Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 EmptySun Dec 26, 2010 11:31 pm

poetet Kristaq F. Shabani, Nadia - Cella Popp, Panajota Zalloni, Miradije Ramiqi, Zana Pira, Frosina Dhima, Petro Dudi, Aleksandra Shabani(Majlinda), Murat Memallaj, Dino Ēiēo, Agron Shele, Mimoza Rexhvelaj, Ndue Vukaj, Shejmond Pacarada, Mimoza Sali, Silvana Hazati, Venka Capa, Gentiana Avdiaj, Xhemajl Rudi, Yllka Ponde, Lediana Kapaj, Esat Saliaj, Dashnor Selimi, Albert Abazi, Brunilda Boēova, Nebih Bunjaku, Shqipe Hasanin, Ēerēiz Myftari, e tjerė… Do tė thoni si u gjet kjo kohė?... U recituan poezi sentence tė pėrgatitura me kujdes e me metodė pėrzgjedhese. Interpretuesit sollėn nė sallėn e Shtėpisė sė Moshuarve pėrfaqėsues tipikė tė gjithė Pegasit Internacional. Ishte kjo njė “servirje e bukur poetike me nerv”.
Pas kėsaj e mori fjalėn poeti dhe fabulisti Islam Kalemi, me origjinė nga Pėrmeti, i cili foli me fjalė zemre dhe i pėrshėndeti tė moshuarit
me fabulėn “MIZA DHE KUNUPI”...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 EmptySun Dec 26, 2010 11:31 pm

Shkrepje blicesh, fotografi tė panumėrta, duke u paraprirė edhe nga kronika e filmuar nga TV “GJIROKASTRA” me gazetare Yllka Ponde W.P.S dhe TV “ALPO”, tė cilat vijojnė tė japin sentenca filmike sot mė 14 dhjetor dhe nesėr, deri nė pėrgatitjen e emisioneve tė reja, veprimtarive tė reja. Pas recitimit tė fabulės dhe dhurimit nga ana e fabulistit Islam Kalemi tė librit tė tij “Vallja nė terr” e rimori fjalėn entuziast dhe i emocionuar Drejtori i Shtėpisė sė Moshuarve, zoti Arianit Muho, duke thėnė: “Njė veprimtari e paparė nė llojin e vet!… Ju lumtė dhe urimet mė tė mira pėr kėtė punė gjigande, qė bėni pėr librin dhe pėr krijimet tuaja... Njė pasion i madh!...” .
Pastaj shpėrthyen banorėt lexues tė kėsaj shtėpie, duke pėrmendur leximet e shumta tė librave tė shkrimtarėve shqiptarė dhe nga bota. Pėrmendėn shkrimtarė tė mėdhenj si: Ēehov, Xhek London, Tolstoin, Dumas, Man, Gollsuorth, Heminguej, Anatol Frans, Turgeniev… njė listė e pambarimtė shkrimtarėsh dhe poetė tė huaj dhe nė elitė tė krijimtarisė botėrore, por edhe shqiptarė si: Ismail Kadare, Dritėro Agolli, Jakov Xoxa, Fatos Arapi e tjerė… Drita Muka rrėfeu njė ngjarje tepėr tė bukur dhe tė dhimbshme dhe recitoi njė poezi, mandej e rrėmbeu fjalėn Godo Kondi, i cili pėrgėzoi Lidhjen pėr kėtė veprimtari fantastike dhe qė u shton jetėn tė moshuarve. “Ju jeni me tė vėrtetė xhevahirė, - u shpreh ai duke u pėrlotur...- Po futeni thellė nė zemrėn tonė…”.
Filloi mandej njė dialogim pyetje - pėrgjigje midis poetėve dhe tė moshuarve nė sallė. Pyetje tė karakterit profesional.. Njė lualajitet i bukur dhe i kėndshėm. Auditori mori pamje profesionale. Fjala e publistit Kristo Stoja po materializohej kėndshėm...
Dhe ja vjen njė ēast shumė emocionant: Shpallen me ēertifikim nga Lidhja dhe Drejtoria e Shtėpisė sė Moshuarve lexuesit mė tė mirė tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 EmptySun Dec 26, 2010 11:32 pm

“LEXUESJA MĖ E MIRĖ PĖR VITIN 2010”

ZONJĖS DRITA MUKA
ME POZICION: E MOSHUAR NĖ SHTĖPINĖ E TĖ MOSHUARVE GJIROKASTĖR ME MOTIVACION:
“ĖSHTĖ SHQUAR PĖR LEXIMIN E RREGULLT, TĖ VIJUESHĖM TĖ LIBRIT, DUKE DHĖNĖ SHEMBULL EDHE TE TĖ MOSHUARIT E TJERĖ TĖ KĖSAJ SHTĖPIE; KA MARRĖ PJESĖ GJALLĖRISHT NĖ TĖ GJITHA VEPRIMTARITĖ KULTURORE, LETRARE DHE ARTISTIKE TĖ ZHVILLUARA GJATĖ VITIT 2010”.
Ata marrin ceremonialisht ēertifikatat. Ėshtė zonja Drita Muka dhe zoti Godo Kondi, tė cilėt duartrokiten frenetikisht nga tė gjithė. Ata falėnderojnė. Pas kėsaj lexohen pėrshėndetjet e organizmave letrare nga disa vende, qė i kanė dėrguar Lidhjes pėr kėtė event nga Greqia , Italia, Zvicra, Belgjika, nga Sekretari i Pėrgjithshėm i Lidhjes NPSHA “PEGASI” ALBANIA, i cili ndodhet nė Belgjikė, po kėshtu nga degėt Pėrmet, Fier, Vlorė, Tiranė dhe Tropojė si dhe nga Kosova.

Shpėrndahen disa stimuj: titujt “Krenari e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA tė Degės Gjirokastėr pėr krijuesit: Frosina Dhima (pas vdekjes), Mitat Kondi (pas vdekjes) dhe Aleks Llambro...
Titullin e akorduar Mitat Kondit iu dha tė afėrmit tė tij, Godo Kondi, me njė prezantim tė shkurtėr para pjesėmarrėsve nga Presidenti i Lidhjes NPSHA “PEGASI” poeti dhe shkrimtari, Kristaq F. Shabani.
Sė fundi prezantohet edhe libri i fundit i poetes rumune shumėgjuhėsh i Nadia Cella Popp, i cili ėshtė pėrkthyer nė gjuhėn shqipe nga Aleksandra (Majlinda) Shabani si dhe disa vepra tė potėve kosovare.
Dhe kalohet nė dhurimin e rreth 70 titujsh librash, dhuratė e Pegasit pėr Shtėpinė e tė moshuarve Gjirokastėr, njė dhuratė librore me rastin e Krishtlindjeve dhe VITIT TĖ RI 2011.
Ngrihen gotat e urimit tė pėrbashkėt. Krijuesit urojnė tė moshuarit dhe personelin e kėsaj shtėpie tė Moshuarish dhe ndėrsjelltas. Njė festė e vėrtetė emocionale e papėrshkrueshme. Pastaj kontaktime, shpėrndarje librash me autografė...
Drejtori i Shtėpisė mbyll me njė fjalim tė shkurtėr vlerėsues dhe emocionant veprimtarinė e pėrbashkėt, e para e kėtij lloji nė gjininė e vet nė tė gjithė Shqipėrinė....
Nė sytė e moshuarve rrjedhin lot gazmues dhe pyesin: “Kur do tė na vini prapė?”
Pyetjes sė tyre ne u pėrgjigjemi: “Ne do tė vijmė sėrish me libra, por edhe me kėngė me grupin e Tepelenės “LUNDRA E POLIFONISĖ LABE” dhe kėngėtarin e talentuar, artistin Vaskė Ēuri, nga Pėrmeti…”.
Mbyllet kėshtu njė veprimtari e bukur, emocionante, e pėrligjur, shpresėdhėnes pėr ndikim dhe mirėtrajtim kulturor e letrar tė moshuarve tanė…
Gjirokastėr 14.12.2010


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 EmptySun Dec 26, 2010 11:32 pm

M e shkrimtaret dhe poetet pjesėmarrės nė takim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 EmptySun Dec 26, 2010 11:32 pm

*
Tė nderuar moshatarė dhe ju tė interesuar , kudo qė jeni nė Shqipėri, Greqi, Itali e tjerė.. Shtėpia e tė Moshuarve nė Gjirokastėr ėshtė njė shtėpi, ku banorėt e saj jetojmė me normalitet tė plotė. Ne u kemi siguruar atyre njė jetė normale dhe tepėr aktive nėpėrmjet punės sė gjithanshme qė organizohet nė kėtė shtėpi me rregull, pastėrti dhe disiplinė. Gjithashtu, falė pėrvojės sė personelit tonė, kėtu tė moshuarit gjejnė prehje, jetė tė qetė dhe pa strese nė sajė edhe tė pėrvojės sė personelit.
Kontaktoni me ne, nė nr. Telefoni++355084264978, Mobil ++355692040405

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 EmptySun Dec 26, 2010 11:33 pm

Sponsor i gazetės Nr.1 Asim Peta, biznesmen
REDAKSIA E GAZETĖS “SHPRESIMI I JETĖS”
DREJTOR DHE BOTUES: ARIANIT MUHO Mobil ++355692040405
KRYEREDAKTORE: ERISELDA BAJRAMI ++355084264978
Z/ KRYEREDAKTOR dhe Redaktor pėrgjegjės : Ėngjėll Fino
KĖSHILLI BOTUES: Jorgo S. Telo (Kryetar), Drita Muka, Godo Kondi, Kristo Stoja, Klodiana Qirushi, Islam Kalemi(Tepelenė), Selami Deli (Pėrmet), Kasėm Lamaj, Asim Peta, Shamet Feruni, Bashkim Tola,Ko/o Sotiri, Lefter Kallo, Dhori Simo, Astrit Reēka.
ADRESA: Shtėpia e tė Moshuarve, Lagjja “18 Shtatori” pranė fjetinės sė Vajzave Universiteti “Eqrem Ēabej”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: