Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:07 pm

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL


… Poezia duhet tė shihet si njė kėngė, ku ēdo fjalė duhet tė lėshojė dhe tė rrezatojė ndjenjė, ndaj dhe shumė poezi Majlinda Ramės janė “kėngė “poetike me profil vetiak ndezės dhe shkrepėtitės…

FOKUSUAR
Majlinda Rama, ANĖTARE E W.P.S, njė emėr i njohur dhe me perspektivė letrare nė Letėrsinė shqipe
N/Kryetare Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” Albania
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:08 pm

1.
Dallesa midis krijuesve tė mirėfilltė dhe atyre mė me pak talent vjen gjithmonė duke u pėrshfaqur me dinamikė. Tė talentuarit ndihen, preken, kur lexon kreaturėn e tyre ndien ngrohtėsi, mendimin e spikatur, prezencėn thelbėsore tė tyre…. A mund tė mos impulsosh dhe tė mos nxitėsh njė talent me tė ardhme? Kjo ėshtė praktika reale, e cila ndryshon nga praktikat e meskinitetit dhe e lėnies mėnjanė tė talenteve, nė hije, me qėllim tė vetėm qė tė mos shtohen talentet reale dhe tė “bier” talenti i madh, i disave, tė cilėt e quajnė veten tė “pushtetshėm “, “patriarkė”, “panteonistė” dhe gjithmonė kėrkojnė qė portretet e tyre tė jenė tė parėt… Kėto veprime nihile nuk janė nė “modėn” e Pegasi”-t. Talentet, pasuria e tyre kreaturiale, shpesh herė ėshtė shfrytėzuar nga ata, qė sot “shquhen” pėr veprat e tyre tė nxjerra nė qarkullin, qė kanė vjelur nė “vjeshtė” frytet nga pema poetike e tė tjerėve…
Mendėsia tjetėr ėshtė qė talentet duhen pėrkrahur dhe kjo bėhet pėr tė mirė dhe nė tė mirė tė letėrsisė shqiptare, pėr ecurinė e mėtejshme tė saj…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:08 pm

2.
Njė nga talentet, e cila duhet tė fokusohet dhe tė diskutohet pėr ecurinė e saj shkrimore ėshtė, pa dyshim, poetja tepelenase Majlinda Rama. Fatbardhėsisht ajo sot ėshtė e pjekur, dinamike, njė krijuese tashmė e profilizuar nė artin krijues. Pėr tė ėshtė bėrė vetėm njė cekje… Ėshtė detyra jonė qė tė evidentojmė ecuritė dhe diagramėn poetike tė kėsaj krijuese tė talentuar.
Pa e tepėruar ėshtė njė nga poetet, qė do ta kishin zili dhe trevat e tjera tė Shqipėrisė.
Fortėsia e Majlinda Ramės qėndron te aftėsia e kapjes sė tematikės plot larmitet, te dalja me beftėsi, dhe kjo ėshtė bukuria e figurimeve poetike, tė cilat tė bėjnė tė ndalesh nė kėto lulesa , te koinciziteti i vargut, larg frazave tė tepėrta dhe rrėfimtare dhe pėrdorimit tė shpjegimeve, qė krijojnė dobėsi poetike,… Poezia duhet tė shihet si njė kėngė, ku ēdo fjalė duhet tė lėshojė dhe tė rrezatojė ndjenjė, tė shpėrthejė lulesa, ndaj dhe shumė poezi tė saj janė kėngė poetike me profil vetiak ndezės dhe shkrepėtitės…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:20 pm

3.
Nė poezi beftėsia apo e papritura poetike ėshtė njė force ”mitike”, qė tė mbėrthen me arkitekturėn e saj tė ndriēuar. Unė poezinė e konsideroj si njė shtėpizė me prezencė perėndore, qiellore dhe tokėsore me shkėlqim marrarendės ngjyrimesh, me efekte dhe afekte njerėzore zjarrmore, impulsive, nxitėse dhe brenda kėsaj arkitekture pasionatėt e poezisė ndiejnė njė “orbitė” tjerėr qė lėviz rrotullueshėm ndaj njė shpirti kėrkues i ndryshesės dhe i ecurisė, nė korsi zhvillimore progresiste…. Njė shpirt i madh , i cili kėrkon nėpėrmjet gjallimit vetiak , gjallimin edhe tė tė tjerėve. Kjo ėshtė njė pėrflakje dinamike ndėzėse dhe frymėzuese…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:29 pm

POEZI NGA MAJLINDA RAMA

Jeta s’ėshtė lojė

Mė kujtohet kur gurėt stisja si bebe,
kur vrapoja qė manaferrat
t’i bėja buzėkuq,
kurorė tė vija ca degėza ulliri e,
nė mungesė,
e thurja me luledele.
Me mall i kujtoj ato ditė,
kur djemve s’u hapja udhė nė futboll
e si burrė doja tė sillesha vėrdallė,
kur shtrija me pėllėmbė balluket mbi ballė,
veshur me kėmishėn me vija tė tim eti,
qė mė vinte gjer poshtė gjurit,
palė - palė.
Sa e sa profesione kam ndėrruar e shijuar!
Kisha lodra qė,
pėr ēudi,
s’ishin aspak tė djallėzuara,
liqenet, dritėhėnėn, yjet…
Kisha ēdo gjė…
Sa vite u bėnė qė e vogėl s’jam mė?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:29 pm

Njė poezi, qė ka beftėsinė e rrėfenjės poetike, qė, nėpėrmjet njė zanafille “e vogėl”, tjerrėson fenomenin me njė gamė ndenjėsore, ku aktrojnė ngjasi pikante tė retrospektivės fėminore, ku bota jepet me prezencė mendimore, me kuadratura tė hapura klimatike dhe relievore, me penelatė fantazie, me “kurthim gjinor”... Nėpėrmjet proceseve volitive dhe aftėsisė rritėse jepen cilėsi tė njė feminiliteti , ku kryefjalon “pazazhit” lirik dhe e gjithė kjo “panoramė “poetike e rikthimit ka mbyllesė njė pyetėsi retorike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:30 pm

Qyteti im

Si akrep i ngecur ore -
- qyteti im.
Me sytė e thinjur
kėrkon shpėtim.
Teh i ndryshkur, mbetesh pa lėvizur,
fllad, erė, shkulm Tepelene,
qė si silueta mė shfaqen rrugės sime.
Braktisur kjo pranverė tek ti.
Pse qan?
Ke dhimbje?
Plagė tė pashėruara?
Qyteti im!
Pikėlluar nė ēdo qelizė
nga grahma acari
Qė tė gėrryejnė e tė rrudhin mushkėritė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:31 pm

Njė qendrim aktiv i pėrligjur pėr njė vendlindje, tė cilin poetja e kėndvėshtron brenda vetes tė konturuar shpirtėrisht kėtė qytet, qė meriton mė shumė pėrkujdesje, vėmėndje , qė ende plagon nė konturin e tij kėshtjellor dhe tė mishtė pėr gjallimin historik. Dy plane tė shkrirėzuara nė njė plan...

Nė spital

Si degė e kėrrusur dhimbjeje
Varur mbi tim bir,
qė pafajėsisht mė buzėqesh.
A thua ėshtė mirė?
Mė trembin tė bardhat bluza,
teksa djalit i kėrkojnė
edhe venat mė tė holla…
Dikur i bėja qindra injektime
kukullės sime…
Penduar jam sot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:31 pm

Nėpėrmjet njė ”fabulizmi” bardhor, elegant dhe krahasimit tė qenies gjallore me atė ”kukllore”, qė vetėm bukurimin kanė ngjasim, Majlinda kontraston njė element ”gjiprėmimin-injektues ” tė kukllės dhe gjilpėrimin- injektues tė krijesės sė saj dhe pendimi pėr aktin ” e qindra hedhjes sė gjilpėrės” dikur, e pėrjeton tashmė lotueshėm... Ėshtė njė gjetje e bukur, e cila pozicionon kohė-trajtė, qenie- lodėr- dhimbje- shpirt...
Dhe bie pendimi nėnor, i cili fajėson vogėlushen e dikurshme tė lojės dhe tė posedimit kukull.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:32 pm


Jepi jetė jetės

Copa eshtre tė skeletosura
vėrtiten rreth fytyrės sate hierore.
Ti hesht…
Me ty heshtin dhe gjethet.

Mė lėsho

Trupi i fjalės sate i deformuar
portretizohet vėshtrimeve tė mia…
Sė largu dėgjoj klithmat e Sizifit…

Ti humbesh kujtesės

Jam njė pikėz shi
Qė ravijėzon xhamit
Dhe vret heshtjen qė bredh syve tė tu.
Jam njė ėndėrr vetmitare
Qė zapton shpirtra
E tremb errėsira ndjenjash.
Jam njė rrjedhė lumi
Qė ushqej jetė
Dhe shkatėrroj shtirje dashurish.
…Ishe…
Sonte
marr peng
vetėm hijen tėnde…


Duhet theksuar se lirizmi i moderuar shprehet nė strukturėn e poezive tė mė lartme, tė cilat “plasdarmojnė” me mėnyrėn e tyre nė hapėsira shpirti, baticojnė dhe zbaticojnė… Njė ardhje dallgėzuese dhe njė ikje dallgėzuese… Metamorfim, krahasim dhe njė mesazh pėr lėvizje nė kahjen e duhur, ku aktrojnė mendimi, sytė, shiu, heshtja, deformimi i fjalės, rrjedhje jetėsore, frikim errėsirash, klithma sifiziane…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:32 pm

Rendje pėr vetėnjohje
(Pasqyrė e thyer)

Natyrat – rrudha lakuriqe,
ti – flokė livadhesh kreh,
pėrtej teje dėgjohen thirrje.
Pasmesnate.
Kuaj me flatra brenda
ujit tė thyer,
mes zemėrimit tė ėndrrės
me urrejtjen e zgjimit -
- ti ecėn,
edhe pse tė trembin.
Lutje tė bardha.
Qiejt t’i vodhėn nė petale
tė thėrrmuara, si tym vranėsie…
Ti ecje.
Mjaftoheshe me atė ishull,
ndėrtuar vite mė parė.
Ishull i lashtė,
rrethuar me akuj vetėtimash,
me gėnjeshtra qesharake…
Vazhdo tė rendėsh,
edhe pse ėshtė hidhur.
Ti, pikėllimtar
nė mozaikėt e ajrit.

Kjo poezi- dafinore, e menduar mirė ka tė drejtėn e njė poezie skeptėr, e cila shquhet pėr “sfilimin” disakahėsh, konturin poetik magjepsės dhe ka njė begati zbėrthesė tė individes, personalitetit nė lėvizje dhe inspirues. Njė krijim tepėr origjinal i vizuar ndjenjėsisht, i latuar e gdhendur, ku me koincizitet jepet njė botė shumė dimensionale. Figurimi ėshtė i gjetur dhe ka njė parukim poetik mbresėlėnės….

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:33 pm

Kohė e pakohė

M’i hėngrėn sytė kėpucėt e Lulit tė vocėrr,
ma therėn zemrėn.
Amebė u bėra njė ēast -
- i zura pusinė njė tsunami.
Nė dekada m’u trishtuan beharet e brishta,
mbi gėrxhe lėmzake,
kur dy bletė mė pickuan
shirave tė ndezura…
Dritėmėngjeseve u miqėsova me beduinėt…


Shpėrbėrė

Mė pėrndoqėn klithmime llahtari
- u tremba;
mosgjėja mė gllabėroi
pafundpritjet e ngushėllimta
- ika.
Si gjerdan diamantesh shpėrbėrja
- vdiqa.

Nėn grahmat e vuajtjes

Pole prej ajri,
fletėz prej uji,
hone tė mishta
dridhen mbi flakėn e zbehtė tė qiririt.
Farė e verdhė vjeshte mbin kudo.
Nė rrjedhėn e lumit,
turbulluar nga shirat,
lundrojnė e lahen
tradhtirat antike…

Plagė e pashėruar

Nga Mali i Urrejtjes
gjarpėrime rrufesh pėrpinin
hapat e lodhura tė ditėve.

Si flakė tė zbehura brezash.
Zbehen netėt
nė zbrazėti tė panumėrta.
Lejleku i parė
e braktisi
ēerdhen…

Prindėrve tė mi

Malle lashtėsie bluaj nė mullirin
e ėndrrave tė mia.
Stėrkala dashurie tė paformėta,
por tė fuqishme,
postoj pėr te shtėpiza ime.
Aty jeni ju.
Aty mė prisni krahėhapur e
me heshta malli godisni largėsinė.
Tė dua, baba!
Tė dua, nėnė!
Mė mungon pėrkėdhelja juaj
qė s’kam arritur ta marr kurrė…
…Jam bėrė nėnė.
E dini?
Me fėmijėt e mi vij ju takoj mbrėmjeve,
pėrpara jush ulem e falem.
Tani ju kuptoj…
Dashuri nėnė!
Dhimbje prindi!

Ndajnate

Trojė e djegur,
kėngė e gjallė Ilioni!
Turren drejt teje
si venduza oktapodėsh,
indogjenė tė pangjyrė.
Si tė jem shtyllė harrese,
rrjedh fytyra prej lėndine e,
sėrish mbetem
nė parmak tė pikut tė natės.
Shtergu,
nė zgjim tė ditės,
nė ėndrra tė tejdukshme
mė ēon.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:33 pm

Metempsikozė

Kėta muaj viti
si tespihe tė varura nė pč:
tė verdha, tė kuqe, fildishi;
lėng balte, nektar vjeshte,
kollė e thatė dimri.

Trazohen me perėndimin e erės.
Si kupa e Ganimedit,
perėndisht,
i rrėkėllejmė e s’dehemi.

Ndjenja tė mekura

Tragė harrakate mėrmėrimash -
- gjėmimtare luajnė hipokrizisė sė vet
e pėrdhunshėm cungin duart e diellit.
Gjuhė tė flakta,
rrėnime…
Arkivoj pakohėsisė
kėmbė gjatuce ajsbergu.
Trupi yt…
manastir i braktisur.

Poetika e Majlinda Ramės ėshtė njė poetikė, qė u hap syrin krijuesve tė tjerė, jo vetėm pėr ato, qė paratheksuam mė lart, por edhe pėr fjalėsin e pėrdorur, pėr guximtarinė poetike, pėr bolllėkun kualitativ tė mjeteve stilistike, pėr “ekonomizim” poetik nė pasqyrim tė shpirtėrores, pėr krijimin e dualitetit tė bukur dhe shprehės mes protagonistėve jetėsorė. Me tė drejtė ajo ėshtė motivuar dhe si njė poete e njė lirike moderne, nė modė sot, por me njė arritje tė maturuar, qė, pa dyshesė, nesėr do tė lartėsohet mė tej dhe do tė ngjisė shkallina… Kėtė stil vetiak , kėtė frymėmarrje e ka pėrcjellė dhe e ka ravijėzuar thekshėm edhe te proza e saj, e cila ka tonalitet poetik… dhe ėshtė shpresė…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:34 pm

JETĖSHKRIM:

Majlinda Rama (Nana) ka lindur nė Tepelenė, mė 27 maj 1980. Nė vendlindje ka marrė dhe mėsimet e para e ato tė mesme. Mė pas, gjatė viteve 1998 - 2002, ka kryer studimet e larta pėr letėrsi dhe gjuhė shqipe, ndėrsa aktualisht vijon studimet nė fakultetin e dytė, nė degėn “Marrėdhėnie Ndėrkombėtare”. Ka punuar si aministratore e shėrbimit social dhe mėsuese e letėrsisė. Prej disa vitesh jep kontributin e vet nė mediat pamore dhe ato tė shkruara. Aktualisht, gėzon funksionin e kryeredaktores nė TV Rajonal “Apollon” nė Fier dhe gazetare e gazetės “Panorama”. Ka botuar vėllimet poetike: “Merrma lotin peng” dhe “Hėnė e qiellit tim” dhe sprovėn nė prozė “…por gjyqi vazhdon…”. Ka nė proces romanin “Jasmina”. Ėshtė pėrfshirė nė Antologjinė Poetike “KORSI E HAPUR” Autorė tė Pegasit dhe nga vendi e Bota, botim i vitit 2008.
Majlinda ėshtė NēKryetare e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ALBANIA, anėtare e W.P.S.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama EmptyTue Feb 01, 2011 11:34 pm

MENDIME PĖR KREATURĖN E POETES MAJLINDA RAMA…

“Me paraqitjen e Majlinda Ramės nė skenėn letrare, poezia shqipe u pasurua me lirika tė njė identiteti tė ri nė tė shprehurit e radhitjes sė emocioneve e tablove nė to.

…vepra poetike e Majlinda Ramės ėshtė klithmė lirizmi e njė intelektualeje dhe asesi elitizėm, edhe pse ndoshta aty - kėtu gjejmė tendenca tė tilla qė vijnė nė plan tė parė nga kultura e gjerė qė ka poetesha…

Vend tė posaēėm nė poezinė e Ramės zėnė figurat mitologjike, me tė cilat ajo krijon vargun e saj karakteristik tė cunguar nga foljet, nė vend tė sė cilave flet simbolika si element narrativ shpirtėror”.
R. M. LAĒI.“Njė ansambėl i vėrtetė metaforash”.
Lumo KOLLESHI, pėr vėllimin “Hėnė e qiellit tim”


“Njė prozė poetike e mirėfilltė qė tė kujton, pėr nga eleganca e pėr nga rrjedhshmėria, "Zgalemin" e Maksim Gorkit. Por, mbi tė gjitha, kemi tė bėjmė me njė pastėrti e pasuri tė gjuhės, me njė shqipe tė rrallėhasur nė krijimtarinė e dhjetėvjetėshave tė fundit”

Kopi KYĒYKU pėr librin nė prozė “...por gjyqi vazhdon…”


“Njė prozė-poezi, do tė mė lejonit ta quaja krijimin tuaj me njė shtrirje dramatike tė shpirtit nė natyrė. …Manierat postmoderniste kanė krijuar njė tablo interesante dhe tė sjellin njė drithėrimė tė pakuptueshme, tė befasishme”
Mihallaq QILLERI pėr prozėn “… por gjyqi vazhdon …”

“Ti je poete e avangardės sė viteve 2000 nė poezinė shqipe e mė pas ballkanike. Brenda poezisė, sot shoh njė tragjizėm tė hershėm me rrėnjėt tek tragjikėt grekė, shoh dhimbjen (ekzistenciale), gjej atė qė fshihet pas metaforave tė tua tė rralla, dėgjoj si dhe ti kur nuk shoh dot e ma hap poezia jote … Kam nėnvizuar ndoshta njė duzinė poezish qė, po tė mundja, do t’ia servirja lexuesit dhe elitės amerikane, sidomos pėr t’ju thėnė se poezi tė madhe bėjnė edhe popuj tė vegjėl, mė tė vegjėl se njė provincė. Nė Shqipėri, Kadare s’ka pėr tė mbetur i vetėm. Syno pėr te proza e madhe e shekullit tė Kafkės dhe Buzzatit”.

Maku PONE, shkrimtarMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty
MesazhTitulli: Re: RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama   RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL  poetja Majlinda Rama Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
RRUGĖTIM “PEGASI” INTERNACIONAL poetja Majlinda Rama
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: