Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 POEZI NGA VENKA CAPA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:26 pm

Sytė dajtorė
(Variant)

nga Venka Capa

Me sytėhedhur malit tė Dajtit,
kundroj dremitje tė qetuar…
Pudėrlehtė i mbuluar
embėlsi dehese tė hedh’…

Pemėt mantelbardhė
tejmiqesohen me zogjtė,
nėn tinguj cicėrimorė
ritmin melodiėmbėl
kėngėrojnė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:26 pm

Hapėsira qiellėsore tenduar
dritimin e saj tinėzisht,
Diell laguri prej rrezatimit
shtrirė nė imagjinatėn e ngrohtė
paqėsisht…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:27 pm

Oh, borėbardha shpirtin
lutem tė ma shkrijė;
trishtin e veluar syve tė mi,
nė besim ta kthejė
nė ardhmėrinė
time tė menduar…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:29 pmPershtypje per poezine e Venkes

Aishe Gashi shume e bukur !!
faleminderit per tag
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:30 pm

Shezair Koko VENKA,MIKJA JONE ,NJE FJALE E MENCUR THOTE:SHIKOINI NJEREZIT ,PO TI VERENI ME KUJDES ,NE SHPIRTIN E TYRE DO TE SHIKONI TE PAKTEN NJE NJOLLE TE ZEZE ,TEK CDO NJERI PA PERJASHTIM,PRANDAJ ,POEZIA JUAJ ESHTE SHUME E BUKUR ,ME NIVEL TE LARTE ARTISTIK ,AJO SHERBEN PER TE CDIRUAR JU NGA NDJESITE NEGATIVE ,ASHTU SI NJE TOGEZUES NE NJE INSTALIM ELEKTRIK,POR DIJE SE ERRESIRA KA DRITEN E SAJ TE CUDITSHME.....JU UROJ SUKSESE NE KETE KRIJIMTARI KAQ TE BUKUR DHE SIDOMOS TE NDJERE...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:30 pm

Agron Shele Wps
Vetem zeri poetik di te depertoje pertej hapesirave dhe kufijve qe percakton vete njeriu.Vetem grishja e promemories se idiluar di te kaperceje pertej reminishencave qe shpesh here trazojne rendom ndergjegjien tone , te shkrihet nje me ci...cerimen e zogut te Pranveres,dhe per me teper te begatoje paqesine bardhesi .Brenda vargjeve kuptimplote pertej veshtrimit dajtian , nuk ka qerthull ose rebos trishtimi ,por hapesira drite dhe jete qe autorja ka ditur ti ngreje gjer ne koloritet me te ndritshem te te dlirtit shpirt frymezimi!
Urime !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:30 pm

Koco Sterjo Do t'Ju lutesha te gjithe shkrimtareve dhe poeteve te Jugut,qe te gjithe arsenalin e fjaleve re reja te krijuara prej tyre ta destinojne ne Institutin e Gjuhesise, per te rritur vellimin e Fjalorit te Gjuhes se Sotme Shqipe !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:31 pm

Prend Buzhala
Nje peizazh impresionist modern, perjetimin e te cilit poetikisht e shqipton magjia lirike e poetes. Folesja lirike e kundron mahnitshem kete peizazh, duke krijuar fryme te paperseritshme perjetimi, me harmonine e fjalefeormimeve qe e shqi...ptojne me force mrekullibėrėse kete perjetim mbreselenes... Porse, ne strofen e fundit, folesja lirike rizgjohet nga perjetimi ekstatik i peizazhit, pasi i kthehet mendimit per ardhmerine...
Pergezime!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:31 pm

Anxhela Qirushi Vertettt e mrekullueshem dhe te le pa fjale...Forca e te shkruarit te kesaj shkrimtareje te mahnit...Faleminderit :):)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA EmptyMon Dec 20, 2010 5:32 pm

Deshira Haxhi Nje poezi teper emocionuese e autores...
i uroj suksese te pafund!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
POEZI NGA VENKA CAPA Empty
MesazhTitulli: Re: POEZI NGA VENKA CAPA    POEZI NGA VENKA CAPA Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI NGA VENKA CAPA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: