lėmė tė nėnkuptohet kusuri. 19.01.’97: Me thirrjen e PS-sė (komuniste) [paranteza e autorit] nė Tiranė plasėn demonstrata tė fuqishme dhe pėrleshje...Humbjen e parave nė firmat komunistėt po e shfrytėzojnė pėr qėllimet e tyre politike!..”.Kapėrcejmė datat dhe citojmė, fare shkurt. 26.01.’97: “Doli sheshit se masat e demonstruesve po udhėhiqen nga socialistėt (komunistėt) dhe bishtat e tyre! (...) Qeveria mė detyroi qė t’i fus kursimet e mia nėpėr firmat private? Dhe tashti tė dal nė rrugė dhe duke ia kėrkuar qeverisė, duke djegur e shkatėrruar gjithēka!”. 8:02.’97: Nė Vlorė ka tri ditė qė qyteti ėshtė ngritur nė revoltė nėn udhėheqjen e social-komunistėve. Kėrkojnė dorėheqjen e Qeverisė, si fajtore pėr kėto humbje!... 1.03.’97: “Komunistėt kanė filluar vrasjet, djegiet dhe shkatėrrimet!”. 2.03.’97: “Mbrėmė dhe sot, nė Vlorė, Sarandė, Himarė dhe Delvinė, qenka bėrė si luftė e vėrtetė, me tė vdekur e tė plagosur. Komunistėt i paskan marrė kėto qytete me forcėn e armėve... Kėshtu thonė dhe komentojnė agjencitė e huaja tė lajmeve”. 14.03.’97: “ Grupe njerėzish, gjoja tė revoltuar (...) dhe tė udhėhequr nga komunistėt, kishin shpėrthyer depot e armėve (...) dhe me ato nė duar kishin marshuar nėpėr qytet duke gjuajtur kuturu, duke thyer dyqane, vitrina, magazina, private apo shtetėrore, kishin vjedhur mallra, qė i ngarkonin nėpėr makina dhe pastaj magazinave u vinin zjarrin”. Kėto tmerre do t’i verifikojė koha sesa tė vėrteta janė, nėse libra tė vėllimshėm si “Unė e pashe kush e dogji Vlorėn”, “Vrasės e shpėtimtarė”, “Skaner 1997” (ky i fundit me mė shumė se 600 faqe), nuk ua kanė mbushur mendjen apologjetėve tė dhunės. Ėshtė fakt se kėta libra nuk janė pėrgėnjeshtruar dot as nga ZP-ja e cila nė vitin 1991 ishte pagėzuar nga E. Rama, si Zuska Plakė, duke marrė inicialet!
Kuptohet, mbase, se faqe tė tėra po i shtrydhim nė disa rreshta, pėr tė mbėrritur sa mė shpejt te tetėvjeēari mjeran, tė cilin e ka paraqitur edhe mė zi se kaq vetė Edi Rama. Nė vitin 2005 do tė vijmė, tani. Por do tė donim t’i kushtonim edhe diēka mė shumė vėzhgimeve tė autorit Nezir Isufi pėr atė ’97-n, qė na zvarriti me pesėvjeēarė tė tėrė prapa. Diku shkruhet pėr efektet e kėsaj date monstruoze. “Pushtetarėt (e ka fjalėn pėr kandidatėt pėr tė marrė pushtetin me dhunė), bėrtitnin me tė madhe pėr rezultatet nė ekonomi. Tamam siē bėrtisnin Enver Hoxha dhe R. Alia nė kohėn e tyre. Deri kur do tė vazhdojė?”. Nė f. 179: “Mirė qė grabisin. Po pse i shkatėrrojnė (depot - K.X.) e u vėnė zjarrin? Apo kėshtu e kanė urdhrin nga komunistėt e nga greko-serbėt?! Edhe arkivėn qendrore qindravjeēare tė portit (tė Vlorės,- shėnim) nuk kishin harruar ta digjnin!... Kjo mė duket se ishte e planifikuar qysh mė parė nga specialistė antishqiptarė!”.
Duke lėnė shumė vėzhgime jashtė, vijmė te Tetėvjeēari, i mallkuar, sė pari nga vetė E. Rama: 8.12. ’98: Shkova nė spital, nė Tiranė, se im nip do tė operohej. Por, pėr mungesė dritash e uji, nuk e operuan. Kryeqyteti ka mbetur pa drita e pa ujė. 17.12.’98: Bėhet fjalė pėr studentėt qė kishin hyrė nė grevėn e urisė, pėr mohimin e tė drejtave tė tyre. “Nuk bėhet shaka me komunistėt! Ata e kanė eksperiencėn pėr mbajtjen e pushtetit, qysh nga koha e baballarėve tė tyre...”. 26.03.’99: Dita e tretė qė NATO sulmoi Serbinė... etj (E gjithė kjo periudhė lihet jashtė, pėr tė qenė nė temė).
E enjte, 27 janar 2000: “Hapa televizorin te njė stacion privat. Po jepte demonstratat qė kanė shpėrthyer sot nė Tiranė kundėr qeverisė se ajo, qeveria, mbrėmė natėn paska nxjerrė me forcė nga greva e urisė artistėt e teatrit, tė cilėt para disa ditėsh qenė futur, sepse nė mbrojtje tė kulturės shqiptare! Kjo qeveri edhe kulturėn e ka shitur te greko-sllavėt, pa le mė, politikėn dhe ekonominė, qė dihet prej kohėsh”. Kjo datė duhet mbajtur mend se ėshtė emblematike pėr mėnyrėn e qeverisjes sė Ramės, si ministėr i Kulturės dhe ē’marrėdhėnie kishte krijuar ai me artistėt. Pasi i terrorizoi artistėt nė atė datė, pasi e tregoi edhe shpirtin demokratik tė shkallėz zero me elitėn e partisė , LMN-nė, tani Edvini kėrkon tė vėrė nėn dhunė tė gjithė popullin shqiptar! 7.09.2000. Shqyrton njė artikull tė gazetės “55” tė F. Zenelit, nė faqen 10 tė kėsaj gazete. Dakord me autorin pėr demaskimin e “qeverisė sė sotme social-komuniste”. 1 tetor 2000: “Po bėhen votimet pėr tė zgjedhur udhėheqėsit vendorė. Pėr kėtė qėllim qeveria ka mobilizuar krejt policinė, ushtrinė dhe forcat e tjera ushtarake, pėr t’u bėrė shantazh votuesve qė tė votojnė pėr kandidatėt e social-komunistėve! Hajde zgjedhje demokratike, hajde! Kaluar e stėrkaluar baballarėve tė tyre! (Kėta rreshta janė tė rėndėsishėm nė kontekstin krahasimor!). 3 tetor 2000. “...Paskan fituar, nė sajė tė mashtrimit dhe tė shantazhit, mbi 70 %. Por ja njė fakt interesant. Nė Tiranė nga 472.000 votues tė regjistruar, pėr njė ish-ministėr (e ka fjalėn pėr E, Ramėn) paskan votuar 82.000 veta. Dhe me kėto vota ai paska dalė kryetar bashkie! U shpall fitues me afėrsisht njė tė gjashtėn e votuesve tė regjistruar... Rast i paparė nė botė!... Kjo do tė thotė, sipas mendimit tim, edhe njė hap prapa pėr kėtė vend!...
Tani Edi Rama, qė gjeti shesh pėr tė bėrė pėrshesh, kėrkon tė bėjė namin po s’fitoi! Nė kushte shumė mė tė pėrparuara zgjedhore. Me njė monitorim ndėrkombėtar tepėr tė kualifikuar. Jo me lista zgjedhore si ato tė Finos, qė mbėshteteshin nė fletėt e marra nga regjistrat tėrė gabime tė gjendjes civile. Tani janė tė kompjuterizuar tė gjithė votuesit, qė shkojnė nė votim me karta identiteti biometrike. Para se ta pėrfundojmė, duke shkėputur njė tė tretėn e kėtij libri interesant, qė bėn fjalė pėr mungesėn absolute tė dritave tė atij tetėvjeēari tė qeverisur nga socialistėt, pėr fukarallėkun e skajshėm, pėr ujin me pikatore, pėr korrupsionin nė stratosferė, pėr trafikun e qenieve njerėzore, pėr skafet e vdekjes qė pasuronin kupolėn, pėr fshatarėt qė vinin nė qytet pėr tė marrė pak bukė nėdyqanet pa bukė, pėrmes personave tė tretė, me pare nė dorė, e pėr njėqind mjerime tė tjera. Por kėto vetė Rama i ka pranuar, me pėrfundimin: “E kishim me hak qė humbėm pushtetin!”. Ishte hipokrit, se zgjedhjet e pastetėvjeēarit kanė qenė nė progres: Ato tė 2009-s ishin mė tė avancuara se ato tė 2005-s, Dhe ato tė tanishmet, siē ka deklaruar edhe dr. Berisha, do tė jenė edhe mė tė pėrparuara. Por Edvini, me profecitė e tij tė ēekuilibruara qė e kalojnė Kasandrėn, kėrkoi, sė pari, t’i sabotojė zgjedhjet e 8 majit dhe, pasi s’ia doli dot, bėn hipoteza nga mė tė ēuditshmet se do tė vazhdojė me ato ēmenduritė e populizmit anarkik tė tij pėr tė destabilizuar demokracinė shqiptare. Ėshtė e qartė se kush ka interes tė shndėrrojė zgjedhjet administrative, nė zgjedhje politike. Ai nuk kėrkon tė analizohet e tashmja, madje edhe e shkuara,. por vetėm ardhmėria(!). E tashmja ėshtė bosh. E kaluara u pa edhe nė kėtė shkrim. Si do t’i besojė zgjedhėsi tė ardhmen nė hava, pa mbėshtetje?
Njė pyetje e fundit, qė ai do ta priste me zemėratė, siē e trajtoi atė gazetaren e TV Shijakut: Ju, z. Rama, apo formacioni juaj, ka pasur njė periudhė qeverisjeje. Nė mungesė tė njė programi, ē’model qeverisjeje do t’i propozoni zgjedhėsit? S’mund tė flisni pėr qeverisjen tetėvjeēare, se atė e keni mallkuar vetė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PERPARESITE E KANDIDATIT TE PD-se
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: