Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:54 pm

1.
The torture reaches the peak
The fingers of revenge hesitate,
The ticks of the hour fade away …


2.
The bud gives up
The curtain of an act is opened…
The freaky face spits on itself.

3.
The height is afraid of maximum,
The structure expels the stairs,
The dignitary looses the emblem.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:54 pm

4.
The equilibrium is misbalanced,
Feels dizzy,
The paralysis osseous arms.

5.
The saint prays at an altar,
Of a sudden the fog dashes insanely,
Forgets the dreams and the Altar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:55 pm

P… Dy sy si Globe tė vegjėl prodhues

mbi to thurrin
kėngėrimin laureshat…
Shpėrthen dinamikisht
lirizmi,
“kodrushka e maja majesh”
konturojnė ndjenjat…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:57 pm

U… Dy dy sytė
E ndritshėm lėshojnė vetėtima
“Mbrojtja” organizon
shėrbimin nėpėr bedena..
Korsojnė vargjet
nėpėr shina,
“Oh, ah, eh, oj, of…”
zjarrmojnė pasthirrmat
nėpėr “tela”…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:57 pm

KRISTAQ F. SHABANI
PROFETI I LIRUARShtėpia botuese “ Marin Barleti”, Tiranė , 2010KRISTAQ F. SHABANI
“ PROFETI I LIRUAR ”
skica dhe tregime


“ A mund tė zbrazet
me lugė DETI”
PYET PROFETI
Nė kompjuter: ALBANA HYSA
Shtėpia botuese “ THAMIRIS”
Fidhipidhu 6, Athinė 11526
Tel. 7758537 – 7486958, fax 7716761
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:57 pm

ATHENS, GREECE 1998
Ribotim
COPYRIGHT © KRISTAQ F. SHABANI, 1998
Adresa
Kristaq F. Shabani President I lidhjes sw Krijuesve “PEGASI” ALBANIA
Lagjja ’18 shtatori” pallati 87/4 Gjirokastwr Albania
Mobil ++3550693846682
Tel ++355084265867
E-mail: pegasi2003@yahoo.com, kristaq_f_shabani@yahoo.com, kesh_koord-trev-jugut@yahoo.com
Wsite: htpp://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:58 pm

QERPIKU I BUKUR I VĖZHGUAR
NGA BOTA E XHAMTĖ
Nė shtėpi po shkonte buzėvarur. Fytyrėn e tij tė ėngjėllt e kishte pushtuar njė sinoptikė e pakuptimtė. Dyzimi kishte qenė i huaj dhe asqė mund tė mendohej se do tė finalizohej nė njė farė partneriteti... Ē’kishte ngjarė nė disa pak intervale kohe?... NJĖ PĖRMBYSJE E MADHE!...
Koha, nė pamje dukej e qelqtė, por edhe nė njė kohė tė tillė bien rreshje tė shumta e lumenjtė kanė “prurje”. Me habitjen daravitej dhe gjasa ėngjėllore. S’kishte zgjatur shumė. Sa tė numėroje nga sekonda e parė tek e dhjeta...
E ndiente qė klima kishte ndryshuar; s’ishte mė e pranueshme koha e parė “e njohur” dhe e pėrfytyruar si njė vajzė fqinje, qė hera herės del nė dritare tė kornizuar dhe hedh qerpikėt e bukur edhe tronditės. Dhe zemra s’e ka tė lehtė tė kapėrcejė kėtė shans qė i jepet...Dhe mendja fluturon me jastėkun fluturues nė akrobacira fantazie: “Si ta bėj pronė qerpikun e bukur?… Njė qerpik dredhės tek matesh ta kapėsh e nxitimthi shfanitet e fanitet si xixillonjė dansi !”
E ndiente zbraztėsinė si njė femėr e virgjėr, qė e prishi “virgjėrinė” nė ditėn e madhe te “Shtrati i Artė” dhe ėndėrroi njė cicėrimė pas 9 muajsh tė tė krijuarit nė “akuarium”. Por, dėshira u zvenit si njė gjethe e zverdhur vjeshte dhe ra nė tokė!
E ndiente zbraztėsinė si njė syth, e cila, nė vend tė gjethes apo lules, nxjerr nga mundimi veēse pak lot dhe thotė faqe botės: “S’mund, jo, s’mund tė sjell nė jetė gjallesėn qė prisnit...Dua, por... kurrsesi, s’mundem!...”.
Ah, zverdhje !...
Ah, rrėnoje “demografike”, qė stėrmundon!. . .

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:58 pmΧΡΗΣΤΑΚΗΣ Φ. ΣΙΑΜΠΑΝΗΣ
«Ο ΠΑΛΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ»
Ποίημα
Εκδοτικός Οίκος ”ΘΑΜΙΡΑΣ», ΑΘΗΝΑ 1997
“Ξένια Κόλια”
Φιλιπίδου 6, Αθήνα 11526

Λογοτεχνικός συντάχτης: Ευθύμιος Χατζηιωάννου
Βιβλιοκρισία:
Εξώφυλλο: Μαϊλίντα Σιαμπάνη
Γραφικές τέχνες: Αθανασία Αρβανιτάκι
Αλμπάνα Χύση- Πρίφτη
ΙΣΒΝ 960-7839-04-2

Copyright ΧΡΗΣΤΑΚΗ ΣΙΑΜΠΑΝΗ , 1997
ISBN

Τηλ. 0692553056
Η εκτύπωση του βιβλίου
έγινε στο τυπογραφείο «Marin Barleti”,2009

Εκδοτικός Οίκος
ΑΘΗΝΑ, 1997Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:58 pm

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Πάντοτε με έχει ανησυχήσει ο ΠΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ... Αναζητούσα να βρω τον παλμό αυτού του πόνου...
Έβλεπα τους ανθρώπους που πονούσαν για όλα, μάλιστα και τη σκέψη τους! Το πρόσωπό τους γέραζε παράκαιρα από τον πόνο, στο πρόσωπό τους οι ρυτίδες μεγάλωναν. Στα μάτια τους η πίκρα είχε στήσει τη φωλιά της. Η νευρικότητα τριγύριζε στους δρόμους. Το πείσμα για τον εαυτόν σου ζητούσε την παγίδα της Φυγής... Τα βάσανα προχωρούσαν τρομαχτικά... Στη θέληση και στις προσπάθειες κόβονταν τα χάλκινα φτερά... Η υπομονή σήκωνε καλύβες μοναξιάς σε κάπια γωνιά σταυροδρομίου... Η δυσαρέσκεια έδειχνε τα δόντια για φοβέρα, που στα κρυφά έγραφε στο «Ημερολόγιο της Ζωής».
Το κρύο καταχτούσε με παγωμένα μπράτσα τα νήπια, κι όλα τα μικρά. Το τρεμούλιασμα ήταν η επωδός του «Τραγουδιού του Κρύου»...
Η αγάπη σκεπασμένη με φερεντζέ... Το αίσθημα κατεβασμένο από τη σέλα του Αλόγου του γαμπρού... Το χαμόγελο ήταν μόνο στα μισά χείλη... Η κοροϊδία κι οι μούντζες πίσω απ’τον τοίχο... Η δουλοπρέπεια έμοιαζε με έναν κώνο με κουλουριασμένη ουρά...
Τα χαρτονομίσματα μετρώνταν κι αντηχούσαν σαν οι νότες της μελωδίας του Πόνου... Ποιος είναι ο ΠΑΛΜΟΣ, που χτυπά στο θώρακα του Πόνου, που στον άνθρωπο με τους χτύπους του έφερε και την Ελπίδα, αλλά ολόγυμνη, όπως την έχει γεννήσει η «μητέρα»...
Που είναι αυτός ο παλμός, που χτυπά και χτυπά συνεχώς στη ζωή του ανθρώπου;

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:59 pm

Ι. ΤΟ ΑΛΦΑΒΗΤΟ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ

(Άγα-λμα...
Προ – τομές...
Μνη – μείο...
Πλα-κάτ
Πα - νό...
Πορ-τρέτο...
στον Ψηλό τοίχο
με πέτρες ΠΟΝΟΥ!
Ναι, ναι , μόνον ο Πόνος:
Πρόσωπο – Π,
Μάτια που το πονούν,
Χείλη που τρέμουν,
Ραχητικά ανίκανα, χέρια.
Το στήθος πότε χορταίνει μ’ανάσα
και πότε όχι....
Σαν φυσαρμόνικα μόνο με δυο νότες:
“ΟΥΧ... και ΩΧ!...»
Να είναι τάχα, πόνος ο ΠΑΛΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ;
«Πριστίνα» Μπαγράμ Τσούρι, 1981


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptySun Dec 19, 2010 11:59 pm

Η ΠΕΤΡΙΝΗ Η ΜΑΓΙΚΗ Αρυρόκαστρο

Πόλη μου ασπρομάλλα,
την άγνοια την γκρεμίζει με γλυκάδα σιγά,
το πρόσωπό σου το γενναίο
σφραγισμένο με την σφραγίδα «Καλιά»
φωτεινή ακτινοβολία σκορπίζει...

Πόλη μου μαργαριτάρι,
με τα θαυμάσια σπίτια,
Πάνω σου: το λίθινο χαλί
τριγυρίζει η μαγία σαν σε παραμύθι...
Ανοίγει τα μάτια εκπληκτικά:
«Το πρώτο λουλούδι!»

Φιλοσοφική μου πόλη
με ματωμένες φλέβες,
Πέτρινο τριαντάφυλλο η Αργύρω,
αψηφά και την πυραμίδα του Χέοπα,
στις Εγκυκλοπαίδειες αρχίζει ν’ανθίζει...

Πόλη της ψυχής μου,
με το κεφάλι στηριγμένο στους θεούς,
Στο πέτρινο κεφάλι βάζω τον πόνο της ΦΥΓΗΣ
κι η πέτρα ανθίζει σε γάμους και γεννήσεις!...

Με κάρφωσες με πόνο με πέτρινα χέρια,
τα χέρια μοιάζουν με χέρια από «κρέας»
το χέρι δε ‘αφήνεις να φύγει απ’την πηγή,
την καρδιά μου δεν μ’αφήνεις να χτυπά δυνατά!...

Πόλη μου λαβύρινθος...
Ανοιχτές συμφωνίες,
φθογκόσημο της συμφωνίας,
- μόνο τ’Αστέρια!
Αργυρόκαστρο 1992


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:01 am

Peneli i llavės pikturon
Metafora konkurron me hiperbolėn…


Topaheshturit

Kaq topa tashmė kanė mbetur
nė heshtėsi tė plotė…
Kanė mbetur tė heshtur gojėzjarrtėt,
(marrėsjetėt e frikshėm)
shkaktarėt e humbjeve totale,
tė gjakosjeve njerėzore
tė sakatosjeve dhe zbatues tė teorive maltusiane…
Tashmė i pėrkėdhelin topėzjarrtėt e heshtur,
vendosur nė muze tradicionale
dialogojnė me sytė njerėzorė
heshtakeqėt dhe lozin rol muzeal…
duket sikur frazojnė njė frazė:
“Ne u pėrdorėm dashakeqėsisht
nga tėrbimi i okupimeve
tė njerėzve tė ēmendur…
bredharakė nė gojėn tonė tė zjarrtė
Gojėzjarrtėt tė heshtur tashmė,
numėrojnė vitet e plakjes sė tyre prej metali.
Njerėzit qė kapėrcyen
nė breza dhimbjet
tashmė i ledhatojnė pikėrisht nė grykėn e tyre
ku u lėshuan predhat e vdekjeve tė pamėshirshme…

Nė varreza kryeurdhėruesit e masakrave…
metaltopat jetojnė tė djeshmen e tyre tė hidhur
dhe pėrkėdheljen e sotme
pa kuptim tė tė rinjve
qė i shohin me njė sy tjetėr,
dhe dancojnė krahė tyre,
rrėmbejnė puthėrimet,
pa ditur qė jeta e stėrgjyshėrve
u pre nė mes
nga kėta gojėzjarrtė vdekės…
ndoshta dhe jo dėshmues
tė sė shkuarės sė hidhur tė Luftrave…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:02 am

4. Festival gamilesh, apo konkurrim gamilesh

Ē’habitėri kthyer pėrmbys!...
Gamilet dyluftojnė si spartane dredharake
nė festival Gamilesh...
Njė dyluftim nderimi apo mposhtjeje?..
Triumfi - porta e vetme e dafinėzimit...
Kush ėshtė humbėsi dhe kush fituesi?
...Mbas dyluftimit jargavadė nė arenė ,
vetėtijnė virtyte, ndoshta “ njerėzorė”...
ē’shpirt tė bardhė gamilet paskan
pėrgėzojnė njėra - tjetrėn,
sikur tė mos kishte ndodhur kurrė
pėrballim ndėrmjet tyre,
sikur nė kėtė arenė
tė mos kishte fitues e humbės,
sikur tė mos kishte baste dhe inkurajim fitimi,
buzėqeshje krenarimi dhe dhimbje…
ky dyluftim kėnaqėsie
i pronarėve tė tyre ėndėrronjės…
Ē’tokje “putrash“ dhe spėrkatim miqėsie!
Ē’duel gamilesh, ē’duel gamilesh
e rikthim nė jetė tė zakonshme…
pa zenka dhe kompozicion zilie...Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:02 am

Eol, tė falem

poezi

kristaq f. shabani


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:02 am
1. K. E HĖNĖ

SH
K
E Shiu ngjason me njė vajzė
T qė ka lidhje me Perėndinė,
tek qan fajtorėt e pėrmbytur…

Shiu – Vajzė
shtrėngohet dhe lind,
Shiu – Grua
shket si xhind…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:03 am

2.
Pelivani qėndron kokėprerė.
P (I pėlqen kokėprerja e tij)
Ė Mė shumė vėmendje tėrheq,
L se sa me kokė nė vend!
Q Simbolika shndėrrohet nė tellall!
E
S
ĖMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:03 am

3.

Rrathėt mistikė vėrtiten
L si rrathė eliptikė,
A Misteri i trukeve shket
J nė pėrdredhjen e lajthitur
TH me kokė dhije:
I Daullja ka kohė qė bie!
T
J
E

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:03 am

4. Pėrralla habitet me vetveten:
S Refleks i artė,
T Flakė e zjarrtė.
I
L Pėrralla ndez veten si qiri:
Stili ėshtė njeriu me komb!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:04 am

5. Nina, zemrėn femėrore
me ēelėsin e syrit tė hap,…
I Dhoma tė qenkėrka e boshuar:
SH Vazo mbetur pa lule
a me ish lule tharė!
L Mesnata mbetet e ve,
U tek e pėrqesh thika
L qė preu damarė!
E
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:04 am

Kristaq F. Shabani
Eol, I pray
poems

2. K. MONDAY

S Rain resembles a girl
L sent by God,
I To mourn the drown sinners…
P The rain – Girl
S Tightens and gives birth,
The rain – Woman
Slips as a jinn…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:04 am

2.
L The pompous person Stands with his head cut.
I (he likes his head-cut)
K Attracts more attention,
I than with the head on its place
N the symbolic is transformed into a bellman!
G

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:04 am

3.
C The mystic circles move round
R like ecliptic circles,
A the mystery of fetches slips
Z on the bonkers twist
E with the head of a goat:
the tambour is being heard for a long time now!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:05 am

4. The tale is amazed with
S Itself:
T Golden reflection,
Y Ardent flame.
L The tale lights itself like a candle:
E Style is the man with a nation!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:05 am

5.
E Nina, opens the feminine heart
X With the key of the eye,…
the room seems to be empty
F vase left without flowers
L Or with withered flowers!
O Midnight becomes a widow
W while being mocked by the knife
E which cut veins!
R
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 EmptyMon Dec 20, 2010 12:05 am

II. MONDAY

Who is the night’s guard?
The wounded “caress”
? Since autumn?
Is this caress capable
To fly
To the hot regions
Howsoever beautiful-weathered it be?..Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 4 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: