Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 EmptySat Jan 15, 2011 3:54 pm

Nė kėtė poezi tė ndėrtuar nė kėtė mėnyrė tė hijshme dhe intuitive ndal nė mendimin e krijuar gjatė leximit tė kėtij vėllimi poetik se, Nimfa po hap siparin dramatik, qė, duke u nisur nga kėmbėngulėsia dhe aftėsia e rikthimit, e pėrpunimit tė ”produktit tė saj ,ka pėr tė thėnė shumė edhe nė kėtė fushė, qė mezi lėvrohet…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 EmptySat Jan 15, 2011 3:56 pm

Melodi, pikė vere, gishtrinj, puls, buzėtharė, Saharė e braktisur, qelq, epsh, dehje, recitim lutjesh, rrėmbim momentesh, tretje e bukur, kėmbanė pėrtese, pelerinė diellore
”Hėna pėrmbi bėrryla,
Fillon qė tė bierė
Nė hipnozė”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 EmptySat Jan 15, 2011 3:57 pm

Ritėm, klithmė nate, klithje shpirtrash, pėrshpejtim rrahje orėsh…. (Poetja apo poeti ka zotėsi tė shpejtojė rrahjet e orės!!!..), bėrtitje pėr ndalesė, pėr mos vrapim nė fushė kohore ore….
Dhe njė pėrfundesė:

Tik-tak, tik-tak,
Tik- tak-tak, tik- tak,
Tik…
Ohhhh!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 EmptySat Jan 15, 2011 3:57 pm

***
Kjo pasthirrmė fundore bashkohet me njė pasthirrmė vetiake tė lexuesit, tė studiuesit, tė kritikut mendimor tė njė trajte tjetėr kėndvėshtrimi,( jo si deri mė tani dhe tė njė mėnyrė lexuari ndryshe dhe origjinale, siē shprehet “vrojtuesi dhe studiuesi i mirėfilltė mendimor dhe kritiku Prend Buzhalla pėr pjesėn e parė tė kėtij mendimi tė dhėnė), si pėrfundoi ky vėllim i quajtur “LOTĖT E NIMFĖS”, i kaluar nė njė diagram tė konfiguruar: loti, pellgu dhe malli…
Detyrimisht nė kėtė “lexim” po vė njė presje tė madhe figurative….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 EmptySat Jan 15, 2011 3:57 pm

NJĖ JETĖSHKRIM I SHKURTĖR
Lediana Stillo Paja ka lindur nė qytetin e Korēės mė 25 nėtor 1980. Nė qytetin e lindjes kreu shkollėn fillore dhe tė mesme, studimet i vazhdoi nė Universitetin e Tiranės, nė Fakultetin Ekonomik. Nė mars tė vitit 2003 detyrohet t’i ndėrpresė studimet pėr shkak tė emigrimit nė SHBA. Studimet i vazhdon nė Boston, nė Universitetin Of Massachusetts e njėkohėsisht fillon tė punojė nė Departamentin e thesarit tė Massachusetts. Me krijimet letrare merret qė nė rininė e hershme. Vėllimi “Lotėt e Nimfės” ėshtė libri i saj i parė. Pas kėtij libri Lediana pėrgatiti pėr botim librin e dytė tė saj poetik, gjithashtu dhe katėr drama nė gjuhėn angleze, tė cilat do tė dalin sė shpejti nga botimi.
PĖR KRIJIMTARINĖ E KĖSAJ KRIJUESE TĖ TALENTUAR KANĖ SHKRUAR SHUMĖ KRITIKĖ DHE ĖSHTĖ PASQYRUAR NĖ MEDIA DHE NĖ INTERNET.
Krahas kėsaj Lediana ka shkruar mjaft artikuj dhe ka realizuar mjaft studime jo vetėm nė aspektin profesional, por edhe nė atė shkrimor. Mund tė pėrmendim edhe pjesėmarrjen aktive nė pėrgatitjen e librit shumė dimensional “PEGASIADA” 1 si dhe nė organizimin dhe zhvillimin e Simpoziumit tė Tretė Ndėrkombėtar tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA me objekt “MAGJIA E PĖRKTHIMIT”. Ajo ėshtė angazhuar totalisht nė organizimin dhe pėrgatitjen e Simpoziumit tė katėrt Ndėrkombėtar tė po kėsaj lidhjeje me objekt “LIRIZMI NĖ LETĖRSI” i cili do t’i zhvillojė punimet e tij nė muajin prill (15-18.04.2011) nė TIRANĖ dhe PRISHTINĖ. Duke qenė nė Presidencėn e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA si Z/PRESIDENTE E KĖSAJ LIDHJEJE, LEDIANA STILLO PAJA PĖRFAQĖSION BREZIN E RI TIPIK ME MENDĖSI TĖ REJA MODERNE PĖR TĖ REALIZUAR OBJEKTIVIN MADHOR TĖ LNPSHA “PEGASI” ALBANIA : “PĖR NJĖ FRYMĖMARRJE DHE NJĖ MIRĖFILLĖSI NĖ LETĖRSISĖ SHQIPE”.
Kėtė material do ta gjeni nė www.bashkimikombetar.com LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: