Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Libri me i bukur qe keni lexuar

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutoriMesazh
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Fri Aug 01, 2008 6:40 pm

Mbete liber i pavdekshem "Njeriu qe qesh" - Victor Hugo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
rolling
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 25
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Fri Aug 01, 2008 6:42 pm

te propozoj ta lexosh "te mejret" mos u frikso nga ajo liber Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Fri Aug 01, 2008 6:44 pm

Pse mos u frikso? haha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
xhavo_
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Fri Aug 01, 2008 6:46 pm

Gramatikisht dhe praktikisht nė gjuhėn shqipe ėshtė gabim te thuhet "libri mė i bukur", sepse e mira dhe e bukura janė dy gjėra te ndryshme. "Libėr i bukur" i bie te jetė ai libėr me dizajn te bukur apo prodhim profesional, por termi "bukuri" nuk pėrfshinė pėrmbajtjen e librit, d.m.th mirėsinė.

Libri me i mirė qe kam lexuar koheve te fundit ėshtė "Islami mes lindjes dhe perėndimit"!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Fri Aug 01, 2008 6:48 pm

E kam lexu njer here te Mjeret por pergut Rolling edhe nje here do ta lexoj pasi ta kryj "Krimi e Denimi" - Dostojevski
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Fri Aug 01, 2008 6:50 pm

E_Bukura shkruajti:
"Lufta dhe Paqja"- Leon Tolstej.

edhe mu kjo veper me ka lene pershtypje shum te mire

po ashtu edhe Burgu i Ahmet Qeriqi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
spirito
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 429
Vendi : graveyard
Registration date : 02/07/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Mon Sep 08, 2008 1:03 am

Smund te vecoj vetem nje por ai qe tani me vjen ne mendje eshte
''Maria Antuaneta''-Stefan Cvajg
''Dehje nga Metamorfoza''- i njejti autor
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Mon Sep 08, 2008 1:04 am

Dekameroni-Gjovani Bokacio
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
stabili
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 459
Age : 60
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Mon Sep 08, 2008 8:40 am

"Pavijoni i kancerozeve " - Solzhenicin !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Wed Sep 10, 2008 2:42 am

Teoria e relativitetit

Albert Ajnshtajn !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Sep 20, 2008 2:37 pm

"Pėsėri nė kėmbė "..liber shumė i mirė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Sep 20, 2008 2:43 pm

Perseri ne kemb tregon vullnetin e njeriut per te vazhduar jeten, liber i mire shume optimist


"Mic Sokoli"-Sylejman Krasniqi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Sep 20, 2008 3:12 pm

Ago Muji shkruajti:
Perseri ne kemb tregon vullnetin e njeriut per te vazhduar jeten, liber i mire shume optimist


"Mic Sokoli"-Sylejman Krasniqi
duhet tė jet liber i mirė ky

Jam kah e lexoj librin e Skėnder Drinit "Tanush Martini" ..liber shume ,shume i mire..
Flet per periudhen e viteve 1913-1922 ,kohen kur u copėtuan trojet shqiptare, qėndresen e perzonazhit,malėsorit Tanush Martini ,ndaj i trigave te kohes ,ndikimet negative tė klerikėve fetar tė asaj kohe-tė nxitur nga pushtuesit dhe "fqinjėt" nė dėmė tė qėshtjes shqiptare dhe tė popullit shqiptar nė pėrgjithėsi ,keqinterpetimet e Kanunit te Lekes ne dėm te shqiptarėve ..etj etj ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
beti
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Female
Numri i postimeve : 103
Age : 36
Vendi : maqedonij
Registration date : 10/09/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Sep 20, 2008 3:15 pm

libri i jetes sime qe jam duke e lexuar dhe shijuar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Sep 20, 2008 10:10 pm

Euridika shkruajti:
Ago Muji shkruajti:
Perseri ne kemb tregon vullnetin e njeriut per te vazhduar jeten, liber i mire shume optimist


"Mic Sokoli"-Sylejman Krasniqi
duhet tė jet liber i mirė ky

Jam kah e lexoj librin e Skėnder Drinit "Tanush Martini" ..liber shume ,shume i mire..
Flet per periudhen e viteve 1913-1922 ,kohen kur u copėtuan trojet shqiptare, qėndresen e perzonazhit,malėsorit Tanush Martini ,ndaj i trigave te kohes ,ndikimet negative tė klerikėve fetar tė asaj kohe-tė nxitur nga pushtuesit dhe "fqinjėt" nė dėmė tė qėshtjes shqiptare dhe tė popullit shqiptar nė pėrgjithėsi ,keqinterpetimet e Kanunit te Lekes ne dėm te shqiptarėve ..etj etj ...

Skender Drini ka vepra qe ja vlen te lexohen, karakteristike e romaneve te tij eshte se ka debate shume te forta, ateher kur mendon se njeri personazh e ka nxene shah mat tjetrin dhe ska me nga leviz, personazhi tjeter pergjigjet me aq thjeshtesi saqe te le pa mend. shume zgjedhje e mire, ka dhe nje roman shume te mire per skenderbeun "Shqipja e kreshtave tona"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Sep 20, 2008 10:26 pm

Titistet-Enver Hoxha
Kur hedhem themelet e Shqiperise se re-E. Hoxha
Rreziku anglo-amerikan per Shqiptaret-E. Hoxha
Kosova eshte Shqiperi-E. Hoxha
Me miqte e mi pioneret-Enver Hoxha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Sep 20, 2008 10:30 pm

Shenime per lindjen e Mesme- ENVER HOXHA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Sep 20, 2008 10:31 pm

Per ushtrine popullore I,II- Enver Hoxha
Ne sherbim te ushtrise popullore-ENVER HOXHA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
avatar

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Sep 20, 2008 10:45 pm

Haxhi Murati-Leon Tolstoy
Nentori i nje kryeqyteti-Ismail Kadare
Qyteti i fundit-Ismail Kadar
Te jetosh Kohen-Nasi Lera
Ceshtje te Metodes-Sartri
Gavroshi-V. Hygo
Mbi Luften Ushtrine dhe Mbrojtjen I,II-V.I. Lenin
Historia e Artit ushtarak te LANC te popullit Shqiptare-Akademia Ushtarake Skenderbej/Qendra per botime ushtarake
Keshtjella mbi barbane
Njeriu me top
Komisari Memo
Lumi i Vdekur(12000 shprehje shqip)
Mossadi

Mergata e qyqeve-Nasho Jorgaqi
Stina e Armeve-Petro Marko etj..etj...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
dibranja
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Thu Sep 25, 2008 12:31 am

NGA ISMAIL KADARE -KOHE BARBARE '' NGA SHQIPERIA NE KOSOVE'' dhe nga nje shkrimtar Kosovar qe jeton ne Zvicer Ramiz Shabani '' ZEMRA TE COPTUARA''
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Thu Sep 25, 2008 10:20 pm

'Arti i te jetuarit ' - Arthur Shopenhauer

'Gjahu i spiuneve' Gregory Faife
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Fri Sep 26, 2008 2:29 am

Dialogu ne shoqeri dhe dashuri.

Platoni.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Veneta
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv


Female
Numri i postimeve : 1008
Registration date : 02/06/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Dec 13, 2008 7:11 pm

Kryevepra e Alija Izetbegoviq dhe The way less traveled (Rruga neper te cilen rralle shkohet) - Scott Peck
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 25
Vendi : Nė "Komedinė Njerėzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Dec 13, 2008 7:15 pm

"Njeriu Qe Qesh" - Victor Hygo
"Zhvillimi i socializmit nga utopia ne shkence"- Fridrich Engels
"Krimi e Denimi 2pj"- Dostojevski
"Fshati midis Ujrave"- Kole Jakova
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
thellenza
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 384
Vendi : Gjermanise dikund :p
Registration date : 25/08/2008

MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   Sat Dec 13, 2008 7:52 pm

Warum Frauen nicht einparken- und Männer nicht zuhören können?

(Pse grate nuk din te parkohen, dhe burrat nuk din te ndegjojne?)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Libri me i bukur qe keni lexuar   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Libri me i bukur qe keni lexuar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 8Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: