Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE    Sat Dec 04, 2010 11:46 am

KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE

Salih Mehmeti
Agron Ēuni

Menaxherėt e krizave

Amshueshmėnisht do t’i jemi mirėnjohės partisė sė Kurtit nėse jo pėr asgjė tjetėr, tė paktėn pėr karakterin e saj grotesk e zbavitės aq unik pėr nga origjinaliteti i saj. Para njė opinioni publik tė zalisur kjo parti kollajshėm po luan spektakle inteligjente me qėllim qė me 12 dhjetor tė gravitojė rreth vetės sa mė shumė vota. Pėr tė krijuar pėrshtypje para opinionit se ata po hyjnė si mos mė mirė tė pėrgatitur, zyrtarėt e partisė sė Kurtit bėn tė njohur para publikut ‘Parimet dhe prioritetet programore tė Lėvizjes Vetėvendosje’ tė shprehura nė gjithsejt 100 pika qė gjoja ‘ndryshimi i Kosovės i bashkon’. Tanimė tė gjithė e dimė se partitė politike nė Kosovė nuk pushtetizohen sebet ofertės qė ua bėjnė elektoratit tė tyre por falė ofertės qė i bėjnė qendrave tė huaja vendosėse pėr Kosovėn. Me kėtė rast, ofertuesit (partitė politike) i pėrcjellin mirė si agjentė tregtarė ‘kėrkesat imperiative’tė qendrave tė huaja. Mė pas projekti i tyre politik formėsohet nė pėrpjestim tė drejtė me kėto kėrkesa tė jashtme (input-et shndėrrohen nė output-e). Edhe partia e Kurtit shihet se i ka pėrimtuar me llupė kėrkesat e ngutshme qė i parashtrojnė po kėto qendra tė huaja: ‘legjitimimi’ i estabilishmentit politik nė prag tė rinisjes sė negociatave me armikun tonė - Serbinė; freskimi i po kėtij estabilishmenti nė prag tė valėve tė reja privatizuese tė resurseve tė Kosovės si dhe amortizimi i kujdesshėm i magmės sė pakėnaqėsisė sociale gjithnjė e nė rritje. Duke i gjykuar kėto rrethana, partia e Kurtit ngutet qė ta kapitalizojė doemos kėtė ‘shansė historike’ tė ardhjes nė pushtet. Kurti me kompaninė e tij e dinė se nė dorė kanė njė nga kartat mė tė fuqishme nė duar: aftėsinė e tė qenurit menaxherė tė mirė krizash. Pėrndryshe, planprogrami ‘100 pikėsh’ ėshtė kryekreje njė shpenzim arrogant i letrės nė tė cilėn ėshtė shpėrndarė nė mėnyrė militanteske gjithandej qyteteve e fshatrave tė Kosovės. Duhet vėnė nė pah se disponueshmėria e qytetarėve tė Kosovės pėr t’i dhėnė votėn partisė sė Kurtit nuk qėndron nė ‘planprogramin’ qė ofron ai. Janė katėrcipėrisht faktorė tė tjerė qė votuesin potencial e shtyejnė drejt partisė sė tij:

-Qytetarėt e Kosovės tanimė janė tė velur prej konfiguracionit aktual politik; prandaj ndėrrimi formal mendohet lajthitshėm si ndėrrim thelbėsor;
-Bartėsit politik (kushdoqofshin ata) janė pleksur pakthyeshėm nė labirinthe korrupsioni. Partia e Kurtit pėr momentin vlerėsohet e ‘pakorruptueshme’ - ndaj kjo i shkakton njėfarė dhembshurie elektoratit shpirtgjėrė i cili i mėshiron duke ua dhėnė votėn.
-Njė motivues tjetėr latent (poende i rėndėsishėm) ėshtė padyshim edhe lakmia jo e vogėl e njė numri njerėzish tė cilėt gjatė kėsaj dekade fati i ka tradhėtuar gjatė ngjitjes nė hierarki tė caktuara. Partia e Kurtit pėr kėtė kategori njerėzish ėshtė njė barkė e Noas shpėtimtar nė tė cilėn ata i kanė varur shpresat e mbijetimit. Kjo kategori endemike njerėzish s’ofron asgjė thelbėsore a transcendtale (pėr situatėn e dhėnė) pėrveē revanshizmit tė tyre ndaj atyre qė ata i konsiderojnė si ‘fajtorė’. Nė tė mirė tė pohimit tė mėsipėrm flet fakti se partia e Kurtit hėpėrhė gėlon prej njerėzve me origjinė kryesisht nga partitė simotra ose prej organizatave me fonde nga jashtė.

Rrjedhimisht mitit tė ri mediatik se ‘partia e Kurtit do tė sjellė ndryshimin e shumėpritur’ nuk i ecėn kungulli mbi ujė pėr arsyet e naltcekuna. Partia e Kurtit nuk do tė votohet si pasojė e ‘frymės sė re’ qė hamendėsohet se sjell, por si pasojė e zhgėnjimeve tė mėdha tė qytetarėve tė cilėt pėr t’i ikur depresionit tė rėndė pėlqejnė tė besojnė nė Kurtin dhe partinė e tij, ndonėse nėnvetėdijshėm e dinė se spektaklet do tė rriten nė pėrpjestim tė drejtė me pėrkeqėsimin e kushteve sociale. ‘Planprogrami 100 pikėsh’ sadoqė nga natyra ėshtė grotesk dhe stereotip nėse dekonstruktohet tė jep mundėsinė tė vėresh asimilimin e dhimbshėm tė Kurtit dhe partisė sė tij brenda kordinatave qė ai dikur i quante ‘kolonizatore’. Ky planprogram s’ėshtė as hija e konceptit dhe frymės politike tė dikurshme tė lėvizjes ‘Vetėvendosje’. Shkruesit e kėtij planprogrami janė pėrkujdesur qė t’i heqin ēfarėdo nuance tė asaj qė mund tė quhet ‘politikisht jokorrekte’. E veēanta e vetme qė mezi e shquan planprogramin e Kurtit prej atyre tė partive tjera politike ėshtė mospėrmendja e zgjuar e fjalės ‘premtim’. Duke qenė njė mjeshtėr i pashoq i psikologjisė sė manipulimit masiv, Kurti ose shkronjėsit e tij janė pėrkujdesur qė fjalėt ‘premtim’, ‘premtojmė’ tė zėvendėsohen me ‘angazhim’, ‘angazhohemi’. Nė sajė tė njė llogaritjeje kompjuterike del se fjalėt ‘angazhim’ ose ‘angazhohemi’ janė pėrdorur 76 herė brenda tekstit tė kėtij ‘planprogrami’ tė famshėm. Fraza ‘ne do tė angazhohemi’ ėshtė semantikisht e barasvlefshme me ‘ne premtojme se…’.

Grushtbashkuar drejt politikės korrekte

Njė veēori tjetėr po kaq domethėnėse ėshtė se planprogrami i Kurtit pėrmban njėfarė zotimi tė heshtur ndaj disa proceseve ‘impersonale’ qė deshėm apo s’deshėm do tė ndodhin ose tė paktėn nuk do tė ndodhin me pėlqimin tonė. I tillė ėshtė ta zėmė edhe ‘integrimi’, ‘riatdhesimi’, etj. Ndėrkaq nė kapitullin ‘Mbrojtja dhe Siguria’ tė kėtij planprogrami gjendet i fshehur midis rreshtave korruptimi i paskrupullt politik dhe moral i Kurtit dhe shokėve tė tij. Nė lidhje me fushėn e ‘mbrojtjes dhe sigurisė’ tekstualisht premtojnė:
‘Lėvizja VETĖVENDOSJE! angazhohet pėr ndėrtimin e strukturave tė mirėfillta ushtarake, profesionale, tė integruara nė NATO dhe nė tė gjithė mekanizmat ushtarak rajonal dhe botėror nė shėrbim tė mbrojtjes sė sovranitetit tė vendit. Angazhohemi pėr njė ushtri e cila do tė jetė garant i tėrėsisė territoriale tė vendit, dhe kėshtu t’i shėrbejė paqes sė qėndrueshme’.

Shumėkush pas leximit tė kėtij fragmenti ndahet me pėrshtypjen se kemi tė bėjmė me njė pėrkushtim tė Kurtit dhe shokėve tė tij pėr tė sėndėrtuar njė mjedis sa mė tė sigurt pėr qytetarėt e Kosovės. Mirėpo askujt nuk i shkon ndėrmend qė Kurti dhe shokėt e tij e kanė zbutur dhe stėrkequr konceptin e tyre tė dikurshėm duke e akomoduar nė mėnyrė tė stėrholluar tė folurėn dhe logjikėn realpolitike. Kjo nė tė vėrtetė reflekton nė ndryshimin thelbėsor tė konceptit pėr ‘sigurinė’. Pėrse Kurti dhe shokėt e tij nuk e pėrfshinė brenda kėsaj pike edhe ‘angazhimin’ e tyre pėr t’i hequr FSK-sė kufizimet e rėnda qė i janė vėnė prej Planit tė Ahtisaarit? Pse vallė ‘ekspertėt e sigurisė’ tė partisė sė Kurtit s’u bėnė aq trima sa tė thonė se do ta krijojnė njė ushtri tė mirfilltė me artileri, aviacion e makineri tė rėndė? Posedimi i kėtyre kapitaleve nuk ėshtė ‘militarizim’ i FSK-sė por pikėrisht krijim i njė ushtrie tė mirfilltė tė formatit europian. Njėsoj interesante ėshtė edhe shprehja tjetėr e Kurtit dhe shokėve tė tij se do tė angazhohen pėr ‘ndėrtimin e strukturave tė mirėfillta ushtarake, profesionale, tė integruara nė NATO dhe nė tė gjithė mekanizmat ushtarak rajonal dhe botėror’. Ndonėse bashkimin kombėtar tė shqiptarėve Kurti po e pėrdor si kapital politik pėr mbijetesėn e tij, nė planprogram i jep mė tepėr rėndėsi ‘integrimit rajonal’ (pa e pėrkufizuar domethėnien e tij) sesa integrimit tė FSK-sė brenda ushtrisė sė Republikės sė Shqipėrisė. Kurti na ėshtė bėrė ca mė i flashkėt se dikur; nuk pėrdor mė termin ‘ushtri’ por ‘strukturė ushtarake’. Struktura ushtarake nuk ėshtė domosdoshmėrisht ushtri sepse strukturė ushtarake mund tė jetė edhe njė grupacion paramilitarėsh. Termi ‘profesionalizėm’ i cili ka zėnė vend nė tė folurėn e Kurtit ėshtė po kaq shqetėsues sepse ‘profesionalizmi’ nėnkupton njė forcė ushtarake jo vullnetare. Nėqoftėse se Kurti me partinė e tij do tė ishte serioz rreth ‘shtetndėrtimit’ atėherė ai do tė duhej tė zotohej qė statusin aktual tė FSK-sė prej njė ‘strukture ushtarake’ ta shndėrronte cilėsisht nė njė ushtri jo vetėm nė emėr por edhe nė pėrmbajtje. Sė dyti, integrimi kudoqoftė nuk vjen si pasojė e zotimeve apo angazhimeve tė Kurtit dhe partisė sė tij (nėse vie nė pushtet); integrimi bėhet mė tepėr si rrjedhojė e rrethanave dhe interesit gjeopolitik tė SHBA.

Nė pajtim me ligjin…

Teksa lexon faqet e kėtij planprogrami e kupton menjėherė sesa detyrė tė sikletshme kanė pasur hartuesit e tij: nė njėrėn anė ėshtė dashtė qė qėndrimet e tyre (dikur parimore) t’i bėnin sa mė korrekte, tė buta e fleksibile, kurse nė anėn tjetėr ėshtė dashtė qė me qėndrimet e tyre aktuale tė mos ia acarojnė nervat padronėve tė tyre ose atyre qė po ua lehtėsojnė penetrimin nė politikėn zyrtare. Po kaq kundėrthėnėse mbetet edhe ‘angazhimi’ (lexo: premtimi) i partisė kundėr privatizimit: [56]: ‘Jemi kundėr privatizimit tė ndėrmarrjeve publike dhe pasurive strategjike tė Kosovės tė cilat kanė potencial pėrfitimi tė madh dhe qė janė baza e zhvillimit ekonomik tė vendit siē janė KEK-u (burimet e energjisė), Trepēa me tė gjitha minierat (pasuritė nėntokėsore), PTK-ja dhe kundėr dhėnies me koncesion tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės’. Ndėrkaq nė anėn tjetėr ‘mbėshtetėsi’ amerikan William Walker qė po flirton me Kurtin shprehet se privatizimi si proces s’mund tė ndalohet pėrveē qė mund tė bėhet mė transparent (Interevista e tij me 11 nėntor). Jo vetėm kaq por edhe hartuesit e kėtij planprogrami pėrpiqen ta luajnė rolin e ca iluminuesve nė mesin e njė mase tė pagdhendur. Le tė shkėpusim ca fraza arrogante tė tyre ku nuk mungojnė as notat komike:
[19] ‘Drejtėsia ėshtė elementi thelbėsor i shtetit. E drejtė ėshtė ajo qė ėshtė nė pajtim me ligjin’.
[84] ‘E drejta pėr arsim ėshtė e drejtė universale, e patjetėrsueshme njerėzore’.
[91] ‘Ne e konsiderojmė mjedisin si pjesė tė pandashme tė lirisė dhe mirėqenies sė qytetarėve’.
[94] ‘Lėvizja VETĖVENDOSJE! e konsideron kulturėn si pjesė tė pandashme tė shoqėrisė’.
[100] ‘Zhvillimi i sportit ėshtė zhvillim i aftėsisė garuese, i shėndetit fizik dhe i organizimit ekipor tė qytetarėve’.

Sikur nė kėtė planprogram tė kishin folur edhe pėr qumėshtin do tė thoshin: ‘Lėvizja Vetėvendosje konsideron se qumėshti ėshtė i bardhė dhe ka plot vitamina ushqyese’ (sic!). Sikur mos tė ishte iluminizmi i Kurtit me shokė pėr besė ne qytetarėt e kredhur nė obskurantizėm nuk do ta dinim se sporti ėshtė i mirė pėr shėndet, se arsimi ėshtė element thelbėsor i njė shteti, se mjedisi ėshtė mirėqenie pėr qytetarėt, se kultura ėshtė pjesė e pandashme e shoqėrisė etj etj. Mbase kjo ndriēon njė anė tjetėr mistike tė partisė sė kėtyre ‘iluministėve’ tė rinj tė cilėt vetėn e konsiderokan jo vetėm superior por edhe me mision hyjnor tė ndriēimit tė njerėzve tė pagdhendur. Si tė votojmė dikė qė madje edhe elektoratin e vet e ndjeson si tufė primitivėsh nė stadin parahistorik tė barbarisė? Krejt nė fund le ta analizojmė edhe anatominė e pikės 19 pėr Drejtėsinė: ‘. E drejtė ėshtė ajo qė ėshtė nė pajtim me ligjin’. Hėpėrhė Plani i Ahtisaarit ėshtė burimi kryesor i ligjit nė Kosovė, gjė qė shenjėzon se tash e tutje partia e Kurtit do tė sillet nė mėnyrė shembullore sipas ēdo tė drejte nė pajtim me ligjin!

To be continued
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE    Sat Dec 04, 2010 1:27 pm

Leka i Gjat jemi ne fushat zgjedhore... Forum BK eshte tribun e hapur edhe per ata qe kan ngritur flamurin e bardh, dhe tani vin na vizitoin me flamuj te zi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE    Sat Dec 04, 2010 5:32 pm

Met vertet se kritikat me vend jan shum te mir se ardhura per qdo parti apo individ, por ne ket rast, kyfar Mehmeti dhe ky far Quni - i vogel, paskan tentu per te then diq por ne realitet asgje bazike dhe shum siperfaqsor inerte apsolut....
Por sido qoft net i flasin veprat n“te ardhmen e afert, shum shpejt dot shifen trasimet i qeshtjes son Kombetar,a dot del ne binaret e duhur apo dot del prej binarve, shka un besoj se nese fiton ALBIN fundamenti dot jet i sigurt, dhe ne favor apsolut te qeshtjes ton Kombetare.....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

MesazhTitulli: Re: KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE    Sat Dec 04, 2010 10:22 pm

Drinii, vetem partia e Kurtit i ka ngrite flamujt e bardh te dorezimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE    Sat Dec 04, 2010 11:25 pm

Sali Mehmeti
eshte formues i Levizjes vetvendosje dhe me mire se ai askushe nuk e njofim levizjen.
ky moti ka paralajmerue se Albini ka tradhtue levizjen lv.
Dhe qka thote sali mehmeti ashtu do te del.
Vleresimet etona apo te disa individeve qe ne nje kohe thojshin rrnofte Rugova pastaj rrnoft haradinaj pastaj rrnofte Thaqi jane vlersime te femijeve.
Une pajtohem me salihin...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE    Sun Dec 05, 2010 1:36 am

Ewewewew cka jemi ne Shqiptaret, skemi deshir ta shofim vllavin ma mir. Si ta shofim tjetrin se poec perpara nga inati me nje her ja ngjesim nje "balushe", si thot nje fjal popullore te ja qesim nje therr para e ta merr n'thu ne te dhe ta thej qafen.
Na Shqiptaret 5 ore e presim pasulin me u zi, e 5 minuta nuk mujm me prit me u ftof e i pervlojm buzet menjihere, e nga buzet e pervlume e laim mishin te fundit me ngren.
Jemi mesu 5 shekuj turqi e 100 vjet serbi, duke vra vllai-vllain pik e pes nga inatet...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE    Sun Dec 05, 2010 3:50 pm

JO evvvvvv o Drini
PO mos u ngutni se keshtu u ngutem per ldk pdk etj
po ja qka na dulen
edhe per LV Salihi ka komentue shume mire se i n jef me mire se ne
motii ka thene se keta do te futen ne politik se qellimi i tyre ka qen politika
tashe ne opozite te gjithe trima po ne politik te gjithe kingja po behen
edhe une moti ka thene se ne qoftese lv ne politik e ka hanger dreqi
keta kane thene se kurre ne politik po u futen
pdk ja ka fute njerezit e vet mbrena edhe akk edhe ldk
e shofim,keta pranuan njerez pa kritere ne lv vetem per vota.
Adem demaqi tha :
Albin Kurti nuk eshte ai Albini qe ishte e mashtruan me cokollada keta partit qe te futet edhe ky ne politik..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE    Mon Dec 27, 2010 4:46 pm

Kur partia renditet e treta, edhe pas gjithe atyre parregullsive, por e "1" e pare per korrektsi. VV
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
KUR PARTIA BĖN VETĖVRASJE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: