Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:42 pm


Ėshtė nė krijim njė gjallim i ri poetik,...
(Njė cekje fragmentare profesionale e poezive tė poetes Fatime Kulli )

Nga Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S

Poezitė e mėposhtme mund tė motivohen qartazi si Lirikė e avancuar, e cila ka njė hapėsirė dhe pakufizime ndjenjėsore… , tė cilat jo, kurrsesi, nuk duhet tė marrin lejėsi “vizė” pėr tė hyrė nė memorjet njerėzore… Kulli kėrkon tė terapizojė mendimin nėpėrmjet njė figurimi spontan (tė lirshėm) nė trajtėn rrėfyese tė privilegjuar dhe tė shmangė daljet me “shtysė” me klithma pėr tė thėnė se “qenia- poetike” doli nga materniteti kreativ me lebetim…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:43 pm

Duhet evidentuar fakti se feminiliteti kėrkues nė kėto krijime poetike kėrcen me galop figurativ dhe tė pasforcuar… Shprehėsi e temperamentit vetiak dhe krijues, qė zbulon nėpėrmjet kreaturės pa ngadalėsi dhe pa u turpėzuar pėrshkrim tė akteve tė suksesshme njerėzore, qė sjellin ardhmėrinė, nė njė proces ngjizės dhe kundėrshtish tė bukuruara. Kjo poetikė e Kullit ėshtė e kthjellėt pėr mendėsinė, e cila po krijohet nė poezi dhe aspak natyrale pėr mentalitetin poetik tė tė dikurshmėve. Lirika e avancuar ka dhe troēėsinė inteligjente tė fjalės sė figuruar, e cila merr pjesė dinamikshėm nė arkitekturen poetike tė saj. Pėr tė gėlltitur kėtė poetizėm, tė stisur me origjinalitetin e saj duhet tė trajnohesh nė poezitė qė dallojnė procese, natyralizojnė natyra, kapėrcejnė shkallina tė thėnuri. Sforcimi, tekanjoziteti nė prurje pranė “shtėpizave ndjenjėsore” tė dilemave dhe tė pėrvojės mishlakuriqtė, nxjerr nė pah dhe elementin nudik nė poetizėm, i cili impulsion dhe realizimet ndėrvetjake midis dy sekseve tė kundėrta, por tė simbiozuara nė njė kundėrshti tė bukur dhe tė natyrshme. Kėto poezi japin dhe njė lektim tė forcės vitale tė feminilitetit, i cili kėrkon qė tė jetė dominues dhe posedues me influencė nė aktet e krijimit njerėzor dhe tė mrekullisė qiellore, duke vėnė pikėn mbi “i”… Pra nė kėtė aspekt kjo poezi ėshtė dhe njė poezi reklamimi, sfilimi i feminilitetit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:43 pm

Pėr tė konceptuar drejt kėtė “DRITĖZIM” duhet tė bėhet njė pėrgatitje tipike psikologjike, dhe njė shmangie e natyrshme e “pedalizmit mentalitor me skepter”, e cila do tė natyrojė bindshėm nė hapėsirat e reja tė krijuara nė njė lirikė jo me pėrshfaqje dhe kopjim grafik tė dikurshmes, por me njė tablozim tjetėr novator dhe pėr tė kapėrdirė “rrezatimin e saj… Sidoqoftė kemi tashmė njė rrezatim nė njė profil. Ne kemi pakėsi nė kėtė kuadėr.. Shumė poete tė reja kėrkojnė tė finalizojnė kėtu, por ndeshemi me kopjimtari mekanike dhe pa nerv…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:43 pm

Ėshtė nė krijim njė gjallim i ri poetik, i cili ka pedalizime jo tė artificta… dhe njė sfilim i tė lirės nė njė podium poetik, qė “udhėheqėsja sfilatore, ēuditėrisht, s’ėshtė lodhur shumė pėr shkak se spontaneiteti e ka zgjidhur dukshėm preferencėn e paraqitjes. Shumė studiues kanė dėshirė tė sintetizojnė me njohuritė e tyre poezinė moderne, por nuk mjafton kaq… Kėrkohet dituria, e cila shpesh “largohet” dhe nuk, mė e keqja mezi “gjendet ku ėshtė fshehur”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:44 pm


Poezi nga libri "Trėndafil i djersitur", botuar nė Tetovė 2002
Jam, s'jam

Jam trokitja, e prekjes sė vdekur,
Ajri i qiellit tė zbathur.
Jam lule pa pleh
Qė ēel nė erė tė kuqe,
Kėrcejtė i vadit hija,
Venat e petaleve i shkund stuhia,
Jam, s'jam
Lule pikė-ēuditėse
Shkurre-pikėpyetje.

*Nė kėtė poezi mė rėndojnė: jam lule (bukur) pa pleh (rėndomėsi figure dhe krahasimi), duhet tė ishte gjetur diēka tjetėr… Poezia procedon mirė, por them se “puthja” A, A i ul disi bukuriėe… arkitekturės poetike .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:44 pm

Nė gjurmė tė ikjes

Dashuri e flakur,
Lidhur ndėr gishta
Tė epshit mizor,
Lartėsuar nė qiell
(epsh-gjoksor),
Ku ndalet fryma
Nė gjuhė tė errėsirės...

Dashuri e plakur:
Kurrė s't'i vola
Tė korrat e drithėrimave
Nė gojė tė trėndafilit tė djersitur.
Ankthi
I hijes sė brendshme
Ulėrin rėndė
Nė gjurmė tė ikjes...
*
(Kurrė s't'i vola
Tė korrat e drithėrimave Nė gojė tė trėndafilit tė djersitur.
Njė perifrazim figurativ i bukur, thėnie vetiake K. SH).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:44 pm


Jam grua tekanjoze
(Njė titull rrėfimor, i cili mund tė ishte dhe me intrigues pa tregimin gisht, por mbetet dėshirė vetiake autoriale )

Humba nė valėt
E bebėzave tė kaltra...
Tingujt mė llastojnė,
Tėrbojnė...
Etja mbytet
Nė kėshtjellėn e lėngėzuar...
Puthje tė krisura
Hapin kufijtė
Aromė epshorė...
...Tretem midis afshit tė ndezur.

Jam grua tekanjoze;
Mė pėlqen gjunjėzimi
Mishtor varur ...
Kokulur.


Dhimbje e ėmbėl
Gjurmėt e natės
Ledhatojnė dhimbjen time
Tė ėmbėl.
Duart e buzėve
Lajnė kurrizin e natės mike
Qė rrėshqet si fėmijė
I pambrojtur
Nė kraharorin
Qė gėlon...
Falem
Para buzėve tė egra
Dritė-hije tė natės.
Dhimbja e ėmbėl
Mė pėrpin...

*Stilizmi i bukur , gjetje tė befta. Shkallėzim dhe grafikim... me mendėsi moderne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:45 pm

Nėn hijen e zjarrit

E lidha muzgun
Nėn hijen e zjarrit
Qė dridhej te kokrra
E manaferrės...

Shpatullat e zjarrit
Zhveshėn siluetėn
E puthjes dritė-verdhė.
Manaferra mbyturazi
Mė kafshon
Egėrsisht gjuhė-kuqe.

Pres tė shkrumbohem
Nė gishtėrinj purpuror
Tė flakės sė fikur...

*(Njė pėlqesė figurative , paēka e trajtuar si rrėfesė, ka gjallim dhe dinamike gjetje vetiake)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:45 pm

Ethėzim njerėzor

Epshi
Valėtrazuar
Mė gurgullon i dalldisur
Nė kopshtin e kroit
Lule-bletė.
Zhytet e mbytet
Nė pus tė klithmės
Frutore...
Forma shpėrbėhet...
Shtėpiza mishtore
Pėrmbytet nė prurje
Tė bardha...
Penisi ēarmatos burrėrinė
Nė shfryrjen e ethėzimit
Njerėzor.
*
*Stili i vijuar si nė krijimet e para, individual, pavarėsisht nga thėnėsia, pa u dridhur qerpiku pėr natyralitetin njerėzor dhe kryepersonazhin e sjellėsise sė qenies njerėzore, mundej qė tė bėhej njė ndėrhyrje (Fjala pėr vargun e tretė pėrmbyllės…)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:46 pm

Mish + Mish
Ēarēafėt
Nxorėn dhėmbėzat,
Tė kafshojnė
Bardhėsinė.
Prenė thonjtė,
Ēorėn hekurosjen
Filloi lajthitja...
Mish + mish
Shtrati lundron
Heshturazi nė pafajėsinė
E avujve tė ngrohtė.

Njė akt i bėshėm dhe kaq…, paēka se ėshtė pėrmastive dhe dinamike ajo qė ndodh

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:46 pm

Si fėmijė i pangopur

Ty s'tė pėlqejnė
Fjalėt.
Si bebe thith
Papushim
Majėn e gjoksit.
Unė shpupuris
Flokėt e epshit
Si fėmijė i pangopur...

*Njė poezi qė tė dersit nė kreaturė dhe ėshtė e pėrligjur artistikisht. Po kėshtu ka kuptimėsinė e interpretimit dyplanėsh

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli EmptyFri Feb 04, 2011 11:47 pm

Mė pėshtyj
*(Titull paksa i rėnduar, por ja qė ndodh ... Poezia kėrkon tė denatyrojė mendėrisht pėr tė privuar aktin finalizues tė dėshirės … K.SH)

Mė puth,
Mė puth fort!
Kam etje ndezjeje
S'duroj dot...
Mė puth...!
Nėse s'mundesh,
Mė pėshtyj...!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty
MesazhTitulli: Re: "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli   "Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Njė krijim njė gjallim i ri poetik" poetja Fatime Kulli
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: