Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next
AutoriMesazh
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Wed May 11, 2011 10:27 pm

te gjithe e dijne qe sla eshte dhenderr serbe
gruaja e tije eshte serbe prej sllobodanka e ka perkthye ne liri
e dijne te gjithe patriotet po servileve sju kana
une skapem me askend ,po them realitetin
dihet nje pune qe udbashet ldk istet komunistet e kosoves e perkrahin salenqe haptas thote se ka mik fazliqin ,spo dije se qfare argumente done ti me shume ....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Wed May 11, 2011 10:28 pm

qesharak po behesh ti atdhetare
mos u merakos per salen,haaaaaa se e ka venin ne serbi ja ne konop....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu May 26, 2011 12:36 am

Dan Kosumi:LETER E HAPUR " PSE KOSOVARET NUK E DUAN EDVIN KRISTAQ RAMON" - Kryebashkiakun e Kryeqytetit Shqiptar, TIRANES !!! ???Tė nderuar VELLEZER SHQIPTAR !!!


Cito :
(The Mayor of the Municipality of Tirana, EDI Rama hands the “Key of the City”, to artist Goran Bregoviē
The Mayor of the Municipality of Tirana, Edi Rama hands to the Serbian-Croatian artist Goran Bregoviē “The Key of the City “, a symbol he has gifted to other political personalities such as Romano Prodi, Stipe Messic etc. Bregoviē is the first artist honored with this symbol by Mayor Rama.
April 1, 2006)

Ndoshta sdo ishte mire tė nisė fare kete leter te stilit e hapur, por duke u perballur cdo dite me miq ne fsb. apo takim fizik me vellezerit tane nga Shqiperia nene, sapo ti prezantohesh se "jam shqiptar- kosovar", menjehere na thone " eh ju te Salos" , "ju e dooni Salon", " ju jeni me Salon", madje njehere nje diplomat yni perderisa po kalonte nga Mali i zi ne Shqiperi,kufitari i thot, " Salo eshte i juaji", duke u perballur pra ne shume raste te njejta me shtyri te shkruaj e te mos heshte.... mendja me thot se kam te bej me njerez te kombit tim qe kan vuajtur shume per te fole lirshem, jam i sigurte se e dini qka eshte fjala e lire dhe shprehja e individit, ne kete rast mikut e vellaut tuaj.
Kjo qe kam shtuar me larte, shkeputa nga interneti eshte ne gjuhen angleze, behet fjale per kengetarin serb, Goran Bregovic, lider i rok-grupit "bijello dugme" i cili ne prill te vitit 2006 data 01, kur ishte ne Tiranen e dashur per ne Kosovaret, mbajti koncert disa ore.....dhe me kengen e tije tha qka deshti, ka share e fyer publikishte gjithe shqiptaret. ky zoteriu qe ju aq shume e simpatizoni dhe e qendisni ne flamurin e shenjte kombtar, pra, Edvin Kristaq Rama,me ate rast i pati dhuruar qelesin e qytetit te Tiranes,si mirenjohje kete qeles e kishin pranuar personalitete te larta shteterore, si Romano Prodi, Stipe Mesic etj... te ju them te drejten se ne kosovareve na ofendoi rende....sepse ne kenget e tija ai ka tekste me motive qetnike (fjala qetnik lexo: synonim per xhelatin , kasapin qe preu koka shqiptare)... textet e tija jane ofenduese per kombin tone ne pergjithesi e kosovaret ne vecanti.....dhe ky Edvini "qe se duam" ne Kosovaret ne vend se te kerkonte falje publike popullit vella ne anen tjeter te kufirit, e te pranonte se nuk e ka ditur se kujt i dhuroi qelesin e qytetit ...u arsyetua se muzika eshte art (me qka pajtohem edhe une), por ne rastin konkret ky zoteriu i qendisur nga shume ju ne Shqiperi, ne flamurin tone kombetar, kishte harruar se kengen qe e kendoi qetniku ne qender te Tiranes, thirrej " kallashnikov" qe eshte nje marsh i ushtrise serbe, ne lufte barbare kunder shqipetarve jetim mbetur nen jugo-serbosllavi.
Me armen kallashnikov ushtari,qetniku e paramilitari serb vrau, masakroi e pushkatoi qindra mijera vellezer te Edit, vellezer te mije, vellezerit tuaj vellezer tė nderuar...!!!
Me pas lexova nje artikull ne gazeten beogradase, ku lideri i grupit muzikor Goran Bregovic ne shenje falenderimi nder te tjera thoshte; " ja e kam qelesin e kryeqytetit shqiptar Tiranes , suvenir ne shtepin time, eshte nje dhurate e Tiranes se u pelqeu shume kenga "kallashnikov" etj. ",pra edhe ai e din me siguri se kenga eshte art, por ne kete rast ai u tall me Edvin kristaq ramon, ai u tall me gjithe ate publike te shumte qe kishin dale e me duartrokitje e priten e percollen ate... !!! ....dhe per qudi une si shqiptar nacionalist qe jam,u ofendova edhe njehere, por kesaj radhe ...100 fish me shume se qdo here tjeter !!!

Ja se cfar shkruante nje gazetare jona ato dite: Ish pjestari i grupit muzikor "Bijelo Dugme", Goran Bregoviē mė 1-2 Prill vjen nė Tiranė.
Thuhet se nė Shqipėri, kjo javė ka qenė "java e Sėrbisė" dhe se shumė kėngėtarė shqiptarė, pėrfshirė kėtu edhe publikun (pjesėmarrėsit) nė emisionin "TOP SHOW" tė udhėhequr nga Alban Dudushi nė TV TOP CHANNEL me ėndje kanė kėnduar kėngėt sėrbe nė emisionin!
Duket se organizimet rreth kėtij koncerti janė aq tė mėdha, sa tė len pėrshtypje se jemi nė njė qytet Serb, e jo shqiptarė.
"Nuk do tė shkoj nė koncert. Dje kam ardhur nga Tirana dhe tė them tė drejtėn jam zhgėnjyer.
Po ta shohsih gjithė atė organizim aq tė madh rreth koncertit, tė krijohet pėrshtypja se nė Tiranė po vjen U2-ja, e jo Goran Bregoviē.E di qė muzika duhet tė ndahet nga politika, por mendoj se ėshtė ende herėt pėr njė gjė tė tillė", flet e irrituar Teuta Beselica nga Prishtina (Gazeta FAKTI)

Ja se cfar shkruan nje vella yni ne FORUMIN SHQIPTAR me nofken POETI !!!
Do tė doja tė dijė se si do tė vepronit nė kėtė rast, ju qė e pėrkrahni kėtė koncert dhe qė thėrritni tė jeni pjesė e tijė, sikur ndonjė nga tė afėrmit tuaj, apo ndonjė nga familja juaj e ngushtė tė kishte qenė pre e hordhivė serbe nė Kosovė, sikur ndonjėri nga ju tė kishte parė se si i nxjerren sytė fėmiut dhe detyrohet babai qė ata sy ti gėlltisė, sikur tė kishit parė se si dhunohet gruaja apo motra juaj para syve tuaj dhe tė tė tjerėve, sikur tė vritej nėna, babai apo vėllau juaj nga sėrbėt, sikur tė ndiqeshit edhe ju duke lėnė fėmijėt prapa qė ti shkelin autotanket serbe, sikur gjatė tėrė kėtyre veprimeve tė dėgjonit serbet duke kėnduar (edhe kėto kėngė qė do ti dėgjoni nė koncert) dhe duke u dehur me raki, sikur pas kthimit nė shtėpi tė konstatonit se gjysma e anėtarėve tuaj janė zhdukur (dhe ende nuk u janė kthyer kufomat nga Serbia), sikur tė gjenit tėrė pasurin tuaj tė krijuar me vite tė djegur e tė shkatėrruar, sikur…ka edhe shumė tė tjera, vallė do tė shkonit nė koncert. Mos mė thuani se muzika nuk njeh komb, sepse nuk ėshtė e vėrtetė, mos mė thuani as se kėto dallime duhet tė tejkalohen, sepse me dhembjen qė shqiptarėt kanė (ata qė vėrtetė janė shqiptarė) nuk mund ta tejkalojnė dhe nuk mund ti harrojnė plagėt tė cilat u janė shkaktuar, nuk mund tė pajtohen kurrė me atė qė ju pretendoni tė na e servoni me kėtė rast. Jam i sigurtė se sikur para jush tė paraqiteshin psh. “Etno Engjujt” do tė kishin mė pakė vizitorė se tani pėr kėtė koncert, apo ka vdekur kombėtarizmi nė Shqipėri, apo ka tretur gjaku i Skenderbeut, apo janė harruar porositė e Naimit dhe tė Ismail Qemalit, ėshtė shtyrė nė njė qoshe porosia e Hasan Prishtinės, apo ėshtė harrura kaq shpejtė sakrifica e familjes Jashari tė Prekazit, apo ėshtė shuajtur kujtimi pėr mbi 10.000 tė vrarė e tė masakruar anė e kėnd Kosovės.

Edhe njė gjė do tė iu them: Kurrė mos mendoni se e keqja mund tė harrohet, kurrė mos pritni tė jeni tė pėrkrahur nė “demokracinė” tuaj, kurrė mos logaritni nė shqiptarėt nga Kosova qė do tė jenė pjesė e lojėrave tuaja “demokratike’ sepse ende plagėt na kullojnė gjak, ende para syve na dalin figurat e fėmijėve tanė tė djegur, ende na rrjedhin lotėt (dhe nuk do tė thahen kurrė) pėr ata qė i kemi humbur, ende jetojmė nė pritje tė atyre qė nuk janė as si kufoma nė mes nesh, ende nėnat rrisin jetima qė tė tillė shkjau i bėri, ende vajzat e mbetura nėn kurorė presin kthimin e tė dashurve tė tyre, ende…
Pėrfundimisht do tė dėshėroja qė kurrė, ama kurrė askush qė veten e ndjen shqiptarė tė mos i pėrjetoj ato qė pėrjetuam ne, kurrė tė mos ballafaqohet me krimet qė i kemi parė ne dhe kurrė tė mos harroj se ēfarė i ka ndodhur vėllezėrve dhe motrave tė tyre nė Kosovė.
E ju shkoni nė koncert, argėtohuni sepse nuk iu dhemb askund, nuk keni asnjė plagė, dėgjoni muzikėn serbe, por kujtohuni se nė tė njejtėn gjuhė kanė kėnduar serbėt qė na vrisnin, qė na dhunonin, qė na masakronin, qė na digjnin…
Bashkimi kombėtarė nuk bėhen me kėsi lloj ndarjesh, nuk bėhet duke e pėrqeshur dhembjen e vėllezėrve dhe motrave tuaja.

__________________
Dituria e cila nuk ndahet me te tjeret eshte e paditur!!!


E thash qe ne fillim se ndoshta do ishte me mire te mos shkruaja fare lidhur me kete teme , por u habita kur pashė ne profilin e FSB. edhe te nje mike imja e cila me keqardhje e pranoi se nuk e kishte ditur se nuk e kishte njohur ghuhen...etj, si dhe te shume tjere keto dite shume postere ne profilet e tyre, ku "heroin e tyre " e kishin stolisur si "Skenderbe" ne zemer te flamurit tone te ujitur me gjakun e tyre bijet e bijat me te spikatura te kombit ne beteja e ne fitore mijevjeqare.....!!!
....Ok , e thash mendimin tim, ky eshte opinioni im, dhe i shume shqiptareve qe kane dijeni per kete akt te shemtuar te Edvinit.....!!!
Ja pra pse ne kosovaret "se duam" Edin tuaj te famshem....sepse pas gjithė atije gjaku qe u derdh per Shqiperine Etnike, per ti kethyer nderin SHQIPNIS, sepse nuk mundet te jete i emancipuar e i kulturuar nje komb, kur kembe e duar e gjymtyret i ka te copetuara, kur pjese te kombiit jetojne per te mbijetuar ne roberi....po vellezer te nderuar, bijet dhe bijat me te mira te kombit, erdhen nga te gjitha anet e botes, pa dallim ku ka shqiptar, dhe me gjakun e tyre, i falen jeten LIRIS SE KOSOVES MARTIRE DHE I KETHYEN NDERIN SHQIPNIS !!!

NE POPULLI I KOSOVES E DUAM SEJCILIN SHQIPTAR KUDO QOFTE AI, POR KA ARDHUR KOHA QE TE VETEDIJESOHEMI, TE DIJME TI SHOHIM GJERAT REALISHTE, TE JEMI KRITIK NE PERIUDHEN QE PO KALON KOMBI SE FUNDI, DUHET TE BASHKOHEMI SI NJE GRUSHT, TE BEJME ATE QE SOT DUHET BERE, SE NESER DUHET T EBERE TE NJEJTEN PUNE POR ME SHUME RREZIQE E VESHTIRESI.....PSE PRA TE MOS E BEJME SOT ATE QE DUHET DHE E KEMI BORXH TA BEJME...!!!
RRNOFT SHQIPPERIA ETNIKE NATYRALE

Ju falemnderit
Dan Kosumi , Wels - Austri
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu May 26, 2011 1:00 am

Njiherit,dhe qelsi esht nji dhunti morale ndaj vllezerve te tyre kosovar, qe iu esht ber na ky far EDI ,por dhuntia dhe fizike dhe shpirtrore-tragjedia esht tek knjohja e integritetit shteteve qe naj morren trualiin e shtepit tona,mos ty e mua por baballarve tan, edhe ktu ndryshon esencialisht percetimi fundamenti i problemit.

Tragjedia pra qendron te te (Trolli )se per at po luftoj, e jo te kurrfar dhe qfar do qelsi po te ishte dhe prej diamani....!!!!!???
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu May 26, 2011 9:54 am

Tragjedia pra qendron te te (Trolli )se per at po luftoj, e jo te kurrfar dhe qfar do qelsi po te ishte dhe prej diamani....!!!!!???

Po mire ky ēelesi dhe nderimi qe i behet ketij kengetari serb,nuk do te thote asgje per ty????Se me kete llogjiken tende,kete po na le te kuptojme.....
Po edhe me tutje,pse kur lufton per truallin tend ,si lufton ti , si Don Kishoti, apo ke nje ideal dhe ky ideal i ka rrenjet tek atdhedashuria dhe patriotizmi per truallin tend ,te cilin ky (Edvin Rama) me gjestin e tij te nderimit te ketij Bregoviēit ,ta ka perdhosur ty dhe gjithe shqiptaret PATRIOTE.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu May 26, 2011 9:57 am

Fitoi qytetaria
s'ka si te jete ndryshe,Shqiperia
ky milet gjithe sy e vesh
nuk duroi te shkonte per lesh
se me eda dhe me balla
nuk ecet as ne mehalla
shqiptari do Evropen
dhe jo tķ hapesh gropen
Fitoi Luli ,deli djale
iku Edi ,me bisht nder shale
me bisht nder shale
iku i gjori
dhe Ps-ne ne hale e mori
Po si eshte Erjon Bracja
,ne kuvend nuk do te vere
po ku do hani mor te mjere?
Apo thesi s'ka mbaruar
sapo e keni filluar
mjere mjere o ju te mjere
qe s'ju eci kete here.......
Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu May 26, 2011 9:59 am

Amerika nuk i njef votat e vjedhura nga sla per bashen duhet rrespektue ligji.
Ato vota jane te pa vlefshme dhe jane barte prej nje kutie ne tjetren haptas para kamerave..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu May 26, 2011 10:05 am

PS po shkon drejt shpėrndarjes, pėr shkak tė axhendės personale anti-sistem tė Edi RamėsEdi Rama po e ēon nė shpėrndarje Partinė Socialiste, pėr shkak tė vendosmėrisė sė tij pėr ta marrė peng opozitėn pėr interesat e tij ngushtėsisht personale. Vendimi i djeshėm pėr bojkotimin e punimeve tė parlamentit, ėshtė bashkėshoqėruar me kėrcėnimet talebane se s’do tė njohė shtet e ligj, nėse Kolegji Zgjedhor nuk do t’i falte atij bashkinė e Tiranės.
Psikologjia shpjegohet thjeshtė. Humbja e bashkisė parakupton edhe humbjen e partisė, prandaj edhe subkoshienca i foli mbrėmė Edi Ramės pėr kanibalizėm, pra pėr ekzekutimin e tė ngjashmit nga i ngjashmi. Rreziku qė i vjen nga brenda partisė, ka sjellė edhe mbledhjen nė ilegalitet tė Grupit Parlamentar, duke pėrjashtuar Kastriot Islamin dhe Andis Harasanin, si dy deputetė kritikė, qė mund tė ngjizin shumė shpejt njė aksion politik kundėr humbėsit tė vėrtetė tė kėtyre zgjedhjeve vendore.
Konfirmimi i njė axhende politike e cila s’njeh sistemin demokratik dhe kėrkon tė imponojė vullnete qė nuk vijnė nga kutitė e votimit po e ēon Partinė Socialiste drejt shpėrbėrjes. Mundėsitė qė ofrohen janė tė shumta, qė nga distancimi i njė grupi tė madh deputetėsh, duke e shndėrruar klanin privat tė Edvinit nė njė strukturė margjinale nė politikėn shqiptare e deri tek ndėrmarrja e veprimeve konsensuale nga segmente tė tjera institucionale tė vendit, tė cilat do tė neutralizonin politikisht njė lidership qė s’pranon sistemin.
Shfaktorizimi i Partisė Socialiste dhe i gjithė opozitės po ecėn paralel me afrimin e pensionit politik tė Edi Ramės, megjithatė varet nga gjasat e riaktivizimit tė vitalitetit tė debatit tė brendshėm tė PS-sė, njė cilėsi e njohur mė herėt e kėsaj force politike qė kėto fate tė ndahen dhe pensioni politik i Edvinit tė mos bashkėshoqėrohet me shpėrndarjen apo margjinalizimin e Partisė Socialiste.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu May 26, 2011 10:06 am

ku e degjove kete ti tek zyra e PS-se ne Tirane,se ne nuk e kemi degjuar fare Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu May 26, 2011 10:09 am

se atje e ke degjuar se ky,pra Edvini ,eshte bere si ata kalamajte qe shtrihen ne toke kur nuk ju plotesohet deshira.....ja lexo me poshte te lutem
Rama: Nuk e njohim vendimin e Gjykatės nese s'me jep bashkine
Kryetari i Partise Socialiste, Edi Rama, deklaroi dje se opozita nuk njeh vendimin e KQZ-se per zgjedhjet ne Tirane dhe nuk do te njoh ate te Kolegjit Zgjedhor, nese nuk i jepet fitorja Partise Socialiste. "Ne nuk e njohim kete rezultat dhe nuk kemi per ta njohur kete rezultat, sepse ky rezultat nuk eshte shprehje e vullnetit te lire te qytetareve te Tiranes. Po eshte fryt i kanibalizmit elektoral te Saliut qe u materializua ne tavolinen e Komisionit Qendror te Vjedhjeve" tha dje Rama gjate bashkebisedimit me gazetaret. Kreu i PS-se theksoi se nese Kolegji nuk jep vendimin e duhur per zgjedhjet ne kryeqytet, do te jete populli ai qe do te vendosi drejtesi. "Ne rast se drejtesia nuk do te beje drejtesi, populli do ta gjeje rrugen per te vendosur te drejten e vet. Per kete nuk ka asnje pike dyshimi dhe ne do ta udheheqim popullin ne kerkimin e se drejtes se vet",-tha dje Rama. Kreu i PS-se ka theksuar se Kolegji Zgjedhor nuk eshte e vetmja rruge e opozites, ai ka theksuar se pjese e strategjise se opozites edhe perballja me mazhorancen. "Te jesh pjese e te vetmes rruge, qe eshte perballja sy per sy, e dhembe per dhembe me kete pushtet te vjedhur, per te vjedhur Shqiperine me kete mendje te shthurur, qe me ate qe ndodhi ne Komisionin Qendror te Vjedhjeve ka shthurur perfundimisht institucionin ne fjale. Sigurisht qe kriza e sistemit gjyqesor eshte nje krize e kahershme, nuk le vend per optimizem te plote. Por rasti eshte kaq flagrant sa une e shoh te veshtire qe gjyqtare me nje integritet minimal profesional, te mund t'i hane popullit opozitar nje hak te pashlyeshem", u shpreh dje kreu i opozites. Rama eshte ndalur edhe ne vendimin e KQZ-se duke e cilesuar ate si nje shkelje te ligjit dhe mosrespektim i asnje parimi. "Ne tavolinen e Komisionit Qendror te Vjedhjeve u konsumua jo nje fare por kanibalizem elektoral. Kanibalizmi elektoral i Saliut. Humbesi i Saliut u deklarua fitues ne shkeljen me brutale te Kushtetutes, Kodit Zgjedhor, normave te etikes institucionale dhe cdo norme te moralit shoqeror", u shpreh kreu i opozites. Kryesocialisti shtoi se mazhoranca ka vendosur nen presion dhe anetaret e Kolegjit Zgjedhor. "Gjykatesit e ketij kolegji jane vene nen survejim policor te njerezve te Saliut, 24 ore ne 24, nuk e di per cfare arsye tjeter pervecse per t'i mbajtur nen presion, me gjoja pretendimin e mbrojtjes se tyre",-tha ai. Rama ka perseritur dhe nje here apelin per nderkombetaret, "qe te nderhyjne edhe me me force per te shpetuar nje proces qe rrezikon ta fuse Shqiperine ne qorrsokak". Kreu i PS-se deklaroi se zgjedhjet u fituan nga opozita dhe llogarite qe bene mazhoranca, sipas tij nuk vlejne per zgjedhjet vendore. "Historia e zgjedhjeve vendore ne te gjitha rastet, tregon qarte se votat per keshillat te jene teresisht te nje natyre tjeter nga votat per subjektet politike per kandidaturat ne zgjedhjet vendore apo per zgjedhjet politike. Boll t'i referoheni zgjedhjeve te shkuara e te stershkuara vendore, per te nxjerre konkluzionin qe shifrat kane nje permbysje te konsiderueshme ne raport me subjektet politike kur eshte fjala per keshillat",-tha dje Rama, duke pranuar se zgjedhjet e 8 majit ishin vendore.

Grupi i PS, bojkoton Parlamentin

Grupi Parlamentar i Partise Socialiste ka vendosur dje bojkotimin e punimeve te Kuvendit, nese Kolegji Zgjedhor nuk rrezon vendimin e KQZ-se, per shpalljen e rezultatit te zgjedhjeve ne Tirane. Vendimi i pare i grupit lidhet me seanca e Kuvendit dhe me bojkotin e komisioneve parlamentare. Nderkohe qe marrja e vendimit per Tiranen nga Kolegji Zgjedhor, do te percaktoje dhe hapat e metejshem nga ana e deputeteve te Partise Socialiste. Ne mbledhjen e zhvilluar dje, deputetet e Partise Socialiste kane rene dakord qe te vijoje reagimi qytetar ndaj mazhorances. Ata e kane cilesuar qendrimin e KQZ-se ne lidhje me rezultatin ne Tirane, si qendrim teresisht politik. Me heret, gjate dites se djeshme ka qene kryetari i PS-se, Edi Rama ai qe ka paralajmeruar qendrimin e grupit parlamentar ne lidhje me mazhorancen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu May 26, 2011 11:37 am

Parlameniti evropjan osb nuk njofin votat e vjedhura te Ristanit
keto vota jane te pa vlefshme thojne Evropa,Amerika
dhe nuk duhet njofte fare
se keta kriminel naj flliqin shqiperine me produkte serbe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Fri May 27, 2011 3:49 pm

POLITIKĖ
Rama ka humbur zgjedhjet, por s’e lėshon karrigen
27-05-2011


6 muaj pas nisjes sė fushatės zgjedhore, ēdo shqiptar, i madh e i vogėl, e ka marrė vesh se Edi Rama i ka humbur zgjedhjet, por nė vend tė pranimit tė rezultatit e nisjes sė analizės, nga e majta vjen veē pėrpjekja pėr tė marrė peng vendin, pėrmes protestave dhe refuzimit tė vendimeve tė institucioneve


Berisha: Turp pėr ata shqiptarė qė thonė se s’duhet lexuar as vota e presidentit tė shtetitKreu i ekzekutivit deklaroi dje nga foltorja e Kuvendit se hedhja e votės nė kutinė e gabuar, ėshtė e vlefshme dhe si e tillė duhet tė trajtohet si shprehje e vullnetit tė qytetarėve. Kryeministri kujtoi se edhe Presidenti i Republikės e kishte hedhur votėn nė kutinė e gabuar dhe se edhe kjo votė meritonte tė numėrohej si gjithė tė tjerat. Kėrcėnimet e Ramės, kreu i qeverisė i konsideroi si tendenca pėr tė mbrojtur me ēdo kusht karrigen e bashkisė edhe pse e di qė zgjedhjet i ka humburKryeministri Sali Berisha zgjodhi seancėn e djeshme tė Kuvendit, pėr tė pėrshėndetur edhe njėherė qytetarėt pėr votėbesimin qė i dhanė mazhorancės nė 8 maj ndėrsa deklaroi sėrish se kandidati i “Aleancės pėr Qytetarin”, Lulzim Basha, i fitoi zgjedhjet pėr bashkinė e Tiranės. Sipas kryeministrit, qytetarėt e shndėrruan 8 majin nė njė ditė tė idealeve tė ēmuara europiane dhe nė njė ditė historike pėr demokracinė shqiptare. “Dua tė shfrytėzoj kėtė seancė pėr tė pėrshėndetur mbarė qytetarėt shqiptarė, qė me dinjitetin e tyre, me qėndrimin e tyre shndėrruan 8 majin nė njė ditė tė ngadhėnjimit tė idealeve tė tyre evropiane, shndėrruan 8 majin nė njė ditė tė manifestimit tė dinjitetit tė qytetarėve tė lirė, shndėrruan 8 majin nė njė ditė vėrtetė historike pėr demokracinė shqiptare, duke dėshmuar ndaj njėri- tjetrit dhe mbarė Evropės, votimin e tyre, qėndrimin e tyre tė qytetėruar ndaj votės, si liria themelore demokratike e njeriut. Zoti Rama ka qeverisur Tiranėn pėr 11 vjet, por me 8 maj qytetarėt e Tiranės i dhanė ‘Aleancės pėr Qytetarin’ njė fitore tė katėrfishtė, dhe kjo fitore qėndron nė radhė tė parė nė parlamentin e kryeqytetit, nė parlamentet e minibashkive, nė kryetarėt e minibashkive dhe njė fitore tė qartė, tė ngushtė nė kryetarin e bashkisė”, u shpreh Berisha. Sipas kryeministrit pjesėmarrja nė zgjedhjet vendore, e mė shumė se 1.6 milion shqiptarėve, tregoi se Shqipėria jo vetėm qė nuk ėshtė braktisur, por qytetarėt kanė shpresė dhe besim pėr tė ndėrtuar tė ardhmen nė kėtė vend. Kryeministri e cilėsoi kėtė prirje tė qartė tė qytetarėve shqiptarė, pėr t’i dhėnė njė dimension konkret rrugės Evropianė tė Shqipėrisė. “Jam kėtu pėr tė shprehur njė kėnaqėsi tė madhe shpirtėrore shumė tė veēantė, se nė kėto zgjedhje votuan mbi 1,6 milion shqiptarė dhe kjo pėrbėn njė kėnaqėsi tė madhe tė jetės sime, pėrbėn qetėsim tė njė brenge 20 vjeēare, e cila buronte nga fakti se Shqipėria rridhte dhe rridhte njerėzit e saj. jo pjesėmarrje dėshmon se Shqipėria nuk rrjedh mė, se Shqipėria nuk po braktiset, se Shqipėria po mbushet dhe se njerėzit nė kėtė vend kanė shpresė dhe besim, janė tė vendosur tė ndėrtojnė kėtu tė ardhmen qė meritojnė”, tha kryeministri Berisha. Nė kėto zgjedhje, kryeministri theksoi se mazhoranca aktuale mori mė shumė vota se asnjėherė tjetėr, qė prej zgjedhjeve parlamentare tė vitit tė 1992. “Natyrisht, unė kam njė mirėnjohje tė thellė dhe tė pakufishme ndaj tė gjithė atyre qytetarėve shqiptarė qė votuan pėr mazhorancėn aktuale, votuan mė shumė se kurrė qė nga ‘92 e deri mė sot, duke i dhėnė asaj njė mbėshtetje qė do ta konsideroja ndėr mė tė mėdhatė, duke vendosur mbi tė, nė mėnyrė tė padiskutueshme, njė barrė po kaq tė madhe, po kaq tė rėndė pėrgjegjėsie para tyre, para tė gjithė shqiptarėve, para dhe tė gjithė atyre qė votuan kundėr saj”, tha Berisha. Duke u ndalur te situata post-zgjedhore, Berisha akuzoi Ramėn se ngriti teatrin absurd vetėm pėr karrigen e tij. “Prej dy javėsh vendi i shėmbėllen njė teatri absurd. Nė qoftė se qytetarėt votuan nė 8 maj nė mėnyrėn mė tė civilizuar, mė europiane pas kėsaj dite ndodhi rrethimi i KQZ-sė, bllokime rrugėsh dhe ultimatume dhe kėrcėnime. Tė gjitha kėto me njė arsye tė vetme sepse dikush kėrkon me ēdo kusht tė mos respektojė votėn e qytetarėve”, tha Berisha. Ai i bėri thirrje kreut tė PS-sė Edi Rama, qė tė deklarojė publikisht se do mirėpresė verdiktin e Kolegjit Zgjedhor, ndėrsa shtoi se mazhoranca ėshtė e vendosur tė mbrojė votėn e qytetarėve me forcėn e ligjit. “E ftoj Ramėn tė deklaroj se pret verdiktin dhe tė shfrytėzojė potenciale qė ofron sistemi pėr tė paraqitur tė gjitha kėrkesat, tu faktojė shqiptarėve se ku po i kryhet padrejtėsia dhe jo tė nxijė njė proces qė shpreh vullnetin demokratik tė mbarė shqiptarėve. Unė e garantoj Ramėn se jemi tė pėrgatitur pėr ēdo kėrcėnim apo ultimatum dhe asnjė skenar nuk do ta shkelmojė votėn e shqiptarėve pasi jemi tė vendosur ta mbrojmė votėn me forcėn e ligjit”, deklaroi kryeministri Sali Berisha. Ai solli nė vėmendje gjithashtu se Tirana ka njė KZAZ, ka njė komision zone, tė cilin me kėrkesėn dhe insistimin e Ramės, kėtė detyrė ia ka ngarkuar KQZ-sė. “Nė ligjin shqiptar tė miratuar bashkėrisht me zotin Rama nuk ėshtė KQZ-ja ai qė shpall fituesin. Neni 33 i kodit elektoral, pika ‘g’, autorizon pėr tė shpallur kandidatin fitues vetėm KZAZ, pra vetėm komisionin zonal dhe jo KQZ. Ky ėshtė njė teatėr absurd, kėrkojnė qė tė shkruajnė rezultatin nga zyrat e partive, por kjo nuk mund tė ndodhė nė asnjė mėnyrė. Ultimatumi ėshtė i tillė ‘ose karrigen e kryetarit, ose pėrmbysjen si mazhorancė’ dhe kėtė ultimatum ia bėn njė mazhorance, e cila vetėm dy javė mė parė mori njė mbėshtetje 17 pėr qind mė shumė se koalicioni qė ai udhėhoqi dhe qė mbetet e hapur pėr bashkėpunim, pėr mirėkuptim, por qė kurrė nuk mund tė bėjė njė pazar tė tillė,sepse kjo do tė ishte goditja mė palcore qė mund t’i jepej sistemit demokratik shqiptar”, tha Berisha, duke shtuar se, tani qė fituam lirinė e votės, Edi Rama po pėrpiqet ta mohojė atė. “Tani qė e fituam, kėrkohet tė na mohohet, kėrkohet tė na shkelmohet, kėrkohet tė pėrēmohet, kėrkohet tė burgoset. Kjo nuk mund tė ndodhė. Dua t’i bėj njė pyetje, zotit Rama. Ēfarė do tė thoshin kėta qytetarė, tė cilėt pritėn me kėnaqėsi 8 majin dhe si qytetarė tė pėrgjegjshėm tė kėsaj republike shkuan aty pėr tė shprehur bindjet e tyre politike dhe pėr tė parė bindjet e tyre politike tė vlerėsuar nė votė, nė qoftė se ne do t’ua hidhnim nė kosh kėtė vota. Ndodhi qė Presidenti i Republikės votoi nė njė kuti tė gabuar, por ēfarė do tė thoshin qytetarėt shqiptarė, nė qoftė se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk do tė hapte kutinė pėr tė numėruar votėn e tij. Ata do tė thoshin se, kur kėta nuk ēajnė kokėn pėr votėn e Presidentit, ēfarė na mbetet neve. Ēfarė do tė thoshte bota, kur do tė shihte se kėtu nuk numėrohet vota e Presidentit? Kėta janė bizarė, do tė thoshte. A nuk do tė krijohej njė Dushk i dytė, pėr tė cilėn u bėmė tė famshėm nė tė gjithė Europėn? A nuk do tė bėheshim tė famshėm edhe pėr atė qė quhet disenfranchise tė votave tė hedhura? Pra, ky ėshtė njė proces. Cili mund tė jetė qėndrimi tjetėr, pėrveēse qėndrimi mbrapa ēdo vote, konkludoi kryeministri, duke garantuar se nė mėnyrė absolute nuk ka nė kėtė ēėshtje pėrveēse njė qėllimi tė vetėm, ēdo votė tė numėrohet”.

...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Fri May 27, 2011 4:28 pm

sipas parshkimeve te huaja votat jane vjedh haptas
dhe nuk njifen keto rezultate te Ristan bashiqit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Fri May 27, 2011 5:14 pm

sipas parshkimeve te huaja votat jane vjedh haptas
dhe nuk njifen keto rezultate te Ristan bashiqit....tha dedektivi

Por jo nuk eshte ashtu ,ne do te degjojme vendet me te perparuara ne sistemet demokratike ,dhe i pari nder ta eshte AMERIKA dhe i derguari i AMERIKES,tha:

E Premte, 27 Maj 2011
Kontakt Kantrimen: Zgjedhjet e 8 majit - mė tė mirat nė historinė e Shqipėrisė Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, Zėvendės, Ndihmės Sekretari i Shtetit pėr Euroazinė, Tomas Kantrimen, pėrshėndeti procesin zgjedhor nė Shqipėri, me gjithė mosmarrėveshjet e fundit mbi numėrimin e votave tė hedhura nė kutitė e gabuara, vendim qė, siē tha ai, do ta marrė Kolegji Zgjedhor. Kantrimen tha se pėrfundimi i kėtyre zgjedhjeve do tė pėrcaktojė edhe perspektivėn e Shqipėrisė pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian.
Zėvendės Ndihmės Sekretari i Shtetit pėr Euroazinė Tomas Kantrimen vlerėsoi pjesėmarrjen e lartė nė zgjedhjet vendore nė Shqipėri, duke thėnė se kjo tregon interesin shqiptarėve pėr tė ardhmen e vendit dhe tė demokracisė.

“Dua tė pėrshėndes votuesit nė Shqipėri jo vetėm pėr pjesėmarrjen e lartė, por edhe pėr njė proces paqėsor votimi. Kjo,- tha Kantrimen, - ėshtė fitore e madhe pėr popullin shqiptar”.

Zėvendės Ndihmės Sekretari i Shtetit tha se kėto ishin zgjedhjet mė tė mira qė janė zhvilluar ndonjėherė nė Shqipėri:

“Mendoj se kėto ishin zgjedhjet mė tė pastra dhe tė drejta qė ka parė Shqipėria nė historinė e saj. Nuk dua tė minimizoj problemet qė u shfaqėn dhe qė vazhdojnė tė jenė, por shoh shumė shenja pozitive nė mėnyrėn si u zhvilluan kėto zgjedhje”.

Kantrimen tha se secila parti mund tė nxjerrė mėsime nga kjo pėrvojė. “Dy partitė e mėdha dolėn mė mirė nė disa zona qė e prisnin dhe mė keq nė disa tė tjera. Kjo, mė bėn tė arrij nė pėrfundimin se jeta politike nė Shqipėri ėshtė e balancuar mes dy forcave tė fuqishme. Por nė tė njėjtėn kohė, kjo krijon detyrime pėr tė dy palėt pėr tė bashkėpunuar nė mėnyrė tė civilizuar, qoftė pėrmes debateve publike, parlamentit, apo pėr zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Kėtė e presin jo vetėm populli shqiptar, por edhe Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe OSBE-ja”, tha Kantrimen.

Pėr ēėshtjen e debatueshme tė votave tė hedhura nė kutitė e gabuara, Kantrimen tha:

“Ēėshtja e votave tė hedhura nė kuti tė gabuara nuk u trajtua siē duhet. Ne thamė qė nė fillim qė rregullat duhet tė jenė tė qarta dhe duhen zbatuar nė mėnyrė tė drejtė dhe transparente”.

Rregullat pėr numėrimin e votave tė hedhura gabim u bėnė pas ditės sė zgjedhjeve dhe baza ligjore e kėtij vendimi nuk ėshtė e qartė pėr ne, tha Kantrimen. Ai shtoi se megjithėse e kupton argumentin e KQZ-sė, mendon se ky ai “mund dhe duhej tė ishte bėrė para zgjedhjeve dhe me konsensus mes partive, pa pasur nevojė tė hidhte hije mbi njė proces qė ishte shumė pozitiv”.

“Dua tė vė nė dukje se unė nuk po them qė vendimi ėshtė i paligjshėm. Unė thjesht po them se baza ligjore nuk ėshtė e qartė pėr ne dhe duket se nuk ėshtė nė pėrputhje me praktikat e mėparshme tė komisioneve zgjedhore”, tha Kantrimen.

Zėvendės Ndihmės Sekretari i Shtetit Kantrimen tha se tani ēėshtja duhet zgjidhur pėrmes institucioneve kushtetuese.

Pra, sė pari me apelime nė KQZ dhe pastaj nė Kolegjin Zgjedhor. Ky proces duhet tė vazhdojė punėn nė mėnyrė tė pavarur dhe tė dy palėt duhet tė premtojnė se do ta respektojnė rezultatin. Pyetjes nėse kjo mosmarrėveshje pret njė zgjidhje politike apo ligjore, Kantrimen ju pėrgjigj:

“Kur flas pėr vendime konsensuale, dhe tani flas nė emėr tė Shteteve tė Bashkuara, e kam fjalėn pėr njė vendim qė duhet tė ishte marrė brenda KQZ-sė para zgjedhjeve, nė lidhje me atė se ēfarė duhej bėrė pėr fletėvotimet e hedhura nė kutitė e gabuara, qė ka qenė ēėshtje e lindur qė nė votimet e mėparshme. Tani kemi certifikimin e rezultateve tė pėrkohshme nga KQZ-ja qė nuk u mor nė bazėn e njė konsensusi, prandaj tani kjo ėshtė ēėshtje ligjore qė i takon Kolegjit Zgjedhor ta vendosė”.

Ne presim, tha Kantrimen, qė Kolegji Zgjedhor tė marrė njė vendim tė bazuar nė ligj, pa presionin e asnjė prej partive. Ky ėshtė detyrim ligjor, tha ai.

“Nė aspektin politik, ne presim qė tė dy palėt tė shmangin kėrcėnimet pėr demonstrata dhe dhunė nėse nuk u pėlqejnė rezultatet”, tha Kantimen.

Ai tha se nuk ėshtė e pėrgjegjshme tė thuhet qė pėrpara, se rezultatet nuk do tė pranohen, nėse njėri prej kandidatėve mbetet i pakėnaqur. Ne presim tha Kantrimen, qė palėt tė respektojnė vendimin e Kolegjit Zgjedhor dhe tė tregojnė mė shumė bashkėpunim nė tė gjitha nivelet e pushtetit.

Kantrimen shtoi se perspektiva e integrimit evropian tė Shqipėrisė do tė varet nga mėnyra e zgjidhjes sė kėtij procesi zgjedhor. Ky proces tha ai, duhet zgjidhur pėrmes mekanizmave ligjore, me dinjitet dhe jo me dhunė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Fri May 27, 2011 5:21 pm

PINION
Fantazma e ērregullimit qė na vjen nga nipėria e diktatorit Hoxha
21-05-2011 / Nga Gani Mehmetaj

Lideri i opozitės shqiptare E. Rama para se tė mbylleshin kutitė e votimit bėri me dije se nuk do ta pranonte rezultatin, nėse nuk do tė ishte fitues ai. Kėtė frymė tė tensionit e pati qė nga fillimi i fushatės zgjedhore, e vazhdoi edhe gjatė numėrimit tė votave, duke i dhėnė kapak me kushtrimin pėr turbullira qė i ngjanė ftesės pėr kryengritje popullore. Me tė marrė vesh se mund tė mos jetė fitues, filloi me instrumentalizimin e jugut tė vendit deri tė Shkumbini, pastaj nėse do t’i ecė, do tė vazhdojė edhe me pjesėn tjetėr mbi Shkumbin. Janė kėto skema tė vjetra tė majtizmit kriminal dhe qarqeve antishqiptare. Jugu komunist dhe veriu antikomunist, i kultivuar me djallėzi nga diktatori Hoxha vazhdon tė mėkohet mė shumė fanatizėm nga nipat e tij po aq tė djallėzuar.
Fryma majtiste agresive, nė kufijtė e arrogancės kriminale, ėshtė duke i kushtuar shtrenjtė Shqipėrisė. Nipat e Enver Hoxhės kėrcėllojnė sėrish dhėmbėt, duke e rrezikuar paqen nė vend dhe qetėsinė nė kontinent. Njė herė kėrcėnimin e tyre ata e bėnė realitet: makthi i vitit 1997 mos u harroftė - luten akoma bashkėkombėsit e mi, tė cilėve nuk po u hiqet fantazma e kryengritjes komuniste si mallkim. Vlora simbol i pavarėsisė e i flamurit, ėshtė bėrė edhe simbol i kaosit dhe vrasjeve makabre nga nipat e Enver Hoxhės. Nuk lėnė gjė tė shenjtė ata. Dhe ēuditėrisht njerėzit qė do tė duhej tė ishin me mend nė kokė, nė vend se tė turpėrohen pėr ato qė ndodhen atė vit tė mbrapsht 1997, e pėrsėrisin jo rrallė para medieve si mburrje dhe si kėrcėnim edhe me 2011- kryengritjen e armatosur.
Tė menēurit mėsojnė nga pėsimet e tė tjerėve, ndėrkaq, ata qė nuk shquhen pėr kėtė dhunti natyre, nuk mėsojnė as nga pėsimet e veta. A po u ngjan kjo gjė edhe bashkėkombėsve tė mi pėrtej alpeve shqiptare? Po i dėgjove strukturat socialiste sikur e kanė pėr mburrje t’ua pėrmendin bashkėkombėsve vitin e mbrapshtė 1997 dhe ta kėrcėnojnė vendin me tė njėjtėn skemė rrėnimi. Edhe me 21 janar u veprua sipas tė njėjtit skenar. Mbase edhe nga tė njėjtėt njerėz. Dėshtuan, por shihet se nuk hoqėn dorė, nuk u shkurajuan, pavarėsisht cili qe preteksti. Njė herė qe hapja e kutive, tash ėshtė mbyllja e kutive. Janė kėto arsye tė mjaftueshme pėr turbullira me pasoja tė paparashikuara? Pėr popullin me mend nė kokė, them qė nuk janė arsye pėr turbullira. Madje-madje as pėr demonstrim paqėsor. Secili tė shohė punėn e vet e institucionet punėn e tyre. Por pėr ata qė jetojnė nga turbullirat e kaosi, duket se luten: bėje Zot rrėmujė! Sepse askush nuk i ndėshkoi me 1997, askush nuk i ndėshkoi as me 21 janar 2011. Pse duhet tė frikohen tash pėr ndonjė dackė turinjve.
Pėrvoja e fqinjve/Nga kush duhej tė mėsonin historikisht bijtė e shqipes? Nga ata qė i kanė mė sė afėrmi. Pėrcaktimi majtist pas Luftės sė Dytė Botėrore i pati kushtuar shtrenjtė Greqisė. Lufta civile gati e shthuri kėtė shtet, po tė mos ishte Britania e Madhe dhe SHBA-tė qė e nxorėn nga bataku. Por prirjen drejt kaosit ende nuk ua shkulėn nga mendja helenėve qejfli. Nga ky ndikim dolėn zėra sikur Greqia duhet tė dalė nga BE-ja! Forca mė e madhe opozitare nė Shqipėri tash sa kohė ėshtė duke bėrė pėrpjekje titanike qė ta pengojė Shqipėrinė tė inkuadrohet nė strukturat e BE-sė. Sa herė paralajmėrohet vizita e ndonjė delegacioni tė lartė nga Brukseli, opozita thėrret pėr turbullira, apo bėn turbullira qė e frikėsojnė BE-nė. Kush i koordinon dhe kush i urdhėron kaq zi? Sikur tė donin, bijtė e shqipes mund tė merrnin mėsim nga pėsimi grek, por ata ia morėn mė tė keqen kėtij vendi-tėrbimin majtist. Pse Shqipėria e vuan tė kaluarėn mė shumė se tė gjitha shtetet ish- komuniste? Ato gati e harruan kėtė murtajė, ndėrsa shqiptarėt janė nda gjysma-gjysma. E para, sepse forcat komuniste nė Shqipėri pėr dallim nga i gjithė blloku komunist, nuk u transformuan fare, vetėm emėr ndėrruan-nga Partia Komuniste u bėnė Partia Socialiste, ndėrsa trashėguan tė gjithė njerėzit, infrastrukturėn, gazetat e kapitalin. E dyta, vetėm nė Shqipėri nuk kaloi ligji pėr dėnimin e krimeve komuniste, megjithėse krimet komuniste qenė mė tė frikshmet nė kontinent. E treta, derisa nė ish-bllokun komunist kasta e vjetėr u tėrhoq paqėsisht e vetėdijshme se koha e tyre perėndoi, nė Shqipėri kasta e vjetėr mori tė gjitha postet kyēe dhe u bė kėrcėnim i frikshėm i demokracisė. E katėrta, rruga, dhuna dhe rebelimi pėr ēdo gjė dhe nė ēdo situatė tė pavolitshme pėr ta i bėri tė imponohen para faktorit tė brendshėm dhe para atij ndėrkombėtar. Dhe faktori ndėrkombėtar e pėrfill forcėn e brendshme tė njė shteti pėr hir tė qetėsisė sė vet. Pėr kėto arsye dhe tė tjera fatkeqėsia e komunizmit po e ndjek si mallkim Shqipėrinė edhe sot e kėsaj dite. Ndikimi i fuqishėm i kėsaj rryme ėshtė bėrė gur qė po i fundos, qė e rrezikon shtetin e shqiptarėve. Asnjė shtet nė rajon dhe nė Evropėn Lindore nuk u goditė mė shumė nga murtaja komuniste se sa Shqipėria. Asnjėrin shtet nė rajon dhe nė Evropė nuk e turpėroi kryengritja e armatosur e komunisteve edhe pasi fitoi demokracia, sikurse kryengritja e vitit 1997 qė gati e zhduku shtetin. Dhe kush mund tė mburret pėr kėtė krim ndaj institucioneve dhe ndaj kombit? Vetėm kriminelet.
Kushtrimi pėr kryengritje - nė mbrojtje tė bashkiakut tė skaduar/Rreziku i kryengritjes sė armatosur u rri mbi krye shqiptarėve edhe nė majin e vitit 2011. Kushtrimin pėr kryengritje: “nė mbrojtje tė votave”, pėrkatėsisht nė mbroje tė E. Ramės e dhanė disa nga krerėt e Partisė Socialiste. Pasojat e para tė kėtij kėrcėnimi janė mosardhja e delegacionit evropian nė Tiranė. Pra, edhe pėr tė vazhduar tratativat pėr BE. Pasojat tjera pritėn, por shpresojmė turbullirat e kaluara tė mos pėrsėritėn. Shteti duhet tė tregojė vendosmėrinė. Me ata qė e rrezikojnė vendin nuk bėhen negociata. Po tiransat ku janė? Sepse e gjithė kjo rrėmujė po bėhet pėr tė shaluar Tiranėn. Si lejojnė tironsat qė fantazmat tė qarkullojė lirisht nėpėr qytetin e tyre, duke ua rrezikuar jetėn, pasurinė dhe tė ardhmen. Athua gjėrat tė jenė ngatėrruar aq keq? Qyteti, thonė ėshtė ndarė nė dysh! Edhe kėtu do e bėjmė njė digresion historik: askush mė shumė se shqiptarėt nuk vuajtėn nga mizoritė e Perandorisė Turke, por askush sikur shqiptarėt nuk e pėrqafuan mė shumė ideologjinė e kėsaj perandorie-islamizmin. Kėtė gjė bėjnė edhe nipat e Enverit, me ideologjinė majtiste. Pasojat e komunizmit kėtu ndjehen mė shumė se kudo tjetėr. Pesėdhjetė vjet e shkretuan dhe e sterilizuan Tiranėn, sollėn pinjollėt e kastės sė tyre, u shtrinė gjithandej, u dhanė privilegjet, u dhanė poste e fuqi, tė cilat ata tash kanė frikė se do t’ua marrin, prandaj njė pjesė e tyre mbahen shtrengushėm pas flamujve tė vjetėr punistė dhe pas fantazmave tė frikshme. Dhe vazhdojnė tė mbajnė nė pushtet e nė mendėsi atė kastė qė do tė duhej t’i takonte historisė. E tiransat e vjetėr ku janė? Sipas “portokallinjve”, tiransat e vjetėr kanė mbetė jevgjitė e turko-orientalė, qė veē argėtojnė telespektatorėt me batuta banale dhe njė gjuhė tė zvetėnuar pėr probleme banale.
Dhe gjithė kjo pėrplasje bie mbi qytetarėt (tė rinj e tė vjetėr ) tė Tiranės, por edhe tė gjithė Shqipėrisė. Deri kur?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Fri May 27, 2011 5:23 pm

postimi me lart dhe ky tjetri ,jane per ty o dedektiv,o benjamini e Edvin Kristaq rames

Ministri i Ēarēanit, kryeplak i Edi Ramės
31-03-2011 /

Shane Korbeci, njeriu qė ėshtė marrė me tregtinė dhe kontrabandėn e Enver Hoxhės, u shfaq dje tek Komuna e Parisit, pas Edi Ramės, duke treguar se ėshtė kryeplaku socialist i lagjes, por edhe pėrfaqėsuesi i Adil Ēarēanit tek bashkia e 2011-s. Pyetja ėshtė: “A s’u ēlirua ende kryeqyteti nga pushteti i TaoTao-s”?

Takimi elektoral i Edi Ramės u zhvillua “gju mė gju” me anėtarėt e partisė (ndėrmarrjes me pėrgjegjėsi tė kufizuar) nė Njėsinė Bashkiake nr.5 nė kryeqytet. Nė pėrfundim tė rrugės qė dikur mbante emrin “Komuna e Parisit” dhe sot mban emrin e ministrit komunist Medar Shtylla, Edi Rama realizoi edhe qėllimin pėr tė cilin kishte shkuar nė atė njėsi. Duke pasur pranė ndonjė plak, ndonjė tė humbur, etj, Edi pasi i kishte shprehur njė banori lumturinė se kėtej e tutje ai do lėvizte me biēikletė nė njė rrugė ku as makina nuk ia del dot, doli pėr tė folur fjalėt e zakonit. Pas tij qėndronte edhe ish ministri i Tregtisė sė Jashtme i viteve 1982-1991, Shane Korbeci. 69 vjeēari ka gjetur rehati nė Njėsinė Bashkiake nr.5 nė kryeqytet qė nga maji i vitit 2007, teksa ushtron njė detyrė sekretari. Pension mė tė mbarė sesa ky nuk mund tė kishte pėr njė ish ministėr tė qeverisė sė Adil Ēarēanit. Ndoshta ėshtė harruar 10 dhjetori i vitit 1991, kur Hetuesia e Pėrgjithshme dhe Prokuroria e Pėrgjithshme kėrkonin heqjen e imunitetit tė deputetit tė atėhershėm tė Tiranės, shokut Shane Korbeci pėr abuzim me detyrėn. Pėr shumė vite emri i Korbecit ngeli nė harresė derisa nė fillim tė viteve 2000, ai u aktivizua nė qarqet socialiste pėr shkak tė ndėrhyrjes sė njė deputeteve socialiste. Tashmė e shohim edhe mė qartė se me ēfarė figurash do pėrfaqėsohet Edi Rama nė fushatėn e tij tė kėtij viti, se ēfarė do tė premtojė ai kur s’ka ē’tė thotė mė. Jo mė kot ish ministri i qeverisė Ēarēani ishte nė krah tė Edi Ramės. Tė dy pėrfaqėsojnė njė ideal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Fri May 27, 2011 5:44 pm

Njė lojė kriminale me votat e sė djathtės
Transmetuar me: e Premte, 27 Maj 2011 09:55
Nga Mira kondi

Ka ndodhur njė tjetėr fenomen i shėmtuar me zgjedhjet. Njė drejtues i lartė i Lėvizjes sė Legalitetit mė tregonte para disa ditėsh se si pėrfaqėsuesit e LSI nė grupin e numėrimit kishin “fshirė” pėr llogari tė tyre gjithė votat e partisė sė tij nė njė njėsi tė Tiranės. Kjo kish ndodhur pak a shumė dhe me partitė e tjera tė vogla tė koalicionit tė djathtė. Numėruesit e PD dhe LSI kishin njė marrėveshje tė heshtur qė votat e partive tė vogla tė numėroheshin si vota tė LSI. Nė kėtė direktivė tė heshtur, por shumė racionale qė arriti tė funksiononte, duket se janė grabitur dhe vetė vota tė PD-sė, e cila shihet qartė se ka njė rėnie tė numrit tė votuese krahasuar me vitin 2007, ndėrkohė qė po tė llogarisim marshin normal tė rritjes duhet tė kishte sė paku nja 15 mijė vota mė shumė.

Po pėrse e ka stimuluar Sali Berisha rritjen artificiale tė votave pėr kėshilltarė tė LSI nė kurriz tė partive tė tjera tė djathta?

Pėr t’iu pėrgjigjur kėsaj pyetje, ktheni kokėn pas dhe shikoni pėrse Sali Berisha importoi votues nga lagje tė tjera tė fshatit Marqinet nė Vorė, pėr tė votuar tek qendra e votimit nė Gėrdec, me qėllim qė aty PD tė dilte fituese. I fiksuar pas idesė se ēdo krim nė politikė pastrohet me mjete politike dhe jo me mekanizma ligjorė, Sali Berisha ishte i vendosur qė tu demonstronte shqiptarėve se krimi i Gėrdecit, i cili mori 26 jetė njerėzish pėr shkak tė historisė sė biznesit tė djalit tė tij, ishte pastruar nga vetė banorėt e Gėrdecit. Ju desh tė investonte diēka simbolike pėr kėtė, tė thėrriste 30 votues qyqarė nga njė lagje tjetėr tė votonin aty nė atė shkollė ku mungonin disa nxėnės pėr shkak tė tragjedisė dhe ‘tė pastrohej’. E njėjta histori i ndodhi me Ilir Metėn. Ish-zėvendėskryeministri, i cili nga dita nė ditė mund tė pėrfundojė nė qeli, duhej doemos tė votėbesohej me vota artificiale nė Tiranė, por dhe ku tė mundte mė tej nė Shqipėri. Nė garat diskrete ku ata pėrfaqėsuan koalicionin, dhe ku votat numėroheshin nga tė dy palėt, ata dėshtuan keq. Shqiptarėt votuan thuajse kundėr ēdo kandidati tė rėndėsishėm tė LSI –PD nė qytetet kryesore tė Shqipėrisė. Ajo ėshtė vota reale “nė lule tė ballit” qė shqiptarėt i dhanė Ilir Metės dhe bashkėpunimit tė tij me Sali Berishėn. Ajo ėshtė vota cilėsore politike qė shqiptarėt dhanė kundėr aktit tė shėmtuar tė plaēkitjes sė Shqipėrisė nga kjo dyshe. Pėr shkak tė atij akti, kjo dyshe ka humbur tre tė katėrtat e territorit tė Shqipėrisė, pasi zgjedhjet lokale maten pikėrisht me votat qė shqiptarėt u japin kandidatėve qė do t’i qeverisin.

Por nė Tiranė dhe qytete tė tjera tė mėdha, Berisha ka vėnė nė funksionim njė Dushk tė brendshėm nė favor tė Ilir Metės, pikėrisht pėr tė mbajtur nė lojė artificialisht LSI dhe pėr tė pėrsėritur kauzėn e Gėrdecit, e cila ilustron idenė se shqiptarėt po i vrave dhe po i vodhe tė japin dhe votėn. Kjo ėshtė dhe njė nga objektivat fyese tė vjedhjes sė votave mė 8 Maj. Bile ky objektiv ėshtė mė i ndyrė dhe se sa vetė grabitja e pushtetit siē po tenton Lulėzim Basha nė Tiranė. Duke tentuar tė shtojnė artificialisht votat e LSI duke ua marrė ato LZHK, Lėvizjes sė Legalitetit, partive agrare apo ambientaliste, si dhe fraksioneve tė tjera tė partive qė vijnė nga persekutimi komunist si Balli Kombėtar, Berisha dhe Meta pėrveēse kanė poshtėruar koalicionin e tyre formal, kanė synuar tė pastrojnė njė histori tė ndyrė korrupsioni, pas sė cilės askush nė botė nuk do tė kishte tentuar mė tė konkurronte nė politikė.

E vėrteta ėshtė se shumė nga partitė e vogla tė koalicionit tė Berishės janė tė pafuqishme tė ngrenė zėrin kundėr tij nė kėto momente, pasi janė nėn presionin e mbijetesės nga thėrrimet e pushtetit. Por ky proces votimi ka nevojė pėr njė hetim real edhe pėr kėto vota tė devijuara dhe tė lexuara qėllimisht gabim pėr tė fryrė votat fiktive tė njė grupimi politik me damkė kriminale pėr shqiptarėt. Nė koshiencėn politike tė Sali Berishės, qė nuk ka dalė kurrė para drejtėsisė, rri ndezur gjithmonė njė shqisė e cila tenton tė pastrojė historinė e tij poltikisht. Meqė vrau nė Gėrdec pėr shkak tė djalit tė tij dhe shqiptarėt e urryen, ai sajoi gjithēka pėr njė kuti tė mjerė votimi aty qė tė shpallej i larė dhe si fitues nė Gėrdec. Meqė bashkėpunėtori i tij kryesor nė kėtė qeveri u kap duke vjedhur para syve tė miliona shqiptarėve, ai po bėn gjithēka ta pastrojė politikisht duke fyer shqiptarėt, tė cilėt tė dyfishokan votat nėse ti kapesh duke vjedhur. Meqė Lulėzim Basha vrau mė 21 Janar edhe nė emėr tė pushtetit tė familjes sė tij, ai ėshtė gati tė fusė Shqipėrinė nė luftė pėr t’i dhėnė atij mandatin nė tavolinė. Ky ėshtė politikani i parė nė historinė e kėtij vendi, por druaj se dhe nė botė, qė po pėrpiqet t’i thotė popullit tė vet se sa mė shumė tė vrasėsh dhe sa mė shumė tė vjedhėsh, aq mė shumė votohesh. Natyrisht ky ėshtė njė mesazh i trukuar, njė mesazh fallco, qė vjen nga trukimi i zgjedhjeve dhe futja e duarve nė to, por Sali Berisha e ka betejė tė jetės sė tij t’i japė legjitimitet krimit tė vrasjes dhe vjedhjes pėrmes krimit tė prekjes sė votės.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Fri May 27, 2011 6:48 pm

Rama i dhuron Ivanov Ēelsin e Tiranės
Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama, priti sot Presidentin maqedonas, Georgie Ivanov. Pas njė bisede qė ka zgjatur rreth 30 minuta, Rama i dorėzoi presidentit tė Maqedonisė, ēelėsin e qytetit tė Tiranės, njė simbol qė i dhurohet tė gjithė njerėzve tė njohur qė vizitojnė Bashkinė e Tiranės. Kjo ishte dita

e dytė e vizitės sė Presidentit maqedonas, Ivanov, nė Tiranė, me ftesė tė Presidentit tė Republikės, Bamir Topi. Gjatė vizitės sė tij nė kryeqytetin shqiptar, Ivanov pati takime me homologun Topi, gjatė sė cilės u nėnshkrua edhe marrėveshja pėr bashkėpunim ndėrmjet dy Qeverive nė kuadėr tė proēesit tė aderimit nė BE, me kryeministrin Sali Berisha, si dhe mbajti njė fjalė pėrshėndetėse nė Kuvendin e Shqipėrisė. Ndėrkohė vizita e Presidentit tė Maqedonisė, Ivanov, nė Tiranė, do tė mbyllet me njė takim me minoritetin maqedonas qė jeton nė Shqipėri.


p.s. Ivanovi per shqiptaret e Maqedonise eshte nje armik i vjeter !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Fri May 27, 2011 6:56 pm

nje qels e bejakan baraz me detin me tiranen
ai sala ka mik fazliqin thote haptas dhe jep tiranen
fale toka shqiptare ,ka lejue mishkoviqin 1200 vetesherbime ti hap ne shqiperi
lejojne anastallosin te udheheq kishen shqiptare
lejon te gjitha bankat greke te udhehiqen nga greket
lejon shkavin ne mejdis te shkodres e tirane e etj
lejon grekut te gjitha ekonomin lejon qytete e tj
dhe su ba nami e per ramen nje qeles qe eshte normale per nje regjisore apo kengetare
jeni humb nga mendja o djem te ri e djem agjami,hajdi ne mend sa sehste bere vone se sala shkurt e ka ,kurre zanin skeni me ja ni ma...ne politik..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Fri May 27, 2011 7:01 pm

Ku i lejon grekut , me cka e argumentove ti deri me sot qe ashtu eshte ?
Asnje nga komentet e tuja ske argumentuar asgje deri me tani , po pusho pak me mire per ty se je lodhur e nuk je tu e pa ..
Edhe ke fillu me mu be i dyshimt te them te verteten , nje atdhetar nuk e perkrah Kristaqin e sidomos nje Kosovare , edhe ata qe e nuk duan Saliun ne Kosove perseri nuk e perkrahun Ramen pervetem se TI .!

Nje grekofil , psikopat , pedofil , antishqiptare qe nuk la sllave te keq pa e be qytetar nderi ne Tirane , asij si Rama te perkrahu edhe per ate me sulmon ti ?
A je ne veti o djalo , a kush je ti ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Fri May 27, 2011 8:07 pm

qaq dini ,dhe kuptoni ,se ju kan terru syte ne perkrahje te miqve serbe grek
a sja fali detin e socialistet e mbrojten me kushtetute ja rrezun poshte dhe ky prap mundohet te beje ate pune.
a nuk udheheqin greket ne shume qytete
a nuk e ka shite ekonomine grekeve sa banka greke ka ne shqiperi
a sja ka dhene me mija ektare toke fazliqit dhe thote se e ka mik te mire shkaun
a sishte kunder uck-se
a este ky basha qe i ka dhene shenimet unmikut kunder uck-se me vajzen e sale komunistit
a ishte kunder uck-se ky dhe mbronte udbashet
etje etj..
i dyshimte jeni ju qe dihet se kushe perkrahe salen vetem udbashet titiste komuniste te kosoves dhe djemt e bijat etyre.
ah qudi perralla po na tregon,sala me dhune mban pushtetin.


perkrahe edhe milloshin
une perkrahi vetem ata qe mbrojne shqiperine nga greku e shkau dhe ata qe e mbrojten detin dhe tokat shqiptare dhe i ndihmuan uck-se
tung!

levizja per shpetimin kombetare!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sat May 28, 2011 1:22 am

Nje grekofil , psikopat , pedofil , antishqiptare qe nuk la sllave te keq pa e be qytetar nderi ne Tirane , asij si Rama te perkrahu edhe per ate me sulmon ti ?
A je ne veti o djalo , a kush je ti ?
sigurisht qe nuk eshte ne rregull,eshte i droguar nga demagogu i pashoq dhe i degjeneruari,krimineli pervers,EDVIN KRISTAQ RAMA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sat May 28, 2011 7:22 pm

Doktorit i ka ikur truri,po mendon qe njė popull prej 3.7 milion te na genjen me mashtrime dhe hajni.Doktori e din shumė mirė qe mbas ikjes nga pushteti,se qka e gjenė.Tashė ka mbetur pa lekė,se ka shpenzuar per fushat dhe donė ta shesė te teren qka i takon pronė Shtetrore,po kushė vjen dhe investon nga jashtė,per derisa te jeshė ne qeveri o Salo.Po mendon ti mashtron Shqiptaret si nė 97-.Doktori do ti takojė tė kalurės,me gjithė njerzit qe i ka per rrethė dhe ata qe e mbeshtesin.TURP TURPI QOFT MBI TA......))
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sat May 28, 2011 8:49 pm

Ajtyresa: PD-ja humbi, por Saliu vodhi
28.05.2011, ora 19:06
“Sali Berisha tregoi qė ėshtė ai orkestruesi i kanibalizmit elektoral nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve”, tha anėtarja e Asamblesė sė Partisė Socialiste, Megi Ajtyresa.

Nė pėrgjigje tė deklaratės sė zėdhėnėses sė Partisė Demokratike, Ajtyresa tha se kryetari i Grupit Parlamentar Socialist, Gramoz Ruēi, foli me shifra jo me fjalė.

“Shifrat u treguan shqiptarėve se ēfarė kanė bėrė Saliu e Ristani pėr tė pėrmbysur rezultatin nė tavolinė, pasi numėrimi nxori humbės Saliun nė sytė e miliona shqiptarėve dhe tė komunitetit ndėrkombėtarė. Tė harrojė Saliu se mund ta gėlltis Shqipėria e bota demokratike gjellėn e pistė tė tavolinės sė Ristanit. Ka humbur zgjedhjet po edhe standardet. Kėtė turp s’mund ta mbulojė as ta ndajė mė askėnd, ėshtė turpi i tij dhe i qeverisė sė tij”, tha Ajtyresa. /albeu.com/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sat May 28, 2011 8:52 pm

Thirrjet per revolta, Brukseli, "shuplake" Edi Rames
Ne pritje te nje vendimi nga Kolegji Zgjedhor ne lidhje me rezultatin per Bashkine e Tiranes, Kryetari i Delegacionit te Parlamentit Evropian per Evropen Jug-Lindore, Eduard Kukan, tha dje nga Brukseli se ky kolegj duhet te marre vendime te pa ndikuara nga politika. Nderkohe qe tha se nese nevojitet, mund te merret edhe asistenca e Komisionit te Venecias per kete ceshtje. Nga ana tjeter, Kukan u shpreh teper kritik, ndaj thirrjeve te kreut te opozites per protesta ne rast te mos fitores te tij ne zgjedhje. Sipas tij, nuk eshte nje qendrim i mencur politik te besh deklarata per ultimatume, apo paralajmerime per "mosbindje qytetare". Kukan u shpreh ne intervisten dje me radio DW, se "te besh deklarata se une jam fituesi dhe nese jo, do te organizosh protesta dhe demonstrata, nuk eshte perqasja e duhur politike"

Zoti Kukan, a ka garanci qe vendimi i Kolegjit Zgjedhor per fituesin e zgjedhjeve bashkiake ne Tirane, te jete profesional dhe i pavarur nga ndikimi i politikes? Drejtesia e kapur nga politika eshte nje nga mangesite e sistemit demokratik ne Shqiperi, e vene ne dukje ne Progres Raportet e KE. Po tani si mendoni se duhet te veproje Kolegji Zgjedhor?

Eksperte ligjore dhe eksperte te Kolegjit Zgjedhor, duhet te marrin vendime te mbeshtetura ne ligj dhe nese ata kane paqartesira, mund t'u drejtohen institucioneve nderkombetare, ndofta Komisionit te Venecias, qe ka profesioniste te vertete. Ne po i bejme thirrje ketij Kolegji, te ndjeke procedura profesionale, transparente dhe te marre vendime te pavarura nga politika. Baronesha Ashton dhe Komisioneri Fuele, dolen me nje deklarate te perbashket ne fillim te kesaj jave, ku u kerkuan partive vetepermbajtje, pasi procesi zgjedhor nuk ka perfunduar dhe Kolegji Zgjedhor pritet te marre vendimet e tij. Mendoj qe institucionet nderkombetare mund te ndihmojne ne garantimin e marrjes se vendimeve nga Kolegji Zgjedhor, vendime qe duhet te jene ne perputhje me ligjin dhe te pavarura.

Si do ta karakterizonit situaten politike ne Shqiperi? Ju ishit ne krye te delegacionit te Parlamentit Europian, qe vezhgoi se si shkoi dita e zgjedhjeve, 8 Maji dhe sapo keni raportuar ne Komisionin e Politikes se Jashtme te ketij Parlamenti gjetjet dhe pershtypjet tuaja?

Pershtypja e delegacionit te Parlamentit Europian per diten e zgjedhjeve, 8 majin, ishte qe ajo shkoi ne pergjithesi mire, qete, pati disa parregullsi, por jo te ndonje rendesie dramatike. Zhvillimet, qe pasuan diten e zgjedhjeve, krijuan probleme vetem ne Tirane, pasi si ne pjese te tjera te vendit keto probleme nuk u shfaqen. Ato u krijuan, kur KQZ mori vendimin qe te perfshinte ne numerimin e votave edhe ato flete votimi te hedhura gabimisht jo ne kutine e votimit per kryetarin e bashkise, po ne kuti te tjera. Opozita e kundershtoi kete vendim te KQZ-se, duke organizuar protesta dhe demonstrata. Vendimi i KQZ preku integritetin e procesit zgjedhor. Shkurt, situata aktuale ne Shqiperi eshte e ngjashme me ate te pas zgjedhjeve parlamentare te 28 qershorit 2009. Them keshtu, pasi ne thelbin e kesaj situate, te krijuar pas dites se votimeve, qendron perseri mungesa e vullnetit politik, apo paaftesia e drejtuesve politike, per t'u perfshire ne nje dialog te vertete, per te gjetur zgjidhje konsensuale te situates, per te kapercyer diferencat ne qendrime dhe arritur kompromisin, marreveshjen qe mund te siguroje funksionimin e institucioneve demokratike. Procesi zgjedhor nuk ka perfunduar ende, por zhvillimet post- elektorale tregojne se ka mosmarreveshje te thella mes partive politike, te cilat shkaktojne tensione te larta politike dhe cojne ne kercenimin nga ana e opozites per te bojkotuar perseri aktivitetet e parlamentit, gje qe nuk eshte normale ne nje shoqeri demokratike, e cila duhet te mbaje gjalle dialogun e vertete politik dhe t' i zgjidhe problemet permes tij.

Zgjedhjet lokale te 8 Majit jane pare nga BE si testi kryesor, qe do te tregoje progresin, apo stanjacionin ne ecurine demokratike te Shqiperise. Situata, qe sapo pershkruat, krijon idene se ky test nuk u kapercye. Sa e demton prishja e integritetit te procesit zgjedhor procesin e integrimit europian te Shqiperise?

Shume seriozisht dhe me pergjegjesi them qe e demton shume Shqiperine dhe sidomos demton rende interesat e njerezve.

A i druheni opsionit te destabilizimit te vendit, radikazimit te situates, permes mosnjohjes se institucioneve dhe pershkallezimit te protestave te opozites ne nivel kombetar?

Nuk eshte nje qendrim i mencur politik te besh deklarata per ultimatume, apo paralajmerime per "mosbindje qytetare". Keto deklarata dhe paralajmerime nuk jane ne linje me vetepermbajtjen, qe Baronesha Ashton dhe komisioneri Fuele u kerkuan partive politike te Tiranes. Te besh deklarata se une jam fituesi dhe nese jo, do te organizosh protesta dhe demonstrata, mendoj se nuk eshte perqasja e duhur politike.

Cfare shpresash keni qe kjo te mos ndodhe dhe situata te normalizohet?

Politikanet nuk mund te shprehin shpresa. Shpresa eshte nje nocion shume abstrakt. Pres qe politikanet e Tiranes te sillen ne menyre te pergjegjshme dhe ne interes te vendit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 11 e 14Shko tek faqja : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: