Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

  LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:17 pm

Njė jetė e padobishme ėshtė njė vdekje e hershme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:18 pm

Johann Wolfgang von Goethe
ORGAN LETRARO-KULTUROR I SHOQATĖS SĖ MIQĖSISĖ SHQIPĖRI- GJERMANI, DEGA GJIROKASTĖR. BOTOHET NĖN KUJDESIN E LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI “ ALBANIA
VITI I PARĖ I BOTIMIT NR.1 (001) MUAJI NĖNTOR 2010 ĒMIMI 50 lekė , Euro 1
Drejtor dhe botues : Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S
Kryeredaktor : ASTRIT REĒKA Mobil 0695440087
Zėvendėskryeredaktorė: MATILDA ĒEREPI, KRISTO STOJA
Pėrkthyes: Dritan Kardhashi, Aleksandra Shabani, Elton Zykaj, Kosta Gaxhoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:19 pm

MIRĖSERDHE GAZETA “Johann Wolfgang von Goethe”
Editorial
Njė nismė e bukur e iniciuar nga LNPSHA “PEGASI”ALBANIA miqtė e Gjermanisė, intelektualė, shkrimtarė dhe poetė, nė qytetin e magjiktė Gjirokastėr, tė cilėt kanė njė respekt tė veēantė pėr Gjermaninė, kėtė vend me potencial tė jashtėzakonshėm, njė fuqi botėrore ekonomike

dhe me njė intelektualizėm tė ndriitshėm qė i ka dhėnė shumė shkencės botėrore, artit kulturės dhe letėrsisė botėrore. Njė vend qė shquhet pėr njė disiplinė tė hekurt dhe shkencore, pėr njė zhvillim galopant nė tė gjitha fushat jetėsore. Gjermania ėshtė njė vend elitar qė jep kontribut sot tė padiskutueshėm nė politikėn botėrore... Kjo gazetė, jo pa qėllim mori njė emėr tė ndritshėm e tė spikatur atė tė poetit tė madh, me qėllim qė nesėr tė arrihet tė shtohet pėrmasisht njohja pėr kombin dhe shtetin gjerman, i cili gjatė kėsaj periudhe tė vėshtirė tranzicionare na ka dhėnė ndihmė tė madhe pėr tė realizuar ndryshesėn dhe pėr tė realizuar aspiratat demokratike. Njė nga synimet kryesore tė kėsaj gazete do tė jetė njohja me njerėzit e mėdhenj tė kėtij vendi nė fushėn e artit dhe tė kulturės, tė sportit si dhe pėrgatitja dhe organizimi i veprimtarive tė mėdha kuluturore dhe letrare- historike ...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:19 pm

Pak histori
Gjermania (anglisht: Germany; gjermanisht: Bundesrepublik Deutschland lexo: Bundesrepublik Dojēland ose Deutschland lexo: Dojēland), zyrtarisht Republika Federale e Gjermanisė, ndodhet nė pjesėn qendrore tė Evropės dhe kufizohet nė veri me Danimarkėn, nė lindje me Poloninė, nė juglindje me Ēekinė, nė jug me Austrinė dhe Zvicrėn, nė perėndim me Francėn, Luksemburgun, Belgjikėn dhe Holandėn. Ndėrsa nė veri nė anėn perėndimore e pėrshkon kufiri natyral i Detit tė Veriut dhe anėn lindore Deti Baltik. Territori i Gjermanisė mbulon 357,021 km² ai ndikohet nga klimat mesatare sezonale. Me mbi 82 milion banorė, Gjermania ka numrin mė tė madh tė popullsisė nė Evropė dhe ėshtė e treta shtėpi pėr numrin e migrantėve ndėrkombėtarė.[ Njė regjion i quajtur Germania, i banuar nga disa fise Gjermanike ėshtė njohur dhe dokumentuar para vitit 100 pas.e.s.. Prej shekullit X territoret Gjermane kanė formuar pjesėn qendrore tė Perandorisė sė Shenjtė Romake qė qėndroi deri mė 1806. Gjatė shekullit XVI, Gjermania veriore u bė qendra e Reformave protestante. Si njė shtet-komb modern, vendi fillimisht u bashkua mes Luftės Franko-Prusiane mė 1871. Pas Luftės sė dytė Botėrore, Gjermania u nda nė dy shtete tė veēanta pėrgjatė vijave tė okupimit nga Aleatėt mė 1949. Dy shtetet u ribashkuan mė 1990. Gjermania perėndimore
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:20 pm

ishte anėtare themeluese e Komunitetit Evropian mė 1957, qė mė vonė u bė Bashkimi Evropian mė 1993. Gjermania ėshtė pjesė e zonės Schengen, pa kufinj, dhe ka adoptuar valutėn Evropiane, euron mė 1999.Gjermania ėshtė njė Republikė parlamentare federative prej gjashtėmbėdhjetė shtetesh (gjermanisht: Länder). Kryeqyteti dhe qyteti mė i madh ėshtė Berlini. Gjermania ėshtė anėtare e Kombeve tė Bashkuara, NATOs, G8-ės, dhe G4-ės, dhe ka nėnshkruar Protokollin Kyoto. Ėshtė ekonomia e tretė nė botė pėr nga Bruto prodhimi vendorė (BPV) dhe eksportuesi mė i madh nė botė i tė mirave mė 2007. Nė terme absolute, Gjermania ka buxhetin vjetor pėr ndihma zhvillimore tė dytin nė botė (pas SHBA-ve). Vendi ka ndėrtua njė standard tė lartė jetese dhe ka themeluar njė sistem gjithėpėrfshirės tė sigurisė sociale. Ajo ka njė pozicion kyē nė afera Evropaine dhe mirėmban njė partnership tė ngushtė nivel ndėrkombėtar. Gjermania njihet si lider shkencorė dhe teknologjik nė disa fusha.[
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:20 pm

Johann Wolfgang von Goethe (German pronunciation: [joːhan vɔlfɡaŋ fɔn ɡųːtə] ( listen), 28 August 1749 – 22 March 1832) was a German writer and polymath.[1] Goethe is considered the most important writer in the German language and one of the most important thinkers in Western culture. Goethe's works span the fields of poetry, drama, literature, theology, philosophy, and science. His magnum opus, lauded as one of the peaks of world literature, is the drama Faust. Goethe's other well-known literary works include his numerous poems, the Bildungsroman Wilhelm Meister's Apprenticeship, and the epistolary novel The Sorrows of Young Werther. Goethe was one of the key figures of German literature and the movement of Weimar Classicism in the late 18th and early 19th centuries; this movement coincides with Enlightenment, Sentimentality (Empfindsamkeit), Sturm und Drang and Romanticism. The author of the scientific text Theory of Colours, his influential ideas on plant and animal morphology and homology were extended and developed by 19th century naturalists including Charles Darwin. He also served at length as the Privy Councilor of the duchy of Saxe-Weimar. Goethe's influence spread across Europe, and for the next century his works were a major source of inspiration in music, drama, poetry and philosophy. Early in his career, however, he wondered whether painting might be his true vocation; late in his life, he expressed the expectation that he would ultimately be remembered above all for his work on colour. E nje ndėr Poetet me tė famshem ne Bote, Gjermani i madh: Johan von Goethe, ka shkruar vargjet e famshme kushtuar Prometheut, ku me gjuhen e vet ai poet i kundėrvihet deri dhe Zotit te asaj psikologjise se atij lloj prifti qe sulmon Migjenin, ku ndėr te tjera shkruan:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:20 pm

PROMETHEU
(fragment nga Poema)
………………………………………..
“ Unė nuk dij gjė me tė mjeruar nėn Diell, pėrveē jush o Zotėr!
Ju varfėrisht e ushqeni me therorira
Dhe me frymė lutjesh madhėrinė tuaj!
Dhe do tė vdisnit urije, sikur te mos kish
Tė lutur dhe lypsa, budallenjė plot me shpresė.

Unė tė tė falenderoj ty?
Pėrse?
Ke lehtėsuar ti ndonjėherė dhembjet e tė shumė munduarit ?
Ke tharė ti ndonjėhere lotėt e tė ankthmundarit?
Nuk mė farkėtoj mua dhe mė bėri burrė,
E plotfuqishmja kohė dhe fati i perjetshėm,
Zotrit e mijė dhe tė tu?

Kujtonje ti vallė se unė jetėn do ta urrenja,
Do tė iknja nėpėr shkretėtira…
Sepse jo tė gjitha ėndrrat e lulėzuara mu pėrmbushen…
Kėtu rrij unė dhe krijoj njerz sipas fytyrės time !
Njė brez qė tė jetė i njėjtė me mua !
Tė vuaje, tė qaje, tė shijojė e tė gėzohet !
Dhe ty tė mos ta vari veshin kurrew !
Si unė, si unė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:21 pm

Informim
Sė shpejti njė veprimtari pėr letėrsinė gjermane nė Gjirokastėr dhe nė Tiranė
Lidhja Internacionale Pegasi Albania ėshtė duke ėprgatitur njė takim poetik me temė “ Poezia gjermane dhe pėrfaqėsuesit e saj tė sotėm bashkėkohorė”. Njė project program befasues, ku janė evidentuar poetė dhe shkrimtarė tė njohur. Kjo pėragitje po realizohet me ndihmesėn edhe tė poetėve shqiptarė dhe kosovarė qė janė aktualisht tė emigruar nė Gjermani, tė cilėt po japin kontribut…
N ėkėtė takim tė pikėsynuar poetic tė LNPSHA “PEGASI” Albania do tė kumtohet edhe nėj skumtim i pėrgatitur nga Remzi Salihu (Shkup) poet, pėrkthyes pėr Poezinė e sotme bashkėohore tė Gjermanisė, pėrfaqėsuesit e saj kryesorė. Ne epiqendėr tė kėsaj veprimtarie do tė jetė edhe prezantimi i librit : “Stilografi me kėllėf ari” tė shkrimtarit Astrit Reēka.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:21 pm

Portretizime
Shkrimtarė ndėrkombėtarė
Poezia e Rainer Schulte
SHĖNIME PĖR AUTORIN:
Rainer Schulte ėshtė poet, pėrkthyes, dramaturg, eseist dhe kritik i letėrsisė bashkėkohore ndėrkombėtare. Ai ka tė botuar njė varg librash me poezi, pastaj libra e studime mbi artin dhe artin e pėrkthimit, studime kritike, si dhe pėr mėnyrėn e pėrkthimit dhe tė interpretimit. Gradėn shkencore tė docentit Ph.D. nė Letėrsinė Krahasuese e ka marrė nė Universitetin e Michigan USA. Mė parė Schulte ka studiuar pėr filozofi nė Universitetin Gutenberg ne Mainz, ka kryer studimet pėr master nė piano nė Akademinė e Muzikės nė Darmstadt. Hulumtimet e tij pėrfshijnė studimet nė fushėn e gjuhėsisė qė i ka bėrė nė atdheun e tij Gjermani, pastaj edhe nė Francė, Itali, Spanjė, dhe Meksikė. Shulte ka pėrkthyer vepra tė poetėve dhe shkrimtarėve bashkėkohor nga gjermanishtja, frėngjishtja dhe spanjishtja. Ai ka redaktuar disa antologji tė letėrsisė bashkėkohore ndėrkombėtare dhe ka shkruar studime tė shumta mbi artin dhe teoritė e pėrkthimit letrar. Ėshtė drejtor i Qendrės pėr Studime dhe Pėrkthim, redaktor i revistės “Translation Review”, qė e ka themeluar nė vitin 1978. Po ashtu Schulte ėshtė edhe bashkėthemelues i “American Translators Association Literary”, (ALTA). Rainer Schulte ėshtė profesor i Arteve dhe shkencave Humane nė Universitetin e Teksasit nė Dallas (UTD), dhe ushtron edhe njė varg detyrash akademike si profesori i pėrkthimit letrar, letėrsisė botėrore, studimeve ndėrdisiplinore dhe i komunikimit ndėrkulturor. Pėr mė tepėr, Rainer Schulte konsiderohet si njėri ndėr ekspertėt mė tė mirė nė fushėn e pėrkthimit artistik letrar. R. Schulte jeton nė Dallas tė Amerikės. (pėrkthim)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:22 pm

METAFIZIKA FILOZOFIKE E POEZISĖ MODERNE Rainer Schulte, “ORA E PAQES”, poezi, botoi Shtėpia Botuese “Marinaj Publishing”, Dallas. Frankfurt. Tiranė 2005, faqe 104. Pėrktheu Gjekė Marinaj.
ISBN 0-9728521-3-1
Shkruan: Shefqet DIBRANI
Poezia e Rainer Schulte-s, (Rajnėr Shollta), ėshtė poezi tipike e mendimit tė thellė, pėrkatėsisht poezi e logjikės. Nėse thuhet se gjuha gjermane ėshtė “gjuhė e logjikės!”, atėherė mund tė shprehemi se poezia e Schulte-s ka logjikėn si synim parėsor. Po ashtu dihet se atdheu i kėtij poeti, Gjermania ėshtė trualli qė ka rritur filozofė e shkrimtarė tė mėdhenj, kurse ndikimi i filozofisė dhe i letėrsisė gjermane historikisht ėshtė i pranueshėm, sepse shumė filozofė e shkrimtar tė njohur gjerman ndihmuan nė formimin e filozofisė dhe letėrsisė perėndimore, dhe pa dyshim edhe te poeti Rajner Schulte. Prandaj mund tė konsiderojmė se nė vazhdėn e konkurrencės filozofike nuk kanė mbetur mbrapa edhe zhvillime e tjera kulturore, veēmas konceptet letrare, ku shkrimtarė tė tėrė kanė bėrė nam dhe kanė lėnė famė nė kėtė fushė, duke e pasuruar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:22 pm

literaturėn gjermane me vepra qė kanė pasė ndikim tė pashmangshėm edhe nė rrjedhat e letėrsisė Evropiane dhe mė gjerė. Nė kuadėr tė kėsaj gurre tė pasur, (edhe pse jo ndoshta i kėtyre pėrmasave?!), nė planin letrar e shohim tėrė krijimtarinė letrare e poetike tė Rainer Schulte-s, (gjermanit tė amerikanizuar sipas gjuhės sė re moderne), i cili qė prej shumė vitesh jeton nė Dallas tė Texasit. Ai ėshtė redaktor i njohur, profesor universitar dhe drejtues i Institutit Goethe pranė Universitetit tė Teksasit nė Dallas (UTD). Janė kėto disa nga vlerėsimet qė na shtyjnė pėr tė besuar se koncepti i poezisė qė ai krijon, sikur ka marrė konotacione tė poezisė me njė logjikė filozofike, ku poeti me sukses ka provokuar mendjen e lexuesit duke e detyruar atė tė mendoj pėr mesazhin, idenė dhe porosinė filozofike qė pėrcjell poezia si tėrėsi tematike e motivore. Si duket forma e lėnies pezull tė njė koncepti a mendimi poetik, sikur ka pėr qėllim tė nxit lexuesin pėr ide tė reja, qė atė ta kthen nė njė mendimtar, ose sė paku Schulte ka pėr qėllim qė tė edukoj lexuesin si njė vėmendje e arsyeshme, qė mendimi i tij tė jetė sa mė racional dhe mė i kompletuar drejt zbėrthimeve tė nocioneve teorike nė njėrėn anė, kurse nė anėn tjetėr mė duket sikur ai, qėllimisht e ka lėnė tė hapur mundėsinė e interpretimit tė dyfishtė nė poezinė e tij. Poezia e Schulte-s (sa do qė ai jeton nė Amerikė), ka njė ngjashmėri me poezinė e sotme gjermane, dhe ky vend sikur ia ka bėrė shtratin e shplodhjes dhe kthimin nė origjinėn kah ėshtė nisur, prandaj poezia e kėtij autori pėr shumė arsye ėshtė krejt afėr tė asaj qė i thuhet sot: “poezi moderne gjermane”. Ky eveniment Schulte-n e bėnė njė personalitet tė shquar tė poezisė dhe letėrsisė nė pėrgjithėsi, sepse ai sikur ka marrė tė gjitha vlerat ekuivalente qė i ka gjuha dhe kultura gjermane, dhe ato vlera i ka sendėrtuar si arritje nė vendin e ri ku ai po kalon pjesėn mė produktive nė fushėn e artit, muzikės e letėrsisė, duke u bėrė njė emėr i njohur nė letėrsinė amerikane. Ai, tashti me krahė hapur e ka pranuar edhe misionin e ndėrmjetėsuesit, pėrkatėsisht pėrfaqėsuesit kulturor, nė mes dy botėve tė mėdha letrare, filozofike, muzikore e kulturore. Poezia e Rainer Schulte-s e pėrfshirė nė pėrmbledhjen poetike “Ora e paqes”, vjen nė gjuhėn shqipe nėn pėrkthimin e kujdesshėm tė Gjekė Marinajt i cili sikurse Schulte mėton tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:22 pm

luaj rolin e ndėrmjetėsuesit kulturor nė mes dy popujve e dy kulturave. Marinaj ka kryer njė mision nė dobi tė kulturės shqipe kur ka pėrkthyer me kaq kujdes kėtė poet tė njohur jo vetėm nė hapėsirėn amerikane, por edhe nė atdheun e tij, nė Gjermani dhe me gjerė. Simbolika e poezisė sė Schulte-s jo rrallė duket e thjesht, ashtu sikurse edhe vargu i tij poetik. Por kjo simbolikė, kaq e tejdukshme dhe ky varg kaq depėrtues e bėjnė kėtė tip poezie mė tė pranishėm, me shije kualitative dhe me njė mesazh mbase tė qartė. Si duket Schulte mė shumė i ka kushtuar rėndėsi metaforės, megjithatė kjo formė poetike e ka njė estetikė specifike dhe ka njė sintaksė gjuhėsore tė pasur e cila (sigurisht ėshtė meritė edhe e pėrkthyesit), vjen nė gjuhėn shqipe me njė interpretim tejet logjik dhe me nocione tė kuptueshme letrare. Sigurisht eksperienca e madhe qė ka Schulte nė fushėn e pėrkthimeve, shkollimet e shumta akademike, pėrvoja profesionale, qoftė si redaktor i revistave me ndikim, a si pedagog universitar i kanė shėrbyer atij tė nxjerr njė varg tė kursyer, por qė jep mesazhe e porosi filozofike mjaftė tė mėdha, siē i ndeshim nė vargjet e poezisė qė po citojmė:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:23 pm

LOJĖ ME FJALĖT
Si fėmijė/ luaja me guralecė nė rrugė./ Tani / luaj me fjalė nė fletė/
tė cilat pėrfundojnė duke luajtur me mua. Faqe 11.
Vetė krijimi i raporteve me rrethin jetėsor ekzistencial dhe lidhjet e kėtyre raporteve qoftė me ndikime filozofike a tė jetės nė atdheun e tij, kanė bėrė qė metafizika e tekstit tė poezisė sė Schulte-s t’i shėrbej pėrvojės gjithėnjerėzore, dhe qė ka si tendencė tė zbuloj thelbin e konceptit tė tij nga thellėsia e mundshme e dijeve dhe kulturės filozofike qė ai si poet e kultivon. Pastaj lidhjet e tij pėr shoqėrinė dhe emancipimin shoqėror sikur janė njė preokupim i vazhdueshėm i kėtij autori i cili edhe pėr kundėr begative qė ia mundėson Amerika, (pa ia mohuar vlerat edhe atdheut tė tij), ai vazhdimisht shqetėsohet kur bota ka kriza, e shoqėria njerėzore pėrballet me skamjen dhe varfėrinė. Si poet qė ėshtė, vazhdimisht “vret
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:23 pm

vetėn/ qė tė ringjall poezinė”, dhe nga kjo klithmė e turbullt “Ankthet e tija (mia) shtyjnė/ faqet e pagjuma/ tė orėve tė pasosura/ nė thellėsinė e natės”, (faqe 15).
Tipi i poezisė sė shkurtėr ėshtė njė prirje e kėtij autori i cili falė talentit dhe kulturės sė gjerė poetike, poezinė e bėnė tė panevojshme qė tė shkruhet mė gjatė siē e kemi rastin ta zėmė te poezia “NĖ LIBRA”:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:23 pm

NĖ LIBRA
Nė libra/ ne kėrkojmė jetėn/ qė nuk e kemi jetuar. Faqe 17.
Ky mendim kaq filozofik, dhe ky mesazh kaq impresiv qė e pėrcjell poezinė janė tipare poetike qė e ndeshim edhe nė poezinė e sotme moderne gjermane e evropiane, ku mėtohet tė arrihen dhe tė thuhen gjithė ato qė kanė pėr t’u thėnė, me vetėm pak fjalė. Por jo gjithmonė ky lloj poezie do ta ketė efikasitetin e vet ashtu siē e ndeshim te poezia e Schulte-s qė cituam mė parė. Nė disa nga poezitė e R. Schulte-s gjejmė edhe njė lloj ironizimi qė ai u bėnė fenomeneve a individėve, dhe ato mund tė dalin edhe si lloj citatesh qė kanė mesazh e kuptime tė mėvetėsishme: “Durimi thyhet nga procedura/ jo nga substanca”, “Mos thuaj se koka juaj/ ėshtė fryrė nga ide tė mėdha”, “Natėn/ pena ime merr njė sy gjumė/ nė faqet e bardha”, “Shenjat nė qiell bėhen mė pak tė kthjellėta”, etj. Por gjithsesi elementi psiko-filozofik ėshtė mė i dukshėm, dhe kėtė e gjejmė te vargjet e fundit tė poezisė “Jetė nate”, e cila mė shumė se ēdo gjė tjetėr, plotėson kuptimin e nocionin pėr tė cilin po flasim:
Meshtarėt/ tepėr tė dobėt tė lakuriqėsohen/ fshihen mbas mėkateve/ tė fetarėve./ Ata nuk kanė njohur kurrė uri nė gjakun e tyre/ dhe nuk kanė dėshirė/ ta kthejnė ujin nė verė. (Faqe 57).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:24 pm

Janė raportet e poetit me shoqėrinė, qė e kanė bėrė atė si njė vrojtues tė suksesshėm tė fenomeneve, dhe si poet gjithherė ėshtė nė pėrpjekje t’i ndryshoj ose sadopak tė ndikoj nė kėto ndryshime:
LODHJE
Jam lodhur/ nga njerėzit e lodhur./ Ata ecin mė ngadalė/ se dielli nė mesditė. Faqe 67.
Pikėrisht mbi kėto parime sa fisnike po aq humane ai mėton tė shtoj dinamizmin e jetės mbi tė cilat ndėrtohet poezia e kėtij autori. Njė bllok tjetėr i temave dhe ideve nė poezinė e Schulte-s ka pėr bazė humanizmin kulturor dhe njerėzor. Poezia “Tė vrasėsh nė emėr tė fesė”, ėshtė njė dimension i kėtij koncepti, duke e bėrė autorin ndėr zėrat mė pėrparimtar qė ka humanizmi i sotėm letrar nė njėrėn anė, dhe nė anėn tjetėr shfaqet protesta mė njerėzore dhe intelektuale qė e bėnė njė poet, ndikimet e tė cilit kanė prekur brigjet e dhembjes jo vetėm tė dy kontinenteve por tė globit si tėrėsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:24 pm

TĖ VRASĖSH NĖ EMĖR TĖ FESĖ
Nė emėr tė fesė,/ ata torturojnė tokėn/ dhe shuajnė kėngėt/ e gjinkallave./
Nė emėr tė fesė/ ata kthejnė lumenjtė/ nė gjak.
Nė emėr tė fesė/ ata kryqėzojnė fjalėt/ tė pėrligjin gjenocidin e madh./
Nė emėr tė fesė ata dėrgojnė qilima bombash/ nė xhamia dhe muzeume.
Nė emėr tė fesė/ ata vazhdojnė tė vrasin/ pa fund. (faqe 89).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:25 pm

Nė kėtė shėnim kritik, nuk ėshtė e gjitha ajo qė mund tė thuhet pėr poezinė e kėtij libri e aq mė pak pėr gamėn e madhe tė tij krijuese. Megjithatė kėto mbresa sipėrfaqėsore le tė mbeten vetėm si njė lexim i kujdesshėm, dhe njė interpretim racional i poezisė sė tij, me shpresė se saktėsia e vėrtetė e kėtyre interpretimeve mbetet vet poezia qė ėshtė pėrmbledhur te vėllimi poetik “Ora e paqes”, i bindur se krijimi i Schulte-s ėshtė njė poezi komplekse e shkruar me ndjenja dhe pasion tė veēantė, duke e bėrė atė emėr tė dalluar nė kuadrin e poezisė sė sotme gjermano-amerikane.
Kanė (Cannens), Francė, korrik 2009.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:25 pm

Gjermanishtpėrkthyes
dhe autor i shumė librave edhe tė pėrkthyera nė gjuhė tė huaja
Ferdinand Laholli u lind mė 16 qershor 1960 nė Gradishtėn moēalore, ku familja me prejardhje nga Vidohova e Korēės qe dėrguar tė pėrjetonte ferrin e regjimit enverhoxhian, si pasojė e emigrimit tė atit tė tij nė Amerikė. Mė pas familja Laholli dėrgohet nė kampin e internimit Savėr, ku pėr tridhjetė vite vuajti mohimin total tė sistemit monist. Si i internuar iu mohua ndėr tė tjera edhe studimi i lartė.
15-tė vjeēar dėrgon pėr botim dorėshkrimin e librit tė tij tė parė, porse botimin e librit tė parė nė Shqipėri e pėrjetoi vetėm pas rėnies sė diktaturės.
Mė 1990 emigron nė Gjermani e sot ėshtė autor i njė sėrė librash. Poezitė e tij janė pėrkthyer e botuar nė gjuhėn gjermane, italiane, angleze, suedeze, turke, hollandeze e sė fundi edhe kerntisht. Ėshtė bashkautor i mė shumė se 20-tė antologjive nė gjuhė tė ndryshme. Pas diplomimit nė Institutin Gėte punon si pėrkthyes letrar nė profesion tė lirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:25 pm

Libra tė autorit / Bücher des Autors:

"Mjaft ky paradoks i hidhur" (Genug mit diesem bitteren Widersinn) - Tiranė, 1992
"Nė ishullin e vetmisė/Auf der Insel der Einsamkeit" - Tiranė, 1993. Nė gjermanisht nga Robert Schwartz
"Te kjo vajzė e pėrgjakur/An diesem blutüberströmten Mädchen" - Tiranė, 1994. Nė gjermanisht nga Robert Schwartz.
"Libri i dėshirave" (Buch der Wünsche) - Tiranė, 1994
"Suicidio delle foglie" - Frosinone/Italien, 1995. Nė Italisht nga Shpend Sollaku - Noe
"Shtrigani i ėndrrės" (Ein Hexenmeister in meinem Schlaf) - Tiranė, 1996
"Urrejtja nuk ėshtė dashuria ime" (Der Hass ist nicht meine Liebe) - Prishtinė, 1997
"Paolo" - Tiranė/Albanien, 1999
"Nė Bykeburg bie shi/Es regnet in Bückeburg" - Tiranė, 2000
"Linda" - Prishtinė/Holzminden, 2005
"Kur ikėn ti" (Immer wenn du gehst) - Prishtinė/Hannover, 2006.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:25 pm

LIRIKA MODERNE DHE AVANGARDJA NE LETERSINE GJERMANE
nga Remzi Salihu, poet, kritik, botues IRJM (SHKUP)
Janė dhėnė mendime tė shumta pėr traditėn e lirikės gjermane gjatė shekujve, madje janė bėrė periodizime tė ndryshme nga shkenca e letėrsisė dhe, ėshtė folur e stėrfolur shumė pėr shtigjet dhe metodat letrare, qė ka pėrfshirė ajo gjatė shekujve. Nė kėtė rrugėtim tė gjatė e tė vazhdueshėm kjo letėrsi ka ngritjen dhe vulėn e vet tė fuqishme. Pa kėtė letėrsi bota letrare do tė ishte mė e cunguar dhe mė e varfėr. Andaj nė ditėt e sotme kjo letėrsi mund tė na shėrbejw si udhėrrėfyese nė zhvillimin e mėtejshėm artistike tė epokės mė tė ndritur tė kohės sonė. Me fjalė tė tjera qasja bashkėkohore na shtyn neve nė kėrkim tė lidhjeve tė shumta kulturore e historike, si dhe lidhjet dhe ndikimet qė ka ajo, dhe kjo varshmėri shprehet ndėrmjet letėrsive tė shumta dhe lidhjeve strukturore nga e cila krijohet njė vepėr e caktuar. Duke zbuluar kėto marrėdhėnie nė letėrsinė gjermane, zbulojmė edhe forma dhe drejtime tė shumta tė artit. Kjo mundėsi kėrkimi nė anėn tjetėr pėrmbush horizontin e pikėpamjeve dhe strukturėn e vetėdijes sonė kulturore. Kjo do tė thotė se qasja, tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:26 pm

cilėn dua ta shpaloj para dashamirėve tė letėrsisė le tė shėrbejw si prezantim modest, se nėpėr tė cilat shtigje dhe metoda ka kaluar letėrsia e madhe gjermane. Ngase tėrė kjo letėrsi ka pasur praninė dhe specifikėn e vet tė zhvillimit nėpėr shekuj. Veēanėrisht prezantimi im ka tė bėjw pėr njohjen e letėrsisė moderne dhe avangarde gjermane dhe ndikimet e saja qė mund vijnė nė kulturėn tonė. Kur dihet se kultura jonė ka pasur marrėdhėnie tė mira me kulturėn gjermane. Shumė shkencėtarė dhe shkrimtarė kanė studiuar dhe vepruar brenda kėtyre dy kulturave. Andaj edhe ndikimet mund tė kishin qenė tė preferueshme. Nė kėtė shkrim nuk kam pėr detyrė tė pėrqas nė detaje tė shumta tė historinė e letėrsisė gjermane, ngase ajo ka njė jetė tė gjatė deri apstrahim tė lashtėsisė sė saj. Fillet e para ndeshen qysh te fiset dhe dialektet me bazė franke, alemane, sanksone dhe bavareske. Kėto gjurmė shėrbejnė si bazė fondamenti gjuhėsor tė zhvillimit tė letėrsisė sė mėvonshme tė gjuhės dhe letėrsisė gjermane. Ato shkrime dhe vepra tė sė kaluarės sė lashtė kanė mbetur si forma me veēori dalluese dhe si fakte pėr tė treguar historinė, dallueshmėritė e burimeve kulturore, qė janė zhvilluar mė vonė. Kthesa e madhe e letėrsisė gjermane do tė bėhet nė shekullin 20. Ky shekull sjell shumėllojshmėrinė e veēantisė sė poetėve qė kanė prekur stile dhe metoda tė ndryshme. Dhuna dhe tėrmetet e tė dy Luftėrave botėrore, Revolucioni Social, Vrasja nė masė, hollakausti, dėbimi masiv, kanė qenė imazhe dhe frymėzime tė shumta e tronditėse, qė kanė ngritur e zhvilluar pikėpamje e qasje e stile tė ndryshme tė veprimit tė autorėve. Dalja nga shekulli 19 kėrkonte dritare tė reja, drita shkėlqimi, pėr tė tejkaluar shikimin nėpėr fushėn e gjerė tė shkretuar nga dhuna dhe padrejtėsitė e shumta tė kohės. Gjetjen e rrugės, nė shekullin e ri njerėzimi evropian e kishte tė vėshtirė. Andaj pėr ta gjallėruar dhe mbjellur me kujdes atė lėndinė, hapėsirė tė djegur e shėmtuar, nga dhuna e krimi, me njė fryt tė ri, ishte kėrkesė e madhe e kohės. Nga kėto gėrmadha tė kohės dolėn detyra tė mėdha tė letėrsisė, qė gjininė njerėzore ta kthejnė nė veprime e forca tė reja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:26 pm

Njeriu modern duhej orientuar dhe analizuar pėr tė hyrė nė portėn e vėrtetė tė vlerave njerėzore. Gjithsesi se, kjo betejė e vrazhdė, nga krijuesit e kohės ėshtė bėrė me sakrifica tė mėdha dhe, nė tė shumtėn e rasteve, shumė poet kanė pėrfunduar edhe tragjikisht. Shkrimtarw dhe poetw gjerman duke e parė atdheun e tyre nė kėtė situatė me terrorizime, dhe pa rehati, njė pjesė e tyre kanė ikur dhe vepruar edhe nė ekzil. Nga ato vende tė preferuara, kanė trashėguar edhe drejtime, stile e tendenca letrare. Tradita dhe kriza kohės filloi me njė kėrkesė tė vrullshme ndėrmjet vetėkėnaqėsisė, borgjezisė dhe themelimit kohor. Kėshtu, nė kėtė ndikim tė madh tė kthesave shėmbėlleu natyralizmi, si tendencė e fortė social revolucionare. Kjo frymė vinte nga Franca, Rusia e gjetiu. Kėshtu nė vetėdijen e shumė poetėve gjermanw u forcua si dritė vezulluese, impresionizmi i pėshtjellur me pėlhurėn esimbolizmit, i cili u shėrbeu poetėve pėr tė shpalluar ngjyrėn dhe dritėn e kohės. Ndoshta kjo dritė e ylbertė pėrmbushur dhe plotėsuar me ngjyra tė llojllojshme do tė ndikonte nė krijimin, apo nė formimin e njeriut tė ri. Ndoshta gjatė kėsaj kohe pati ndikim tė madh nė kulturėn gjermane konflikti i Niēes me Vagnerin, si dhe letėrsia fashiste, e cila shpalohej pas Luftės sė dytė Botėrore. Emruesi pėrbashkėt i zhvillimit tė tyre gjatė kėsaj kohe ishte , “thyerja‘’ radikale me mbisundimeme tė forta tė pikėpamjeve estetike dhe brenda saj vendosjen e kuptimit tė ri, ndėrmjet perandorisė sė artit tė atėhershėm dhe pėrditshmėrisė sė jetės. Dhe tėrė ky ndryshim
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:26 pm

u bė nė frymėn e Revolucionit Dadaist dhe kėrcimeve radikale gjatė luftės dhe pas saj. Kėtu nė kėtė formim kulturor ndikoi edhe teoria e Vagnerit, se arti ėshtė kėnaqėsia individuale. Ndasitė e mėdha, qė ishin ndėrmjet qėndrimeve estetike dhe atyre praktike njerėzore, nxitwn dhe fuqizuan, kėrkesa me rrugė, shtigje tė reja tė shekullit. Nė kėtė kohė me shumė shkathtėsi reaguan gjeneratat e reja, qė kėrkonin ndryshime, me pėrpjekje tė mėdha qė ta tejkalojnė ” humnerėn e kohės’’ dhe vendosjen e krijimit tė “Teorisė sė avangardės’’, e cila nė atė kohė kishte pėr qėllim arratisjen e saj nga bregu i fildishtė i esteticizmit, madje qė ambienti, gjendja sociale, tė kapėrcehej dhe tė ndryshonte si e tillė qė ishte, por duke treguar me kujdes tė madh domosdoshmėrinė karakteristike tė formės novatore. Paradigmėn, modelin pėr ndėrrimin, apo pėr rifillimin e artit, njeriu duhet ta shohw si njė dallueshmėri tė bashkuar njėrit me tjetrin, por duke konkurruar me tendenca tė veēanta prosperuese nė botėn moderne tė letėrsisė. Tiparet e tyre tė pėrbashkėta kishin si vizion pėr novatoren, apo rinimin e asaj toke tė frytshme letrare me vepra qė janė tė gatshme tė shfaqin dhe mbėrrijnė mė tepėr vlera, se sa tė kėnaqen, duke u fryrė, nė mėnyrė individuale nė vetw, natyrisht se ishin pėrpjekje tė mėdha pėr njė alternativė tė shėndoshė. Kėshtu veproi edhe Gotfrid Ben, i cili edhe u quajt si autor i shekullit, i cili kėrkonte njė jetė normale me gjuhė e stilizim tė ri. Nė pėrjashtim tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    Fri Nov 19, 2010 12:27 pm

disa autorėve, letėrsia antifashiste nė Gjermani vepronte nė ekzil. Gjithsesi, se gjatė kėsaj kohe nė Gjermani, nuk ishin tė gjithė nacistw. Autorėt si Erih Kastner, Hans Erih Nosak apo Elizabet Langaser, qė s’kishin kurfarw kompromisi, nuk mund tė shkruanin, se ēka donin nė tė vėrtetw tė shkruanin. Nė atė kohė kishte edhe vepra tė guximshme qė nė mėnyrė kritike dhe alegorike shkruanin pėr sistemin e kohės. Gjatė kėsaj periode vepronte edhe elita kulturore e Republikės sė Vajmarit. Kjo kohė nuk ishte vetėm epoka e kulturės eksperimentare, por ishte edhe koha e konflikteve tė mėdha kulturore. Nė lirikėn gjermane tė pasluftės shfaqėn dy drejtime letrare. Njėra mbante shtegun e klasicizmit modern dhe, tjetra krijimin eksperimental tė shprehjes. Rrymės sė parė i takonte poetja austriake Ingeborg Bachman me poezinė e saj tė njohur, “Die Anrufung des Grossen Baren” (Thirja e ariut tė madh), duke kujtuar Walter Jensin, i lindur 1923 dhe, tė emėruar si klasiku mė tipik tė kohės sė tij. Kurse, kjo mėnyrė e klasikes ishte pa domethėnie tė re, se poezia lehtė kuptohet dėshmoi veprėn dhe liriken e madhe tė shekullit 20, gjermanen, suedezen, laureaten e paqes, si dhe tė shpėrblyerėn me Nobel 1966, tė famshmen, Nelly
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA "PEGASI" ALBANIA Johann Wolfgang von Goethe
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: