Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:42 pm

RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL
I FOKUSUAR POETI QERIM RAQI (SUEDI)
PJESĖMARRĖS NĖ SIMPOZIUMIN E KATĖRT NDĖRKOMBĖTAR “LIRIZMI NĖ LETĖRSI” 15-18 PRILL 2011 TIRANĖ - PRISHTINĖ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:42 pm


Pėrpjekjeda e pėllumbave ikur me dhunim e mbartur nė njė poetikė botėmadhe
Shėnime mendimore nė udhėtimi poetik pegasian
Nga Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:43 pm


Hyrėsi e konfiguruar

Vetmia e ardhur nga mungesa e asaj duke arritur njė tkurrje tė Universit vetiak dhe tė viteve qė humbasin trajtat...nė njė mall pėlcitės.
Gjallimi dhe vrasja, mjegullnimi i kujtimeve dyngjyrorėsh dhe fanitja e tyre nė njė mjegullim tė ēuditshėm prodhojnė njė dorė shtrėnguese fyti.
Me njė penelatė artistike e mbushur me figurim poeti zezė-bardhė bie nė rrjetėn e kujtimeve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:43 pm

1.
Poetika e Raqit pikturon elementė natyrorė poetencialė, viziton gjeografi shpirti shpėrthyes,...

Psikologjia poetike ka aftėsi “pastrimore” nė mendjen njerėzore, nė harlisjet, gėzimet, trajtat e jetesės. Nė kėtė lidhje Unė- Ti, ku poeti shfryn ndjenjshėm, pėrflet mungėtimin, lėkund tempujt e fjalės sė asgjėsė, thikon prerjet jetėsore, duke bėrė zbulesa tė ēuditshme; hyn nė njė proces pastėrtimi tė jetės nė tė dy pronorėt, por ndesh nė njė tmerrėsi papastėrtimi mendor...
Njė perde qė bie pas shumė tė thėnash therėse pėr rrugėtimin absurd, ku nė teatrin abstrud luhet nė rolet e tė dėgjuarve nė romantikat dhe trimėroret e botės, apo nė lidhėsinė notatore tė lirės orfejane… Gjithė ky rrugėtim “dekantor” ėshtė njė lotim nė qenien e shndėrruar nė njė lodėr nė tė cilėn rrokulliset jeta e poetit emigrant … Loja “fyti” nė kryelojė qenien e tij dhe shfaq aktet njė teatralitet i paramenduara nga loja e ustallarėve dhe i paditur nga protagonisti rrėfimor.
Shqetėsimi pėr harrimin dhe fabulimi mbi kėtė ndėrtesė harrimi, ku i kėrkohet harrimit tė mos harrojė. Njė gjetje dinamike fabulore nė kėrkesė sipėroren e pamundėsisė , por nė “balancimin” e jetėsores: kujtimi tė simbolizojė harrimin, i cili nuk duhet kurrsesi tė harrohet. Njė ndėrtim interesant nė ngritjen, konturin dhe kujtimin e harresė sė harrimit... Nė kėndvėshtrimi e parė tė mos arsyetimit kjo qė parashtruam mė lart mund tė duket lojė frazimi, porn ė aspektin arsyetor ėshtė e pranishme dhe flet qartė nė kronikėn poetike…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:43 pm

Proces harrimi apo proces kujtimi.. Njė mėdyshėsi qė e zgjidh shėnja e pikėsimit mendimor...
Procesi i harrimit dhe i apelimit pėr tė kujtuar ndjesi tė pėrflakura krijojnė njė tablo kontrastuese tė njė krijimi pėr Trojėn vetiake, por qė kjo krijon edhe njė lidhje emri, njė lidhėsi tė brendshme... Harrimit i ėshtė ngritur njė pėrmendore... Njė vdekje e paramenduar, e cila e gjelberon ikjen, pas nje dashurie...
Poetika e Raqit vizaton elementė natyrorė poetencialė, viziton gjeografi shpirti shpėrthyes, ku interpretojnė sytė mjeshtėrorė, gjuha, kėnaqėsia e “harbuar”, e cila evidenton qelizash tė harlisura, kujtesė pasthirrmore e ofshanore... Prezenca e njė lirike tė dimensioneve tė tjera tė sapolėvruara, ku toka mbetet statike dhe rrotullimi tokėsor zėvendėsohet me njė rrotullim tė qenies shpirtėrore, ėshtė befasuese dhe pėrdoret mjeshtėrisht pėr rritje tė nivelit krahasues.
Figurimi ėshtė prezent dhe i jep domethėnėsi figurative poezisė heshtje – rėnie - perandorėt dhe nė burimin fjalor tė figuruar buisin gjithė shpresėmirat.
Shpesh here ose nė tė shumtin e rasteve poezia e Qerimit merr formate tė bukura natyrore dhe klimatike, “mbushet” me elementė tėrheqės klimatike dhe natyrore siē e cekėm pak mė lart , por ajo qė e shquan ėshtė efektprurėsja e madhėshtisė, bukurisė. Njė lidhėsi e bukur e prezencės sė “bukurisė” natyrore dhe objekteve tė rėndėsishėm tė tokės, tė cilėt, jo kurrsesi, nuk arrijnė tė ndalin vrullin rrotullimor. Pėrshfaqet me natyralitet: fundosja e Kepit tė Shpresės sė Mirė, fundosje figurative... Mungesa ndal lumin, burimin e asfikson, i heq prezencėn e rrjedhjes aq shumė tė pėlqyer pėr pėrrenjtė. Bukur nė kėtė mungesė, apo mosprezencė: “ E dashur, po mė del nga kufijtė”.., Procesi i thyrjeve njerėzore jepet i figuruar nė thyrjen e zemrės... Vertikaliteti dhe natyraliteti ndihet nė pritjen e fituesit tė kėnaqėsisė poetike apo tė tjrrėsit tė saj. Mbi tė gjitha vlerėohet....
Nė shumė nga krijimet qė kanė sfond tė jashtėm dashurimin parapėrgatiten kushtet pėr takimet, thyerjet,... Thyerja e zemrės nuk dallohet, pasi nuk jep shkrepėtima... Fabula e pėrzgjedhur te poezia “Kur thyhen zemrat” ėshtė superdinamike.
Krenimi pėr banesėn e tė prenjtėsuarve pėrligjet .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:44 pm

Nė tėrėsi libri poetik ““Gjak nė mallin tim”,” i Qerim Raqit ėshtė njė lirikė moderne impresioni dhe reflektimi


Poezia e Qerimit ėshtė njė poezi e shndėrrimit, njė poezi qė mbart krahasime ngacmuese, “tė papėrgjegjshėėm” nė kuptimin thonjzor.
Poezia ngjitet nė qiellin orfeik nė tė cilin poeti me pastėrti mendimi “fluturon” i trupėzuar, i trudyzuar dhe me zė kumbues orfeik, por lira orfeike ėshtė kėputur... Ka marrė me vete kėrkimin, Euridikėn, shembėllimin penelopian, dyshesėn pėr frymėmarrjen pa rėndėsi, pa “shpirtin” binjak... Duke u mbėshtetur nė krijesa tė tilla si: Alfabeti i durimit, alfabeti i shpirtitt, kapitull i vjedhur jetės sate , referimi tek ajo qė nis poezinė pėr nė njė rrugė ndenjėsore.. dhe nė njė mėnyrė tė lexuari nė tė dy kahjet, duke arritur nė njė mosfrenim djegieje e, vetėm e vetėm pėr tė mosdalė prej shpirtit, i cili “nėpėrkėmbet” nga ndjenja e pushtuar, e largėsuar me veprim me rreze tė madhe sakrifice, poeti stacionohet dhe vret mendjen figurshėm pėr rrugėn dhe pėr ecjen e mėtejshme.
Nė tėrėsi libri poetik ““Gjak nė mallin tim”,” i Qerim Raqit ėshtė njė lirikė moderne impresioni dhe reflektimi, nė tė cilin interpreton ndenja shpirtėrore ndryshe nga veprat klasike, por me pėrbashkėsi dedikimi dhe krijimi i tablove poetike nė qiej orfeikė, nė njė spostim ireal, tė fantazuar, por me ndodhėsi e ngjarime tė piktuara nė ambient tokėsor, nė jetėn reale tė pėplotuar me fenomene jo dhe vullnetore, por tė diktuara deri nga ndezje trunore...... Si rrjedhojė e kėsaj metodike tė pėrdorur nė krijesė, leximi fillon nė qiell orfeik dhe pėrvijohet nė prezencė me njė ndezje mendimi, ndezje trunore, ngjizje krijese mendimi dhe ndjenje. Ajo lėviz nė katėr pikat e horizontet dhe kudo reflektohet. Poeti i ngritur nė kėmbė sodit, pėrflaket, ndizet, dėshpėrohet, malleėngjehet, hedh momentin e papėrsėritshmė, lodhėsinė, luftėn ndaj pėrgjumjes, lan sytė herė pas herė me mendimin, duke u shndėrruar nė njė kundrues i gjithmomentshėm me njė “imponim” tė paimponuar freskues trunor... Ai shndėrrohet nė kapitull, nė faqe libri, nė absurditet, nė mosqenie, nė mosekzistencė, vetėm tė diktohet nga “Penelopa” e humbur, .... pėr t’u synuar nė “planet “ e mosvetmisė dhe nė njė rėnie jo meteorike dashurore...(dritė, ndezje, vėrshim, pėrshkrim distance dhe humbėsi), pormbajtje mendore mbushamendėse...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:44 pm

2. Apelim i begatimit tė tokės

“Kthehuni Pėllumbat e mi tė bardhė...”
Teoria e mbushur e kthimit pėr begatim

Nė kapitullin e dytė tė librit ndesh njė apelim tė poetit ndaj Pėllumbave tė ushqyer me gjak dhe tė ikur si rrjedhojė e gjuajtjes me “gurė” qė tashmė janė tė kuqasur, tė gjakosur nga gjuajtjet... dhe tė ėprfunduar nė gjyqe madhorė pėr dėnime kapitale... Ikėn Pėllumbat tė detyruar nė Qiej vedhacukė me kokė kthyer pas...
Njė shtegtim mallor, krahasimi qyqor nė njė shpėrndarje pikė e pesė.... krrokama korbiane pėr pėllumbat e ikur dhe pėr vėrtitjet e tyre tė pafat nė kurmin e Botės, duke lėnė “kafazin e bukur”; ikja dhe fashitja e kėngės sė pėllumbave, shtegėtimi i tyre i pafat, humbja e ngjyrimit tė bardhėsisė nga tejikja, nga tejstėrmundimi.. Poeti kėrkon rikthimin e pėllumbave pėr tė gjetur njė pritje tė etur... Mallimi i Bjeshkėve tė Nėmuna ka arritur nė njė gradė tė madhe pritjeje...

Nė atdhe tė vriteshim nė betejė nga njė
plumb,
a kėtu tė vdesim nga malli tė bėhemi
shkrumb?

Kjo poezi nė tėrėsi ėshtė njė poemth pėllumbimi, e cila zbraz nė hemisferat trunorė njerėzorė gjithė atė histori makabre, gjithė atė pėrpjekjadė tė pėllumbave pėr tė fituar lirinė, gjithė atė sakrifikadė njerėzore tė simbolizuar nė “pėllumbim”... Apelimi kulmon: “Pėllumbat duhet tė kthehem me ngjyrėn e tyre tė bradhė, tė bardhė...”.

Nė konak tė huaj do t“i bėjmė jetėvdekjet,ē gjuha do tė na lidhet nyje malli, tė na mbytė,....

Verbėrimi homerian, pritja e verbėr e motrės , mosleximi homerian dhe mos kthimi sinjifative pėr ēdo lexues shkronje dhe fraze… ėshtė njė gjetje spikatėse ...


3.. “Ti kėngėn mos e ndal, biri im, vallėzo mbi varrin tim,...”.
Njė zbulesė madoniane nė disa poezi tė pėrmbledhura nė lirikat e gjakėsuara, ku princėzon gjaku i derdhur nga “plane sakrifikimi”; ēuditėrisht syri i poetit dikton bashkime Hitler- Maltus, ish mendimtarė tė kundėrt tashmė tė pėrafėruar njėri me tjetrin pa burrėri dhe mbrojtje tė teorive tė tyre, shkrirje tė paramenduara, pra njė njė amalgamė idesh dikur qė luftonin njėra – tjetrrėn, pa mėdyshje pėr tė fronėzuar...
Legjenda nxjerr flakė nga goja… Kėputur telat qė shoqėruan me nota kėngėt dhe mbretėrim mallkimi…

Ademi pėr njė oktavė mė lart
shtrėngon telat e qėndresės akordit tė
gjakut;

Eh, kolla e keqe e vjeshtės!....
Poeti mbron emrin dhe identitetin : tė mos na pėlcasė emri si kripa nė zjarr,...

Poeti kėshillon brezin tjetėr: “Ti kėngėn mos e ndal, biri im, vallėzo mbi varrin tim,...”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:44 pm

Mosrėnie tė rėnėve me gjak, homazhimi poetik

Nė lirikat e gjakut ėshtė njė histori poetike pėrmbledhėse e gjakut tė tė rrjedhur, tė detyruar, tė gjakut tė masakruar nga xhelatimet dhe mendjet e ndezura.. Maskaradat mė ēnjerėzore ndaj nėj populli heroik, i cili kėrkonte lirinė e vet... nėpėrmjet njė ngritje gjithėpopullore, duke u munduar tė ēmontojė Perėndorinė e etur tė gjakėsimit tė detyruar, dje tė eliminimit ..., tė cilėt kėrkonin tė shfytyronin gjithēka: shpirtin, qytetin, tokėn, qiellin, diellin, hėnėn, traditėn, barin, pemėt, lumin, giurėt, duke i veshur me veshje mendore dhe trupore tė masakrimit...
Duke perifrazua, duke krahasuar e motivuar poeti sjell panoramat makabre tė ndezjes, tė zhdukjes, tė eliminimit makabėr dhe tė humbjes sė jetėve... nė trajta heroike dhe nė njė sakrificė tė tejskajshme... me tė vetmen objektiv madhor: Rilindje dhe mosecje nė kėtė rrugė gjaksimi tė paturp... dhe tė pashembullt... Trutė e ndezur hakėrrojnė dhe diktarojnė pėr tė mbajtur tė pranguar dhe synimet e tyre. Njė simfoni gjakėsore...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:45 pm

4. Pikturimi i gojės sė ligė tė Botės...

Vizatimi dhe pikturimi i gojės sė ligė tė Botės... duke sajuar thashethemnajat dhe pėrrrallėzimet.. Trasformimet mendimore nėpėrmjet gjesteve tė artikuluar: gjykim, paradoks, vdekje fjalore, puthje jude, prezencė e gjakut nė mendim, ulje nė sofėr kuvendimi tė rrugėve tė vetvetes dhe dialogimi, pyetja e madhe pėr ku dhe ku nisja... enxjer nė kėtė fundkapitull libri poetin tė pjekur dhe tė arritshėm nė synimet e tij.
Detyrimisht qė duhet pėrgėzuar pėr arritjet nė kėtė libėr tė tij, tė cilat u sintetizuan dhe nė shėnimet mėlartme mendimore , por ai e di se poezia ėshtė njė gjini qė kėrkon gdhendje, kėrkim figurimi, eliminim tė rrėfenjės, frymėmarrje me tė dyja bronket, t’harrje dh erikthim disa herėshe pėrpunuese.
Evidentimi i poezisė sė tij dhe stacionimi im nė kėtė libėr , tė dytin tė tij tė pėrkthyer edhe nė anglisht, ėshtė njė stacionim i bukur nė kėtė rrugėtim profil, qė poeti Qerim Raqi e meriton evidentimin dhe ėshtė njė poet pretendues nė letėrsi me vullnetin qė e karakterizon dhe dėshirėn e pėrflakur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:47 pm

Si pėrfundesė:
Ndaj ky vėllim poetik ėshtė njė sinkronikė poetike, njė kėndvėshtrim i ngjarjeve dhe fenomeneve jetesore nė njė kėndvėshtrim syri tė mprehtė dhe tė bukur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:47 pm

QERIM RAQI ka lindur mė 22 mars 1965 nė Dradhishtė tė Obiliqit (sot Kastriot). Ka studiuar Letėrsinė dhe Gjuhėn Shqipe nė Fakultetin Filologjik, nė Prishtinė. Nė Halmstad tė Suedisė ka studiuar programin studimor “Kultura dhe Komunikimi”, me lėndėn kryesore Letėrsi Komparative. Punon mėsimdhėnės nė Halmstad. Qerim Raqi jeton nė Varberg (Suedi).
Ėshtė anėtar I LNPSHA “PEGASI” Albania.
Veprat e autorit : “Gjak nė mallin tim”, vėllim poetik 2010, botuar nga Shtėpia botuese ‘ERA” Prishtinė
“ORPHEUS’S BROKEN LYRE”(LIRA E KEPUTUR E ORFEUT) ėshtė vėllimi i dytė poetik i poetit nė anglisht , botuar nga Shtėpia Botuese “Marin Barleti” Tiranė, 2011.
*
“Sa mė shumė shtohen autorėt, aq mė shumė mungojnė krijuesit! Kjo nuk vlen pėr Qerim Raqin. Vėllimi poetik “Gjak nė mallin tim”, ndonėse ėshtė libri i parė i tij , fuqishėm dėshmon se kemi tė bėjmė me njė krijues tė mirėfilltė... Nė kohėn e prozės, ky poet, me pėrkushtim gdhEnd vargje, tė cilat, edhe pse tė ndara nė poezi dhe cikle poetike, mund tė lexohen si njė poemė moderne, qė pėrfshin tri kohėt ekzistenciale tė shqiptarit: para , gjatė dhe pas luftės...
Ėshtė kjo njė poezi nė tė cilėn ndjenja dhe mendimi shkrihen nė vargje tė frymėzuara, tė cilat jo shpesh na bie fati t’i lexojmė.
Dr. Sali Bytyēi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:48 pm


Poezi nga Qerim Raqi KOSOVE (SUEDI)
LOJĖ TEATRALE

Si njė top i shqelmuar,
u rrokullis jeta ime
dhe hyri nė jetėn e saj.
Ajo e pranoi pa hezitim
dhe tėrė qenien time
e shndėrroi nė lojė,
tash e dhjetė vjet lojė- lojė
dhe plojė;
herė bėhesha Orfeo,
herė Romeo
nė lojėn e ēuditshme
tė Euridikės sime,
lojė kukullash
e pėrrallash magjepsėse
nė Teatrin Absurd
tė Dashurisė,
derisa ra perdja.
(Varberg, 27 mars 2000)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:49 pm

KUR BĖJMĖ DASHURI

Toka nuk sillet,
rrotullohemi ne.
Bota
Rrudhet, mblidhet nė ēast
kohėhapėsira
(nė vdekjen e vogėl
sytė tanė
Diell);
fluturojmė
si Ikari afėr diellit
dhe s“digjemi.
Nė ballin tim shkruhet
kujtesė e ofshamės sate,
gjuha jote vizaton
harta tė pista gojės sime,
Gjeografia e shpirtit zgjerohet
nė nivel qelizash,
kėnaqėsia kėnaqet,
kur bėjmė dashuri.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:49 pm

NĖ SYTĖ E TU

Nė sytė e tu
kam lexuar mė shumė
se nė tėrė letėrsinė botėrore,
Nė shpirtin tėnd
luftėrat e tė gjitha luftėrave
i kam ndjerė
nė heshtjen tėnde,
tė gjitha heshtjet e botės
kanė rėnė, si perandorėt
nė fjalėn tėnde.
tė gjitha shpresat…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:50 pm

GJEOGRAFIA E MUNGESĖS

Po e fshin vetveten nga harta, e dashur,
lumin po ndal, burimit
ia mbyll derdhjen,
po e gėrryen dheun nėn kėmbė,
rrėshqitja jonė shtratin si po e shtron,
dalėngadalė fundos Kepin
e Shpresės sė Mirė,
po e fshin
nga harta ime, vetveten...
E dashur, po mė del nga kufijtė,
pėrtej mallit po mė rrėshqet,
gropėzave tė zhgėnjimit
po merr thua,
gjak po mė merr nė krua.
E dashur,
po fshin vetveten
nga harta gjeografinė tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:50 pm

KUR THYHEN ZEMRAT

Nuk bėhet asfar zhurme,
nuk kėrcet dyshemeja;
kur thyhen zemrat, asgjė nuk kėrcet,
thyerja kryhet nė heshtje varri,
nuk tė qorton kush,
as kėrkohet shpagim;
kur thyhen zemrat,
askush nuk mbledh pjesėt e thyera,
s“flitet pėr asimetri copėzash,
krisma bėhet nga brenda.
nė qeliza pėlcet diēka ndėr vena.
gjaku ngrihet nė cast, akullohet,
thyerje e ēuditshme
thyerja nga largėsia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:50 pm

NDEZJA E VARGUT

Jam unė
apo fryma jote
qė mė dehėn
frymėzimin?
Merr trajtė vargut im,
nuk po shkruaj unė,
vetėm ndjenjėn paksa po e shtrydh,
po e ndez.
Ti
nė vargun tim
rritesh,
nuk kanė vend fjalėt
tėrė hapėsirėn ke zėnė,
vargu merr zjarr.
digjet vargu im,
aromė jotja puthja shkruan.
fjala nuk mė bindet,
Ti mė djeg
Vargun,
Shkronjat…
Do tė mė djegėsh tė tėrin?
Jam unė a ti
qė mė shkruan
vargun tim?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:50 pm

EURIDIKA

Sonte qielli im ėshtė Orfe…
Nė dhembjen time thika, malli a zjarri?
Euridikė- kėrkim i amshueshėm, lira ime e
kėputur
dymijėvjet pritje, njėzet vjet durim Penelope,
fragmente ditėsh kujtimesh…
Zėri im ka diē orfeike sonte…
Ē“rėndėsi ka frymėmarrja pa ty?
Jam bėrė zė i shterur, fytyrė jotja
para portės, ku ndahet mbretėri e jetės dhe
vdekjes,
ta humbas kushtin, me zotat tė pėrballem;
tė mėsoj alfabetin e durimit,
sot kėtu do tė kisha prania ime, unė ti
s“do ekzistonte joekzistenca,
kryqėzim nė hapėsirėn e vdekjes
sonte,
qielli im - Orfe...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:51 pm

ZOGJTĖ E QYQES

Mbetėt
tė mbeturit e botės,
qyqe,
pa ēerdhe, mbetėt
zogj tė qyqes, tė plagosur
pa flatrim,
do tė bini klluq,
deri nė kthimin tuaj,
pikė e pesė nėpėr botė
mbetėt,
zogj tė qyqes...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:51 pm

KTHEHUNI PĖLLUMBAT E MI

Nisuni pėllumbat e mi, kthehuni
nė kafazin tuaj tė pėrjetshėm,
nisuni me dritėn e diellit,
me kėngėn e gjelit tim, nisuni,
pėrgjakni flatrat nė flatrim.
Sa vite u bėnė
dhe unė i shurdhėr po vdes
nga krrokamė e ēmendur korbash tė zinj...
Sa vite e kėnga e pėllumbave tė mi askund...
Kush u ndolli, kush u mikloi, kush
ua trazoi folenė?
Nisuni, or tė bekuar, nisuni
me flatrimin e qetė tė mallit,
pėrgjakini flatrat me kėto Laraska tė Verdha,
qė i bien vėrdallė qiellit tim tė trazuar,
ejani, tė bardhė, kthehuni
rrugės sė gjakut tim...
…
Nuk dija ē“tu jap pėr mėngjes
dhe u dhashė pika tė gjakut tim,
pėr drekė s“kisha tjetėr veēse gjak.
Me gjakun tim ju ushqeva pambarimisht
dhe qeshja si fėmijė
tek i shihja korbat nė ikje.
Me erėrat e veriut mė ikėt
u zhvendosėt nga trungu shekullor
njė togė barbarėsh ndiqnin, digjnin
dhe ju ikėt ndajnatės sė heshtur,
pikė e pesė shtigjeve tė huaja
nė mjegullnaja kah Akullnaja
Eldoradon askund s“e patė,
fluturuat mbi qiej tė verdhė
qiej tė ftohtė,
qiej tė
panjohur,
...
I zi qe flatrimi juaj
rrathėve tė qiellferrit dantesk.
Atė ndajnatė diēka krisi brenda gjakut
e lehjet e qenve tėrė natėn s“pushuan,
tani po zverdhohet qielli, pėllumbat e mi,
e dielli rrudhet i padukshėm nė mjegullnajė,
ca re tė zeza po mė rėndojnė kafkėn,
nėn hijen e blirėve heshtja
hedh vallen me korbat gjykatės,
as kėngė, as zog, as fjalė
togje-togje rrugėtimi juaj i pafund;
nga krrokamė korbash u shurdhua Zoti.
Kthehuni rrugės sė gjakut,
pėrgjakni flatrat nė gjakim tė Diellit,
kthehuni, o pėllumbat e mi,
gjurmėt e gjakut gjeni
kreshtave tė historisė,
(gurėt qė ju goditėn aty janė skuqur)
kthehuni rrugės sė gjakut,
pėrmbi Bjeshkėt e Nemuna fluturoni
(foleja tragjike e dashurisė dymijėvjeēare)
Kthehuni, o pėllumbat e mi,
pėllumbat e mi tė mirė,
pėllumbat e mi tė bardhė,
se ky qiell po vdes prej pikėllimit,
kthehuni ngjyrės suaj,
o pėllumbat e mi,
tė gjakut tim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:51 pm

KUR UDHĖTOJ PĖRMES
ZEMRĖS

Digjem,
kur lundroj i heshtur
nėpėr detin e shpirtit tim
anije e Katonit,
pika malli valė vetmie
mė gllabėrojnė,
dallgėt deti gjak
pikoj,
mė orfeizohet malli,
kallet,
kur
udhėton
nė mua
malli pėrmes zemrės
nė heshtje,
kur udhėtoj,
nėpėr shpirtin tim,
pėrmes zemrės,…
nga malli
i papėrmbajtur
digjem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:52 pm


SONET SHEKSPIRIAN I
FUNDSHEKULLIT

Gjaku do tė na mallkojė, na pėrfshiu zezona,
qielli do tė mėrrolet, nxihet nė tė ziun mot,
varret do tė ēohen peshė thirravajeve tona,
si fantazmė Hamleti, o Zot!
Nė konak tė huaj do t“i bėjmė jetėvdekjet,
gjuha do tė na lidhet nyje malli, tė na mbytė,
tej “Urės sė Qabesė” ashti do tė na mbetet,
derisa vetveten ta hamė, tė na mbesė nė fyt,
i akullt kėtu dielli, buka shumė e kripur,
ankthi s“na lė tė qetė, shpirti na kjason,
kur emri tė na tretet qenia, tė na ketė ikur,
ndėrgjegje e vrarė dilemėn tonė shalon.
Nė atdhe tė vriteshim nė betejė nga njė
plumb,
a kėtu tė vdesim nga malli tė bėhemi
shkrumb?
(Vänersborg, tetor 1992)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:52 pm

RILEXIM NĖ ANTIKĖ

Mos lexo Homerin, motėr,
ti di vetėm tė presėsh, tė presėsh verbėrishtm
shfleton kohėn e humbur, verbohesh
hyn nė botėn qorre,
lexon verbėrisht Homerin beson,
di gjithēka pėrmendėsh, motėr,
pėr Itakėn, mėritė e Perėndive i sheh, i ndjen,
hapėron nė rrugėn e gjatė
tmerrėsisht tė mundimshme
dhe ti Homerin e verbon prapė,
Ti di vetėm tė presėsh verbėrisht tė presėsh
kthimin njėzetvjetė, njėqindvjet, medet,
dhe asgjė nuk ndodh me mua asgjė.

Ti mund ta hash krejt pritjen tėnde,
pėr njėzet vjet tė bjerė borė nė Itakė,
dhe unė dhjetė shpirtra t“i ndėrroj, motėr,
njėqind,
e rrugėn ta humbas pėrsėri;
gjysmėOdise pėrherė nė udhėtim, o Zot.
Motėr, mos lexo Homerin…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:53 pm

VALLĖZO, MBI VARIN TIM


Kur stuhia tė kalojė, rrėmeti
uragani i ēmendur
ti kėngėn mos e ndal, biri im,
vallėzo mbi varrin tim,
kur ikjet tė kthehen nėpėr shtėpitė e
djegura,
nė pluhurin e librave tė shkrumbuar,
nė copėzat e eshtrave tanė tė mbetur tė
djegur,
shkruaje fjalėn “Kosovė, biri im,...
vallėzo mbi varrin tim,
kur copėzat t“i bėsh bashkė, eshtrat tanė,
s“ka rėndėsi nė janė tė tėrė, syri i nxjerrė
a kafka e shkėputur, nofulla e dalė jashtė a
fytyra e shprishur,
s“ka rėndėsi a e gjen njė kokė nė Raēak
a zemrėn nė Bajgorė,
njė kėmbė nė Likoshan a duart nė Llaushė,
mblidhi me kujdes,
bėji bashkė si idealin, si atdheun,
biri im, vallėzo mbi varrin tim
kafkėn time mund ta gjesh kudo
afėr njė bombe, tutje njė cepi,
ti ruaju, kujdes!
Nė puse mund tė mė gjesh,
nė pluhurin e arės sė shkrumbuar
ti gjurmo, o i gjallė, kudo gjurmo,
gjurmėt e barbarisė tė pashlyera
nė faqen e zezė tė historisė...
Vallėzo mbi varrin tim!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi EmptyTue Mar 01, 2011 1:53 pm

TĖ RĖNĖT

Asnjė pikė loti, asnjė
fjalė dhembjeje,
asnjė gjamė burri, vajtim
gruaje, britmė fėmije,
mos u vishni nė zi,
asnjė kurorė, lule
mbi barkun e tokės, trupat
tanė tė njomė
ne vetėm sa hymė
nė thellėsinė e kėsaj toke,
mbi supe pėr ta mbajtur
mosrėnien tuaj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty
MesazhTitulli: Re: Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi    Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pėrpjekjeda e pėllumbave “Gjak nė mallin tim”, Qerim Raqi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: