Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:21 pm


KRISTAQ F. SHABANI, POET, SHKRIMTAR, STUDIUES, ESTET, KRITIK DHE BOTUES
PRESIDENT I LIDHJES SĖ KRIJUESVE “PEGASI” ALBANIA, PRESIDENT I LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA, ANĖTAR NDERI I DISA LIDHJESVE SHKRIMTARĖSH TĖ VENDEVE TĖ TJERA.
PJESĖMARRĖS NĖ SHUMĖ VEPRIMTARI KOMBĖTARE DHE NDĖRKOMBĖTARE, LEKTOR NĖ KĖTO VEPRIMTARI ME MATERIALE TĖ MIRĖFILLTA LETRARE DHE ZBĖRTHIME TĖ PĖRGATITURA.
INICIUES I RRETH 650 VEPRIMTARIVE LETRARE ME OBJEKT DHE I TRE SIMPOZIUMEVE NDĖRKOMBĖTARE.
PĖRPILUES DHE HARTUES I PROGRAMIMIT PEGASIAN TĖ LNSHPA “PEGASI” DHE I PROJEKT PROGRAMIT PERSPEKTIV TĖ TIJ; IMPULSATOR I TALENTEVE TĖ REJA NĖ VEND NĖ FUSHĖN LETRARE DHE REDAKTOR LETRAR NĖ SHUMĖ VEPRATĖ AUTORĖVE TĖ LNSHAP “PEGASI” DHE AUTORĖVE TĖ TJERĖ NGA VENDI DHE BOTA;. SHKRIMET E TIJ JANĖ BOTUAR NĖ SHUMĖ REVISTA LETRARE DHE GAZETA ,SIDOMOS JASHTĖ VENDIT; FITUES I SHUMĖ ĒMIMEVE LETRARE JASHTĖ VENDIT NĖ KONKURSE NDĖRKOMBĖTARE...
INTERVISTAT E TIJ PĖR LETĖRSINĖ KANĖ PUSHTUAR FAQET E INTERNETIT NĖ SHUMĖ VENDE TĖ BOTĖS, PO KĖSHTU DHE PJESĖ NGA BOTIMET E TIJ.
ĖSHTĖ LIDER SOT NĖ PUBLIKIMIN E LETĖRSISĖ SHQIPE NĖ FORUMIN E BASHKIMIT KOMBĖTAR, DUKE PROPOGANDUAR NĖ KĖTĖ FORUM MĖ SHUMĖ SE 150 VEPRA LETRARE TĖ GJINIVE TĖ NDRYSHME .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:22 pm

NJIHET SOT PĖR VEPRIMTARINĖ E TIJ, POTHUAJSE NGA SHUMĖ ORGANIZMA LETRARE NĖ BOTĖ SI DHE KA LIDHJE ME POETĖ, SHKRIMTARĖ DHE ARTISTĖ NGA E GJITHĖ BOTA. DUKE QENĖ ANĖTAR I I.W.A DHE I W.P.S AI KA PATUR MERITĖN QĖ LIDHJA NPSHA “PEGASI” ALBANIA TĖ KETĖ NĖ GJIRIN E SAJ ANĖTARĖ POTENTĖ (SHKRIMTARĖ, POETĖ, ARTISTĖ) NGA 50 VENDE TĖ BOTĖS.
MENDIME KRITIKE PĖR VEPRĖN E TIJ (SIDOMOS PĖR VĖLLIMIN POETIK “VIRTYTI I THYER”, “SELI NĖ QIEJT”, “KRISTANIADĖ”, “EOL, TĖ FALEM” “PULSI I DHIMBJES” JANĖ BOTUAR NĖ ANGLI, RUMANI, TURQI, MALTĖ, ITALI, GREQI, SHBA, BRAZIL, AUSTRALI, KINĖ E TJERĖ.
KRISTAQI ĖSHTĖ BOTUAR NĖ SHUMĖ ANTOLOGJI JASHTĖ VENDIT.
KA BOTUAR SHUMĖ ARTIKUJ KRITIKĖ, MENDIME KRITIKE, ESE, REPORTAZHE E TJERĖ.
KA PĖRGATITUR (ME BASHKAUTOR) “KORSI E HAPUR” (ANTOLOGJI POETIKE ME AUTORĖ TĖ PEGASIT, NGA VENDI DHE NGA BOTA, “PEGASIADA “1 (LIBĖR SHUMĖPLANĖSH PĖR VEPRIMTARINĖ E LIDHJES DHE PO HIDHEN HAPA PĖR BOTIMIN ELIBRIT “RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:22 pm

ĖSHTĖ INICIUES DHE BOTUES I MJAFT GAZETAVE PERIODIKE SI DHE I GAZETĖS LETRARE “PEGASI”A LBANIA...
VEPRIMTARI TĖ FRYTSHME KA DHE NĖ GJALLĖRIMIN E SHOQĖRISĖ CIVILE TĖ TREVAVE TĖ JUGUT TĖ SHQIPĖRISĖ.
Lajtmotmotivi kristanian: “NDOSHTA ECI NW NJĖ RRUGĖ PA SHUMW ‘KALIMTARW”, POR ARDHMĖRIA U FALET GJITHWĖ “KALIMTARĖVE”...
Lajtmotmotivi kristanian: “NDOSHTA ECI NĖ NJĖ RRUGĖ PA SHUMĖ ‘KALIMTARĖ”, POR ARDHMĖRIA U FALET GJITHĖ “KALIMTARĖVE”...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:23 pm

Koha ime, s’ju gėzove motakes,
Sa lindte e mira,
pėrgatitej e “Ikura e Lotuar”…
drejtimi i kokave njihej:
“LINDJA”..
PERĖNDIMIN e kishin errėsuar...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:23 pm

Kristaq F. Shabani pas shumė vjetėsh pėrpjekjeje individuale dhe krijimit individual nė fushėn letrare, duke dhėnė kontribut nė Letėrsinė e mirėfilltė me moton, apo lajtmotivin “PĖR NJĖ FRYMĖMARRJE NDRYSHE NĖ LETĖRSI” nė datėn 23.07.1998, pas kthimit dhe botimeve tė suksesshme nė Greqi dhe kontaktit me personalitete tė letėrisė dhe tė Artit, krijon me njė grup krijuesish tė talentuar SHOQATĖN LETRARE “PEGASI” ALBANIA me qendėr nė Gjirokastėr me numėr vendimi tė Gjykatės sė Faktit tė Rrethit Gjirokastėr, 161 datė 23.07.1998.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:23 pm

Kjo Shoqata letrare e ka embrionizimin e saj qysh nė vitin 1996, ku Kristaqi me krijuesit, poetėt dhe shkrimtarėt e emigruar nė Greqi organizoi mjaft veprimtari letrare, duke dhėnė shkėndija tė njė vrulli tė madh letrar. Nė kėtė kontekst pati lidhėsi me botuesin e Shtėpisė botuese “THAMIRAS “nė Greqi, studiuesin Aristidh P. Kolja, ku botoi njė sėrė veprash nė kėtė ciklim si: “PULSI I DHIMBJES”, “SELI NĖ QIEJT “ (shqip , greqisht) “I vij rritull Pomonės”, “Kryefjala e fatales” roman , “VIRTYTI I THYER” shqip, greqisht dhe “Asfiksia e Shembsave”. Kėto dy tė fundit u ribotuan nė vitin 2003 nė “VIRTYTI I GĖNJYER” GJASHTĖTIP (Antologji vetiake poetike, ku pėrmblidhen tetė libra: “Era e mėnjanimit” analitikė,”Asfiksia e Shembsave” skica dhe tregime, “Atje ku homazhojnė dallėndyshet” skicim historik, “Gėnjeshtra me Unazė” kritikė, “Livadhi i Nuseve” pragnovelė, “Virtyti i Thyer” poezi, “Epigrami i mortuar dhe Kėrcimi i ėndrrės” vėllimi poetik, “Gėzimi i vjeshtės” poemė, “Autumn Joy” a poem, “Horoskopi sipas Shenjave zoodiakale tė Yjeve tė Dijes” ese).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:24 pm

Po kėshtu nė Athinė gjatė qėndrimit prej vitit 1992 deri nė vitin 2000 mori kontakt me shkrimtarin , publicistin greko-gjerman Efthimios Haxiioanu, i cili ishte botues dhe redaktor nė Shtėpinė botuese “ATTIKA GRAMMATA”, i cili ishte redaktor i librit tė tij tė suksesshėm “Seli nė qiejt” nė gjuhėn greke. Gjatė kėsaj periudhe u kujdes pėr pėr shkėmbimin universal tė vlerave , duke pėrkthyer nė greqisht librin “ Jam njė notė mbi pentagram” si dhe duke shkruar e botuar poezi nė disa revista letrare. Gjithashtu mori pjesė aktive nė zgjimin letrar tė emigrantėve nė Greqi duke vijuar me intesitet krijimtarinė e tij. U shqua sidomos pėr librin poetik “PULSI I DHIMBJES” . i cili u konsiderua si njė nga librat poetikė tė suksesshėm , tė shkruar me njė stil origjinal dhe me njė aftėsi tė madhe filozofike dhe me njė figurim stilistik tė ndritshėm. Mendime pėr kėtė libėr janė dhėnė edhe nė revistėn “ARVANON” . (Ky libėr tashmė ėshtė I ėprkthyer nė italisht, greqisht dhe po vijon pėrkthimi i tij i plotė nė anglisht. Poezi tė veēanta nga ky libėr janė ėprkthyer nė spanjisht (Alejandra Craules Breton , Meksikė dhe nė turqisht nga Instituti Letrar turk i poetit Tozan Alkan nė Ankara (Revista letrare e ketij Instituti) si dhe nė anglisht.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:25 pm

Kristaq F. Shabani nė datėn 25 Nėntor 2005, duke u nisur nga njė analizė analitike e veprave tė tij me nivel tė lartė letrar bashkėkohor dhe kontributit nė letėrsi pranohet unanimisht si anėtar i I.Ė.A (OHAJO SHBA) midis 1289 poetėve, shkrimtarėve nga 112 vende tė Botės ne Lidhjen e Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė, ku marrin pjesė krijues tė talentuar duke pėrfshirė shumė Nobelistė ... dhe shkrimtarė tė mėdhenj, si i vetmi anėtar nga Shqipėria.

Teresinka Pereira Presidente e I.W.A Dimitri Kranioti Presidenti i W.P.S Aristidh P. Kolja , studiues

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:27 pm

Vepra tė autorit

1. Kristaq F. Shabani “Perla” MB
2. Kristaq F. Shabani “Kryefjala e Fatales” MB
3. Kristaq F. Shabani “Jetari” MB
4. Kristaq F. Shabani “Refleks nė ujėvarė”MB
5. Kristaq F. Shabani “Itinerari i magjisė” MB
6. Kristaq F. Shabani “Seli nė qiejt “ anglisht MB

7. “Oaz”
8. “Jorgo Bukas”
9. “Pulsi i dhimbjes”
10. “Virtyti i gėnjyer”
11. “Vilarėt e verdhė”
12. Pronori A. B
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:27 pm

13. “Trenjerėzori dhe Nenta” roman
14. “Ezmerka me topuz”,
15.“Seli nė qiejt”,
16. “Dy pronorėt”
15. ”Intelekt 2001...” 1
16. “Intelekt 2001...”2
17. ‘Virtyti i thyer” shqip
18. “I vij rrotull Pomonės” shqip
19. “Profeti i liruar”
20. “Korsi e hapur “ 1
21.” Pegasiada” 1
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:28 pm

22. “Era e mėnjanimit”
23. “Gėnjeshtra me unazė”
24. “Gėzimi i vjeshtės” poemth
25. “AUTUMN JOY, Gėzimi i Vjeshtės” anglisht
26. “Atje ku homazhojnė dallėndyshet”skicime historike
27. “Livadhi i Nuseve” pragnovelė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:28 pm

28. “Asfiksi e Shembsave” skica dhe tregime
29. Virtyti i thyer (anglisht) HUMILIATED VIRTUE

30. “Elegji Ėngjėlli” poemth
31. “Elegji ėngjėlli” greqisht
32. “Elegji ėngjėlli anglisht”
33. “Astama e lindur” shqip
34. “I vij rrotull Pomonės” vėllim poetik
35. “Livadhi i nuseve” pragnovelė
36. “Epigram i motuar” dhe kėrcimi i ėndrrės” vėllim poetik
37. “Horoskopi sipas shėnjave zoodiakale tė yjeve tė dijes” ese
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:28 pm

38.“Epopeja e kodrės” poemth
39.”Loja e Luftės “ poemth improvizues
40. “A passage of answers in mirror of the soul” poem
41. ΧΡΗΣΤΑΚΗ ΣΙΑΜΠΑΝΗ “Η ΤΑΠΕΙΝΩΜΕΝΗ ΑΡΕΤΗ”
42. Kristaq F. Shabani “A SEAT IN HEAVENS”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:28 pm

43. ‘Peneli i llavės pikturon” (Metafora konkurron me hiperbolėn”
44.ΧΡΗΣΤΑΚΗ ΣΙΑΝΠΑΝΗ “ΕΔΡΑ ΣΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:29 pm

Pėrgatitur pėr botim dhe nė shtyp
1. “Kronikani”
2. “Njeriu pronė e tre shteteve”
3. “Oaz ΟΑΣΗ»” greqisht”
4. “Pulsi i dhimbjes “ italisht “Il polso del dolore”
5. “Pulsi i dhimbjes” greqisht «Ο ΠΑΛΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ» ποιήμα
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:29 pm

6. “Panorama e shpirtit zagorit” antologji e letėrsisė zagorite
7. “Kriazantemė ose lulebardhė e vjeshtės” hajk paradoksal
8. “Vila e formacioneve (Historia e Globit lakuriq nė njė copėr letėr) neoroman sesnsual
9. “Kristaniadė” Antologjia me 12 vėllime poetike
10. “Eol, tė falem” vėllim poetik
11. “Jam njė notė mbi pentagramin” vėllim poetik
12. Jam njė notė mbi pentagramin (greqisht) “ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΝΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΟ ΣΤΟ ΠΕΝΤΑΓΡΑΜΟ”
13. “A vdesin Perėnditė” greqisht ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ, ΤΑΧΑ, ΟΙ ΘΕΟΙ;
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:30 pm

14. “Stina e pestė me katėr vėllime (shqip)
15. Trinomi i cicėrimės
16. “Kristina (roman) dhe tė tjera”antologji vetiake
17. “Lodra e madhe e Vdekjes” roman
18. “Pėrhumbja e ngjyruar” roman
19. “Eol tė falem “ greqisht
20. “Antologji poetike “ greqisht
21. “Kohės i ndez buzėt” vėllim poetik
22. “Peneli i llavės pikturon” vėllim poetik
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:30 pm

23. « Aks pėrgjigjesh nė njė pasqyrė shpirti » poemė
24. « Mėmėmbretėroja dhe tetot »
25. « Magjia e Gėshtenjės Mbretėreshė dhe Voza e bronztė »
26. « Inxhinierit sygėshtenjė dhe Eleni » skicim protagonistėsh
27. Χριστάκι Φ. Σιαμπάνη “Μνημόσυνο στον Παναγιώτη Καλαχάνη”
28. Χριστάκι Φ. Σιαμπάνη “ ΑΙΛΟΣ, δέομαι” ποίηση
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:31 pm

29. « Shpresimi i Mjellmėės » roman

30. « Korsi e kaltėr » mendime kritike
31. « Lodra e Madhe e Vdekjes » roman
32. “CRISTANIADA” An anthology of poetry

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:31 pm

Gazeta
1. “Pegasi”
2. “Intelekt 2001…”
3. “Ēiltėr”
4. “Lliari”
5.“Katundishta”
6.“Dorian”
7.“Zheji”
8.“Sprova”
9.”Impuls”
10. “Topova”
11.”Nivani”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:31 pm

12. “Doshnica”
13.”Labova e Kryqit”
14. “Rreze Aleviane”
15. “Miku i gjelbėr”
16. “Rrėza Prolog”
17. “Falim dhe shpresojmė”
18 “Lirshėm”
19. “Fermeri”


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:32 pm

Fettonte avvicinatosi troppo al sole, precipita con il carro in fiamme nell’ eridano, antico nome del Po”. (Fetonte duke iu afruar gjithnjw e mw tepwr Diellit, pwrfundon me karrocwn e tij nw flakwt e Eridanos antik, emri i lashtė i lumit “Po”).

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:32 pm

Kristaq F. Shabani I QUAJTURI NGA MENDIMI KRITIK LETRAR BASHKĖKOHOR :
«POETI I ELEGANCĖS”
«SFIDANTI”
«PRINCI I FIGURĖS”
“ARTISTI I MADH I FJALĖS POETIKE”
“PIKASO I POEZISĖ”
“NGJAN ME PROMETHEUN NGA DHIMBJA”
“PĖR TĖ KUPTUAR KRISTAQ F. SHABANIN DUHET TĖ SHKĖPUTESH NGA TOKA”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:32 pm

“POET QĖ I PĖRKET NJĖ KLASE TĖ RE TĖ SĖ ARDHMES”
“KRISTAQ F. SHABANI DHE POEZIA E TIJ PĖRBĖJNĖ NJĖHERAZI NJĖ INDIVIDUALITET MADHOR E TĖ SPIKATUR DHE NJĖ RAST I VEĒANTĖ NĖ LETĖRSINĖ E SOTME SHQIPE”.
“KRISTAQ F. SHABANI ĖSHTĖ POET I LETĖRSISĖ INTELEKTUALE DHE NJERĖZORE”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    Sun Dec 19, 2010 11:33 pm

“KREJT BOTA E TIJ POETIKE ĖSHTĖ PĖRFSHIRĖ NGA NJĖ DRITĖ E FUQISHME”.
“POEZIA E KRISTAQ F. SHABANIT ĖSHTĖ NJĖ POEZI E NJĖ BUKURIE TĖ MADHE, NJĖ GJUHĖ E KULLUAR SHQIPE…”
“KRISTAQ F. SHABANI NUK SHKRUAN , POR GDHEND”
“MENDIMI I STĖRTHELLUAR PROFETIK DHE I SHQETĖSUAR I KRISTAQ F. SHABANIT UDHĖTON NĖPĖRMJET VEPRAVE TĖ TIJ NĖ NJĖ BOTĖ ME KONTURE TĖ REJA”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ALBANIA LETERSI PROFILI I NJE SHKRIMTARI DHE POETI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: