Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:44 pm

Shejmondė PaēaradaKam Emėr
Ilirie

poezi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:45 pm

U nisėm shtegut tė pacak, pėr tė arritur ėndrrėn...
Mendim i thelluar i Shejmondė Paēaradės nė krijesėn e re.
Poetja qė pėrjeton stinėt e huaja me emėr Ilirie…
Veniten emrat e huaj pėrpara emrit ilir… Ndjen krenari nė gjithė pemėn e saj gjeanologjike qė nė embrion,... Mbetet e kendvėshtruar nga syri i ndritshėm … E pėrplotur me ėndrra, e nisur nė preludin e shtegut tė pacak,… kėrkonte zgjimin e agimit tė bardhė, e bėrė kockė dhe eshkė nga vetmia… Hipur mbi frymimin e ėndrrės. E vetmisė pėr kė ?! Pėr vendin e lėnė, njerėzit larg… pėr buzėqeshjen e luleve tė pėrcėlluara nga zjarrmi i shkaktuar nga mendjet e sėmura dhe vrastare. Njė metamorfozė e jetesės nėn humbje identiteti dhe kundėrshtisė pėr jetim e krenuar. Shejmondė e dashuruar pėrherė me diellin e vendit tė saj dhe me inatin e mirė qė hėnėn e ngrėnė dhe tė kafshuar nga tė ardhurit e paligjshėm ta kthejė nė identitetin e ndritshmėrisė dhe tė plotėsisė sė pėrkatėsisė. Njė nga poetet qė frymėmarrja e saj nxitet dhe frymon nga mushkėria e Kosovės. Mbetet pa mushkėri Kosova, nuk frymon Paēarada. Ėshtė njė rast epokal me njė pėrfaqėsi tė tillė dinjitoze. Poetja me bronke Mėmėdheu… Njė vajzė tipike shqiptare ,... Njė arkitekte qė arkitekturon idetė e saj nė njė ideim dafinor… E shihni portretin e saj fizik dhe poetik dhe mbajeni si idhull! Njė shqetėsim i brendshėm, i harmonizuar, kėrkues, nxitės dhe gjithėfitues. Gjimnazistja e pėrjashtuar pėr rebelim idesh, nė “poltron” sot tė luanit britanik, arkitekturon me njė tė buzėqeshur lirie tė drituar…
Dhe shpėrndan “rrezatim menēuror” pėr t’i shėrbyer sadopak vendit tė saj kurorėsi trėndafilash aromėlirie. Vajza kosovare krijon qendrat e saj poetikė mbi njė pentagram notash tė sythuara… Mallimi i saj s’resht me pikėsynimin e madh nė mendje pėr njė liri totale tė vendit tė saj “dikur” tė pranguar, ka njė ėndėrrim tė madh e pse jo tė parealizueshėm ai copėtimtrojesh tė kthehet nė origjinė dhe nė sofrėn e pritjes sė kėtij gazmimi tė pėrjetojė fitoren dhe tė ngrėjė dollinė e tė tėrės… nė njė festim gjithėkombist… Njė mendje e bukur e natyrėzuar nė njė trup bukur.
Nė pėlqesė Universi i saj mendimor me agimet e bardha…Me ndjenjė njė pasqyrim i tė pashpirtėrve qė mbysnin pa drejtėsisht mendimin dhe burgonin shpirtin me fanitjen e paskurpullt …lėkurė e helmatisje gjarpėri... Pronorėt “ATA” dhe “NE” shndrisin nė altarin e pėrpjekjes madhore dhe statuohen nė Statujėn e Lirisė, duke ngjallur kėngėn e vrarė nė torturė nga mė ēnjerėzoret… Memorja folėse: Shtegu i pritjes ... Me gjethet e thinjura tė kohės mbuluar...
Vrasja e ėndrrave nga ata qė s’duhet kurrė tė vinin…Ėndra e pavrarė e bacė Ademit, i cili dhe i gjakosur ėshtė shndėrruar nė dishepull popullor.... Syri i foshnjės i pafjetur (nga robėrimi)...
Marrimi i tė marrėve qė prekėn tokėn e tė praprekshmėve, njerėzit e tjetrit dhe pėrdorimi i metodimeve inkuzicionare nė njė shekull tė quajtur “modernitet”, rikthim nė “prapambetėsinė“ komunė. … Njė shqetėsim atdhetar qė nuk e kanė pronė dhe liderėt u thėnēin. Nė sytė e saj tė ndritshmė lulojnė me mjėra konxhe gjithė klorofiliane dhe vegjetative…
Ky vėllim me njė titull madhor ”Kam emėr Ilire” tė “diplomon” nė identitet…
2.
Stilizmi erotik (kontekst lirik)i Paēaradės pėrvijohet me tone origjinale pa njohur kurfarė kopjimi : Nė tė ėmblat dallgė, krahė fluture zbritur,… Betohu, se do mė duash dhe kur dhimbje kam,... Frymė ėmbėl do zgjohet, edhe shpirti i Uritur! (me U tė madhe). A thua falet mėkati i shpirtit?
A do frymojė sėrish ėndrra ime? Njė stil i veēanėsuar erotik me njė tharm e ndjesi tė paimituar... Njė personifikim i bukurisė dhe i dėshirės shqiptare. Shejmonda ėshtė njė femėr prestigjioze me gjithė tiparet dardane, tė cilat i sfilon nė podium hirėsie dhe driton me njė dritė tejdritės...
Dilemim i ngritur e i thirrmuar figurativisht e psikologjikisht emotivisht nė kėto “pazazhime “ dhe ide tė majuara e tė kulmuara...
Njė ndėrtim ndryshe nė vargėzim, nė mėnyrėn e tė thėnurit dhe tė pėrcjelljes tonative duke pėrdorur njė ēekiē “pneumatik” dėgjues dhe zhurmues me tingullim tė bukur... Mėkatarėt do ta paguajnė helmimin dhe torturimin ndaj kėsaj toke, pjesė e njė toke ilirie. Vajza me emėr ilirie buqetėzon legjendat, traditat, zakonet, himnin, valėzimin dhe respekton nė tejdeje nderimin e gjaktė... Njė triumfim i madh nė njė shkurt tė shkurtėr, por ēuditėrisht legjendar.... E vetmja dritesė ėshtė kur harmonizohen mendimet dhe prin simboli, lėshohen pėllumbat e paqetimit nga kafazet e drunjtė...
Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S
Gjirokastėr, Albania, shkurt 2011Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:52 pm

POEZI NGA LIBRI I SAJ NE BOTIM "KAM EMER ILIRIE "

I . NISIN ĖNDRRAT PĖR TĖ FRYMUAR
AKT

Dy trupa qelqi tė pathyer
Me tė ngrohtė e shuajnė etjen,
Dehje avujsh dhe frymė ngatėrruar,
Akt i zhveshur...
Pasion dhe zjarr i pashuar.

Po, dy trupa qelqi...
Njė akt i vetėm,
Gjithēka...
Shkrirė nė ethe, por jo shuar
Dhe qielli i i hapur zgjuar rri
Nga hėna...edhe nata qenka ndriēuar.
Londėr 23.08.2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:52 pm

SHPIRT NĖ KĖNDIM

Fatin ia kishin vjedhur,
Kur sapo lindi,
Dhe emrin pėrgėnjyer
Ndėr vite pa shkėlqim!...
Sytė verbuar me hirin e errėsirės,
Frymėn shtrėnguar gjoksit tė thatė,
Fuqinė me zinxhirė tė ēeliktė lidhur,
Gjuhėn gozhduar nė ēastin e shprehjes...
Gishtat thyer, ende pa arritur penėn,
Trupin e njomė mijėra herė copėtuar,
Mijėra herė e vdekur...
Por shpirti i saj, kėndonte lirshėm...
Ēdo shpatė thyhej, ende pa e prekur...!!

Londėr, 19.07.2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:53 pm

ARDHJA E ATYRE QĖ KURRĖ S’DUHET TĖ VININ

Ata vinin
Me njė egėrsi shpirti
Dhe me rrufe urrejtjesh
Vrisnin shpirtra ėngjėjsh,
Vrisnin...
Ėndrrat me diell pėrkėdhelur.

Ata vinin me traktor tė kuq,
Me zhurmė e bujė trėmbnin stinėt,
Helmonin zemra pėllumbash,
Vrisnin, ėndrra ėngjėjsh
Vrisnin, tė nesėrmen tonė plot dritė...
Ata vinin, me krismė e pushkė,
Mbėshtjellė me lėkurė gjarpėri
Dhe tokėn digjnin gjer nėn dhe’
Harruan tė marrėt:
“Kėtu Zot jemi ne!...
Kėtė dhe’ e kemi fole!”

Ata vinin..., Por u thyen...,
U trėmbėn...
U kryqėzuan nė rrjetė turpi,
Kokėulur
Me duar tė pėrlyera me gjak...
Genocid...
U mbushėn faqet e historisė
Ngeli gjurmė vragė
Gjaku i pafajėsisė.

Londėr, 06.04.2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:53 pm

DASHURI

Prekja s’ka kufi
Dhe buzėt digjen mbi
Lėkurėn e valė.
Gjithēka rrėshqet, trupi dridhet
Ndjenjė ,
Buruar nga shpirti zjarr,

Dėnesė , dhe zėri humbet
Heshtje ...
Veē puls i zemrės rreh ...

Edhe hėna lakmon nga lart,
Kur nata zhvishet
Nė qetėsi...
Dhe kot e quajmė akt i marrė
E ndjejmė me shpirt ...Ėshtė dashuri.

Londėr, 09.01.2011Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:54 pm

DJEPI KOHOR

Mbledh ėndrrat , dėshirat shpresat...
Pėr t’i dhėnė ngjyrė djepit tė kohės,
qė digjet nga e hirta,
Pėr ta shėruar dhimbjen gri,
Tek kafshon botėn time...
Ndiej...nė shpirt
Zjarrin e etjes,
Pėr njė ėmbėlsi jete
Dhe bota ndryshkur e gozhduar
Nė djepin e kohės
Nuk lėviz.

Heshtje...
Sytė kėrkojnė lėmoshė drite,
Thyhen nė natėn e qelqėt
Tė trembur nga vetmia,
Djepi i kohės
Pėrkundur vetėm nga ai rrebesh
Trishtimi...dhe dėshirat lėnguese...

Njė furi errėsire bredh,
Me zhurmėn mbytėse e rrėnuese
Dhe sėrish mbledh fuqinė...,
Zgjohem...
Vjedh ngjyrat e kopshtit
Dhe botės ia dhuroj,
nga ai djep kohe,
Sėrish ėmbėl tė zgjon.

Londėr, 04. 04. 2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:54 pm

DUA TE IKI

Dua tė iki nga kjo botė e ēmendur,
Pėrdhelur nga rėra, si njė valė
Dhe pse ēmendur jam e tėra,
Pėr ty dhe ėndrrėn, ndiej shumė mall...

Dua tė iki, gjithēka tė lė pas,
Kur bota tė mė harrojė,
sėrish pėr t’u rikthyer,
Ndoshta atėherė,
dhe ti ke pėr ta kuptuar
Se dua pak, nga ajo dashuri e vyer...

Dua tė iki, se vėrtet jam ēmendur,
Nga ėndrra e shthurur qė s’ėshtė mė ėndėrr,
Do tė lutem pėr ty, gjersa tė kthehem,
Sėrish nė ėndrrėn time, ti tė jesh dhėndėr.

Londėr, 03.05. 2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:54 pm

JAM
Jam fjalė, kam peshėn e gurit,
Jam frymė, kam lashtėsi shekujsh,
Jam emėr nga Iliria lindur e pagėzuar,
Jam tingull lahute, derdhur stinėve tė bardha,
Jam kėngė nga zė kanarinė thurur,
Jam flamur me bulzė gjaku ndritur,
Jam flutur me krahė shqiponje,
Lartėsive ngritur,...

Londėr , 25. 07.2010Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:54 pm

TA JETOJMĖ KĖTĖ NATĖ

Do tė dua, kėtė natė,
Ta ndaj veē me ty,
Do tė dua kėtė ēast dashurie,
Ta pėrjetojmė tė dy,
Dhe kjo kėngė, qė lind e pastėr,
Tė mos ketė mbarim,
S’dua tė ketė ikje
S’dua tė pres kthim...

Do tė dua kjo dashuri e zjarrtė,
Tė jetė veē pėr ty,
Do tė dua gjithēka nė kėtė natė
Tė thuhet pėr ne tė dy
Dhe ai zė nga brenda
Tė shpėrthejė plot zjarr...
Tė jetojmė kėtė natė,
Mu si dy tė marrė!

Londėr 11.01. 2008


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:55 pm

KAM EMĖR ILIRIE
Kam buzėqeshje qendisur nga dielli,
Kam tingull lahute, kėngėve ndėr stinė derdhur,
Kam lotin e kristaltė kryqėzuar nga hėna,
Kam shikim yjesh derdhur trojeve tė lashta,
Kam fuqi zemre, gjunjėzime urrejtjesh fal...
Kam emėr ILIRIE, lindur nga ai hi lashtėsie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada EmptyTue Mar 01, 2011 2:55 pm

Shejmondė Basholli – Paēarada e lindur nė komunėn e Vushtrrisė, KOSOVĖ. Shkollėn fillore e mbaroi nė shkollėn “Ali Kelmendi” nė Vushtrri, ndėrsa tė mesmen e filloi nė gjimnazin “Muharrem Bekteshi”. Nė vitin e parė e pėrjashtuan nga shkolla, pasi shkroi njė hartim me titull “Njė ngjarje qė s’harrohet”, me tė cilin tė gjithėve, nė atė shkollė, u pėrkujtoi demonstratat e vitit ‘81. Punimi ishte i fuqishėm me frymė patriotike dhe, pėr regjimin e atėhershėm, ishte gjė e ndaluar. Pėr kėtė akt hartimor e klasifikuan si shovene, irridentiste e tjera emėrtime si kėto. Gjyqi komunal dhe mė vonė ai krahinor u morėn me kėtė ēėshtje. Gjatė kontrollit tė forcave serbe nė shtėpinė e saj zbuluan dhe librin dorėshkrim, po me tė njėjtin titull si i hartimit. Kjo bėri qė kjo ēėshtje tė acarohej. Nė shkollė e vlerėsuan me notė tė dobėt nė sjellje. Kėtu filloi zanafilla e robėrisė sė Shejmondės, e cila solli pasojėn e dėbimit nga shkolla, pengesėn e mėtejshme tė studimeve.
Kjo masė solli dhe ndalimin e botimit dhe ēdo lloj punėsimi. Mė vonė, me ndihmėn e babait tė saj dhe ca miqve tė tij u realizua ndėrrimi i dokumentave tė shkollimit, duke arritur tė vijojė shkollimin nė Prishtinė nė shkollėn e ndėrtimit “Shtjefen Gjecovi”. Nė Prishtinė, duke pėrdorur pseudonime, filloi tė bashkėpunojė me revistat si: “Kosovarja”, “Bota e re” dhe Zėri i Rinisė”
(Natyrisht botoi punime jo patriotike). Mė 1988 u largua nga Kosova pėr nė Budapest (Hungari). Atje jetoi dy vite dhe studioi gjuhėn gjermane nė njė kollegj privat. Nė vitin 1990, sė toku me bashkėshortin shkoi nė Zvicėr. Nė vitet e mėvonėshme jetoi nė Gjermani dhe Austri, duke punuar nė njė firmė holandeze. Nė vitin 1998 u vendos pėrfundismisht nė Londėr (Angli), ku dhe pėrfundoi fakultetin e Arkitekturės nė Westminister University, nė vitin 2004.
Jeton dhe punon nė Londėr me familjen e saj. Bashkėpunon me revistėn “Fjala e lirė”.
Shejmonda Pacarada ėshtė anėtare e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA dhe ka marrė pjesė aktive nė veprimtaritė e mėdha letrare tė kėsaj Lidhjeje moderatore letrare.
Vepra tė autores:
1. “Gjurmė e sė kaluares” vėllim poetik, “TOENA” Tiranė.
2. “Kam emėr Ilirie” (I have an Illyrian name) shqip - anglisht “Marin Barleti” Tiranė 2011, botuar nėn kujdesin e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, pėrkthyer nga Dritan Kardhashi W.P.S
Ka nė proces botimi librin nė gjininė e prozės
“Dielli i jetės sonė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty
MesazhTitulli: Re: "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada   "Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Kam emėr Ilirie" vėllim poetik nga Shejmondė Paēarada
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: