Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:28 pm


FILLESA E LINDJES SĖ IDESĖ PĖR RRUGĖTIMIN PROFIL PEGASI INTERNACIONAL
E fokusuar poetja , shkrimtaria dhe botuesja ENRIETA SINA, TIRANĖ

LIDHJA INTERNACIONALE E POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE
“PEGASI” ALBANIA RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL
Zhvilluar nė Mediatekėn e Universitetit “Eqrem Ēabej” Gjirokastėr dhe nė sallėn e Bibliotekės sė qytetit tė Pėrmetit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:29 pm

PROGRAMI I VEPRIMTARISĖ LETRARE:

“Njeriu i Kembrixhit, krijuesja e talentuar, moduli dhe shembėlltyra e femrės shqiptare tė progresit”

(e shkruar nė sallė nė sfond)
Datė 28-29.10.2009
Gjirokastėr, Pėrmet

Nga magnetofoni nė fillesė tė veprimtarisė kėnga fituese e festivalit tė Kėngės viti 1996 “Kėnga e Lotit” kėnduar ne Elsa Lila, teksti Enrieta Sina

Ekspoze e librave tė poetes, gazetės “Horoskopi” dhe revistave pėr fėmijė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:29 pm

1. Fjala hyrėse e veprimtarisė
“Njeriu i Kembrixhit, krijuesja e talentuar, moduli dhe shembėlltyra e femrės shqiptare tė perogresit”
nga Kristaq F. Shabani, President I LIPSHA “PEGASI” ALBANIA, IWA, WPS
Tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė akt prezantues, nė kėtė spektakėl krijues, nė kėtė spikatje dinamike dhe shpalosje profili tė njė nga krijueseve mė me zė tė vendit, shumėplanshes aktive nė shumė fusha, ku toni dhe fjala e saj ka pasur peshė vijueshmėrie! Jo pa qėllim, nėn kuadrin e Muajit traditė tė letėrsisė, Tetorit, nė traditėn e vijuar tashmė pėr tė kremtuar e ligjimituar veprimtari tė larmitetit, organizohet sot nė qytetin e kreaturės sė bukur tė ēudisė, tė inteligjencės, tė arkitekturės befasuese, tė ndjenjės tė mendimit, Gjirokastrės, ky kontaktim ceremonial dhe bashkėbisedim krijues me poeten, shkrimtaren, publicisten, botuesen, personalitetin e shpallur jo vetėm nė vend, por edhe jashtė vendit, nė Kembrixh, zonjėn Enrieta Sina. Ėshtė njė nder i madh qė na bėni qė menduat sė toku me ne tė prezantojmė “aureolėn” e krijimtarisė Suaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:29 pm

Ju urojmė mirėseardhjen nė qytetin tonė, por gjithashtu shprehim edhe gėzimin, entuziazmin e tė gjithė pegaistėve, tė studiuesve, tė gjithė tė pasionuarve tė librit, tė publicistikės si dhe tė veprimtarėve progresivė, tė cilėt nuk janė sot kėtu, por ndjekin me shumė kujdes dhe admirim tashmė ēdo veprimtari qė organizojnė Lidhja e Krijuesve “PEGASI” dhe Lidhja Internacionale e Poetėve, Shkrimtarėve dhge Artistėve “PEGASI” ALBANIA, njė fizionomi tashmė e plotuar e ecjes progresive tė Letėrsisė. Dhe kjo veprimtari vjen fill pas Simpoziumit Ndėrkombėtar “MUZA POETIKE “PEGASI 2009” njė model pėr shumė organizma letrare nė shuėm vende tė Botės pėr trajtesėn dhe pėrfundimet e reja nė lidhje me Poezinė e sotme bashkėkohore, i cilėsuar ky si njė kontribut i madh nė shkėmbimin universal tė vlerave, nė zgjerimin e lidhėsisė midis poetėve si dhe i dhėnies sė mesazheve tė paqes universale nėpėrmjet veprimtarive madhore letrare, gjė qė i hap rrugėn njė Kongresi letėrsie Botėror nė vitet e ardhshme.
E nderuara Enrieta! Ju keni nė kėtė sipėrmarrje tė madhe kontributin dhe vlerėn tuaja, duke qenė edhe nė drejtim tė Lidhjes! Ėshtė detyra jonė qė nė kuadrin e pjesėmarrjes nė disa Antologji letrare, ku marrin pjesė poetė nga shumė shtete, po kėshtu edhe tė seksionimit dhe pėrfaqėsimit nė vitin 2010 nė Edinburg tė njė paneli krijuesish me zė tė Lidhjes sonė, nė tė cilin, shprehim besimin, se do tė jeni edhe ju, pėrcaktim kjo qė u bėhet veprave nė anglisht nga Organizatorėt, tė shpallim sot fillimin e kėtij prezantimi. Gjithashtu donim tė evidentonim se nė muajin Qershor nė Bukuresht tė Rumanisė u zhvillua njė Kongres letrar i organizuar nga Lidhja e Krijuesve Rumunė, me pjesėmarrje tė krijuesve nga Bota, po nė muajin Korrik nė Nikaragua u zhvillua Kongresi i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Festivalit tė Poetėve, nė muajin gusht nė Itali u zhvillua Kongresi i Poetėve Mesdhetarė, nė muajin gusht nė Selanik Greqi u zhvilluatakimi I tė rinjve (poetėve dhe intelektualėve ) tė rinj, nė muajin Shtator ai pėr gjuhėn Esperanto, muajin tetor kongresi i Poetėve indianė, po nė muajin tetor mė 23-24 nė Sarandė, u zhvillua takimi i krijuesve jonianė me objekt “Trirema e poezisė joniane”nė tė cilėn morėn pjesė krijues nga
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:30 pm

Shqipėria, Macedonia, Greqia, Bosnjaė-Hercegovina dhe Kosova… , nė disa prej kėtyre evenimenteve morėn pjesė direkt pegaistėt shqiptarė.
Ne jemi tė kėnaqur qė sot midis nesh kemi Enrietėn, kėtė krijuese tė talentuar, kėtė zonjė tė vėrtetė, pėrfaqėsuese dinjitoze e vlerave dhe tipareve mė tė larta tė femrės shqiptare, kėtė njeri eruditiv me vlera, kėtė njeri tė ndritshėm, qė sakrifikon pėr progresin shoqėror dhe moral. Kėtė gazetare profesioniste, e cila pėrdor gjithė arsenalin e saj pėr tė futur koncepte tė reja tė mėnyrės sė jetesė, tė prezantimit, tė kocepteve tė sotme moderne nė fushėn estete, tė modelimit, tė normave tė veshjes, tė qėndrimeve elastike ndaj fenomeneve jetėsorė ndaj gėzimeve, hidhėrimeve, tė sjelljes, tė etikės, tė pjesėmarrjes nė jetėn shoqėrore aktive, tė jetesė dhe bashkėjetesės tė hapjes sė syrit, tė pėrgatitjes pėr tė patritura tė kėndshme dhe tė pakėndshme, tė reagimit, tė shfafjes sė bukurisė sė prezences fizike tė femrės, tė konkurrimit, tė dualitetit, tė ngarkesave tė roleve tė dy gjinive realizatore tė jetės e tjera., probleme kėto tė trajtuara edhe nė gazetėn gjithėrimore dhe gjithėpėrfshirėse simpatike nga tė gjitha kahjet “HOROSKOPI”.
Mė lejoni qė nė kėtė prezantim tipik tė sjell edhe pėrshendetjet e shumė presidentėve tė lidhjeve simotra tė Pegasit IWA (OHAJO SHBA) Lidhja e Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėetarė, Poetas del Mundo (Amerikė Latine), W.P.S (Lidhje Poetėve Bashkėkohorė tė Globit, Lidhjeve sė Poetėve Rumunė, Maltezė, Maqedonas, Kosovarė, Brazilianė, Meksikanė, Mongolė, Indianė, Kinezė, “XASTERON” dhe “Kafeja e Ideve” Greqi, tė Lidhjes sė Poetėve Turq e tjerė, tė cilėt kanė pėrshėndetur dhe pėrshėndetin kontributin e Pegasit si dhe prezantimin e vlerave tė ēdo krijuesi dhe krijuese. Pegasi gjatė kėsaj periudhe ėshtė organizuar sipas koncepteve tė reja, duke kaluar nė njė nė njė programim dhe pjesėmarrje anėtarėsie me kontribut talentor krijues, duke respektuar me falenderim gjithė aktivistėt, tė cilėt dhanė kontribut nė rritjen e tij dhe duke hapur rrugėn pėr njė konkurrim letrar tė gjithkahshėm e duke u pėrfaqėsuar denjėsisht edhe nė Antologji botėrore nė disa vende si nė SHBA, Kinė, Greqi e tjera, duke zgjeruar pėrfaqėsimin nė vend dhe jashtė tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:30 pm

Duke paraqitur sot veprimtarinė e njė krijuese tė tillė, si Enrieta Sina, ne plotėsojmė boshllėqet e krijuara dhe japim impulse tė fuqishme pėr tė vepruar nė tė ardhmen, pėr tė realizuar obligimet e ndėrmarra si dhe pėr tė realizuar shkėmbimin universal tė vlerave.
Duhet evidentuar se, vetėm gjatė kėsaj periudhe prill – tetor 2009 janė ndėrmarrė hapa tė rėndėsishme pėr prezantimin e kreaturės poetike dhe prozės sė krijuesve me rreth 75 botime tė reja, ku rreth 18 prej tyre janė pėrkthime nė gjuhėn shqipe dhe njė kontribut tė veēantė nė kėtė aspect ka dhėnė Shtėpia botuese “Marin Barleti” Tiranė e drejtuar nga poetja e mirėnjohur Mimoza Ahmeti. Prezantimi i kėtij kontributi pegasian do tė rezalizohet jo vetėm nė Shqipėri (Tiranė e Gjirokastėr), por edhe nė Shkup, Tetovė (Macedoni), Podgoricė (Mal i Zi) Prishtinė e Gjakovė (Kosovė) edhe Athinė (Greqi) me gjithė poetėt emigrantė shqiptarė, nė ditėt e para tė Nėntorit, ku do tė marrė pjesė nė kėto veprimtari edhe njė grup poetėsh pegasianė tė afirmuar.
Shkrepja e kėsaj veprimtarie tė gjerė fillon pikėrisht kėtu nė kryeqendrėn pegasiane , Gjirokastrėn e vlerave tė mėdha tė Letėrsisė, Artit, Kulturės shqiptare.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:32 pm

Fillesė tė mbarė kėtij prezantimi dhe suksese tė tė trefishtė poetes, shkrimtares dhe publicists Enrieta Sina!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:32 pm

Duhet respektuar mendimi dhe praktika intelektuale e njerėzve tė shquar tė shoqėrisė nė ēdo fushė…
Prof. Dr. Liljana Reēka Universiteti “Eqrem Ēabej” Gjirokastėr

E nderuara Enrieta Sina!
Fokusimi apo qendėrzimi i veprimtarisė Tuaj nė kėtė veprimtari me pėrmasė letrare, e pikėrisht kėtu nė Universitetin “Eqrem Ēabej” Gjirokastėr, ėshtė njė ogur i mirė, njė nismė e bukur pėr tė njohur portretin e njerėzve tė kontributit nė fushėn e letrave dhe atė shoqėrore e sociale, gjė qė ka efektin e vet ndikues nė zhvillimet progresiste tė shoqėrisė sė sotme shqiptare, e cila ispiron me objektiv madhor “pranimin” e saj nė ecurinė e pėrgjithme kualitative evropiane.
Figura juaj, si ēdo figurė, ėshtė rritur nė korsinė tuaj me njė startim tė veēantė intelektual aktiv. Ne pėrfaqėsuesit e mendimit intelektual e akademik shqiptar, qė edhe Gjirokastra i ka tė shumtė dhe tė kontributit aktiv, mendojmė se absolutisht duhet respektuar mendimi dhe praktika intelektuale, e njerėzve tė shquar tė shoqėrisė nė ēdo fushė dhe natyrisht kėrkohet njė prezantim i veprimtarisė, paēka se prezantimi i veprimtarisė sė krijuesve ėshtė i pranishėm dhe i shfaqur, do dhe apo s’do ndonjeri apo ndonjėra.
Vetėkuptohet qė, nė kėtė ecje tė shoqėrisė njė kontribut tė veēantė japin njerėzit krijues: shkrimtarė, poetėv, publicistė, studiues, tė mendimit kritik, estetė, psikologė, njė elitė kjo e nevojshme, tė cilėn duhet qė shoqėria ta “mbajė” nė pėllėmbė tė dorės, pasi ajo ka efekt ndriēues.
Ju , krahas krijimtarisė suaj nė disa fusha keni dhėnė dhe njė kontribut nė drejtim tw mendimit arsimor duke botuar libėr tė veēantė me kėtė objekt. Nėn kujdesin e Prof. Hamit Boriēit, nė vitin 2005, keni botuar librin profesional “Shkolla njė – praktika njė plus”. Kjo duhet tė evidentohet si njė prurje nw mendimin pedagogjik shqiptar. Ky libėr ėshtė parė ng anjė kėndvėshtrim vetiak dhe duke buruar edhe nga pėrvoja juaj e gjatė arsimore dhe padyshim ėshtė njė kontribut i ēmuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:32 pm

NJĖ HAPJE SIPARI NJOHJEJE
2. Po kush ėshtė Enrieta Sina?

NJERIU I KEMBRIXHIT
KRIJUESJA E TALENTUAR
ANĖTARJA E LIDHJES SĖ POETĖVE BASHKĖKOHORĖ TĖ GLOBIT W.P.S
ANĖTARE E PRESIDENTES SĖ LIDHJES INTERNACIONALE TĖ POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA
BOTUESE E GAZETĖS EMĖRMADHE TĖ NJOHUR “HOROSKOPI”
FEMRA E PROGRESIT DHE E NDRYSHIMIT

Prezanton materialin e pėrgatitur MIMOZA LLAVDANITI, shkrimtare

Pėr tė njohur nga afėr dhe pėr tė shpalosur njė tablo tė jetės dhe tė veprimtarisė sė poetes, shkrimtares, gazetares dhe veprimtares aktive tė shoqėrisė sė sotme shqiptare ENRIETA SINA organizohet kjo veprimtari prezantuese dhe njohėse nė fushėn e vlerave tė krijuara gjatė kėsaj periudhe intensive krijimi.
Ju pa dyshim qė emrin e saj e keni dėgjuar, pasi ajo ėshtė afėr tė gjithėve me veprimtarinė e saj intensive.
Po kush ėshtė Enrieta Sina?
Enrieta Sina, poete, shkrimtare, gazetare e lindur nė qytetin e Vlorės, ėshtė njė nga personalitetet e fjalės sė lirė dhe e mendimit tė lirė, kjo e fituar pas ndryshesės sė madhe tė ndodhur nė Shqipėri me triumfin demokratik. Familja e saj nė periudhėn e sistemit tė monizuar ka qenė e shėnjestruar, duke ndėrmarrė ndaj saj akte tė tilla si sekuestrime prone dhe dyqane. Nga familja e saj kanė vuajtur e prangėzuar tė afėrt, pėr arsye tė tentimeve kundėr sistemit. Megjithėtė, Enrieta Sina, me karakteristikat dhe individualitetin e saj arriti shkollimin, duke pėrfunduar Universitetin e Tiranės, Fakultetin e Shkencave Politiko - Juridike, dega gazetari, ndėrsa e arsimin e mesėm e ka pėrfunduar nė qytetin eVlorės, gjimnazin “Ali Demi”. Etja pėr kulturim dhe dije e Enrietės realizoi atė qė nė vitin 1987 ajo ndoqi kualifikim pauniversitar.
Si rrjedhojė e kėtij niveli ajo iu fut me shumė guxim artit tė bukur tė gazetarisė. Si rrjedhojė edhe e pasionit pėr kėtė degė, gjė qė e bėri me emėr nė Shqipėri duke qenė korrespodente e Radio Tiranės, gazetės “Bashkimi”, “Zėri i Rinisė”, revistės “Shqiptarja e re” dhe “Nėntori”.
Nė periudhėn 1976 - 1991 ka ushtruar profesionin e gazetares nė gazetėn lokale “Jehona e Skraparit”, ku pėrgjigjej pėr sektorin ekonomik dhe tė shendetėsisė, ndėrsa nė vitin 1992 ,pėr pak muaj, ka punuar me gazetėn “Shkėlqimi Islam”, ndėrsa nė vitet 1992-1997, redaktore dhe kryeredaktore e gazetės “Zgjimi”, organ i Degės sė Partisė Demokratike Vlorė dhe e gazetės “Flamuri”, organ i Bashkisė Vlorė.
Nė vitin 1997 botuese e gazetės “Opinion”dhe Presidente e Shoqėrisė “Opinion”. Qė nga viti 1992 e deri nė ditėt e sotme e vijueshmėrisht” ėshtė botuese e gazetės “Horoskopi”, njė gazetė e sukseshme nė linjėn e vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:33 pm

Duhet theksuar se poetja, shkrimtarja, gazetarja Enrieta Sina ka ushtruar profesionin e mėsueses nė vitn 1972 nė fshatrat Kuē, Vranisht, Dukaj tė rrethit tė Vlorės.
Si njė talent nė fushėn e gazetarisė dhe nė atė letrare ajo ėshtė autore e mjaft shkrimeve, analizave nė tė gjitha zhanret e publicistikės, ku ėshtė nderuar me mjaft ēmime tė karakterit profesional, qė dėshmojnė talentin dhe vlerėsimin e dhėnė pėr kėtė fushė. Nėn kujdesin e Prof. Hamit Boriēit ajo botoi librin profesional nė vitin 2005 “Shkolla njė – praktika njė plus”. Nė fushėn letrare ajo ėshtė shquar nė lėvrimin dhe botimin e dymbėdhjetė librave letrarė nė fushėn e poezisė dhe tė prozės, duke lėvruar nė kėtė tė fundit gjininė e novelės; po kėshtu ka lėvruar edhe romanin. Nė poezi Enrieta Sina ka lėvruar lirikėn dhe, madje, me mjaft sukses e duke u shquar midis krijuesve tė tjerė nė vend. Trajtesa apo pėrmbajtja e kėtyre veprave ėshtė e larmishme, pasi edhe nė novelat ka prekur ngjarje dhe fenomene tė aspektik social -pedagogjik, duke evidentuar probleme tė rėndėsishme tė jetės dhe duke dhėnė mesazhe dhe zgjidhje evidente, hapėse tė rrugės sė ndryshesės dhe rritjes sė personalitetit, tė botės nga e cila i pėrket, duke evidentuar procese tė thella tė jetės njerėzore dhe dhėnie tė mesazheve pėr progres.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:33 pm

Duke shfaqur talentin nė plane tė ndryshme jetėsore dhe tė artit, ajo ka kontribuar gjerėsisht dhe ėshtė shfaqur shumė konkurruese edhe nė fushėn e muzikės si autore tekstesh, ku pėrmblidhen mbi dyzet tekste kėngėsh tė muzikės sė lehtė, kėngė kėto pėr tė rritur dhe fėmijė. Kėto kėngė janė paraqitur nė konkurrime nė festivale tė ndryshme, ku edhe ėshtė vlerėsuar edhe me ēmime tė parė dhe tė dytė. Ajo ėshtė redaktore e dhjetra librave nė fushėn letrare (poezi, prozė) tė krijuesve tė ndryshėm brenda dhe jashtė vendit. Ėshtė gjithashtu redaktore e librit kushtuar Prof. Dr. Isuf Luzaj “Larg mureve tė harresės”, personalitet ky i madh nė fushėn e letrave dhe tė ideve progresiste. Krahas kėsaj, Enrieta Sina ka kontribuar duke qenė anėtare e PD qė nga viti 1992, aktiviste e saj; ka marrė pjesė po aktive nė drejtimin e Kryqit tė Kuq tė Vlorės pėr rreth 10 vjet rresht, kryetare e Shqoatės “Fan Noli” pėr Vlorėn pėr rreth 10 vjet si dhe NēKryetare e Shoqėrisė “Gruaja vlonjate dhe progresi” pėr pesė vjet, presidente shoqėrisė “OPINION” pėr dhjetė vjet. Po kėshtu ajo ka qenė nga viti 2000-2005 kryetare e Shoqatės sė Krijuesve “Petro Marko “ Vlorė, duke dhėnė kontribut nė letėrsinė e mendimit demokratik dhe nė rritjen e forcės sė mendimit tė lirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:33 pm

Ajo ka qenė gjithmonė e vlerėsuar nė veprimtarinė e saj krijuese duke pasur njė bilanc tė pasur vlerėsues: Nė vitin 1995 ka marrė ēmim tė parė pėr tekst kėnge nė Festivalin e Muzikės sė lehtė nė Vlorė, ndėrsa nė vitin 1996 Ēmimin e parė nė Festivalin Kombėtar nė RTSH me tekstin e kėngės “Pyes lotin”, kėnduar nga kėngėtarja e talentuar Elsa Lila.
Nė vitin 1997 zė vend nė edicionin e 16 tė shekullit tė 20 nė Kembrixh, ndėr njerėzit mė tė shquar tė letrave, propozuar nga Profesor Dr. Isuf Luzaj, ndėrsa nė vitin 1998 ėshtė shpallur si njė prej 15 njerėzve mė tė shquar tė qytetit tė Vlorės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:33 pm

Enrieta Sina detyrimisht do t’u bashkohej krijuesve aktivė dhe progresistė duke luftuar nė lajtmotivin “PĖR NJĖ LETĖRSI NDRYSHE”. Ajo qė nga viti 2007 ėshtė anėtare dhe njė nga kryesueset e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” Albania dhe prej vitit 2008 ėshtė anėtare e Predidencės sė Lidhjes Internacionale tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA, duke mbajtur njė nga detyrat mė tė larta nė kėtė Presidencė si anėtare e Presidencės . Po kėshtu, falė nivelit tė saj krijues, nė prill tė vitit 2008 pranohet anėtare e Lidhjes sė Poetėve Bashkėkohorė tė Globit, Ė.P.S. Merr pjesė me kumtim analitik pėr lirikėn nė Simpoziumin Ndėrkombėtar “MUZA POETIKE “PEGASI 2009”, duke dhėnė njė kontribut tė madh nė zhvillimin intesiv tė programit tė kėtij Simpoziumi si dhe propogandimin e tij nė Median e Shkruar dhe elektronike. Ka dhėnė kontribut nė publikimin e poezisė dhe prozės shiptare nė fushėn lirike nė gazetėn emėrmadhe tė pėrjavėshme qė drejtohet dhe botohet prej saj, duke botuar zėrat mė tė avancuar tė lirikės dhe poetikės shqiptare, duke realizur edhe shkėmbimin universal tė vlerave.
Enrieta Sina ėshtė njė shkrimtare, e cila ka njė zell pėr t’u admiruar e sidomos pėr temat, qė prek me individualitet; ėshtė njė poete mjaft e suksesshme, sidomos nė fushėn lirike duke u ndriēuar jetėn lirike tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:34 pm

rinjve; ėshtė njė gazetare profesioniste me mjaft vlera tipike, reale dhe shėmbėlltyrė pėr gazetarėt e sotėm tė rinj, tė cilėt kanė ēfarė tė pėrfitojnė nga eruditizmi i saj.
Nė prill tė kėtij vitit ajo, nė Simpoziumin Ndėrkombėtar, u nderuar midis 135 poetėve nga vendi dhe nga bota me Ēmimin e parė nė fushėn e poezisė lirike, njė Ēmim plotėsisht i merituar.
Ne krenohemi qė sot kemi midis nesh kėtė krijuese tė zhdėrvjelltė, tė shquar nė disa fusha tė letėrsisė e tė artit, kėtė personalitet tė ecurisė dhe tė progresit, kėtė pasqyrim tė formatit sesi duhet tė jetė femra e veprimuar e jetės sė sotme shqiptare, e cila kėrkon zhvillim progreėsist, me pjesėmarrje aktive nė trajta dhe sfera shumėplanshe.
Duke qenė midis nesh ne do tė mundėsojmė sot, nė kėtė prezantim, nė qytetin e Gjirokastrės, se cili ėshtė realisht kontributi i shkrimtares dhe vetė prezanca e saj do tė shtojė realitetin dhe bukurinė e kėsaj dite.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:34 pm

Libra tė Enrieta Sinės dhe ato tė redaktuara prej saj
Ndjenjė mashkullore : Novelė / Enrieta Sina
Njė grua flet pėr seks : novelė / Enrieta Sina
Molla e dasmės : novelė / Enrieta Sina
Poezi / Enrieta Sina
Dy gjysma, ēudi! : lirika / Enrieta Sina; Enton Zykaj
E brishta kryeneēe : poezi / Dashamir Cacaj; Enrieta Sina
Katedralja e Shkodrės : publiografi / Deni Muri; Enrieta Sina
Keqkuptimi : prozė / Dashamir Cacaj; Enrieta Sina
“Unė, ti, deti” : poezi / Enrieta Sina; Myrteza Mara
Shkolla njė, praktika njė plus / Enrieta Sina; Enver Memisha (Lepenica)
Belita : prozė / Eqrem Canaj; Enrieta Sina
Natė e thyer : novelė / Enrieta Sina; Enton Zykaj
Lot nė vjeshtė : novelė / Enrieta Sina
Mėngjesi i fundit nė Igalo : tregime / Niko Gjoni; Enrieta Sina
Kur ta gjej njė gur sterralli?!; Koha e ikur; I dua sytė e tu / Enrieta Sina
Kisha harruar... / Enrieta Sina
Mesazh / Enrieta Sina
Njė copė gazete... / Enrieta Sina
Pėr Vlorėn, do tė harronim veten dhe do tė kujtonim emrin e saj... / Enrieta Sina
Qytetit tim ē Enrieta Sina
Perde qė nuk e vesh dot mallin / Enrieta Sina
Engjėlli i dashurisė / Enrieta Sina
Shi ndjenjash / Enrieta Sina
Njė ditė tjetėr... :Novelė / Enrieta Sina
"Jeta e vėshtirė ngacmon krijimtarinė" :Intervistė me botuesen e gazetės "Horoskopi" Enrieta Sina [Librat "Ndjenjė mashkullore" dhe "Njė grua flet pėr seks" / Enrieta Sina
Hija / Enrieta Sina
Drita ime / Enrieta Sina
Bota e njeriut tė madh ėshtė e pakufi / Enrieta Sina; Zenepe Luka
Kontrasti PD - PS, avantazh i madh i opozitės : [platformat politike / Enrieta Sina
Rrėndesė...; Si nė pėrrallė; Zemėr nėne : [poezi] / Enrieta Sina
Ngrita njė kėshtjellė me emrin tėnd : [poezi] / Enrieta Sina
Ngrita njė kėshtjellė me emrin tėnd : [poezi] / Enrieta Sina


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:34 pm


1. Fjala hyrėse e veprimtarisė
“Njeriu i Kembrixhit, krijuesja e talentuar, moduli dhe shembėlltyra e femrės shqiptare tė perogresit”
nga Kristaq F. Shabani, President i LIPSHA “PEGASI” ALBANIA, IWA, WPS
2. Duhet respektuar mendimi dhe praktika intelektuale e njerėzve tė shquar tė shoqėrisė nė ēdo fushė…
Prof. Dr. Liljana Reēka Universiteti “Eqrem Ēabej” Gjirokastėr
NJĖ HAPJE SIPARI NJOHJEJE
3. Po kush ėshtė Enrieta Sina?
Prezanton materialin e pėrgatitur MIMOZA LLAVDANITI, shkrimtare
4. Libra tė Enrieta Sinės dhe ato tė redaktuara prej saj
Kumtime:
1. Shpirti lirik dhe shpėrthimi ndjenjėsor nė poezinė e poetes lirike tė suksesshme”
Tematika dhe figuracioni lirik nė vėllimin “Minuti i thyer”
Katedra e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”
(Interpretatim nga vėllimi poetik: “Minuti i thyer.” “Unė, ti dhe deti”
Drini Hila, actor, Elton Zykaj anglisht
2. Njė kėndvėshtrim pėr prozėn e Enrieta Sinės (fokusohen novelat “Natė e thyer” dhe “Lot nė vjeshtė”
Dino Ēiēo, poet, shkrimtar, fabulist, N/President i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ALBANIA
Pazazhe nga novelat (interpretatim skenik) Drini Hila, aktor
3. “ Muzika dhe poezia” shkruar nga Xhelal Angoni
4. Intervistė me poeten, shkrimtaren dhe gazetaren Enrieta Sina
Interviston: Astrit Re/ka, publicist
5. Fjala e auditorit: Mbresa dhe mendime

6. Fjala pėrshėndetėse e autores, autografe nga autorja, Ēmime, titullime, diploma
7. Fjala pėrmbyllėse e veprimtarisėMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:35 pm


“Minuti i thyer” Poetja e lirikės
Botim i vitit 1998 Shtėpia Botuese”Marin Barleti”

Tematika dhe figuracioni lirik nė vėllimin “Minuti i thyer”
Pėrgatitur nga Kristaq F. Shabani
Lexon materialin e pėrgatirur poetja Shukrane Muda , Dibėr

U mbush njė dekadė, kur vėllimi poetik me trajtesė lirike “Minuti i thyer” i poetes Enrieta Sina ka dalė nė qarkullim, por edhe shumė kohė ai kaloi nė peripeci tė shumta brumimi nė dekada rritjeje e gjetje, risi, duke sjellė frymėmarrjen dhe duke shpėrndarė aromatishėm frymėnxjerrjen lirike e duke trazuar kėndshėm dhe intelektualisht me fjalėsin e mbartur zemrat dhe shpirtrat njerėzore nė pėrgjithėsi dhe ato tė gjinisė femėrore nė veēanti. Thurjet lirike, kthesat e kundėrkthesat, prezenca e ndjenjės qė lėkund zemra, e ndjenjės sė fuqishme qė lidh e rilidh, vrapime nė puthėrime dhe ndezje shpirti, kuadratura e botės me kontradiktat e saj dhe nė kėngėzim, dhimbje dhe lotėsi, puthje dhe mall, mosnjohje tė dashurisė sė fortė, tė qėndrueshme, kalimi tranzit nė zemėr, duke pėrdorur sajesa mendimore dhe veprime ēasti…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:35 pm

Si mund i dashuruari shpirtėrisht, jo vetėm fytyrėsisht, tė rrijė njė ditė pa atė qė do… Goditja e veprimeve mburrėse si dhe e lakimit tė emrit, gjė qė ndodh shpesh dhe rėndomėsisht nė jetėn e pėrditshme me hipokrizi kryefjalė dhe me mosbesim tek e vėrteta ndesh te ky vėllim me lidhėsi idesh… Shpesh herė nė kėtė vėllim ndesh edhe nė pyetwsi erotike, tė cilat duhet tė shpjegojnė diēka tė pashpjeguar, pyetje qė burojnė nga logjizmi jetėsor: “Ėshtė pra e vėrtetė qė ti je Wngjėlli im?” Ndjenja vihet nė balancė mosbesimi dhe lėshohen pyetjet qė marrin pėregjigje vetėm nė rreshtimin e tyre…, nxjerrja, pra, nė pah tė njė shqetėsimi prezent dhe pyetja e fundit nė njė retorizėm mosbesues, por edhe shpresues: “Ėshtė pra e vėrtetė, duhemi pa zė?…”
Eturi dhe furri puthėrimi, simbolizim i jetės sė pistilit, jeta e petales, kombinimi me lotėt e Pendesės.
“Nė sytė e mi ėshtė hedhur lot, nė lot e di qė je veē tij…” ėshtė thėnie e pėrlotur e femrės , e cila pėrjeton ēaste tė kthesės dhe tė pėrditshmėrisė sė ndarjes jo dinamike, por me njė lėshim tė harresės, pėr njė humbje tė acaruar, pėr njė dorėzim tw pakusht.
Radiografikimi i vetes nėpėrmjet fjalės apo simbolit lirik ėshtė domethėnės. Ja njė radiografi apo skanim i tij mbresėlėnės qė nuk duhet tė kalojė pa vėmendje. “ Brenda vetes rritet si fėmija fjala e zemrės, brenda vetes rritet si lulja fjala e shpirtit…/.Precipitimi me figure, por tė tonit tė mesėm nė figurim, pėr njė kuptim mė tė dritėsuar nga pasionantėt e lirikės. Dhe ti qėndron si pishė e largėt,/ kėrkon njė fjalė si farė gruri…/ Kjo ėshtė simbolizim pėr rrugėn e fatit. Edhe dėshtimi i ndjenwjs rritet pėrmes diagramave tė lartėsimit dhe tė ftohjes sė ndjenjės, qė shpesh herė po e kalon cakun e dobėsisė, apo prezenca e lajkosjes qė bėjnė djemtė ndaj ēupėrlinave: “E vallė ē’mė duhet mua lajka!/ Se paskam sy e flokė magjikė, /kur nuk gjej sot vetėm dy flatra/ Qė ty tė tė mbaj tė them, mos ik!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:35 pm

Apelimi poetik qė, mbi gjithēka, qėndron sekreti i lidhjes, sinqeriteti dashuror dhe jo thurrjet qė kanė kallėzues pasurinė dhe makinėn, kur kjo buron nga varfėria mendimore, e paniveluar. Poetja lirike, Sina, e karakterizon kohėn dhe lėvrimin e dashurisė nė tė, si njė lėvizje akrepash tė sinqertė dhe dimensionalė, qė lėvizin nė fushėn e orės sė kohės me ritėm tė njėjtė…
Ashtu sikundėr dhe lirikėt e liriket e tjerė, Enrieta i kėndon sinqeritetit dashuror, pėrflet dhe stopon mashtrimin e dikujt, praninė e jo njerėzisė, qė kėrkohet, mos faljen e dashurisė, nga vetė natyra NJERĖZORI FAL DASHURI, NĖ MOS PAK… A EKZISTOJNĖ SOT NĖ SHUMICĖ KĖTA NJERĖZORĖ?!
Shndėrrimi i poetes nė stinė, lot, ndjenjė, puthėrim, padurimwsi, mosbesim, gjethe e gjelbėr dhe e zverdhur, nė sy tė dėshiruar e tė dashuruar, nė mesazh, nė det loti, nė dehje pėr atė nė shi ndjenjėsimi, hapėsirė, ku interpretohen rolet dinamikė tė dy gjinive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:36 pm

Prekje e temės madhore qė prodhon lirikėn si tema e atdheut, e nėnės, e vendlindjes, e trashėgimtarėve.
Pėr emrin Shqipėri nuk fal askėnd, apo pėr emrin Vlorė, … Nė kėtė vėllim Enrieta lėshon kėngė sirenash qė kėrkojnė dėgjim dhe vėmendje.
2. Prezencė figurimi dhe idesh qė nxisin dhe krijojnė prakticitet dashuror dhe rritin inteligjencėn dashurore, influencojnė nė regjistrin dashuror dhe nė zgjerimin e hapėsirės sė tij. Njė pėrsiatje e guximshme nė kėtė vėllim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:36 pm

*Vala mė puth vargun e bulėzuar;/ mbajnė ende artėsinė e ilirėve dhe antikitetin e ilirėve (Kėnga dhe Ninullat)… Dhe largon nga flokėt e artė, vellon e vjetėr, e mbledh, e bėn grusht po s’i jep emėr tjetėr (Vlorės), (njė pasqyrim i autoktonitetit). *Njė kėndvėshtrim i tultė, masė e tultė, qė kėrkoja kokėn… e vdekur pa trup. Ti je tek unė shpirt, unė jam tek ty erė… /Dhe grimca akulli nuk mbete gjatė, me ujin qė derdhet rrėkesė. Dhimbja e jetės sime shkoi nė buzėn tėnde…
Syri i kaltėr mėsuar me konturet e jetės: pėr njė breg tė virgjėr sonte… Ik ti nga unė me gjuhė tym tė zi…
Pse hesht, o gur i zemrės vrarė dhe copėz jete, pėrse merr?! Kush qeshjen ta bėri si ar? Kush flokėve u hodhi flori? (pėrsėritja e simbolizimit me njė epitet dykahėsh, por njė ngjyrėsh).
Mbi puthjen e parė, u ul e dyta, ēudi,/ u tretėn mbi buzė, pa zhurmė, nė qetėsi,/ u tretėn lehtė puthjet dhe fjala dashuri…
Ekzistenca e ftohtėsirės sė ftohtė shprehet: “ Njė shtresė poezish kanė ngrirė nė stalaktite…/ Ėshtė rinia e djegur qė zgjon diku njė zemėr…/ Enigma e shpirtit ėshtė rikthimi i frymės sė rilindur. Enigma dhe unė dy gjymtyrrė tė thyer tė njė shprese.
Shpresimi i jetės dhe pėrbetimi femėror jepet me pėrdorimin e elementit biskues: Vetėm pėr ty do tė jepja bisqet e shpresės…
Ike si yll natės vjedhur… Dy ditė heshtje (Pėrtej njė hapėsirė me re gri, ti qėndron me ndjenjėn e vetes mėrguar…/ Ti qėndron me emrin anonim tė moshės….Dy ditė heshtje qė kėrkojnė njė hapėsirė tė pastėr.
Interesante dhe me njė trajtesė origjinale jepet nata.
Krahasimet pėr natėn: Nata nxihet, kur e pret gjatė,/ Nata zbardhet kur kohėn ia di/ Nata me tė nesėrmen qė pres…/
E vesh fjalėn e ėndrrės me pėshpėritje,/e pres nė mes zėrash zėrin tėnd tė dėgjoj (Ėndėrr pa jetė).
Dhe ndjenjėn zog tė kapur/ U hap kanata , krejt papritur Kanarina fluturoi… /Njė emėr mbjell nė zemrėn time./Ajo hiqte zvarrė fustanin e bardhė, ti hidhje gjithė zemrėn aty…
Njė ditė do tė vish me bastun tė artė/ Do shohėsh si ndjenja mashtron. (Ēasti i larguar)
Ėshtė emri, jo!/ Ėshtė puthja, jo!/ Ėshtė syri, jo!/ Ėshtė vdekja , PO! Asgjė nuk ndodhi (Simboli i ndjenjės).
Ankthi i mostakimit dhe i ankthit pėr ndonjė kthim tė beftė./Me shkop tė artė errėsirėn e largoj dhe ndjej nė shpirt tė paqmen sinfoni.
Lakimi i emrit nė pėrzjerje dashurore: Tė mbaj dhe unė lakuar ty diku,/ ku njė pjese jete,/ e di e kam aty…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:36 pm

Ēast hipokrit, i them sot ik…( Hipokrizia) . Mos ma sill ti vdekjen me fytyrė ėngjėlli. Vdekja jote
Askush s’mė pa se isha sykaltėr,/ qė kisha dy buzė si qershi,/ shikimi mbetej tej malit tė largėt,/ ku presim tė gjejmė njė fron tė ri. (Miopizmi) Unė ulur pres njė yll nė faqe….
Ėshtė emri yt i pjalmėzuar/ Kujdes! Po ndiej pranverė. /Nė se diku po hap dritare,/Ty yllin po ta sjell…
Puthja e trajtuar si njė e mirė e domosdoshme dhe ndjenjėsore, malli. Mė puth qė ėndrrat tė kenė sy,/ mė puth qė vdekjen ta ndjek shpejt.
Pasthirrmimet vetiake shpėrthyese nw regjistrin poetik : Hej ti…, oh, jeta ime, ah, uh. Bobo. O bobo, o bubu…
Edhe Enrieta ka idolėt e saj tė lirikės e midis tyre , Sergej Eseninin…, ndaj edhe kėndon pėr tė: “ I hedh kaēurrelat mbi lulet e majit,/ e hedh zemrin time nė zjarrin prush,/ po lulet seē mblidhen thjesht prej fajita/ E prushi seē shuhet nė atė tė mjerė gėmushė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:37 pm

Natyrisht vėllimit po t’i rikthehesh tė ngjason me njė arkitekturė,qė kėrkon ripenelatėzim nė ndonjė pjesė tė tij, “qėrime“ tė fjalėve tė thjeshta, zėvendėsim tė tyre me simbolizime mė tė ndritshme nė ndonjė pakicė rastesh, nė ndonjė pėrsėritje tė bėrė me qėllim pėrforcimi, tė njė krasitje mė tė pjekur tė ndonjė vargu, tė thėnė mė tė simbolizuar dhe mė tė figuruar, tė njė kompozicioni mė tė motivuar si dhe tė njė paraqitje mė dinamike tė koperturės e tjera, tė cilat asqė e ulin nivelin e paraqitjes dhe tė brendėsisė sė librit, duke marrė parasysh gjithė kėtė decade ndryshese dhe zhvillimi…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:37 pm

Kumtim
MUZIKA – FJALA POETIKE – HIMN I PAVDEKSHĖM PĖR JETĖN

nga Xhelal Angoni, Jorgo Roze, kompozitor
kumtim
Muzika ėshtė njė nga artet quadrivium ( artet liberale), mėnyrė supreme e edukimit qysh nė traditėn platoniane dhe augustiniane. Muzika ėshtė veprimtari intelektuale. “ Ajo ėshtė njė nga menēuritė tona themelore” – thotė HARUERD GARDNER. Muzika bėhet pėr t’u kėnduar, pėr t’u ekzekutuar me instrumente.
Pėrse duhet muzika? Arti muzikor i ndihmon njerėzit tė punojnė. Nė mėnyrė sinkretike ajo ngėrthehet me veprimtarinė prodhuese e intelektuale tė njeriut. Duke qenė art, dėfren njerėzit nė jetėn e pėrditshme apo edhe nė evenimentet e gėzimeve tė jetės. Muzika ka efekte tė mėdha mobilizimi e frymėzimi nė jetėn shoqėrore, prej nga del dhe karakteri i saj edukativ. Tingujt e magjishėm e tė ėmbėl tė muzikės arrijnė deri aty sa sfidojnė medikamentet e barnat e recetave tė mjekėve edhe mė tė shquar. Muzika zbut, lehtėson, fashit e largon edhe dhimbjet mė tė forta. Lavdi Zotit, muzika shpesh sfidon vdekjen! Ajo zgjat jetėn. Njerėz, dėgjoni sa mė shumė muzikė, qoftė ajo popullore dhe klasike. Ėshtė e pamundur tė dėgjosh muzikė, tė merresh me muzikė, tė rrėmbehesh nga muzika, nga tingujt e gėzuar e tė hareshėm tė njė valleje, tė krijosh muzikė, ta duash atė e tė bėsh keq. Muzika “gdhend” e zbut edhe shpirtin e njė krimineli. Muzika e Bahut tė madh parandalon rėnien e flokėve, teksa e dėgjon. Muzika bravurė e burleske e veprave tė PLOKSARTIT e SHTRAUSIT largon stresin, pagjumėsinė. Dėgjimi i veprave muzikore tė titanit Bethoven arrin deri aty sa lehtėson ēlirimin e hormoneve nė trupin e njeriut kundėr plakjes. Shpesh njeriu ka kėrkuar tė krijojė ura mes arteve e mjeteve shprehėse. Popujt e Lindjes sė Largme, atje ku besohet Budizmi, nė poezitė e tyre, nė figurat stlilistikore brenda tyre kėrkojnė dhe gėzohen tė gjejnė harmoninė e zanoreve. Me Guido d’Arecon muzika u bė shenja mė e vjetėr e shkruar e komunikimit masiv tė saj. Sa mė shumė simbole, apostrofa, personifikime, epitete tė mbartė poezia,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional EmptyFri Feb 18, 2011 12:37 pm

aq mė shumė ajo fiton ėmbėlsi, harmoni; vargjet fitojnė muzikalitet – muzikė, pikėrisht kėtu letėrsia i afrohet muzikės. Zanoret (qė gjuha jonė amtare i ka po aq sa edhe notat muzikore, po aq sa janė edhe hiret e shpirtit tė shenjtė sipas kanonizmit kristian. Si te poetėt dhe te kompozitorėt romantikė u arrit njė unitet i pėrsosur i formės me idenė, kombinuan muzikalitetin e brendshėm tė fjalės duke arritur tė pėrēonin mesazhe tė qarta. Kur fjala, poezia lidhet me muzikėn, ajo e shpjegon atė me pėrmbajtjen e saj tė pėrcaktuar, fjala e kufizon muzikėn gjė qė krijon vėshtirėsi nė muzikimin e poezisė. Ashtu si nė njė muzeum edhe fjala ėshtė ciceron i muzikės sidomos kjo nė gjinitė e mėdha tė muzikės vokale. Po kaq i fuqishėm ėshtė edhe muzikaliteti i vargjeve, ca mė tepėr kur prej tij buron rimė, ritėm, harmoni. Kjo gjė duket nė poezitė e Gėtes, Hajnes, Lorkės, Pushkinit e Turgenievit, tė cilėt qenė kolosė tė shquar tė fjalės poetike, por edhe muzikantė tė mėdhenj tė fjalės. Ja ē’shkruan Poradeci ynė i shquar : “Esenca e poezisė lirike ėshtė muzika shpirtėrore dhe muzikėn shpirtėrore e bėn toni shpirtėror dhe tonin shpirtėror e bėn dridhma shpirtėrore, lėkundja, tronditja shpirtėrore”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty
MesazhTitulli: Re: Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional    Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poetja ENRIETA SINA Rrugėtim Pegasi Interancional
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: