Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:19 pm


NĖ KUADRIN E RRUGĖTIMIT PROFIL “PEGASI” INTERNACIONAL DHE TĖ PĖRGATITJES SĖ ANTOLOGJISĖ “KORSI E HAPUR”2 LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA

“KANĖ ĒELUR MIMOZAT”

NJĖ MIMOZĖ QĖ PO MATUROHET NĖ DĖSHIRIMIN E SAJ POETIK
MIMOZA REXHVELAJ- FIERAKJA E SHKODRANIZUAR
ANETARE E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:19 pm

Lajtmotivi shpirtėror : “Unė adhuroj poezinė,…Poezia ėshtė jeta ime, fryma, shpirti,… “MIMOZA REXHVELAJ

Nga Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S
President i lNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:20 pm

S’kisha si tė mos ndalesh mendimi im nė kėtė tufėz poezish tė poetes me origjinim fierak Mimoza Rexhvelaj, por e rritur nė Malėsinė e Madhe dhe tashmė, si rrjedhojė e shkollimit tė saj dhe e rritjes pėrmastive, kualifikuese dhe trajnuese, edhe drejtoreshė shkolle.
Autore e tre vėllimeve poetike: “Dashuri, ti je mėkati im”, botim i shtėpisė Botuese "Marin Barleti" 2002. "Jepi fjalės kohe" Shtėpia botuese"Camaj-Pipaj" 2006. "Fshima lotin" Shtypur nė shtypshkonjĖn "SHTJEFNI" 2004.
Motivim individual, njė vlerėsim real i parė nga njė kėndvėshtrim vetiak. E kush mund ta kuptoj mė shumė veten se vetvetja?…
“Kjo jam unė
as me pak
e as me shumė:
herė flluckė sapuni…
herė lumė...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:20 pm

Njė krijuese e drejtpėrdrejtė , e cila shpalos dhe tjerr mendime tė figuruara, tė cilat i kreh me endje…, njė poete qė formon e ploton veten nė njė jetė aktive poetike, qė pėrsulmon tematikė tė larmishme dhe kėrkon tė nxjerrė nė pah tė vėrteta tė mėdha. Njė poete qė me ngulm nxit emancipimin shoqėror tė femrės dhe poezia e saj tualetizon “botėn shpirtėrore” me ekstrate tė moderuara, duke hapur edhe horizontin e gjinisė tjetėr. Njė poete qė shquhet pėr etikė poetike dhe pėrēuse. E kam ndjekur pėrvijimin poetik tė kėsaj poeteje qė nė daljen e librit tė saj tė parė “Dashuri, ti je mėkati im”, botim i shtėpisė Botuese "Marin Barleti" 2002, botuese Mimoza Ahmeti dhe, madje, disa nga poezitė e kėsaj pėrmbledhje poetike kanė zėnė vend edhe nė “Korsi e hapur” 1, Antologji poetike autorė tė Pegasit nga vendi nga Bota, botuar nė vitin 2008. Duke patur kėtė njohėsi u pėrkushtova nė analitikė tė kėtij tufėzimi tė pėrzgjedhur poetik tė saj…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:20 pm

1.
Fshima lotin...

As sonte
s’po ma fshin lotin,
Ku hėna po e pin
si e babėzitur?
Syri lan pikat e shiut
tė shpirtit qaraman...
Kur buza dridhet
Nė mushkėri tė dhimbjes
e grushtat mbyten
Nė prehėr tė gjoksit..
Zemra ēahet ēahet zemra
nė humnerė tė vet... (humnerės sė vet)
gishtėrinjtė fshihen fshihen gishtrintė
nėn thonjtė helmues...
Oh... shpirti im (Oh, ky shpirti im)
as i gjallė...
as i vdekur...
Dora jote?
... pa e prekur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:20 pm

Poetja me emėr Mimoze, jo me tone urdhėrues, kėrkon tė fshihet loti nga dora e paprekur, e imazhuar nėpėr hamendjet femėrore, paēka ekzistencės dhe mosekzistencės…
Poezia duhet tė kėndvėshtrohet nga shumė kėndvėshtrime qė tė lėnė hapėsirė mendimi. Poet apo poete i(e) mirėfilltė ėshtė ai (ajo), qė e kupton drejtpėrdrejt, poet(e), qė stėrlodhesh duke e kuptuar dhe tė realizon gjimnastikėn mendore nėpėrmjet mjeteve shprehėse dhe figurative qė pėrdor, apo sentencave filozofike..., poet(e) qė ėshtė kombinues(e) i(e) kėtyre “formave dhe trajtave” kėndvėshtrimeve. Njė poezi, s’ėshtė poezi, apo s’mund tė quhet e tillė, nė rast se nuk ka figurimin e ndritshėm, tė cilin e konsideroj “UNAZA” e poetike... Gjithė poetėt kanė njė mani tė mirė tė kenė prezencė peizazhi nė poetikėn e tyre dhe personazhet prezente qiellore nė kėto poezi sjellin njė ndriēim tė brendshėm, ndriēim, qė pėrsjell mandej ndriēim tė botės shpirtėrore tė lexuesit tė poezisė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:21 pm

Poezia e Mimozės, s’diskutohet qė qėndron ashtu siē ėshtė, por do tė marrė fazime dhe elektrifikime mė shkėlqimtare, nė rast se pėrdoron edhe habitoren, pa lėvizur kurfarė mendimi, apo duke spostuar foljen para emrit (ato identiket qė janė nė substrakt) ose zėvėndėsime tė mbiemrave mė tė figurshėm si: as i gjallueshėm (i gjallshėm), as i vdekshėm... Gjuha shqipe, po tė shihet nė kontekstin figurative, ėshtė gjuhė me njė fjalės tė pasur figurativ... Vdekur, gjallė janė fjalė, qė pėrdoren nė shqipen e pėrditshme dhe s’kanė si tė dritojnė…
Njė ndėrhyrėsi pa prekur identitetin…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:21 pm

Pritėsia ime ,
por oh, as sonte,
s’po ma fshike lotin...

Hėna po e pika
babėzitur...
Syri i laka pikat e shiut
tė shpirtit qaraman...


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:21 pm

2.
Kush je ti?

Kush je ti ?
Mėshirues i botės fatkeqe
Fatin me zinxhir ke lidhė.
Ndėr leqe....

Kush je ti?
Vampir i llustruar,
i parfumosur, i krekosur (I parfumuar, i krekuar)
Nė gjumė mė sheh, po fle (gjumit mė sheh, fle)
Thonjtė nxjerr tė mė bėsh dhe. ( Ah, thonjėnxjerrės, kėrkon tė mė shtiesh nė dhe’)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:21 pm

Kush je ti?
Ujk i mallkuar ( i mallkuar ujk)
Mė tregon se ke ndryshuar (pėrsillesh si i ndryshuar)
Po ne shpirt je ai.. ( por shpirtit je i njėjti)
Egėrsirė, hekuri.

Kush je ti?
Etje, uri, preh kėrkon...
Gjak pi, gjak do,…
U ngope, i pangopur
Ushqyer, barktharė
Shpirtin me mėkat ke larė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:22 pm

Kush je ti?
Idhulltar,
Medalion
ferrin
ke varė.
Nuk e di!
Kush je ti?...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:22 pm

Pyetja nė kėtė kontekst mbetet nė kufijtė e saj duke lėnė nė retorizėm tė hapur pėrgjigjen. Poezia e mė lartme ka tone tė fuqishme pyetėsore dhe pėrgjigje tė njėrės anė tė medaljes. Shfaqja e pyetėsisė dhe nėpėrmjet kėsaj pyetėsie krijohet konfigurimi personazh ”Kush je ti” Ėshtė pikėrisht personazhi “Kush je ti ?”, i cili shpaloset gjatė poezisė i figuruar me figurimet mė tė goditura, qė sjell dhimbėsi, gjakėsim, urrejtje tė pandaltė, personifikim i njeriut tė Ferrit, i etur nė kahjen e negativitetit, duke humbur gjithkēa pozitive nė katrahurėn dinamike tė keqsjelljeve dhe humbjeve tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:22 pm

qenie me mendje bishore”. Ndryshimet, qė kėrkon tė sfilojė i realizon nėpėrmjet tregimit intrigė dhe kurthimit... Figurimi, qė shkon pėr shtat, “VAMPIR” me njė pėrsjellje, gjoja plot etikė, dhe me njė prezencė aromatike (tė parfumuar), kėrkon tė bindė “poeten” apo gjininė femėrore, qė pėrfaqėsohet nga ajo... Paēka se thonjtė janė tipikė tė pėrdorimit tė shpimit, sipas Rexhvelajt, ata prodhojnė helm atrofizues dhe asfiksues tė shpirtit tė pastėr njerėzor, ndaj lėshohet apelimi nėpėrmjet retorizmit... Nė pamjen e parė kjo poezi, pėr nga figurimi, duket sikur diē i mungon , por kur e lexon me kujdes vėren se ka plotėsinė e kėrkuar dhe ka mesazhet dinamikė qė tė sigurojnė lėvizshmėri dhe heqim pėrsjelljen proflikse tė menduar mė parė...

3.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:22 pm

E nisa aventurėn (NISJE AVENTURE)
........................
E nisa aventurėn
Anija e mendimit lundron ( Anija mendimore lundėrton )
Nė Oqeanin e Ngrirė.
Nė Oqeanin Paqėsor.
Nė avujt hapsinor...
Tallazi pėrplaset nė kėshtjellė
tė Tallazit...
Bregu pret dashuri (pret dashuri)
tė mbytura.... tė mbytura.... BREGU)
Shpirti shkumohet (shkumbohet)
nė jargėt e valėve...... (nė jargėt e valėve SHPIRTI)...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:23 pm

Rrotullohem
rreth globit mjeran,
Eksploroj
Planetin e vjetėr nė Univers.
Bota e brengosur ushton! (nė ushtim)
SOS!SOS!S..O..S....!
Shpresa grindavece ulėret: (nė ulėrim)
“Kam tė drejtė tė jetoj
per qejfin tim...
E nisa aventurėn
drejt gjithėsisė...”
Engjėjt vrapojnė tė shpėtojnė,
Planetin Tokė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:23 pm

Ėshtė njė poezi, e cila nė qendėr ka “UNIN”, qė ky “UN” eksploron planetin vjetėror me tendecim qejfor...... Poetja ka pėrdorur aftėsinė e saj lėvizėse tė mendimit, fantazinė pėr tė realizuar pikėsynimin e saj vetiak dhe kjo mund tė pėrkufizohet si njė sprovė shkatėrruese, duke veprimuar elementė progresivė pėr tė kundėrtuar kėtė “marri fantastike” e pėrsjellė nė mendje shkėncėtarėsh, qė kanė vėnė dhe datimet e shpleksjes sė Panetit tė vjetėr, por qė s’ka ndodhė kurfarė ndodhie... Theksohet qė kjo sipėrmarrje e pėrkufizuar “nisje aventure” e detyron tokėn tė tronditet, tė tallazohet, tė presė dashuri tė mbytėsuara, shpirtra tė shkumėzuara nė dallgėzim valėsh... Globi trajtohet nė figurim, si njė “mjeran”.. Brengim i botės, lėshim i “SOS” dhe qejfi i shpresės sė grindacuar nė ulėrim tejqejfi… Njerėzorja tulatet dhe pret “SOS”-in e saj alarmant...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:23 pm

Por gjithmonė Planeti i Vjetėr ka gjithmonė njė shpėtim hyjnor dhe lidhėsi hyjnore, pasi i pėrket Qiellėsisė, Hyjnisė dhe ka lidhėsi me Ėngjėjt shpėtues...
E parė nė kėndvėshtrim fantazor kjo poezi ka njė diagramė rritjeve dhe ka gjetje, por edhe nga ana e lėvizjes sė elementėve (aksesorėve) shquhet pėr kombinime harmonike... Pėrsjell jo vetėm dramacitet, jo vetėm ekzistencė mendimi tė pėrmbytėsisė , apo tė eliminancės, por edhe duke u qendėrzuar nė kėtė ide pėrmbytėsie dhe zhdukėsie, e cila pa dyshesė sjell frikime njerėzore, banorėt e Planetit tė Vjetėr shpleksen nė mendime, por, njėkohėsisht, hidhet dhe ideja se jo ēdokush mund me njė mendim (aventuresk), apo njė veprim fantazor mund tė ketė nė dorė ēelėsin magjik tė eliminancės sė Planetit vjetėrosh....
Dy shpresat : ajo e qejfit individual dhe ajo e Ėngjėjve pėrplasen... Si gjithmonė buzėqeshin Ėngjėjt, tė cilėt mund ta shpėtojnė Tokėn atje ku ka formatin e shtrirjes sė saj gjigande, apo ta marrin me forcėn magjike qė disponojnė nė hapėsirėn qiellore, qė ka vend edhe pėr Tokėn, duke e shpallur Planeti i Nderit i Qiellit... Poezia e kėsaj natyre duhet tė lėvrohet dhe ndėrrmarrje tė tilla duhet tė stimulohen.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:23 pm

4.

Vajtoje serenaten, kitarė...

I premtove shpirtit njė serenatė,
Me kitarėn e vjetėr tė harresės,
Kumbon vaji zėrave tė natės
Puhizė mbetur, shtegtare e largėt.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:24 pm

Trupi i kitarės sė paprekur,
i varur nė gozhdė,murin ledhaton
Martir i dashurisė sė fjetur
Tingull i vrarė, kėngėzėn mė zgjon.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:24 pm

Murg nė manastirin e kujtimeve
struket bosh, shpresa melodioze
Shuhet kishės mes qirinjve
Pėr dikė, luten sorrat zėējerrė....

Shpirti i zgjat dorėn premtimit...
Serenatėn vajtoma, zemėr e kitarės.
Mes gurėve tė varrit, sinfonia
gulshon heshtjen e zhurmėshme
Tingujt shuhen...
Nėn dritėn e hėnės...
Kėndoma serenatėn,
kitarė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:24 pm

mes tingujve tė latuar....
tė tretem paqshėm...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:24 pm


Poezia e Mimozės” Vajtoje serenaten, kitarė...” njė poezi autoritare nė linjėn e saj me gjetje: kitarė e vjetėr e harresės, varur nė mur me gozhdė, martire, murge, tinguj tė vrarė e tė shuar, zgjim kėngėze, simfoni mbi heshtjen e zhurmshme e tjera, tė cilat tė ndjenjėsojnė, tė horizontojnė dhe tė lėnė nė pritėsi pėr vijim natyraliteti.
E bukur shprehur lutėsia qė kitara e harresės tė rikėndojė serenatėn pėr njė tretje tė paqshme... Kjo poezi tė emocionon paka nga kahja e linja e njė kujtimi dhe e njė qėndrimi muror tė njė kitare, e cila nga mos prekja ka mbetur e “vdekur” pa tinguj, jo jetėsore dhe vjen apelimi i njė rizgjimi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:24 pm

5.

Kam frike nga nata

Ia shqyen sytė natės.
Pashė gjinjtė e zi lakuriq
Thonjtė cjerrin lėkurėn e brishtė.
Epshi thith kafshime
Rėnkon e zeza natė
nė tė bardha rėnkime.
Virgjėri e zhveshur
trup i amshuar
Misteret pėrdhunojnė natėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:25 pm

Qielli luan rrathė-rrathė...
Fjalė ėmbėl
Hėna ndez ashkla
pėr zjarr
Tokė e pangopur
pret farė.
U mbars nata shtatzanė
Qepallat prehen
Ndėr duar guri
Fytyra shpėrbėhet
nė mjaltė...
ėndėrr hyjnore pėrpėlitet
Unė robinė e saj..
Kam frikė
tė ėndėrroj natėn....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  EmptyThu Dec 30, 2010 4:25 pm


Frikim i mirė, frikim i mbarsjes... I lindesisė sė pasardhėsve dhe i brezimit aktiv… Njė kallėzim metaforik, i cili ka lindėsi nė dy plane: humbėsia virgjėrore me dėshirim dhe liri dy gjinish dhe humbje virgjėrie me metodėn e keqėsisė pėrdhunore...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ    LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ  Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA "PEGASI" ALBANIA FOKUSIM POETJA MIMOZA REXHVELAJ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: