Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:02 pm

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm
Reportazh
Voltiza Duro, gazetari- komunikim

Jam e emocionuar tek pėrcjell lajmet e ndritshme qė vijnė pėr Shqipėrinė.
Lajmi i njė dite mė parė
7 Nėntor 2010
Agjensitė e lajmeve dhe media e shkruar shpėrndan lajmin:
“Kėshilli i Ministrave tė Drejtėsisė dhe Ministrave tė Brendshėm tė Bashkimit Europian do t’i hapė sot dritėn jeshile heqjes sė vizave pėr qytetarėt e Shqipėrisė dhe Bosnjė-Hercegovinės drejt vendeve tė zonės Shengen.
Ky lajm historik pėr Shqipėrinė, tė cilės iu deshėn 19 vjet tė kapėrcenin barrierat dhe historinė e eksodit tė 1991-shit me hapjen e ambasadave, ėshtė pėrcjellė nė tė gjitha agjencitė e huaja tė lajmeve. Mėsohet gjithashtu se edhe vendet qė votuan kundėr rezolutės pėr heqjen e vizave nė Parlamentin Europian nuk mund ta bllokojnė mė marrjen e vendimit pėrfundimtar nė Kėshillin e Ministrave tė BE-sė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:03 pm

Pėr agjencinė e lajmeve ANSA, burime diplomatike bėjnė me dije se marrėveshja ėshtė arritur dhe dyshimet e hedhura nga vende si Franca apo Holanda duket se janė tejkaluar. Ne shpresojmė nė arritjen e konsensusit nė mėnyrė unanime, bėjnė tė ditur burimet diplomatike nga Brukseli, megjithatė njė vend i vetėm nuk mund ta bllokojė vendimin qė do tė merret me shumicė tė kualifikuar.

Pas kėtij vendimi, i cili do tė duhet tė botohet mė sė pari nė Fletoren Zyrtare tė Bashkimit Europian dhe publikimi i saj hap mundėsinė e lėvizjes sė lirė tė shqiptarėve nė Europė. Megjithatė, vendet e Bashkimit Europian, tė cilat bėjnė pjesė nė zonėn Shengen, kanė marrė siguri nga Komisioni Europian se Brukseli do tė vazhdojė tė monitorojė nga afėr situatėn nė kėto vende, qė pėrfitojnė nga heqja e vizave.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:04 pm

Po cilat do tė jenė disa nga rregullat apo “kushtėzimet” e lėvizjes sė shqiptarėve dhe boshnjakėve pėrfitues?


Liria me vizat do tė jetė pėr 3 muaj, mė pas pėr shtetasit qė shkelin rregullat do tė ketė penalizime. Lėvizja do tė jetė pėr ēdo shtet tė zonės Shengen, pėrveē Britanisė dhe Irlandės. Komisioni i BE-sė i ka kėrkuar Tiranės zyrtare dhe Sarajevės zyrtare t’ua bėjnė tė qartė qytetarėve tė tyre se udhėtimi pa viza nuk ėshtė njė biletė pėr azil ose qėndrim nė BE, pas problemeve qė u pėrball Europa me azilkėrkuesit e Maqedonisė vitin e kaluar.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:05 pm

”Suksesi” i mirėpritur

Ministrat e Brendshėm tė vendeve anėtare tė Bashkimit Europian pritet tė votojnė sot nė shumicė pro heqjes sė vizave me Shqipėrinė dhe Bosnjė-Hercegovinėn. Mediat ndėrkombėtare kanė bėrė tė ditur se vendimi i marrė nė Parlamentin Europian do tė adaptohet me shumicė votash nga pėrfaqėsuesit e qeverive tė BE-sė, qė janė edhe hallka e fundit vendimmarrėse nė kėtė drejtim. “Vendimi do tė hyjė nė fuqi pak para Krishtlindjeve”, citoi njė ditė mė parė gazeta “Eu Observer”.

Njė ditė mė parė, kjo gazetė pėrcolli skepticizmin e Francės, e cila mban njė qėndrim tė rezervuar ndaj vendimit ku ministri i saj i Brendshėm duhet tė votojė dhe arsyeja lidhet vetėm me shkakun e emigracionit tė pakontrolluar.

Po kėshtu, edhe Holanda ėshtė treguar kritike, duke e vendosur theksin te mungesa e reformave, cilėsia e demokracisė, por edhe korrupsioni dhe krimi i organizuar. Por vendimi pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn nuk do tė vihet nė dyshim pėr aq kohė sa vendimi do tė merret me shumicė votash.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:05 pm

A ekzistojnė kritika pėr Shqipėrinė?

Pavarėsisht njė vendimi pozitiv pėr vizat, progres-raporti i vitit 2010 ka pėrcjellė kritika pėr Shqipėrinė dhe duhet nėnvizuar se ai ėshtė njė dokument i pėrbashkėt i BE-sė. Mė real ėshtė shqetėsimi qė pason hyrjen nė fuqi tė lėvizjes sė lirė, pėr tė cilat BE-ja do tė testojė edhe prirjen e qytetarėve shqiptarė.

Nė mjaft deklarime dhe qėndrime, por edhe nė fushatėn e nisur nga qeveria shqiptare, opinioni po pėrpunohet me idenė se heqja e vizave nuk jep tė drejtėn e njė qėndrimi tė pakufizuar nė hapėsirėn Shengen.
*
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:05 pm

Parlamenti Evropian miraton liberalizimin e vizave me Shqipėrinė
UPDATE- Eurodeputetėt konfirmuan me vullnet tė pėrbashkėt se Shqipėria ka plotėsuar kushtet e udhėrrėfyesit si dhe tre kriteret shtesė tė Komisionit Evropian. Me plot 538 vota pro dhe vetėm 47 kundėr, bėjnė qė projekti tė kalojė me sukses drejt Kėshillit tė Ministrave
S’ka surpriza. Qytetarėt shqiptarė do udhėtojnė tė lirė nė vendet e “Schengen”-it evropian brenda vitit 2010-ė. Me 538 vota ‘pro’ dhe vetėm 47 kundėr, bėnė qė Parlamenti Evropian tė kalojė me sukses raportin pėr heqjen e vizave pėr qytetarėt e Shqipėrisė dhe tė Bosnje- Hercegovinės. Nė fjalėn e saj para votimit eurodeputetja Fajon i ka bėrė thirrje tė gjithė kolegėve tė saj qė tė votojnė ‘pro’ heqjes sė vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnjen pasi tė dyja kėto vende i kanė plotėsuar tė gjitha kėrkesat e KE-sė pėr heqjen e vizave. Pas orėve tė tėra diskutimesh, europarlamentarėt hodhėn nė votim draftin, duke e miratuar atė me shumicė dėrrmuese. Pas votės unike nė PE, pritet qė Kėshilli i Ministrave tė Bashkimit Evropian nė datat 8-9 Nėntor, tė aprovojė pėrfundimisht liberalizimin e vizave Shqipėri-BE…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:06 pm


Shpėrthim urimesh tė shqiptarėve (Marrė sipas thėnies sė tyre):
“Mė nė fund edhe pėr ne u hap drita jeshile. Urime per popullin shqiptar qė mbas shumė e shumė vitesh vuajtje e persekutim arriti ėndrrėn. Kėtė liri e lėvizje, qė na e dha bota ta dimė ta shfrytėzojmė pėr tė mirė.…
Urime edhe politikės shqiptare pėr kėtė arritje!
*
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:07 pm

“Ndien vėrtetė kėnaqėsi, kur dėgjon njė lajm tė tillė…Edhe pse ėshtė vetėm fillimi i asaj rruge, qė pretendojmė….”
*
Po ēfarė deklaroi Kryeministri i Shqipėrisė nė kėtė ditė tė shėnuar?
Berisha: Liberalizimi i vizave - vendim historik

Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, e ka vlerėsuar si “ditė historike”, vendimin e sotėm tė Parlamentit Evropian pėr heqjen e regjimit tė vizave pėr shtetasit e Shqipėrisė.

“Ndjej krenari nė kėtė ditė historike”, tha Berisha dhe shtoi se “ky vendim ėshtė edhe kurora mė e ndritur e pėrpjekjeve pėr integrim evropian tė kombit, qė dy dekada mė parė ishte kombi mė i izoluar dhe mė i vetmuar”.

Mė tutje, nė konferencėn e sotme pėr shtyp nė Tiranė, kryeministri Berisha, theksoi se “ky vendim ėshtė edhe votėbesimi mė i fuqishėm dhe suprem i pėrfaqėsuesve tė 27 vendeve anėtare tė BE-sė, ndaj reformave tė suksesshme nga qeveria shqiptare”.

Sipas tij, ky vendim u mor “nga lufta zero tolerancė ndaj krimit tė organizuar”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:07 pm

Po lideri I opozitės Edi Rama?
Rama: Liberalizimi i vizave – kėnaqėsi e rrallė pėr shqiptarėt

Lideri opozitar nė Shqipėri, Edi Rama, ditėn e sotme e ka vlerėsuar si njė “ditė tė rrallė pėr kėnaqėsinė qė u sjell shqiptarėve”, vendimi i Parlamentit Evropian pėr ta mbėshtetur Shqipėrinė nė ēėshtjen e liberalizimit tė vizave.

“Vota e Parlamentit Evropian pėr liberalizimin e viziave i hap dyert e Evropės pėr ēdo qytetar tė kėtij vendi dhe lajmėron fundin e peripecive 20 vjeēare tė shqiptarėve, pėr njė leje lėvizjeje nė Evropė”, tha Edi Rama, sot nė Tiranė.

Lideri i Partisė Socialioste opozitare, ka shprehur mirėnjohje tė veēant pėr socialisten evropiane, Tanja Fajon, duke thėnė se “e kreu me zotėsi e pasion detyrėn”.

Duke komentuar deklaratėn e kryeministrit Berisha, pėr liberalizimin e vizave, ai theksoi se “pėr paradėn e kryeministrit nuk dėshiroj tė bėj asnjė koment nė respekt tė shqiptarėve pa dallim bindjesh e pėrkatėsish politike”

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:08 pm

Sė fundi , pas shumė e shumė pėrpjekjesh madhore, pas njė kalvari tė gjatė, u konkretizua njė fitore e madhe: Ra “Mbretėria e Vizave”… ”Njė Mbretėri e rėndė dhe e lodhshme pėr shqiptarėt ėndėrrues me njė startim demokratik drejt Evropės… Njė Mbretėrim I rėndė I pritjes sė gjatė tė liberalizimit tė vizave… Njė mbretėrim I rėndė i moskontaktit ballėpėrballė tė familjarėve , tė ndasive tė prindėrve nga fėmijėt e tyre tė emigruar pas ngjarjeve tė korrikut tė vitit ’90, ku shqiptarėt thyen “klonet” e telave me gjemba, dhe bumerangun e madh tė shkėputjes nga Evropa dhe bota… U shua me ketė lajm vendimtar njė epokė e lotimit pas “Emigrimit tė Madh shqiptar: tė viteve ’90… U shfaq nė ekrane televizivė nga prestigjiozėt jashtė vendit dhe brenda vendit si dhe nė median e shkruar ky rast epokal dhe ky triumf shqiptar… , triumf I shqiponjave tė etura pėr liri fjale, pėr liri veprimi, pėr diskutim pėrballė pėr tė treguar dhe dijen shqiptare drejtpėrdrejt…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:09 pm

Njė fund pėr diskriminimin dhe ndarjen! Njė fund i gėzuar pėr dritėn dhe diellizimin, njė realizim kontakti me Botėn aq tė sharė, aq tė nėpėrkėmbur nga politikat e kohės sė ikur…, tė perėnduar dhe tė pakthyeshme, pasi mentaliteti i sė resė ėshtė rritur dhe ajo po buis nga sythet e saj lulnaja tė ndritshme dhe ylberore. Njė “ hijezim i madh “ u perėndua dhe mbi Malin mė tė lartė shqiptar lindi njė Diell i madh i plotė, sinonim i njė epoke tė re, pa dallesa, pa dallime, pa racizėm, vėrshimit drejt njė civilizimi e qytetėrimi modern…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:09 pm

*
Sa u desh pėr tė arritur nė “Mbretėrinė e bukur tė lėvizjes sė lirė” nė Evropėn e madhėrishme… U kapėrcyen me punė tė mirėfilltė diplomatike dhe realizme shumė detyra tė vėna, shumė kushtėzime, tė cilat u konkretizuan me hapjen e rrugėve tė moderuara… Ditėn e 8 Nėntorit nga sytė e bukur tė shqiptarėve tė ēdo moshe u shkėput njė lot I madh.. Kėtė herė ishte njė lot i madh gėzimi, i cili rridhte nga sy tė qeshur. Qeshte nėna pėr kėtė lajm ogurmirė , motra, vėllai, fėmijėt, qė nuk njihnin tė afėrtit e tyre tė zemrės, tė larguar nė emigrim tė detyruar… Fund ndarjes sė detyruar!… Shqiptarėt kishin dalė nė det tė hapur… Evropa kishte pranuar nė gjirin e saj shqiptarėt, kėta banorė tė kahershėm tė saj, tė ndarė nga peripecitė, nga copėtimet, nga kthesat politike dhe kishte dhėnė shansin e madh… tė njehėsimit .
*
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:10 pm

E ndiej veten tė gėzuar nė tej kulm. Bashkohem me njerėzit qė demonstrojnė gazmimin e madh. Ėshtė njė gazmim i natyrshėm i buruar nga shpirtra tė bukur, por qė kanė kaluar “odisera dhimbjeje”.. . Shpirtra qė kurrė nuk u gėzuan. Dhe nė kėtė panoramė gazmore me mendjen time kthehem nė retrospektivė: Sa jetė u sakrifikuan nė njė sakrilegj tė pandalshėm! Sa njerėz humbėn jetėn nė njė pėrpjekje pėr t’u shkėputur nga vendi i tyre i dashur pėr njė jetesė sa mė tė mirė, pėr njė ndryshim tė madh… Sa njerėz ndėrmorėn akte sakrifice pėr tė mbijetuar, por qė pėrfunduan nė fund tė detit, nė hone dhe njerėzit e afėrm nuk dinin ku tė vendosnin njė tufė lulesh tė freskėta pėr kujtimin e tyre. I hidhnin nė det nė kėtė “memorial tė nderimit”, qė gjithmonė ėshtė i dallgėzuar, lotėshumtė; i hodhėn lulet nė humnerat e pėrpjekjes nė rrugėtimin drejt njė vendi fqinj… Sa sakrifica dhe nderim i humbur nė tym…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:13 pm

*
Eci mes kalimtarėve gazmorė. Kryefjala e ditės sė sotme ėshtė vetėm ajo fitore e madhe, ai urim i madh pėr kėtė fitore… Mė shfaqen nė sytė e mi ato pamje madhėshtore tė njė ndeshje ndėrkombėtare nė stadiumin kombėtar “Qemal Stafa” nė ditėt epara tė tetorit, ku njė banderolė e madhe me portretin enjė parlamentare evropiane shndriste nga fjalėt falenderuese tė nėj populli : “Faleminderit Tanja Fajon!…”. Njė falenderim emblematic pėr njė parlamentare qė u pėrpoq aq shumėpėr Shqipėrinė , pėr popullin e saj. Populli ynė gjithmonė e ka shprehur dashurinė dhe sinqeritetine tij .
Makina me flamurė kombėtarė lėvizin nėpėr rrugėt e kryeqytetit dhe boritė e makinave gjėmojnė duke pėrcjellė kėtė lajm tė madh historik. Eja kėtu, o buzėqeshje e shpirtit tė lirė, tė lėvizjes sė lirė…
Tė gjithė sot janė tė bashkuar nė festim. Mė kumbojnė nė vesh kėngėt mė tė bukura tė Atdheut tim… Papritmas i afrohem njė grupi tė madh studentor. Njėri prej syresh, njė djalė i bukur, ezmer, u thotė shokėve dhe shqoqeve tė veta: ‘”Sė fundi, ja fituam… Kjo lėvizje e lirė do tė pėrjetohet mė mirė se nga kushdo nga ne qė jemi tė rinj, qė do tė na hapet perspektiva e madhe…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO EmptySat Dec 18, 2010 9:16 pm

“ Tashmė do tė themi se, dikur shqiptarėt nuk lėviznin dot pa viza, ndėrsa tani janė tė lirė tė lėvizin…”. hidhet njė studente tjetėr.
Unė jam pas tyre dhe ndjek bisedėn e tyre, e cila shpreh botėn e tyre dhe reagimin e madhe, pas kėtij vendimi tė madh.
“Tani ne duhet tė mendojmė, pas pėrfundimit me sukses tė Universitetit tė vijojmė me kurse specilizmi …”- shton njė studente e veshur shik.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty
MesazhTitulli: Re: Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO    Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm nga VOLTIZA DURO
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: