Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:05 am

III. WEDNESDAY

11. The mythological river
Runs into the world of the Sea of the Stars
T the stars drown
I their eyes glitter…
R Ah, moral Tiraide
A You are crippling me!...
I
D
E
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:05 am

IV. S THURSDAY
15.
E Long elegy for the Hypocrisy
L The glass cases mourn the prices...

E O you protector with moony arms,
T The seven stars you have dimmed

Their scratched eyes
resemble the musical notes
their body lost…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:06 am

kristaq f. Shabani

“GĖNJESHTRA ME UNAZĖ”
kritikė
IDEOI KOPERTINĖN:VASSILIKI KALAHANI I.W.A

ISBN 999927-3-0
821.18-82

“E MBYLLUR”
Buzėqesh si njė vetmi e dėnuar,
e mbyllur nė hekur,
Grushti ēelės tepėr i vogėl
tė hap veten!...

“Stina e pestė”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:06 am

1. LIRIA DIĒKA E NATYRSHME PĖR NJĖ SHPIRT TĖ FUQISHĖM.
Paēim xhinde zėmėrmirė
t’i ngjasojnė Robin Gudfellout.*
Xhindet nga vetė natyra
sulmojnė Perėnditė...
Mė e tmerrshmja
“Gorgona Pėrbindėshe”*
me flatra e flokė gjarpėrinjsh...

“Eol,* tė falem!” K. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:06 am

***
Vendosja e njė pushteti nė njė sistem tė caktuar detyrimisht ka patur kundėrshti dhe ka kundėrshti. Ai sistem qė respekton kundėrshtinė, pra oponencėn, ėshtė mė i “rafinuari” dhe pėrligj qenien, ndėrsa nė njė sistem qė merret nė konsideratė vetėm populizmi “teorik” i ngjason asaj thėnies piketė dhe koketė: “Vajza ėshtė zonja e askujt, por kur e lė atė tė veprojė sipas mendjes sė saj, ajo bėhet zonja e gjithkujt.” Njė aludim interesant me kėtė ėshtė dhe thėnia tjetėr qė ka buruar nga menēuria: “Njeriu i lindur dhe i rritur nė padrejtėsi, jo vetėm qė duron ēdo lloj padrejtėsie, por dashurohet me tė...” Dihet mirė se ē’forcė ka dashuria. Ajo tė rrėmben, tė pėrplas dhe pėr tė sublimon... S’ka mė keq se tė dashurosh padrejtėsinė qė tė bėhet dhe tė jesh “komod” me tė!...
Tradhtia ndaj Hėnės
fshihej me ēertifikatė nderi...
Hėna mbetej shtatzanė
zalisur prej Diellit...
Kristiani i thekur
i blinte lule plakės gungaēe
vjedhur nė varrezat e tė prenjturve,
ia dhuronte Hėnės.
Vejusha e “Yllit” tė Arushės sė Madhe
njohu lulet e pėrkujtimit,...
Ulėrima: “KUSH M’I VODHI?...”
kėrkonte tė gjente vjedhėsin...
“AI” vriste Hėnėn
nė orgjinė e zakonshme
me epsh tė mirė!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:07 am

CHRISTAKIS SHABANIS I.W.A, W.P.S
“Elegy of the Angel”
poem


Editor: Enon Myftiu
English translation- Vassiliki Kalahani I.W.A

Copyright Kristaq F. Shabani, 2010

Libri u shtyp nė Shtypshkronjėn e Shtėpisė Botuese “Marin Barleti” Tiranė, 2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:07 am


Christaki F. SabaniElegy of the AngelA memorial service to Panagiotis Kalahanis
Poetry
Translated into English by Vassiliki Kalahani
December 2006
“PEGASI”

Argyrokastro – Albania

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:07 am


*
The First poetic view
Maybe I know how to say my Feelings
in the way they’re expressed
to cast my eyes and in other places
that I can’t see in this terrestrial globe.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:07 am

1.The eye-lashes
The angel eye-lashes for the Angel
The pasture of the souls…


Supported
on the eye lashes of the moon
she sheds her tears sweetly,
for the little, golden cap,
the Angelic one for the Angel,
and the rain of senses falls
upon the merry-merry grass
upon the letters that produce sketches,
on the dreaming calyx of a start,
on fruits that are red and bursting with ripeness,
from the season which in anxiousness
the human desires are to be fulfilled,
for the devilish future,
where all the sun is solemnly dressed
for athletic exercises to run about’
and the blooming comes and bursts out,
from everywhere within and without
the pasture of the souls…
and the thoughts just start to dance
from the blossoming of the flowers…Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:08 am


ΧΡΗΣΤΑΚΗ Φ. ΣΙΑΜΠΑΝΗ


«ΟΑΣΗ»
ποίημα
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:08 am

Μεταφραστής: Κώστας Γκατζώνης


ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΕ
ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ
“ PEGASI” GJIROKASTĖR, ALBANIA 2002

ΧΡΗΣΤΑΚΗ Φ. ΣΙΑΜΠΑΝΗ
Τηλ. 003558465867 & 0692553056
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:08 am


Τ Ι
ΝΥΧΤΑ ΓΕΜΑΤΗ ΑΣΦΥΞΙΑ

Η σουβλερή...
γλυστρά στ’ άσπρο χαρτί,
Τα έξυπνα σοφίσματα αναμοασούνααται
σε παγερά περιβάλλοντα,
όπου οι σταλακτίτες
κι οι σταλαγμίτες
δείχνουν μια γυμνή εποχή.
Η νύχτα στραγγαλίζει το λαιμό με το χέρι της
και κραυγάζει με τα « Ωχ,Ουχ, Αχ, Εχ!...»
Η ομίχλη σε πνίγει
ανασαίνω, ομίχλη ρουφώ,
Ομίχλη κι ανάσα ντυμένες στο σταχτί,
και σάμπως να προσπαθήσεις
τον Ουρανό να καθαρήσεις...
* * *
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:08 am

Ο Ουρανός μ’ανάκατα σύννεφα
γυρμένα μπρούμητα
με κομμένα κεφάλια...
Τ’άστρα των Άρκτων μισισκοτωμένα
π’ αφίνουν ενέχυρα
στο γένος των Άστρων...

Τα μικρά αστέρια δάκρυα
χύνουν αδιάκοπα
και σφίγγουν φοβισμένα
τις πληγωμένες μανάδες.
Αστράματα λάμπουν απ’άκρη σ’άκρη.
Το Γέλιο που να’χει κρυφτεί;
Σε τέτοιες συνθήκες τα κωνοφόρα μόνο
πρασινίζουν και οι ξετσίπωτοι!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:09 am

KRISTAQ F. SHABANI

Dy pronorėt
Poemė pėr EVĖN
“Marin Barleti”, Tiranė 2008Kristaq F. Shabani

Dy pronorėt

“Poemė pėr Evėn”

Copyright Kristaq F. Shabani, 2008


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:09 am

A mund, a mund?…


Preferoj njė shtrat tė qiellit….

SH.
*

Nė hapėsirėn e zymtė
tė dilemės dhe mėnjanimit
klithmon e veja e vajtuar
nė Erosin e tretur
nga thyerja konvekse
e ndjenjės sė karfosur
me dy gjysmėgozhdė
tė ndryshkura…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:09 am

F.
Pianoja e vjetėr
ka mbetur nė vetmi me dy nota,
(tė tjerat ose janė ngjirur,
ose timpanet e shpuar
nuk mbajnė dot “ujėrat”.)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:12 am

I.
Le tė ngrėmė dy gota tė thyera
tė ngjitim jetėn tonė tė thyer,…
Le tė zihemi mė shumė
se fqinjėt grindavecė
se bashkėshortėt e divorcit tė stisur…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:12 am

VILA E FORMACIONEVE
Drama e Globit lakuriq nė njė copė letėr
(Kordoni i Verės)
Neoroman sensual


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:12 am

“Ajo sot duket si e padukshme dhe e harruar. Dikush e fantazon njė binajė tė madhe, tė ngritur, si njė korpus gjigant, qė lėshon servillėkun e saj nė drejtim tė qiellit me kupolė qiellore, me rrezik nesėr ta thyejė kėtė kupė tė qeltė. Ėshtė pėrfaqėsimi mė i madh i gjithė kohėrave qė nga lindja… Dikush tjetėr mundohet tė futet me fantazi nė katet e saj, ku ėshtė ekspozuar moduli i formacioneve dhe ekzpozeja e tyre me pėrfaqėsuesit tipikė tė rrjedhave, me piramidat dhe muret, detet dhe oqeanet, relievet e transformuar, me vetėformimin tokėsor tė mendimeve kohorė, tė vetėsakrifikimeve, tė pėrplasjeve, tė ngjitjeve nė trajta duelesh me humbje jete… dhe fitim pricipatash, mbretėrish…
* * *
“Qezari” aktor
“qeshte “deshifrohej “kėrcėnim , “
“Nxiste “ : “mossulmim, “
“puthte” : “ vrasje, “
“mendohej”: “plan, ”
ndjehej i dobėt : “lavdi” . . .
Qezarėt e Botės
nė krye tė SHTETEVE,
pėlqejnė kolmėrinė femėrore,
por . . . “ seksi” ėshtė vyshkur,
Beteja pa filluar
ka regjistruar nė kronikė Humbjen ,. . .
Ah, Qezarėt e sotėm, Qezarėt mumje,
vetėm pesė gėrmat bien nė kambanė,
qė veē rrahėsi i ndryshkur u tundet !. . .
I M I T I M I
Eh, sa jetė vinė e zhduken nė kėtė kohė, qė lėviz gjigantshėm, ku gjithkush ka njė pikėz fragmentare tė jetuari, qė s’dallohet edhe nė mikroskopinė mė tė aftė dhe tė hollėsishme…
Dy : kishin Tapitė e tė Vėrtetės . . . ,
NJĖSHI : “ I vdekuri i djeshėm,…”
Nėn dhe : “ E fshehta . . .”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:12 am

Mbi dhe frymore : “ Gėnjeshtra .”
K R I M I N Ė S O L
Pastaj i pėlqeu tė ricitonte njė poezi tė Poetit:
***
T’i vėsh gishtin pėr krijesėn ?
Tėrmetėzohen Altarėt e Erės . . . ,
Enigma mė e pazgjidhshme e Kohrave,
qė ikėn e qė priten . . .
ł
Gishti tregues nė mėkatim : “ Kė tė marrim :
Tė VOGLIN ? Apo, Tė MADHIN ? . . .”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:13 am

ANTOLOGJI
“Sa e kėndshme e hidhur ėshtė tė jesh njeri”
Karl Majsner
KRISTAQ F. SHABANI

*Panoramikė e shpirtit zagorit
ANTOLOGJI E LETĖRSISĖ ZAGORI
Poezi,
prozė,
folkloristikė,
legjenda,
gjėegjėza,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:13 am

pėrralla,
fabula
studime,
kritikė letrare
lakonizėm
shprehje frazeologjike
hajk paradoksal
letėrsi numerike
E pėrgatiti antologjinė : Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S

“ Dhe ju , o fshatarė tė ulėt e besoni ? A mos doni t’ju varin me gjithė faljet rreth qafės ?...”.
Xhek Kejdi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:13 am

Ndėr shkėlqesat e para, por sa e sa tė tjera mbeten enigma pėr t’u zbuluar e zhbiruar

Kostandini dhe Dhoqina
Botuar sė pari nė “Bashkimi”, 5 dhjetor 1924, Nr. 34. Tiranė
Paraqitur nga Sokrat Dervishi, botuar nga Kostaq Cipo.

Varianti zagorit

Thuhet varianti zagorit nė motivim. Variante krijese pėrpunon vetėm menēuria. Nė njė krahinė etnikisht tė pastėr, mund tė dallosh, tė gjesh dhe tė zbulosh puritantizmin e njė shoqėrie, e njė Kombi… (Pėrcaktimi im KFSH).

Seē u ther njė ka nė fshat,
e mora nėntė okė mish
dhe e hodha nė kusi,
u ndodh gjarpėri stihi.
Mė helmoi nėntė djem,
nėntė djem dhe nėntė nuse,
nėntė djepe m’i pėrmbyse.
Lanet paē, o Kostandin,
qė mė dhe Dhoqinėn larg;
Larg e larg mėrguar,
tre male kaptuar.
U ngre Kostandini ik dhe ikė
vate te motra Dhoqinė.
- Mirėdita, moj Dhoqinė!
- Mirėseerdhe, o im vėlla!
Nė ke ardhur pėr tė mirė,
tė vishem si gjeraqinė,
Nė ke ardhur pėr tė keq,
tė vishem si kallogre.
- Jo, motėr, sikundėr je.
Muarrnė udhėn tė dy bashkė,
Shkojnė si dy zogj bishtbardhė,
I vdekuri me tė gjallė.
- Kostandin, o nata unė,
po kėta zogj ē’thonė kėshtunė?
- Zogjtė kanė gjuhėn e tyre,
Ne kemi gjuhėn tėnė.
Afėr maneve, te kisha:
- Ik, moj Dhoqinė, tinė,
se do tė kthehem nė Ajodhimė,
pse kam harruar shaminė.
Krisi Dhoqina nė portė:
- Hape, moj nėna time.
- Ē’je ti, mortja murtajė
qė mė hėngre nėntė djem,
Nėntė djem dhe nėntė nuse,
Nėntė djepe m’i pėrmbyse!
- Ē’thua kėshtu, moj nėnė e nxirė,
jam Dhoqina, bija jote.
- Me kė ke ardhur, moj Dhoqinė?
- Unė arē me Kostandinė.
- Ē’thua kėshtu, moj tė ardhtė gjėma,
Kostandini i vdekur,
tre vjet ėshtė tretur.
Njė tė pjekur nė derė,
plasėn -o si qelqja me verė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:14 am

* *
Kėngė erotike

1. Lulet e Ēajupit-o
Lulet e Ēajupit-o
lule-halle1). refren
Ē’i flet lulja lules-o.
Fshiu prapa ledhit-o ,
Se shkojnė dasmorėt-o,
E na vėnė xhepeve,
xhepeve, jelekėve,
stromėve, dysheqeve.
2. Mali i Dhėmbelit s’bėn lule
Mali i Dhėmbelit s’bėn lule,
moj lala, tarnana.
Ē’ka ky mal qė nuk bėn lule,
Burri i vogėl, moj kėrcure,
hidhe nė djep dhe tunde.
- Unė e tunda mot mot.
Me kėmbė s’e ngrita dot.
Mote – mot e gjysmė viti,
pėr burrė s’u bė jeziti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 EmptyMon Dec 20, 2010 12:14 am


Letėrsi e mirėfilltėAndon Zako Ēajupi
Emri i tij i vėrtetė ėshtė Andon Ēako. Nuk dihet pėr ē'arsye ai pėrdori edhe formėn Zako. Emri letrar Ēajupi ėshtė emri i njė mali tė vendlindjes, mallin dhe kujtimin e sė cilės e nguliti dhe e pėrjetėsoi nė pseudonimin e tij. Lindi nė Sheper tė Zagorisė mė 27 mars 1866. Mėsimet e para i mori nė vendlindje, ku kreu dhe njė shkollė gjysmė tė mesme greke. Po shkolla mė e madhe e vendlindjes ishte shkolla e banorit inteligjent tė trevės, e njohjes sė jetės dhe tė shpirtit tė popullit, tė gėzimeve dhe tė brengave tė bashkėfshatarėve tė tij. Rol tė madh nė formimin e tij ka luajtur sidomos gjyshi nga e ėma, i cili e futi nė botėn magjepėse tė pėrrallave, tė legjendave e tė kėngėve popullore, prej sė cilės poeti i ardhshėm nuk do tė ndahej mė kurrė. I ati i Ēajupit, Harito Ēakua, ishte kurbetēi nė Misir, ku qe aktivizuar nė lėvizjen atdhetare. Ai e tėrhoqi tė birin nga Sheperi pėr tė vazhduar studimet. Andoni ishte vetėm 15 vjeē, kur la shoqėrinė pėr tė ndjekur njė kolegj francez nė Aleksandri, duke marrė me vete mallin e sė ėmės, Zoicės, dhe tė gurėve e maleve tė Zagorisė. Nė kolegj mori njė kulturė tė mirė dhe u dallua ndėr tė parėt midis shumė nxėnėsve tė kėsaj shkolle, qė vinin nga vende tė ndryshme tė Mesdheut. Me kėtė kulturė ai i kishte tė hapura dyert e universitetit, tė cilin e ndoqi nė vitet 1887-1893 nė Gjenevė, ku studioi pėr drejtėsi. Kėtu u njoh me njė vajzė vendase, Evgjeninė, e cila e bėri tė lumtur, po dhe fatkeq, sepse i vdiq pas njė vit martese, duke lėnė jetim tė birin e porsalindur, Stefanin. Kjo humbje e tronditi thellė poetin dhe i la vragė tė thellė. Ajo u bė shkak qė, pas dhjetė vjetėsh, tė shkruante elegjinė "Vaje", njė nga elegjitė mė tė bukura dhe mė prekėse tė poezisė sonė.
Mė 1883 me dokumentin e drejtėsisė nė xhep dhe me djalin nė krahė u kthye nė Misir dhe u vendos nė Kajro, ku nisi tė ushtronte profesionin e avokatit. Po prej kėtij profesioni hoqi dorė shpejt. Shkak u bė njė konflikt me autoritetet e vendit gjatė njė procesi gjyqėsor, ku avokati i ri mbrojti tė drejtėn dhe nuk u lėshoi pe pushtetmbajtėsve. Jetoi me pasurinė qė i kishte lėnė i ati, dhe iu pėrkushtua tėrėsisht ēėshtjes atdhetare dhe krijimtarisė letrare. Ēajupi gjeti nė Misir njė lėvizje patriotike tė zhvilluar. Shqiptarėt e ngulimeve tė Egjiptit kishin organizuar njė shoqėri atdhetare e kulturore dhe mbanin lidhje sidomos me "Shoqėrinė e Stambollit". Por kėtė lėvizje u munduan ta kthenin nė anėn e tyre disa rrethe grekomanėsh, tė cilėt intrigonin kundėr patriotėve tė vėrtetė dhe kundėr Ēajupit. Ai u bė shpirti dhe figura mė e njohur e kolonisė patriotike tė Misirit. Ēajupi mbrojti interesat e Shqipėrisė dhe tė popullit shqiptar, demaskoi synimet e xhonturqve, tė grekomanėve dhe tė gjithė armiqve tė tjerė tė ēėshtjes sė kombėtare. Emri i tij nisi tė njihej nė rrethet e atdhetarėve qė nė fund tė shekullit, kur botoi mė 1898 artikullin e gjatė "Duke kėrkuar njė alfabet", nė tė cilin spikat shqetėsimi i tij pėr unitetin e lėvizjes kombėtare dhe kulturore, pėr shkrimin dhe lėvrimin e gjuhės amtare pėrmes njė alfabeti tė njėsuar. Por vepra qė e bėri tė njohur nė mbarė botėn shqiptare ishte pėrmbledhja poetike "Baba Tomorri" (1902), ku pėrfshiu komedinė "Katėrmbėdhjetė vjeē dhėndėrr". Me kėtė vepėr ai u bė poeti mė i njohur pas Naimit, figura qė zuri vendin qė mbeti bosh pas humbjes sė poetit kombėtar mė 1900.
Vjershat patriotike dhe luftarake tė "Baba Tomorrit" frymėzuan ēetat e lirisė dhe kryengritjet e mėdha, qė i sollėn pavarėsinė Shqipėrisė mė 1912. Kėtė ngjarje poeti e priti me gėzim, u duk se iu hap udha pėr t'u kthyer nė mėmėdhč, por, Lufta e Parė Botėrore dhe trazirat e mėvonshme e shtynė larg kėtė shpresė. Megjithatė ai i ndiqte nga afėr ngjarjet nė Shqipėri, duke mbetur gjithmonė nė krah tė forcave pėrparimtare e demokratike. Mė 1919 Ēajupi ishte nė ballė tė pėrpjekjeve tė shqiptarėve tė Misirit, pėr tė mbrojtur tė drejtat e popullit shqiptar nė Konferencėn e Paqes qė mblidhej nė Paris. Ai dėnoi qeverinė e Durrėsit, qė ishte vegėl e fuqive imperialiste, ashtu siē dėnoi pėrpjekjet e feudalėve tradhėtarė pėr ta bėrė Shqipėrinė ēiflik tė tyre e pėr ta nxjerrė nė ankand sipas interesit. Me kėto qėndrime ai thelloi demokratizimin nė lėvizjen mendore dhe nė letėrsinė shqiptare. Kjo u shpreh nė frymėn antifeudale tė veprės sė tij dhe nė vendin qė ai u dha problemeve shoqėrore nė krijimtarinė e tij letrare e publicistike. Nė kėto vite Ēajupi , si shumė atdhetarė tė tjerė, pėrjetoi krizėn e idealeve tė bukura tė Rilindjes. Nė krye tė punėve nė Shqipėrinė e pavarur, nė vend tė atdhetarėve tė ndershėm po vinin njerėz, tė cilėt i binin pas interesit tė tyre, pa menduar pėr fatet e kombit. "Nė Shqipėri, -shkruan ai mė 1922- njė turkoman, njė grekoman, njė sllavoman, njė intrigant, njė tradhėtar, takon tė bėhet … regjent, ministėr, prefekt, faqe me nder dhe mbret".
Ēajupi ishte pėr demokracinė dhe qytetėrimin, prandaj e pėrshėndeti Revolucionin Demokratiko - Borgjez tė Qershorit tė vitit 1924, frytet e tė cilit nuk arriti t'i gėzonte populli shqiptar. Demokracia e pati jetėn e shkurtėr dhe, nė vend tė saj, u rikthye pushteti i feudalėve me ardhjen e A.Zogut nė fuqi. Kur u mor vesh se ky do ta shpallte veten mbret, Ēajupi, qė ishte nė krye tė "Shoqėrisė sė miqve", tė themeluar nė Kajro, i drejtoi Qeverisė sė Tiranės njė protestė, midis tė tjerave thuhej se koha e mbretėrve shkoi, "kurse edhe ata qė i kanė, po vėshtrojnė t'i pėrzėnė". Ky qėndrim i vendosur antimonarkist ia mbylli pėrfundimisht poetit rrugėn pėr t'u kthyer nė Shqipėri, qė tė tretej nė "baltėn mė tė ėmbėl se mjalta" tė mėmėdheut. Vdiq nė Kajro mė 11 korrik 1930. Shtypi zyrtar nė Shqipėri e kaloi vdekjen e tij pothuajse nė heshtje.
La nė dorėshkrim pjesėn mė tė madhe tė veprave tė tij, poemėn "Baba Musa lakuriq", njė parodi e biblės, tragjedinė "Burri i dheut", qė u botua pas vdekjes mė 1935, komedinė "Pas vdekjes" qė u botua mė 1937, pėrmbledhjen poetike "Kėngė e vome", fati i sė cilės nuk dihet. Me gjallje, pėrveē "Baba Tomorrit" botoi “Pėrrallat e La Fontenit” (1921) pėrshtatur prej tij nga frėngjishtja dhe "Lulet e Hindit" (1922), njė tufė vjershash tė letėrsisė sanskrishte, nga artikujt e paktė qė botoi nė shtypin e kohės duhet pėrmendur pamfleti "Klubi i Selanikut" (1909), njė nga kulmet e publicistikės sė Rilindjes. Nė kėtė pamflet Ēajupi demaskoi demagogėt e xhonturqve dhe tė veglave tė tyre, qė kishin hyrė nė lėvizjen kombėtare pėr interesat e ngushta tė kastės sė bejlerėve turkoshakė e fanatikė, tė zellshėm pėr t'i zgjatur jetėn tė "sėmurit tė Bosforit", perandorisė sė kalbur tė sulltanėve osmanė.
“Dashuria” ,”Vaje”, “Klub' i Selanikut”, “Historia e njė familjeje”, “Nė vėnt tė parathėnies”, Fragment nga drama "Burri i Dheut", “Mamica”, “Fragment nga drama”, "Burri i Dheut", “Pas Vdekjes”, “A”, “Millonai”, “ I Biri dhe njė Gomar”, “Njeriu dhe Fytyr' e vet”, “Ujku qė Gjykohet me Dhelprėn pėrpara Majmunit”, “Lopa”, “Dhija”, “Delja dhe Luani”, “Luani dhe Miu”, “Cinxeri dhe milingona”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI - Faqe 5 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: