Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Libri me i bukur qe keni lexuar

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutoriMesazh
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
avatar

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Thu Dec 27, 2007 2:26 pm

Romani qė sapo e kam lexuar mė pėlqeu dhe ėshtė nga akademik Rexhep Qosja....Njė dashuri dhe shtatė faje. Eshtė roman modern enciklopedik, ka njė strukturė tė ndėrlikuar artistike e estetike.
Temė e romanit ėshtė drama intelektuale nė rrethin totalitar, me lajmotivin e disidencės intelektuale.
Periudha kohore dhe hapėsinore nė kėtė roman ėshtė njė vit nė Vajzan. Viti historik 1981 i cili paraqitet si kohė objektive e zgjimit tė vetėdijes kombėtare dhe kohė subjektive e kameleonėve me vetėdije tė fjetur.
Rrėfimi I romanit , Njė dashuri dhe shtatė faje, nis me rrėfimin si nė legjendė, tė pėrjetuar nė imagjinatėn fėmijėrore, pėr arketipin Kurhan Kumani, njė mister me vizione apokaliptike pėr luftėrat, sėmundjet, vėrshimet, tėrmetet, urinė dhe etjen. Mirėpo edhe vdekja e tij mbetet mister............ duke lexuar kėtė roman mund tė kuptoni se dashuria ėshtė intime edhe pėr lirinė, ndėrsa shtatė fajet janė mėkate e krime pėr pushtuesin..........
Pėrmbyllja e romanit ėshtė me njė poezi testament tė Anonimit tė shekullit XVIII, i cili ėshtė mesazh i veprės........... ja vargjet........
Qė tu sjellė dritė atyre qė duan tė shohin
E tė pendohen atyre qė duan tė falen...............
Leximi ėshtė ushqimi mė i shėndetėshėm i trurit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Dec 29, 2007 9:24 pm

Te mjeret- Victor Hygo, e per liber komik Don Kishoti- Servantes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Wed Jan 02, 2008 4:49 pm

Lulet e se keqes ,Sharl Bodler.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Tetovari
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 109
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Wed Jan 02, 2008 8:39 pm

Kam lexuar nje Roman me ka pelqyer shume nga autori Robin Norwood
Letrat te grave qe dashurojne teper .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Tetovari
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 109
Registration date : 17/12/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Wed Jan 02, 2008 8:40 pm

Tetovari shkruajti:
Kam lexuar nje Roman me ka pelqyer shume nga autori Robin Norwood
Letrat tė grave qe dashurojne tepėr .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Thu Jan 03, 2008 3:35 pm

Ultimatumi - i Petro Markos. Roman Epope. Roman kolosal.

Ia vlen te lexohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
bessa
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Numri i postimeve : 188
Registration date : 26/12/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Wed Jan 16, 2008 7:14 pm

''SIKUR TE ISHA DJAL,PLAKU DHE DETI ''
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Wed Jan 16, 2008 9:10 pm

Libri"Kanuni poetik" i Rrustem Gecit,ėshtė libėr i mirė dhe me njė
tirazh shumė tė madh,ka 635 faqe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
avatar

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 32
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Tue Jan 22, 2008 1:59 pm

Librin e fundit qe jam duke lexuar eshte "Mos u trishto" nga Aid El Karni ,libri me i mire qe kam pasur ne dore ndonjehere...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Tue Jan 22, 2008 2:21 pm

Eshte nje liber shuuume i mire libri i Kolė Jakova "Fshati midis ujrave" me personazhin shume simpatik dhe komik "Preng Sherri-in".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Tue Jan 22, 2008 2:49 pm

Kambanė e pėlcitur Dhembja-Pal Sokoli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Tue Jan 22, 2008 3:54 pm

Libri me i bukur ka qen "E kuqja dhe e Zeza",mirepo per ate kohe ( para me shum se 5 vitesh), kurse per momentin me i bukuri me duket " Mos dashuro kurre nje te huaj". Per mos te harruar edhe librin " Krijimi i Universit".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Tue Jan 22, 2008 4:16 pm

Ha ha ha Premtimi jam duke e lexuar per momentin kete liber edhe mua me pelqen ''munde te mos jete ki liber por po ta them se kushe e ka perkthyer nga Remzi Xheneti''.

Po,qe eshte ky liber eshte i bukur shume.
ē'do liber mendoj se eshte i bukur,prandaj ju keshilloi te lexoni sa me shume leximi eshte ushqimi i Trurit.

...by Beton
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Tue Jan 22, 2008 4:30 pm

Beton, une e kam lexuar ne gjuhen angleze ahahah. Jo edhe une e kam lexuar ne perkthim shqipe, eshte taman ai qe po mendoni ju, vetem se nje dite kam deshire ta lexoje ne gjuhen angleze ( nese arrij ta mesoj mire gjuhen) ne menyre qe ta kuptoje me mire.
Mire e ke then Beton, qdo liber eshte i bukur, por disa na len nje pershtypje ndryshe nga te tjeret, per arsye...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ani
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Fri Feb 08, 2008 5:30 pm

Ka shume libra te mira qe kam lexuar, nga librat filozofike, fetare dhe ata te dashurise. Nuk do vecoja ndokend, por me ka lene pershtypje shume te mira librat e Tolstoit, Balzakut dhe kuptohet vepra Hamleti e Shekspirit?

Ka ndokush ne forum te ma shpjegoje monologun e Hamletit "Te rrosh, apo te mos rrosh" c'fare kuptimi ka pasur?

Nje varg tjeter ne Shekspiri me ka pelqyer ky "Oj bot o c'thur o dreq, qe paskam lindur te te ndreq". Besoj se ky varg eshte me i kuptueshem!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 24
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Fri Feb 22, 2008 9:06 pm

Euridika eshte vertet shuum liber i mire e shuum komik. Ia vlen te lexohet

Te pershendes
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
tom sojer
V.I.P
V.I.P
avatar

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sun Feb 24, 2008 11:35 am

Nese je romantik, lexo poezite e Eseninit;
Nese je modern, lexo poezite e Oscar Wilde;
Nese do te lexosh nje gje te bukur qe te mbetet ne mendje, lexo Portreti i Dorian Greit (i Oscar Wilde);
Nese te pelqen trishtimi, lexo Cehovin;
Nese te pelqen aksioni, lexo librat e Robert Ludlum;
Filozofine e jetes dhe dashurise lexoje tek Shekspiri;
Nese je shqiptar, mos ler pa lexuar cdo liber te shkruar nga autore shqiptar, sidomos autoret e medhenj mbareshqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
avatar

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Mon Feb 25, 2008 2:16 pm

Te them te drejten sa here qe lexoje them me vete po eshte e perkryer, por ne te vertete tek secila veper gjeje mbresa te vecanta qe me nxisin te lexoje edhe atehere kur mendoje qe skam kohe, te gjeje me te bukuren mes te bukures...
Arti i te shkruarit nuk ka fund... Romanet mbreselenese sigurisht jo te fundit jane:

"Njė dashuri e vrarė", roman i shkruar nga Pierre-Pandeli Simsia.


"Nje hero i kohes sone", roman i shkruar nga Michail Lermontov
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albea
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Mon Feb 25, 2008 5:53 pm

Libri qe lexova heren e fundit ishte nga Franz Kafka"procesi" ku tregohet njeriu ne xhungell te univerzit, ku regullat jane plotsisht te kundershtuara me cfardo logjike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Mon Feb 25, 2008 5:59 pm

Libin qe jam duke e lexuar per momentin eshte

30 vjet

pran Shokut Enver
Kujtime

Ramiz Alia

Autori
Sulo Gradeci
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Mar 08, 2008 12:18 am

"Mic Sokoli","Oso Kuka" nga Sulejman Krasniqi,dy romane historike te paperseritshme dhe "Fshati midis Ujrav" pastaj te tjere qe me kan lene mbresa jane:Kreshniket,Komisari Memo,Ultimatumi,Lahuta e Malsise,Njeriu me Top,Dosja H,Te jetosh kohen,Shqipja e kreshtav tona,Liri a Vdekje,Beteja e nendheshme,(Kosova eshte Shqiperi,Rreziku Anglo-Amerikan per Shqiperine nga Enver Hoxha),Lidhja Shqiptare e Prizrenit(Kristo Frasheri),Marsejasit,Nje Amerikan ne oborrin e mbretit Artur, e shum e shume te tjere.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Mon Mar 10, 2008 10:10 pm

LULJA E KRIPES nga Jakov Xoxa eshte roman i pavdekshem i letersise shqiptare. Ne mua ky roman ka zene vend si kryemargaritar. Ky roman i cili eshte me i madhi ne gjuhen shqipe eshte romani qe pelqej me gjithe ashkun e shpirtit tim letrar. Roman fenomenal. Epik. Mos e leni pa e lexuar nje roman te tille!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Mon Mar 10, 2008 10:11 pm

'Komisari Memo' poashtu eshte nje roman qe me ka pushtuar afshin tim letrar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Zogisti_Legalist
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 69
Vendi : Mbreteria e Shqiptareve
Registration date : 09/03/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Tue Mar 11, 2008 11:12 pm

"Lahuta e Malsis" - At Gjergj Fishta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 760
Registration date : 06/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Wed Mar 12, 2008 12:23 am

"Belxhiku qė kėndon venēe"- Shevqet Musaraj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Libri me i bukur qe keni lexuar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 8Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: