Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:27 pm

Sachs {e lindur. 1891}, me pėrmasat e saja poetike shkėlqeu, si poete e talentuar, fshihej me shkathtėsinė e saj pas vargjeve, figurative nė botėn poetike, ku sfidonte me energji tė pathyeshme sfondin e shėmtuar tė fatit errėt. Veprat e saja tė njohura janė, ,”In den Wohnungen des Todes’’{1947}, “Nė banesat e vdekjes’’, ”Sternverdunkelung’’, ,”Errėsimi yllit”,{1949}, etj. Nė radhėn e kėtyre dy poeteshave u rreshtuan e edhe disa poetė tjerė, qė shpalonin thellėsitė e burimeve tė veta krijuese, siē ishin Marie-Luise Kashnic, Rudolf Hagelshtange, Hans Egon Holthusen, Karl Krolov, Paul Celan, Rose Auslander dhe Gertrud Kolmar . Jam i mendimit se “modernja’’ nė kėtė letėrsi mund tė shihet qė nga vitet 1750 dhe sidomos nė letėrsinė barokjane. Qė nga ajo kohė kemi elemente dhe tendenca moderne, qė sot me njė kujdes dhe thellėsi studimi, ato gjurmė mund tė shihen edhe nga koha e jonė. Kjo mundėsi komunikimi mund tė vėrehet edhe nga libri i Hugo Fridrichit ”Struktura e lirikės moderne’’. Kėshtu fjala, “moderne’’na shėmbėllen neve sot si diēka e qėndrueshme, qė tėrheq lexuesin si mundėsi atraktive e kohės dhe me vlera tė verifikuara. Pėr kėtė shkak unė kam pėrgjegjėsi dhe kujdes tė madh pėr kėtė termė “Modern”, ngase ky termin, qė nga romantizmi e deri mė sot ka gjakuar si diēka e re, qė s’ėshtė njohur mė parė. Sot “moderne’’ ėshtė arena kulturore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:27 pm

qė shkėputet nga e vjetra, dhe nė kujtesėn e njeriut inkarnohet si vlerė aktuale me tė gjitha veēantitė e saja qė mbėrthen nė vete. Shekulli i 20 mban vulėn e lirikės moderne. Kėtė rrugė e trasuan Stefan Geor dhe Reiner Maria Rilke. Gjithashtu njė pėrparim novator shihet edhe pak para Luftės sė Parė Botėrore, nėn ndikimin e ekspresionizmit Georg Heymit dhe Georg Traklit, madje poezia e zėshme e Dadaizmit tė Kurt Shvitersit dhe tė Hans Arpit dhe Surealizmit tė Berolt Brechtit. Por me rėndėsi tė madhe ėshtė tė dihet, se pėr zhvillimin e poezisė gjermane tė pas Luftės sė dytė Botėrore, ka luajtur liriku Gotfrid Ben, madje muzikaliteti dhe fryma e novatore dhe gjuha ekspresive e fotografive figurative shėmbėllyen te autori Paul Celan, me poezinė e e tij antologjike “Fuga e vdekjes”[ Totes Fuge] ,[(pėrktheu R.S.), e cila me performancėn e saj artistike e gjuhėsore jep, ose shpėrthen nė mėnyrė artistike nė njė imazh qiellor, tė zymtė, tė pėrhirtė tė Holakaustit dhe jetės sė pėrndjekur tė njeriut. Kjo poezi jep dhe reflekton kėndin e burimit tė vet nga pika mjaft e theksuar, moderne e poezisė gjermane. Si poetė tė rėndėsishėm tė pasluftės numėrohen edhe poetėt gjermanw Hans Mgnus Encezberger, pastaj pak mė vonė Reiner Kunce dhe Durs Grynbein. Madje nė poezinė gjermane moderne hyjnė njė numėr i madh autorėsh, por unė do t’i pėrmend vetėm disa prej tyre qė janė mė tipikė pėr qasjen tonė. Nė poezinė moderne tė gjeneratės sė parė tė lindur 1880-1900 mund tė merren Maria Kashnic, O Loerk, W. Lehman, E. Langeser. Nė gjeneratėn e dytė hyjnė poetėt e lindur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:28 pm

brenda viteve 1900-1915, siē janė P. Huchel, G. Eih, H. Domin, pastaj vjen gjenerata tė lindur brenda 1915-1915, sidomos poetėt Karl Krolov, Chr. Busto, Chr. Lavant, R. Branbach, W. Hoellerer, H. Piontek, H. Bender, J. Bbrosvki, Ingeborg Bachman. Kurse gjenerata e katėrt tė lindur nga vitet 1925 e deri mė ditėt e sotme. Pėrfaqėsuesit mė tipikw tė kėsaj gjenerate janė poetėt Sara Kirsh, G. Klunert, V. Braun, R. Kunce, I. Beker, Erih Fried, P. Rymhmkorf, M. Sharpenberg, W. Shalc Ulla Hahn. Janė edhe me qindra tė tjerė qė janė tė njohur, por qė nuk u pėrmendėn nė kėtė rast. Kur flitet pėr lirikėn moderne koncepti i saj ka shumė domethėnie tė madhe dhe ėshtė mjaft esencial pėr studimin e letėrsisė. Ėshtė e thjeshtė bindja, kur kthejmė kujtesėn tonė, qė nė kohėn e njohur tė frymės letrare tė njohur me emrin ,”Stuhi dhe Vrull’’ [ Sturm und Drang ] , deri te Realizmi dhe Natyralizmi qė mbeten si drejtime paraardhėse tė Modernes. Nė lirikėn moderne dominon koncepti i kompozimit tė ”ndryshimeve”, “kthimeve”, ”kėrcimeve’’. Natyrisht te teknika e lirikės moderne ka ndikuar edhe njė lloj stili para modernes, qė ka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:28 pm

ekzistuar, si problem i veēantė ndėrmjet traditės dhe asaj moderne. Definicioni pėr modernen nuk vjen vetėm si problem kyē i poezisė gjermane, por termi ” modern’’ pėrfaqėson njė fushė tė gjerė studimi dhe me problematikė mė tė zgjeruar tė kulturės nė pėrgjithėsi. Por sot ky emėr mund tė merret si emėrtim epokal, botėror, qė ėshtė heterogjen me rimėn pėrbashkuar tė qėndrueshme tė kulturė nė pėrgjithėsi. Kjo nė letersi nuk mund tė merret menjėherė, si prerje me thikė tė mprehtė, nga letėrsia tradicionale. Por kjo nė vete si e tillė qė ėshtė, paralajmėron ,”diēka tė re’’, se s’ka moderne pa traditė, pa tė parėn, pa tradicionalen, nuk do ta kishim kuptuar veēantinė e sė resė. Derisa tendencat moderne, tė cilat nė njė masė tė madhe paraqesin edhe Avangardizmin, qė si koncept nė vete paraqet ,”Epokėn tipike’’. Koncepti i lirikės moderne avangardiste pėrfaqėson kundėrthėniet e jetės dhe pasqyrimin e saj . Fillet e para tė kėsaj poezie datojnė qė nga vitet 1875, me ciklin e poezive {Le Flurs du Mal], “Lulet e sė keqes” tė poetit francez, tipik, modern Shar Bodlerit. Pra nga kjo kohė koncepti modern ka hyrė si problem aktual. Pastaj si pasardhės tė diskutuar tė poezisė vijnė Holc dhe Georg, si pasqyrues tipik i Avangardės me kritere tė lirikės moderne. Tipikja e qasjes sė Avangardės ėshtė thyerja nga e kaluara, por duke dominuar me ide nė letėrsinė e kohės, si art luftarak dhe si drejtim i vetėm i tė vėrtetės, e qė propagandon papėrkulshmėri nė veprime.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:28 pm

Sot me termin Avangardist kuptojmė artistėt dhe letrarėt, qė kanė hyrė nė botėn artistike me njė program progresiv, pėrparimtar, prosperues formal dhe me pėrmbajtje opozitare me konvencionet e shoqėrisė. Origjinaliteti ėshtė me rėndėsi pėr avangardistėt. Avangardja nuk pasqyron kohė tė fiksuar, por ajo ėshtė nė lėvizje, shkon mė tej e guximshme, pėrherė me shprehje e gjurmė ekstreme nėpėr kohė dhe shumica e epokave kanė avangardistėt e vet. Tejkalimi i furtunės sė tmerrshme tė njė kohe mund tė nėnkuptohet vetėm me avangardizėm. Teoria e tė fshehtės, Futurizmit, Ekspresionizmit, Konstruktivizmit, Surealizmit, pėrndjekjet nga ky drejtim letrar Avangarda mbetet pararojė artistike e pėrhershme e pėrgjimit tė kėtyre drejtimeve. Ajo ka pėr detyrė tė rreshtojė njerėz tė kėtij drejtimi, qė kėrkojnė rrugė tė reja dhe, kjo rrugė e re, mund tė merret si e vlefshme, kur tė mund edhe tė shfrytėzohet. Vetėm lirika qė do tė kuptohet edhe do tė pėrdoret ajo do tė ketė vlerėn e vet tė ekzistimit. Si mjeshtėr tė mėdhenj tė lirikės dhe fjalės sė zgjedhur gjermane, qė pėrdorin gjuhėn si fushė pėr veprim, janė ata autorė, qė shkojnė me guxim nė eksperimentimin e tyre deri rrėpirėn mė tė lartė e tė vetmuar tė artit. Ata poet me tė drejtėn e tyre ngjiten deri aty, sa qė edhe thonė se nė shikim tė fundit poezia ėshtė njė lojė fjalėsh. Andaj nė tė shumtėn e rasteve , disa poezi janė, mė shumė, krijime grafike, se sa gjuhėsore, veēanėrisht ato tė Franc Monit, i lindur nė Frankfurt mbi Majn, 1925. Madje Hans Magnus Ecenzberger, Helmut Hessenbytel, Petar Rumkorf, tė cilėt poezinė e konsiderojnė si “rrethanė’’, ,”Kombinime’’, ,”Topografime’’ e lojėra tė shumta tė shprehjesh e fjalėsh tė dramatizuar sipas nevojės sė tyre qė sjellin efekt. Parimisht poetėt e kohės sonė,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:29 pm

modernen mund ta definojmė, si rebelim estetik kundrejt vulgarizimit tė artit dhe tiranisė sė procesit kreativ realist. Me modernen shija e lirikės fillon tė subjektivizohet. Ndjenja shpirtėrore pėrmbushet me njė shprehje kolorite dhe ekzotike. Poetėt modern gjerman lirikėn e tyre e latojnė me elemente stilistike tė reja, dhe kėrkojnė njė bukuri absolute, kundrejt mendimit dhe gjuhės sė zakonshme tė rrethit ku jetojnė.
Marrė nga libri “Pegasiada”1 botim i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:29 pm

Eckehard Pistrick IAWPA “PEGASI”
Roads of Migration, Places and Sounds of Remembrance in the Greek-Albanian
Borderland
1. Roads of Migration
Roads have often been perceived in anthropological research as a sign for progressing modernity, as a channel of communication and as a tool for the economic, political and cultural unification of the nation-state. But roads have also played a crucial role in recessive movements, such as migration flows and in the construction of regional identities. A specific form of such roads are migration roads which served not only the exchange of agricultural products, goods or animals of the main urban market places Berat, Ioannina, Pėrmet and Kėlcyrė but served the kurbetlli (migrants) of South Albania to reach their destinations in the Ottoman Empire, Greece, Bulgaria, Romania, Italy, North and South America for the purpose of short-term labour migration or long-term migration. These multifunctional roads were based on pre-existing caravan roads (rrugė tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:29 pm

Eckehard Pistrick IAWPA “PEGASI”
Roads of Migration, Places and Sounds of Remembrance in the Greek-Albanian
Borderland
1. Roads of Migration
Roads have often been perceived in anthropological research as a sign for progressing modernity, as a channel of communication and as a tool for the economic, political and cultural unification of the nation-state. But roads have also played a crucial role in recessive movements, such as migration flows and in the construction of regional identities. A specific form of such roads are migration roads which served not only the exchange of agricultural products, goods or animals of the main urban market places Berat, Ioannina, Pėrmet and Kėlcyrė but served the kurbetlli (migrants) of South Albania to reach their destinations in the Ottoman Empire, Greece, Bulgaria, Romania, Italy, North and South America for the purpose of short-term labour migration or long-term migration. These multifunctional roads were based on pre-existing caravan roads (rrugė tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:30 pm

roads were based on pre-existing caravan roads (rrugė tė karvaneve) and wagon roads (rrugė qerresh). Most of these roads as well as the infrastructural and symbolic constructions which are framing these roads are dated back in popular belief to the times of Ali Pasha Tepelena although the main trade road Berat-Kercyrė-Ioannina is acknowledged as having been built by the Bej of Berat and the valiu (head of the vilayet) of Ioannina. The reference to Ali Pasha is given in connection with the popular concept of this time as a time of well-being, progress and infrastructural development. One of these roads which is dated back into the 18th century is the caravan road “Pashallėku I Delvinės” with two possible routes from Berat to Delvina and Saranda, passing the Zagoria mountains. Another road led according to local informants from Leskovik to Delvina passing Manushtir and the bridge of Petran and was called “proj e hajduteve” (path of the thieves). Crucial obstacles were the rivers Drinos, Vjosa, Osum, Devoll, Zagori and Shkumbin, which were crossed by large scale bridges such as the one of Hoshteva with a width of 15 meters. Migration roads provided a means to connect the main river networks of South Albania such as those of the Osum and the Vjosa. Aim of both mentioned roads was to connect mountainous regions
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:30 pm

and potential sending regions of migrants with the coastline and eventually with the sea passage to America. In addition these roads provided a means of communication between the different ethnographic entities such as Zagoria, Lunxhėria, Dropull and Bregdeti. This over-regional aspect of migration roads is especially remarkable in respect of the division between the two main regions of South Albania, Labėria and Toskėria, divided through the massive mountain range of Mount Dhėmbel which hindered communication processes. Caravans and migrants had to pass these obstacles with the help of Qiraxhi (mule guides) finding easier passable paths such as the gorges of Dhėmbel on the north east flank of the massive and Selckė on its south west flank. Communication between villages but also between regions became facilitated by the existence of such roads. This over-regional potential of roads is obscured often by local historians who tend to interpret the existence of such roads and infrastructural constructions in their krahinė (landscape) as exclusive property and sign for progress and kulturė (culture) of their region and as a proof for a predilection of a certain krahinė as culturally and economically important under the reign of Ali Pasha. In my paper I will concentrate on the marking of such roads through place and sound which keep the routes of such ancient roads in the mind of
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:31 pm

people and allow mental reconstructions.
2. Roads, Memory and “Mythistory”
Roads of migration are intrinsically connected with local “mythistory” and collective memory. And they are marked symbolically through places which may be natural phenomena or human creations serving asindicators for the historicity of such roads. Some regions in South Albania such as Zagoria are so densely covered with such markers that one may refer to this region also as a “landscape of memory” as a landscape which becomes charged with meanings transforming itself into a medium of “cultural memory” (Assmann 1992:60). Many of these markers are attached to the memory of Ali Pasha Tepelena.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:31 pm

Natural Phenomena
Connecting natural phenomena with the hardship of migration is not a particularity of South Albania but practiced at most places of intense migration in Albania and over Balkan countries such as Bulgaria. Preferred objects for such interpretations are rocks (guri I shkemileve, Sheper), hills (kodra e dhimbjes, Kukės), plains and meadows (sheshi i ndarjes, Pėrmet), trees (Klapsodendros, Polikastano, Greece) and passes. Most of these markers possess the characteristics of “lieux de memoire” in their defined identity summoned up by their name but also through their openness to numerous other meanings. Many of these places stand in direct connection to the topography of the villages and are positioned at the edge of the village where the final departure of the migrants from their families took place. I will refer here to some selected markers along the path connecting Leskovik with Saranda, commonly called in the region of Pėrmet “prroj e hajduteve” (path of the thieves). This term refers to the frequent attacks of robber gangs from Malshova, Hormova, Picari or Golėm on
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:31 pm

returning migrants. Its most characteristic feature is its pavement of kalldrėm (cobble stones) which can still be seen on some parts of the road. The first category of symbolic places refers to rocks. One example is the “guri e shkemileve” in Sheper a small porous limestone rock covered with small holes, which are interpreted as stemming from the tears shed by the mothers of the leaving migrants. Another departure place was the “Shpella/Shkėmbi e Kordhes” (The cave/rock of the sabre) near Politsani (Photo). This huge rock situated below an old walnut tree was used according to local “mythistory” by the local migrants to deposit their sabres during their absence from home. At their return they pulled their sabres of the rock leaving a mark. The density of marks covering the rock served as a sort of chronicle for the migration intensity of this village. Another important category contains trees. The rrapi (platane) of Sheper forms as in many Greek villages the centre of the village. The age of the tree which is said to be planted by Ali Pasha is used as an argument for the claim of the villages’ deep-rooted historicity. History becomes organic through this natural allusion. Beside its general meaning as meeting place for muabet and festivities the rrapi of Sheper situated in the churchyard is designated as point where the migrant groups met for their departure after having attended the mass. This historicity made the place suitable for the “Takimi i brezave” (The meeting of generations) in 2005, a gathering of
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:32 pm

migrants of the village, a reunion of the fragmented village community. While most “lieux de mémoire” commemorate the departure of the migrants and are associated with the world of pain and separation only a few stand as symbols for the return of the labour migrants. One such place is the “guri dyfekut” (rock of two shots), a pass in the height of 1600 m above Pėrmet. On the arrival of the returning migrants two shots were fired from this strategic place to announce joy and the forthcoming reunion of the families (according to informant Klafi Laska, 79, 23.9.2006).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:32 pm

Human Creations
Constructions marking the road as such are bridges, toll stations and the pavement. Bridges such as the ruined arched bridge crossing the Vjosa at Petran were interpreted as creations of Ali Pasha. They were preferred symbolic places where the departure of the migrants from their families took place. Here may be mentioned also the so-called karakoll – toll stations flanking the main trade routes. One remaining building of such a kind, consisting of cubic building covered by a spheric cupola can be found on the meadow of Ēajupi and is called locally “Taborri i Ēajupit” (Shabani 2006:30).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:32 pm

3. Roads in Song
The repertoire of migration songs (kėngė kurbeti) can be considered an important artistic response and digestion of the hardships of migration. As acoustical markers they maintain strong ties to the markers of place: many migration songs give reference to place names, marking the course of roads. Migration songs serve to attach meaning to the above mentioned places and roads and to negotiate these meanings in a circulating public discourse taking place during every performance. Migration songs are a specific form to remember and through the creation of new songs of revitalizing migration experience in contemporary contexts. Migration songs are in addition a specific stage where local histories and national history arenegotiated. While the distance which separates migrant from family is a prominent image in such songs,the travelling circumstances, the roads and sea passages used, are rarely mentioned. In the following example from Mazhanj-Lushnjė,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:33 pm

collected in 1967, the description of the changing life conditions and the changing condition of roads at the departure and return of the migrant become a way to express the contrast between a memorized past and reality resulting
in disorientation. With “xhade” the singer refers to a new kind of asphalted road for cars, which did not exist at the time of departure of the migrant.
Ē’ka, nėno, qė rėnkon deti?
Moj nėnė!/ Po vjen djali nga kurbeti,/ po vjen dhe rrugėn s’e di./ Do dal nė xhade tė rri,/ do ta bie nė shtėpi,/ do t’i shtroj dyshekun e ri,/ do ta pres me mjeshtėri,/do t’i shtroj verė e raki,/ do t’i pres dhe njė shalqi,/ zemėrkuq e farėzi.
(Nushi 1982:109)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:33 pm

What is it mother, about what is the sea weeping?
My mother!
There comes a boy from kurbet,
He comes but doesn’t know the road.
He has to walk on the new car road,
Which will lead him to his home,
one has to put a new mattress,
one has to wait for him with mastery,
one has to put wine and raki in front of him,
one has to wait for him with a watermelon,
a red heart and fruits.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:33 pm

It might be said in conclusion that sound and place are equally important options to mark roads of migration and negotiate the histories connected with them. Basis is a (re)construction of migration memory based on “mythistory” which becomes visible and audible in meaningful places and sounds alongside the road.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:33 pm

4. Roads and Borders
The Albania road system has changed significantly during the 20th century. Alone in the 1st World War the foreign occupation forces in Albania built an estimated 1500 km of asphalted and non-asphalted roads (Adhami 2002:452). Many of these strategic roads, built for military purpose have become significant North-South connections such as those of Vlora-Tepelena- Gjirokastra (recently under reconstruction supported by EU funds) and Vlora-Llogara- Himara-Saranda. Apart from this significant extension of the road network also the role of the roads has changed through the establishment of permanent state borders in that region since 1919. The contemporary role of the roads is marked by the omnipresence of these borders. Although local historians point on the loss of significance of the old system of migration roads and consider it as “njė kujtim i bukur i mesjetės” (“a nice medieval remembrance”) (Shabani 2006:54) there are proofs for a revitalization of old roads in new contexts. This is especially true for paths which had connected villages on both sides of the current Greek- Albanian border before 1913 and which were reactivated in the 1990’s as illegal border crossing points such as those between Vėrnik and Smėrdesh/Kristallopighi through the
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:34 pm

abandoned village of Dhambel and the one between Bozhigrad/Miras and Revan/Dipotamia both in Devoll (de Rapper personal communication 10.7.2007). The migration paths regained their function after 80 years for Albanian labour migrants who worked in Greece under changed circumstances. The meaning of the road and of their markers of space and sound attain other meanings in these border contexts. Considering the Greek-Albanian border region as a place of geographic, ethnic and theoretical inclusion and exclusion and as a place of “othering”, roads seem to fulfil a crucial role as a way to cross these borders but also to reinforce them. Border crossing via illegal roads can become interpreted as a subversive act, menacing national and other regional and urban border identities. On the other hand border crossing-roads as part of the nation-states’ infrastructure can be interpreted as reinforcing the meaning of borders and the significance of divisions between nation-states’ “territoriality” through markers such as military and customs infrastructure. The ambivalence of the border becomes in this respect mirrored in the ambivalent meanings and histories of the roads crossing it.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:34 pm

References
Adhami, Stilian: Vėshtrim mbi kulturėn popullore tė trevės sė Pėrmetit, Tirana 2002.
Assmann, Jan: Das kulturelle Gedächtnis – Schrift, Erinnerung und politische Identität in
frühen Hochkulturen, Munich: Beck 1992.
Donnan, Hastings and Thomas M. Wilson: Territoriality, anthropology and the interstitial:
subversion and support in European borderlands, In: Donnan, Hastings and Thomas M.
Wilson (Eds.): European States and their borderlands: cultures of support and subversion in
border regions, Focaal 41, 2003, (41), pp. 9-21.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:34 pm

Nora, Pierre (transl. Arthur Goldhammer): Realms of Memory – Rethinking the French Past,
Vol. 1, Conflicts and Divisions, New York: Columbia University Press 1996.
Nushi, Jani: Mbledhės tė Folklorit: Folklor nga Krahina e Myzeqesė, Tirana 1982.
Schöpflin, George: “The functions of myth and a taxonomy of myths” In: Hosking, G. and G.
Schöpflin (Eds.): Myths and Nationhood, London: Hurst 1997, pp.19-35.
Shabani, Kristaq F.: Perla – Profil I biskuar (Zagoria), Tirana 2006.
Tirta, Mark: Etnografia Shqiptare 18, Migrime tė Shqiptarėve, Tirana 1999.
Vila, Pablo (Ed.): Ethnography at the border, Minnesota 2003.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:35 pm

Interviews
Klafi Laska, Pėrmet 23.9.2006
Gilles de Rapper, 10.7.2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:35 pm

*Shumėpritshmėria e njė lajmi tė gėzueshėm
Sė fundi , pas shumė e shumė pėrpjekjesh madhore, pas njė kalvari tė gjatė, u konkretizua njė fitore e madhe: Ra “Mbretėria e Vizave”… ”Njė Mbretėri e rėndė dhe e lodhshme pėr shqiptarėt ėndėrrues me njė startim demokratik drejt Evropės… Njė Mbretėrim I rėndė I pritjes sė gjatė tė liberalizimit tė vizave… Njė mbretėrim I rėndė i moskontaktit ballėpėrballė tė familjarėve , tė ndasive tė prindėrve nga fėmijėt e tyre tė emigruar pas ngjarjeve tė korrikut tė vitit ’90, ku shqiptarėt thyen “klonet” e telave me gjemba, dhe bumerangun e madh tė shkėputjes nga Evropa dhe bota… U shua me ketė lajm vendimtar njė epokė e lotimit pas “Emigrimit tė Madh shqiptar: tė viteve ’90… U shfaq nė ekrane televizivė nga prestigjiozėt jashtė vendit dhe brenda vendit si dhe nė median e shkruar ky rast epokal dhe ky triumf shqiptar… , triumf I shqiponjave tė etura pėr liri fjale, pėr liri veprimi, pėr diskutim pėrballė pėr tė treguar dhe dijen shqiptare drejtpėrdrejt…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: