Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:14 am

Dashuria
A
Do tė lėvdoj dashurinė,
barabar me Perėndinė,
se dashuri e vėrtetė,
na mban tė gjallė nė jetė.
B
S’e kam parė Perėndinė,
shoh ngaherė dashurinė;
dashuria mbretėron,
se njeriu pa tė s'rron.
Cinė tė besoj taninė,
Perėndin' a dashurinė?
Perėndi nė kėtė jetė
ėshtė dashuria vetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:15 am

LIVADHI I NUSEVE

... PRAGNOVELĖ

Ideoi kopertinwn: Autori
Piktura : Vasiliki Kalahani
COPYRIGHT Kristaq F. Shabani, 2009

ISBN 99927-3-0
821.18-82


1. ĖNDRRAT

Njė mace larushe i ndėrpreu rrugėn nė daljen e agimtė MĖNGJESIT... Eh, ėndrra...! Mėngjesi sapo ishte ēuar nga krevati i artė. Kishte larė sytė e po krehte flokėt e bukur tėrė ondula... Po jepej pas tualetit tė tij. Kishte takimin e Madh nė Sallonin e tė Dashuruarve. Njė mace e bardhė me njollė tė zezė ndėrpreu klithimin. “Po kjo mace e bardhė me njė njollė tė madhe tė zezė ēne qė ndėrpret rrugėn?”... Dita kishte veshur fustan tė tejdukshėm sa i dukej i konturuar trupi i formuar. ERA ledhatare lozte me dashje dhe shpėrthente nė tė qeshura gazmore... “Eh, duhet tė kapėrcej Ylberin tė dashuroj Ditėn... Njė bashkėshorte e tillė duhet pėr flirte... Ku je shtatėngjyrėsh tė tė kapėrcej?” E dinte pėrmendėsh se vajzat janė tė bukura pas sė puthurės sė parė dhe pas sė krehurės... Po Dita?... Pas shiut dhe rishfaqjes sė Diellit tė qeshur? Era meditonte... U pa nė pasqyrė. Flokėt i kishte tė shpupurisura sa mė... Kishin kaluar belin nga gjatėsia ... “Inat tė kemi, moj Erė, pėr kėta flokė tė gjatė e vallėzues?! Inat ... inat... inat. Pėrsėritje nė kub?!...” Dita ngriti paksa vetullėn lart. Vetulla u harkua. Nuri mė i tejdukur i pushtoi fytyrėn e ėngjėllt... E dinte ERA se Dita veē Mėngjesit s’dashuronte kėrkėnd tjetėr. Kėtė ia kishte thėnė nė vesh HĖNA e pjekur. I kishte parė duke u puthur me zjarr njėri me tjetrin, duke shpėrthyer nė fjalorin erotik nė pėrbetimin e madh: “Sa tė jetė jeta!” Po Hėna s’ishte xhelozuar me Ditėn.
Ajo dashuronte njė nga yjet...Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:15 am

ΧΡΗΣΤΑΚΗ Φ. ΣΙΑΜΠΑΝΗ

«ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ, ΤΑΧΑ, ΟΙ ΘΕΟΙ;»
ποίημα

Το εξώφυλλο:
Μεταφραστής: Κώστας Γκατζώνης

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΕ
ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ
“ PEGASI” GJIROKASTĖR, ALBANIA 2009

ΧΡΗΣΤΑΚΗ Φ. ΣΙΑΜΠΑΝΗ
Τηλ. 003558465867 & 0692553056

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:15 am

Αυτό το ποιητικό μέρος, αφιερώνεται σ’όλους τους ανθρώπους, που σα συνέπεια των ανθρωπίνων δυστυχιών ή και από άλλους αναγκαστικούς παράγοντες έχουν χάσει μέρη του σώματός τους και έχουν επιβιώσει, ανακτώντας δυνάμεις και ενέργειες για δράση.
Ανεξάρτητα από αυτό το «σκληρό ακρωτηριασμένο προτσές» ΑΥΤΟΙ υπερίσχησαν των δυστυχιών και παίζουν ενεργό ρόλο... και στο φόνο του «ΜΟΙΡΑΙΟΥ- ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟΥ».
Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ
ΑΡΓΥΡΟΚΑΣΤΡΟ, ΑΛΒΑΝΙΑ
Απρίλης ,1999
*
ΤΡΕΙΣ ΑΣΤΡΑΠΕΣ ΚΟΨΑΝΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ

Η γιαγιά μου έχει πει πως όταν γεννήθηκες εσεί οι βροχές δεν είχαν πάψει, τρεις αστραπές έκοψαν στη μέση τον Ουρανό σαν ένα μαχαίρι με παράξενη κόψη... και το σώμα του ουρανού άφησε κάτι κραυγές με παρατεταμένους ήχους «ΟΧ..ΟΧ... ΟΧ!»
Ο Νέστορας είπε μια φράση γλυκιά: «Γεννήθηκε ο αδερφούλης μου!» Κι έτρεξε ο μικρούλης στο μαγικό καλντερίμι...
Πίσω του έτρεξε βιαστικά ο πατέρας μου, ο Περικλής, για να πιάσει την «πεταλούδα» του χειμώνα, που τρόμαξε τον Ουρανό και τις Αστραπές...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:16 am

Kristaq F. Shabani
“Korsi e kaltėr”
shėnime kritike
Ideoi kopertinėn: Autori

Copyright Kristaq F. Shabani, 2004

Ta ruajmė gjuhėn

Ah, kjo gjuha arbėrishte,
Ėshtė gjuhė trimėrishte…

Qė tė lartėsohej gjuha deri kėtu u deshėn pėrpjekje, humbje, pėrplasje, mani tė lulėzuara, dashakeqėsi, “ndrydhje” coptim gėrmash pėrdorim gijotinash, eliminime fizike, projekte antikultirimi; notim nė analfabetizėm qė prodhon bisqe e kėto degė e kurora paditurie …
Por, sidoqoftė, tashmė ėshtė arritur nė njė lartėsi tė paparė. Gjuhėtarėt tanė me emėr dhe gjuhėtarėt e huaj qė u bashkuan nė njė front tė pėrbashkėt pėr tė zbuluar te shqipja diamantet dhe qė dolėn nė definacione tė mėdha qė ne i pėrdoruam nė siparin e shfaqes sė kėtij organi:“Perėndia e Shqiptarėve Ė SHTĖ SHQIPJA”, apo ‘Shqipja si gjuhė gjeniale.” Shqipja ėshtė gjuhė e njė populli qė gjithmonė ka qenė i privuar nga liria, por qė nuk i ka pushuar kurrė pėrpjekjet pėr tė ruajtur konturet tokėsore dhe gjuhėn e tij tė bukur. Paēka nga pėrpjekjet makabre pėr tė ndaluar njė gjuhė, pėr tė prerė njė gjuhė kaq tė pasur, nuk u mundėsua kurrė njė gjė e tillė. Ēuditėrisht populli ynė paēka se nuk ju dha mundėsia tė shkruaj herėt me alfabetin e vet gjuhėn e bukur u profesionalizua kujtesa e tij,e cila u pėrcoll nga njė brez nė brezin tjetėr me njė aftėsi tė veēantė mrekullore.Pėrpjekjet e tij u konkretizuan nė dy shekujt qė kaluan ku gjuha jonė shkoi gjjithmonė drejt gradintit rritės si dhe njehėsimi tė saj pasurimi letrar.Brenda kėtyre shekujve sidomos u bė njė pėrparim i madh nė drejtim tė krijimit tė veprave letrare me tema madhore tė cilat padyshim janė fond i artė nė ‘Altarin e Krijimit Shqiptar’.Nė kėtė altar futen tė gjitha veprat e ‘prodhuara’ edhe nė vendet ku banojnė shqiptarėt. Lidhjet e krijuesve “PEGASI”
tashmė ,tė gjitha organizmat letrare janė hedhur nė njė veprimtari tė mirėfilltė pėr ta ruajtur dhe pasuruar gjuhėn.Ėshtė njė pėrpjekje e bukur dhe e mirė ku mjaft autorė dhe krijojnė dhe botojnė veprat etyre nė shqipen e bukur si nė: Kosovė,
letrare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:16 am

Potenca e Fjalės

Fjala ėshtė diamanti i tė folurės dhe tė tė shkruarit. “E para ėshtė fjala!” pėrkufizon Bibla. Ky pėrkufizim total ka treguar epėrsinė e vet qė nga krijimi i botės dhe qė kur filloi predominimi i fjalės ndaj sinjaleve. Nuk po zgjatemi me gjėra tė njohura si tė folurit e fjalės, intonacioni i saj, tė shkruarit, sepse kėto janė tė njohura. Do tė ndalemi te potenca (forca) e fjalės. Po kėshtu kėtė forcė do ta zbėrthejmė nė fushėn qė na intereson Letėrsinė.
Sot shfrytėzohet sė tepėrmi potenca e artit tė fjalės. Njė vepėr potente s’diskutohet, ka tėrėsi fjalės tė ndėrthurura, tė pleksura, tė ngjyruara, tė dritėzuara, tė hijezuara, tė veshura me emocione dykahėsh me prezencė tė tharmit, por nė sipėrfaqen e “tė shkruarit” ka dhe fjalė meite, tė verdhura,nė prag ikjeje, fjalė nė pragardhjeje qė janė sythime tė veēanta e tė nevojshme… Fjalėt e stilizuara nuk mund tė kuptohen pa prezencėn e gjithė ngjyrymeve sepse vetėm kėshtu kuptohet universializmi i fjalės, shkėmbimi i vlerės, kjo e ndėrlidhur me semantikėn (anėn kuptimore) si dhe me rolin qė lujnė fjalėt nė fraza, periudha, kapituj, akte, pjesė,…
Nė njė vepėr letrare qė plotėson kėtė kontekst nė kuptimin e vėrtetė jo tė fluturimit dhe tė retushimit fjala zgjidhet, pėrsėri zgjidhet dhe kalon nė njė proces tė rėndėsishėm qė quhet pėrzgjedhje. Njė gjuhė qė ka pasuri fjalėsh, pasuri kualitative qė sundojnė figurat, simbolet qė kanė pėrdorim elastik siguron njė pėrdorim kursimtativ dhe kualitativ tė fjalės, e cila varet nga aftėsia e shkrimtarit, poetit pėr t’i dhėnė kualitetin dhe gjallėrinė nė dy kahjet e pėrdorimit si edhe nė kahjen e qėndrimit tė vetė autorit ndaj pėrmbajtjes sė veprės.
Vepra me pėrzgjedhje tė tillė fjalėsh ka shkėlqim dhe lexuesit apo vetė studiuesit gjejnė fushė tė gjerė veprimi plot nerv ku binden dhe kėnaqen estetikisht. Qė tė arrihet nė kėto vepra kėrkohet qė vetė pėrfaqėsuesit e botės shkrimore, ata qė kėrkojnė tė lėnė diēka, duhet tė pėrpiqen shumė. E drejtė ėshtė se guximi apo tė guxuarit nė letėrsi ėshtė diēka serioze, por e shton seriozitetin bukuria tėrėsore e veprės. Tashmė ka shumė vepra tė sforcuara pėr tė cilat autorėt nuk konsultohen me njerėzit e letrave, specialistėt pėr tė dhėnė dhe ata mendime. Nuk mund tė rimėzojė kushdo, nuk mund tė thurė vargje tė shndritshme kushdo qė ka dėshirė e pasion pėr tė bėrė emėr… Nuk mund tė bėhen vargje me fjalė tė thata, prolikse nė tė gjitha strofat. Kėsaj i thonė tė ngjitėsh vetėm fjalė. Kėsaj praktike duhet t’i jepet fund dhe tė operohet me vargje poetike plot ngjyrim pėr tė cilėt duhet tė rrish gjatė qė t’i provosh nė rast se ke atė qė quhet talent, apo dhunti! Sa e hijshme ėshtė parabola e mėposhtme: “Njė bujkeshė kishte mbjellė njė lloj gruri tė quajtur Kutruvel qė zogu ia dinte anėn si ta boshatiste kallirin. Bujkesha e mbolli grurin, por kur shkoi pėr ta vjelė nuk gjeti asnjė kokėrr gruri nė kalli dhe filloi tė thoshte: “Ah, more Kutruvel, ē’mė bėrė!” “
Ne poetėt, shkrimtarėt, njerėzit e letrave duhet tė prodhojmė vepra tė bukura, qė tė mbeten dhe jo tė na i marrė si grurin Kutruvel zogu i ēuditshėm i zhdukjes sė farės. Pra, njė vepėr me fjalė tė pėrzgjedhur, me forcė tė madhe fjale hyjnore qė kėtė e jep vetėm fjala figurative, e bukur, dinamike e kukll qė i flet syri e buza e bukur mund tė bėjė plotimin e kėsaj dėshire qė e kanė gjithė shkrimtarėt. Por nuk mund ta harrijnė gjithmonė se dhe potenca e fjalės ka probabilitetin e saj goditės. Nga ne kėrkohet latimi i fjalės, ose siē thuhet gdhendja e saj, pėrllogaritja nė vendosje nė arkitekturėn e tė shkruarit ė sidomos nė poezi qė ėshtė gjinia mė e vėshtirė… Shėmbėlltyrė pozitive e kėsaj ėshtė pėrvoja e shkrimtarėve tė mėdhenj, e nobelistėve.
Duhet tė hiqet dorė nga dhėnia apo stimulimi me ēmime i veprave mediokre qė ndodh shumė rėndom tek ne dhe aplikohet shpesh pėr tė kėnaqur miqėsi dhe qė paracaktohet qysh mė parė pa filluar konkurimi i vlerės.
Shembull i pozitivitetit ėshtė juria e madhe e dhėnies sė ēmimit “NOBEL”, e cila po tė shikosh se kujt ua jep ēmimet befasohesh se pėrcaktuese ėshtė dhe kjo qė parashtruam ne mė sipėr: Potenca e fjalės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:16 am

*

Christaki Shabani is a writer in the area of Albanian literature, where surely he has a lot to offer to the world of intellectual thought, surpassing the narrow geographic boundaries of his own country. In this certain time of dramatic political and social developments, where Europe and specially the Balcanic regions are found literally in the eye of the cyclone of the so called New Order of Things, the deep prophetic, restless spirit of Christakis Shabanis travels in his work into a world of new dimensions. Restlessness and optimistic thoughts, uncertainty and certainty, reality and fantasy, realism and mythology, modernism and tradition are presented in a very impressive plot in his work, showing the revealing abilities and the dynamic sources of Christakis Shabanis who sends worldwide messages of very high spiritual values. Sensational love, love, justice equality, hope, are just a few of the elements that the reader may see in Christakis Shabanis’s work. The work that we are now presenting to you is just a small pre-taste of his all literal contribution as we so anxiously expect his new poems to be published in the nearby future. His work:
“The free Prophet”. “The pasture of the Nymhs”. “Man- property of three countries” and “I’m one note more on the stave”.
Athens, January 1998
Efthimios Hatzeioannou
Writor- Editor of “ATTICA LETTERS”-GREECE


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:17 am

*
Ο Χριστάκης Σιαμπάνης είναι ένας συγγραφέας στο χώρο της αλβανικής λογοτεχνίας, που σίγουρα είναι να προσφέρει
πολλά στο κόσμο της διανόησης ξεπερνώντας τα στενά γεωγραφικά όρια της πατρίδας του. Σε μια εποχή δραματικών πολιτικών και κοινωνικών εξελίξεων, όπου η Ευρώπη ιδιαίτερα η Βαλκανική βρίσκεται κυριολεκτικά στο μάτι του κυκλώνα» της λεγόμενης Νέας Τάξης Πραγμάτων, βαθυστόχαστο προφητικό και ανήσυχο πνεύμα του Σιαμπάνη ταξιδεύει μέσα από τα έργα του, σε έναν κόσμο «νέων» διαστάσεων. Η ανησυχία και η αισιοδοξία, αβεβαιότητα και η σιγουριά, η πραγματικότητα και η φαντασία, ο ρεαλισμός και η μυθολογία, ο μοντερνισμός και η παράδοση, παρουσιάζονται σε μια εντυπωσιακή διαπλοκή στο έργο του, δείχνοντας τις αποκαλυπτικές ικανότητες και τον δυναμισμό του Σιαμπάνη,που στέλνει πανανθρώπινα μηνύματα υψηλών πνευματικών αξιών. Έρωτας, Αγάπης, δικαιοσύνη, Ισότητα, Ελπίδα είναι μερικά από τα στοιχεία που διαβλέπει ο αναγνώστης στον Χρηστάκη Σιαμπάνη. Το έργο του αυτό που παρουσιάζουμε, είναι μια Μίκη πρόγευση, αφού περιμένουμε ανυπόμονα την έκδοση των επόμενων ποιημάτων του, ‘Ο ελευθερωμένος Προφήτης», «Το λιβάδι των Νυμφών», «Ο άνθρωπος - ιδιοκτησία τριών κρατών» και «Είμαι μια νότα παραπάνω στο πεντάγραμμο».
Αθήνα, Ιανουάριος 1998
Ευθύμιος Χατζηϊωάννου
Συγγραφέας- Εκδότης «ΑΤΤΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ»


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:17 am

Critical Article on Kristaq F Shabani’s book Humiliated Virtue ---

By K. K. SRIVASTAVA
NEW DELHI, INDIA

“For every poet it is always the morning in the world, and History a forgotten insomniac night; History and elemental awe are always our early beginning, because the fate of poetry is to fall in love with the world, in spite of History.”

Derek Walcott

Any article, critical one at that (I leave the hazards of what is meant by the word “critical writings” to the imagination of distinguished audience present here) will not start on a judicious note unless the writer of that article is sure about the relationship that exists between the background and the figure that will be the subject matter of such an article. Let me place my cards on the table. In one of the articles I wrote on the Poetry of Wendy Webb recently, I tried to explain that relationship and I reproduce the excerpts:

“The world of poetry is not a facile and straight world. It is a world characterized by hostile presence of structures, firm and high, crumbling and dwindling, having acute frustrations and severe conflicts, with perceivable areas of darkness and hidden areas of illumination, varied and skewed, but enlightening always trying to bring to the fore buried potential of words. It is a world full of dichotomies: pleasures and perils, love and hatred, gains and losses all are intermingled but unaccountably. The onus of explaining that unaccountability rests with the writers, a term that mercifully includes poets too. The word “mercifully” used here is to remind ourselves that poetry as a genre is exhibiting a decreasing trend all over the world with no big publishers as takers for poetry books and no big readership. It is really a strange world-it’s strangeness makes the texture of life of poets and it’s strangeness forms the wrap and the woof of what we call poetry: good or bad. There is really no good poetry or no bad poetry-a poem is a poem as perceived by the readers. Perception again is motivated by personal experiences and motives. The fact that even after about fifty years of their having been penned, let me take an example of a Hindi poet from my own country i.e. Muktibodh, whose poems, longer ones in particular still continue to be subject matter of a great debate and discussion as regards their real motive and meaning, speaks a lot of an unending tendency of readers cutting across all cultures to keep absorbing newer and newer facets of long existing
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:17 am

poems. That is one way history of literature ensures that obscurity melts away as time passes by. So aptly writes T. S. Eliot in his poem, A Note on War Poetry-

“In the effort to keep day and night together;
It seems just possible that a poem might happen
To a very young man: but a poem is not poetry-
That is a life.

………………………………………..
……………………………………….
“But the abstract conception
Of Private experience at it’s greatest intensity
Becoming universal’ which we call “poetry’

Though a poem has a life but it does not die. It dies the moment people stop reading it or looking at it. No poem thus dies or ceases to exist as no one on this earth can ever guarantee that a poem, however obscure and nebulous that might be, will never be read.”

(The whole article can be reached at www.agonia.net under Essay titled The Poetry of Wendy Webb by K.K.Srivastava)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:18 am

The above citation is primarily meant to convey the general milieu about the prevailing poetic scene and the troubling contexts against which poets pen their verses. There is hardy any denying that many voices, in the humdrum world of contemporary poetry, nowadays don’t captivate us. They don’t as they have their dimensions unable to stir the conscience of readers, readers find it hard to mingle their dreams and realties as well with these voices, they find in difficult to perceive their identities as submerging into these voices. It is the “profound pleasure” that one seeks in poems, it is the “emotional tranquility” that one gropes in for in poems, it is the “bliss of solitude” that one aspires for in a poem.

Recently I have had the occasion to sate my intellectual appetite in terms of pleasure, tranquility and bliss in the form of my reading Kristaq F Shabani’ intellectually inspiring collection of poems—“Humiliated Virtue” (translated by Vassiliki Kalahani, Kostas Gatzonis). It resonates with echoes of the Greek mythology. It is a collection that addresses bigger and more versatile issues that modern philosophy brings to poets and writers, reinforced by constant cultural reorientation which in turn mixes together anxieties of modern human beings with the growing need to have a spiritualistic way of life. In brief, this collection tackles broader structures of the literature which nowadays is referred to as “post-post modernism”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:18 am

Kristaq F Shabani’ verse, like Ezra Pound’ Hugh Selwyn Mauberley (Contacts and Life) speculate about the hopelessness of a modern mind pitted against civilization’s oddities. Self clashes with self depicting the superficial problems of self-centered people and leave us amid abandonment and cataclysm. Kristaq writes in Introduction in Humiliated Virtue:

“When the tears start to fall, Virtues face humiliation.
Man that is so sarcastic asks the ENTITY
What is left from MAN;
The Entity is silent with an unprecedented muteness.
Tears only show weaknesses or do they seek their secret synonymns…”

Let us compare these sentiments from Part V of Pound’s Huge Selwyn Mauberly:

“There died a myriad
And of the best, among them,
For an old bitch gone in the teeth,
For a botched civilization…”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:18 am

This volume of Shabani is one of the more completely realized and artistically accomplished volumes I have seen in recent past. The underlying elements of Puritanism in the book are it’s hallmark and there is a smoother show of violence and tenderness in his lines. ”What is left of MAN” besieges the readers with regard to hopelessness that loafers around not in the darkness outside but within. Shabani’ s all efforts as I move through his book convinces me of his astute determination to coax the light out of darkness within and then submerge it with greater conscience.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:18 am

“Moments of embracement
With faces turned down
Do they sit these moments
A dring melts…it loses the name
The name that is condemned in the very deep darkness.”

Orphan in “Humiliated Virtue”

There are half - hidden images in above lines-the images that evoke a sense of formlessness but keep stirring. “A very deep darkness” is a silhouette against the stirrings of hidden light. I have reasons to find traces of influence of writings of Nietzsche in Shabani’s poetry.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:19 am

“The Prophet was killed again.
The Ape is escalating, climbing upwards
The Prophet came to light once again,
During the day I read calmly and clearly.”

Everyone Becomes Whatever……

“The Gods are wounded badly
Did you see them..”

TRAP

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:19 am

Remember the description by Nietzsche of the market crowded with human beings, gossiping and purchasing, walking aimlessly when suddenly a naked man came running shouting “God is dead. God is dead.” And then blamed the crowd for having killed God. And the crowd, in turn, baptized that man as “mad.” For Shabani, as it was for Nietzsche, poetry is an experience that goes beyond words despite the uneasiness that accompanies being an intellectual in rebellion as Shabani is. Shabani questions through his poems rationality of thoughts which are subject matter of his imaginative game and emotional ambivalence. He questions the order, autocratic orders to which are subordinate human beings. He comes so close to Auden who writes,

“When he laughed, respected senators burst with laughter,
And when he cried the little children died in the streets.”

W. H. Auden in Epitaph of a Tyrant Hand

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:20 am

And again with Pentti Saarikoski, the poet from Finland—

“Tyrants were
People
Who undressed
And got dressed
Worked into the small dark hours”

Invitation to the Dance

“Kings ascend and descend
From their thrones.
The “Vicars” of Bregi
In the same roles
Only that they change their cloths like masks…”

The Vicars in “Humiliated Virtue”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:20 am

This is where images of past and present become one; the poet continually looking from the center of an old civilization into the prospects of contemporary life. The aura of sycophancy he abhors. Looking back at short, thought provoking poems of Humiliated Virtue one wonders if the poet has overcome ruptured images of the conflicts between good and bad or still he has to overcome these as often times we find him providing us a psychological armour to his readers to cope with their anxieties. He suggests

“the night is so endless…
A night full with fragrances
From all the colours…”

AROMAS
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:20 am

Kristaq is intellectually graceful, erudite, knowledgeable and dreamy. In his poems it is easy to notice thoughts disappearing into images, to appreciate his recourse to Greek mythology, to be stunned with originality and artistic exuberance of poems and above all to see “the pearls” of his literary achievements. He writes with as much passionate energy as is possible covering an impressive array of topics. His kaleidoscopic mind touches virtually everything from mundane to metaphysical, personal to political catching a variety of moods and perspectives. Most refreshing phenomenon about his poetry is that he is not a self obsessed poet and he enjoys illuminating the world both internal and external in all their radiance. Written in free verse his poems have rhythm and are lyrical, beautiful blend of time and space. He locates the self in the backwash of history and culture and portrays his feelings with the solitude of an observer. His is a voice –ample strong and eerie. Built up from details his poems are deep and intense posing eschatological and philosophical questions which I sincerely hope the honoured poets, writers and artists participating in this international symposium will address during 8th April to 11th April 2010.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 EmptyMon Dec 20, 2010 12:22 am

KRISTAQ F. SHABANI
POETRY BOOK “HUMILIATED VIRTUES”

A short comment by Nadia-Cella Pop

For the poet Kristaq Shabani, understanding of the life and reality, in motion and clash, all these mean a pulse, a special movement.

Of course, there is a relationship between word’s wealth and poet’s personality. The poet knows things, he analyses, making a speech for his readers, poetically short, in a dialogue with human entity.
“When the tears start to fall, Virtues face humiliation.
Man that is so sarcastic asks the entity:
What’s left from MAN.”
(an excerpt from Introduction)

The poet takes colours, shapes, feelings from the real world in order to built “a jigsaw picture”. His literary work does not contain imagery, he wants to leave the pleasures of imagination to the readers. He just offers a group of elements.

“The Prophet was killed again
The Age is escalating, climbing upwards.
The Prophet came to life once again.
During the day I read calmly and clearly.”

The linguistic seekings of the poet are various, his speech is ready to be delivered to many categories of poetry readers.

Kristaq Shabani likes to be close of nature, love, classical literary works or social matters. So, we can see the intensity of his searchings, his struggle for real subjects of life.
“Hypocritical putity
usual and comical…
The fame that is achieved.”
(the poem “CONSERVATIVES”)

The fictional encounter of Homer makes him to be troubled, is a call for Kristaq to go on the read of statues, those eternal testimonies that enlighten and rule our modern world:

“Shouted to me from afar:
Wait for me…wait!
Together we’ll go on the road
that leads to the statues.”
(excerpt from “Dream”)
Kristaq F. Shabani has a register of moods and free intellectual contacts that make him to be a storyteller of thoughts and actions, in a personal manner of the diverse forms of interpretation. Without to waste poetical means, his eyes see the effects or reasons of existence and emotional touch-sometimes in harmony with “The EGO”, the tough and fiery one, in the shape of a proud man, bold and clever.
“The humiliated Virtues appeal:
OH, PEOPLE, PLEASE DON’T HUMILIATE US!”
(Introduction of the book, excerpt)
Nadia-Cella POP, Romania

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 6 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: