Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Ēka tha poeti - Din Mehmeti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Mexhid Yvejsi
Anėtar
Anėtar
avatar

Male
Numri i postimeve : 429
Age : 68
Vendi : Gjakovė, Kosovė
Registration date : 04/05/2009

MesazhTitulli: Ēka tha poeti - Din Mehmeti   Fri Nov 12, 2010 8:35 pm


Mexhid YVEJSI, GjakovėĒKA THA POETI-

DIN MEHMETIDikur pyesnin pleqėt:

Kur rri dreqi?

Tė gjithė e dinin,

Kur bėnin llafe,

Se dreqi rri n’kafe!N’Kafe t’Madhe

Ndėrsa po bisedonim

Me miqė letrarė

Erdhi, u ulė, edhe poeti

Bacė Loku, Din Mehmeti.Miku qė e kishte fjalėn

Posa e pėrfundoi,

Pa u vonue,

Poeti, Din Mehmeti

Iu drejtue:

„Unė, qysh me t’besue ty

Kur ti nuk i beson Zotit?“Miku i pėrbashkėt heshti,

Heshtėn edhe ne.

Heshtja jonė fliste shumė!Tė lumtė! O Din Mehmeti!

Erdhe n’kafe si meleqi

Aty ku rri dreqi!

Na afrove mes veti,

Na afrove me Zotin...!Shėnim:

Kjo poezi u botue nė revistėn „FRYMĖZIMI“, Nr.6, faqe:27, Gjakovė, Shtator, 2000.Mbrėmė nė Gjakovė nė moshėn 78 vjeēare u nda nga kjo jetė, kaloj nė jetėn e vėrtetė, poeti – Din Mehmeti.

Din Mehmeti lindi nė 1932 nė fshatin Gjocaj tė Junikut. Ka studiuar pėr gjuhė dhe letėrsi shqipe nė Universitetin e Beogradit. Ka qenė profesor shumėvjeēar nė Shkollėn Pedagogjike tė Gjakovės.

Sot, me 12 nėntor 2010, nė Gjakovė, n’orėn 15, nė varrezat e qytetit, pranė varrit tė Prof. Selman Rizės, u varros me nderime poeti-Din Mehmeti.

Poeti-Din Mehmeti poezinė e parė e botoi nė vitin 1949, nė revistėn letrare “Jeta e Re”, Prishtinė.

Vepra mė tė njohura tė tij janė:

Nė krahėt e shkrepave (1961),

Rini diellore. (1966)

Dridhjet e dritės (1969),

Heshtja e kallur (1972),

Fanar nė furtuna (1981)

Agu, dramė (1982),

Prapė fillimi (1996),

Klithmė ėshtė emri im ( Tiranė 2002),

Mos vdis kur vdiset (2001).Mexhid YVEJSI

Gjakovė, 12 Nėntor 2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Ēka tha poeti - Din Mehmeti   Sat Nov 13, 2010 1:06 am

shum poezi e mi por ky ka qen njéri nga denocuesit e ADEM DEMAQIT SA INTERESANT DHE TRAGJIKE......
DIN MEHMETI
FAREDIN GUNGA
ZEKRI ACANA
DHE CA TE TJER................!!!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Ēka tha poeti - Din Mehmeti   Sun Nov 14, 2010 1:30 am

Syte qe shkrepin dashuri

M'jane shkime dritat e syve te gjalle
kthinave te mbremjeve luginave te nxira
e vargeve te fetyres se shterrur
derdhi puste fryre te shpiertit
ne shtratin ku te rrita, o femij.
-Eja, biro,
te mbledhi rreth stomit te gjinjeve te
brenjtur,
ti ngrohu brinjet e kerrusura
ulrimave te ferfellazave te mallkuara
eja, bir-o, ta ndije gjakun duke vluar!...
D.MEHMETI

Ngushellime per familjen Mehmeti, dhe per mbare popullin shqipetare per vdekjen e poetit tone, poeti yne u prefte ne paqe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ēka tha poeti - Din Mehmeti   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ēka tha poeti - Din Mehmeti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: