Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:47 pm

Njė novatim pėrshkrues me njė trajtė meditative absorbuese
Pjesa e parė
Fokusuar libri poetik “Lotėt e Nimfės” i poetes Lediana Stillo Paja
Zėvendės Presidente e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA , BOSTON SHBA
N Ė KUADRIN E RRUGĖTIMIT PEGASI INTERNACIONAL 2010-2012

Nga Kristaq F. Shabani
Poetja LEDIANA STILLO PAJA shquhet nė brezin e saj poetik pėr eruditizėm e intuitė poetike, pėr figurim dinamik, pėr trajtesė origjinale dhe kėndvėshtrim befasues tė fenomeneve dhe gjasive, pėr ngulitėri nė pėrpunim vargu, pėr gdhendėsi mendimi me trajta shkallinore , pėr diagramė mendimore, pėr rrokje tė temave dhe precipitim tė saj me spontaneitet , siē mund tė ndodhė faktikisht, por duke e skenizuar veprimin me njė lehtėsi qė mund ta realizojė ajo kuptueshėm dhe tė tė rrokė e tė pushtojė pushteshėm me vėrtetėsinė pėrshkruese dhe krejt origjinale... E thekur nė artin skenatizues tė poezisė(arritje vetiake e qenėsisė sė saj) tė pėrcjellė me finesė dramatike, e pakėnaqur kurrė me tė arriturėn e saj, nxitėse e vetvetes pėr arritje tė pjekura dhe bazime pėr novacione poetike plasdarmon nė shpirtra njerėzorė... ... Forca e saj konturuese e arkitekturės poetike dhe njė profil origjinal poetik kėrkues e pėrshkallėzon risinė e poezisė lirike tė kėrkesės sė bashkohėsisė...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:47 pm


1.
Nimfa loton nga gazmimi apo nga brengimi, nga mllefi apo nga arritmėria nė kuadraturė pėrpjekėsie pėr tė rilindur nė diellim...…Njė nimfė identike me mjaltimin e kreaturės... Njė pėrsėritje jo identike nė lindėsi , por nė njė trajtė tjetėr fantazore dhe reale.
Lindėsia e Nimfės:
Njė dialogim ekzotik ndjenjėsor dhe veprimor, dramatik nė njė krijim fantazt me tonativ urdhėrues e mirėsjellor pėr Adamin, i cili pret lajmėrimin surprizė nė njė vėshtrim qeshės dhe frazimi… Ripret misterin gdhendės... dhe lindės. Lindėsi tė papėrsėritshme nė njė kuptim kundrues dhe befasues....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:47 pm

Kobi nator mes reve shpirt jep.. dhe retė djallezore e mjegullore ndriēojnė me qiri dhjamor devesh a elefandor.. apo dhe eufemik
Kurdistirja orore ripėrsėrit itinerarin nė njė pambaritmėri ecejakje , me klithmime dhe tik- take ripėrsėritėse , nė njė lodhėsi kohore , nė njė zhbėrje dhe nė njė shplekjse ,qė detyrimisht vjen nė njė papritueshmėri ndaljeje… Ora zemrore mbetet me syhapur nė njė qetėsi mosecjeje me fizionomi rrethore nė njė dymbėdhjetėshe numėrore… Dora e paaftė tė realizojė njė kurdisim kthjellor lėvizės… Ka vdekur ora!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:48 pm

Pendimi lėshuar nė njė kryqėzim rrugėsh: pafajėsi, verbimim, vrastarizėm, intrigim, hipokrizim,mėkatim, lindėsi pasionant, boshim, lutėsi me duar bosh dhe shikim pendues, kobim, vrerim nė njė rrugėtim zhgėnjyes…. Mbi kėtė klimatizim tė pashpirt shpirtrat sinqerisht pėrshkojnė dashurime… Ē’naivitet shpirti!
Nė kėtė dramatizim meskin: bluarje shpirtazimesh, thyerje kafkash , thithėrime gjaku dhe refreni kanibal rrėmben natėn e fsheh nė mengėlloren dhe yjet pėrfundojnė n ė njė gllabėrim total hapėsinor… pa lėshuar as klithimin e ikjes! Hapėsira ka frikimnga gllbėrimi i saj...
Dramatizimi apelon : *****ėrim, mashtrim, vjedhje, vrasje, heshtėsi pėr drejtėsinė e pakonturuar…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:48 pm

Protagonistimi nė njė “majė” frazimi lėshon “anatemat” e njė fjaltėmanie zyrtare, duke pėrgatitur mburimin e busullės me shami copėbukurore diplomatike… Dielli mėndjemadh harron rrezen tė vetmuar nė njė qeli burgimi.
Heshtėsia dhe tulatja, fjalėsia nė universin fjalor predikim lutėsie, zhgėnjimi, ėndrrimi, mashtrimi. Gjethevjeshtat fjalėpėrbaltin, vyshkin… Acarti dimėron… ndez “semaforėt “ e dekompozimit…
Nė jetėsinė mjerore endet shebeku (endacaku varfėror).. .Trishtimi i akullzuar kristalizon nė njė lajthitje tė fshehur… Dobėsim nė fatalitetin e kryefjalėzuar. E h, ē’kungim gjaku?! Pyetjet retorike nxitojnė nė mendje, qė gjithmonė kanė njė gjendje : heshtėsi plotore(memeceri tė lindur)…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:48 pm

Nė njė fantazi shprehėse njerėzit, qė luanin me kukulla, sot i kukllojnė dhe nė rast inatēor, kukullat skllave shukohen nė njė pėrflakje inatēore… Ku e kanė zemrėn? Ku e kanė shpirtin?! Shpirti humbet gjallimin nė njėsinė mė tė shpejtė kohore…Humanizmi atentatohert… Ēuditėsia ngre statujat e saj dhe vreroset … Njė vrapim apo fugim me gjithė energjitė e mundshme, nė njė lėvizje instiktive, nė njė rrotullesė tė pafudme. Eliptikim monstruoz…
Flatravogėl, xixėllonja nė xixėllim, lozonjarisht flakte pas vetėsisė ajrin kėnaqėsisht dhe me vėshtrimin e saj: xixėllonjė, kundronte mrekullim njerėzor, xixėllonja… Por papriturshmėria e roboi. Ai, luajti dehėshėm me tė dhe xixėllimin , por, kur u ngop, e flaku i lodhur nga lojėrimet e saj… Xixėllimi e tė trishtės xixėllonjė ia mori terri, frikimi… Njė flakėrim trupi pėr tė mos e rimarė asnjeherė jetėn… Kujdes vajza-xixėllonja apelon vetė xixėllonja e mbetur shterpė me xiximi!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:49 pm

Tipikim krahasimtar i qenieve xixėllonja, njė parabolė dhe njė figurim xixė.. , I cili apelon dhe mesazhon dinamikshėm ndaj gjinisė xixėllonjė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:49 pm

2. Ē’pellgim lotor… Sytė e Nimfės t’I kenė nxjerrė gjith ė kėta lot? Habitėria e habitėrisė e ngulur

Buzė tė thara, thartirė. Buzėēara drithėruese… Njė fjalėe ngel, heshtėsia flet nė errėsirrėn e pafundme.. Pėrcjellje e mesazhit memec pėr nė rrugėn e zemrės….. Njerėz, sytė lotėmbushen.. buzėēarat nuk prodhojnė asnjė fjalė , pale frazė…. Udhėrrėfyese heshtja, e cila ēel zemrėn… Sa keq i vjen vetvetes pėr Nimfėn e pėrlotuar …

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:49 pm

Shpirti im , drejt teje fluturon
ēdo mbrėmje…
njė hije nė dhomėn tėnde
shndėrrohet…
Buzėqeshjen tėnde tė venitur
e sheh…
Frymėmarrjen tėnde tė rėnduar
e ndjen.
Ēdo mbrėmje
Hijeza ed homės sate shndėrrohem…
Kur loti,
Shpirtin tėnd tė brishtė rėndon
Me duar
Trupin tėnd qarkuar mbaj…
Me shpirt,
Miliona herė pėshpėris, tė dua…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:49 pm

Njė mėnyrė origjinale e tė thėnurit dinamik dhe befasues, ku materialja niset e hijezuar, e shndėruar nė njė hije qė e ndergjegjėsuar me kundrimin e saj -hije tė gjalluar pa konturime materiale, veē ndjenjėsore riimpulson konturimin shpirtėror, qė nis pėrshpėritje milionshe tė fjalės bukurore tė dua… E ē’nuk mund tė bėje hija e vetvetes?!... Njė anatomi tjetėr shpirtėrore e pėrfaqėsuar nga shpirti i hijezuar ..
Epileptizėm dhe kundrime spektakolare tė interpretuesve tė ndjenjave … nė njė botėzim plotor … Nė fundimin e aktrimit shpėrthesė duatrokitjesh- dhuratė talentit..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:50 pm

Poetja Ledianė rrėfen sinqerisht shkeljen nė botėn misteriale dhe shndėrrimin nė djall. Transformimi i ėngjėllit shtegėtues… tė pafaj gėnjyer nga qeshurinat, njė transformacion me motive negative … njeriu i braktisur;
Honi yt I zi,
Gulēimin e shpirtit pjell,
si njė klithmė...
Figurim i ndjeshėm ky, i cili e stilizon dhe e sfilon bukurisht mendimin...
Ky figurim, kur pėrdorohet me dritėzim vetiak pjedelaston sin ė rastin :
Qetėsia e natės
Me petkun e saj vesh.
Dhe unė.
Muzėn e gjumit vras…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:50 pm

Apo njė figurim lirik, qė buron nga shpirti i bukur i njė femre-gruaje

Fli i dashur,
Qetėsinė e kėsaj nate rrėmbeje,
Si petk veshjeje pėrdore
Hedhur rreth meje e teje…
Njė udhėzues poetik, i cili ka njė mori ngjarjesh dhe ngjyrimesh tė theksuara jetėsore, qė ndėrlidhen dhe gufojnė.
Duhet folur pėr metaforizmat e epitetėzimiet, figurimet prezente te ky kapitull lotues: ankthi hijen e vet mbolli, mumje tė dashurisė, dashuria gojėn ia mori; nė membrane tėnde ndodhem cipė e falsitetit njerėzor.. si pėshpėrimė e harruar ndoqa gjurmėt e heshtjes e tjerė, janė ndriēime qė vinė rrjedhshėm dhe trokojnė mendėrisht. Apo perifrazimi i bėrė pėr pemėne dashurisė mbresėlėėnse,… unė muza e gjumit tėnd; jam nimfa e pellgut tė lotėve, atje ku ti mėkatet lan ēdo mbremje…
Shembėlltyra dinamike tė kėtij ekstrati:
E lulja
adhuronte lėkundjen e krahėve tė saj
nėn frymėn tėnde…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:50 pm

• * * *
Si njė lule qė petalet shkund nga era
Nė dorėn tende u gjenda...
Dhe ti i mėrzitur se lulja , mbi dorėn tėnde kokėn vari,
petalet fillove t’ia shkulje njė nga njė...
Njė bukurim ideje dhe njė trajtesė vetiake , pavarėsisht nga pėrafėritė..

Poezia “Karrikatura” ka njė ide tė bukur dhe lidhesia zog pushėverdhė i pikturuar, i shndėrruar mandej njė njė gjallim fluturues dhe cicėrues… ėshtė gufuese dhe maarrarendėse e marramendėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:51 pm

E shoh tė arsyeshme tė reklamoj poezinė e saj :
Trishtim i ėmbėl

Shpirtin fillove tė ma pikturosh njė ditė ,
tė vrarė, tė pikėlluar, si film bardhė e zi,
me shpresė tė vdekura,
pa ėndrra , pa dėshira…
pa dritė jete…

Penelin ngjeve fort nė bojėn e zezė
e skaj pėr skaj shpirtin tim hijėzove,
theksove limanet e tij,
errėsirėn egėrsove
vend pėr dritė, nuk le.

Si njė mjeshtėr pastaj firmėn hodhe ,
vėshtrove shpirtin tim tė brishtė
me ėmbėlsi i buzėqeshe.
Derisa tė dorėzohej i tėri
duke e ngjyrosur me trishtim…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:51 pm

LEDIANA STILLO PAJA shquhet nė brezin e saj poetik pėr eruditizėm e intuitė poetike, pėr figurim dinamik, pėr trajtesė origjinale dhe kėndvėshtrim befasues tė fenomeneve dhe gjasive, pėr ngulitėri nė pėrpunim vargu, pėr gdhendėsi mendimi me trajta shkallinore , pėr diagramė mendimore, pėr rrokje tė temave dhe precipitim tė saj me spontaneitet , siē mund tė ndodhė faktikisht, por duke e skenizuar veprimin me njė lehtėsi qė mund ta realizojė ajo kuptueshėm dhe tė tė rrokė e tė pushtojė pushteshėm me vėrtetėsinė pėrshkruese dhe krejt origjinale... E thekur nė artin skenatizues tė poezisė(arritje vetiake e qenėsisė sė saj) tė pėrcjellė me finesė dramatike, e pakėnaqur kurrė me tė arriturėn e saj, nxitėse e vetvetes pėr arritje tė pjekura dhe bazime pėr novacione poetike plasdarmon nė shpirtra njerėzorė... ... Forca e saj konturuese e arkitekturės poetike dhe njė profil origjinal poetik kėrkues e pėrshkallėzon risinė e poezisė lirike tė kėrkesės sė bashkohėsisė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:51 pm

*
Kjo pasthirrmė fundore bashkohet me njė pasthirrmė vetiake tė lexuesit, tė studiuesit, tė kritikut mendimor tė njė trajte tjetėr kėndvėshtrimi,( jo si deri mė tani dhe tė njė mėnyrė lexuari ndryshe dhe origjinale, siē shprehet “vrojtuesi dhe studiuesi i mirėfilltė mendimor dhe kritiku Prend Buzhalla pėr pjesėn e parė tė kėtij mendimi tė dhėnė), si pėrfundoi ky vėllim i quajtur “LOTĖT E NIMFĖS”, i kaluar nė njė diagram tė konfiguruar: loti, pellgu dhe malli…
Detyrimisht nė kėtė “lexim” po vė njė presje tė madhe figurative….


III. MALLI I NIMFĖS
Dhe arrihet nė njė mall ku Nimfės, e rezidencuar diku larg, shumė larg i shfaqet nė ėndėrr gjithēka e bukur shpirtėrore, qė sjell dhe pėrafėron mall. Fillesa e kėtij malli ka fokusuar babanė fillimisht. Ėshtė njė mall gjithėpėrfshirės , i cili nė mbyllesė pėrfundon me njė mendim domethėnės figurativ :
Heshturazi,
me kokėn ulur
me lot tė grirė
nė cepat e syve
qė mallin
kristalizonin
nėn qerpikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:52 pm

Dhe malli I Nimfės larg fokuson mandej nėnėn e saj, e cila pasqyrohet pėrlotur, e ngrysur dhe poetja shpėrthen bukur: “ Lotėt e tua mė ler t’i thaj, me frymėn e shpirtit tim…”. Malli i nėnės krahasohet me llavėn.. Ah, largėsia tejoqeanesh si i ndan mallet! Lodhėsi nėne, plakje nėne, djegie nga malli si njė qiri..
dhe pika e lotit e nimfės bie mbi mall:

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:52 pm

Pika e lotit
i rėndė ,
pafajėsisht,
nė dorėn time re.
Dhe unė,
peshėn tėnde s’e durova dot,
dorėn drejt tokės lėshova,
ku ti ethshėm pikove aty, pik-pik…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:52 pm

Ndalesh nė kėtė vėllim te poezia “Gonxhe, o lule!” (Nėnė Terezės). Kjo poezi ka njė titull tė “huazuar “ nga lulėsia” e fjalėsit popullor qė i shkon shumė pėr shtat
O Gonxhe, o lule!
Thonė se ėngjėjt vdesin shpejt,
sepse janė tė pafajshėm.
Ata nuk i tjerrin mėkatet
nė furkėn e jetės.
As tė keqen nuk e veshin
Me vellon e bardhė.
I kėndojnė njė luleje tė vyshkur,
qė njė pranverė tė re pret,
dhe ngrohin njė endacak,
qė shirat e rrugės mbledh
dhe njė plak tė braktisur
qė zvarritet tuneleve tė jetės,
i harruar nga ēdo shpresė.

Por ti jetove dhe fale.
Dhe ėndrrat
nė ēdo zemėr tė mplakur
Ringjalle.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:52 pm


Nėse kėndvėshtron poetikisht kėtė poezi dikton elementėt e saj lėvizės dhe pėrshkrues: Ėngjėjt, preken mėkatet e paprekshme nga Ėngjėjt, e keqja qė nuk vishet prej tyre me vello jetėsore… Ėngjėjt lėvizin dhe kėndojnė, ngrohin… sa arrihet deri atje nė finalizim qė ky ėngjėll me njė emėr Nėne tė madhe “Terezė” ringjall ėndrrat…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:53 pm

Urka, ( anija me pėrmasa midis njė varke tė madhe dhe nėj anije tė vogėl) e cila lodron mbi det, duke u krahasuar me fatin e njeriut… Njė paralelizėm material me atė shpqėror, apo ndėrgjegjėsor:
Kėshtu fati i njeriut,
kur gjendet pėrmbi ujė,
njė klithmė nė errėsirė
qė qiellin trazon mė shumė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:53 pm

Kapitulli “Malli i Nimfės” pasurohet dhe zbraz “imazhe” dhe pėrkufizime vetiake pėr dashurinė e mjerė, nė tė cilėn shprehet:
Limfė hyjnore qė brenda meje rron,
pafajėsisht endesh nė ēdo cep
ėndrrat mė ndjell,
zemrėn mė ēel
dashurinė njerėzore thellė meje mbjell…
Dashurimi me rimimin foljor ėshtė njė pėrdorim vetiak i poetes, i cili dhe “ha “ diskutim, pasi kjo nuk ėshtė njė preferencė imja, por, nė kėtė rast, pėrdorimi nuk ka luhatje dhe humbje tė forcės rrezatuese tė vargėzimit poetik, megjithatė nė kėtė aspekt duhet bėrė kujdes…
Mjaft Meduza!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:53 pm

Mjaft i zgjate gjarpėrinjtė e tu, Meduza!
Sorra krakėllitėse mbi pafajėsinė mos hidh,
natės i mjafton katrani i mėkatarėve,
helmin vdekjepurės, mbaje ndėr dhėmbė ti!

Ėshtė njė sentencė e shkėputur nga fillesa e kėsaj poezie, e cila kalon nė njė urdhėrim moral ndaj Meduzės dhe me plotėsi tė drejtė bėhet njė “parakalim” pėr mėkatėsitė e saj, sa arrihet nė finalizimin :
“Tani , shpėto shpirtin tėnd , Meduza!
Se sot a nesėr njė Perze do tė lindė,
Ti dhe Luciferri ndėr flakėt e ferrit
Shpirtrash pėrpėlitur, do jeni gjithnji...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:53 pm

Poezia “Shpirt femre” mund tė quhet si pėrkufizim vetiak qė Nimfa i bėn njė shpirti femre…

Thonė se femrat shtatė shpirtra kanė.
Tė vuajtjes,
dhimbjes,
xhelozisė,
tradhtisė,
jetėdhėnies,
dashurisė,
shkeljes
dhe ringjalljes
secili prej tyre i veēantė,
unik,
I ndryshueshėm,
Ne secilin prej tyre…

Shpirtra tė ngjizur
nė tė vetmin trup
mes fijesh shpirtėrore,
rolin tuaj ēdo ēast pėrtėrini.
Shpirtra tė ngjizur
nėn bukurinė trupore
qė shpirtrat mashkullorė
ēdo ēast gllabėroni.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA EmptySat Jan 15, 2011 3:54 pm

“Nimfa” ėshtė njė vrojtuese e hollė dhe tipike me temperament e fenomenit, duke sjellur nė pah elementėt mė tė padukshėm tė njė materie “ornamentale” krijesė natyrore, sikundėr ėshtė gonxhia e vogėl, duke i atribuar dhe zbėrthyer gjithė bukurinė, qė i sjell kopshtit pranverues. Unė mund ta quaja kėtė zbėrthesė “Goxhe e Mirėsisė”.
Ky vėllim pėrfundon me njė Sonatė tė mbrėmjes, ku vija melodike ėshtė e notatuar me nota tė tilla si “Viu, viu, viu…. Ding, dang, dong, Tik- tak, tik- tak… dhe Ohhhh!” Nota kėto sonate interesante, qė pėrsjellin erėn, kėmbanat, kohėn dhe pasthirrmimin njerėzor, ku koha merr “kohėn” mė tė shumtė nė njėsinė e saj!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA    LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA “PEGASI”“LOTĖT E NIMFĖS” NGA LEDIANA STILLO PAJA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: