Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro Empty
MesazhTitulli: "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro   "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro EmptyMon Feb 28, 2011 11:39 am

“Pėrrallė nga e kaluara” njė film i regjisorit Dhimitėr Anagnosti
Nga Voltiza Duro
Njė hyrėsi e nevojshme pėr njohjen e komedisė sė lidhjes

“Pėrrallė nga e kaluara” njė film i regjisorit Dhimitėr Anagnosti, i realizuar mjeshtėrisht nė vitin 1987, i cili bazohet mbi subjektin e novelės ēajupiane “Katėrmbėdhjetė vjeē dhendėr”. Nė formėn e tij paraqitėse ėshtė njė trajtesė risi e filmėzuar me nė njė interpretim real dhe tė ngjyruar tė aktorėve shqiptarė, tė cilėt sjellin nė trajtėn e njė “pėrrallėzimi” fragmente jetėsore tė jetės -njė superkomikė tė ndjeshme, ku protagonistė tė njė lidhje martesore Marigo (Elvira Diamanti) dhe Gjino (Admir Sorra)…
I konceptuar nė trajtesė dhe nė njė realitet tė dukshėm ekzistues tė lidhjes martesore me diferencė tė madhe moshe me njė dialog dhe rrėfenjė dinamike…, filmi tėrheq vėmendjen pėr dėndėsinė e tij tė veprimit. Njė realitet ky i dhimbshėm: njė djalė 14 vjeēarr i parritur ende pėr tė arritur natyrisht nė moshėn martesore, martohet me njė vajzė tė rritur. Nė kėtė film del nė pah pra Marigoja njė vajzė e detyruar pėr t’u martuar me njė djalė tė vogėl. Nėpėrmjet njė grotesku dhe njė teatraliteti tė dimensionit tepėr komik Gjinoja merr me naivitetin e tij njė detyrim nė ” shndėrrim tė njė burri tė zotė” pėr tė merituar kėtė martesė tė detyruar … Mjedisi pėr rreth, ambjenti, personifikon me radhė njerėzit e afėrt, tė cilėt interpretojnė rolet e tyre nė kėtė ”pėrrallė”, duke sjellė galeri tipash tė krahinės nga ėshtė vjelė ky subjekt. Vangjeli (Robert Ndrenika) dhe Tana (Hajrie Rondo) sjellin psikologjinė ekzistuese tė martesės me kėtė diferencė moshe, ku vetėm dhėndri Gjino, pavarėsisht nga mosha e tij e vogėl duhet tė pozojė dhe tė aktrojė rolin e njė burri tė vėrtetė. Njė komedi kjo e njė padrejtėsie tė madhe shoqėrore, ku tė dy protagonistėt nė kėtė martesė , janė viktima tė forta shoqėrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro Empty
MesazhTitulli: Re: "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro   "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro EmptyMon Feb 28, 2011 11:40 am

Refleksionet e protagonistėve
Marigoja mbushet me mllef pėr kėtė ngjasi dhe gjithė bota e saj psikologjike drejtohet e rrotullohet me veprimet e saj ndaj kėsaj lidhjeje, gjoja tė respektueshme prej saj dhe me qėndrimine saj tė jashtėm kėrkon tė bindė pėr kėtė qėndrim tė saj. Ajo nė tė gjithė kėtė kompleks pėrrallė sajon me intuitėn e saj veprime plot mllef, inat dhe kundėrvepron me intuitė ndaj gjithė atij rrethi shoqėror e familjar, qė sajoi kėtė lidhje martesore, veprime te menduara kundėrvepruese pėr t’u hakmarrė ndaj kėsaj moslirėsie zgjedhjeje dhe prangimi tė detyruar.
Ajo, gjoja respekton lidhjen me Gjinon e saj, duke e konsideruar burrin e saj tė “ligjėruar”, por kėrkon lumturinė dhe dashurinė e vėrtetė me tė dashurinė e saj (interpretuar nga Xhevdet Ferri). Nė kėtė galeri tipash komikė personazhesh aktron dhe trazohet njė fshat i tėrė nė jetėn e tij shoqėrore dhe nė ekzistencėn zakonore.
Gjinoja lot rolin e njė burri tė rritur para kohe nė bazė tė instruksionit nėnė – baba, ku rolin parėsor e luan nėna, e cila mundohet ta psikologjizojė nė veprimet e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro Empty
MesazhTitulli: Re: "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro   "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro EmptyMon Feb 28, 2011 11:40 am

Rrjedhimet filmike tė realizuara mjeshtėrisht nėn kujdesin regjisorial
Psikologjia e personazheve te “Pėrralla nga e kaluara” vjen nėpėrmjet tė afėrmėve tė vajzės dhe djalit (prindėrve tė Gjinos), por edhe nėnės sė Marigosė (interpretuar nga Mimika Luca). Vetė personazhet e tjerė tė filmit si Prifti (Xhemil Tagani) Maliqi (Zef Mosi) apo gruaja thashethemnajė Kote (Mira Minga), plaku i sertė (Birēe Hasko) e tjerė, pasqyrojnė pėrfaqėsuesit tipikė dhe interpretues kryesorė nė proceset sociale dhe jetėsore tė njė fshati, ku fjala e tyre herė peshon e here sėmbon, herė godet e herė ironizon, herė transmeton dhe herė ruhet, por e mbėshtjellė kjo me njė sarkazėm goditės dhe pėrhapės nė ambient. Regjisori ka ditur qė, nėpėrmjet kėtyre personazheve, tė pasqyrojė nė sekuencat e gjithė filmit kėtė dramė jetėsore, ku shkėqen komedia e saj, e ndėrlidhur kjo me njė rekuizitė (veshje) tipike tė trevės sė autorit, nė tė cilat tregohet veshja karakteristike nė momente tė pėrditshme, nė ceremoni martesore apo nė ceremoni tė tjera fetare...
Prezencėn e gjendjes shoqėrore, tė klasės qė u pėrkasin personazhet regjisori , skenografi e realizojnė edhe nėpėrmjet veshjes duke dhėnė tablo tė forta jetėsore si dhe tė skenave dhe mizaskenave kundėrvepruese... Kėshtu veshjet e familjarėve tė Marigose janė tė arnuara dhe tepėr tė thjeshta. Kjo justifikohet edhe me fjalėsin e pikėlluar tė nėnės sė saj: ” Po jemi tė varfėr moj, fukarenj... Edhe tani qė doli fati nuk do t’i...” . Kėto frazime tė saj janė shoqėruar me njė muzikė dėshpėruese nė sfond , tė realizuar mjeshtėrisht edhe nė tėrsinė e filmit nga kompozitori i talentuar Limos Dizdari. Nga ana tjetėr tregojnė varfėrinė e tejskajshme qė kishte pllakosur nė shumicėn e familjeve shqiptare tė asaj kohe. Fati i vajzės atėhere nuk predispozonte pra lumturinė, por njė jetė tė mundimshme, pa dashuri, e krijuar si e tillė nė emėr tė forcės sė zakonit, qė shkatėrronte nė mijėra pjesė botėn e thyeshme femėrore.

Martesa n ė traditėn zakonore
”Pėrralla nga e kaluara” pėrcillet me njė aftėsi realizuese e plot dramatizėm nga kohėt e kaluara, duke tipizuar realitete tė hidhura, gjymtime e fenomene sociale. Ky film nėpėrmjet njė gjuhė plot ngjyrim shpalos fytyrėn e lidhjeve zakonore jo normale tė njė realiteti tė hidhur, ku vajzat e klasės sė ulėt shoqėrore (tė varfėr) janė tė detyruara edhe nga familja e tyre e nga zakonet tė martohen me djem tė klasės sė pasur nė moshė mė tė vogėl se e tyre.
Regjizori i filmit, Dhimiter Anagnosti, qysh nė titullin e filmit paralajmėron shikuesin se kjo pėrrallė qė vjen nga e kaluara e largėt do tė trondisė botėn e sotme, pasi vorbullat e problemeve, mė pak ose mė shumė prezente, tė minimizuara ose tė maksimizuara janė prezente, pra tė pranishme nė ēfarėdolloj epoke , periudhe, shoqerie. Nė kete film problemi kryesor qė sherben si zanafille e konflikteve tė metejshme ėshte martesa e djalit 14 vjeēar,Gjino me Marigone, njė vajzė e rritur nė moshe, qė dashuron trimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro Empty
MesazhTitulli: Re: "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro   "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro EmptyMon Feb 28, 2011 11:41 am

Prezenca e njė ironizmi therės dhe mesazhet e dhėna

Mbizotėrimi i njė drame tė tillė, ku lot e kryefjalėzon ironia therėse deri nė sarkazėm sipėrore, nėpėrmejt sė cilės realizohet nė film njė kritikė e ashpėr ndaj shoqėrisė sė asaj kohe, por edhe ndaj fenomeneve apo mbetjeve zakonore edhe tė periudhės sė sotme. Mbetje tė kėsaj ”lodre martesore” janė tė pranishme nė jetėn edhe tė sotme, detyruar kjo nga shkaqet ekonomike, ndoshta me precipitime tė vogla, pra minimizime fenomeni nė njė kohė moderne (bashkėkohore). Pra bashkėudhėtarja e kėtyre fenomeve tėrheq vėmendjen pėr kėtė fenomen tė sė kaluarės sė largėt e realizuar mjeshtėrisht regjisorialisht dhe aktrisht nė formėn e njė ”rrėfenje pėrrallė” reale, duke dhėnė mesazhe pėr ndėrgjergjėsim nė eliminimin e kėtyre fenomeneve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro Empty
MesazhTitulli: Re: "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro   "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro EmptyMon Feb 28, 2011 11:41 am

Motivet shtytėse tė krijimit tė lidhjes
Nė qendėr tė pėrrallės pra vihet motivet shtytėse tė kėsaj lidhje: interesat familjare dypalėshe. Dy qėndrimet e motivuara tė lidhjes: varfėria e prindėrve tė vajzės, tė cilėt nėpėrmjet kėsaj lidhje realizojnė njė ngritje nė status shoqėror, duke nėpėrkėmbur nga ana tjetėr dėshirat e vajzės, detyrim pra, jashtė dėshirės tė saj pėr tė lidhur jetėn dhe duke vepruar me forcė ligji i zakonit, i cili kishte karakter tė detyruarit, njė fat i vendosur nga dėshira e prindėrve, qė me kėtė pikėsynim nuk merrnin parasysh krijimin e”robinės” dhe nėnshtrimin femėror si dhe superioritetin e burrit , apo moshėn,... Mjafton vetėm realizimi i kėtyre pikėsynimeve .
Nga ana tjetėr qėndronin prindėrit e djalit tė pasur, tė cilat kishin tė drejtėn e kėrkimit, tė zgjedhjes sė vajzės, qė do tė martohej me djalin e tyre, dhe protagoniste nė kėtė ndėrmarrje kishte nė kėtė rast nėna e Gjinos, Tana , e cila njė nga kėrkesat e saj esenciale ishte qė vajza tė ishte punėtore, tė kryente punėt e shtėpisė nė njė vrojtim tė rreptė tė saj pėr tė ruajtur nderin. Kėtu hapej rruga e njė nėnshtrimi permanent tė nuses, tė femrės sė kundruar, tė udhėzuar dhe tė vrojtuar gjatė gjithė kohės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro Empty
MesazhTitulli: Re: "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro   "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro EmptyMon Feb 28, 2011 11:41 am

Njė zgjerim i qėndrimit tė Tanės dhe i psikologjisė sė femrės qė pėrfaqėson nė film
Qėndrimi i Tanės ishte sipas njė moduli dhe kodi qė i shkonte pėr shtat asaj dhe qė shpaloset nėpėrmjet sekuencave filmike qė nga bisedat me Vangjelin pėr tė gjetur njė nuse duke pėrdorur qėmtimin e deri te skenat e shtatzanisė sė shtirrur tė Marigosė dhe burrėrimit tė Gjionos (skena e jastėkut) e tjerė. Njė dramė qė kalon me peripeci tė bukura dhe komike. Preokupimi i Tanės: kėrkesa me ngulm njė nuse qė t’i bėnte punėt e shtėpisė. Pikėrisht nė kėtė pjesė del nė pah njė tjetėr problem i mprehtė qė prek pjesėn mė tė brishtė tė njė shoqėrie, femrėn. Ėshtė e trishtueshme tė shikosh nėnshtrimin qė pėrjeton femra dhe vuajtjen, si pasojė e tij. Ajo trajtohej si njė mjet pėr tė rritur fėmijėt e tė shndėrrimit tė saj nė njė shėrbėtore qė kryente punėt e shtėpisė. Tana, e ėma e Gjinos, kėrkonte tė hiqte barrėn nga supet, duke sakrifikuar tė birin e duke e pjekur para kohe atė fėmijė, duke e shndėrruar e rritur shpejt si burrė, duke sajuar shumė veprime tej moshės sė tij. Pra, stafeta e nėnshtrimit dhe pabarazisė gjinore kalon nga njė brez nė njė tjetėr, duke hedhė rrėnjėt e saj e duke sjellė veē mohim total tė tė drejtave e lirive tė femrės. Kjo padrejtėsi pėrforcohet akoma mė shumė gjatė sekuencave tė ndryshme nė film, ku gratė janė tė detyruara tė tė pėrballojnė punė tė tilla si: prerja druve, ngarkesa nė krahė, mbjellja e arave, apo punė tė tjera qė mund tė kryhen vetėm nga meshkujt. Gjithashtu atyre u mohohet e drejta e fjalės dhe e gjithė kjo ēon nė njė lodhje tė rėndė fizike e shpirtėrore. Fjalėt e Vangjelit: ”Jemi ne tė mirė, pa janė tė mira gratė”, tregojnė akoma mė shumė indiferentizmin e meshkujve shqiptarė, tė cilėt, tė fshehur nėn petkun e zakonit, iu marin femrave lirinė dita –ditės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro Empty
MesazhTitulli: Re: "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro   "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro EmptyMon Feb 28, 2011 11:42 am

Disa nga problemet e veēanta qė janė vėnė nė optikė tė punės regjisoriale
Sė pari tregohet prezenca e nje pushteti, i cili shtiret sikur zbatohet ligji, kurse nė realitet ėshtė njė pushtet ku ”kėndon” korruptimi. Njė shembėlltyrė e kėtij pushteti ėshtė pėrfaqėsuesi i tij Maliqi, i cili pėrdor frazėn e mbetur si ilustrim: ”Ligjin e bėn Maliqi” qė nėnkupton mė sė miri se Maliqi bėn atė ēka dėshiron ai dhe shtiret sikur zbaton me rreptėsi ligjin...
Fytyrėzimi i personazhit prift del me fjalėt gjoja profetike dhe tė thėna nga mendja e perėndisė, duke e quajtur veten si njeriu i Perėndisė nė tokė..., duke aluduar fuqishėm nė thėniet dhe nė veprimet e tij . Nė kėtė kontekst ėshtė dhe thėnia e tij: ”Pa vėnė dorėn nė plagė , nuk besoj...” Prifti, si njeri i besuar, kėrkon rrėfimin e individit pėr tė larė mėkatet , por edhe pėr tė pėrftuar nė veprime.
Marigoja nė kontekstin e veēantė vepron me zgjuarsinė e njė femre tė lėnduar, qė do tė marri hak dhe veprimet e saj nė film jepen shumė bukur, duke treguar reagimet e saj tė studiuara , tėrheqje tė vėmėndjes me lajkat e shtirjet, duke ironizuar me shkathtėsi veprimi e mendimi kėtė lėmsh jetėsor dhe pėrbuzės... duke lartėsuar protestėn e kundėrveprimit.
Mjedisi kundėrvepron dhe merr nėpėr gojė, siē e ka zakon, duke pėrfolur veprimet dhe duke transmetuar me fanatizėm kėtė lidhje.
Filmi jep me sekuenca tė bukur zakone tė mira tė popullit tonė si zakoni i lyerjes me mjaltė, zakoni i bukės, i fėmijės e tjerė, po kėshtu edhe traditėn e kėngės etė valles popullore.
Nė kėtė kontekst filmi ”Pėrrallė nga e kaluara” kryen njė mision tė madh pėr zgjim dhe jep mesazhe tė mėdha pėr bėrjen e njė kujdesi tė madh pėr tė flakur zakone nėpėrkėmbėse tė personalitetit, sidomos tė femrės e duke realizuar kėshtu misionin e tij filmik me sukses.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro Empty
MesazhTitulli: Re: "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro   "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro EmptyMon Feb 28, 2011 11:42 am

Interpretimi i aktorėve : i bukur dhe mbushamendės...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro Empty
MesazhTitulli: Re: "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro   "Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Pėrralle nga e kaluara " Pegasi Voltiza Duro
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: