Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:35 pm

Anxhela Nazėraj
…pėr tė tė zbukuruar
Fshati im i bukur, fshati im malor,
Fushat me lule, malet me dėborė,
Nė shkollėn e bukur fėmijėt mėsojnė,
fshatarėt si flutura jetėn e ndėrtojnė
Nepravishta jonė, rrėzė malit ndėrtuar,
Tė gjithė punojmė, pėr tė tė zbukuruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:35 pm

Steliana Sinani
Gjuha shqipe
N a mėkoi qumėshti i gjirit,
na ushqeu gjuha e shpirtit
Na gjumoi ndėr pėrralla
Mė e ėmbėl shqipe fjala.
Dhe kur flisnin ēapra- ēupra,
ishin rrokje, fjalė tė bukura,
Ishin vetė kuptimi i jetės,
Shqiptarisht dhe asgjė tjetėr.
Dhe nė ka pak atavizma,
mbetet gjuhė mė fisnikja,
Dhe nė mes tė ...
Mbetet firma e Shqipėrisė..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:35 pm

Briselda Ēobani


Vendlindja ime
Fshati im i dashur,
me njė bukuri tė rrallė,
Nė njė majė, nė njė bregore
ngjan si zana nė pėrrallė.
Vendlindja ime e dashur,
jetėn nga ti e kam,
Largohem njė ditė prej teje
dhe mė duket si njė javė..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:36 pm

Jonida Beqiri
Njė tablo tjetėr jetėsore pėr Nepravishtėn
Njė kėndvėshtrim
Nepravishta e thėrmuar,
Gropa- gropa e rrėnuar,
Nepravishta e mejtuar
Varre , varre, e copėtuar.
Pati rėnė, pati ka pitur,
pati vdekur, pati lindur
Ėshtė vrarė dhe plagosur,
pati ngjethur e gjakosur...
Ah, moj Nepravishtė e mjerė,
qenke mbrojtur disa herė,
je damkosur, shenjtėruar,
je reckosur e dėnuar!
*
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:38 pm

Lefteri Pondikati
Alegoria e ditėve tona…
Bukuria e Nepravishtės e madhe:
male,
kodra,
livadhe,
gjithė vendi i gjelbėruar,
Oh, sa bukur, zbukuruar!
Pemė , shtėpi, plot bukuri,
pemė tė panumėrta....
Nė verė dalin barinjtė,
Koha, kur dalin dhe gjarpėrinjtė,
gjarpėrinj shumė tė frikshėm,
por njėkohėsisht tė mėrzitshėm..
Njeriu nė botė ka skalitur
shtatė mrekullira,
Mrekulli i tetė ėshtė Nepravishta...
Shih se ē’bėn natyra!


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:38 pm

Anisa Halili
Shqiptar
Rrugėt more nėpėr botė,
Nuk ndryshove jetė e mot,
Fe pate : Shqiptarinė,
Besa e shenjtė nė ēdo fis.
Nderi yt dhe pika e dobėt
Ka qenė, ėshtė, do jetė « motra ».
Nuk ndryshove jetė e mot,
Shqipėri, Shqiponjė Zonjė !
Rrugėt mirė nuk tė pritėn,
Me pėrbuzje seē tė panė,
Por ti kurrė s’e mohove,
Jetė e mot the : « Jam shqiptar !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:39 pm

Funksionimi i rretheve nė shkollėn tonė
Pėr tė shtuar mė shumė dijet e nxėnėsve e rėndėsishme ėshtė qė tė funksionojnė tė gjitha rrethet e lėndėve nė shkollė. Nė kėtė kuadėr edhe nė shkollėn tonė funksionojnė kėto rreth , tė cilat, nėn drejtimin e lmėsuesve tė lėndėve kanė programime tė caktuara dhe objektiva pėr tė arritur. Edhe nga pėrvoja e viteve tė kaluara nė shkollėn tonė funksionimi i kėtyre rretheve ka realizuar pėrfshirjen e mjaft nxėnėsve nė to dhe kjo ka sjellė dhe ka shtuar dashuria ndaj lėndeve. Punime janė afishur nė stenda tė veēanta dhe ka pasur dhe aftėsi konkurruese. Pėr tė shtuar mė tepėr zellin nė funksionimin e kėtyre rretheve, ne po tėrheqim vėmendjen me botimet e mėposhtme, tė cilat shtojnė kuriozitetin dhe janė gjetje...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:39 pm

Punime nga Rrethi i gjeografėve dhe historianėve tė rinj

nga Adela Kulla
Fakte historike pėr Nepravishtėn
Nepravishta ėshtė njė fshat malor i vogėl, por i madh nė mbrojtjen e kulturės dhe tė traditave tė hershme. Ai shtrihet rrėzė malit Bureto. Popullsia e saj arrin rreth 1000 banorė. Bukuria dhe krenaria e kėtij fshati ėshtė Teqeja e Melanit. Ajo gjendet nė jug tė fshatit dhe ka njė pamje tepėr tėrheqėse. Hidtoria e saj daton shumė kohė mė pėrpara, kur pranė saj ndodhej qyteti i Melanit. Qyteti antik i Melanit, nė ditėt e sotme nuk ekziston, sepse, ndėr shekuj, mjedisi ka ndryshuar dhe nga erozioni ky ky qytet ka humbur. Tė vetmet kujtime, qė kanė ngelur nga ky qytet antik janė vetėm disa mozaikė tė vegjėl tė zbuluar nga arkeologėt. Pėrveē ”Teqesė sė Melanit” dhe qytetit antik tė Melanit nė kėtė fshat ndodhen disa xhami tė vogla, tė cilat datojnė disa shekuj mė parė. Dy prej kėtyre xhamive kanė hapur dyert e tyre pėr tė ndihmuar nė pėrhapjen e arsimit nė Nepravishtė. Kėto xhami janė fakt i ekzistencės sė pushtimit osman. Xhamitė janė treguesetė prezencės sė fesė myslimane, por kjo nuk do tė thotė se kėtu nuk ka njerėz me fe tė ndryshme.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:40 pm

Altina Beqari
Fshati ynė i lashtė
Fshati ndodhet nė faqen e malit tė Buretos. Sa vendosje e bukur, qė bie nė sy. Ky fshat i lashtė me tradita tė veēanta. Bukurinė fshatit ia shton Teqeja e Melanit, e cila, sipas kronikanėve tė kohės dhe pėrcjellshmėrisė nė breza, ėshtė ndėrtuar rreth vitit 1880. Nga ndėrtesat mė tė lashta dhe mė me vlerė arkitektonike shquhet shtėpitė e Emin Kadro (Beqarit), e Bahri Beqarit dhe e Femi Kullės. Kryesisht fshati ėshtė marrė me blektori, bujqėsi dhe me emigrime jashtė vendit. Me fillimin e Luftės ANĒl fshatarėt e Nepravishtės u lidhėn tėrėsisht me lėvizjen antifashiste. Nė radhėt e ēetave partizane u bashkuan dhe shumė fshatarė tė Nepravishtės, prej tė cilėve 14 ranė nė kėtė luftė. Me ēlirimin e Atdheut Nepravishta u integrua tėrėsisht nė jetėn shqėrore. Shumė prej tyre u vendosėn nė qytete kryesore tė Shqipėrisė, ku u shkolluan dhe morėn dije. Shteti shqiptar i dėrgoi ata jashtė shtetit pėr studime si nė ish Bashkimin Sovjetik, Francė e tjerė. Nga kėto shkolla kanė dalė inxhinierė, mėsues dhe oficerė shumė tė zotė. Midis tyr pėrmendim: Neim Veiz Ēarēani dhe Tamaz Bahri Beqari. Naim Veiz Ēavani punoi si arkitekt ndėrtimi nė Egjipt dhe, mė pas, nė Tiranė. Vlerat mė tė rėnda i mori me ndėrtimin e ujėsjellėsit tė Nepravishtės. Tamaz Bahri Beqari i shėrbeu shtetit tė tij, duke duke i “marrė” njėj arkiv tė shtetit Italian dhe ia dorėzoi vendit tė vet. Pėr kėtė veprim atij ju kushtua edhe filmi “ Nga mesi i errėsirės”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:40 pm

Njohuri mbi Teqenė e Melanit…
nga Seit Mushi
Ne, pa dyshim, krenohemi me Teqenė e Melanit, si dėshmitare e shėnjtėsimit tė fshatit tonė, Nepravishtė. Qiparizėt, tė cilėt e rrethojnė teqen e e Melanit janė mbjellur nė mėnyrė tė tillė qė, nėse shiheshin nga larg, lexohet fjala “Allah”. Gjurmėt e qytetit tė lashtė, muret rrethues dhe majft objekte tė tjera qė mendohet se i pėrkasin qytetit tė lashtė ilir i shekullit tė IV para Krishtit, tė paidentifikuara dhe, ndoshta, shtrihen nė njė sipėrfaqe prej 234 ha. Babai i Teqesė, Baba Skėnderi, tregon se ai ėshtė njė projekt i ardhur prej 600 vjetėsh, pėrpara nga Izmiri dhe u ndėrtua nga baba Aliu, nė vitin 1827. Thuhet se kjo ėshtė vendosur mbi pjesėn e Akropolit tė vjetėr tė qytetit tė vjetėr ilir. Nė tė nėjtin territor mendohet se, gjatė periudhės historike tė Bizantit ka ekzistuar njė Manastir i krishterė. Kjo teqe ėshtė nga mė tė njohurat nė Ballkan, nė vitet 1967-1990.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:41 pm

Disa tė dhėna pėr Nepravishtėn
hulumtuar nga nxėnėsi: Bajo Mushi
Rruga qė tė shpie pėr nė fshat ka qenė e shtruar qė nė kohėn e Mbretėreshės ilire Teuta. Liqeni i Doftisė pėrdorej dhe pėrdoret akoma pėr tė vaditur gjithė luginėn e Drinos. Mė parė Nepravishta kishte, siē quheshin, dy mėhalla. Mėhalla e sipėrme dhe e poshtme, tė cilat janė tė lidhura organikisht me njėra tjetrėn. Nė Nepravishtė ka qenė qyteti i Melanit. Kur grekėte lashtė e vizituan qytetin e Melanit ata e quajtėn “MELLANI”, qė nė gjuhėn greke do tė thotė “vendi i bojėrave”. Nė krye tė qytetit tė Melanit ndodhej parmenda prej ari, qė simbolizonte punė e melanotėve. Melani ishte njė qytet me rreth 8000 banorėsh. Sipas mendimit tonė fshati Nepravishtė e ka marė emrin nga fjala “nepra” (spanjisht) qė do tė thotė fshatė “rrėzė kodre”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:41 pm

MATEMATIKA
Trekėndshi i Bermudės, zona misterioze.
Vendi ku janė zhdukur pa shkak anijet qė kanė hyrė nė tė. Thuhet se nė kėte zonė janė zhdukur dhe aeroplanė qė kanė fluturuar mbi tė.
Pėrpjekje pėr zbulimin e kėtij misteri kanė qenė tė shumta por asgjė konkrete nuk ėshtė arritur. Hipoteza edhe ne kemi, sa tė duash, por fakte jo, ende si ata.
Pėr mendimin tim, kam bindjen se aty dikur moti para 100 milion vitesh trekėndshi i bermudeve ishte Poli i Veriut. Kėshtu qė ka ngelur ende nė atė vend fusha magnetike e polit tė moēėm, derisa tė ēmagnetizohet, aty aeoroplanėt nuk guxojnė tė fluturojnė se i tėrheq.
kjo eshte e vetmja teori !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:42 pm

Njohuri
Rrethi i Matematikės…
Material i lashtė matematike qė daton prej vitit 1417.

(Shkruar sipas origjinalit)
Njėsitė kryesore. Shumfishat dhe nėnshumfishat.
Sistemi metrik pėrfshinė masat e gjatsive, tė sipėrfaqeve, tė volumeve dhe sistemin e monedhave. Njėsia themelore e sistemit asht metra, qi asht njisija e gjatsisė e qi i ka njitė emnin e vet atij sistemi.
Metra asht po thuaj e dhiet-milionta pjesė e katėrshit tė mesditsit tė tokės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:42 pm

Mesditsi i tokės asht njė rreth i madh i vizuem mi lamshin e dheut e qi pėrqėnsrak ka vijėn e poleve, katėrshi i mesdisit asht pjesa qė gjindet nėpėrmjet njanit prej dy polesh e mbarasit.
Pėr me gjetė gjatsinė e metre, qė pa e nevojshme tė baheshin tė matuna toke pėr me u qit nė shesh gjatsija e njė harku tė mesditsit, ato tė matuna filluėn me u ba nėn drejtimin e Delamberit e tė Mechainit mė 1792 e muern fund mė 1799. Kta dy dijtarė matėn drejt pėr drejt gjatsinė e harkut tė mesditsit tė tokės qi gjindet nėrmjet Dunkerkukut e Mont - Jouy-it afėr Barcelonės. Me kta dy dijtarė thuhet se ka qenė dhe dijtari i pėrmendur qi quhet Arago.
Si do qi tė jetė, veprimet e kso dore tė tyne caktuen vjeftėn e metr dhe atė tė kilogramit : po me gjithė ktė, s’ka dyshim se kto dy masa sa do qė janė caktuė shumė mirė, prap se prap nuk mund tė thuhet se janė fare tė drejta. Ligjisht ( me ligjėn 11
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:42 pm

korrik 1908 e me dekretin 28 korrik 1908 vjefta e metres dhe e kilogramit janė caktuė nė Francė si mbas formave themeltare qi pėrmbajnė njehsimet e atyne dijtarve e qi janė tė ruajtuna nė Arkivat Kombtare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:42 pm

Biologji
'''Qeliza''' ėshtė njėsia themelore, funksionale dhe strukturale e tė gjitha organizmave tė gjalla; ėshtė njėsia mė e vogėl mbartėse e jetės. Ky pėrkufizim u formulua nga Robert Hooke, shkencėtar anglez, i cili ishte edhe i pari qė vėzhgoi ekzistencėn e qelizės nė vitin 1665. Vetė fjala qelizė vjen nga latinishtja, cellula, qė do tė thotė « dhomė e vogėl“. Organizmat ndahen nė njė qelizore, si psh bakteriet, qė pėrbėhen nga njė qelizė e vetme dhe shumėqelozore (si, psh, njerėzit, ku shumė qeliza bashkėveprojnė si njė njėsi funksionale. Trupi i njeriut pėrbėhet prej rreth 220 lloje tė ndryshme qelizash dhe indesh. Madhėsia e qelizave zakonisht varion nga 1 deri nė 30 mikrometėr. Por ka edhe raste tė veēanta si, psh, veza e strucit, madhėsia e sė cilės shkon deri nė 7 centimetra. Qeliza mė e madhe e njeriut ėshtė, gjithashtu, veza madhėsia e sė cilės shkon nga 110 nė 140 mikrometra dhe e cila mund tė vezhgohet edhe me sy tė lirė. Si rregull, qelizat shtazore janė mė tė vogla sesa ato bimore. Pesha e njė qelize llogaritet rreth 1 nanogram. Qeliza pėrbėhet nga membrana citoplazmike dhe citoplazma, nė tė cilėn gjenden organelet qelizore, tė cilat pėrmbushin funksione tė ndryshme jetėsore. Qelizat janė tė formave tė ndryshme. Tek qelizat shtazore gjejmė qeliza nė formė drejtkėndėshi, pllakore dhe cilindrike (qelizat epiteliale), zgjatore (qelizat muskulore), yjore (qelizat e kockave), tė degėzuara (qelizat nervore).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:43 pm

Fjalė tė urtėsuara
nga Shezair Koko
1. Mėsues do tė thotė
me sukses atė qė di, ta aktrosh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:43 pm

2. Budallai dhe shkencėtari
pėrfaqėsojnė dy botė tė pafundme,
qė ndahen nga njė plan
jo fort i patundshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:43 pm

3. Shkolla tė jep zanat,
por vėshtirėsia tė pjek
dhe tė mat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:44 pm

4. Puno me e njeriun kokė mė kokė,
pra guxo e thuaj vetėm dy fjalė pėr tė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:44 pm

5. Njerėz, kujdes
mė kujdesin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:44 pm

6. I mėsueshėm - i talentuar
=durim nė fuqi tė dhjetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:45 pm

7. I varfėri viktimė e injorancės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:45 pm

8. Pavarėsia mjalt i ėmbėl,
por do kokė,
monedhė e zemėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 EmptySat Dec 18, 2010 1:46 pm

9. Lufta humbet
vetėm kur pushon
dhe jo kur fitore
nuk shijon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: