Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sat Feb 12, 2011 1:29 am

Lobi serb nė Amerikė: Zoti na e ruajtė Erion Velinė


Tėrhequr mė 03 Shkurt 2011

Si u pėrdor shkrimi i Veliaj kundėr ardhjes sė Bush nė Shqipėri nga opinionistėt proserb.

Skandali i shkrimit tė Veliaj nė HUFFINGTON POST (USA), i shėrbeu ēuditėrisht pėr njė kohė jo tė shkurtėr lobeve serbe kundėr pavarėsisė sė Kosovės pėr tė argumentuar se bombardimet amerikane nė ish-Jugosllavi erdhėn si pasojė e trafikut ilegal tė armėve nga Shqipėria nė Kosovė dhe jo si pasojė e gjenocidit serb atje. Ėshtė njė rast flagrant por edhe unik qė i vetmi emėr shqiptari qė pėrmendet nga lobet serbe dhe greke si referencė ėshtė intelektuali i ri Erion Veliaj.
Veliaj duke u bėrė njė zė unik shqiptar qė u shpreh haptas kundėr mikpritjes dhe pėrzemėrsisė shqiptare ndaj ardhjes sė Presidentit Xhorxh Ė. Bush nė Shqipėri, bėri jehonė tė madhe nė tė gjitha qarqet antishqiptare nė median ndėrkombėtare. Jehona e shkrimit tė Velisė bashkė me historinė e shpikur tė orės qė detyroi edhe Shtėpinė e Bardhė tė bėnte pėrgėnjeshtrimin, pėrfshiu tė gjithė ata qė u acaruan nga mikpritja e shqiptarėve. Shkrimi i Velisė antishqiptar dhe AntiBush nė median antishqiptare HUFFINGTON POST (USA) tė drejtuar nga grekja Arianna Stassinopoulos Huffington, e njohur nė Amerikė pėr armiqėsinė e saj nga Klintonėve pėr hir tė bombardimeve nė ish-Jugosllavi pėr ēlirimin e Kosovės, mbetet si i vetmi kontribut i vyer i pėrdorur nga media proserbe dhe nga institucioni mė i famshėm serb antishqiptar nė Amerikė, Kėshilli pėr Mbrojtjen e Kosovės (The American Council for Kosovo)
Sipas faqes zyrtare:
Kėshilli pėr Mbrojtjen e Kosovės ėshtė njė organizatė jofitimprurėse e pėrkushtar shpjegimit tė amerikanėve qė tė kuptojnė tė ardhmen e Provincės Serbe tė Kosovės dhe Metohisė.
Misioni i Kėshillit ėshtė tė promovojė informacione dhe analiza rreth Kosovės drejtuar:
- zyrtarėve tė Ekzekutivit dhe Legjislativit tė Qeverisė sė Bhteteve tė Bashkuara
- subjekteve tė thinj tank-ut, medias, OJQve, organizatave religjioze dhe tė advokacisė
- si dhe publikut nė pėrgjithėsi.
Nė mėnyrė tė veēantė, Kėshilli do tė gjenerojė aktivitete edukative nėpėrmjet fushatave ndėrgjegjėsuese amerikane pėr tė shpjeguar se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė shkėputje me forcė dhe e paligjshme e komunitetit ndėrkombėtar e cila ėshtė nė dėm tė interesave amerikane dhe sigurisė evropiane dhe globale.
Nė faqen zyrtare tė kėtij Kėshilli www.savekosovo.com, Erion Veliaj ėshtė i vetmi shqiptar qė promovohet dhe pėr tė drejtohet njė lutje nga editorja mė e rėndėsishme Julia Gorin qė Zoti ta mbrojė Velinė dhe grupin e tij, referenca ndaj tė cilit ėshtė pikėrisht shkrimi i tij nė HUFFINGTON POST (USA) me titullin proverbial tashmė: Ėashingtoni nuk duhet tė gėnjehet nga pritja euforike e shqiptarėve qė i bėn Presidentit Bush. Nė fakt titulli i Velisė nė njė shqipėrim tė pastėr do tė ishte: Ėashingtoni nuk duhet tė marrė kot (budallallepset) nga pritja euforike e shqiptarėve
Tė bėn pėrshtypje qė personi kryesor qė ka amplifikuar dhe ka marrė referenca tė plota nga shkrimi i Velisė ėshtė njė nga drejtueset kryesore tė Kėshillit pėr Mbrojtjen e Kosovės, antishqiptarja mė e njohur nė Amerikė: Julia Gorin. Julia Gorin ėshtė e njohur nė median amerikane si kritikja e njohur e Klintonėve me librin e saj kundėr ēiftit Klinton KLINTONIZMI. Ky person me origjinė ebreo ruse ėshtė njė person subversiv kundėr politikės sė jashtme amerikane nė Evropėn Lindore dhe nė mėnyrė tė veēantė nė ish-Jugosllavi, dhe i pėrket krahut ekstrem antimysliman dhe antikatolik. Shkrimet e saj nė median amerikane janė bėrė tė njohura nė rastin e Ballkanit pėr amplifikimin e historisė surreale me trafik organesh, xhihad islamik kundėr ortodoksėve serb dhe sidomos pėr gjenocidin e shqiptarėve kundėr serbėve me kriminelėt Thaēi e Haradinaj. Pikėrisht kjo grua me njė botėkuptim tė thellė racist antishqiptar i lutet Zotit tė mbrojė Velinė dhe grupin e tij sepse po bėjnė njė punė shumė tė rėndėsishme nė Shqipėri. Nė shkrimin e saj tė famshėm nė median amerikane (http://www.americanthinker.com/2007/...agmire_at.html dhe e publikuar nė faqen e Kėshillit pėr Mbrojtjen e Kosovės http://www.savekosovo.org/default.asp?p=4&sp=308) pėr Kėnetėn Ballkanike siē e quan ajo situatėn nė Ballkanin e dominuar nga mafia dhe kriminelėt shqiptarė tė mbėshtetur nga Ėashingtoni pėr faj tė Klintonėve dhe Bush, Julia Gorin citon gati tė plotė tė gjithė shkrimin e Erion Velisė duke u ndalur nė mėnyrė tė veēantė sidomos nė pjesėn kur Veliaj na kujton se ne shqiptarėt nuk duhet tė eksportojmė regjimin tonė autokratik tė Berishės. Sipas Julia Gorin:
Veliaj mbėshtetės i pavarėsisė sė Kosovės si ēdo shqiptar tjetėr nė planet, pyet nė komentin e tij qė tashmė ėshtė njė sllogan: A duhet ne nė Shqipėri tė rregullojmė gjėrat brenda, para se tė pėrpiqemi tė eksportojmė regjimin tonė gjithandej?
Julia Gorin pėrdor pikėrisht kėtė argument tė Velisė nė pėrgjigjen qė ai i dha krikės shqiptare online nė 2007, pėr tė nxjerrė pikėrisht nektarin proverb nga shkrimi i Velisė: pavarėsia e Kosovės ėshtė e gabuar pasi aty do tė eksportohet regjimi autokratik alla Chavez i Berishės!
Nė fakt shkrimi i Velisė shtė publikuar nė shumė faqe proserbe si njė model i opinionit tė pavarur tė njė intelektuali shqiptar i cili ka guximin tė dalė mbi tė vėrtetėn zyrtare dhe paraqet njė opinion tė pavarur tė shqiptarėve ndaj politikės amerikane nė rajon.
Faqja mė e rėndėsishme e lobit serb nė Amerikė www.serbiana.com (http://serbianna.com/blogs/michaletos/?p=160) me redaksi nė Michigam ėshtė nj faqe e hapur nė Amerikė nė mėnyrė tė posaēme nga serbėt pas ndėrhyrjes amerikane nė Kosovė nė 1999. Sipas kėsaj faqeje, serbiana.com ėshtė njė ėebsite i medias dhe lajmeve tė pavarura qė i dedikohet studimeve dhe analizave tė shtypit pėr Ballkanin. Serbiana.com ėshtė faqja kryesore e lobit serb nė SHBA
Nė kėtė faqe shkrimi i Velisė ėshtė publikuar i plotė dhe ėshtė i vetmi shkrim me autor shqiptar.
Por vetė Julia Gorin e ka publikuar shkrimin e Velisė si dhe reagimin e tij ndaj kritikės qė shpėrtheu online nė Amerikė kundėr shkrimit tė tij nga studentėt shqiptarė atje pasi ishin tė vetmit qė u njohėn me kėtė fakt qė nė 2007.
Lutjet e Julia Gorin drejtuar Zotit pėr tė mbrojtur Velinė dhe grupin e tij qė po bėn njė punė tė rėndėsishme nė Shqipėri ngrejnė pyetjen se ēfarė pune tė rėndėsishme qė iu pėlqeka serbėve dhe proserbėve kundėr pavarėsisė sė Kosovės bėn Veliaj me grupin e vet? Ka lidhje kjo me historinė e Erion Velisė me organizatėn e tij tė parė Balkan Youth Link zyra kryesore e tė cilės ishte nė Beograd nė 2001? Nė fakt puna e rėndėsishme e Velisė nė sytė e lobit serb nė SHBA lexohet qartas nė shkrimin e Velisė nė HUFFINGTON POST (USA) tė drejtuar nga grekja Arianna Stassinopoulos Huffington.
Nė ēdo rresht tė kėtij shkrimi ka paragrafė tė plotė qė ēdo analist serb apo antishqiptar tjetėr mund ti marrė dhe ti pėrdorė pėr qėllimet e veta si referencė nga Shqipėria pasi tashmė Veliaj ėshtė njeriu i tyre nė Shqipėri. Shkrimi i famshėm i Velisė godet ardhjen e Bush dhe pritjen euforike tė shqiptarėve servilė qė po gėnjejnė Amerikėn, godet politikėn e bombardimeve tė Klinton nė ish-Jugosllavi i cili duket se ėshtė fajtori nr. 1 sipas Velisė qė mbėshteti Berishėn nė pushtet nė vitet 90 dhe detyroi taksapaguesit e vendeve tė NATOs qė tė harxhonin 45 miliardė dollarė pėr intervenimin nė ish-Jugosllavi si pasojė e trafikut tė armėve nga Shqipėria nė Kosovė. Nė fakt ky argument ėshtė kopjuar nga mbrojtja e Milosheviēit nė Hagė.
Veliaj gjatė gjithė shkrimit tė tij godet politikėn e jashtme tė Amerikės nė rajon qė nga Klinton e deri te Bush, hedh baltė mbi mundėsitė nė Shqipėri pėr investime duke iu referuar presionit tė madh qė bėn Qeveria e Berishės kundėr kompanive tė huaja telefonike (!), dhe pėrfundimisht ky shkrim hedh baltė mbi afeksionin shqiptar ndaj Amerikės duke e keqpėrdorur si tė jetė thjesht njė servilizėm karakteristik i shqiptarėve, argument i ngjashėm me tė gjithė atė media tė huaj qė nuk u ndje mirė me mikpritjen dhe afeksionin shqiptar nė vizitėn e Presidentit Amerikan.
http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikull/iden/185555/titulli/Lobi-serb-ne-Amerike-Zoti-na-e-ruajte-Erion-Veline
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sat Feb 12, 2011 2:35 pm

Mickey Mouse, rama dhe prifti, nje her ishin bashke pastaj u ndan, e tani kur ju luhaten karrikat bashkohen, i harrun akuzat qe i hedhnin njeri tjetrit,(nuk e di se kush i shtynte ne ate koh te akuzonin njeri tjetrin) per miljona lek te vjedhur e tjetri per drog, tashti bashkon interesi i njet kur vren se karrikat po ju luhaten.
Mjer Shqiperia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sat Feb 12, 2011 2:46 pm

Kur une shkrova komentin me lart, nuk vreja ket titull.

Ekspertet: Prifti ka fshehur pjese te pergjimit.

Mousi eshte dinak, tash me edhe ne rrezik nga mickey.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sat Feb 12, 2011 6:20 pm

Skandaloze: Prifti filmon veten nė njė aferė 70 mijė euro

Nė videokasetėn e Metės, amerikanėt rizbulojnė filmin qė Prifti kishte fshirė. Analiza shkencore arriti tė zbulojė pamjet e “fshehura”

Dritan Prifti pėrfshihet nė skandalin e pėrgjimeve ku kėrkoi tė fundosė Ilir Metėn. Kėtė herė ai ka filmuar vetėn duke marrė ryshfet nė tė njėjtėn videokasetė, ku kishte filmuar Metėn, ish-shefin e tij politik. Por para se ta ēonte videokasetėn nė Prokurori, ai ėshtė kujdesuar tė fshijė pjesėn kur ishte vetėfilmuar. Kėshtu krejt i qetė ka dorėzuar videokasetėn pranė organit tė akuzės.

Por kanė qenė ekspertėt amerikanė qė i kanė nxjerrė nė shesh “sekretin” e madh tė Priftit. Ata kanė zbardhur videon e menduar tė fshirė nga Prifti. Janė burimet zyrtare nga nga Prokuroria e Pėrgjithshme qė bėjnė tė ditur se ky institucion ka kėrkuar nga Kuvendi heqjen e imunitetit tė deputetit, Prifti. Nė videon e “dorėzuar” nga ish-ministri, ai vetė shfaqet duke marrė rreth 70 mijė euro nė dorė nga njė zyrtar i Ministrisė sė Ekonomisė.

Historia e kėsaj videoje ka dalė gjatė hetimeve tė prokurorisė pas denoncimit qė Dritan Prifti i ka bėrė ish-zėvendėskryeministrit Ilir Meta. Burime nga Prokuroria saktėsojnė se faktet kanė dalė nė dritė pasi ish-ministri dorėzoi te ekspertėt e organit tė akuzės orėn me tė cilėn kishte filmuar ish-shefin e tij nė zyrė.

Aparati i pėrgjimit ėshtė marrė nga ekspertėt amerikanė qė po kryejnė hetimet dhe ėshtė vėnė re se brenda saj ishte dhe njė video tjetėr, tė cilėn Prifti kishte kujtuar se e kishte fshirė nga memoria. Nė kėtė video shfaqet ish-ministri Dritan Prifti dhe ish-zyrtar i kėsaj ministrie, duke diskutuar pėr njė aferė me vlerė 70 mijė euro.

Prifti i ka dorėzuar materialet filmike nė datėn 13 janar, duke qenė i bindur se brenda orės qė bėri pėrgjimin ishte vetėm videoja mes tij dhe Ilir Metės.

Nė kėrkesėn e Prokurorisė theksohet se “nga ekspertimi teknik i provave materiale ka rezultuar se nė to ekziston edhe njė video tjetėr, e cila ishte fshirė, dhe ėshtė rikuperuar nga eksperti. Kjo video ėshtė e datės 11 mars, nė tė cilėn janė regjistruar 2 persona.

Bota Sot
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
......
Anėtar Nderi
Anėtar Nderi
avatar

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 30
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sat Feb 12, 2011 11:52 pm

interesant pse ta ket beh nje gje till?shum keq situata ne trojet shqiptare eshte prandaj me mir ti rregullojm qeshtjet e brendshem e me pase te diskutojm per nje shqiperi te madhe se end snakan ren flatrat?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Wed Feb 23, 2011 5:54 pmRama, Topi dhe Papuli, pushime tė pėrbashkėta nė DardhėPresidenti Bamir Topi, me krushkun e tij, biznesmenin Agron Papuli dhe me “ortakun” e tyre tė pėrbashkėt, Edi Rama, pak ditė mė parė mėsohet se kanė qenė sė bashku dhe kanė kaluar pushimet nė fshatin turistik, nė Dardhė tė Korēės. “Trojka”, qė tashmė miqėsinė e saj, e ka forcuar edhe mes krushqive, nė kėto ditė tė post 21 janarit, me gjithė dėshtimin me puēin e shtetit, gjejnė mė shumė arsye, tė forcojnė lidhjen mes tyre, nė mėnyrė qė pushteti tė mund tė pėrjetėsohet. Sigurisht, nė kėtė vara-vingo mes “krushqisė” dhe “miqėsisė”, nyja e fortė qė i mban tė lidhur mė shumė se kurrė kėta “turistė” tė fshatit Dardhė, nuk janė shtėpitė prej guri tė dy prej tyre, por interesat e ngushta ekonomiko-financiare, qė zanafillėn e sosjen e tyre, njėherazi, e kanė nė Tiranė, qė nga lejet e ndėrtimit dhe te interesit pėr punėt publike, me fondet e bashkisė sė Tiranės, e deri te kujdesi i motorizimit me automjete, qė ia shet krushku krushkut, apo ortaku ortakut. Kur gjėrat, duket se nuk po rrjedhin sipas parashikimit tė 21 janarit, Presidenti Bamir Topi, me krushkun e tij, biznesmenin Agron Papuli dhe me “krushkun” e pėrbashkėt tė tyre Edi Rama, kanė arsye tė tjera, qė nė kuadėr tė garancive pėr tė ardhmen, qė iu trondit, pak mė shumė se njė muaj mė parė, tė nxitojnė, pėr atė se ēfarė mund tė rikuperojnė pas dėshtimit tė puēit tė shtetit, qė i nxori edhe mė shumė tė zbuluar. Kjo, do tė thotė, qė udhėtimi i tyre turistik drejt fshatit Dardhė tė Korēės, t’u shėrbejė, pėrpjekjeve tė tyre shpresė-rrėnuara, pėr tė mbuluar “tė zbuluarit” e tyre, pėrpjekje qė nuk shkon mė larg se interesat e tyre tė ngushta ekonomiko-financiare, qė zanafillėn e sosjen e tyre, njėherazi, e kanė nė Tiranė. Nė funksion tė kėsaj, “Trojka”, endet e vėrtitet periferive tė ndryshme, nė kėrkim tė gjetjes sė njė mundėsie, pėr atė se ēfarė do tė bėhet me interesat e tyre tė ngushta, ekonomiko-financiare, pas dėshtimit tė grushtit tė shtetit tė 21 janarit tė ketij viti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu Feb 24, 2011 9:18 am

Piiiiiiiii tash dhe TOPI na shkoj me greket,po ky ishte ne PD more qu bé, me duket se spo marr vesh ne plitik ,data braktis....?

Po me duket se po i behen shum KISTAQA kunder SALES .....!!??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu Mar 03, 2011 1:39 pm

kush eshte kunder dhenderrit serb Sale sllobodaBKA ESHTE SHPIJUN SIPAS;ARBERIA E DO TE TYRE:
a HARROJNE SE KETA PERKRAHIN MIQT E SERBISE E GREQIS:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu Mar 03, 2011 3:50 pm

Piiiiiiiii tash dhe TOPI na shkoj me greket,po ky ishte ne PD more qu bé, me duket se spo marr vesh ne plitik ,data braktis....?


jo ,jo mire ben te rrish ne politike poooor te kuptosh drejt ē'behet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu Mar 03, 2011 4:21 pm

Ky Edvini,ky kodosh
me koke t'madhe edhe bosh
perseri do zjarrin ndezur
me ato ēadra qe i don ndezur
keto ēadra n;mes te rruges
ke do fusin kete here
Edvin Ramen me dylbere
me dylberet-deputete
me dash pezen e te tjere
mjere neta qe e ka lere....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sat Mar 05, 2011 9:25 pm

Athua cka e kan porositur grekt per 8 mars...!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sun Mar 06, 2011 10:10 am

Rama nė udhėkryq
05-03-2011 04:51 / Gazeta 55

http://www.gazeta55.al/fotolajm/1429ediramaneudhekryq.jpg

Qė nga bllokimi i regjistrimit tė partisė nė KQZ e shpallja e kandidaturave pėr qytetet e mėdha e deri tek vizita “pėr konsultime” e Edi Ramės nė Greqi, e majta ėshtė futur nė njė udhėkryq qė rrezikon ta bėjė kurban gjithė PS-nė. 8 maji vijon tė paraqitet si gijotinė politike, me tė cilėn kryesocialisti, s’po guxon tė pėrballet, as pėr kryeqytetin, e as nė rang kombėtar

Partitė politike tė interesuara pėr punėt e komunitetit, pėr mbarėvajtjen e bashkive apo pėr administrimin e qyteteve mė tė mėdha tė vendit, prej ditėsh kanė dalė para publikut me “kuajt” e tyre tė betejės. Edhe Partia Demokratike, edhe Lėvizja Socialiste pėr Integrim, edhe partitė e tjera tė pėrgjegjshme janė pėrfshirė nė kėtė aksion qė imponon pėrgjegjėsi politike, por edhe detyrim kombėtar. Vetėm Partia Socialiste e Edi Ramės s’ėshtė kandisur ende t’i pėrmbushė kėto detyrime. Edi Rama ende s’e ka ndarė mendjen pėr dilemat e mėdha qė ia tronditin ekzistencėn. Bashkia e Tiranės, kryesimi i Partisė Socialiste, pėrzgjedhja e “padishahėve” nė qytetet e mėdha tė vendit apo ēuarja e Shqipėrisė nė kolaps e destabilitet, nga bojkotimi i zgjedhjeve janė vendimet e rėndėsishme, tė cilave Edvini s’po di se si t’u japė dum. Pėrcaktimi i kandidaturave pėr qytetet e mėdha ka lidhje me procesin tagrambledhės, tė cilin njė kryetar partie ka katėr vjet kohė qė ta pėrfundojė, por qė nga emergjenca e kutive tė (pa)hapura dhe nga mungesa e legjitimitetit brenda partisė, Edvini s’po e bitis dot, dhe nė vend qė t’i nxjerrė pėrfitime, po i sjell veē andralla. Pėr njėfarė pėrvoje nė kėtė bizantinizėm politik, Edi Rama mendohet se ka vendosur dje tė marrė rrugėn pėr Greqi, ku e presin konsultime me tutorėt e tij politikė. S’ka axhendė, por njoftohet jozyrtarisht, se bėhet fjalė pėr “shkėmbim pėrvoje” nė prag tė zgjedhjeve tė ardhshme vendore. Se ē’shkėmbim bėhet fjalė, ēdo shqiptar e ka tė qartė, por kjo s’e zgjidh udhėkryqin e madh politik nė tė cilin gjendet Edi Rama. Tollovia qė po shoqėron vendimin politik pėr t’u pėrfshirė nė zgjedhjet vendore, s’po merr pėrgjigjen juridike, atė tė regjistrimit nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve si njė subjekt zgjedhor. Prej kėndej, vjen edhe kriza latente e marrėdhėnieve tė paqarta tė Edi Ramės me aleatėt e radhės nė politikėn e ditės. Tė gjithė krerėt e partive tė vogla po presin tė ndahet torta e zgjedhjeve lokale, por si gjithmonė Edvini ėshtė nė udhėkryqin e mbledhjes sė taksave, ėshtė nė momentin kur duhet tė vendosė se si do tė merren taksat ndaj partive tė vogla. Ky udhėkryq periferik, sė bashku me paqartėsinė e bashkisė sė Tiranės po e shfaktorizon krejt opozitėn, duke i dhėnė profil njė udhėkryqi, qė do tė duhej tė ishte njė udhėkryq personal i njė njeriu, qė tregon se s’ka shumė lidhje me politikėn, por qė po shndėrrohet nė udhėkryqin e Partisė Socialiste, njė udhėkryq qė rrezikon ta nxjerrė nga sistemi krejt tė majtėn tradicionale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sun Mar 06, 2011 10:13 am

Ambasadori Arvizu pėrshėndet policinė, pėr profesionalizmin nė mbrojtje tė institucioneve
05-03-2011 04:51 / Gazeta 55

http://www.gazeta55.al/fotolajm/71900arvizumepolicet.jpg

Ambasadori i SHBA ka pėrshėndetur dje efektivat e Policisė sė Shtetit, nė njė takim informal, nė tė njėjtėn kohė, kur kamikazė politikė tė Ramės ishin maskuar si pėrfaqėsues rinorė qė s’pėlqejnė politikat transparente tė Ministrisė sė Brendshme

Kryediplomati i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Tiranė, Aleksandėr Arvizu, ka zhvilluar dje njė takim me efektivė tė forcave tė Policisė sė Shtetit. Ambasadori amerikan ka vlerėsuar profesionalizmin, kurajėn dhe guximin e Policisė nė respektimin e ligjit si dhe mbrojtjen e rendit dhe sigurisė nė vend. Nė njė kohė kur opozita kishte organizuar njė protestė me tė rinj tė FRESSH-it, para Ministrisė sė Brendshme, diplomati i Uashingtonit, Aleksandėr Arvizu, ka takuar disa efektivė tė policisė sė shtetit para dyerve tė kėsaj Ministrie. Takimi ka qenė informal e mjaft miqėsor dhe ka ardhur krejt rastėsisht. Ambasadori amerikan ka dalė nga Galeria e Arteve dhe ėshtė drejtuar nė kėmbė nga efektivėt, duke i takuar tė gjithė ata qė gjendeshin nė shėrbim nė hyrje tė Ministrisė sė Brendshme. Forcat e policisė janė pėrgėzuar edhe zyrtarisht nga Ambasadori Arvizu pėr sjelljen nė mėnyrė profesionale gjatė protestave tė shkuara tė zhvilluara nga Partia Socialiste, pėrfshirė kėtu edhe demonstratėn e dhunshme tė 21 janarit. Kryediplomati i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, njihet pėr korrektėsinė dhe ndjeshmėrinė e tij ndaj zbatimit dhe mbizotėrimit tė ligjit nė njė vend demokratik dhe aspirant potencial pėr integrimin nė Bashkimin Evropian. Takimi i djeshėm i Arvizu me forcat e Policisė, ėshtė njė tjetėr mesazh qė i jepet klasės politike se, ligji dhe kushtetuta ėshtė mbi tė gjithė, pa dallim statusi social, shoqėror apo politik. Nė kėtė sens, protestat nė tentativė dhe dėshtimi i tyre nė pėrputhje me parashikimet, ėshtė njė tjetėr kėmbanė alarmi se opozita e majtė dhe Partia Socialiste kanė humbur legjitimitetin e funksionimit institucional tė tyre. Opozita e majtė dhe Partia Socialiste ndodhen nė njė udhėkryq, nė njė udhėkryq pa rrugė zgjidhje, ndėrsa Edi Rama sheh si parazgjidhje protestat shkretėtirė, me idenė e vetme se ato do kumbojnė sado pak nė instiktin moral tė opinionit publik.Komente

Ku je moj Amerike ku je.Qe i kap lepujt me grepa peshku.E jo nga bishti por nga koka ashtu si kapet peshku.Amerika te ben ate qe kur terbohesh,te le te ngjitesh pakez lart e po qe terbuar shume te ndihmon qe te ngjitesh dhe me lart,e pastaj te heq shkallet e ta ben me dore bay bay.Pra te thote,tani bjer kryeulthi,se ashtu te vijne mend.Keshtu e peson kush nuk degjon keshillat e Amerikes.
Postuar nga Amerika ne daten 05-03-2011
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sun Mar 06, 2011 10:15 am

Kushtet e Ramės pėr zgjedhjet, si ato tė Enverit pėr NATO-n!
05-03-2011 / Nga Luan Myftiu
“Nuk ka mė keq se kur njeriu fillon tė ketė frikė nga e vėrteta” - Tolstoi

Po i bėhet ves i shėmtuar Ramės gjetja e sebépe pėr tė kundėrshtuar pjesėmarrjen nė ēdo aksion tė rėndėsishėm kushtetues. Sepse, ngaqė s’ka vullnet politik, Rama ka nisur t’i vėrė stėrkėmbėsha ēdo kompromisi tė mundshėm. Por, ka arritur tė kapėrcejė tė gjitha limitetet e logjikės elementare, kur arrin tė mendojė bojkotimin e zgjedhjeve tė 8 Majit. Se, aq e tėrbuar qenka ambicia e tij pėr pushtet me dhunė dhe aq i egėr - tėrbimi pėr dėshtimin e gjithė alibķve tė tij absurde, sa gjithkush do ta gjykonte mėdyshjen e tij pėr bojkotimin e zgjedhjeve si “njė vetėvrasje politike”. Njėlloj siē veprohej nė diktaturė, kur tirįni tallej sa herė i tekej tė shfaqej “liberal”. Nė kėto situata “qoftėlargu” tregonte, jo vetėm mungesėn e ēdo parimi, por edhe neverķnė ndaj atyre, qė shpresonin pėr njė afrim tė tij me perėndimin. Ky antiperėndimor i betuar, deklarohej sikur nuk qėnkėsh krejt kundėr pjesėmarrjes nė NATO, nėse kjo organizatė gjigande ushtarako-politike tė plotėsonte dyzetė kushtet e tij. Dhe “kushtet” e skizofrenit fillonin me kėrkesėn qė kjo tė hiqte dorė nga ekonomia e lirė e tregut, tė ēarmatosej dhe tė pranonte kolektivizmin. E kėshtu me radhė : tė njihte si ideologji marksizėm-leninizmin, tė kėrkonte tė falur pėr kundėrshtitė, qė i kish bėrė xhelatit pėr masakrat ndaj njerėzve tė pafajshėm. Dhe “kasapi” tallej me inteligjencėn proeuropiane, duke u dhėnė “argument” xhahilėve gomarė, t’i torturonin njerėzit, qė shpresonin nė njė bashkėpunim tė mundshėm me perėndķmin. Se Enver hipokriti e kishte bėrė aksiomė plotėsimin e “kushteve” pėr ēdo gjė, qė nuk i pėlqente. Dhe kreu nė kėtė fushė veprime aq absurde, sa edhe fanatikėt e tij injorantė i bėri tė mendoheshin pėr idiotėsķtė e tij. Prandaj ky “mefistofel” i pacipė, ky shpirt i mohķmit tė ēdo pėrparķmi, kishte shpikur metodėn e “plotėsimit tė kushteve”. Shprehja “ Nuk i plotėson kushtet ! ” ishte bėrė sinonim i dėnimit tė pafajshėm tė ēdo njeriu, qė nuk duhej tė punonte nė njė sektor tė caktuar, tė vazhdonte shkollėn, a tė dilte jashtė shtetit, apo qoftė edhe tė lėvizte nga fshati nė qytet. Madje, as tė blinte nė furrėn e qytetit bukė gruri, kur prodhonte nė fshat vetėm grurė, e tj. Kush ngulmoi tė mėsonte kuptimin e kėtyre “kushteve”, e pagoi shtrenjtė. Prandaj shprehja “Nuk i plotėson kushtet” ishte dhe njė kėrcėnim, njė paralajmėrim ogurzķ i diktaturės. Mirpo, si ēdo e keqe qė ka bumerangun brenda, edhe poshtėrķmi pėr “plotėsķmin e kushteve” i bėri shqiptarėt tė ndėrgjegjėsoheshin pėr talljen cinike tė atij sistemi, tė cilit shumė njerėz tė sinqertė i kishin shitur edhe shpirtin. Prandaj dhe me tė tilla “kushte” diktatura pėrgatiti fundin e saj tragjiko-komik. Kurse shprehja “Nuk i plotėson kushtet” mbeti proverbiale, njė tallje cinike e mohimit tė tė drejtave elementare tė njeriut.
Kėtė taktikė po ndjek sot Edvin Rama, i cili, edhe pasi deklaron se nuk do t’i bojkotojė zgjedhjet lokale, sajon “kushte”, plotėsimi i tė cilave vetiu e pėrjashton nga procesi zgjedhor. Rama nuk e di as vetė se ē’kushte kėrkon. Vetėm analistėt kanė “zbuluar” se Edvini synon qė Historia tė fillojė nga dita e ardhjes sė tij nė pushtet. Shkurt, Rama kėrkon t’u thotė tė gjithėve se ai merr pjesė nė zgjedhje, vetėm nėse i garantohet fitorja. Ēdo humbje duhet t’u faturohet atyre qė nuk ia plotėsojnė “kushtet”, ose vetė P.S.-sė, nėse kjo do tė ngulmojė tė marrė pjesė nė kėtė proces, qė pėrbėn alfėn e tė drejtės sė saj qytetare. Rama kėshtu e ka lidhur “kalin” e pushtetit tė vet prapa ca “kushteve”, qė i sajon nga imagjinata e sėmurė, edhe pse i ka sanksionuar vetė nė Kod, edhe pse ato ia garantojnė edhe vetė ndėrkombėtarėt. Por duket Ramės nuk i interesojnė “zgjedhje mė tė mira se tė parat”. Ai do medoemos fitore tė sigurtė. Prandaj nuk ėshtė aspak ēudķ qė ai tė kėrkojė edhe shumicėn nė K.Q.Z., edhe shtyrjen e zgjedhjeve nė njė datė, qė tė pėrkojė me “dorėzķmin” e pushtetit legjitim.(!) Apo, ndoshta, dhe me ėndėrrat e tij prej tė fantaksuri pėr zgjedhje tė parakohshme, e tj. Sidoqoftė, Rama po synon tė pėrgatisė opinionin pėr kontestimin e fitores sė zgjedhjeve nga cilido. Qofshin kėto dhe zgjedhjet mė tė mira, tė realizuara sipas standarteve mė tė larta europiane. Ai dėshiron, kėshtu, garantimin e pushtetit tė tij, tė paktėn, nė krye tė P.S.. Ndryshe, ia lė “kopilin” nė derė gjithkujt, qė do tė pranonte pjesėmarrjen nė kėto zgjedhje, qė ai i parasheh pėr veten tė humbura. Se, edhe Enver gangsteri, qė i kishte marrė peng tre milionė shqiptarėt, ia vinte ata botės si “kusht” pėr tė garantuar pushtetin e vet diktatorial. Kush do t’ia lėkundėte absolutizmėn, duhej tė llogariste flijimin e tė gjithė kėtyre “skllevėrve”.(!)
Kjo ngjashmėrķ e kushteve tė “qoftėlargut” me ato tė Edvin Ramės e ka burimin te diktatura, te mentaliteti i marrjes sė pushtetit me dhunė, te pėrjetėsķmi i “perandorisė sė krimit”, qė pillte vetėm gjarpėrinj. Prandaj, nuk ėshtė fantazi e kotė ideja se Rama, me ambicien e vet arrogante, po kėrcėnon edhe ekzistencėn politike tė vetė PS, duke i mohuar kėsaj edhe tė vetmin pushtet, ku ka qenė kapur si ajo “plaka pas rrepkės”. Mirėpo, i pasuruar ku s’ka mė dhe i kėnaqur tej caqeve tė njė narcizi, Rama nuk pyet as pėr mbajtje fjale, as pėr dinjitetin e mercenarėve tė mbajtur dy vjet jashtė parlamentit, as pėr “miqtė” e vet ndėrkombėtarė, qė po i kėshillojnė pjesėmarrjen e domosdoshme nė zgjedhjet lokale. Madje as pėr paralajmėrimin se nga ky bojkot do tė dalė e humbur vetėm PS-ja!... Mirėpo ambicia pėr pushtet me ēdo kusht i njeriut, qė habitet para pasqyrės me “madhėshtinė” e tij, qenka mė e fortė se ēdo rrezikim i fatit tė partisė, qė u mashtrua prej sloganeve tė njė vizionari “liberal”!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Sun Mar 06, 2011 1:40 pm

Medalim viziton me shpesh, ama me mir rrall se hiq, klm matan liqenit dhe gjuana ndo nje lajm nga atje, si per te mir ashtu edhe per te keq, te flm per postimet me lart.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Tue Mar 08, 2011 2:27 pm

Sala shiti shqiperin e pe doni fort sepse ai punon per serbin e greqin.
per ate ju pelqen sala shum shqiptarovioqave
sepse edhe keta kan mendime si ai
Ai dhenderr serbe dhe haptas thot ka mik Fazliqin keta e perkrahin.
Ai ja fal detin grekleve keta e perkrahin .
Ai ishte kunder uck keta te mjere e perkrahin se edhje vet kan qen kunder uck.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Tue Mar 08, 2011 5:30 pm

pershendetje Driniii, me fole shum s'ben, me hesht s'mund! me mire rralle e saket.


Para “kėmborėve” tė viktimave, s’i dėgjon kush “zilet” e Ramės!
08-03-2011 / Nga Luan Myftiu


“Ėndrra e kriminelit duhet tė jetė pendesa” - Dymį - (Ąti)

Ai qė nuk jep premtime, bėn fushatė me demonstrata. Rama nuk e di se ku shkon, ngaqė s’ka llogaritur ē’e gjen. Kush harron tė kaluarėn, nuk ka tė ardhme. Arroganca nuk ka brirė, megjithatė tenton t’u vėrė brirė tė tjerėve.
Rama ulėrin, kur duhet tė heshtė; kėrcėnon, nė vend tė lypė ndjesė; mburret, para kujtimit tė viktimave. Kėta i dhanė jetėn lirķsė, Rama ndjek gjurmėt e mizorķsė. Nė vend tė pendohet pse i lanė pa varr, tenton t’u zhdukė dhe idealin. Klith pėr drejtėsķ mbi eshtra martirėsh tė lirķsė ! Se, duke kuisur si ēakįll, fuqizon jehonėn e gjėmave tė diktaturės. Kėrkon pushtet me dhunė, duke mohuar fisnikėrisė, qė nuk kėrkoi pushtet. Ndėrkohė qė vetėm heshtja e tyre paqėsore ia heq Ramės tė drejtėn tė demonstrojė, duke sajuar “kriza” artificiale dhe ngėrēe tė stisura. Edhe pse shtiret i nėpėrkėmbur, tė gjithė e tallin si tė pėrkėdhelur. Ky etalon i turpit tė botės, e mban veten avokat i shenjtėrķsė sė votės ! Dhe, si pinjoll i tiranķsė, vetėshpallet ideator i lirisė?! Po tė qe gjallė Shekspiri, do tė klithte: “O turp, ku e ke skuqjen?!”. Kurse Rama shtiret sikur nuk e kupton talljen, qė u bėn viktimave pa varr, duke kėrkuar lavdķ me pushtet tė paligjshėm. Tė ketė harruar si sakatonte pafajėsķnė “demokracķa e dajakut”? Po le t’i kujtojmė ca gjėma, tė mos krekoset me bėma. Kėrkon transparencė me akuza tė rėna, duke sajuar me “ēimka” fajėsķ tė paqėna?! Apo inercķa e krimit ėshtė ideja, qė e shtyn nė mėkate tė reja? S’e di ky enverist qė tė parėve tė tij sadistė, s’u duheshin prova, fakte, a dyshime tė shtira, pėr t’i ngarkuar me fajėsķra! As qė kush ankohej pėr dėnim tė padrejtė, ridėnohej sa mė shpejt! Apo bėn sikur harron qė hetuesit mizorė talleshin me ata qė s’ishin fajtorė? Qė terrori i xhelatėve “justifikonte” ēdo arbitraritet tė lugatėve? Qė pėr diktaturėn (tė cilėn Rama nderon nė Pezė!), tė gjithė duhej tė ishin tė pasigurtė qė nė vezė! Apo nuk dėgjon Rama qė edhe sot xhelatėt e diktaturės “justifikohen” se paskan zbatuar ligjin e torturės? Edhe kur i kapėrcyen ligjet e tyre makabre? Nuk e di Rama qė martirėt e lirķsė kanė qenė ca “mishra tė therur”, ruajtur nė frigoriferin e kusarit pėr t’u “ngrėnė”, kur tė kish “urķ” sistemi i hurit e i litarit?! Kurse Rama kėrkon tė bėjė fushata me demonstrata! Nuk paska mėsuar ky qyq i mbaruar, qė diktatura u zhvillonte viktimave gjyq, pasi i kishte pushkatuar? Prandaj, para se tė merresh me demonstrata pėr “kriza”, mendo si tė zgjidhėsh krizat shpirtėrore tė atyre, qė u pėrndoqėn pėr shkak tė dėnimit pa faj tė tė afėrmve tė tyre! Fillo tė pranosh, o frymėzues demonstrate se krimet e komunizmit kanė qenė tė pashembullta nė Historķnė e aradhes sate. Qė Stalini i Shqipėrķsė gajasej sė qeshuri, kur i tregonin akuzat banale, me tė cilat njerėzit flakeshin nė kanale. Mėso, pra, o Ramė bojkoti, se pėr tė pėsuar gjėmat e diktaturės pakkush kishte imunitet! Vallė, endé s’e ke mėsuar qė kryexhelįti yt levend, pėr tė mbuluar poshtėrsķtė, zgjidhte hetues si ata qė emėron ti pėr tė bllokuar reformat nė parlament?! Ti, qė shtiresh sikur do tė lartėsosh miletin, a s’e di, vallė, qė “qoftėlargu” mė shumė se jetėn, i lakmonte atij nderin dhe dinjitetin?! Qė i shpallte tė gjithė me “dajįk”, jo vetėm fajtorė, por edhe shkaktarė pėr fundin tragjik tė secilit pa shkak! Vėrtet s’e di, kur i nxit njerėzit tė demonstrojnė, se bashkautorėsia nė krim ka qenė shpikja mė dinake e “parajsės” sė degradimit tė njeriut? S’i di vėrtet kėto, kur dhe fėmijėt kanė mėsuar se nuk ėshtė parė nė Histori njė shembull, ku drejtuesit e njė kombi tė kenė pasur kaq etje pėr tė depersonalizuar bashkėqytetarėt e vet? Kur askujt nė Shqipėrķ nuk i duket sot e pabesueshme qė krijuesit e “Botės sė Re” lumturoheshin, tek rrėmbenin me “kopaēe” pohime false pėr akuza tė paqena? Se, ja, o Ramė demonstruesi: pėrfytyró sikur t’u arrestosh pa faj fėmijėve babanė dhe t’u ēmendėsh nėnėn, pastaj, pasi t’ua kesh mbyllur njėrin nė burg dhe tjetrėn nė psikiatrķ, t’u marrėsh shtėpinė e t’i flakėsh nė bodrum. Dhe kur, tė uritur, kėta, tė tė kenė lypur punė, t’u kesh kėrkuar tė bėheshin spiunė!? Kush mund t’i bėnte kėto “yrnéke”, veēse njė pushtues mizor?! Prandaj, para se tė demonstrosh kundėr “padrejtėsķve” tė demokracķsė, pyet njė herė pėrse mahniteshin viktimat me entuziazmin shtazarak tė xhelatėve tė tiranķsė !? Se, nuk tė falet tė mos e dish qė njė i pafajshėm trajtohej si mė i rrezikshėm nga tė tjerėt, ngaqė ishte pėr xhelatėt tuaj akuzė mė e rėndė! Nuk tė falet, o Ramė demonstruesi, tė mos dish qė sjellja fisnike e mjeranėve tėrbonte mizorinė e tiranėve! Vėrtet, nuk ke pyetur se nga u vinte xhelatėve tuaj, or “trim” tėrė ajo etje pėr poshtėrim? Ē’i bėnte kėta dishepuj tė kusarit tė kishin aq shumė nevojė pėr depersonalizimin e shqiptarit ? O ulėritės kundėr padrejtėsķve tė shpikura! Vėrtet nuk je bėrė kurioz tė dish se ē’qe tėrė ajo egėrsķ prej tė ēmenduri, qė u shpalos nė birucat e errėta tė atij sistemi, qė po shfaqet sot nė ulėrķmat e tua pėr “kriza” dhe ngėrēe artificiale!? Po ti vetė nuk e sheh, vallė, si po mashtron tė tjerė njerėz tė sinqertė, duke u kėrkuar tė bėhen mercenarė pėr tė marrė ti pushtet me dhunė, a privilegje tė pamerituara ? Si nuk e kuptoke, o i pėrkėdhelur i diktaturės, se mashtrimi i njeriut tė ndershėm do tė tė kthehet njė ditė nė bumerang!? Qė pikėrisht kėta tė mashtruar do tė tė bėhen kundėrshtarėt mė tė papajtueshėm?! Se s’duhet ta kesh harruar qė diktaturėn e yrryen mė shumė ata, qė ajo u pėrpoq t’i bėnte bashkėfajtorė nė ligėsitė e saj! Ndaj, mos klith, ule pak tonin, o Edvin demonstruesi! Dhe mos ulėrķ si ēakįll rrugėve tė Shqipėrķsė! Se ka rrezik tė shkelėsh mbi eshtrat e viktimave, tė lėna pa varr prej tė parėve tė tu!... Megjithatė, ėshtė zgjedhja jote tė bėsh fushata me demonstrata!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Tue Mar 08, 2011 6:33 pm

Pse Sali Berisha ėshtė dhe sillet si Muamar Gadafi”
Publikuar mė 03 mars, 2011 nė orėn 23:28 ( Para 4 ditė e 17 orėve ) Opinion |


Tė dy flasin me njė gjuhė Prej se po shkruaj pėr krizėn politike, institucionale, kushtetuese, morale, tė pėrgjithshme, nė Shqipėri, kam bėrė njė gabim, qė nuk ia fal vetes: kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha, e kam krahasuar me kryetarin e Tunizisė, Ben Alinė, dhe me kryetarin e Egjiptit, Hosni Mubarakun. E ndiej se, duke bėrė kėtė krahasim, u kam hyrė nė hak edhe kryetarit tunizian, edhe kryetarit egjiptian. Them kėshtu, sepse, si i pari, Ben Alia, ashtu edhe i dyti, Hosni Mubaraku, doli se ishin shtetarė me pėrgjegjshmėri politike dhe shtetėrore tė cilėn kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, nuk e ka dėshmuar ndonjėherė. Kur e vėrejtėn se sundimi i tyre nuk i pėrgjigjet mė njėmendėsisė sė vendeve tė tyre, kur e kuptuan se popujt e tyre nuk i donin mė, si kryetari i Tunizisė, Ben Alia, ashtu edhe kryetari i Egjiptit, Hosni Mubaraku, edhe pse nė zgjedhje kishin fituar me shumė mė tepėr vota se kryeministri shqiptar, u tėrhoqėn prej pushtetit.Akademik, Rexhep QosjaDhe, pikėrisht pėr kėtė arsye, pėr arsye se u tėrhoqėn prej pushtetit pa pritur zhvillime tragjike siē i priti kryeministri shqiptar nė vitin 1997 dhe siē tregoi se ishte i gatshėm tė priste pas 21 janarit, krahasimi i tij me ata ėshtė cenimi i dinjitetit politik dhe shtetar tė Ben Alisė dhe tė Hosni Mubarakut. Shumė mė tepėr se kėtyre dy shtetarėve arabė, kryeministri i Shqipėrisė, me mendėsinė politike dhe, nė pėrgjithėsi, me natyrėn e tij, i shėmbėllen njė sundimtari tjetėr arab: i shėmbėllen kryetarit tė Libisė, Moamer el-Gadaf. Dhe, kėtė shėmbėllesė e shfaqi qartė, vetė, edhe kėto ditė.

Kjo shėmbėllesė e natyrės politike dhe e asaj pushtetore e kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, me diktatorin e Libisė, Moamer el - Gadafi, duhet ta shqetėsojė shumė Shqipėrinė.

Shqipėria duhet tė jetė shumė e shqetėsuar pse kryeministri i saj, Sali Berisha, flet me tė njėjtėn gjuhė politike me tė cilėn flet edhe kryetari i Libisė, Moamer el-Gadafi, pėr popullin qė proteston.

E dėgjuat fjalimin e Moamer el-Gadafit tė mėrkurėn, mė 23 shkurt 2011? E dhanė disa televizione tė huaja. U dha edhe nė ndonjė televizion tė Tiranės. Nuk u dha nė tėrėsi - se Moamer el-Gadafi flet gjatė, sado tani, i janė shkurtuar fjalėt: ia shkurtoi populli i Libisė.

E keni dėgjuar edhe fjalimin e kryeministrit shqiptar, Sali Berisha, menjėherė pas protestave tė 21 janarit 2011. Keni pasur rastin ta dėgjoni shumė e shumė herė. E kanė dhėnė tė gjitha televizionet. Nė mėnyrė tė veēantė e kanė pėrsėritur shumė herė televizionet qė kanė qejf dhe detyrė ta kallėzojnė shpesh, sa mė shpesh, kryeministrin, qoftė edhe kur, nė cilėsinė e kryeministrit, mori pjesė nė garat kombėtare tė notit krol nė Detin Adriatik, qoftė edhe kur, nė cilėsinė e kryeministrit tė Shqipėrisė, mori pjesė nė garat e ngjitjes nė Murin kinez, nė tė cilat merrnin pjesė kryetarėt dhe kryeministrat e shumė shteteve!

Ē'ėshtė e vėrteta, tani, as televizionet qė kanė qejf dhe detyrė ta kallėzojnė shpesh kryeministrin, qoftė edhe nė garat e notit nė Adriatik, qoftė edhe nė garat e ngjitjes nė Murin kinez, nuk po e japin mė fjalimin e tij tė mbajtur menjėherė pas protestės sė 21 janarit.

Disa ditė kam menduar: nuk po e japin sepse kryeministri i Shqipėrisė mban shumė fjalime, nga disa fjalime nė ditė, prandaj po tė jepej edhe ai i 21 janarit prapė e prapė nuk do tė dihej se cili ėshtė i sotmi, mė i fundit! Dhe mė i rėndėsishmi! Por, sot, kur e dėgjova fjalimin e diktatorit tė Libisė, Moamer el-Gadafit, sikur e kuptova pse televizionet tona, sidomos ato qė kanė qejf dhe detyrė, detyrė demokratike, ta kallėzojnė aq shpesh kryeministrin e Shqipėrisė, nuk po e japin mė fjalimin e tij tė 21 janarit.
E pse nuk po e japin mė atė fjalim historik e revolucionar?

Nuk po e japin mė sepse ėshtė shumė i ngjashėm, diku-diku plotėsisht i njėjtė, me fjalimin e diktatorit tė Libisė, Moamer el-Gadafit, dhe frikėsohen mos ky fjalim do t'i frymėzojė shikuesit e tyre tė mendojnė e tė thonė: diktatorėt, tiranėt, despotėt kanė njė gjuhė - gjuhėn e kėrcėnimeve, tė frikėsimeve, tė dhunės, tė vrasjeve.

E televizionet tona, sidomos televizionet tona qė kanė qejf dhe detyrė ta kallėzojnė kryeministrin e Shqipėrisė jo vetėm si noton dhe si ngjitet nė Murin kinez, madje, edhe nė Malin e Dajtit, por edhe si flet dhe ēka flet, ndoshta nuk janė tė lumtura pse ai, domethėnė kryeministri i Shqipėrisė dhe kryetari i Libisė flasin gjuhė shumė tė ngjashme politike, diku-diku gjuhė plotėsisht tė njėjtė politike. Revolucionare! Tė pakohtė! Parake!

Por, nė qoftė se televizionet, qė kanė qejf dhe detyrė ta kallėzojnė shpesh kryeministrin, nuk kanė qejf tė dėgjohet mė fjalimi i tij i 21 janarit, domethėnė nuk kanė qejf ta bėjnė popullin tė vetėdijshėm se kryeministri i tyre flet me gjuhė politike shumė tė ngjashme, diku-diku plotėsisht tė njėjtė me gjuhėn politike tė kryetarit tė Libisė, populli e ka shėnuar nė kujtesė atė fjalim dhe nuk e harron lehtė. Ata qė e kanė kujtesėn e jashtėzakonshme si Gjergj Fishta, si Fan Noli, si Faik Konica, si ish kryetari i Shqipėrisė, Rexhep Mejdani, si ish kryetari i Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, Ylli Popa, si unė e si njė numėr tjetėr i mjekėve, i fizikanėve, i shkrimtarėve tė Shqipėrisė shtetėrore dhe tė Kosovės, nuk do ta harrojnė kurrė, kurrėn e kurrės, atė fjalim. Dhe, nuk do ta harrojnė kurrė, sepse ishte fjalim antologjik revolucionar, si edhe fjalimi i kryetarit tė Libisė i mbajtur mė 23 shkurt.

Ē'ėshtė e vėrteta numri mė i madh i qytetarėve tė Shqipėrisė, nė mėnyrė tė veēantė intelektualėt e sipėrpėrmendur, e dinė fare mirė se fjalimet e kryeministrit tė Shqipėrisė, gjatė shumė e shumė vjetėve tė tij nė pushtet, qoftė si kryetar i Shqipėrisė, qoftė si kryeministėr i Shqipėrisė, qoftė si kryetar i pėrjetshėm i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, qoftė, mė herėt, si sekretar i organizatės themelore tė Partisė sė Punės nė Universitetin Shtetėror tė Shqipėrisė nė Tiranė ndonjėherė ishin edhe mė revolucionare se fjalimi i 21 janarit apo se fjalimi i Moamer el-Gadafit i 23 shkurtit. Krahasojini fjalimet e kryeministrit tonė, qė ka mbajtur si sekretar i organizatės themelore tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė nė mbledhjet e kėsaj organizate nė Universitetin Shtetėror tė Tiranės; fjalimet qė ka mbajtur si kryetar i Shqipėrisė, mbasi u shpėrbė organizata themelore e Partisė sė Punės nė tė cilėn ishte sekretar; fjalimet qė ka mbajtur si kryeministėr i Shqipėrisė; fjalimet qė ka mbajtur, oh sa shumė fjalime, si kryetar i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, qe njėzet e sa vjet - krahasojini tė gjitha kėto fjalime tė tij me fjalimet e kryetarit tė Libisė dhe do tė shihni, do tė shihni e do tė bindeni, se fjalimet e kryeministrit tė Shqipėrisė, nė vazhdimėsi ishin fjalime revolucionare sa fjalimet e kryetarit tė Libisė, Moamer el-Gadaf.

Ngjashmėria, kur e kur njėjtėsimi i plotė i fjalimeve tė fundit tė kėtyre dy shtetarėve, u bė mė i dukshėm se i fjalimeve tė tyre tė mėparshme, sepse ishin fjalime kur edhe njėri edhe tjetri e ndien veten pisk, u gjetėn nė, si e quan filozofi Karl Jaspers, situatė skajore, tė rrezikuar nė fronin nė tė cilin ishin venduar. Fjalime mė tė mira gjithmonė mbahen kur gojėtari ėshtė i tronditur. Ishin ato dy fjalime antologjike revolucionare tė dy politikanėve tė tronditur shumė emblematikė tė popujve tė tyre, qė jetojnė nė dy kontinente: njėri nė kontinentin afrikan, kurse tjetri nė kontinentin evropian, qė jetojnė larg njėri-tjetrit, por qė shumė i pėrngjasojnė njėri - tjetrit pikė sė pari sepse e duan pushtetin si t'i kishte bėrė njė nėnė! Dy fjalime shėmbėllyese. Revolucionare historike!

Ēka i bėnė tė ngjashme, jo, mė falni, ēka nė thelb i bėnė identike kėto dy fjalime tė tė dy shtetarėve prej tė cilėve njėri sundon dyzet vjet, kurse tjetri njėzet vjet? Ngjashmėrinė, kur e kur njėjtėsinė e kėtyre dy fjalimeve tė parėt e kanė vėrejtur dhe paraqitur matur, kujdesshėm, mė mirė se unė, nė tv, Filip Ēakuli, Saimiri dhe Doktori - tre artistėt, qė pėr Shqipėrinė dhe pėr tė gjithė shqiptarėt, pėr shėndetin e tyre politik e moral, pėr demokracinė, po bėjnė mė shumė se shumė institucione dhe se shumė intelektualė bashkarisht. Unė, ndėrkaq, po merrem edhe me shkaqet qė i bėjnė tė ngjashme kėto dy fjalime.

Pėrmbajtja e shėmbėllesės

Tė dy fjalimet i drejtohen popullit, nė tėrėsi. Natyrisht. Tiranėt, despotėt dhe diktatorėt kanė qejf t'u drejtohen tė gjithėve, por tė qėrojnė hesape me tė veēantit.

Nė tė dy fjalimet bėhet dallimi midis atyre nėnshtetasve qė rrinė urtė, qetė, qė janė besnikė, ndaj sundimtarit tė tyre dhe atyre qė janė ngritur nė protestė kundėr atij sundimtari.
Nė tė dy fjalimet thuhet, shumė vendosmėrisht, se pavarėsisht prej numrit tė protestuesve, as kryeministri, as kryetari, nuk do tė tėrhiqen. Jo! Kurrėn e kurrės. Pavarėsisht sa do tė zgjasin aty protestat.

Nė tė dy fjalimet ftohen anėtarėt e partisė sė kryeministrit Sali Berisha dhe besnikėt e kryetarit Moamer el-Gadaf qė tė jenė nė gatishmėri kur t'u thuhet tė dalin nė protestė, tė cilėn i pari e quan miting, kurse i dyti e quan popull, pėr tė treguar pėrkrahjen ndaj sundimtarit.

Nė tė dy fjalimet, protestuesit, herė tė gjithė e herė disa grupe tė tyre, quhen kriminelė, jo, mė falni, banditė.
Nė tė dy fjalimet, protestuesit zhvlerėsohen si pėrdorues tė drogės dhe tė alkoolit, qė i bėjnė tė sillen pakontrollueshėm e tė ushtrojnė dhunė kundėr forcave tė rendit!

Nė tė dy fjalimet, protestuesit quhen tė paguar, mė sė shumti prej armikut tė brendshėm - opozitės, por nuk pėrjashtohen as paratė e armikut tė jashtėm, tė vjetėr a tė ri.

Nė tė dy fjalimet arsyetohen vrasjet e protestuesve me "argumentet" e gjithmonshme tė tiranėve, despotėve e diktatorėve - janė vrarė duke u pėrpjekur tė pushtojnė institucionet dhe tė marrin pushtetin!

Nė tė dy fjalimet akuzohen protestuesit se kanė plagosur e kanė vrarė njėri-tjetrin me qėllim qė pėr vrasjen e plagosjen e tyre tė akuzohen forcat e rendit, domethėnė mbrojtėsit e kryeministrit tė Shqipėrisė dhe tė kryetarit tė Libisė.

Nė tė dy fjalimet, tė dy sundimtarėt, ky i Shqipėrisė gojavetė dhe me gojėn e ministrit tė ushtrisė, kurse ai i Libisė, me gojėn e tė birit, i pėrkujtojnė protestuesit se, po e deshi puna, protestuesit do t'i paqesojė ushtria!

Nė tė dy fjalimet autorėt e tyre tregojnė se e duan shumė krahasimin si figurė tė shprehjes politiko-poetike: edhe kryeministri shqiptar, edhe kryetari i Libisė, i krahasojnė organizuesit e protestės, domethėnė armiqtė politikė, me miun qė lyp vrimėn pėr t'u fshehur kur hidhėrohen ata!

Nė tė dy fjalimet, siē shihet, mbizotėrojnė dy trajta tė ligjėrimit: akuza dhe kėrcėnimi.

Pikat e takimit, nė tė vėrtetė pikat e njėjtėsimit tė fjalimit tė kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, dhe tė kryetarit tė Libisė, Moamer el-Gadafi, janė mė tė shumta, por edhe kėto tė theksuarat janė tė mjafta pėr tė dėshmuar se koncepti pushtetor i kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, dhe i kryetarit tė Libisė, Moamer el-Gadafi, ėshtė nė mos plotėsisht i njėjtė, sė paku tepėr i ngjashėm.

Si tė mos jetė, o Zot!

Edhe kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, edhe kryetari i Libisė, Moamer el-Gadafi, e njėjtėsojnė qeverisjen me sundimin, kontratėn shoqėrore midis popullit dhe pėrfaqėsuesit tė zgjedhur me sundimin e pakufizuar.

Edhe kryeministri i Shqipėrisė, edhe kryetari i Libisė, e dėshirojnė sundimin e tyre si sundim tė pafund, derisa tė jenė gjallė. Pėr arsye pse e dėshirojnė dhe e kuptojnė kėshtu sundimin, kryeministri shqiptar u drejtohet qytetarėve tė Shqipėrisė kėshtu: do tė jem nė politikė, e kjo pėr tė do tė thotė nė pushtet, edhe tridhjetė vjet, derisa tė bėhet 110 vjeē, kurse kryetari i Libisė i drejtohet popullit kėshtu: nuk do tė largohem prej vendit. Kurrė!

Edhe kryeministri i Shqipėrisė, edhe kryetari i Libisė nuk e fshehin fare se janė tė gatshėm tė vdesin pėr tė mbetur aty ku janė: nė pushtet.

Pėr kėtė arsye kryeministri i Shqipėrisė, u drejtohet protestuesve, opozitės, tė gjithė atyre qė shprehin dėshirėn qė tė largohet prej pushtetit: ata qė do tė provojnė edhe njė herė t'i afrohen ndėrtesės sė kryeministrisė do tė marrin pėrgjigjen qė nuk e kanė imagjinuar kurrė!

Pėr kėtė arsye kryetarit i Libisė i drejtohet popullit: do tė vdes si martir.
Natyrisht: nė fron.
Ēka e shkakton shėmbėllesėn?

Nė fund tė shtjellimit tė mėsipėrm, pashmangshėm shtrohet pyetja: nga vjen kjo ngjashmėri, kur e kur njėjtėsim, midis konceptit pushtetor tė kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, dhe konceptit pushtetor tė kryetarit tė Libisė, Moamer el-Gadafi? Nga vjen njėjtėsimi ideor dhe ndjenjor i fjalimeve tė tyre tė mbajtura mė 21 janar - i tė parit, dhe mė 23 shkurt - i tė dytit.

Pėrgjigjja ėshtė e thjeshtė: vjen prej njėmendėsisė pushtetore qė ka krijuar - i pari, apo qė bėn ēmos tė krijojė dhe nė disa fusha ka krijuar - i dyti. Kryetari i Libisė sundon mė gjatė, tash e dyzet vjet, dhe njėmendėsinė shoqėrore dhe juridike-kushtetuese tė Libisė e ka "sistemuar" ashtu siē ka dashur: ai ėshtė vetė kryetar, kryeministėr, kryeprokuror dhe komandant i Forcave tė Armatosura tė Libisė. Sundimtar absolut.

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, duke ndėrruar institucionet sunduese, duke qenė kur kryetar, kur kryeministėr, por gjithnjė kryetar i Partisė Demokratike, sundon mė shkurt se Moamer el-Gadafi, sundon "vetėm" njėzet vjet, por gjatė kėtyre njėzet vjetėve ka bėrė e po bėn ēmos, nuk ka lėnė e nuk lė mjet pa pėrdorur, pėr ta shtuar pushtetin vetjak ashtu si Gadafi: qė tė mbetet qeveria e tij, nė tė vėrtetė qė tė mbetet ai edhe kryeministėr, edhe kryetar i Shqipėrisė, edhe prokuror i Pėrgjithshėm, edhe komandant i Forcave tė Armatosura, edhe komandant i Policisė dhe i Gardės Republikane. Qė tė mbetet sundimtar absolut! Botim i dytė i Gadafit. Kėto pėrpjekje tė tij, ku e ku tė sendėrtuara plotėsisht, nė versionin e tyre mė tė dukshėm, mė tragjik, i kemi parė mė 1997, 1998 dhe, mė pas, mė 21 janar 2011.

Por, ėshtė edhe njė pėrgjigje nė pyetjen se nga vjen ngjashmėria midis konceptit pushtetor tė kryeministrit tė Shqipėrisė dhe tė kryetarit tė Libisė?

Jam i vetėdijshėm se pėrgjigjen nė kėtė pyetje njė numėr jo i vogėl i lexuesve do ta dėgjojnė me mospajtim dhe, do ta dėgjojnė me mospajtim, pak pse nuk e supozojnė tė drejtė, tė vėrtetė, e shumė tė tjerė, pse nuk dėshirojnė ta dėgjojnė.

Ngjashmėria, kur e kur njėjtėsimi midis konceptit pushtetor tė kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, dhe kryetarit tė Libisė, Moamer el-Gadaf, vjen edhe nga kultura e tyre politike, nė tė vėrtetė nga mendėsia e tyre. E siē dihet, kultura politike e njeriut, mendėsia e njeriut, ėshtė prodhim i kulturės sė tij tė pėrgjithshme, i qytetėrimit nė tė cilin ėshtė formuar, shkurt i rrethanave kulturore, qytetėruese, politike, historike dhe tė pėrtashme.

Si kryetari i Libisė, Moamer el-Gadafi, ashtu edhe kryetari i Egjiptit, Hosni Mubaraku, kryetari i Tunizisė, Ben Alia, njė sėrė kryetarėsh, kryeministrash, mbretėrish, emirėsh tė vendeve arabe, ashtu edhe kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, kanė ide tė njėjtė ose tė pėrafėrt shtetėrore, koncept tė njėjtė ose shėmbėllyes pushtetor, pasion tė papėrmbajtur pėr pushtet absolut, sepse kanė mendėsi tė pėrafėrt ose tė njėjtė, qė vjen prej njė qytetėrimi me shumė pėrbėrės tė njėjtė nė vendet e sundimtarėve arabė dhe nė vendin e sundimtarit shqiptar.

Gjuha politike ėshtė shėnuese e rendit politik-shoqėror: ėshtė e prodhuar prej tij, por mund tė jetė, njėkohėsisht, edhe shndėrruese e tij.

Rendet politike-shoqėrore demokratike, sado mund tė dallojnė njėri prej tjetrit, kanė gjuhė politike demokratike.

Rendet politike-shoqėrore despotike, tiranike, diktatoriale, nė pėrgjithėsi rendet politike-shoqėrore autoritare kanė gjuhė gėnjeshtare, shtypėse, kėrcėnuese, dhunuese.

Gjuha politike e kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, dhe gjuha politike e kryetarit tė Libisė, Moamer el-Gadafi, janė gjuhė politike gėnjeshtare, shtypėse, frikėsuese, dhunuese, sepse sundimi i tyre, rendet politiko-shoqėrore, nė tė cilat sundojnė, me gjithė ndryshimet sipėrfaqėsore, a proceduriale, nė thelbin e tyre, janė tė njėjtė; rende politiko-shoqėrore despotike.

Tė pėrsėris: Shqipėria duhet tė jetė shumė e shqetėsuar pse kryeministri i saj, Sali Berisha, flet me gjuhėn politike me tė cilėn flet edhe diktatori i Libisė, Moamer el-Gadafi. Dhe, duhet tė jetė shumė e shqetėsuar Shqipėria sepse gjuha politike e tė parit si edhe gjuha politike e tė dytit burojnė prej mendėsisė pushtetore nė thelb tė njėjtė, qė ėshtė mendėsi e kėrcėnimit, e frikėsimit, e shtypjesh, e vrasjes.

Nė qoftė se do qė tė jetė shtet i qytetėruar, me rend politik-shoqėror demokratik, nė tė cilin demokracia do tė jetė marrėdhėnie midis njerėzve, shtet i sė drejtės, shtet me qėndrueshmėri, me shėndet moral, me nderim e autoritet nė botė dhe, mė nė fund, shtet i pranuar nė Bashkimin Evropian, Shqipėria duhet tė lirohet prej konceptit pushtetor berishian - gadafian. Kur tė lirohet prej kėtij koncepti tė tejskajshėm pėr pushtetin, Shqipėria do tė lirohet edhe prej asaj gjuhe revolucionare, shtypėse, kėrcėnuese dhe frikėsuese, qė e dėgjon nga goja e kryeministrit dhe e kryetares sė Kuvendit tė Shqipėrisė a - mė saktė e thėnė - nga goja e kryetares sė Kuvendit tė tij. E vė peng veprėn dhe etikėn time mendore dhe them: Shqipėria do tė lirohet prej atij koncepti vrastar pushtetor dhe, mė nė fund, prej asaj gjuhe shtypėse, kėrcėnuese dhe frikėsuese, gadafiane, vetėm nė qoftė se lirohet prej kryeministrit tė sotėm tė saj, Sali Berisha.

Rexhep Qosja
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Wed Mar 09, 2011 8:04 am

http://www.kohajone.com/zfoto/thumb_20110127102414_album.jpgetar,Demonstrata e opozitės degjeneroi nė dhunė fatale nga pjesėmarrėsit, nė vijim tė ftesave provokuese nga krerėt e PS dhe partive tė vogla pranė saj. Tre vetė u vranė dhe mbi 120 tė tjerė mbetėn tė plagosur.
Bekimja u maltretua nga bishat e ed-ngjel-ruco-gjinusho vromat, kujdes nga korbat greko-srbe, gjakosin shqypenin per nje demokraci te vonueme simbas porosive greko-serbe!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Wed Mar 09, 2011 8:05 am

Grossruck: Sjellja e opozites, nje dem qe i behet vendit

http://www.kohajone.com/zfoto/20110308025322_artikull.jpg

Grossruck: Sjellja e opozites, nje dem qe i behet vendit
Rozeta Rapushi
Opozita shqiptare duhet te marre pjese ne zgjedhjet lokale te 8 majit, dhe te mos demtoje me imazhin dhe procesin e integrimit te vendit ne Bashkimin Evropian. "Shqiperia ka bere hapa pozitive, megjithate per momentin jane bllokuar punet e Shqiperise ne organizmat e tjera te Bashkimit Evropian. Ne te vertete, eshte nje dem i madh qe po i behet vendit tuaj te bukur per zhvillimet pozitive te ketij vendi, te apelojne te gjithe pjesemarresit qe t'u permbahen rregullave demokratike", eshte shprehur zyrtari i larte i OSBE. Mesazhi i qarte per politiken u be dje nga zevendespresidenti i OSBE-se, Volfgang Grossruck, gjate nje vizite te kryer dje ne qytetin e Shkodres. Sipas tij, ne muajt ne vijim, te cilat sipas tij mund te kene zhvillime te reja, thekson se opozites nuk i mbetet gje tjeter vec pjesemarrja ne kete proces, pasi kete e kerkojne te gjitha institucionet nderkombetare dhe mbi te gjitha demokracia e nje vendi. "Shqiperia per mua eshte nje demokraci e konsoliduar dhe ne nje vend ku demokracia ka zene rrenje, gjithashtu edhe opozita duhet te jete pjese e kesaj demokracie. Opozites nuk i mbetet gje tjeter vecse te marre pjese ne zgjedhje", u shpreh Grossruck. Ai tha se te gjithe faktoret politike ne vend, duhet te ndjekin rregullat e qarta qe u dikton demokracia. Ne kete aspekt, zyrtari i larte i OSBE-se, kujtoi faktin se ngerci politik qe prej gati dy vjetesh po vijon ne Shqiperi, po i ben nje dem te madh vendit, ne kuader te zhvillimit te tij dhe procesit te integrimit. "Pa dashur te nderhyj ne jeten politike te Shqiperise, keshilla dhe rregulla qe u them te gjitheve, eshte se demokracia ka rregullat e veta te cilat duhet t'i ndjekim te gjithe. Per mua, Shqiperia eshte nje demokraci e konsoliduar, por qe te gjithe duhet te ndjekin keto rregulla dhe te jene lojtare", theksoi Grossruck. Ne menyre kategorike, ai perjashtoi mundesine e zhvillimit te zgjedhjeve te parakohshme parlamentare, duke theksuar faktin se ne vitin 2009, Shqiperia zhvilloi zgjedhje te lira dhe te ndershme, te njohura dhe certifikuara nga OSBE. "Zgjedhjet e parakohshme nuk jane zgjidhje. Ne vitin 2009, Shqiperia pati zgjedhje dhe une kam qene atehere ne krye te OSBE-se, ku kam punuar me njerez te shkelqyer. Te gjitha institucionet pjesemarrese dhane konkluzionin se ishin zgjedhje te rregullta dhe te sakta. Eshte nje shenje e pjekurise politike qe edhe opozita te marre pjese ne zgjedhje", theksoi zevendespresidenti i OSBE-se. Ne kete kuader, ai kritikoi politiken e opozites, ne rruge dhe jo brenda institucioneve demokratike. "Te besh politiken ne rruge, demton imazhin e te gjitheve pa perjashtim, prandaj ne nje shoqeri te civilizuar diskutimet behen ne Parlament", tha Grossruck. Sipas tij, ne te gjithe Evropen nuk ka njerez apo struktura qe jane dakord qe njerezit te dalin te demonstrojne ne rruge. Grossruck theksoi se ne nje shoqeri te civilizuar diskutimet duhet te behen ne Parlament, ne organet kushtetuese te ketij vendi. "Kjo nuk do te thote se njerezit nuk kane te drejte te demonstrojne pasi kjo eshte nje princip i demokracise, por qe te mendosh qe te besh politiken ne rruge demton imazhin e vendit dhe jo vetem te qeverise, por te te gjithe njerezve",-theksoi ai. OSBE: Situata e krijuar ka bllokuar marreveshjen me KE Situata aktuale politike, ngerci qe prej gati dy vjetesh po vijon ne Shqiperi, po pengon procesin e integrimit te vendit. Mesazhi i qarte u dha dje nga qyteti i Shkodres nga zevendespresidenti i OSBE-se, Volfgang Grossruck. Sipas tij, situata e krijuar ka bllokuar te gjitha marreveshjet me Komisionin Evropian. "Eshte e qarte qe pas 40 vitesh diktature me regjimin e Hoxhes, pas kesaj periudhe te ndodhe menjehere mrekullia dhe te pranojme te gjitha rregullat e vlerat e demokracise, por nuk ka rruge tjeter per te arritur vlera te komunitetit evropian",- theksoi ai, duke shtuar se ky eshte vleresimi i te gjithe politikaneve evropiane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Medalim
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 610
Age : 65
Vendi : Shqypeni
Registration date : 06/12/2008

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Wed Mar 09, 2011 8:07 am

“Dėshtoi nė tė gjitha aksionet e tij pėr tė dhunuar votėn”
08-03-2011 / Gazeta 55
Kryeministri: Pėr dy vite me radhė Edi Rama tentoi tė nxinte lirinė e shqiptarėve

Kryeministri Sali Berisha akuzoi dje kryetarin e Partisė Socialiste se pėr dy vite me radhė ka tentuar tė dhunojė liritė civile tė shqiptarėve.
“Pėr dy vite me radhė zoti Edi Rama bėri gjithēka, bėri ēdo gjė pėr tė shkelmuar votėn tuaj, por dėshtoi. Pėr dy vite me radhė ai u pėrpoq tė nxinte votėn tuaj, tė nxinte liritė tuaja, por e mori pėrgjigjen qė meritonte. Vetėm njė muaj mė parė 75 parti tė Qendrės sė Djathte Evropiane do t’i rikujtonin zotit Rama se pushteti me dhunė nuk merret; do t’i rikujtonin atij se nė Shqipėri Shkodra faktoi se ėshtė bėrė numėrimi mė korrekt i votave nė Evropė”, tha Berisha, ndėrsa pėruori njė shkollė tė re 9 vjeēare nė Paskuqan. Kryeministri kujtoi se dhe dy ditė mė parė kėtė mesazh e mori edhe nga Internacionalja Socialiste.
“Ai bėri ēdo gjė qė tė nxirrte qoftė edhe njė fjalė tė vetme kundėr votės tuaj dhe dėshtoi. Kjo, sepse Evropa vėrtetė ndahet nė tė majtė e tė djathtė, vėrtetė e majta dhe e djathta kanė kundėrshti me njėri-tjetrin, por kurrė pėr votėn. Ata respektojnė votėn, respektojnė vullnetin e qytetarėve dhe nuk tentojnė kurrė tė zėvendėsojnė votėn me dhunėn, nuk tentojnė kurrė tė marrin pushtetin me dhunė, siē tentoi zoti Edvin Rama”, deklaroi kreu i ekzekutivit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Wed Mar 09, 2011 5:34 pm

Berisha pret Grossruck: Rama do destabilizimin e zgjedhjeve
Tipike e Mėrkurė, Mars 9th, 2011
Kryeministri Sali Berisha garantoi zgjedhje me standarde, ndersa akuzoi liderin e opozites, Edi Rama, se synon destabilizimin e procesit zgjedhor. Deklarata eshte bere sot, nė njė takim Zv/Presidentin e Asamblesė Parlamentare tė OSBE-sė dhe Kryetarin e Komitetit tė Miqėsisė Austri – Shqipėri nė Parlamentin Austriak, deputetin Wolfgang Grossruck.
Sipas Berishes, “qėllimi i zotit Rama pėr tė destabilizuar procesin zgjedhor nėpėrmjet mos dėrgimi tė komisionerėve nė Komisionet Zgjedhore dhe regjistrimit tė Partisė Socialiste si subjekt garues nė afatin fundor, dėshtuan pėrballė zbatimit korrekt dhe konseguent tė ligjit tė miratuar nė mėnyrė konsensuale dhe mbi bazėn e propozimeve tė Partisė Socialiste nė fundin e vitit 2008. Kryeministri Berisha u shpreh se tentativat e zotit Rama pėr tė pėrsėritur skenarin e vitit 2007 pėr bllokimin dhe shtyrjen e zgjedhjeve, i mirėnjohur si nga opinion publik vendas edhe nga ai ndėrkombėtar, do tė dėshtojė nė ēdo rast”.

Nga ana e tij, Grossruck vlerėsoi arritjet e mėdha qė qeveria shqiptare nėn drejtimin e Kryeministrit Berisha dhe Shqipėria kanė shėnuar gjatė kėtyre viteve tė fundit nė tė gjitha fushat, duke e transformuar rrėnjėsisht Shqipėrinė dhe imazhin e saj nė botė. “Nė kėtė kontekst zoti Grossruck shprehu keqardhjen qė pėrpjekjet destabilizuese tė zotit Rama ndikojnė negativisht pėr imazhin e vendit dhe ecurinė e Shqipėrisė pėrpara nė rrugėtimin drejt Bashkimit Europian”- thuhet ne njoftimin e kryeministrise.

Grossruck e informoi Kryeministrin Berisha pėr angazhimin e tij dhe tė miqve tė tjerė tė Shqipėrisė pėr tė dėrguar njė numėr sa mė tė madh vėzhguesish ndėrkombėtar pėr zgjedhjet lokale tė 8 majit. Ai vlerėsoi edhe njė herė infrastrukturėn e shkėlqyer qė ekziston pėr sa i pėrket regjistrit elektronik tė zgjedhėsve, dokumenteve tė identifikimit nga mė tė sigurtat nė Evropė, si dhe procedurave tė tjera tė cilat bėnė tė mundur qė zgjedhjet e 28 qershorit tė cilėsohen nga raporti i OSBE-sė si zgjedhjet e para nė Shqipėri qė plotėsuan shumicėn dėrrmuese tė standardeve ndėrkombėtare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
detektivi
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 38
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Wed Mar 09, 2011 5:59 pm

Sa me shpejt te largohet tradhtari sali berisha aq me mir per te perndryshe populli do ta largoje me dgune kete shpijun
Duhet dhenderri i serbise me te gjithe ata qe e perktrahin te merr rrugen per serbi
sepse keta jan e keqja e shqiptaris
njeriu qe vret popullin e vet ai eshte diktator ,komunisti berisha mik i serbise greqise duhet largue nga pushteti i dhunes
kete njeri e don serbia dhe greqia ne pushtet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu Mar 10, 2011 11:07 am

Edhe nė ditėn e gruas, Rama e nėpėrkėmbi dinjitetin e grarisė socialiste
09-03-2011 / Nga Shqipe Xoxi


Edhe njė herė tjetėr ai tregoi pandjeshmėrinė e tij ndaj seksit tė dobėt, por edhe gjėrave nė pėrgjithėsi: burri i gjatė e shpirtvogėl, Edvin Rama kishte rekrutuar dje ca gra me para pėr tė bėrė sfilatėn e pėrditshme tė demonstratės kundėr kryeministrit Berisha. Ashtu siē kishin paralajmėruar gratė opozitare kanė dalė nė bulevardin “Dėshmorėt e kombit” nė festėn ndėrkombėtare tė gruas pėr tė kėrkuar dorėheqjen e kryeministrit. Sidozot demonstratat s’mjaftonin, prokuroria s’mjaftonte, media me kamera tė fshehta s’mjaftonte. Koritja duhet me patjetėr tė shfaqej dokudo. Tė gjitha imazhet, tė gjitha metaforat janė konsumuar prandaj kanė shkuar kaq poshtė, tek “fajin e ka Saliun”. Pėr tė hallet dhe frustrimet e grave nė Shqipėri “fajin e ka S”. Pėr kėtė arsye dje janė dėgjuar gjėmime tamburesh, katruvesh, parulla, pankarta pėrpara kryeministrisė. Pėr 30 minuta graria socialiste pėrshėndeti me marsh triumfal paradėn e paradoksit. Kurse femra e vėrtetė qytetarė gjendej nė pallatin e kongreseve, nė lokalet me muzikė live, nė krye tė detyrės, nė shėrbim, nė kodrat e liqenit artificial me fėmijėt e tyre, tė gjitha pėr tė afirmuar primatin e tyre, si njė arritje e shoqėrisė sė qytetėruar, si forcė e padiskutueshme pjellore, si njė e drejtė mbi padrejtėsinė gjinore. Tė gjithė pamė se ēfarė ndryshimi kishin nė fizionomi gratė demokratike me plot buzėqeshje, festė dhe argėtim dhe atyre socialiste tė zhytura nė helmin e urrejtjes, depresive, tė pakėnaqura me vetveten dhe pėr hatėr tė Evinit mbajtėn njė demonstratė nė bulevard. Tragjedia mė e madhe ėshtė kur sheh teksa pėrdoren gratė socialiste pėr tė pastruar figurėn e burrit tė tyre politik, Edi Rama, i cili, me zė dhe figurė, ka nxirė sy, lėkura dhe shpirtra me sjelljen e tij mizogjine. Ėshtė paradoks tė protestosh ne ditėn e grave kundėr familjarit Berisha dhe jo pėr shembull kundėr farsės bashkėshortore tė pėrfaqėsuar nga ēifti idiomatik Rama&Linda, njė lidhje interesi e pastėr.
Sakaq vetėm pacipėsia e frikshme e Edvinit mund t’i ftonte gratė socialiste tė dilnin si dele tė urta nė demonstratėn e djeshme, kundėr nėpėrkėmbjes sė dinjitetit tė tyre, me demek, nga Sali Berisha. Tė gjitha ato gra qė dje ishin prezent pėrpara kryeministrisė kishin fshirė me qėllim nga memoria tė gjithė dhunimet qė Rama u ka bėrė partnereve e bashkėshortėve nė mėnyrė recidive. Atij i intereson tė fabrikojė njė emblemė tė skandaleve me sfond amoral si njė pėrpjekje e herėpashershme pėr tė fshirė imazhin e vet, pasi ai u shfaqet shqiptarėve vazhdimisht lakuriq, bashkė me dhunėn e grave tė rrahura, por edhe me orgjitė brendagjinore, tė cilat i ka tė hedhura nė letėr, por edhe tė pikturuara.
Sikurse mjafton rasti i stėr-pohuar kur Rama i nxjerr gjakun partneres para ca kohės tek restorant “Piaca” nė sytė tė disa ambasadorėve tė huaj pėr tė faktuar se ai ėshtė njė sa mizogjin pandreqshėm aq dhe i dhunshėm ndaj partnereve dhe grave tė tjera tė jetės sė tij. Po aq e vėrtetė ėshtė se gruaja e radhės, Linda Xhillari, qė shkon nė Zvicėr pėr tė kuruar krahun e thyer kushedi se ku nė Pezė, tė kishte dijeni pėr “esprit”-nė e Ramės, duke qenė se ai ishte mik shtėpie nė familjen e saj tė mėparshme. Ėshtė i njohur rasti i dhunės sistematike tė Edi Ramės, ndaj ish-bashkėshortes sė tij, aktores sė mirėnjohur Matilda Makoēi, dhunė e cila u transferua edhe nė sallėn e gjyqit, ku kryetari i ardhshėm i PS-sė do ta justifikonte dhunėn ndaj saj dhe kėrkesėn pėr divorcin me sajesėn se ish-bashkėshortja dhe i ati kishin pasur lidhje intime, ēka sillte edhe dyshimet pėr atėsinė e djalit tė tij. Ish-bashkėshortja e tij, tashmė ende vuan pasojat e dhunės sė Edi Ramės, ndėrkohė qė tė tjera femra tė jetės sė tij, nuk patėn ndonjė lidhje mė tė lumtur. Dhuna e Edi Ramės ndaj shou-girl R. M, ėshtė mė shumė se anekdotike dhe me njė fund, jo aq tė kėndshėm, pėr femrėn e radhės nė jetėn e kreut tė PS-sė.
Megjithatė dhuna fizike ndaj grave, si “vlerė” e Edi Ramės, ėshtė njėra pjesė e shijeve tė tij perverse. Pjesa tjetėr ka tė bėjė me marrėdhėnie orgjirash nė grup, ku shoqėrisė sė Edi Ramės, kėtė herė nuk i mungojnė meshkujt e tipit A.K e S.N, me partnerėt (a partneret) respektive tė gjithsecilit prej tyre, denoncuar tashmė edhe nga media.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
arberia
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Female
Numri i postimeve : 814
Age : 38
Vendi : tirana
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    Thu Mar 10, 2011 11:08 amGratė e thirrura dje, nė ditėn e tyre, pėr tė protestuar pėr teket e Edi Ramės, mjerueshėm i ngjanin sindikalistėve tė Fiqir Xibrit. Ngjashmėria qėndron jo aq nė faktin se tė dy palėt, si gratė e djeshme dhe sindikalistėt e Fiqiri Xibrit, thirren nė protestat e PS-sė, thjesht dhe vetėm pėr tė shėnuar njė protestė mė shumė kundėr qeverisė, se sa nė mėnyrėn se si (gratė e djeshme dhe sindikalistėt e Fiqiri Xibrit), janė “bindur” pėr tė dalė nė protesta, kundrejt premtimit, se pėr kohėn qė do tė qėndrojnė nė shesh “kundėr qeverisė”, do tė paguhen.
A nuk ka ndodhur kėshtu nė protestat e mėparshme, kur pamjet filmime kanė fokusuar Fiqiri “babaxhanin”, qė ulur kėmbėkryq nė njė nga lulishtet e Tiranės, ndante lekėt, pėr sindikalistėt, qė i kishte thirrur nė protestė kundėr qeverisė.
Po, kėshtu ndodhi edhe dje...
Nė protestėn modeste tė ndoca grave tė thirrua “pėr tė pėrmbysur qeverinė”, po ku dukshėm binte nė sy, se pjesėn mė tė madhe tė “protestueseve” e pėrbėnin garė deputete tė PS-sė, nuk munguan fokusimet nė shirita filmash, tė ndarjes sė “shpėrblimit” nė lekė, pėr gratė pjesėmarrėse nė protestė.
“Detyrimi” ndaj shpėrblimit nė lekė, i grave pjesėmarrėse nė protestė, binte nė sy qė ishte mė i madh, nga “detyrimi” i tyre, pėr tė protestuar nė emėr tė PS-ė, kundėr qeverisė. Ironikja e kėsaj kundėrshtie, qėndronte nė faktin, se ndėrsa pamjet filmime, tregonin, se si gratė pjesėmarrėse nė protestė, mblidheshin, grupe-grupe, pėrreth “pagatoreve” tė tipit Fiqiri Xibri, nė sfond, nė “versionin” audio, dėgjoheshin me radhė, se si Vasilika Hysi apo Shegushe Ligori, flisnin e flisnin kot mė kot, sepse askush prej grave, pjesėmarrėse nė protestė, nuk i kaishte ngenė ti dėgjonin “oratoret”.
Pėrballė, fjalimeve tė radhės, sė Olta Xhaēkės apo Lindita Nikollit, gratė pjesėmarrėse nė protestėn e PS-sė, ishin tė “obliguara” tė diskutonin mes tyre, se, “sa lekė more ti” e “sa lekė mora unė”. Dhe pas kėtyre pyetjeve tė “kortezisė”, kėnaqėsia e grave protestuese nuk fshihej nė fytyrat e tyre, jo pse Arta dade apo Valentina Leskaj, thoshin ndonjė gjė tė mundshme qė mund tė etiketohej si “e menēur”, por se ato (gratė protestuese), nė kėto momente kishin filluar tė shihnin ėndrra me sy hapur, se si do ti shpenzonin shpėrblimet e protestės...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PS dhe EDVIN KRISTAQ RAMA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 14Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: