Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Mon Oct 15, 2007 1:15 pm

Kohėn e fundit sikur diqka po mėmundon,sikur nuk po ndihem mirė dhe vendosa tė bėjė njė vizitė mjekėsore.Mora nė telefon ordinancėn dhe kėrkova njė termin!Pasi mora terminin si princip qė kam tė ju pėrgjigjem mė heret shkova 15min,pėrpara.
U ula nė sallėn e pritjes dhe po vėshtroj njė tavolinė tė stėrmbushur me revista shėndetsore nė gjuhėn gjermane.Mė ranė sy njė revistė me titullin"A BėNė MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN":E mora shpejt dhe lexova me kujdesė deri sa mjeku mė ftoi nė vizitė,dhe nė revistė shkruante:Njė zemėr e gėzuar tė bėnė mė mirė se qdo medikament!Mė tej artikullshkruesi thoshte:Sot nė kėto ditė tė vėshtira jetese,pak kush nga ne mund tė kenė zemėr tė gėzuar,vėshtirė arrijmė tė ju pėrballojmė streseve tė jetės sė pėrditshme ēė qojnė nė mėrzitje dhe pesimizėm.Sidoqoftė studimet dėshmojnė se pavarsisht nga vėshtėrsitė qė kemi ia vlenė tė ushqejmė optimizmin.Optimizmi pėrshkruhet si njė pikėpamje ose qėndrim plot shpresė,nė pritje pėr tė shpresuar se pėrfundimi do tė del i mirė.Si ndihet njė optimist kur nuk ia del pėr diēka?Ai nuk e sheh kėtė dėshtim tė pandreqshėm,nuk i mbyll sytė pėrballė realitetit.Pėrkundrazi e pranon situaten dhe e shqyrton mirė,nė varėsi tė rrethanave,vepron pėr tė pėrmirsuar gjendjen.Nė anėn tjetėr pesimisti kur ka telashe fajson veten,nuk ėshtė i aftė tė gjejė shtigje,dhe qdo gjė e sheh si tė pandreqshme.Nė kliniken"Mejo" nė Roēester tė Minesotes nė SHBA,shkencetaret vėzhguan 800 pacient,dhe dalluan se optimistėt jetojnė mė gjatė se pesimistet,se optimistet i perballonin streset dhe nuk binin nė depresion.Optimizmi edhe pse nuk kuron qdo gjė,por tė ndihmon pėr njė shėndet tė mirė dhe jetė tė lumtur.

Disa sygjerime qė mund tė ndihmojnė tė gjejsh optimizmin:
-


-Kur mendon se nuk mund tė kėnaqesh me diqka,ose nuk mund te ia dalish ndonje pune,hiqe nga mendja atė mendim dhe pėrqendrohu nė gjera tė mira.

-Perpiqu ta shijosh punen tende,dhe ndalu te aspektet qe te sjellin kenaqesine.
-zgjidh shoket qe e shohin jeten me optimizem.

-Vepro nė rrethana qė varen nga ti,pėrpiqu ti pranosh rrethanat qė nuk i ke nė dorė.

-Qdo ditė shėno tri gjėra tė bukura,qė ke pėrjetuar gjatė ditės.

Deri kėtu lexues i nderuar,arrita tė lexoj revisten shendetsore rreth optimizmit,tė cilėn ma ndėrpreu vizita.E solla kėtu nė faqen tuaj,ku tė di,ndodhė gjatė jetės qė mbi ne tė mbretėron pesimizmi.Tė shfrytė zojmė kėtė njohuri,nė mos vallė do tė na ndihmoj pėr tė mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Mon Oct 15, 2007 2:15 pm

Shume bukur Shaban Cakolli, besoj plotesisht se optimizmi te ben shume mire, e thene ndryshe eshte te mendosh gjithmone pozitivisht.

Kjo realizohet sepse kura e gjithshkaje eshte brenda nesh, tek truri yne.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Mon Oct 15, 2007 8:34 pm

optimizmi ruen shendetin kjo dihet edhe pa psikologji .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Lea_uk
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 136
Registration date : 17/09/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Tue Oct 16, 2007 5:21 pm

Optimizmi eshte Gote gjysme e mbushur
kurse pesimizmi eshte gote gjysme e zbrazur...

Lea
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Tue Oct 16, 2007 5:22 pm

optimizmi te jep kreh te fluturosh ,pezimizmi te pret kembet smund te ecesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Tue Oct 16, 2007 5:25 pm

Optimizmi sipas teje qenka redbull po te jipka krahe me fluturu pesimizmi alkohol po ti prejka kembet Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Tue Oct 16, 2007 5:33 pm

riki optimizmi te jep cdo gje mbi te gjitha shendetin dhe kur ke shendetin fluturon por pezimizmi te keput kembet qe te duket se i ke ne dhe te futura dhe nuk ec dot me dy kembe por rrin nji ved dhe gjalon me jeten .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Tue Oct 16, 2007 5:37 pm

Anna fort mire e ke me ty jam po sikur ndonjeher zhgenjehesh me optimizem te tepruar dhe me ste mbetet gje tjeter pos te kapesh per pesimizem por prap mbetet thenia se shpresa e fundit vdes dhe ne e kemi vendin e pare per optimizem kurse japonezet per pesimizem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Tue Oct 16, 2007 10:05 pm

deri ne fundin e jeetes se njeriut qendron shpresa dhe njeriu mendon se do te beht mire dhe optimizmi apo shpresa emban njeriun ne at moment qe njeriu humbet te gjitha shpresat dhe bije ne degradim t epesimizmit aj kalon ne vetvrasje sepse mendon qe bota perfundoj ska rruge zgjidhje per te me .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Sat Jan 05, 2008 10:48 am

Secilies shenje duhet ti jipet domethenja e planetit zotrus,sepse planetet e drejtojne pjeset e caktuara te trupit dhe oraganet e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Sat Jan 05, 2008 5:38 pm

Per ata ne shqiptaret jemi shume te shendetshem,sepse jemi optimist shume te medhenje por si duket edhe ky optimizem do kete fund??
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Thu Feb 21, 2008 2:14 am

Edhe optimizmi ka limit, kur te barikadohen te gjitha rruget hec e mos u bej pesimiste pra optimizmi do te shperthej ne pesimizem deshe sdeshe, kam degjuar qe optimistet me te mdhaj kane bere vetvrasje, pra edhe optimizmi i tepert prej ni mosknaqsie te shpie ne ruge te pakthim keshtu qe njeriu duhet te gjej ballancin mes optimizmit dhe pesimizmit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
avatar

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 29
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Thu Nov 13, 2008 12:47 pm

Riki30 shkruajti:
Optimizmi sipas teje qenka redbull po te jipka krahe me fluturu pesimizmi alkohol po ti prejka kembet Very Happy

hahahaha eeehh kuku per ty

sa per temen

optimizi jo veq per shendet po per gjithqka tjeter ben mir ne jet

ni shembull extrem
tash paramendone vet te shtrir ne spital me shpresa te vogla jete me gjith ato infusione, aparata te zemres etj etj, te mos jesh optimist ne ket moment ke me dek meniher veq pre pesimismit!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
E_Bukura
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 30
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Thu Nov 13, 2008 1:32 pm

Mbi gjysma e pacienteve qe shkojne te mjeku, nuk kan asnje lloje semundje ! Por dalin te jete pesimiste ! Te jesh optimiste, d.m.th te mos keshe nevoje per mjek.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Thu Nov 13, 2008 1:44 pm

Optimizmi eshte pa diskutim nje faktor i madh ndikues dhe shume i rendesishem ne jetegjatesi. Ju uroj te gjitheve nje dite me sa me shume optimizem, tani dhe ne vazhdim...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
**Embelsira**
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 2909
Age : 29
Vendi : Kosove
Registration date : 08/12/2007

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Fri Nov 21, 2008 11:35 pm

Eshte faktor kyq per nje shendet sa me te mire.,ka prej atrye semundjeve qe nuk eshte e nevojshme te veprohet me ane te medikamenteve ,sepse optimizimi mund te kete te njejtin funksion.Eshte ilaq pa efekte anesore,sepse ben mire pergjithesisht per shendetin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Sat Nov 22, 2008 12:42 am

Patjeter se bene mire, sepse pesimizmi nuk sjell asgje te mire ne asnje aspekt e sidomos kur lengon ga ndonje semundje. Une konsideroj se vullneti i forte pra optimizmi mundeson sherimin me shume se vet ilaqet dhe mjeket!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
MUHAMETII
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Mon Nov 24, 2008 2:07 pm

S'ka dyshim se po, ne te kunderten kur njeriu eshte pesimist atij i rritet perqindja e semundjes.
...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Mon Nov 24, 2008 2:10 pm

Optimizmi transmeton gezim dhe gjalleri ne jete dhe cliron energji pozitive, kjo gje ben shume mire per te larguar stresin dhe per te evitiuar semundjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Parapsikologu
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 3125
Age : 50
Vendi : Ferizaj-Kosovė
Profesioni/Hobi : Poezia
Registration date : 18/07/2008

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Mon Nov 24, 2008 2:40 pm

Optimizmi me mban gjalle dhe pa te as qe mund ta mendoj jeten.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Eva0506
Hero anėtar
Hero anėtar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 36
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Fri Oct 30, 2009 4:30 pm

Optimizmi padyshim eshte nje faktor i rendesishem qe na ben te ecim perpara me me siguri dhe me me shume besim ne vetvete . Dihet se natyrat optimiste jane se pari ne paqe me vetveten pastaj me gjithe boten qe i rrethon. Pengesat kapercehen me me lehtesi. Gjithsesi optimizmi i tepruar mund te coje ne eufori dhe shkeputjen nga realja, ose nga objektiviteti.

Nje njeri optimist ka shume me teper shans te jete me mire me shendet se sa nje pesimist, te dije te gezoje te mirat e jetes dhe te mos dorezohet para veshtiresive te jetes.

Mos u merzit nese rrezohesh,
por ngrihu ne kembe perseri
dhe pabesisht nese lendohesh,
mos qaj, trego trimeri...

Nese ndodhesh mes dallgeve te detit
e dallget te shtyjne ngado,
trego se je zot i vetes,
varke shpetimi mos kerko.

Nese lodhesh nga rruga e gjate,
vetem pa te mbeshtetur njeri,
trego se je njeri me fat,
po ecen perseri...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Fri Oct 30, 2009 6:36 pm

optimizmi i ka plak shqiptaret.
Populli me optimiste ne bote.
Pa shtet pa pune pa prespektiv pa liri pa komb.
Pa pune pa shkollim pa pa pa..
pa sovranitet pa shtet pa flamur .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 48
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   Fri Oct 30, 2009 9:45 pm

Optimizmi pas shpreses eshte edhe nje genjeshter e radhes .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A BĖNĖ MIRĖ OPTIMIZMI PĖR SHĖNDETIN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shėndeti-
Kėrce tek: