Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:14 pm

Edhe kur ke dhimbje, jetėn jetoje siē duhet jetuar.... I lumturuar .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:17 pm

“SHPRESIMI PĖR JETĖN”

Organ periodik kulturor, historik, letrar i Drejtorisė sė Moshuarve Bashkia Gjirokastėr VITI I PARĖ I BOTIMIT NR.1 ( 001) MUAJI DHJETOR 2010 wwwbashkimikombetar.com. Kryeredaktore e gazetės: Eriselda Bajrami
Kjo gazetė botohet nėn kujdesin e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA. Botues : Arianit Muho
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:17 pm

Tė nderuar tė Moshuar,
JU UROJMĖ NGA ZEMRA: “GĖZUAR KRISHTLINDJET DHE FESTĖN E MADHE TĖ VITIT TĖ RI 2011!...”. IKĖN NJĖ VIT NGA JETA E GJITHSECILIT, POR VJEN NJĖ VIT TJETĖR PĖR TĖ JETUAR ME SHPRESĖN E MADHE TĖ JETIMIT.

Pėrshėndetja e Kryetarit tė Bashkisė Gjirokastėr, zotit FLAMUR BIME
“Tė nderuar banorė tė Shtėpisė sė moshuarve Gjirokastėr! Dua t’ju pėrshėndet dhe t’ju uroj nė emrin tim dhe tė Bashkisė Gjirokastėr : “Gėzuar festat e mėdha tė fundvitit: Krishtlindjet dhe VITIN E Ri 2011!”
Bashkia e qytetit tė Gjirokastrės, si deri mė tani, do tė shtojė pėrkujdesjen ndaj jush nė tė gjitha drejtimet qė jeta juaj tė jetė sa mė normale, sa mė e bukur, tė ketė gjallėri nė rritje dhe ju ta ndjeni veten pjesėtarė tė denjė tė shoqėrisė sonė. Ju uroj gjithashtu pėr daljen e gazetės suaj “Shpresimi i jetės”, njė gazetė e para e kėtij lloji nė Shqipėri qė nė objekt ka Ju, jetėn tuaj dhe tė ardhmen tuaj!”
Flamur Bime, Kryetar i Bashkisė Gjirokastėr
Gjirokastėr, 24.12.2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:18 pm


Editorial
Si lindi ideja pėr tė pasur njė gazetė?
Nga Drita Muka, banore
Vetė jeta kėrkon, parasėgjithash mjete informimi, qoftė tė shkruar dhe vizivė. Prezenca e shkrimtarėve, poetėve nė Shtėpinė e tė Moshuarve nė Gjirokastėr, kontakti me ta, solli lindjen e njė ideje tė re: E pse Shtėpia e tė Moshuarve nė Gjirokastėr, tė mos ketė njė gazetė periodike? Nė kėtė gazetė tė trajtoheshin ajo gamė problemesh jetėsore, qė kanė ky grup njerėzor. Po kėshtu, duke patur njė gazetė tė tillė rritet interesi, pėrkushtimi, pėr tė realizuar detyrat si dhe rritet po kėshtu kontakti me jetėn, botėn shoqėrore, si dhe stimulohen idetė dhe impulsohen individėt, por njėkohėsisht arrihet qė tė reklamohet kujdesi pėr jetėn tė kesaj kategorie njerėzish nė nevojė.
Nėpėrmjet gazetė sonė ne do tė publikojmė jetėn tonė kėtu, nė kėtė shtėpi, pėr tė treguar se ne jemi pjesė e kėsaj shoqėrie nė transformim, e cila kujdeset edhe pėr kėtė grupim shoqėror. Po kėshtu, nėpėrmjet kėsaj gazete ne do tė kemi mundėsi tė reklamojmė gjithė veprimtaritė, qė zhvillojmė nė kėtė shtėpi dhe tė krijojmė mundėsi pėr lidhje mė tė ngushta me gjithė instancat si dhe me Shoqėrinė Civile. Do tė krijohet mundėsia qė ne tė shprehemi lirshėm si dhe tė japim rubrika tė reja pėr jetėn tonė, diskutime, analitika si dhe tema problemore; tė japim mendime, tė cilat mund tė jenė tė vlefshme edhe pėr SH M, kudo qė ndodhen nė Shqipėri. Kjo gazetė realizon edhe shkėmbimin e pėrvojave. Do tė krijohet mundėsia qė nė gazetėn tonė tė shkruhen edhe portrete, skicime pėr protagonistėt e kėsaj shtėpie. Pra hapet njė udhė e re...
Le ta nisim pėr rrugė kėtė gazetė dhe t’i urojmė shpirtėrisht: “Rrugė tė mbarė gazeta jonė “SHPRESIMI I JETĖS”!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:19 pm

Jorgo S. Telo, shkrimtar, poetPĖRMBI FATET – SHOQĖRIA
(Dedikim tė moshuarve azilantė)

Fati dhe jo dėshira u ka mbledhur bashkė.
S’mund ta linit veten ju nė udhėkryq.
Nėn mbrojtje tė shtetit, s’kini ngelur jashtė;
Gjetėt zgjidhjen tuaj
pa sherr e pa gjyq.
U pėlqen kafeja dhe fjala e mirė.
S’ pėrfillni kėrrusje dhe rrudha asfare.
I pėlqen dėfrimi ēdo shpirti tė lirė,
U pėlqen shėtitja
nėpėr trotuare.
Kot disa e quajnė “Shtėpi e Vetmisė”.
Pa shihni sa jeni dhe si jeni sot!
Ju keni respektin e krejt shoqėrisė;
Ju jeni vetvetja,
jetėn doni fort.
Respektojmė thinjat, duke ardhė mes jush
Respektojmė vitet qė mbani mbi sup.
Respektojmė brengat gjendur te shumėkush.
Jeni durimtarė,
o Njerėz tė Urtė!
Ju s’jeni tė tepėrt brenda shoqėrisė
Dhe pse tė privuar nga normaliteti.
Ndodh rėndom nė jetė…fati tė braktis;
Dilet pėmbi fatin,
kur ka ligje shteti…
Kur ua shohim sytė, u njohim dėshirat.
Lypni ngrohtėsi, sa mė tepėr dritė.
Ju parapėlqeni ajrin, hapėsirat
Tė hiqni prej vetes,
dertet natė e ditė…
Kur ishit nė moshė ju dhatė shumėēka,
Dhatė energjitė fizike e mendore…
Ndaj dhe shoqėria mjaft borxhe u ka,
Ndaj Komuniteti
po u mban pėrdore…
Jorgo TELO
Gjirokastėr, 12.12.2010Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:19 pm

OBJEKTIVA DHE DETYRA TĖ REALIZUARA NĖ SHTĖPINĖ E TĖ MOSHUARVE GJIROKASTĖR PĖR PERIUDHĖN 2008-2010
Intervistė me Drejtorin e Shtėpisė sė Moshuarve BASHKIA GJIROKASTĖR, zotin Arianit Muho, nga Kryeredaktorja e gazetės “PEGASI” Aleksandra Shabani U.P.L.I, W.P.S

Pyetje: Inderuari, zoti Drejtor, a mund tė na bėni njė panoramė tė shkurtėr pėr objeksionet qė i keni vėnė vetes nė kėtė Shtėpi tė moshuarish duke u ndalur tek objektivi juaj kryesor?
Pėrgjigje: Nė zbatim tė detyrave qė rrjedhin pėr realizimin e objektivave afatshkurtra dhe afatgjata, nė mbėshtetje tė vendimeve tė Qevrisė, Ministrisė sė Punės Ēeshtjeve Sociale, Shanseve te Barabarta dhe realizimit tė objektivave qė Bashkia vė nė vazhdimėsi nė kėtė institucion, janė realizuar njė sėrė objektivash si nė punėn me njerėzit, por edhe nė pėrmirėsimin e infrastrukturės pėr kushte jetese normale. Objektivi kryesor i stafit drejtues ka qenė puna me njerėzit dhe kujdesi pėr tė moshuarit, duke krijuar ndėrmjet punonjėsve dhe banorėve njė gjuhė miqėsore, bashkėpunimi, si pasojė e punės sė organizuar e kėrkesės sė llogarisė nė mėnyrė periodike.
Si ėshtė punuar qė personeli i shėrbimit nė Shtėpinė e tė moshuarve t’i pėrgjigjet
kėrkesave pėr plotėsimin e detyrave tė shtruara ?
Ėshtė krijuar koncepti te punonjėsit se, jo vetėm ata duhet tė zbatojnė me korrektėsi detyrat funksionale, por ta konsiderojnė veten nė ēdo kohė si shėrbėtorė tė njerėzve qė ju shėrbejnė. E nė kėtė kontekst ne sot gėzojmė respekt tė plotė nga banorėt, duke patur njė bashkėpunim reciprok nė zbatimin e objektivave.
Vėmendja juaj kryesore?
Vėmendje i ėshtė kushtuar edhe pėrmirėsimit tė kushteve jetėsore, duke i pėrmirėsuar ato nė vazhdimėsi. Kėshtu nė zbatim tė njė programi afatgjatė ne kemi investuar shumė projekte, si pasojė e investimeve tė dhėna, por edhe nė bazė tė pėrdorimit me nikoqirllėk tė buxhetit vjetor tė akorduar.
A mund tė na pėrmendni disa nga projektet e realizuara kėtu nė Shtėpinė e tė moshuarve dhe reagimin e banorėve pėr to?
Ja disa nga projektet e realizuara:
Ndryshimi rrėnjėsor i infrastrukturės si brenda edhe jashtė, duke ndėrtuar: lulishte, parqe, betonime, porta, lyerje, dyer tė reja nė gjithė institucionin, dritare tė reja, infermieri tė mobiluar, dhomė mjeku, klasė pėr banorėt, klasė pėr punonjėsit, restaurim tė sistemit elektrik, restaurim i sistemit hidraulik, zyra tė reja e tė mobiluara, dollape pėr ēdo banor, komodina pėr ēdo banor, veshje tė reja, bibliotekė modeste pėr banorėt, salon artizanal, arkive, etj,..
Ju keni bėrė dhe njė punė tė mirė nė drejtim tė pėrmirėsimit edhe tė ushqimit, mjediseve e tjerė. Mund tė na pėrmendni disa nga kėto pėrmirėsime, tė cilat e kanė bėrė e sjellė jetėn e kėsaj Shtėpie nė kushte tė njė normaliteti dhe njė jete tė bukur?
Pėrmirėsime tė dukshme janė bėrė nė pėrmirėsimin e ushqimit, shėrbimit mjekėsor, ngrohjes 100% tė ambienteve tė banorėve me rezistenca, ngrohje kolektive me kondicioner, etj,..
Po kėshtu janė kompletuar me orendi ambientet si : kuzhina, menca e banorėve si edhe janė krijuar investuar nė ambiente pėr tharjen e teshave tė banorėve. Po kėshtu janė kompletuar ambientet e brendshme me perde tė reja, kangjella inoksi e ēdo gjė, qė atyre u nevojitet.
A mund tė na thoni disa nga synimet apo objektivat ambicioze tuajat nė tė ardhmen?
Ne pėr tė ardhmen kemi objektiva shumė ambicioze me projekte tė ndryshme, si pėr shtimin e kapaciteteve ashtu edhe pėr pėrmirėsimin e kushteve nė vazhdimėsi.
Duke pare se kerkesat pėr akomodim janė nė rritje edhe ne do tė rrisim mė shumė kujdesin qė ato probleme qė kjo moshė ka evidentuar pėr kapėrcimin e vėshtirėsive tė mos i gjejmė nė institucionet tona.
Duke u nisur se ju keni zhvilluar njė punė tė mirė nė pėrmirėsimin e jetės nė kėtė Shtėpi, duhet thėnė se mund tė jetė tendencė, tashti dhe me pasjen e njė organi mediatik, do tė reklamohet puna juaj dhe “banorė tė rinj” mund tė ” vrapojnė” nė drejtim tė kėsaj shtėpie. Ē‘aftėsi pritėse do tė keni?
Shtėpia jonė ėshtė e hapur dhe nė kėtė drejtim dhe s’diskutohet qė do tė presė banorė tė rinj, por kapaciteti i saj ėshtė pėr 55 banorė.
Ju faleminderit , zoti Drejtor!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:20 pm

VEPRIMTARI TĖ SHPESHTA TĖ ORGANIZUARA BUKUR ME BANORĖT E SHTĖPISĖ SĖ MOSHUARVE GJIROKASTĖR
nga Godo Kondi, banor i shtėpisė
Me banorėt e Shtėpisė sė Moshuarve janė organizuar vizita tė ndryshme si nė: Virua, Libohovė , Sarandė... Ēdo tė premte ka patur takime me njė shoqatė bamirėse , me shoqatėn “NEHEMIA” tė Brigita Veber, ku banorėt pėrveē tė tjerash dhe janė dėfryer nė mbasdite tamatike dhe argėtuese.
Po kėshtu njė herė nė javė organizohen takime me punonjėsen siociale tė Shtėpisė pėr problemet sociale. Aktive me nė takimet me banorėt janė “VODAFON “dhe “AMC”, qė shtrojnė drekėra dhe darka, sidomos nė festat e fundvitit prej datės 25-28 Dhjetor, ku banorėve u dhurohen pako tė pėrgatitura enkas pėr ta, nė tė cilat ka kryesisht: kostume sportive, bluza, kėpucė, batanije.
Traditė, tashmė, pėr Shtėpinė e tė Moshuarve ėshtė festimi i 1 Tetorit, e cila ėshtė dhe festa e tė moshuarve, qė festohet me njė program tė pasur dhe tė organizuar bukur. Nė kėtė vit i pranishėm nė festėn e organizuar me rastin e kėsaj dite ishte dhe Ministri i Punės, i Ēėshtjeve Sociale dhe i Shanseve tė Barabarta, zoti Spiro Ksera, i cili drekoi sė toku me banorėt. Po kėshtu kryetari i Bashkisė sė Qytetit tė Gjirokastrės, zoti Flamur Bime, ka qenė gjithmonė shumė pranė tyre, nė ēdo festė e gėzime qė banorėt kanė pasur...
Duhet theksuar se banorėt kanė edhe oret e tyre tė liridaljes nė qytet si dhe ata presin dhe vizitorė tė shumtė, tė cilėt u qėndrojnė afėr banorėve.
Kjo mori veprimtarish e ka bėrė jetėn e banorėve mė tė bukur , mė tė kėndshme dhe tepėr aktive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:20 pm

Ėshtė e rėndėsishme tė informohet se....
Nga Klodiana Qirushi
Edhe nga pikpamja finaciare pėr tė pėrballuar shpenzimet e domosdoshme pėr ushqim dhe jetesė ėshtė punuar nė mėnyrė tė organizuar dhe me metoda shumė tė frytshme e efikase. Kjo veprimtari ekonomike realizohet nė bazė tė planifikimit ekonomik tė pėrvitshėm.
Duhet theksuar se njė rėndėsi e veēantė i ėshtė kushtuar trajtesės me ushqim. Sipas normativave kuota ditore pėr ēdo banor ėshtė 280 lekė pėr secilin. Po ata kėshtu marrin 60% tė pensionit. Kėtė e pėrfitojnė tė gjithė ata banorė, tė cilėt kanė pensione pleqėrie dhe 40% e pensionit i kalon shtetit, ndėrsa ata, qė nuk kanė pension marrin 6000 leke, sipas VKM Nr. 114 datė 30.01.2007.
Kushtet e jetesės banorėt i kanė ideale. Po kėshtu pėr trajtesėn e tyre ēdo ditė ėshtė mjekja, e cila u shėrben, madje kontrollon cilėsinė e ushqimit, dhe gradualitetin sistematik tė shėndetit tė tyre, duke evidentuar gjendjen e tyre shėndetėsore. Pra, nė do moment. banorėt kanė pėrkujdesjen e shtetit nė: veshje, ambiente dhe kudo. Planifikimi vjetor pėr Shtėpinė tonė tė Moshuarve ėshtė rreth 10.000.000 lekė pėr tė gjitha shpenzimet, qė realizohen nė Shtėpinė e tė Moshuarve: ushqim, veshje, detergjentė, ujė, telefon, pension pėr ata, tė cilėt nuk kanė pension. Kėto tė ndara nė shpenzime mujore, pra 50 banorė x 280 lekė nė ditė. Nė kėtė Shtėpi shėrbejnė, janė tė punėsuara 22 punonjėse dhe njė mjeke, qė ka nė patronazh Shtėpinė, zonja Evjeni Hasani.
Duhet theksuar se mė 1 janar 2011 fillon dhėnia e 60% tė pensionit, prej tė cilit 60 % do ta marrin pensionistėt dhe 40 % do tė derdhet nė thesarit e shtetit, duke ndryshuar raportin aktual nė 50% me 50 %. Duhet theksuar se nė kėtė institucion ka 5 kujdestare infermiere qė janė nė tre turne.
Kuzhina e kėsaj shtėpie funsksionon nė mėnyrė origjinale, e cila drejtohet nga e palodhura dhe profesionistja nė artin kulinar Elida Ēarēani.
Ne mbajnė do gjė tė evidentuar sipas planifikimit dhe pėrvitshėm bėjmė bilancet e realizimit. Nė kėtė kontekst Shtėpia jonė
ėshtė model.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:21 pm

*
Nėse do tė tė krijohet mundėsia pėr t’u futur nė Shtėpinė e tė Moshuarve Gjirokastėr, do tė vėresh njė disiplinė dhe pastėrti shembullore. Bie nė sy njė poezi e bukur e Nėnė Terezės nė njė plan hyrės... Mandej shfaqen disa pėrkufizime tipike, qė ilustrojnė dhe tregojnė pėr Shtėpinė e tė Moshuarve. Tė afishuar gjen edhe programin e ditės qė nga zgjimi e deri nė pushim. Po kėshtu gjendet njė kuti e mbyllur, ku tė moshuarit mund tė hedhin mendime, propozime, tė bėjnė sugjerime pėr veprimtarinė e nė Shtėpinė e tė Moshuarve.
Ēdo ditė del menyja e tė ushqyerit e kėsaj shtėpie, ku vahtet hahen nė njė mencė (sallė tė bukur) dhe shumė tė pastėrt.
Po kėshtu nė kėtė Shtėpi funksionon edhe njė “organizėm” tė moshuarish i kryesuar nga banorja Drita Muka, Kryetarja e tė moshuarve, e cila ka njė plan tė caktuar. Nė njė vend tė dukshėm janė afishuar dhe nene nga ligjėsitė e funksionimit tė kėsaj shtėpie ... Gjithashtu ēdo javė vendoset grafikimi i shėrbimit tė personelit..., i cili zbaton me pėrpikmėri kėtė grafik.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:21 pm

Letra e nėnės
skicim
Nėna kishte vetėm njė sy, e urreja atė. Ajo gatuante pėr nxėnėsit dhe mėsuesit, pėr tė mbajtur gjalėl familjen. Njė ditė , kur isha nė shkollėn fillore, erdhi nėna tė mė pėrshėndeste. Isha i dėshpėruar. Si mund tė ma bėnte kėtė ?! E injorova me njė shikim tė ashpėr dhe iku jashtė. Tė nesėrmen njė nga nxėnėsit mė tha: “Eeee, nėna jote ka vetėm njė sy!” Doja tė pėlcisja nga inati. Gjithashtu desha qė nėna ime tė mos ishte mė. Kėshtu qė po atė ditė u fjalosa me tė duke i thėnė: “Nėse je duke u munduar qė tė mė bėsh objekt talljeje, pse nuk vdes atėherė?”
Nėna ime nuk foli asnjė fjalė. Asqė u ndala tė mendoja, se ēfarė i thashė, nga hidhėrimi qė kisha. Isha i pavemendshėm, se si ndihej ajo. Dėshiroja tė ikja nga shtėpia. Kėshtu fillova tė studioja shumė, derisa mė erdhi rasti pėr tė shkuar nė Singapor pėr studime. Atje u martova dhe bleva shtėpi. U bėra baba. Isha i lumtur nė jetėn time. Njė ditė nėna ime erdhi tė mė vizitonte. Ajo nuk mė kishte parė me vite tė tėra e po ashtu nuk i kishte parė as nipėrit e saj. Kur ajo hyri nė derė, fėmijėt e mi filluan tė qeshin me tė. I bėrttia : “Si mund tė vish nė shtėpinė time dhe tė mė frikėsosh fėmijėt? Dil jashtė!” Dhe nėna ime e qetė u pėrgjigj: “Oh, mė fal, tė lutem! Sigurisht, kam gabuar adresėn”.
Dhe ajo iku nga shikimi ynė. Njė ditė mė erdhi njė letėr pėr njė takim shkollor nga shkolla ime e vendit, ku kisha lindur. U nisa, duke gėnjyer gruan time, se po shkoja pėr njė udhėtim zyrtar. Pasi mbarova takimin nė shkollė, si pėr kuriozitet, shkova nė kasollen e vjetėr, tė shihja se ēfarė kishte ndodhur.
Fqinjėt e mi mė treguan se ajo kishte vdekur. Unė, asqė derdha asnjė pikė loti pėr tė. Ata, fqinjėt, mė kishin ruajtur njė letėr, qė nėna ma kishte shkruar, para se tė vdiste: “Djali im i dashur, kam kėrkuar pėr ty tėrė kohėn. Mė vjen shumė keq qė erdha nė Singapor dhe tė frikėsova fėmijėt e tu. Isha tepėr e gėzuar, kur dėgjova se do tė vish kėtu, nė takim. Mirėpo unė asqė munda tė ngrihem nga shtrati pėr tė tė parė ty, sa ishe rritur. Kur ishe i vogėl pėsove njė aksident dhe humbe njėrin sy. Prandaj tė dhashė syrin tim. Isha shumė krenare qė djali im e shikon botėn me atė sy.
Me dashurinė time pėr ty,
Nėna jote.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:21 pm

Programi i veprimtarisė sė pėrbashkėt letrare:
“ Krijuesit, njerėzit e shpirtit tė trazuar dhe obligimi ndaj tė moshuarve”
Organizuar nga Drejtoria e Shtėpisė sė Moshuarve Gjirokastėr dhe LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, Dega GJIROKASTĖR nė kuadrin e veprimtarisė ndėrkombėtare “RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”
Data 14.12. 2010, ditėn e martė , ora 11.00 nė mjediset e Shtėpisė tė moshuarve...
Ora 10.30 -11.00 Kontakt i shkrimtarėve dhe poetėve me drejtorin e Shtėpisė sė Moshuarve, Gjirokastėr, zotin Arianit Muho, vizitė nė mjediset dhe ambientet e Shtėpisė sė moshuarve.
Ora 11.00 Fillimi i veprimtarisė me objekt
*Njė Ekspoze e vogėl e librave mė pėrfaqėsues tė krijuesve tė LNPSHA “PEGASI” Albania (Shqipėria dhe vende tė Botės).
Vendosje e flamujve kombėtar dhe i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA si dhe e logos sė veprimtarisė.
Lule pėr tė moshuarit nga poetėt dhe shkrimtarėt pjesėmarrės nė veprimtari ...
Njė qerasje, sipas traditės tė shtėpisė sė Moshuarve tė Bashkisė Gjirokastėr.
1. Fjala hyrėse “Synimi ynė: “Gjallėri aktive e tė menduarit dhe lidhėsi me jetėn”
Drejtori i Shtėpisė tė tė moshuarve Gjirokastėr, zoti Arianit Muho
2. Referencė: “Krijuesit, njerėzit e shpirtit tė trazuar”
Kristaq F. Shabani, President i Lidhjes Internacionale tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA
3. Kumtim: “ Tė moshuarit pjesė vitale e shoqėrisė progresiste, protagonistė tė botės krijuese”
Kristo Stoja , Kryetar i Degės sė Lidhjes NPSHA “PEGASI” Gjirokastėr
Jorgo Telo, poet, shkrimtar, Anėtar i W.P.S
4. “ Kontakti me librin njė nga drejtimet e veprimtarisė sonė nė Shtėpinė e tė moshuarve (analitikė veprimtarie).
Punonjėsja sociale e Shtėpiė sė Moshuarve, znj. Eriselda Bajrami
5. Interpretime: Poezi dhe skicime pėr tė moshuarit, veprimtaria e tyre nė kreaturėn pegasiane. (Interpretojnė dhe prezantojnė poetėt dhe shkrimtarėt pjesėmarrės).
6. Interpretime poezish nga tė moshuarit pjesėmarrės nė veprimtari.
7. Pyetje - pėrgjigje(Fjala e auditorit: tė moshuar, poetė, shkrimtarė, personel, prezent pėr objektin e veprimtarisė).
8. Shpallja dhe pajisja me ēertifikatė “Lexuesi mė i mirė i Vitit 2010” dhe “Lexuesja mė e mirė e Vitit 2010” tė Shtėpisė sė Moshuarve Gjirokastėr...
9. Pėrshėndetje nga organizma letrare ndėrkombėtare, poetė dhe shkrimtarė shqiptarė dhe nga vendet e tjera...
10. Dhurime librash tė krijuesve tė Lidhjes, tė autorėve nga vendi dhe Bota, Shtėpisė sė Moshuarve Gjirokastėr ... Autografė dhe kontakte me autorėt nga tė moshuar lexues dhe personeli i Shtėpisė sė Moshuarve.
11. Fjala pėrmbyllėse e veprimtarisė
Drejtori i institucionit
Marrin pjesė Shkrimtarėt dhe poetėt :
Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S, Kristo Stoja, Jorgo S. Telo W.P.S, Mimoza Llavdaniti, Yllka Ponde W.P.S, Elefteria Kallojeri W.P.S Drini Hila aktor, Silvana Hazati,Aleksandėr Pogace, aktor, At Theodhori Nikolla, Demir Kalemi, Ėngjell Fino Gjirokastėr; Islam Kalemi, Isuf Ēela Tepelenė, Muharrem Kamani Pėrmet; Dr. Filip Kote, Dr. Laver Stroka, krijues; Ermir Asllani, Lefter Duka pėrfaqėsues i Shoqėrisė Civile; krijuesit: Saimir Hide, Lefteri Sema, Hurma Ēallėku, Jani Ballo, Aleks Llambro, Anxhela Qirushi, nxėnėsja Maria Mandili.
Personeli i Shtėpisė sė Moshuarve Gjirokastėr dhe tė Moshuarit.
TV GJIROKASTRA, TV ALPO
FOTOGRAFITĖ : JORGO S. TELO, ANXHELA QIRUSHI.
Reportazh letrar(ndjesi, kontakte, biseda) pėr veprimtarinė dhe pasqyrim nė organet letrare dhe ndėrkombėtare: Kristo Stoja, Jorgo S. Telo. Hedhje e veprimtarisė nė internet wwwbashkimikombetar.com Kristaq F. Shabani, President i LNPSHA “PEGASI” nė faqet e internetit te LNPSHA nga Sekretari i Pėrgjithėshm i Lidhjes Agron Shele (Belgjikė) dhe Jorgo S. Telo (pamje fotografike, montazh nga veprimtaria e pėrbashkėt).
Dhėnie kronikės sė veprimtarisė nė TV “GJIROKASTRA” nga Yllka Ponde W.P.S
Hapje e faqes nė internet “SHTEPIA E TE MOSHUARVE GJIROKASTER” Dritan Kardhashi W.P.S, Klodiana Qirushi.
Pėrgatitja e gazetės “Shpresim pėr jetėn”

Drejtori i Shtėpisė sė Moshuarve GJIROKASTĖR Kryetari i Degės sė LNPSHA “PEGASI” GJIROKASTĖR
/Arianit Muho/ /Kristo Stoja/


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:22 pm


Nė kuadrin e “RRUGĖTIMIT PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”2010- 2012

“Libri nė ēdo kohė ka parėsinė e tij, sepse ėshtė pėrfaqėsues i shpirtėrores dhe fisnikėrisė njerėzore”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:22 pm

Kristaq F. Shabani
Tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė veprimtari shkrimtarė, poetė, artistė, personel i shtėpisė sė Moshuarve Gjirokastėr dhe lexues tė moshuar dhe ju teleshikues dhe dėgjues tė menēur, qė i keni pritur me entuziazėm veprimtaritė kombėtare dhe Ndėrkombėtare tė LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE “PEGASI”ALBANIA dhe na keni nxitur pėr tė ndėrmarrė nisma tė mėdha. Rreth 500 veprimtari tė ndryshme kėtė vit 2010 nė tė gjithė hapėsirėn e veprimtarisė sonė pegasiane, njė numur marramendes dhe marrarendės dhe prapė pegaistėt, kudo, ku janė, kanė energji tė pashtershme (prezantime, analitika, manifestime poetike, publikime, konkurrime, Panair- Ekspoze, mendime kritike, pyetje pėrgjigje, vlerėsime libra tė pėrkthyer, botime, profile, dalje nė pah tė gazetave mė tė reja periodike, ndihmesa, anketime, kontakte, me dhjetra faqe interneti tė Lidhjes dhe dhjetra e qindra tė krijuesve,tė ndihmuar dhe nga organizmat botėrore letrare si: I.W.A, W.P.S, U.P.L.I e tjerė), botime nė revista tė organizmave letrare, publikime nė internet tė veprave tė krijuesve dhe shkėmbim mendimesh e deri te Simpoziume Ndėrkombėtare. Dhe tė gjitha kėto veprimtari janė bėrė me sponsorizime vetiake, pa kurfarė ndihmese tė organeve vendore e shtetėrore. Gjej rastin kėtu tė falėnderoj “UNIVERSITETIN “VITRINA” TIRANĖ me Rektorin Prof. Dr. Lulzim Hana, qė na dha njė ndihmesė tė madhe nė finacimin total tė ditės sė katėrt tė Simpoziumit Ndėrkombėtar “MUZA POETIKE” PEGASI 2010” me objekt “MAGJIA E PĖRKTHIMIT”, duke na vėnė nė dispozicion ambientet e gjithēka dhe duke pritur poetėt nga shumė vende tė botės dhe nga vendi, sipas traditės shqiptare, duke e quajtur kėtė ditė si “kapak floriri i Simpoziumit Ndėrkombėtar dhe njė pėrvojė e re nė zhvillimet e tilla. Tė menēurit na kuptojnė, tė tjerėt mė vonė do tė pyesin veten pėr fajet, kur makina e mendjes do tė ketė kapėrcyer shumė stacione. Kjo ėshtė njė veprimtari tėrėsore nė favor tė kombit tonė dhe ka kapėrcyer mendjet e ngushta. Tashmė ne bisedojmė dhe replikojmė pėrditshmė me nivel me gjithė krijuesit shqiptarė, kudo qė ndodhen dhe krijojnė. Dua tė pėrmend se tashmė kemi organizuar punėn nė disa vende dhe me drejtime, duke u lidhur me Gjirokastrėn, e cila ėshtė kthyer nė njė Epiqendėr e Letėrsisė Moderne. Degėt e Lidhjes po funksionojnė mirė dhe po krijohen klube tė rinj tė shkrimtarėve nė qytete tė ndryshme tė Shqipėrisė. Edhe Kosova ėshtė drejt krijimit tė Lidhjes saj moderatore “PEGASI”. Kėshtu kemi tashmė pėrfaqėsues tonin nė Bruksel (Belgjikė), nė Paris (Francė), nė Zyrih (Zvicėr), nė Londėr (Angli), nė Berlin (Gjermani), nė Romė (Itali), Athinė (Greqi) nė Melburn (Australi), nė SHBA e tjerė, pa folur kėtu pėr komunikimin e pėrditshėm me Kosovėn, Malin e Zi, Maqedoninė e vendet e tjera. Logjistika e sotme ka ndriēuar dhe ka diellėzuar kėtė klimė.
I nderuari zoti Drejtor i shtėpisė sė Moshuarve Arianit Muho.
Ndodhemi sot kėtu ne, njė pjesė e vogėl e pegaistėve, nė kėtė veprimtari letrare tė pėrbashkėt tė organizuar me mendim tė thellė dhe ndjenjė tė lartė shpirtėrore. Ėshtė njė vijim i lėvizjeve tė mėdha letrare, qė kemi ndėrmarrė nė tė gjithė Shqipėrinė dhe nė vendet e tjera. Qėllimi ynė ėshtė lartėsimi i kontaktit me librin nga tė gjithė brezat pėr tė ndaluar dhe pėr t’i dhėnė fund keqtrajtesės sė “TOMORRIT” dhe OLIMPIT tė pėrcjellshmėrisė sė menēurisė dhe tė kujtesės njerėzore… Ky rrugėtim yni, i cili ka filluar nė Pėrmet mė 9 tetor 2010 dhe mbaron nė Kongresin 1 Botėror “ Pegasi 2012” qė ėshtė menduar t’i zhvillojė punimet e tij, siē theksuam mė lart, nė Tiranė, kryeqytetin e Shqipėrisė nė prill 2012 me pjesėmarrje tė pegaistėve, anėtarė tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA nga rreth 60 vende tė Botės. Ky event do tė paraprihet nga Simpoziumi ynė i katėrt Ndėrkombėtar, i cili ka si objekt “POEZINĖ LIRIKE” nė tė gjitha trajtat e saj. Veprimtaritė tona janė pėrshėndetur si kontribut nė letėrsinė e sotme moderne botėrore nga titullarė tė saj.
Mendimi vulgar dhe mediokriteti, niveli i dobėt dhe zilia, i shikon kėto arritje si donkishoteske dhe fantazmagorike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:22 pm

Poetėt dhe shkrimtarėt, artistėt janė tė parėt qė me veprat e tyre kanė hyrė nė Evropė, ndėrsa vetė shqiptarėt pėrgatiten pėr tė lėvizur tė lirė nesėr... Njė fitore disi e vonuar. Ne kemi realizuar shkėmbimin universal tė vlerave tė gjithanshme dhe kemi konkurruar denjėsisht dhe pėr aftėsitė e talentin qė kemi. Jemi shumė tė entuziazmuar qė jemi sot kėtu me tė moshuarit. Tė moshuarit janė pjesė e padiskutueshme e protagonistėve tė krijimtarisė sė pėrfaqėsuesve tė botės shkrimore. Jemi kėtu pėr tė dialoguar me gjuhė shpirti dhe zemre. Nė qėllesėn tonė kryesore nė krijimtarinė tonė ėshtė vėnė evidentimi i pėrpjekjeve tė tyre shumėplanėshe dhe respekti ndaj tyre duke pėrbuzur pėrbuzjen dhe kontributin e dhėnė nė jetėn shoqėrore tė kėtij vendi. Ne kemi si qėllesė mosharresėn e traditės dhe tė veprimtarisė, studimin analitik tė jetės sė tyre dhe nxjerrjen e profilit dhe tė karakterit tė tyre, si dhe evidentim i tė bukurės, tė hidhurės, tė keqėsisė, tė xhelozimit, tė kurthit, tė rėnieve, tė ngritjeve. Ne krijuesit kėtė moshė nuk e lėmė nė mėngė, por e angazhojmė dhe e profilizojmė personifikisht dhe protagonikisht, si njerėz, qė duhet tė shihen me syrin e nėnės dhe jo tė njerėkės (Njerkimit). Ky angazhim shkrimor ėshtė njė moralitet yni i paracaktuar.
Dihet qė libri ėshtė ushqyesi i vėrtetė i shpirtit.. Ai tė flet me sy, tė flet me gojėn plot frazime tė bukura dhe tė dhimbshme, tė flet me faqet e tij tė menēura. Libra bėjnė vetėm tė menēurit e talentuar! Libri ėshtė shėruesi i gjendjeve shpirtėrore, i pėrjetimit tė dramave jetėsore, i eliminimit dhe i kurimit tė streseve, qė prodhohen aq lehte dhe shpejtėsisht.

Vetė shprehja e bukur domethėnėse: ” Ēdo libėr ka fatin e vet”, thėnie qė tė trondit mė shumė nė gjuhėn e nėnės “Habent sua fata libelli” mė sjell ndėrmend njė poezi tė shkruar pėr kėtė ēėshtje te libri im “Virtyti i thyer”:
E pėrkėdhel si fėmijėn e vetėm,
I numėroj fletėt,
si ditėt, si vjetėt…
”Habent sua fata Libelli”
mė sjell ndėrmend Horacin:
Mauri Terenc….
Pra, ēdo libėr ka fatin e vet, siē e ka fatin ēdo krijesė, qė del nga mitra njerėzore. Ėshtė fazė emocionante, kur pėrjeton daljen e njė libri, qė ka identitet emrin tėnd (tė krijuesit), mendimin dhe objeksionin tėnd dhe kur ky bėhet pronėsi shpirtėrore intelektuale e njerėzve qė kėrkojnė progresin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:23 pm

Ēdo libėr i dalė, i ēdo gjinie letrare qoftė, sjell treguesa tė pushtetshėm tė njė qytetėrim prezent apo pikėsynues pėr tė ardhmen, kur dita tė marrė dimensionet e veta me frymėmarrje tė gjerė, t’i punojnė tė dyja bronket. Subjekti i njė libri bėn ēudira, duke tablozuar epoka, sisteme, ngjarje dramatike, kulme, renie, ura, “rrugė ajrore” tė gjera - autostrada mendimi, thyerje, shkatėrrime, eklipsim, puthėrime historike, fluturime akrobatike, piramida tė ndėrtuara me ėndrra... E ē’nuk gjen nė subjektet e librave deri nė kibernetizėm, fluturime ajrore nė tejplane tė pazbuluara.
Librat janė gjetje, kanė hapėsirė tė pamatur dhe horizontė ngjyroshė tė paimagjinueshėm. Nėpėrmjet librit ėshtė zhvilluar bota njerėzore dhe kjo e nxjerr atė nė prioritet tė lartė. Librat janė profetikė dhe ravijėzojnė ngritje e rėnie shtetesh, peripeci, rrėzime, kurthe, lartėsime, pasqyrime, dominim tė inteligjencės dhe zhvillimit, por edhe kundėrshtitė e tyre.
Nė kulturėn tonė kombėtare e freskėt vjen lumnaja shpirtėrore, kreatura letrare, e shėndetshme dhe e freskėt, e cila sot mund tė jetė njė DRITĖ - HIJE, falė edhe problemeve, qė pėrjetohen, por e nesėrmja, kur tė kristalizohet civilizimi e tė shtohet interesi pėr ecuri do tė pasqyrohet kolori e shkėlqimi, do tė ndriēojė njė diell i ri, qė lind pėr herė tė parė dhe qė ia ka ėnda dhe atij tė lind dhe tė ndriēojė nė njė fizionomi tė re njerėzore, tė rietur pėr dije dhe kulturė... Libri ėshtė injektuesi mė i mirė i kėtij treguesi.
Nė kėtė organizėm letrar tė ngritur si Lidhja jonė e Krijuesve “PEGASI”, organizėm letrar ky i njohur sot nė botė, aktiv, dhėnie leksionesh dhe zhvillim veprimtarish tė mėdha ndėrkombėtare, i ngritur me talent si dhe me pėrkushtim studimor e ngritje tė mirėfilltė letrare konkuruese, krijojnė e konkurrojnė shumė krijues tė talentuar, tė cilėt tashmė marrin pjesė nė takime, konferenca, manifestime ndėrkombetare si dhe realizojnė shkėmbimin universal tė vlerave. Ėshtė fat qė qendrėn e ka nė Gjirokastėr dhe kjo ėshtė patjetėr njė portretizim krenarie. Ėshtė e tepėrt tė flasim kėtu pėr kėto evenimente, qė janė transmetuar dhe pėrshkruar nga media elektronike dhe e shkruar si kėtu nė Shqipėri dhe nė vendet e huaja. Ėshtė njė trasmetim mijėvjeēar nė kėtė “tru gjigant” marramendės, tė hatashėm, i cili nuk pushon kurrė sė funksionuari nė kėtė aortė gjigante duke marre edhė limfė letrare e duke krijuar qenie letrare, paēka se antishpirtėrorja, anticivilizimi, e deliri i prosticionuar ndaj civilizimit e qytetarisė e kėrkojnė “turbekulimin”.
Letėrsia po ēan nė rrugėn e saj tė hapur me mish dhe me shpirt, me sakrifica sublime, ku nė kėtė univers letrar japin kontribut dhe shkrimtarėt, poetėt, studiuesit, pėrkthyesit, gjithė krijuesit, prodhuesit letrarė... Ne kemi njė ėndėrr tė madhe qė e ardhmja e letėrsisė sė mirėfilltė shqiptare tė ulet pikėrisht nė kėtė poltron. Ky ėshtė vitalitet i krijuesit, siē e ka dėshmuar Historia Njerėzore, janė mė tė pėrmendurit, mė tė pavdekshimit qė ndoshta jetėn nuk e jetojnė me lulesa, por e dafinizojnė e respektojnė, kur jeta e tyre fizike ka pėrfunduar dhe nis preludin jeta e tyre ideale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:23 pm

Krijuesit janė njerėzit e shpirtit tė trazuar, pra mė njerėzorėt, mė tė ēiltrit, qė botėn nuk e shohin dot me natė tė stėrgjatur, nuk e durojnė dot pa kode morale qytetėruese, me mish e mashe antiligjore, me erėra dhe stuhira, qė pėrgatitin katastrofa. Ata tė parėt lėshojnė kushtrimin dhe japin sinjalet e lindjeve tė qytetėrimeve tė reja dhe tė progresit shoqėror. Nėse do tė karakterizonim fisnikėrinė se ku e ka banesėn e saj, padyshim do tė thoshnim, pa merakun mė tė vogėl, se s’do tė gabonim: “Nė zemrat e krijuesve” tė “shkrirė” artistikisht nė kreaturat e tyre: librat...
Librat e tyre janė kontribut, ndihmesė, gjallesė, pėrpjekje pėr t’u ngritur nga rrėzimi, dije nė dijen e pafund, shpresė nė jetėn e ngrirė dhe tė grirė, ide nė tymnajėn e prodhuar, vlerė nė vlerėn e madhe, mision nė misionin e madh, ngjitje nė civilizim, nisiativė pėr pėrmbysje tė tė shėmtuarės, manierave, rrymave me metoda, eksperimente tė pacipa...
Po ē’qėndrim mbahet sot ndaj kėtij produkt truri, librit?
Libri, pavarėsisht nga dashja apo mosdashja, pėrsėri ka vendin e vet nė kohėn e intelektualėve, dashamirėsve tė tij, qė e ēmojnė vlerėn e tij; ka vendin e vet nė bibliotekat, fonde pasurore kombėtare, qė tregojnė epėrsinė e librit dhe qė transmetohen nė breza.....Ai ėshtė prezent nė tė gjitha familjet dashamirėse, qė nuk mund ta kuptojnė familjen e tyre pa njė bilbiotekė tė pasur...
Ėshtė koha qė tė ndryshohet klima dhe tė ketė dhe pak “tropik” nė ecjen e librit.
Jo pa qėllim u mblodhėm nė kėtė takim, jo pa qėllim organizuam kėtė takim se, pa librin nuk do tė kishte njė Evropė e Amerikė tė zgjuar, njė Athinė tė demokratizuar, njė Romė qė mbahet nė kujtesė, njė Egjipt papirustik, njė Paris qė tė trondit me magjistarinė letrare, njė Berlin shndritės , njė Vjenė qė cicėrojnė me cicėrimė zogjsh pendbukur, njė Madridt feniks, njė Londėr me skeptėr nė letėrsi. Dhe kėtė ndriēim e sollėn Homerėt, Dantet, Petrarkat, Euripidėt, Ovidėt, Servantesėt, Molierėt, Shekspirėt Platonėt, Turgenjevėt, Dostojevskėt, Amicėt, Manėt, Gorkėt, Eliotėt, Uitmanėt, Gollsorthėt, Londonėt, Hemingujtė, Fransėt, …. e shumė e shumė tė tjerė e duke vijuar te rrafshi ynė kombėtar: Fishtat, Nolėt, Migjenėt, Kadaretė, Poradecėt dhe tė tjerė qė lindėn pas tyre dhe habitėn botėn, duke u bėrė tė pavdekshėm..
Libri hap sipare dijesh. Libri shpalos vlerat njerėzore, ai ka njė “tru” luajal tė jashtėzakonshėm, qė i lexohet dhe nėnkuptohet duke tė pėrsiatur nė hapėsira magjie. Jo pa qėllim mblidhemi kėtu nė kėtė shtėpi tė moshuarve pėr tė pėrhapur atė ēka mundėsohet nga leximi i librit, japim njė leksion tė ditur. Ne duam tė krijojmė njė traditė tė re qė edhe nė shtėpitė e moshuarve dhe nė ambjentet policore, edhe nė gjykata, edhe nė prokurori e nė ēdo mjedis e familje tė ketė biblioteka… Ne e konsiderojmė se njė shtėpi pa libra ėshtė njė shtėpi qė i mungon “truri”… Libri ėshtė njė krijesė, qė vjen nė jetė qė tė lexohet dhe tė ketė lexues tė shumtė. Ndaj t’i ngrėmė bibliotekat, t’i furnizojmė ato me libra tė rinj, tė krijojmė fonde pėr tė ndihmuar edhe krijuesit vėrtet tė talentuar tė sjellin veprat e tyre tė reja... Kjo duhet tė ndodhė, jo vetėm kėtu nė Gjirokastėr, por edhe nė sallat e leksioneve tė bibliotekave, jo vetėm nė tė gjithė Shqipėrinė, por dhe jashtė saj, ku vepron Lidhja, tė ketė takim me shkrimtarė, jo vetėm nė muajin e letėrsisė, por gjatė gjithė vitit...
Ju falenderoj qė ju keni krijuar bibliotekėn tuaj, tė cilėn ne sot kemi ardhur me njė fond dhuratė librash pėr ta pasuruar atė dhe nė vijueshmėri do tė shtojmė fondin e librave nė bibliotekėn tuaj. Po kėshtu mendoj qė tė falėnderoj tė gjithė tė moshuarit qė kontaktojnė dhe e kanė mik librin, sepse kėshtu kanė miq dhe ata, tė cilėt e shkruajnė librin...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:23 pm

Fjala hyrėse
“Synimi ynė: Gjallėri aktive e tė menduarit dhe lidhėsi me jetėn”
Drejtori i Shtėpisė sė Moshuarve Gjirokastėr zoti Arianit Muho
Tė nderuar pjesėmarrės, miq shkrimtarė, poetė dhe gazetarė.
Nė kėtė institucion janė zhvilluar veprimtari tė ndryshme, tė cilat i kanė shėrbyer mbajtjes gjallė tė shpresės sė njerėzve nė nevojė dhe kėtu jetohet normalisht e pa strese. Por veprimtaria e sotme ėshtė disi e veēantė, mbasi synon sensibilizimin e tė gjithė opinionit e medjave pėr tė kontribuar nė gjallėrimin e tė menduarit te kėta njerėz tė harruar. Ndaj unė sot, me kėtė rast, falėnderoj, nė radhė tė parė Bashkinė Gjirokastėr dhe Kryetarin e saj, z. Flamur Bime, i cili ka mundėsuar krijimin e kushteve pėr njė jetesė sa mė aktive, duke u mbėshtetur nė tė gjitha projektet tona, por, veēanėrisht, organizatorėt e kėsaj veprimtarie Dega e LNPSH “Pegasi“ Albania pėr Gjirokastrėn, e cila me nisiativėn e saj i dha jetė kėsaj veprimtarie, sa interesante pėr nga pėrmbajtja, aq domethėnėse nė llojin e vet. Nuk mjafton ndihma konkrete, qė ata po japin pėr pasurimin e Bibliotėkės sonė, por kujdesi, qė po tregohet edhe pėr kėta njerėz pėr t’i ingranuar nė jetėn normale nė nevojė. Duke u mbėshtetur nė nismėn e kėsaj Lidhje dhe duke sensibilizuar, me kėtė rast, tė gjithė shkrimtarėt dhe artistėt gjirokastritė dhe mė gjerė, mė lejoni qė, nė emrin tim dhe tė Kryetarit tė Bashkisė, tė falėnderoj Degėn e LNPSHA “PEGASI” GJirokastėr pėr kėtė nismė bujare dhe tė bukur! Duke ju siguruar se nisma tė tilla ne do tė ndėrmarrim edhe nė tė ardhmen e do tė vijojmė pėrpjekjet qė kėto veprimtari t’i shtojmė akoma mė shumė. Ne kėrkojmė, jo vetėm mbėshtetje pėr tė zgjeruar e pasuruar bibliotekėn tonė modeste, por mė shumė vėmėndje nga njerėzit pėr ta bėrė mė tė bukur jetėn tonė.
Edhe njė herė, duke pėrfunduar, ju pėrshėndes pėr kėtė nismė kaq tė bukur dhe, nė emėr tė tė gjithė tė moshuarve, ju urojmė: “Suksese pėr zgjerimin dhe pasurimin e Lidhjes suaj!
Gėzuar festat e fundvitit!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:24 pm

Kumtim
“Tė moshuarit, pjesė vitale e shoqėrisė progresiste, protagonistė tė botės krijuese”
Nga Kristo Stoja, publicist, Kryetar i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, Dega Gjirokastėr
Tė nderuar pjesėmarrės! Jam i respepektuar sot qė ndodhem midis flokėthinjurve babaxhanė e gojėmjaltė. E kush nuk do tė ndihej i tillė midis kėtyre njerėzve me zemėr tė madhe?! Kush nuk do ta ndiente veten tė nderuar midis kėtyre gjyshėrve tė menēur, fjalėpaktė dhe me peshė nė biseda dhe kuvende?!
E, pra pėr ju, tė moshuarit e kėsaj strehe tė ngrohtė, ne do tė dėshironim qė, jeta juaj tė ketė “konak”, tė kalonte sa mė qetė, sa mė bukur, sa mė e gėzueshme. Nė fytyrat tuaja ne dallojmė “brazdat” e jetės. Poshtė kasketės suaj dhe jashtė saj “bora” ua ka zbardhur kaēurrelat. Ecni me hapa tė matur, tė ngadaltė. Ndonjeri prej jush mban gjithmonė me vete “mikun”, mbėshtetet tek ai, pra te “i treti”. E kam fjalėn pėr “bastunin”. Dilni prej kėsaj “shtėpie” tė qethur, tė rruar, tė veshur pastėr dhe bukur; dilni si bandilla. Ju, si e gjithė shoqėria shqiptare, merrni pjesė nė problemet e jetės, gėzoheni, shqetėsoheni dhe jepni opinionin tuaj. Dhe, nė dallim nga brezat e rinj, ju jeni mė nostalgjikė, nė kuptimin mė tė mirė tė kėsaj fjale, ju flisni me pathos pėr vitet, qė kaluam dhe dini tė ndani nga rregjimet e mėparshme bukėn nga egjėra.
Ky ėshtė me dy penelata portreti juaj. Por, i ndėrtuar, vetėm kaq, ai del i zbehtė, pa jetė, jo plotėsisht i vėrtetė. Krejt ndryshe nga aparenca, ju keni diēka “tė gjallė”, diēka shpėrthyese. Ajo ėshtė zemra juaj. Kjo zemėr e madhe, kjo zemėr e dlirė, kjo zemėr e ngrohtė iu bėn juve tė fortė, si stėrrall, si ēeliku, si shkėmbi! Kjo zemėr ju bėn tė dashur, tė bukur nė shpirt, tė respektuar nga tė gjithė.-
-O gjyshi! - mė thirri njė ditė nipi im trevjeēar. - Sa i mirė qė je!...Tė dua shumė! Dhe mė mbuloi me tė puthura. Ai qė larg akoma, pa lėshuar zė unė, ma lexoi zemrėn. Po ku, di tė thoni ju? Nė sytė. Ata reflektonin dashuri. Ata ishin tė ngrohtė, tė shndritshėm, xixėllues.
U bė Lufta Antifashiste Nacionalēlirimtare. U ringritėn shtėpitė, urat, objektet e shkatėrruara nga lufta. U luftua analfabetizmi dhe arsimi mori pėrparėsi. U vendos rendi. U forcua mbrojtja e Atdheut. U zhdukėn moēalet. U thanė kėneta. U intesifikua zhvillimi i bujqėsisė dhe blektorisė. U hapėn kanalet kulluese dhe vaditėse. U ndėrtuan hekurudha rrugė, porte, hidrocentrale, fabrika, uzina. U zhvillua kultura dhe shkenca. U pėrmirėsuan shėrbimet. Jeta mori tjetėr pamje, me tė mirat dhe tė metat e asaj kohe.
Tė gjitha kėto e kanė njė “vulė”. Dhe atė e dallojmė te shėnjat e kallove nė duart tuaja. Atė e gjejmė nė fotografitė tuaja, ku dukeni tė pathyeshėm para vėshtirėsive, pėr tė ēuar kulturėn nė fshat, pėr t’iu ardhur nė ndihmė mjekėsore njerėzve nė nevojė. Atė e gjejmė nė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:24 pm

plagėt, qė flasin pėr kacafytjet me diversantėt dhe agjentėt e huaj, qė synonin tė na nėpėrkėmbnin lirinė. Atė e gjejmė te fjala juaj e zgjuar pėr edukimin e brezave. Ka njerėz, tė cilėt tė moshuarit i quajnė anakronikė, demodé, tė cilėt pėrfaqėsojnė tė shkuarėn, prapambetjen dhe nuk arrijnė tė pėrqafojnė tė renė, progresisten. Dhe kėtu ata s’bėjnė dallim.
Tė tillė ishin dhe gjyshrit tanė, ballarėt tanė, qė ngulmuan pėr t’i arsimuar fėmijėt dhe niprit e tyre. Janė kėta, mosha e tretė qė, jo vetėm nuk janė bėrė pengesė, por pėrkundrazi kėmbėngulin qė nė shtėpi tė hyjė gazeta, libri, tė ndiqet televizioni, radioja dhe veēanėrisht nga moshat e reja. A ka analistė mė tė mirė se njerėzit e moshės sė tretė pėr tė gjitha problemet, qė shqetėsojnė sot shoqėrinė?! A ka demokratė mė tė mėdhenj nė shpirt, se kėta flokėbardhėt tanė?! Ata i mbajnė hapur dyert e progresit dhe, si sociologė tė mirė, me fjalė tė buta, pa eksese dhe gjithmonė pėr pajtim, ndikojnė nė vendosjen e paqes sociale. Po tė gjendesh pranė tyre, kupton nė biseda, nė diskutime, nė trajtime tė ndryshme, si ata pėrpiqen tė ndikojnė nė shoqėri pėr tė luftuar veset dhe plagėt e saj. Madje ata dhe brenda komunitetit tė tė moshuarve, s’lėnė rast pa “shkulur barėrat e kėqia”, qė ngandonjėherė hedhin rrėnjė nė “baēen e tyre”. Shpesh ata shoqėria i vė nė rolin e gjykatėsit. Vireni re sa bukur e me drejtpeshim e mbajnė peshoren! Janė tė tillė ata, qė edhe gjyqtarėt tanė, gjatė gjykimeve qė kryejnė, kanė nga tė marrin shembull!
Tė moshuarit janė minierė. Lum kush tė “gėrmojė nė galeritė e tyre”. Nėse kėrkon material me vlerė nga jeta e tyre nxito, sa i kemi, t’ua “mbledhim” pasurinė. Ata ta falin bujarisht. Nėsė e le pas dore dhe vonohesh, tjetri e merr me vete nė botėn tjetėr. Tė kuptohemi. Jeta e tillė ėshtė. S’jemi tė pėrjetshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:24 pm

Tė moshuarit janė xhevahir. Ata mbajnė brenda sendit tė ēmuar shumė vlera morale. Do tė ishte e kėshillueshme qė ato t’ua transmetojnė brezave me durim dhe pėrkushtim. Tė moshuarit janė margaritarė. Ata dhe vetė mbajnė ditar, mbajnė shėnime dhe pasurojnė arkivin e tyre. Madje, ata shruajnė dhe vetė. Por, jo tė gjithė e kanė kėtė mundėsi. Ka prej tyre, qė po u shteron kujtesa, qė u janė dobėsuar sytė, qė u dridhet dora gjatė tė shkruarit, qė nuk kanė durim pėr tė qėndruar gjatė mbi letra.
E, pra, pikėrisht pėr kėtė, ti, i dashur shkrimtar, ti, i dashur poet, ti i dashur publicist, mos qėndro larg kėsaj miniere tė pasur. Gėrmo, merr material me vlerė prej tyre dhe ndėrto vepra tė bukura letrare. Nė kėtė mėnyrė t’i i bėn shėrbim shoqėrisė, sė cilės i shėrben vepra e shkruar, i bėn nder njeriut nga vole produktin dhe nė fund ndien edhe pėr vete sadisfaksion. Kjo ėshtė detyrė e Lidhjes sonė, tė cilėn kemi filluar ta bėjmė dhe duhet ta bėjmė mė mirė nė tė ardhmen. Kjo pjesė vitale e Shoqėrisė progresiste duhet tė pėrfshihet nė krijimtarinė letrare si protagonistė, si njė lokomotivė nė vagonat e jetės me mesazhet me vlerė pėr tė ardhmen. Dhe ne kemi mjaft poetė dhe shkrimtarė tė tillė, qė kanė pasqyruar kėtė jetė aktive dhe impulsive.
Kjo, qė thamė mė lart ėshtė detyrė e letėrsisė, e krijuesve. Por, njė detyrė shumė mė tė madhe pėr kėtė brez ka shteti. Tė mendojmė pėr njė ēast qė edhe ne, si kjo moshė, do tė na bien fuqitė. Mekanizmat e aparatit tonė tė madh, makinės organizėm, nga vjetėrsia do tė fillojnė, t’i kėrcasin ingranazhet, do tė nisin defektet, makina do tė ngecė, do t’i “dhėmbin kyēet”; shteti duhet t’i kthejė sytė mė mirė nga kjo kategori. Mos niset se ata s’ankohen, janė tė urtė e nuk bėhen tė besdishėm. Kjo moshė ka nevojė pėr pėrkujdesje, pėr ngrohtėsi dhe, pse jo dhe pėr t’i plotėsuar disa nevoja modeste.
Lidhja NDĖRKOMBĖTARE E POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVĖ “PEGASI” ALBANIA dhe Lidhja e Krijuesve “PEGASI”, jo pa qėllim organizon kėtė veprimtari tė pėrbashkėt me ju, pėr t’iu qėndruar pranė, pėr t’iu respektuar dhe pėr t’iu dhėnė diēka nga krijimtaria e saj. Ndėrkohė, ajo ėshtė e sigurt se do tė marrė prej jush falenderime dhe shumė dashuri.
Respektet e mia, flokėbardhė tė nderuar, nė emėr tė 52 krijuesve dhe artistėve tė Degės sė Gjirokastrės dhe nė emėr tė tė gjithė pegaistėve.

Ju falėnderoj pėr vėmendjen tuaj!
Gjirokastėr, 14.12.2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:30 pm


Gjirokaster me, 14.12.2010

Pėrshėndetja e Punonjėses Sociale tė SHMGJ, zonjės Eresilda Bajrami, me rastin e Programit tė veprimtarisė se pėrbashkėt letrare:
“Krijuesit, njerėzit e shpirtit tė trazuar dhe obligimi ndaj tė moshuarve”
Organizuar nga Drejtoria e Sh M Gj dhe LNPSHA “PEGASI” Albania, Gjirokaster
Si fillim dua tė falėnderoj tė gjithė banorėt e Shtėpisė sė Moshuarve pėr pjesėmarrjen e tyre, pėr faktin qė tregohen gjithmonė tė gatshėm tė jenė te pranishėm nė aktivitet qė zhvillon institucioni dhe qė zhvillohen nga Shoqeria Civile apo vendoret, shkollat e tė tjera tė ngjashme nė institucionin tonė.
Dua tė falėnderoj gjithe stafin e kėsaj Shtėpie tė Moshuarish pėr punėn dhe ndihmėn e tyre nė ēdo rast.
Pa diskutim, falėnderoj pėrfaqėsuesit e Lidhjes Ndėrkombėtare tė Shkrimtarėve, Poetėve dhe Artistėve, Dega Gjirokastėr pėr bėrjen tė mundur tė kėtij aktiviteti me nė qendėr librin. Fakti qė kjo veprimtari u zhvillua nė shtėpinė tonė tregon pėr vlerėsimin dhe vėmendjen qė shoqėria civile ka pėr kėtė grupmoshė.
Siē e dini nė institucionin tonė funksionon, prej disa muajsh, njė bibliotekė. Kjo u realizua, jo vetėm nga dėshira e mirė e drejtuesit tė institucionit, por edhe sipas njė vendimi tė nxjerrė nga Ministria e Punės, si njė domosdoshmėri, pėr mė tepėr larmishmėri nė veprimtarine e pėrditshme tė banoreve tė shtėpisė, por jo vetėm, edhe tė personelit. Biblioteka ka njė fond modest librash, rreth 150 libra. Si rezultat i promovimit tė saj nė mediat lokale u bėnė edhe disa donacione.
Donacioni i radhės do tė jetė nga Lidhja e Shkrimtareve Poetėve dhe Artistėve “PEGASI”, dega Gjirokastėr. Ne bibliotekėn tonė gjenden romane, libra historike, poezi, biografi, libra mjekėsorė si edhe libra humoristikė, tė cilėt janė mjaft tė preferuar nga banorėt e shtepisė.
Vetė ne, si institucion kemi zhvilluar aktivitete pėr tė motivuar banorin mė tė interesuar nė leximin e librave.
Ky ėshtė aktiviteti i dytė me nė qendėr librin, si ushqim i mendjes dhe shpirtit.
Ky aktivitet zhvillohet nė kuadėr tė festave tė fundvitit. Do tė jenė tė tjera veprimtari qė do ta pasojnė deri mė 31.12.2010.
Nėse gjatė kėsaj kohe ju ka lindur ndonjė pyetje pėr tė pranishmit apo keni diēka pėr tė
ndarė me ne, jeni tė mirėpritur.
Faleminderit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:30 pm

Reportazh

Reportazh

Gjithė urimet tona kėtyre shkrimtarėve dhe poetėve tė mrekullueshėm, tė cilėt ditėn tė hyjnė nė shpirtrat tanė tė vuajtur …
Nga Kristaq F. Shabani

Dhjetori po shkon drejt pėrthyerjes sė tij. Ėshtė ditė e martė 14 dhjetor 2010. Qyteti i Gjirokastrės, ky qytet monumental, dinamik dhe i arkitekturuar ndryshe nga tė tjerėt, i quajtur Qytet i ēudimtė ėshtė pėrfshirė nga njė ngricė dhe nga njė tė ftohtė, qė shoqėron dimrin qė ka trokitur. Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania dhe Lidhja e Krijuesve “Pegasi” kanė vijuar gjatė kėsaj priudhe njė veprimtari tė gjithanshme kulturore, letrare me njė peshė plot dinamikė, ideshmėri dhe mendim krejtėsisht tė re. Ideatorėt e kėsaj Lidhjeje moderatore vetėm nė periudhėn katėrmujore shtator – dhjetor 2010 sollėn “fryrjen e njė ere tė mirė” kthesimi nė ndikimin e mentaliteteve tė reja. Energji, ide, nisma tė guxuara tė krijuesve, Shoqėrisė Civile reale. Njerėzit e botės shkrimore e dinė mė mirė se kushdo, se ēfarė duhet tė bėhet pėr tė ecur denjėsisht nė Evropė, pasi ata kanė kaq vjet qė kontaktojnė me Botėsn, qė shkėmbejnė vlerat dhe qė konkurrojnė. Imagjinata dhe fantazia e tyre ėshtė diellore, ndriēuese dhe inspiruese dhe impulsuese...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:31 pm

Veprimtari masive tė organizuara me objekte tė pėrcaktuara: ” Bota ėshtė e guximtarėve”, “Rrugėtim Profili Pegasi Internacional” nė Pėrmet, Gjirokastėr, Tepelenė, duke fokusuar poetė shkrimtarė dhe kosovarė niveli; organizimi i takimeve befasues “Krijuesi, Artisti dhe Policia e shtetit” , “Pegasi dhe Folklori”, “ Krijuesi dhe nxėnėsi, studenti”, “Krijuesi dhe Veteranėt”, veprimari me nerv ” Libri, nė ēdo kohė, ka parėsinė e tij, sepse ėshtė pėrfaqėsuesi i shpirtėrores dhe i fisnikėrisė njerėzore”, prezantimi “Rrugėtim Profil Pegasi Internacional” nė Gjirokastėr me tri poete tė mirėnjohura kosovare: Miradije Ramiqi, Hasije Selishta dhe Albina Idrizi, “Dalja nė dritė e gazetės letrare, kulturore dhe historike “Gėte”, organ i Shoqatės sė Miqėsisė Shqipėri- Gjermani, Dega Gjirokastėr, botuar me staf tė LNPSHA “PEGASI” e tjera, startuan deri nė datėn 14.12.2010, ku Lidhja, Dega Gjirokastėr, nėn drejtimit e vetė Presidentit tė LNPSHA “PEGASI” do tė organizohente veprimtarinė e pėrbashkėt letrare me program dhe ide tė qartė, bashkė me Drejtorin e Shtėpisė sė Moshuarve Gjirokastėr.... “Krijuesit, njerėzit e shpirtit tė trazuar dhe obligimi ndaj tė moshuarve’”. Ishin marrė tė gjitha masat organizative. Drejtori i Shtėpisė sė Moshuarve Gjirokastėr, zoti Arianit Muho, me njė energjizėm tė pashoq, vė nė lėvizje gjithė levat e tij pėr suksesimin e kėsaj veprimtarie tė ideaur me pikantizėm... Personeli i shėrbimit tė Shtėpisė dhe vetė tė moshuarit shumė entuziastė. Shefia e Financės, Klodiana Qirushi, dhe Punonjėsja sociale, Eriselda Bajrami, punojnė me pėrkushtim tė madh pėr zbatimin rigoroz tė programit tė pasur. Emocione tė papėrshkueshme shihen nė sytė dhe fizionominė tipike shprehėse tė Kryetarit tė sapozgjedhur tė Degės sė Gjirokastrės, publicistit energjik, Kristo Stoja, i cili teorizon, por edhe vepron me realizėm nė praktikė.
Ora 10.30 poetėt, shkrimtarėt, publicistėt, gazetarėt dhe krijuesit e caktuar nga rrethet Gjirokastėr, Tepelenė, Delvinė, Sarandė dhe Pėrmet mbėrrijnė nė Shtėpinė e tė Moshuarve, pėr tė marrė pjesė nė kėtė veprimtari, sigurisht me njė pėrgatitje paraprake. Tė moshuarit i presin me dashuri tė pazakontė. Njė fillim festiv, i bukur i veprimtarisė. Ėshtė bėrė njė pėrzgjedhje selektive nga krijuesit prezentė, krijues pėr nga mosha tė aftė pėr tė t’u futur nė botėn shpirtėrore tė moshuarve. Secili ka pėrgatitur diēka pėr tė thėnė, diēka pėr tė interpretuar nga krijimtaria e tij (e saj)…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:31 pm

Salla e zbukuruar nė mėnyrė festive... Banderola e Pegasit nė qendėr, flamujt: kombėtar dhe i Lidhjes, lule, qerasje, njė kokteil i pasur... Personeli i shėrbimit tė Shtėpisė i gjithi i ingranuar dhe nė lėvizje: Elida Ēar/ani, Kryekuzhinierja, Mira Isaraj kryeinfermuietja, Tatjana Bakiri magazinierja e Shtėpisw, Tare Kotoni, infermier, Dhurata Zholi, Mergjyze Hoxha, Alketa Boni infermiere dhe Lubjana Xhemali, sekretare- arshiviste ...
Krijuesit, pasi takohen me tė moshuarit, i drejtohen zyrės sė Drejtorit, i cili, me kėtė rast, organizon njė pritje dhe informon krijuesit pėr jetėn aktive nė kėtė shtėpi, nė tė cilėn ka njė pastėrti shembullore, ambiente tė zbukuruara dhe rregull. Kjo shtėpi i ngjan njė reparti me disiplinė tė lartė shkencore. Ilustrime, stenda, fotografi, pajisje, lule...
Poetėt shfaqin interesat e tyre dhe bėjnė pyetje nė adresė tė drejtuesit kryesor dhe shprehin entuziazmin e tyre pėr kėtė shtėpi. Pas kėsaj fillon njė vizitė nė mjedise dhe kontaktime.
Ora 11.00 fillon veprimtaria, sipas programit... Buzėqeshje, duartrokitje. Fjalėn e merr Drejtori i Institucionit e pas tij vijojnė referenca e pėrgatitur nga Presidenti i Lidhjes dhe dy kumte tė pėrgatitura me objektiv tė paracaktuar. Nė dy tavolina ndodhen librat e rreth 130 poetėve, shkrimtarėve dhe publicistėve nga gjithė Shqipėria, por edhe nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi e tjerė... Disa nga Krijuesit e kėtyre librave nuk janė nė jetė: Frosina Dhima (poete ) lunxhote, Mitat Kondi, poet, hulumtues dhe historian, Adem Gjika monograf, Ali Rustemi.... e tjerė. Por edhe librat e Panajota Zallonit, Jota Fotiadhut, Iro Aleksandhrakit, Vasiliki Kalahanit, Thoma Papas, Ahmet Capės, Hasije Selishtės, Miradie Ramiqit, Reshat Sahitajt, Prend Buzhalės, Lediana Pajės, Nadia Cella – Popp (Rumani), Slavica Pejovic (Serbi), Kuldep K. Srivastava (Indi), Domenico Defelice e Loreta Bonuci (Itali) e tjerė.... Njė grupim librash tė poetėve kosovare dhe krijuesve tropojanė: Almona Bajrami, Gjon Neēaj, Lulzim Logu...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN EmptySun Dec 26, 2010 11:31 pm

Tė gjithė krijuesit prezentė kanė dhurimin e tyre pėr kėtė ngjarje tė madhe....
Pas pėrfundimit tė kumteve nisin interpretimet nga dy recitueset Anxhela Qirushi dhe Maria Sulkja… Pastaj e marrin fjalėn poetėt. Jorgo S. Telo, i cili rrėfen njė skicim shumė emocionante pėr marrėdhėnien nėnė – djalė. Rrėfim ky, qė pėrlotoi sallėn. Mandej ai recitoi njė poezi enkas pėr tė Moshuarit, e cila, pa dyshin, ngjalli emocione tė mėdha dhe u duartrokit gjallė… Krijuesja me gjysmėshikim (invalide) Hurma Ēallėku me origjinė nga Korēa, dhuroi librin e saj “Me sytė e diellit kundroj” dhe pėrshėndeti auditorin me vjershėn e saj “Nėnė”, tė moshuarėn Rita, e cila ka humbur shikimin, e cila, pas pėrfundesės sė recitimit tė poezisė nga Hurmaja tha, e ngritur nė kėmbė: “Unė e kam lexuar librin e Hurmasė…”. Kjo thėnie e Ritės u duartrokit gjatė… Krijuesja Lefteri Sema, ish mėsuese, nga Fieri, solli pasazhe tė bukura nga dy librat e saj tė botuara “Mirėmėngjes i rilindur” dhe “Perėndia e Psherėtimave” duke interpretuar njė poezi me titull interesant “Porosia e nėnės”, duke dhėnė njė ide tepėr interesante tė saj…. Poetja Elefteria Kallojeri, me origjinė nga Saranda, interpretoi poezi pėr babanė nga libri i saj “Edhe kur t’i i ke harruar fjalėt”, Publicisti Kristo Stoja interpretoi njė skicim tė shkurtėr me protagonist tė moshuarit nga libri i tij “Brenda vetes”…. Njė vijim interesant pastaj me recitime me poezi nga poetėt dhe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN    GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA SHTEPIA E TE MOSHUARVE SHPRESA PER JETEN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: