Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:30 pm

Kur hidhte rrėnjė “PEGASI”
Enkelejda Fejzo, njė vajzė bukuroshe nga fizionomia dhe nga mendja. Nė moshė fare tė re shkroi njė libėr shumė interesant me titull intrigues: “ Kaq kohė qė eci mprapsht’. Pėrmbajtja e kėtij vėllimi ishte mjaft e larme dhe me njė maturitet tė parakohshėm, qė tregonte se e ardhmja e saj, pa dyshesė, do tė ishte bota shkrimore. Ishte njė vajzė qė ēuditėrisht trajtoi temėn e feminilitetit, duke kapur momente tė anėve tė padukshme tė kėsaj bote, duke pėrdoruar me shumė aftėsi zbulesėn. Ishte njė dhunti e Enkelejdės. Ajo ishte nė gjendje tė bisedonte me njė dlirėsi, ēiltėrsi dhe natyralitet. Mua mė pėrshtypėzoi qė nė fillesė tė kontaktimit dhe duke u nisur nga qė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:31 pm

kthehesha nga Greqia , pas shumė vjetėsh, i kisha vėnė vetes detyrė tė ideoja njė grupim shkrimtarėsh, poetėsh , artistėsh tė rinj, tė talentuar dhe kjo solli qė nė vitin 1998 iniciova dhe krijova Shoqatėn Letrare “Pegasi”(korrik 1998) me qendėr nė Gjirokastėr, e cila, mė vonė, ngjiti shkallina “Lidhja e Krijuesve “ Pegasi” Albania(2002) dhe sė fundi Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA (prill 2009) e njohur sot pothuajse nga tė gjitha organizmat letrare nė tė gjithė Botėn… Nejse, le tė kthehemi te Enkelejda, te kjo vajzė potente nė mendim dhe nė vjershėrim. Mė befasoi nė qytetin e Memaliajt , ku miku im , shkrimtari , publicisti i njohur, Novruz Shehu, sė toku me mėsuesen e shkollės sė mesme tė Memaliajt, zonjushėn Arlinda
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:31 pm

Beqiri (sot nė Kanada), prezantuan librin tim “PULSI I DHIMBJES” tė botuar nė Shtėpinė botuese ‘THAMIRIS” ATHINĖ(1997), ku edhe Enkelejda kishte njė kumt tė shkurtėr, por shumė domethėnės dhe kishte trajtuar me profesionalizėm pjesėn e poezive tė mia tė kėtij vėllimi , (i cili mė bėri me shumė emėr dhe u ribotua disa herė) qė trajtonin e preknin personalitetin e femrės me njė trajtė tė re dhe logjikė tė re. Mė emocionoi me aftėsinė e saj depertuese dhe trajtuese, ndaj, qė nga ajo ditė e mbajta afėr, sepse shikoja tek ajo njė krijuese tė talentuar. E papėrtuar vinte nė tė gjithė veprimtaritė, qė organizonim dhe jepte mendimet e saj faqas dhe me kompentencė; shkrunte mendime kritike nė organin tonė letrar “PEGASI”, por mbi tė gjitha ishte e etur dhe e vullnetshme pėr tė vijuar studimet e larta. Shihni curriculumin e saj dhe mos u habitni. Shpesh me thoshte se do tė mundohem tė shkollohem si ju… Njė ditė mė tregoi disa tregime tė saj. Njė ndėrthurje e bukur, njė individualitet i rrallė me njė stil vetiak… Pėrsėri buzėqesha si dikur pėr vjershat. “Je nė njė rrugė krijuese origjinale , - I thashė. Poetėt e tjerė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:31 pm

Petro Dudi, Novruz Shehu, Lumo Kolleshi, Sazan Gjomema, Dhimitėr Miti e tė tjerė shihnin te Enkelejda Fejzo njė krijuese tė sė ardhmes… Sa e sa prezantime librash, sa kumte, sa fjalė poetike, sa e sa publikime librash tė autorėve vendas dhe tė huaj... mori pjesė dhe tha fjalėn e saj koncize Enkelejda apo siē e thėrrisnim ne shkurt “Kela”. Ajo erdhi vijoi studimet nė Gjirokastėr nė Universitet dhe punoi nė njė gazetė periodike dhe kėshtu prania e saj ishte e pėrhershme nė veprimtaritė e bukura letrare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:31 pm

Kur njė ditė poetes Mimoza Ahmeti i tregova librin e saj , ajo lexoi librin me kėrshėri dhe mė tha shpreshimisht: ‘Kristaq , pėrkrah mendimin tuaj. Ėshtė me tė vėrtetė poete interesante... “.
Por njė ditė Kela jonė u shkėput , pasi u largua nė Tiranė, dhe mė vonė nė Belgjikė, nga ku dėrgoi edhe pėrshėndetjen pėr veprimtarinė e madhe festive “PEGASI DHE TALENTET E RINJ”. Kush e shtyu Kelėn tonė tė dėrgojė kėtė pėrshėndetje? E ngacmoi si duket pėrkrahja, qė i ėshtė dhėnė asaj , kur ishte e vogėl dhe impulsimi qė u kemi bėrė talenteve tė rinj ne gjatė gjithė ekzistencės... Dhe ne u kthyem nė retropsektivėn tonė tė bukur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:32 pm

“ME ENKELEJDĖN”, e cila tashmė do tė jetė tepėr aktive nė Degėn tonė tė Brukselit, ku ėshtė dhe Sekretari i Pėrgjithshėm i LNPSHA, poeti dhe shkrimtari Agron Shele. Poetja dhe gazetarja Enkelejda Fejzo kam besim tė plotė se do tė punojė shumė pėr Pegasin, atje ku jeton dhe banon dhe do tė sjellė vlera tė reja kjo krijuese, njė nga sekretaret e ngarkuar pėr punėn me talentet e reja tė Pegasit...Ajo rivjen, tashmė, kur ne kemi njė pėrvojė tė madhe, kemi organizuar Simpoziume Ndėrkombėtare (tre tė tillė) dhe po pėrgatitim tė katėrtin., kur kemi dhe anėtarė nga rreth 50 vende tė Botės. E pret njė punė e madhe ...
Mirupafshim, Enkelejda, nė Prill 2011 nė Simpoziumin madh Ndėrkombėtar, qė do tė zhvillohet nė Tiranė .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:32 pm


GĖZUAR VITIN E RI 2011, ENKELEJDA JONĖ E DASHUR! Viti 2011 tė jetė pėr ju dhe familjen tuaj viti i sukseseve dhe i ecurivetė reja si dhe i kontributit profesional dhe letrar.
KRISTAQ F. SHABANI I.W.A, W.P.S
PRESIDENT I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Gjirokastėr, Albania 30.12.2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:32 pm

PERSHENDETJA e Enkelejdės pėr VEPRIMTARINĖ LETRARE “PEGASI DHE TALENTET E RINJ”


Tė nderuar pjesėmarrės,
Tė nderuar poetė,shkrimtarė, publicistė,dashamirės tė librit, ku sot ndodheni tė gjithė sė bashku, nė qytetin e gurtė dhe nuk lodheni asnjėherė t’i jepni dritė kėtij qyteti nėpėrmjet, fjalės dhe penės...Pėrshėndetja ime vjen sot me mall nga Belgjika, pėr kėtė ambient tė ngrohtė, tė cilin e keni zbukuruar si dinė veė poetėt ta zbukurojnė… thjesht, bukur dhe tė pavdekshėm. Nė kėtė ditė tė ftohtė dimri, vendosa tė shkruaj njė pėrshendetje malli dhe gėzimi njėkohesisht...Bora e bardhė ėshtė ulur afėr banesės, ku unė banoj. Ndoshta edhe pėr kėtė arsye gjithmonė mė pėlqente tė jetoja nė periferi, larg zhurmės dhe stresit. Jam ulur tėq shkruaj kėtė pėrshėndeteje, por qetėsinė e kėsaj nate tė shurdhėt, e prish pėrplasja e erės jashtė dhe tik-taku i orės nė mur, edhe shpirti im i trazuar qė u ngjan dallgėve tė detit nė dimėr...E kanė trazuar kujtimet rinore, albumet dhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:32 pm

ditaret, leksikonet e fėmijėrisė dhe kujtimet e vjetra dhe tė ėmbla, qė s'harrohen kurrė... E kanė trazuar dhe s'mė lėnė tė qetė. Rrugėdaljen e vetme e shoh qė t’i rrėfehem dikujt, po kėtu gjithėka ėshtė e huaj, e ftohtė, e askush nuk tė kupton...Por zemra ime ndien qė edhe ajo ėshtė juaja miq…,por kam ndier qė dhe juaja ka qenė pėr tė gjithė, e trazuar, jo e qetė, pėr kėdo artist, apo njeri tė thjeshtė qė lė atdheun e jeton nė njė vend tė huaj...Ndoshta edhe gabohem, por pėr kėtė ju kėrkoj ndjesė e, nese nuk gabohem, prapė kėrkoj ndjesė, sepse realiteti nuk ma ndėrron dot mendimin. E vėrteta ėshtė jashtė atdheut tėnd. Ndihemi gjithnjė "ILEGALĖ". Eh, ku ka mė mirė, kur gėzon fatin e njė aksesi shoqėrie, ka kuptim gjithėka... Nėse i humbet ato, atėhere ndien keqardhje dhe demorializim total, edhe per planet, qė mund tė kesh.. Do mė pyesnit, ndoshta:...”Ē’do tė thotė kjo?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:33 pm

Pergjigjen as nuk mundohem ta jap, sepse ju e dini...
..."Njeriu nuk heq dorė nga vendi ku i dhemb; nuk i heq sytė nga njeriu qė dashuron, syri pėr tė zgjedhur tė bukurėn, mendja tė mirėn, goja tė ėmblėn, zemra tė dojė gjithmoneė atdhen, ku ka lindur". Kur mora penėn isha vetėm 13 vjeėe dhe desha tė bėja njė vjershė pėr babin tim qė kthehej vonė nga puna. Mėrzitesha pse gjithnjė ai vonohej dhe kurrė nuk ishte me ne nė shtepi... e shkrova vjershėn dhe, nė mesnatė, kur babi ishte kthyer e kishte lexuar... Ne mėngjes nė ēantėn time tė shkollės unė gjej njė stilograf dhe njė fletore ... Kėshtu nisa tė shkruaj...Isha vetem 18 vjeėe ne vitin '99, kur u takova me z. Kristaq F. Shabanin nė Gjirokastėr. As nuk e njihja, as e kisha idenė se kush ishte. I drejtohem dhe i them se njė shkrimtar mė ka dėrguar pėr tė mė lexuar poezitė e mia. Nėse kanė shpresė botimi apo jo... Ai mė shikon, pasi i kishte lexuar disa nga poezitė e mia dhe me pyet: -Nga jeni ju, Enkelejda?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:33 pm

- Nga Republika e Shqipėrisė, - i them.
Qeshi dhe me drejtohet, duke mė thėnė: “Ju jeni poete, dhe qė sot do tė jeni anėtare e "Pegasi"(ashtu quhej nė atė kohė Lidhja e Krijuesve). Dhe kėshtu lidhja jon nuk u shkėput, por vazhdoi gjatė duke sjellė edhe poetė e shkrimtarė tė panumėrt nė gjirin e kėsaj shoqate. Lidhja e Krijuesve “Pegasi”(tashmė Lidhja Ndėrkombeėtare e Poetėve , shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania, me qender nė Gjirokastėr dhe me dege nė shume qytete tė Shqipėrisė edhe jashtė vendit, ka nje mirėnjohje tė jashtėzakonshme pėr punė talemtore, tė palodhshme qė ka bėrė duke filluar qė nga poetėt e rinj, e deri te artistėt e mėdhenj, duke i pėrkrahur, duke mos
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:33 pm

i harruar, duke u nxjerrė ne pah potencėn e madhe letrare. Gjithashtu detyrė e saj ėshtė qe ta ruajmė e ta njohim trashėgiminė e pasur qė na kanė lėnė stėrgjyshėrit e rilindasit tanė. Jam e lumtur qė jam pjesėmarrėse e kėsaj Lidhjeje dinjitoze, me horizont diagonal dhe horizontal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:33 pm

Lidhjeje dinjitoze, me horizont diagonal dhe horizontal.
Tė nderuar miq, nė kėtė veprimtari botuese!
Dėshiroja tė merrja pjesė aty me ju, tė lexonim poezi, tė shkėmbenim dy fjalė, tė tregojmė se mjaft u bėmė tė egėr me njėri - tjetrin, se dashuria ka vlerė pėr tė gjithė, se me derėn pa trokitur tė mos ngelet asnjeri,se fjala, si thotė populli, thyen gur...
Per ju kam nje poezi, qė pėr herė tė parė po e publikoj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:34 pm

Ku me mungon Atdheu im
Keneta sociale mė doli diku
e papritur nė jetė,
po tani e pėrkufizoj si vend,
ku mė mungon shpirti i shenjtė,
dashuria,
ku mė mungon atdheu im...
Dhimbja e pamundėsive
tejpėrshkrimi i imazhit tė keq pėr ty,
rrezatimi i natyres tėnde,
mė trullosin e mė lėnė pa gjumė...
dhe kėtu jam gjithnjė duke bėrė
rrufepritėsin e ndonjė lajmi nga ty ATDHE...
E dua pagjumėsinė,
pėr njė puthje tė pafalur tėnden,
pėr njė shprit qė nuk fle akoma,
pėr njė qenie qė tė mendon pandalshėm,
duke kėrkuar mė tė mirėn pėr ty, Atdhe...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:34 pm

I uroj krijueses se re ANXHELA QIRUSHI suksese tė mėtejshme dhe tė mos tėrhiqet nga vėshtirėsit qė i sjell jeta.
JU PERQAFOJ TE GJITHĖVE, SA KILOMETRA JEMI !…
Me konsideratė tė veēantė e tė paharruar
28.12.2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:34 pm

Belgium
ENKELEJDA ZENEL FEJZO
Tel:0032499889965
Mail:
ledi.ledi.ledi@gmail.com
fejzoenkelejda@yahoo.com
ledi1977@hotmail.com


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… EmptyThu Dec 30, 2010 4:34 pm

BELGIUM
EDUCATION
Institute name & Location Degree Received Years of attendance (from-until)
UNIVERSITETI “KRISTAL” LAW 2005
UNIVERSITETI “EQREM ĒABEJ” Literature&Grammar 1996-2000
GJIROKASTER
UNIVERSITETI “EQREM ĒABEJ” Teacher 1996-2000
GJIROKASTER
High school “SALI NIVICA” Diploma 1991-1994
Albania Diplomatic Academy International Relation and Diplomacy Tirane-Albania

EMPLYMENT HISTORY
Employment dates 2006-2007
Company and location Prefecture
Position Specialities civil state
Employment dates 2005-2006
Company and location Albania Diplomatic Academy
Position Lecturer for Emigration causes
Employment dates 2003-2004
Company and location Albania Telegrafic Agency
Position Journalist
Employment dates 2000-2003
Company and location “HOSTENI” Satiric magazine
Position Relationships Manage
Employment dates 1999-2000
Company and location Newspaper “DITA JUG”
Position Journalist

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
   LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…      LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo… Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA "PEGASI"ALBANIA Retrospektiva: Enkelejda Fejzo…
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: