Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 2:59 pm

EVIDENTIMI I POEZISĖ SĖ KONTRASTIT TĖ BUKUR
Nisjet pa stisje tė krijimtarisė premtuese tė vullnetizmit tė talentit tė Mirlinda Musaj
Nga Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S

Mirlinda Musaj ėshtė njė zbulesė e krijimit tė vėshtirė poetik, e cila sjell njė dritim nė ri nė aspektin e kapjes dhe shtrėngesės sė fenomenit qė pėrhumbet apo anashkalohet nga tė tė tjerėt, tė cilėt i thurin lavde asaj qė zotėron pa i kėndvėshtruar thelbin... ka njė kėndvėshtrim tė vetin qė nė zanafillė tė krijimit tė saj... Ėshtė vetėm 19 vjeēe... Mendoj se me krijimtarinė e shfaqur mbart njė talent, i cili me njė punė plot zgjuarsi dhe me njė vullnet tė madh tė saj mund tė arrijė nė fanitje tė bukur letrare..., pa dyshesė edhe me ndihmesėn eprofesionalizmit tė pavėshtirė dhe human… Krijimet e saj kanė kontrastin mbizotėrues , i cili krijon njė semantike intriguese dhe gjendet fare pak ose i zbehtė te shumė krijues tė tjerė edhe me pėrvojė, tė cilėt duan tė shpalosin vlerat nė lidhje, klube, forume, oda, sofra, muza, “kafene idesh”, shoqata krijuesish...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 2:59 pm

Njė trajtesė individuale e Mirlindės , tė cilėn e pėrzgjedh selektivisht. Duke qendėrzuar veten nė rrėfenjėn e saj poetike shpalos pikėsynime, hedh dritėzim dhe ul ėelės kontrasti, pastaj ngrė nivel ndriėimi, zvogėlon volum zėri dhe nė njė pėrsiatje dinamike; ngrė nivel volumi tė zėrit tė saj duke apeluar me forcė pėr ditėnatėn, dritėhijen dhe tė kundėrtėn e saj, ka njė sy qė vėzhgon ēuditėrisht nė skaje tė pakapshėm nga sytė e tė tjerėve pėr fenomenin qė ndoshta ėshtė trajtuar paralelisht me tė tjerėt... Lidhėsitė shpirtėrore tė saj tė vendosura nė pazazhe natyrore e tejndriėojnė pasazhin, krijojnė peizazhe me ngjyrime tė shumta nė prezencėn e Diellit tė tjetėrsuar , tė yllit tė mbrėmjes tė zvogėluar , tė hėnės tė larguar nga hapėsira e mbrėmjes dhe tė vendosur nė hapėsirėn e dritės duke zėvendėsuar e shkėmbyer pozicionimin me diellin... Njė gjendje e re nė poezinė e Mirlindės, ku lirikja dinamizon nė njė formė tjetėr tė moderuar, ku dashuria tė cilės i kėndojnė shumė tė tjera tė gjinisė femėrore nuk i kushtohet rėndėsia e puthėrimit, e pėrqafimit, e vonimit, e mosardhjes e shtėrngimit e qiejve tė tetė, e flatrimit nė tejndjenja.. Ajo ėshtė e kursyer nė kėtė ecje, duke performuar me figurimin e saj qė, nė pamje tė parė, nuk duket i ndritshėm, por kontrastimi e driton , duke vendosur pėrballė dy gjendje qė ndryshojnė pozicionin dhe tė tonet ngjyrore dhe paraqitėse duke krijuar tė beftėn. Nė kėtė lirizėm e gjen dashurimin dhe puthėrimin tė “fshehur “ diku” nė perifrazimet ... Dhe kjo pasuri e kėsaj vajze ėshtė shpalosur nė dyqind krijimet e saj tė ndėrthuruara me kėtė sens e me kėtė tharm...
Gjirokastėr, shkurt 2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 2:59 pm

Nga sytė e pėrlotur
e shoh qiellin e bukur,...
nė atė qiell madhėshtor
ndihem e strukur!
I. Kurrė s’e ke kuptuar shpirtin tim…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 2:59 pm

1.
Mė thua tė zgjohem nga ėndrrat,
por ti kurrė nuk e kupton,
sa do tė doja tė zgjohem
pa mė thėnė Ti!

2.

Mė thua tė ndiej dhimbjen,
por ti kurrė nuk mendove,
sa do tė doja tė ndjeja
vetėm njėherė tė vetme atė!

3.

Mė thua tė ndiej lumturinė,
por t'i asnjėherė s’mendove
sesa do te doja tė pėrjetoj kėtė ndjenjė,
vetėm njė moment tė vetėm!
4.
Mė thua tė shkel tokėn time,
pa menduar asnjėherė pėr mua,
se sa shumė do tė doja
vetėm ta ndieja dheun e saj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:00 pm

5.

Mė thua tė shikoj hėnėn,
pa me dėgjuar mua kurrė…
se sa shumė do tė doja
tė shohė vetėm hijen e saj!
6.

Mė thua ti kėto fjalė!
se ti s'mė kupton dot mua,
ti s’mė njeh aspak,...
mė njeh vetėm nga ajo qė sheh,
sepse kurrė s’e ke kuptuar shpirtin tim,
sepse s’ arrite tė rrėnosh barrierat e zemrės sime!
S’ arrite tė paktėn njė herė tė vetme
tė kuptosh sesa shumė do tė doja
tė mos jem e ndėrvarur nga ty!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:00 pm

II. PESHA E NJĖ KĖRKIMFALJEJE

Para se tė kėrkosh falje
mendo se pėr ēfarė e kėrkon atė?

Mundohu ta kuptosh
a e meriton njė kėrkimfalje!

Para se tė kėrkosh falje
mundohu , nė mes tė njė mijė arsyeve,
tė gjesh vetėm njė me tė rėndėsishme!

Para se tė kėrkosh falje,
mundohu, nė mes tė reve tė zeza,
ta gjesh dritėn e ngrohtė tė diellit!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:00 pm

Para se tė kėrkosh falje
mundohu, nė natėn e errėt,
tė kundrosh dritėn e bardhė tė hėnės!

Para se tė kėrkosh falje
mendo se a ia vlen njė gjė e tillė!

Mendo sikur njė kėrkimfalje
do tė mund tė ndryshonte gjithēka!
Sikur vetėm njė fjalė e thėnė
do tė ndryshonte njė jetė tė tėrė!

Por, sikur tė ndodhė e kundėrta!
Sikur kjo fjalė e thjeshtė
tė kishte peshėn qė s'mund ta mbajė as toka,
e s'mund ta durojė as qielli!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:01 pm

Para se tė kėrkosh falje
mundohu, nėpėr mjegullat e dendura,
tė gjesh rrugėn tė cilėn e kėrkon!
Sepse vetėm njė kėrkimfalje
mund tė shkatėrrojė gjithēka,
mund tė rrėnojė ēdo mur tė ndėrtuar,
ēdo pengesė mund ta largojė
dhe njė shpresė tė fjetur
mund ta zgjojė!!!

... para se tė kėrkosh falje
mendo njė mijė arsye tė forta
nė arritjen e fitores sė betejės
qė kaherė ishte e humbur!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:01 pm

III. STINĖT PA KOHĖ NĖ KONTRAST

a. Kontrasti i lindjes

Do tė fillosh tė mė ndjesh,
atėherė kur dielli i ngrohtė
do tė lindė nga Perendimi
dhe do tė perėndojė nga Lindja!
b. Kontrasti i ngrohjes
Do tė fillosh tė ndjesh mungesėn time,
atėherė kur, nė mes tė verės,
s’do tė ngrohė mė dielli,
por do tė mbėrthej acari!

c. E papritura e Hėnės...
Do tė fillosh tė mė kujtosh,
atėherė kur, hėna e plotė
do tė lindė nė agimin e ditės
e jo nė muzgun e mbrėmjes!
d. Qarje dhe lagėshti dynotash

Do tė fillosh tė qash pėr mua,
atėherė, kur do fillojė shiu,
ta lagė trupin tėnd tė shkretė,
kur ti e urren mė sė shumti!

dh. E kuqėrremta dhe zverdhja

Do tė fillosh tė mendosh pėr mua
atėherė kur, nė marsin e pranverės,
natyra do tė jetė e kuqėrremtė
dhe gjethet do te zverdhen mbi tokė!
e. Mė sė fundi emri im...

Do fillosh ta thuash emrin tim
atėherė kur, nė janar tė dimrit,
dielli do ta flakė shpirtin tėnd
qė t'i s'do tė mund ta durosh!


f. Bilbilim i heshtur
Do tė fillosh tė mė dashurosh
atėherė, kur nė tetor tė vjeshtės,
do tė lulėzojnė pemėt e braktisura
e do tė kėndojė bilbili i heshtur!
g. Kėrkim i vonuar...

Do tė fillosh tė mė kėrkosh,
atėherė kur do tė vijė njė ēast
kur unė do jem shumė larg nga ty
dhe s'do tė tė kėrkoj mė dashurinė tėnde!!!

IV. Apeli im pėr ndėrgjegjen tuaj ...
1. Ekzistenca dhe mosekzistenca ime

Jetoj pranė lumit, ku etja me flak,
ku shpirti me digjet pėr njė pikė tė vetme uji!
Jetoj nė njė vend, ku ajri mė helmon,
ku jam ngulfatur nė realitetin e hidhur!


Jetoj nė njė qiell, ku s’ka diell
edhe pse mė thonė se ai po ma ngroh trupin,
por unė nuk po e ndiej dot,
sepse po jetoj sipas instiktit tė huaj,
qė mua mė pengon tė ndiej!

Jetoj aty ku ėndrra ka mbetur hiė mė shumė:
vetėm njė ėndėrr e trishtuar,
sikur njė ėndėrr e zbehur
nga e lėna pasdore!!!

Jetoj aty ku shpirtėrat ndjejnė urrejtje,
sikur tė jetojė mes tyre djalli i pamboshtur!!
Jetoj kėtu, nė mes tė njė humnere tė pathyeshme,
ku ngrica e akullnajave ka ftohur gjakun e pėrflakur!

Jetoj aty, ku shpirti mė vret,
ku e djeshmja dhe e sotmja janė njė!
Edhe pse thonė se gjithėka ka ndryshuar!
Por unė, a jam edhe unė njė qenie
qė shoh, ndiej e dėgjoj?

2. Ku ėshtė pėllumbi i pėrfolur i paqes?

Pse unė nuk i shoh kėto ndryshime,
pėr tė cilat mė flisni ēdo moment!
Unė ende nuk po e shoh pėllumbin e paqes,
ende nuk po e shoh atė qė ju po shihni!
Pse tė gjithė jeni kthyr nga rruga pa dritė,
e cila do t’ ju sjellė vetėm nė mallkim?

2. E vėrteta e shkelur

Pse po e pėrkrahni ferrin, kur e keni kaq afėr parajsėn?
Pse lejoni tė jetoni, duke u zvarritur nėpėr kėmbėt
e atyre qė e shkelin tė vėrtetėn?
A kaq shumė jeni tė pafuqishėm,
kaq shumė tė friksuar nga miku juaj,
tė cilin po e lartėsoni madhėri?
Madhėria e cila po ju ngulfat
nė mos thėnien e sė vėrtetės?!

3. E vėrteta e mbyllur ...

Por unė s'dua tė jetoj nė barriera,
s'dua tė jetoj nė kėtė realitet qė s'do tė doja
tė ishte as ėndėrr e tmerruar!
Sepse unė po jetoj nė njė vend,
ku e vėrteta mbetet e mbyllur
nė njė arkė aq shumė tė vjetėr
sa qė ēelėsi i saj ėshtė ndryshkur
Dhe s'do hapet deri atėherė,
kur ju do zgjoheni nga kjo ėndėrr e brishtė!
Dhe ta kuptoni se pavarėsia s’ėshtė e tillė,
se ne nuk luftuam pėr njė LIRI me pranga!!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:01 pm

V. E BRAKTISUR

Kur gjithėka perėndon,
pėr mua lind njė shpresė
njė ndjenjė e vogėl
pėr tė cilėn gjallė mbetem!

Me vesėn e mėngjesit
jeta ime ēdo herė ka fillimin,
kur dielli mbi kodra lind
gjithėka mė pėrsjell gėzimin...!

Por diēka mė ndal,
mė sjell ngurimin ,
gjithėka mė shuhet
e s’mė lejon zgjimin!

Kur nė parajsėn e ėndrrave
mė kaplon dashurimi,
nė ato ēaste gėnjeshtare
njė klithmė mė detyron zgjimin!


Nga sytė e pėrlotur
e kundroj qiellin e bukur,...
nė atė qiell madhėshtor
ndihem e strukur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:02 pm

Mė kaplon njė ndjenjė,
sikur jeta mė ka braktisur,
sa qė zemra ime e pėrgjakur,
bėhet e thepisur!

Pasditeve plot zjarr
rrezet e diellit mė dritojnė,
ndjenjat e trishtimit
ato m’i largojnė!

Por mbrėmjeve tė freskta
me qiellin plot yje,
kur ua hedh shikimin
lidhen e bėhen nyje!

Pse sytė e mi tė shkretė
peizazhin e shkatėrrojnė
nga lindja e mėngjesit
e deri mbrėmjen e vonė?!

Atėherė thellė nė shpirt
e ndiej qė jam shuar,
si shkatėrrimtare e Universit
e pafuqishme pėr tė jetuar !

E atėherė edhe ajo fije shpresė
pėr tė cilėn jam gjallė,
kur edhe ajo mė fiket
trupin ma mbėrthen njė acar!

Shpirtin tim tė urryer
njė fatkeqėsi e kaplon,
e njė uragan i pathyeshėm
gjakun ma turbullon!

S'kam forcė mė tė pėrballoj
as dhimbjen mė tė vogėl,
jam thyer e jam copėzuar,
si njė vazo e pambrojtur!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:02 pm

VI. SUNDIMI I HESHTJES ?!

1.
Zgjohem nė mėngjesin tim,
kur dielli perėndon,
kur hėna e trazuar
me vėshtirėsi ndriēon!


2.
Kur edhe dielli i mėngjesit
nga unė friksohet,
kur edhe heshtja ime
ka frikė tė shkatėrrohet!

3.
Nga njė natė ngjyrė korbi,
nga njė ėndėrr pa realitet,
kur zgjohem e heshtur
edhe pse diēka mė vret!
4.
Kur ylli i mbrėmjes sime
nga sytė e mi friksohet,
nga heshtja ime e gjatė
ai ka frikė e tėrbohet!

5.
Kur pranvera zhduket,
e zogu kėngėn e ndalon,
kur edhe flladi i vjeshtės
heshtjen time s’e shqetėson!

6.
Kur vetė jeta ime
ka frikė jetimin!
Nuk e duron mė dot
tė heshtjes sundimin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:02 pm

VII. FATI IM IM I VARUR NĖ SHTATĖ SHTYLLA
1.
Nė agimin e ditės,
kur qielli ndriēon
nė ato rreze dielli,
mė fillon muzgu,
s'mundem dot ta duroj
gjithė atė mirėsi...
nuk e durojnė dot
kėta syt e mi,

2.
Syt e mi tė pėrlotur
s’e durojnė dritėn ,
pėr muzgun e mbrėmjeve
shtojnė preferimin...
Peizazhin e natyrės sime
sa shumė e kam mall,
si njė femijė jetim
me mall pėr mamanė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:03 pm

3.

Ah! ē’ pėlhurė e rėndė kohe
sytė m’i ka mbuluar,
ėdo gjė para meje
e ka errėsuar,
nė fund tė njė pafundėsie
mezi shihet
njė trup i cunguar!?

4.
S'mundem dot ta shoh qartė
a ėshtė mirėsi e krijuar?
Apo ėshtė njė djallėzi
qė mua mė ka shtrėnguar?

Nė mes tė pyllit tė shkretė,
nė mes tė mjegullave tė dėndura
e shoh njė dritė pa fund...
por tė vazhdoj,
s'mė thotė dot zemra!
5.

Sepse kėto kėmbė shkėmbore
e kėta sy tė verbuar,
ta shijoj aromėn e jetės
asnjėherė nuk mė lejuan!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:03 pm

6.

Tė shoh kaltėrsinė e qiellit,
tė shoh dritėn e diellit,
tė shoh dritėn e hėnės,
ėshtė sikur
tė ndjesh dashurin e nėnės!!!
7.
Por kjo dashuri amnore
gjithė jetėn mė ka munguar,
dhe pa dashurinė e shpirtit
jeta ime s’ėshtė jetuar!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:04 pm


VIII. QYQJA E MADHĖSHTISĖ

1. KORB, UJK , QYQE…

Nė natėn e Korbit
frika mė kaplon,
shpirti mė trazohet
zemra gjak pikon!

Ulėrima e Ujkut
mė dobėson fuqinė,
kėnga e trishtė e Qyqes
mė ngėrthen nė mallėngjim!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:04 pm


2. DIĒKA MĖ VRET SHPIRTIN

Hijen e kodrave
e vėshtroj me mallkim,
retė mbulur hėnėn
mbetur pa frymė, ndriėim…


Dėgjoj disa klithma,
sikur mė thėrret mallkimi,
nė atė orė tė zezė,
diėka mė vret shpirtin!

3. ZĖRI I MALLKIMIT

Nė natėn e vdekjes
vetėm Qyqja dėgjohet,
e mė krijohet bindja
nata nga ajo sundohet!

Nga ngjyrat e njė zėri
qė lėshojnė vetėm mallkim,
natyra bėhet e ngrysur
sikur bota
s’paska mė shpėtim!

Nė ato ligėsi e ndiej
sikur Universi pėrfundoi,
Misteri u zbulua,
jeta mė tradhtoi!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:04 pm


4. ĖNDRRA TĖ SHUARA

Nė njė pėlhurė merimange
Lumturia rri ngujuar,
Nė kėtė natė tė korbit
qyqja e ka ndėshkuar!

Njė hije e vdekjes
trupin ma ka mbuluar,
pesha e rėndė e saj
sytė m’i ka verbuar!

Kodra madhėshtore
mbi liqen ka fjetur,
Gjethet e kuqėrremta
tė vyshkura janė tretur!

Gjumi i braktisur
Nata katranosur,
Ėndrrat janė shuar
Mendja alivanosur!

Nė mesnatėn e ftohtė
Trishtimi ka aguar,
Qielli ėshtė i brishtė,
pa yje i trazuar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:05 pm


5. NATA E BRAKTISUR NĖ VAJTIM QYQEJE

Nė kėtė tė pafund
po vajton Mirėsia,
nė kėtė natė tė braktisur
feston Ligėsia!

Me magjitė e zeza
Qyqja ka mallkuar,
ēdo krijesė tė gjallė
me forcė e ka trazuar!

Pse kėtė natė tė Ferrit
duhej ta pėrjetoja,
Errėsirėn ta ndjeja
vajtimin e Qyqes ta dėgjoja?!

6. JAM E HARRUAR

Sikur mė ka harruar Hėna,
sikur mė ka braktisur Dashuria,
Ėndrra ėshtė arratisur,
s'mė do as Lumturia!

Por do vazhdoj kėshtu
deri sa Shpresa tė mė tradhtojė,
atėherė kėtė Mister nate
me njė shpirt hua do ta zbuloj!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj EmptyTue Mar 01, 2011 3:05 pm

IX. PARAJSA E JETUAR

Peizazhi
i pikturuar me syrin tim

Njė yll gjigant mė kundron nga qielli,
drita e tij me ty mė ngjason!
Nė pafundėsinė e qiellit
gurrėron shumė shkelqim
e nė ato momente
ndiej mallėngjim!
Nėn kaltėrsinė e qiellit
mė shumohen shpresat,
me rrezet e diellit
mė ėmbėlsohet jeta.
Pranė lumit tė kulluar
ndihem naive e mallėngjehem
nė ēastin kur rrjedha e tij
tatėpjetė gurėzohet!
Zhurma e tij frymėzuese
me kujton fillimpranverėn
me dashuri cicėron kėngėn
ku bilbili i freskėt!
PLOTĖSI HĖNE...

Netėve tė qeta,
netėve tė ngrohta
mė ndriton freskia e hėnės
mė kėndon
pasioni dhe dashuria
nė kėtė plotėsi hene!

Kur nga njė puhi e lehtė
valvitet gjethja e kėputur,
nga ajo dalldisje gjigante
seė trazohet njė flutur!

Flladi i ngrohtė i verės
flokėt mė lėmon,
trupi mė rrėqethet
dhe njė shpresė mė lėshon!
Shpirtin naiv e tė dlirė
mbush mė shumė me dashurim
shpresėn ma ngurtėson
e vetmja mirėsi!!!
JETOJ NĖ BOTĖN E MISTERTĖ.....Jetoj nė malet e pastėrta,
jetoj me hėnėn e plotė,
jetoj nėn rrezet e ngrohta tė diellit,
jetoj vetėm nė njė botė!
Botėn nė tė cilėn
mė sė shumti e admiroj,
ėka tė dėshirojė shpirti im
nė kėtė mister mund ta shijoj!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty
MesazhTitulli: Re: "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj   "Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Poezia e kontrastit te bukur" poetja Mirlinda Musaj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: