Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:11 pm

Kush rrit njė ulli: S’harrohet. Kush shkollohet, lumturohet...
“EMBRIONI”
ORGAN I SHKOLLĖS 9 VJEĒARE NEPRAVISHTĖ,GJIROKASTĖR. BOTOHET NĖN KUJDESIN E LIDHJES NDERKOMBETARE TĖ POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE "PEGASI” ALBANIA, NR.1(001) MUAJI DHJETOR 2010. ĒMIMI 100 LEKĖ EURO 1

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:13 pm

Shezair Koko, Kryeredaktori
“Gėzuar festat e fundvitit KRISHTLINDJET DHE VITIN E Ri 2010! Le tė jetė ky vit viti i pėrparimit dhe i rezultateve mė tė larta nė procesin mėsimor dhe i plotėsimit tė gjitha dėshirave reale tė tė gjithė nxėnėsve shqiptarė dhe mėsuesve!”
Njė dhuratė mediatike nė prag tė festave tė FUNDVITIT: Gazeta “EMBRIONI”!
E ditorial
Herė e parė nė historinė e shkollės sonė, qė ndėrmerret dhe hidhet njė hap i tillė i madh nė fushėn e medias sė shkruar: Del pėrherė tė parė njė gazetė e shkollės sonė me emėr intrigues “EMBRIONI”. Ėshtė me tė vėrtetė koha pėr zgjim nga letargjia, qė na ka pushtuar nė kėtė fushė. Gazeta jonė do tė ketė njė mision tė madh: Tė evidentojė tė gjitha veprimtaritė historike, letrare, kulturore dhe artistike, tė cilat zhvillohen tė programuara nė shkollė si dhe veprimtarinė e qeverisė sė nxėnėsve. Gjithashtu kjo gazetė do tė japė kontribut nė njohjen e vendlindjes, vlerat e saj, nė stimulimin e punimeve tė rrethit tė historisė dhe gjeografisė pėr tė pasqyruar pozitivitetin e kėtij rajoni me bukuritė e tij tė paimagjinueshme, me prezencėn e qendrave dikur tė banuara, qė shprehin autenticitetin e vendit dhe tė prezencės sonė nė shekuj kėtu; do tė pasqyrojnė krijimet e nxėnėsve tė shkollės sonė nė ēdo fushė. Duhet theksuar se gazeta do tė evidentojė metodat, risitė e dhėnies dhe tė arsimimit tė nxėnėsve, sipas standarteve tė reja dhe reformimit tė shkollės sonė, pėr t’ju pėrgjigjur kushteve tė reja nė kėtė sistem. Programi i paraqitjes nė faqet e kėsaj gazete ėshtė i gjėrė. Kėtu do tė gjejnė hapėsirė: reportazhi, informacioni, tema problemore, konkursi, debate e tjerė. Por, gjithashtu, vend do tė ketė pėr tė treguar aftėsitė natyralisti i ri, matematicieni, biologu e tjerė. Redaksia e kėsaj gazete do tė ndjekė me pėrkushtim ecuritė, do tė evidentojė rezultate dhe pėrparimin gradual tė individėve, klasave, cikleve… Ne kėshtu po hapim njė etapė tė re nė ecurinė mediative tė shkollės sonė. Tė gjithė tė tregojmė se dimė tė shkruajnė ato, qė i bėjmė nė praktikė dhe ne nxėnėsit e shkollės sė Nepravishtės dimė tė jemi konkurrues me tė gjithė dhe me sedėr nė pajisjen me arsim niveli, duke pėrfunduar shkollėn 9 vjeēare me rezultate tė mira. Kėrkohet qė tė gjithė tė “zgjohen “ dhe t’i pėrvishen punės dhe perspektivės sė re tė fjalės sė lirė dhe profesionale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:14 pm

Ramadan Ēulla

Kėtu ku jetoj
Nepravishtės
Nė lindje tė Diellit, mbi dhėmbė tė maleve:
Vendlindja ime…
Tokė me rrėnjė trėndafilash,
me rrėnjė manash, mollėsh,
bajamesh, ullinjsh…
Me themele shtėpish.
Deri lart ngjiten pemėt…,
deri lart ngjiten ēatitė.
Qielli ndėrron vellon pėrditė…
Kėtu zhytem nė veten time,
Qenie e tokės, ajrit,
ujit , dritės,
me gėzimin e lules,
me trishtimin e borės.
Djeg energjitė nė libra,
nė grurėza, nė jonxhė,
nė hardhitė;
nė gentplane, preventiva,
projekte, skicime, ndėrtime,
pėrditė…
Dashuroj Paqen
e fushės me malin,
e Qiellit me Diellin,
me yjet, me Hėnėn,
e qiellit me Tokėn,
e njeriut me njerinė…
Kam brenda meje ditėt
nga shekulli
pa dritėn njerėzore…
Nė lindje tė Diellit,
mbi kėmbė tė maleve
Nepravishta ime,
kėtu jetoj!
Gusht 1995
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:15 pm

Gjeometria nė VARGJE
Shezair Koko
KATRORI DHE RRETHI
Njė ditė, nė njė orė mėsimi,
tė ndėrtuar me aq gaz,
Ēfarė ndodhi, doni ta dini,
plasi sherri nė dėrrasė.
Hidhet katrori dhe thotė:
“O rreth ti, o kokorreth,
Ti je ēudia nė Botė,
pėrse shėrben s’e di as vetė.
Je si gur nė pjerrėsinė,
pa mat diagonalen time,
Ajo ka brenda ēudinė,
me pabashkėmatėsinė”.
- Ē’ thua , katror mosnjohės,
A lexon fizikė tė kohės ?
Shpikja mė e madhe e Botės,
ėshtė i Rrethit dhe i Rrotės !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:22 pm

FIZIKA
MAKROBOTA DHE MIKROBOTA
-Ē’tė tė them, moj vogėlsirė?-
i thotė qielli fund i zgjuar,-
Syri yt bėn jetė a fir,
ē’ke moj grimcė pėr t’u vlerėsuar?
-Eh, sa gjigande jam unė,
vetėm tė mė shohin sytė,
Unė nuk kam fillim as fund,
ecin, s’di, sa vjetėdritė!
Shpirti im ėshtė Parajsa,
ndaj matem me Perėndi..
Po ti fol, pra, fol se plasa,
ku ke kėmbė, a dorė, a sy?
Ia kthen grimca nė qetėsi:
“Plasa unė pa linde ti,
fushė e lėndė nga u derdhe,
nga Bingbengu a nuk erdhe?
Gjėja e madhe duket lehtė,
po kush bėn fermentimin,
kush e jep ēudinė e fshehtė,
ngjizjen qė me fekondimin!”
* * *
Sytė e mi: 1000 thjerza,
Koka ime: 1000 drejtėza,
Shpirti im: 1000 “menca”,
Zemra ime: 1000 fletėza
Trupi im: 1000 eshtėrza
Malli im: 1000 heshtėza
Ndjenjėza ime: 1000 geishėza.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:23 pm

Tė njohim vendlindjen

Nepravishta
nga Ramadan Ēulla
155 shtėpi. Katėr lagje tė vjetra dhe njė e re. Nepravishta e fillimshekullit tė ri. Fshat mbi kėmbėt e malit tė lartė tė Buretos, pėrballė nė fushėn e gjerė tė Drinos. Pėrballė me Malin e Gjerė dhe tė Dropullit tė Poshtėm, matanė luginės, shtėpi mes pemėsh, shtėpi rrethuar me kopshte tė bukur verorė. Ballkone me avlli me vazo me lule dhe trėndafila. Me rrugė arterie tė lėvizjes nga fillimi deri nė fund tė ēdo lagjje. Midis lagjeve pėrrenj, qė zbresin nga mali, ndahen katėr lagje nga njėra - tjetra. Lagjja e Sipėrme, Kapsaqi, Lagjja e Poshtme, Lagjja e “Kroit” ose Lagjja e e qendrės sė fshatit, ku tė merr e tė lė makina, qė shkon ēdo ditė nė qytet (Gjirokastėr). Kėtu lėviz jeta e 763 banorėve tė sotėm. Jeta e tre brezave, qė bashkėjetojnė. Kush hyn sot nė Nepravishtė njė objekti i parė, i bukur dhe madhėshtor, qė i shfaqet nė jug, ėshtė Kodra e Melanit, rrethuar me qiparizė tė lartė dhe kush ngjitet te Kodra e Melanit dhe hedh sytė nga veriu objekti i parė i bukur i dukshėm, i cili i shfaqet ėshtė Nepravishta. Dhe ashtu, siē hodhėm dritė pėr njė kodėr, le tė bėjmė tė dukshme disa gjera edhe pėr kėtė fshat, njė vendbanim, qė shtrihet nė njė distancė 2,5 km larg nga qyteza e vjetėr e Kaonėve.
Nepravishtė... Si lindi ky emėr?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:23 pm

Ka dy versione. I pari nga sundimi sllav nė Shqipėri nė shekullin e X ku thuhet se, ky emėr mund tė ketė prejardhje nga sllavishtja, qė “Nepravo” do tė thotė “Nė krahė tė djathtė” tė rrjedhjes sė lumit, gjė, qė i pėrgjigjet edhe shtrirjes gjeografike tė fshatit, nė krahė tė djathtė tė lumti Drino. Versioni i dytė lidhet me leksikun e gjuhės tonė, ku ka njė fjalė “Pėrbishtė”, qė do tė thotė “Shpėrndaj kėtu- atje”. Si rrjedhojė “Pėrbishtė” mund tė jetė njė qendėr e banuar e shpėrndarė nė disa kilometra nga kodra nė kodėr e Gropishtė, siē janė lagjet dhe sot. Grupet sllave tė shekullit X mund tė kenė transformuar kėtė emėr nga “Pėrbishtė” nė “Nepėrbishtė” apo Nepravishtė. Pėrsa i pėrket fshatit tė sotėm ėshtė i pranueshėm versioni, qė ai tė ketė origjinėn nga banorėt hershėm tė Kodrės sė Melanit, ku ishte vendosur qyteti i vjetėr i fisit tė Kaonėve, qė nė periudha tė ndryshme historike, siē pėrcaktojnė studiuesit, mori emrat Hadrinopol, Justiniopol dhe Edrene, dhe ky ka qenė jo njė vendbanimi i tyre i ri, pro njė rikthim te ish vendbanimet e para primitive tė tyre, pranė ujit tė shumtė tė Vrizit. Ata janė vendosur nė pjesėn kodrinore tė Lagjes sė Sipėrme dhe nė gropishten e Lagjes sė Poshtme dhe dalngadalė kanė formuar fshatin me kufijtė e sotėm tė shtrirjes sė tij nė afėrsi tė qytetit tė lashtė. Nėpėr rrjedhat e historisė dhe nepravishnjotėt, si gjithė populli shqiptar, kanė pasur aktivitetin e tyre shoqėror, i cili ka qenė i lidhur kryesisht me luftrat e ēdo shekulli pėr liri, pavarėsi kombėtare. Duke ju referuar pikave mė tė dukshme tė historisė tonė, mbėshtetur dhe nė historikun e fshatit, evidentohet se, nepravishnjotėt kanė qenė pjesėtarė nė radhėt e ushtrisė sė Skėnderbeut nė jug tė vendit, tė drejtuar nga Gjergj Arianiti, duke luftuar 25 vjet kundra osmanėve turq. Edhe nė historinė e gjatė shekullore pas Skėnderbeut, nė kryengritjet e ndryshme tė popullit shqiptar, ėshtė evidentuar pėrsėri dhe pjesėmarrja e nepravishnjotėve. E pėrmendur ėshtė pjesėmarrja e tyre nė kryengritjet e vitit 1847 kundėr reformave tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:24 pm

Tanzimatit, qė kishin pėr qėlim tė forconin sundimin osman nė Shqipėri. E njohur nė kėto luftime ėshtė beteja e Bogazit nė Grykėn e Peshkėpisė, qė duket nga Kodra e Melanit nė juglindje tė saj. Katėrqind burra nepravishnjotė me Braho Nepravishtėn nė krye dhe tetėqind burra libohovitė tė udhėhequr nga Qani Karavanjaku, luftuan trimėrisht kundėr turqėeve nė kėtė grykė dhe bijė nga Nepravishta. Shaqua dhe Dajlani e tė tjerė, luftėtarė tė asaj beteje historike, nė periudhėn e viteve 1820-1850. Nepravishta ka qenė njė vatėr e zjarrtė e kryengritjes popullore antiosmane dhe Braho Nepravishta ka qenė njė udhėheqės i madh luftrash popullore nė kohėn e Ali Pasha Tepelenės 1920 e mė vonė deri nė 1847. Si forcė shoqėrore e organizuar nepravishnjotėt dalin nė Luftėn e Vlorės nė 1920 kundėr pushtuesve italianė. 43 pjesėmarrės tė dalė vullnetarisht krijuan ēetėn e luftėtarėve libohovitė e nepravishnjotė (142 veta nga Nepravishta si Emin Bilibashi, Kadro Ēulla, Iliaz Stolia, Mehmet Ēene, Zaho Kohaēi e tė tjerė dhe nė 5 qershor nga pazari i Libohovės u nisėn drejt Vlorės, ku, nėn udhėheqėjen e Selam Musait, luftuan me trimėri, deri sa e hodhėn italianin nė det drejt Italisė... Pjesėmarrjen nė luftė pėr lirinė e Atdheut nepravishnjotėt, ashtu si nė ēdo kohė, e treguan fuqishėm edhe nė Luftėn e Dytė Botėrore, qė pėrfshiu vitet 1940-1945 tė shekullit tė kaluar, nė atė Luftė Nacional -ēlirimtare kundėr fashizmit e nazizmit, ata treguan trimėrinė e tyre, nė formacionet e vogla partizane e mė vonė nė Brigada e Divizione u rreshtuan dhe luftuan heroikisht edhe 85 pjesėmarrės nga Nepravishta, djem dhe vajza tė reja, qė ndoqėn luftimet, deri nė tokat jugosllave pėr ēlirimin e popullit kosovar. Sot njė lapidar i bukur, nė qendėr tė fshatit, pėrjetėson emrat e njė heroine tė Popullit, Ylbere Bilibashi dhe 13 dėshmorėve tė tjerė (Xhevdet Nepravishta, Nevir Duro, Asqeri Mushi, Fildeze Beqari, Halit Mixha, Nexhip Ēene e tė tjerė), qė dhanė jetėn nė kėtė luftė tė pėrgjakshme botėrore. Nė ēdo kohė nepravishnjotėt kanė qenė dhe arsimdashės. Qė para 1912 sė nė fshat funksiononte njė shkollė fillore, metjep turk, qė bėnte pjesė nė kompleksin e xhamisė nė Lagjen e Sipėrme dhe qė ndiqej nga djemtė e fshatit. Gjer nė vitin 1920 nė fshat dinin shkrim dhe kėndim shqip mbi 20% e burrave si dhe njė numėr i vogėl grash. Shkolla e parė shqipe hapet nė 1919 nga mėsuesi i parė i fshatit, Zija Nazim Spahiu, e qėndron e hapur deri nė 1932. U rihap e ciklit fillor,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:24 pm

pas ēlirimit tė vendit, nė vitin 1945, e mė vonė u bė e arsimit 7-8 vjeēar. Nė qendėr tė lagjes sė “Kroit”, sot ngrihet me pėrmasa tė dukshme qė prej vitit 1980 shkolla 8 vjeēare e fshatit, ku ēdo vit ndjekin mėsimet mbi njėqind nxėnės nga Nepravishta dhe Drinua, fshati fqinj. Prej vitit 1951 e deri nė vitin 1990 nepravishnjotėt u inkuadruan nė kooperativėn bujqėsore vetiake dhe mė vonė tė pėrbashkėt nė fshatrat e Rrėzės sė saj dhe me Dropullin e Poshtėm, qė ndėrtoi dhe praktikoi sistemi i gjatė komunist. Nė kėto aktivitete nepravishnjotėt u dalluan pėr blektorė dhe bujq tė mirė dhe si sektor bujqėsor i veēantė u dallua pėr rezultate tė larta nė kulturat bujqėsore pėr kultura tė tilla si: duhan, misėr, pemtari e perime tė verės. Me emėr nga kėto kultura ka qenė dhe ėshtė duhani shumė i mirė i baēeve tė Nepravishtės, si dhe fiku i zi kokėrrėmėbėl, vija – vija tė bardha i po kėtyre baēeve. Tė dyja kėto tė kėrkuara shumė nė treg… Po me emėr ėshtė dhe ftoi kokėr madh i Nepravishtės, varietetin e tė cilit agronomi i talentuar Abedin Ēiēi nga Libohova, nė kujtimet e tij, ia adreson xha Izetit (Ēobani), njė mullis, pemėrritės, qė e kishte kultivuar vetė nga varietet e ftoit tė Pėrmetit, Leskovikut e Delvinės prej vitit 1910 e kėtej nė Nepravishtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:25 pm

Cili ėshtė aktiviteti i sotėm ekonomik i nepravishnjotėve, pas shkrirjes sė kooperativave bujqėsore nė verėn e vitit 1991? Nepravishnjotėve u pėlqen puna nė vendlindje. Bujqėsia e blegtoria individuale e kolektive. Tė paktė janė ata, qė ndjekin emigracionin ekonomik nė dy shtetet fqinj, Greqi dhe Itali. Tė rinjtė pėlqejnė punėsimin nė vend si atė tė ”ALFA GLINA”, nė fshatin Glinė, ku prodhohet uji mineral i Glinės dhe produkte tė tjera tė pijeve freskuese, qė tregtohen kudo. Njė pjesė e specializuar merret me punė ndėrtuese objektesh si shtėpie tjera nė fshat dhe mė gjerė, deri nė fshatrat e Dropullit tė Poshtėm dhe tė Sipėrm. Tė reja nga fshati punojnė nė prodhim kartopeceta “Lineks” e “Alba” nė Peshkėpi tė Sipėrme e nė Dropull. Tė rinj tė tjerė punojnė nė firma ndėrtimi e nė punė shtetėrore. Nga dėshira pėr t’u lidhur sa mė mirė me problem bujqėsore e blektorale, pas vitit 1992, njė pjesė nga brezi i ri kanė lėnė ēdo vit banimin lart nė fshat e ndėrtojnė shtėpi poshtė nė fushė (200m), te ish depot, zyrat, stallat e kooperativės bujqėsore, duke krijuar kėshtu lagjen mė tė re nė Nepravishtė. Lagjja e re me tridhjetė shtėpi nė fushė lidhet me qytetin e Gjirokastrės ēdo ditė pėr tregtimin e qumėshtit tė lopės, krahas njė punishte tė vogėl nė vend, duke siguruar tė ardhura pėr jetesė. Ata i gėzon fakti qė i pasjes gjatė 24 orėve tė ujit tė pijshėm nė shtėpi, ndryshe nga kushtet e vėshtira tė furnizmit me ujė tė fshatit tė lartėm mbi “VRIZ”, qė ka vetėm dy orė nė ditė, i cili ngjitet me anėn e elektropompave, qė paraqesin probleme tė ndryshme. Ndėrtimet e reja kanė pėrfshirė dhe kodrat poshtė lagjes sė Poshtme (nė brigje) dhe ish objektet bujqėsore e blektorale tė ish fermės, nė afėrsi tė fshatit Drino. Ndėrtimet e reja kanė arkitekturėn e re tė kohės, guston e tė rinjve, qė duan tė njehsohen me Shqipėrinė, e me Europėn nė ēdo gjė tė tyre. Vetė nepravishnjotėt admistrojnė sot 5 dylym tokė bujqėsore pėr person. Njė pjesė administron dhe teknikė bujqėsore, si dhe tri autokombajnė korrėse e shirrėse tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:25 pm

grurit, tėrshėrės, jonxhės,… numėrohen mbi 13 zetorė privatė, freza zetori e dore, motokorrėse e teknikė tjetėr bujqėsore. Po rriten nga viti nė vit vreshtaritė me rrush vendi, pemtore me fiq, ullin e tjera. Fusha e gjerė dhe arat me prodhime bujqėsore tė Nepravishtės, livadhet dhe kodrat me dhėn, dhi e lopė deri nė shpatet e Malit tė Buretos tė kujtojnė sot vargjet madhore tė Naim Frashėrit pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt. Pėr tė qenė akoma mė mirė nė vendlindje, nepravishnjotėt kanė sot pesė kėrkesat e tyre: Njė rrugė tė mirė tė asfaltuar pėr mjetet e tyre, pėr t’u lidhur me qytetin; Ndihmė shtetėrore pėr blektorinė dhe pėr tė rritur e tregtuar prodhimet e tyre bujqėsore. Mė shumė ujė nė shtėpitė e tyre, qė fati i vjetėr i ka ēuar tė banojnė e tė jetojnė mbi burime tė shumta poshtė fshatit, pėrjashtuar lagjen e re... Mė shumė dritė elektrike nė shtėpi, rrugė. Mė shumė dritė njerėzore demokratike nga koha e shekullit tė ri, shekulli tė XXI nė vendin e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:26 pm

PUNA MĖSIMORE DHE SHKENCORE NĖ SHKOLLĖ
Misioni i shkollės ėshtė tė nxjerrė , jo vetėm nxėnės tė mirė, por njerėz tė mirė
Fokusuar lėnda e Gjuhės shqipe
Nga Klodiana Bajo , mėsuese e gjuhės dhe letėrsisė shqipe
Mėsimi i gjuhės shqipe nė shkollėn tonė pėrbėn momentin kryesor nė progresin dhe suksesin e nxėnėsve. Nėpėrmjet tij hidhen bazat pėr zhvillimin emocional, shoqėror, intelektual tė nxėnėsve dhe, njėkohėsisht, zbulohen ndjenjat, idetė pėrvojat e nxėnėsve. Gjuha, qė mėsojnė nxėnėsit nė shkollė, u shėrben atyre pėr njė formim mė tė mirė, por edhe pėr tė pasur njė fjalor tė pasur. Shkolla jonė po hedh hapa pėrpara nė realizimin e detyrave tė saj nga njėra anė dhe mėsuesit realizojnė qėllimin dhe misionin, qė i kanė vendosur vetes. Lėnda e gjuhės shqipe pėrmban realizimin e katėr shprehive gjuhėsore si: tė dėgjuarit, tė folurit, tė lexuarit dhe tė shkruarit. Nėpėrmjet saj nxėnėsi merr, jo vetėm njohuritė gjuhėsore, por ka mundėsi tė shprehė mendimet e tij rreth botės, qė e rrethon. Lėnda e gjuhės shqipe nė sajė tė temave tė larmishme, rreth tė folurit dhe tė shkruarit, u jep mundėsi tė gjithė nxėnėsve, pavarėsisht niveleve, qė kanė, tė pėrfshihen nė procesin mėsimor. Lėnda e gjuhės shqipe nuk ėshtė njė lėndė monotone pėr nxėnėsit, sepse, nė sajė tė rubrikave tė larmishme tė saj, ajo mund tė shprehė talentin e vet, duke filluar qė nga klasa e gjashtė deri nė klasėn e nėntė. Njė nxėnės, i cili ka talent nė poezi kėtė mund ta shprehė, jo vetėm jashtė klase, por edhe brenda njė ore mėsimi. Njė nxėnės tjetėr, qė ka talent nė pikturė mund tė shprehė vetveten nėpėrmjet realizimit tė njė posteri, orė kjo, qė pėrfshihet nė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:26 pm

programin e klasės sė shtatė. Njė metodė mjaft e vlefshme, qė ndikon pozitivisht nė procesin mėsimor ėshtė metoda e mėsimdhėnies me nė qendėr nxėnėsin, qė i jep mundėsi atij tė pėrfshihet tėrėsisht nė orėn e mėsimit. Kėshtu detyra e secilit prej nesh si mėsues ėshtė ta pėrfshijė nxėnėsin dhe ta mbajė gjallė interesin e tij gjatė gjithė orės sė mėsimit. Pėrfshirja e tij nė njė orė mėsimi ėshtė pėrmbushje dhe realizimi i qėllimit tė mėsimdhėnies. Njė element i domosdoshėm, qė mėsuesi, nė pėrgjithėsi, duhet tė ketė parasysh ėshtė qė, nėpėrmjet pyetjeve, tė cilat bėn pėr tė verifikuar saktėsinė e dijeve dhe nivelin duhet tė mos i mbingarkojė nxėnėsit me pyetje qė kėrkojnė thjesht riprodhim tė njohurive, por tė pėrfshijė teknikat si brainstorming ose stuhi mendimi, loja me role ose puna e udhėhequr me grupe. Nė lėndėn e gjuhės shqipe realizohet njė bashkėbisedim me nxėnėsit, duke i pėrfshirė tė gjithė, pavarėsisht niveleve dhe, mė pas, sqarohen koncepte apo njohuri tė reja. Nxėnėsi nė klasė lejohet tė shprehė mendimin deri nė fund, pavarėsisht nga lloji dhe cilėsia e pėrgjigjes. Mendimi i tij nė klasė ballafaqohet me mendimet dhe pėrgjgijet e nxėnėsve tė tjerė dhe nė fund ai e shikon vetė saktėsinė e pėrgjigjes sė tij. Nxėnėsi nuk demoralizohet nga mėsuesi, duke e vlerėsuar negativisht ose duke i thėnė saktėsinė e pėrgjigjes sė tij me fjalėt “Jo, ėshtė gabim!”, por duke e inkurajuar me fjalėt: “Mirė, por ja tė dėgjojmė dhe shokun…”. Nė klasėn e nėntė mėsimi i gjuhės shqipe kėrkon mė shumė angazhim nga ana e nxėnėsve, por dhe e mėsuesit. Nė punėt me shkrim, qė janė mjaft tė larmishme, ata mund tė realizojnė njė tekst pėrshkrues ose argumentues deri tek hedhja e hapave tė para nė shkrimin e njė reportazhi. Teknologjia e pėrparuar si internet iu jep mundėsi nxėnėsve t’i zgjerojnė njohuritė e tyre, duke i
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:26 pm

vėnė nė funksion tė njė ore mėsimi, siē ėshtė ai pėr njė udhėtim fantastiko- shkencor ose jeta dhe biografia e njė autori, nga mėsuesi bėhet njė punė parapregatitore pėrpara temės sė re pėr tė kėrkuar informacion rreth jetės dhe veprės tė njė autori. Nxėnėsit tė ndarė nė grupe i kanė detyrat tė qarta nė mendjet e tyre, tė nesėrmen ata mund tė pėrfshihen tėrėsisht, sepse secili prej tyre ka realizuar punėn e kėrkuar, gjatė temės sė re, pra nė orėn e leximit bėhet njė bashkėbisedim mjaft frutdhėnės, qė sjell arritje mė tė mėdha me nxėnėsit dhe sadisfaksionin pėr mėsuesin. Njohuritė e marra nxėnėsit mund t’i kenė pėrvetėsuar, jo vetėm prej internetit, por edhe prej bibliotekės sė pasur e tė larmishme tė shkollės sonė. Biblioteka ka njė fond prej …….. librash dhe ėshtė vėnė nė funksion tė procesit mėsimor nga klasa e tretė e deri nė tė nėntėn. Pothuajse secili nxėnės ka kartelėn e tij dhe ėshtė i gatshėm pėr tė lexuar sa mė shumė libra. Disa prej librave sugjerohen nga mėsuesit pėr tė realizuar sa mė mirė orėn e mėsimit, por ka dhe libra qė nxėnsit i marrin me dėshirėn e tyre dhe i kthejnė pas, jo mė shumė se pesėmbėdhjetė ditė. Rėndėsia dhe vlera e bibliotekės sonė ėshtė se, nė sajė tė larmishmėrisė, u ka dhėnė mundėsi nxėnsve t’i shfrytėzojnė nė orėn e mėsimit pėr njė bisedė letrare ose pėr njė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:28 pm

punė me shkrim, por, nė fund tė fundit, pėr tė pasuruar fjalorin e tyre dhe pėr tė nxitur imagjinatėn. Leximi i librave tė ndryshėm u jep mundėsi atyre pėr tė shfaqur veten nė konkurse letrare tė organizuara nė shkollėn tonė, por edhe nė koncerte festive nė festat e 1 Qershorit, 28-29 Nėntorit, festat e fundvitit e tjera. Nxėnėsit mund tė shprehin vetveten dhe nėpėrmjet poezive tė krijuara, tė cilat vendosen nė Kėndin e Klasės, ose atė shkollės.
Orėt e lira nė lėndėn e gjuhės kanė qenė tė domosdoshme nė organizimin e projekteve tė ndryshme si mbledhja, organizimi dhe paraqitja e tė dhėnave mbi traditat dhe zakonet e fshatit tonė, ose pjesėmarrjet nė lojėrat pagane nė Parkun Kombėtar tė Antigonesė, ku shkolla jonė u vlerėsua me ēmim tė tretė.
Pra lėnda e gjuhės shqipe ndihmon, jo vetėm pėr tė marrė njohuri gjuhėsore dhe letrare, por edhe pėr t’u dhėnė shtysė talenteve tė rinj, tė cilėt mund tė ballafaqohen lehtėsisht me nxėnės tė shkollave tė qytetit.
Nė fund tė fundit misioni i shkollės ėshtė tė nxjerrė, jo vetėm nxėnės tė mirė, por njerėz tė mirė. Kėtė mison pėrpiqemi ta pėrmbushim ēdo ditė tė veprimtarisė sonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:28 pm

Cicėrima poetike nga rrethi letrar i shkollės
Kėto, natyrisht, janė disa cicėrima tė para poetike, nėse do t’i quanim kėshtu. Poezia kėrkon ndjenjė, tė flasė me figura tė bukura, qė kur lexuesi, apo bashkėmoshatari t’i lexojė tė emocionohet shpirtėrisht dhe tė bėhet me krahė. Ne pėrzgjodhėm disa krijime nga tuajat dhe, si botime tė para, toleruam. Duhet tė punohet shumė qė shkolla tė pėrfaqėsohet denjėsisht nė konkurse, fjalė poetike, interpretatime. Kėto duhet tė merret mirė nė dorė me qėllim qė tė nxiteni pėr krijime tė tjera mė tė bukura dhe mė me nerv. Ėshtė njė punė shumė e madhe qė duhet tė bėni . Le tė shėrbejnė kėto cicėima si nxitje nė krijimtarinė tuaj.
Alesandra(Majlinda) Shabani U.P.L.I (SHBA) W.P.S, Zev/Sekretare e Pėrgjithshme e Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve dhe Shkrimtarėve “PEGASI” ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:29 pm

Vanesa Rado
Shqipėri, o nėna ime,
sot je veshur nė tė kuqe,
Tė parėt pėr ty luftuan,
tė tė shihnin porsi nuse.
Tė gjithė kėrkonin tė tė ndanin,
tė tė bėnin copa - copa,
tė mos kishim as gjuhė, as emėr,
tė mos ekzistonte fare toka.
Anė e mabanė kudo qė ishin
Ata, tė vėrtetėt atdhetarė,
Me Ismail Qemalin nė ballė,
flamurin ngritėn nė Vlorė.
I dhanė pavarėsi Shqipėrisė,...
Gjithė Bota e dėgjoi,
flamurin e ngritėn
nė gjithė Shqipėrinė,
deri nė Kosovė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:30 pm

Seit Mushi
Atdheu dhe fshati im…
Ty, atdhe, tė dua shumė,
se te ty linda unė,
Kam miq e plot shokė,
luajmė tė gjithė tok…
Jetoj plot lumturi dhe gėzim,
Jetoj, si zot nė fshatin tim,
nė njė fshat rrėzė malit,
plot me pyje dhe fusha,
ku ka dhe disa ullishte.
fshat me fruta dhe pemishte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:30 pm

Hysen Ēobani
Vendlindja ime
Fshati im njė fshat malor,
pak fushor, pak kodrinor,
me njė bukuri tė rrallė,
qė nga fusha gjer nė mal.
Fshati im tė dua shumė,
pėr ty gjakun e derdh lumė.
Ja vendlindja jonė e vjetėr,
pėr tė rritur e pėr tė vegjėl.

Nepravishta fshati madh,
me nje histori tė rrallė,
Ke Teqenė madhėshtore,
gjan si lule nė bregore.
O, moj Nepravishtė e dashur,
unė s’do tė harroj kurrė.
Kėtu unė linda qė i vogėl
dhe kėtu do tė bėhem burrė!
Gjithė jetėn kemi punuar
dhe ty duke zbukuruar,
Pėr ty do tė punojmė gjithmonė
po u desh dhe jeta jonė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:30 pm

Bajo Mushi
Tė gjithė mėsojnė si unė

Shkolla jonė nė mes tė fshatit,
qėndron pėrherė dyerhapur,
Pret fėmijė dhe nxėnės shumė,
tė gjithė mėsojnė si unė.
Shkolla jonė ėshtė e mirė,
ka nxjerrė njerėz xhevahirė,
tė ditur e tė zgjuar shumė,
ashtu do tė bėhem dhe unė.
Ne nė shkollėn tonė kemi,
shumė mėsuese tė mira,
I duam dhe i respektojmė,
pėrherė e pėrdita.
Shkolla jonė nė mes tė fshatit,
e pastėr si dėborė e malit,
rreth e rrotull nė lulishte,
aq e bukur e plot pemishte....
Ne e duam dhe e mbrojmė,
sa tė jemi e sa tė rrojmė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:32 pm

Bajo Mushi
Erė, moj
Erė, moj, qė fryn nė male,
hajde poshtė, por mengadale,
sepse pemėt kanė ēelur,
kanė ēelur pėr bukuri,
ē’tė shikosh, plot hijeshi!...
Erė, moj, qė fryn nė fusha,
kalon shpejt dhe me furi,
paspak na sjell shi.
Fryj, moj erė, nėpėr male,
na sjell erė, ēaj mali,
Fryj, moj er,ė nė lėndina,
na sjell erė trėndelina.
Fryj, moj erė e mos pusho,
se natyra kėshtu tė do!
Bukuri e Nepravishtės ėshtė e madhe
me male, kodra dhe livadhe,
Gjithė vendi i gjelbėruar.
Zemra jonė e lezetuar…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:33 pm

Vendi im
Histori e Nepravishtės ėshtė e trishtė,
jo nga fjalėt, por fizikisht,...
Vend i bekuar nga Zoti,
Pėr kėtė vend ėshtė derdhur
ujėvarė dhe loti...
Shumė ēudi kanė ndodhur
Shumė njerėz janė plagosur,
kanė njerėz jetojnė e kanė jetuar,
Qė nga koha e shkuar.
Nė fshatin tonė ka dhe njė teqe,
ėshtė e vjetėr , por ngjan e re,...
ka qenė dhe njė qytet,
por vetėm gurėt kanė mbetė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:34 pm

Poezi eshkruar nga Lefteri Pondikati
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:34 pm

* Nepravishta
Vendi ku u linda: Nepravishta,
Vendi ku po rritem: Nepravishta.
Nepravishta sa vend i bukur,
pėr kėtė jam e lumtur!
Vendin tim e dua shumė
dhe nuk e ndėrroj kurrė…
Ēdokėnd e merr malli pėr vendin e tij
Nė vend tė huaj askush nuk rri...
Ēdo vend mund ta adhurosh,
Por vendin tend, jo kurrė,
s’mund ta harosh!…
Vendlindja e para gjė,
qė duhet tė mendosh
Nuk duhet qė pėr
njė vend tjetėr tė gėzosh.
Dije: nė vendin tėnd
gjithmonė je i(e) gėzuar.
Me lumturi pėrreth
je i(e) zbukuruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO EmptySat Dec 18, 2010 1:34 pm

Shefqet Maliqi
Shqipėri, o vendi ynė,
si tė ta shpreh dashurinė?
Nėnė e babė je pėr mua,
prandaj kaq shumė tė dua!
Nė Nepravishtė linda,
kėtu kam lerė,
E njoh gjėnė e dlirė,
e njoh gjėnė me vlerė!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO   GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA "EMBRIONI" NEPRAVISHTE NGA SHEZAIR KOKO
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: