Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:37 pm

ORGAN LETRAR I LIDHJES SĖ KRIJUESVE “PEGASI DHE I LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE PEGASI ALBANIA E PĖRMUAJSHME LETRARE, NR 55, VITI I NĖNTĖ I BOTIMIT0 06.11 2010 ĒMIMI 50 LEKW, EURO 1
E-MAILpegasi2003@yahoo.com, http://pegasialwriter.tripod.com, http://kristaniada.tripod.com, http://agronshele.tripod.com. Drejtor dhe botues: Kristaq F. Shabani Mobil ++0693846682
“E ĒUDITSHME FORT BOTA E POETIT
BRENDA ZEMRĖS , SHPENDI,
BRENDA SHPENDIT, DETI,
BRENDA DETIT , DIELLI,
BRENDA DIELLIT QIELLI...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:37 pm

LNPSHA”PEGASI” ALBANIA
“RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL....
Vijimėsia e kėtij rrugėtimi profilor
I FOKUSUAR PETRO DUDI, POETI, SHKRIMTARI, PUBLICISTI, STUDIUESI, BOTUES, ZEVENDĖSPRESIDENT I LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA, ANĖTAR I W.P.S NĖ TĖRĖ VEPRIMTARINĖ E TIJ KREATIVE...
Fitues i disa Ēmimeve poetikė nė Greqi, Indi, Shqipėri. Fitues i ĒMIMIT TĖ PARĖ POETIK NDĖRKOMBĖTAR TĖ KONKURSIT TĖ ZHVILLUAR NĖ OLIMPIADĖN BOTĖRORE, Athinė 2004.
FITUES GJITHASHTU I DISA ĒMIMEVE NĖ KONKURSET E ZHVILLUARA NGA LIDHJA E KRIJUESVE “PEGASI” ALBANIA DHE LIDHJA INTERNACIONALE E POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE ARISTĖVE “PEGASI” ALBANIA.
I BOTUAR NĖ ITALI, GREQI, BRAZIL, TURQI...NĖ RESVISTA TĖ NDRYSHME LETRARE.
“NJĖ KREATURĖ E MENĒUR DISAPLANSHE DHE SHUMĖ GJINISH LETRARE”
GJIROKASTĖR NĖNTOR 2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:38 pm

LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Editorial
“RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL” GJETJE DHE DINAMIKĖ SHUMPLANSHE E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Nga Kristaq F. Shabani, poet, shkrimtar, studiues .President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, Anetar Nderi dhe anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė I.W.A Anėtar i W.P.S, anėtar Nderi i Lidhjes “XASTERON” Athinė, Greqi
Rrugėtim profil njė nismim mendimor, gjetje pegasiane pėr tė evidentuar mirėfillėsinė e njė letėrsie ndryshe, me konceptime tė reja, me njė frymėmarrje tė bronkeve individuale tė profilizuara natyrshėm dhe bindės, pa tekanjozitet, me tė treguar me gisht se kush do tė veēohet, por me njė analizė spektėr (konkav dhe konveks) pasqyrė,... Shpaloset me bindje njė profil i krijuar me kėrkim, gjetje individuale, origjinalitet, larg kuadraturės, ligjeve kompozicionale tė detyrueshėm, duke u tjerrur rreth boshtit, por me predominim (zotėrim) njė pasuri kreative ujėvarė, fantazisė , imagjinimit pėr idealizim letrar dhe mesazhin nė plane socile mė dritėdhėnėse dhe largėsim nga ditėhijet dhe krizimet, larg skemave dhe skermave tė njohura, qė krijojnė njė “lejfenizėm” letrar dhe gjinia humbet nė turbullira dhe mbyllet nė kuadratura. Evidente dhe parėsore: zbulesa e origjinalitetit, spikatėsia, dritėzimi, rrugėtimi i pėrshkruar nėpėrmjet pasurisė kreative tė deritanishme, perspektiva e talentit si dhe vlerėsimet nė plan kombėtar dhe ndėrkombėtar tė vlerėsuesve tė menēuruar dhe jo te klisheve, pėlqesės sė mendjes, grupimit tekanjoz dhe “dėshirės pėr tė qenė”… si dhe favorizimit pa tė drejtė, bazuar nė njohje direkte. Elementė letrarė: fantazi, kontrakpunte, figurim, meditivitet, mesazhim,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:38 pm

kthesa, tė papritura, kurthime, intriga, fabulimi, magjizėm, tentesė dhe pasuri gjuhėsore me neologjizma, frazim tė spikatur, shfrytėzimtė fjalėsit tė guhės si dhe kombinim dhe prezencė gjithgjinish dhe kombinacion me artet e bukura… Skulpturim, pikturim fantasist i personazheve nė gjinitė letrare Hapėsira e kėtij profil nė tė gjithė shtrirjen gjeo-letrare tė Lidhjes Nderkombėtare. I pari nė kėtė lloj nė gjithė Botėn, falė zgjuarsinė dhe ndjekjes sė dinamikės sė letėrsisė sė sotme moderne si dhe organizacioneve simpozicionale pėr letėrsisė. Parapėrgatitet Simpoziumi i katėrt i Lidhjes ndėrkombėtare “MUZA POETIKE PEGASI 2011” me objekt “POEZINĖ LIRIKE” si dhe Kongresi Botėror TIRANĖ 2012 “LETĖRSIA NDRYSHE” Bashkėveprimi dhe bashkėpunimi: Pas evidentimit shkėmbim universal i vlerave dhe e folura letrare universale, konkurrim talentor. Dhėnie rėndėsi poliglotizmit tė veprės letrare. Autoriteti letrar: spikatėsinė dashamirėsinė edhe prezantimine mendimit kritik modern. Risitė letrare: nė poezi figurim, mendim filozofik tė konturuar me figurim dhe zbėrthesė dinamike, trajta dhe konture tė padukshme tė vjershėrimit dhe gjimnastikim mendor, lirshmėri nė tė gjitha rrymimet letrare, tė gjitha kėto tė prejardhur a ng a njė botė magjike fantaziste shprehėse... tema tokėsore dhe ajro-dinamike, prurje tė elementėve kombinues shumėsferash dhe shumė lėndor... Nė prozė: Narrativitet ekspresiv, elemente dhe prezence e prozės poetike (tė poetizmit) lidhėsi e fshehur nė “dinamikėn e teatrin tė ngjarjeve dhe ngjyrimeve” ... Mėnyra tė tėrhequrit dhe tė tė tokurit dinamik me pasurinė kreative.. Anketim pėr lexueshmėrinė, pėrfilljen dhe shpėrfilljen duke
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:39 pm

pėrvijuar me tonalitet dhe realizėm “ librin mė tė lexuar”. Paraqitja librore: klasike dhe internetive duke e harmonizuar me kompozim grafikė, ilustrativė dhe melodizėm. Konceptimi i njė arti tejet grafik: kopertura ideore dhe realizimi i saj fantazist, grafika e pjesės tekstuale tė librave si dhe karakteri ilustrativ... Fokusim nė profil: mė tė spikaturit nė tė gjithė shtrirjen gjografike tė LNPSHA ‘PEGASI” ALBANIA(N ėkėtė kontekst do tė thithen mendimet pėr selektivitet. Organizimi i Konkursit Ndėrkombėtar LNPSHA “PEGASI” ALBANIA nė drejtim tė librit mė nivelor,(poezi, prozė) mė tė grafikuar, me kopertinė mė simbolizuese..., tė librit me hajk, hajk paradoks, epigramime dhe fabulor, prozė poetike, skicime, esse, publicistikė. Nė ēdo paraqitje “RRUGĖTIM PROFILI” do tė ketė 2-3 kumtime tė shkurtra pėr avancėn e letėsisė sė sotme. Pėrdorja e mesazhimit dhe e pėrshėndetjes, edhe si mendim kritik i autorit qė merr pjesė nė RRUGĖTIM PROFIL.., larg lavdeve tė pamerituara. Kapėrcime dhėnie titujsh: “KRIJUES I SHQUAR” sipas fushave, gjinive si dhe Doktor ne letersi(Titull i Dhėnė nga LIDHJA NPSHA nė bashkėpunim me organizmat botėrore I.Ė.A, Ė.P.S, POETAS DEL MUNDO, ALIAS e tjera. Biseda konkluzive e RRUGĖTIM PROFIL: Kongresi Botėror i Letėrsisė, TIRANĖ, Prill 2012, ku do tė shpalosen edhe kryeprofilet e realizuara. Anė organizative : Njohja e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA nga UNESKO...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:43 pm

POMEZIA NOTIZIA ROMA
DOMENICO DEFELICE Maggio 2007
Letti per voi
di Maria Antonietta Mosele
Sono giunte le sillogi poetiche di due Autori albanesi, tradotte in inglese. Esse sono: “Unlucky seeking kismet” (= In cerca di un destino infelice” Editrice Mokra- Tirana, 2007, pagg.32.E1,00) di Petro Dudi, tradotto da Riza Lahi; e ‘A seat in heavens”(=”Un posto in Paradiso nei Cieli”: Marin Barleti House Editore 2005, page 24) di Kristaq F. Shabani, con la traduzione di Eleftherios Photiu.
In primo parla dei tanti problemi che afffliggono chi e’ constretto ad emigrare in un Paese straniero:crisi di identita’ (Il mio nome e’ dimenticato”) difficolta di inserimento e di adattamento (“gioca con la morte, bravuomo”) nostalgia di quanto lasciato e di lasciato ed I quante persone care lasciate, insicurezza per il futuro (:sulla tomba, in fuga”).
Ho scelto la prima lirica, omonima al titolo: “Poem /Again, I am on paths
Unlucky seeking kismet (luck)
Poem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:43 pm

Again, I am on paths./A voice is calling /It’s the brain’s cupola resounding: /Hi, cladenstine, what’ s the generation that you belong to? /Where you are coming from, my friend? /Where you are heading to now?… Maybe is a phantom /Maybe is just “the devil” / I know nothing about it /What is that/ Whispering often and as often/ chaffing: /I don’t appreciate the intestines’ s song /I feel sad by sorrow’ s song /This traveler’s song shakes me up, but /My soul prefers it extremely /I like my heart to be joyful I like the life to be frolic I/ I like, to…/And this song… /The song of /Abandoned traveller.
Che, nella transposizione italiana, dice: “Poesia Ancora sono sul sentiero. Una voce sta chiamando e’ il fucile che risuona: Ehi, tu , clandestino, di che nazionalita’ sei? Forse sei un fantasma. Forse sei “il diavolo” in persona. Non so proprio cosa stia bisbigliando Non apprezzo il canto di questi cittadini Sono rattristato dal canto del dolore Questo canto di viaggiatore mi sconvolge, ma La mia anima lo preferisce. Mi piace che il mio cuare sia gioiso mi piace che la mia vita sia ono scherzo Mi piace… E questa canzone… La mia canzone del viaggiatore abbandonato”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:44 pm

Veprimtaria e tij letrare duhet parė nė njė kėndvėshtrim shumėplansh:
Kontributi nė letėrsinė e mirėfilltė, tė njė letėrsie me njė frymėmarrje ndryshe shqiptare e kombėtare dhe kontribut nė shkėmbimin universal tė vlerave. Ai, nė kėtė kuadėr, rreshtohet nė poetėt e sotėm qė i ka mėshuar fort pėrkthimit tė veprave tė tij nė disa gjuhė dhe nė botimet jashtė vendit, nė dallesė nga shkrimtarėt e dikurshėm tė Shqipėrisė dhe tė Gjirokastrės, tė cilėt vlerėn e mbanin brenda pėrbrenda, duke i njohur vetėm qyteti dhe ndoshta edhe Shqipėria...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:44 pm

Lakonizmi, humori i thekur, ironia “universitare “ e shtratėzuar me ironinė therėse tė trevės nga rrjedh, Lunxhėrisė, intelektualizmi i pėrcjellė nga dituria e fisit nga origjinohet, fabulizmi shtrat dhe kontur i ēdo poezie, ideja dhe tematika e larme, eksplozicioni poetik, figurimi poetik i ėmbėlsuar apo i mjaltėsuar me tė shprehurėn e klasit, pritja nė shteg dhe shpartallesa e shtegut…, varg tipik nė ndėrtesė(arkitekturim) dhe nė art grafik domethėnės; gjetje tė panumėrta nė kėrkesėn e diturisė dhe krijime tė fjalėve profetike(kontribut vetiak nė urtėsinė njerėzore), epigramime, urtėsi fjale, hulumtime e tjera, i bėjnė vėllimet poetike tė Dudit tė dritojnė, thimjamizojnė, tė tė pishtarizojnė, tė tė busullizojnė nė udhė, nė dritė, nė mendim tė lirė, nė gjetjen e ēelėsit hapės, kur nuk di se ē’tė bėsh me mendjen, kur shtegton nė mjegull, kur, si i pafat, kėrkon fatin, kur mitet shuhen, kur ndeshesh me dashurinė , por edhe me misterin, intrigėn, por edhe kur ndodhesh nė “Ishullin e Epshit”, pasi nė ndihmesė tė vinė 1021 urtėzi aforike dhe shndėrrohesh nė njė shkemb tė gjallė… pėr tė pėrballuar jetėn dhe peripecitė e saj tė vrullshme… Kjo poetikė e thėnė ndryshe ėshtė njė shkollim jetėsor dhe njė kulturim jetėsor pėr tė gjithė njerėzit, tė dėshirojnė tė menēurohen … Futuni nė kėtė univers diturie dhe dashurie… Njė kėshillim qė, pasi tė futeni nė kėtė Univers poetik do tė ndihemi mirė …
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:45 pm

LNPSHA”PEGASI” ALBANIA
“RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL“
PROGRAMI I RRUGĖTIMIT PROFIL PEGASI INTERNACIONAL
I FOKUSUAR POETI , SHKRIMTARI DHE STUDIUESI PETRO DUDI
DATA 6 NĖNTOR 2010, DITA E SHTUNĖ, ORA 10.00, NĖ SHKOLLĖN ARTISTIKE “FEIM IBRAHIMI’ GJIROKASTĖR
EKSPOZE E E VEPRAVE TĖ BOTUARA TĖ POETIT DHE SHKRIMTARIT PETRO DUDI SI DHE BOTIMET E REALIZUARA JASHTĖ VENDIT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:45 pm

1. FJALA HYRĖSE
TĖ NDERUAR PJESĖMARRĖS NĖ KĖTĖ PROFIL KREATIV ME TITULL “Unė frymėzohem nė agim pėr tė mbytur natėn” I FOKUSUAR PETRO DUDI, POETI, SHKRIMTARI, PUBLICISTI, STUDIUESI, BOTUES, ZEVENDĖSPRESIDENT I LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA, ANĖTAR I Ė.P.S NĖ TĖRĖ VEPRIMTARINĖ E TIJ KREATIVE...
“NJĖ KREATURĖ E MENĒUR DISAPLANSHE DHE SHUMĖ GJINISH LETRARE”
GJIROKASTĖR NĖNTOR 2010
2. REFERIMI KRYESOR: Referencė:
“RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL” GJETJE DHE DINAMIKĖ SHUMPLANSHE E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
DHE PĖRVIJIMI POETIK DHE SHKRIMOR I KREATURĖS SĖ POETIT DHE SHKRIMTARIT PETRO DUDI
Nga Kristaq F. Shabani, poet, shkrimtar, studiues President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Anetar Nderi dhe anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė I.W.A
Anėtar i W.P.S, anėtar Nderi i Lidhjes “XASTERON” Athinė, Greqi
3. Shumė herė , kur shkruaj, mė duket sikur dorėn ma mban njė Ėngjėll
Fjala e tė Fokusuarit nė RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL, poetit Petro Dudi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:46 pm

4. Mendime kritike dhe meditime poetike
“Unė urdhėrat i marr nga zemra”...
Kumtim i pėrgatitur
E mban Kristo Stoja , publicist, Kryetar i Degės sė LNPSHA “PEGASI” Gjirokastėr
5. INTERPRETIM NGA NXĖNĖSIT E SHKOLLĖS ARTISTIKE “FEIM IBRAHIMI”
ARIE NGA OPERA “PRINCESHA ARGJIRO”LIBRETI Petro Dudi, Kompozitor : Kujtim Dule, kompozitor
6. POMEZIA NOTIZIA ROMA
DOMENICO DEFELICE Maggio 2007 Letti per voi
di Maria Antonietta Mosele
“Unlucky seeking kismet” In cerca di un destino infelice”
7. Shpalosje vlerash kreative tė shkrimtarit
“Profili i njė shkrimtari” (me projektor) Material i pėrgatitur nga Lidhja ndėrkombėtare e Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA
8. Interpretatim nga veprat( shqip, anglisht, italisht, greqisht, rusisht)
9. Intervistė: Unė frymėzohem nė agim pėr tė mbytur natėn
Intervistė direkte nė Simpozium me poetin Petro Dudi, Zėvendės President i Pėrgjithsėm i Lidhjes Internacionale “Pegasi “ Albania” anėtar i W.P.S, nė momentin e prezantimit tė veprave tė tij “ Prezantim i Kavalierit”
10. KUMTIM SPECIAL I FOKSIMIT PROFIL PEGASI INTERNACIONAL “ Kumtim “Larmiteti sistilistikor, mesazhimi dukuri gjallėsore nė formim individualiteti” Patrick Sammut Malta
Zėvendpresident i Lidhjes sė Poetėve Maltezė I.W.A
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:46 pm

11. FJALA E AUDITORIT KREATIV (POETET LUMO KOLLESHI, DHIMITER MITI, DINO ĒIĒO, HADER MEVLANII, MURAT MEMALLAJ, ELEFTERIA KALLOJERI, ANILA MIHALI, MIMOZA LLAVDANITI, THEODHORI NIKOLLA)
12. PĖRSHĖNDETJE DHE MENDIME PĖR VEPRĖN E POETIT DUDI NGA POETĖ SHKRIMTARĖ SHQIPTARĖ, DIASPORA DHE TĖ VENDEVE TĖ TJERA , ANĖTARĖ TĖ PEGASIT INTERNACIONAL(INTERPRETIM NGA PJESA MUZIKORE “ME ZOGJTĖ E BARDHĖ TĖ QIELLIT” TĖ AUTORES JOTA FOTIADHI – BALLAFUTI I.W.A
13. DHĖNIE E STIMUJVE : “KRIJUES I SHQUAR I LIDHJES” DHE ĒMIMI I SIMPOZIUMIT NDĖRKOMBĖTAR “MUZA POETIKE PEGASI 2010” TIRANĖ 11PRILL 2010
14. Arie nga opera Kujtim Dule, Semine Selgjika
15. Kokteil
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:46 pm

Shumė herė , kur shkruaj, mė duket sikur dorėn ma mban njė Ėngjėll
Tė nderuar pjesėmarrės, krijues e dashamirės tė Artit!
Mė lejoni t’ju pėrshėndes e tė shpreh ngazėllimin
qė Arti na ka mbledhur sė toku. Libri, pėr mua, ėshtė fėmija
i shpirtit, qė lind me dhimbje tė mėdha tė xhepit. Ka shumė
njerėz, qė s’lexojnė asnjė libėr e ndonjėherė Askushit i shkon
mendja: “Ah, sikur tė shkruaja njė libėr!” Libri ėshtė bekim,
ka qenė dhe mbetet themeli i themeleve tė Diturisė,
Filozofisė, Artit, Shkencės, Teknikės. Gjithėllojshmėria
e aparaturave dhe ata, mė tė sofistikuarit, shprehin e do tė
shprehin atė, qė shkruhet nė libėr.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:47 pm

Libri ėshtė “Guri i Sinorit”, qė na ndan nga tė gjitha gjallesat e tjera tokėsore dhe nėnujore. Tė gjitha gjallesat librin e kanė nė kokė dhe ai quhet “kod” e ata e dinė pėrmendėsh. Vėrtet qė njeriu ėshtė qenie superiore, por nė jetė ai ka njė detyrė tė vėshtirė: Tė latojė vetveten.
Nė gjithė rrjedhėn e jetės, fatkeqėsisht, ai ėshtė ngatėrruar keq me vetveten. Ai ėshtė shfaqur nė ata kufij qė filozofėt thonė “kafsha - njeri” ose “njeriu- kafshė”. Ēuditėrisht, kjo qenie superiore, duke mos gjetur vetveten, bėhet njė imitues i keq i grabitqarėve: i dhelprės, i ēakallit, i ujkut, i luanit…
Asnjė gjallesė, veē njeriut, nuk kryen aktin e vetvrasjes. Asnjė gjallesė, veē njeriut, nuk del jashtė vetes sė tij. Asnjė gjallesė, veē njeriut, nuk skllavėron tjetrin brenda dhe jashtė llojit tė tij. Asnjė gjallesė, veē njeriut, nuk akuzohet pėr akte pėrēdunuese morale.
Njė detyrė tė vėshtirė pėr prosperitetin e shoqėrisė ka Arti, po edhe librat janė tė llojllojshėm si shpendėt. Humanizmi, njė nga urtarėt e personalitetit tė njeriut thotė se, ēdo gjė ka vlerė, kur vlen dhe pėr tė tjerė.
Nėse fjala “demokraci” ėshtė tėrėsisht spekulative nė gjuhėn e politikės, nė Art, jo nė “hierarkinė zyrtare”, por, individualisht, ajo shpreh plotėkuptimnin nė veprim. Nėse ne krijuesit ngjajmė si Perėndi tė vogla tė Artit, lexuesit dashamirė e tė kualifikuar ngjajnė si Perėndi tė vogla tė vlerėsimit. Atėherė, le tė bėjmė punė tė mira, siē dėshiron dhe bėn Perėndia…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:47 pm

Jeta ime ka kaluar provat e zjarrit pėr t’u latuar si njeri dhe Artist, si njė gur i gjallė, pėr t’u bėrė zot i vetes, i dobishėm pėr shoqėrinė. Nuk jam ciceron, por njė misioner i Agimeve qė, nėpėrmjet penės, pėrcjell mesazhe, andaj nuk jam dhe pėr atė lloj arti nė akuarium. Kush ka zell le tė lexojė, kush ka zemėr le tė kuptojė. Nėse, nė kėtė rrafsh, do tė quaja ndonjė gjė privilegj ai ėshtė talenti, frymėzimi.
Eh, frymėzimi shoku im altruist, gjėra tė bukura mė pėshpėrit nė shpirt! Ky shok i mirė, o lum si unė, vjen, kur i shkrepet e jo kur dua unė! Jam fatlum qė, nė provat e “zjarrit”, kam pėrftuar shqisėn e rrallė- syrin e ēelur tė zemrės. Shumė herė, kur shkruaj, mė duket sikur dorėn ma mban njė Ėngjėll.
Nė veprat e mia artistike ka shkėndijime tė Diturisė. Gjithmonė kam patur bindjen se, Dituria hijeshon. Me Diturinė kurrė s’mbahet mėri. Miqėsia me Diturinė shprehet hapur. Fjalėn e plotė e them nė veprėn time filozofiko - politike “SHUARJA E MITIT” (pėr njė sistem tė ri shoqėror botėror. Pėrgatitet pėr botim pėr tė dalur sė afėrmi).
Bota jeton kulmimin e shkėlqimit tė errėsirės, ku monstruoziteti shfaq me fodullėk egėrsinė e tij. Kohės i hedhin lule kalorėsit, shėrbėtorėt e kuajve dhe tė verbėrit, por Koha e Njerėzve tė Mėdhenj, shaluar nė kurriz tė njerėzve, ėshtė duke kaluar.
Nėse nėpėrmjet Artit kam bėrė sadopak, nė dobi tė prosperitetit shoqėror, mė vjen mirė, por, nė fund tė fundit, s’kam bėrė gjė tjetėr, veē, si artist, kam kryer njė mison qė mė takon.
Ju faleminderit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:48 pm

• * *
Veprimtarinė ““RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL....
“NJĖ KREATURĖ E MENĒUR DISAPLANSHE DHE SHUMĖ GJINISH LETRARE” e kanė pėrshėndetur shumė poetė nga vendi dhe Bota, tė cilėt gjatė kėtyre ditėve janė njohur me veprimtrainė kreative tė poetit dhe shkrimtarit Petro Dudi, duke e quajtur njė poet me botė tė madhe shpirtėrore, njė “mendje e madhe “ Kuldep K. Srivastava.
Ndrėsa kritiku i madh i letrave Prend Buzhala shprehet: “Pėrgėzime pėr kėtė muzė tė amnueshme poetike, qė kėndon bukur nė secilėn gjuhė”.
Kanė dėrguar pėrshėndetjet e tyre dhe madje poezi enkas pėr veprimtarinė “Rrugėtim Profil Pegasi Internacional” : Ahmet Omeraga dhe Nase Yasin nga Qipro, Dusko Babic, Slavica Pejovic, Natasha Radeska nga Serbia; Leta Kucohera, Jota Fotiadhu, Eftihia Kapardheli, Dimitrios Kranioti, Andrea Karzis, Antonis dhe Panajota Zalloni nga Greqia, Lediana Paja nga SHBA, Irma Kurti dhe Mimoza Sali nga Italia, Xhemajl Rudi nga Zvicra, Anton Gojēaj nga Mali i Zi, Shejmonda Pacarada nga Anglia, Demush Zefi, Miradije Ramiqi, Zana Pira, Albina dhe hasije Selishta nga Kosova, Gentiana Avdia, Mimoza Raexhvelaj, Teuta Topi , Kozeta Zavalani, Ivana Dervishi, Majlinda Rama, Valbona Daci, Riza Lahi nga Shqipėria e tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:49 pm

Unė frymėzohem nė agim pėr tė mbytur natėn
Intervistė direkte nė Simpozium me poetin Petro Dudi, Zėvendės President i Pėrgjithsėm i Lidhjes Internacionale “Pegasi “ Albania” anėtar i W.P.S, nė momentin e prezantimit tė veprave tė tij “ Prezantim i Kavalierit”
Intervistoi: Yllka Ponde W.P.S
1. Fillesa ... Shtysa dhe Vijimėsia
Fillesa: Zėri i brendshėm. Shtysa : Adhurimi i Zėrit tė brendshėm. Vijimėsia: Kėnaqėsia ime pėr ta pėlqyer produktin tim poetik e shkrimor dhe njėkohėsisht ndėrgjegjja ime pėr nivel artistik...
Si u zbulua talenti nga vetvetja dhe pastaj nga tė tjerėt?...
Rasti i zbulimit ishte i ēuditshėm... Njė zė i brendshėm mė foli dhe qė mė pėlqeu. Njė zė i brendshėm qė u ripėrsėrit. Pėr kėtė zė zbulova se ky ishte i ndryshueshėm nga tė tjerėt. Ishte zė poetik dhe kėtė zė e “inēizova” nė shpirt, e hodha nė kartė. Dhe qė atė ditė nuk iu ndamė njeri tjetrit, u zbulua njė zė nė vetdije...Unė u merakosa pėr tė se a do t’ju pėlqente tė tjerėve, sikundėr mė pėlqente mua. Pėlqimi apo mospėlqimi i artdashėsit ėshtė vula e vlerėsimit tė nivelit tė krijimtarisė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:49 pm

Niveli.... Ballafaqimi dhe konkurrimi i vlerave... Njė sentencė.
Tendenca e ēdo krijuesi ėshtė pėrsosmėria e krijimit. Natyra e tij arritja e pėrsosmėrisė. Ēelėsi magjik qė pėrdorni pėr tė krijuar dhe pėr tė strukturuar poezinė... Dhuntia natyrore... Frymėzimi nuk mjafton,... Duhet tė bėhet detyra: Niveli i lartė dhe shpirtėrorja e gjetur, por s’duhet harruar pėrgjegjshmėria dhe pėrkushtimi pėr poezinė. Poezia e shkurtėr ėshtė njė lule qė rritet dhe qė ēel njėherėsh. Pėr njė poezi tė strukturuar gjatė kėrkohet presdispozitė poetike dhe poeti duhet t’i kėrkojė vetes pėr ta bėrė si lule.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:49 pm

A kanė vepruar prangat, kanxhat dhe ndoshta dhe “gijotinat” pėr ty?
Prangat ndaj meje kanė qenė tė padukshme. I ndjeja, por s’mė frikėsonin. Kėtė e them me bindje.
A ndjehesh tani nė kėtė periudhė i lirshėm apo ke prapė asmė?
Sot ky ambient tymnajė ėshtė mbytės, alergjik, asmatik, por shpirtin e kam plot me bekim. Unė frymėzohem gjithmonė nė agim. Pranė yllit tė agimit ėshtė njė yll qė gjithmonė mė pėshpėrit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:50 pm

Konciziteti ėshtė i pranishėm nė poezinė tuaj a u mundon shumė kjo tė arrini aty ku ju mendoni?
Koinciziteti ėshtė i natyrės sime. Ai jeton me mua, ėshtė produkt i shpirtit tim krijimtar. Hedh, studioj dhe pėrsos. Para se libri t’i shkojė sovranit bėj njė pėrfytyrim vlerėsimi me tė mėdhenjtė: Unė dhe Ata. Ėshtė njė provim. Kur mbaroj njė herė, kam dėshirė rileximi e rileximi dhe pas pikut ndjej njė sadisfaksion.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:50 pm

Ē’tė pėlqen nė Letėrsi, Art, veēimi?
Pėr poezi jam i etur, pėr filozofi i uritur. Zanafilla e krijimtarisė sime ėshtė e lidhur me pikturėn, penelin, tė cilin e pasoi them, suksesshėm pena.
Ē’nuk tė pėlqen? Nuk mė pėlqen paaftėsia dhe vetėmburrja e atyre qė s’prodhojnė gjė dhe shtiren sikur kanė produkt intelektual... mė indinjon kusaria qė e quajnė “huazim”... E pėlqej tepėr dhe natyrshėm tė aftėn dhe e vlerėsoj nė kulm atė...
A keni idhuj? Nuk kam idhuj. Dua tė arrij vetveten nė njė majė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:51 pm

Ē’mendim ke pėr letėrsinė e traditės shqiptare... apo ē’tė ka mbetur nė mendje? Mua mė mbetet nė mendje cilėsorja... Do pėrgjigjem shkurt me protagonistė: vepra e Jakov Xoxės (Tolstoit shqiptar, siē e klasifikoj unė), Vath Koreshin, tė cilin edhe e kam njohur nga afėr e quaj Turgenjev, Ēehov nė disa krijime tė tij... Kam pėlqyer nė kėtė letėrsi shiprtin e madh atdhetar, demonstrimin e virtyteve njerėzore, ruajtjen dhe krenarinė pėr gjuhėn e pastėr kombėtare, por njėkohėsisht vlerėsoj produktin poetik, figuracionin, dinamikėn dhe prozėn poetike tė Ismail Kadaresė e Dritėro Agolit, tė cilėt sollėn njė epokė tė re nė letėrsinė shqiptare... Si poet do tė veēoja Xhevahir Spahiun pėr trajtimin poetik te poezise krejt nė mėnyrė individuale.
Ē’mund tė na thuash pėr letėrsinė e kėsaj periudhe? Ka prodhueshmėri e llojshmėri. Vlerėsuesi mė i saktė ėshtė artdashėsi.
A keni ndonjė qėllim final nė veprimtarinė tuaj krijimtare si ēdo krijues? Gjithė veprimtaria ime kam kėrkuar dhe kėrkoj tė pėrshkohet nga njė humanizėm i thellė dhe njė nivel i lartė artistik pėr tė pėrcjellė mesazhe Njerėzimit.
Faleminderit Kavalier...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:51 pm

PETRO DUDI (KAVALIERI)
LINDI NĖ “PARISIN E VOGĖL”, FSHATIN PERANDOR - QESTORAT TĖ GJIROKASTRĖS, ALBANIA.
BASHKĖTHEMELUES I LIDHJES SĖ KRIJUESVE “PEGASI” ALBANIA, I LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA. ME VEPRĖN E TIJ SHUMĖPLANSHE FLET NĖ GJUHĖN SHQIPE , GJUHĖN E NĖNĖS, NĖ GJUHĖT: ANGLISHT, ITALISHT, GREQISHT, RUSISHT DHE SPANJISHT. ANĖTAR I LIDHJES SĖ POETĖVE BASHKĖKOHORĖ (W.P.S)
KRYEREDAKTOR I GAZETĖS DHE REVISTĖS “PEGASI” ALBANIA
PJESĖ NGA VEPRAT E TIJ JANĖ BOTIUAR NĖ : GREQI, ITALI, TRAZIL, TURQI. FITUES I SHUMĖ ĒMIMEVE KOMBĖTARE DHE NDĖRKOMBĖTARE. VLEN PĖR T’U PĖRMENDUR ĒMIMI I PARĖ NĖ OLIMPIADĖN E SHKRIMTARĖVE TĖ BOTĖS GREQI , SHTATOR 20O4, NĖ KONKURSIN PĖR POEZINĖ. REVISTAT NĖ TĖ CILAT JANĖ BOTUAR KRIJIMET JASHTĖ VENDIT : “KELENO” GREQI, “POMEZIA NOTIZIA “ ITALI, “PENSA A CUI” BRAZIL, REVISTA LETRARE E INSTITUTI LETRAR ANKARA(TOZAN ALCAN) TURQI, “ANTOLOGJI E POEZISĖ BASHKĖKOHORE GREKE, PĖRGATITUR NGA POETJA DHE PĖRKTHYESJA VASSILIKI KALAHANI.
BOTIME NĖ GAZETĖN DHE REVISTĖN “PEGASI” ALBANIA, DHE NĖ GAZETA TĖ TJERA TĖ VENDIT. BOTUES DHE DREJTOR I GAZETĖS “QESTORATI”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    Thu Nov 11, 2010 10:51 pm

KA DHĖNĖ NDIHMESĖ NĖ PĖRGATITJEN DHE BOTIMIN E LIBRIT ANTOLOGJIK “KORSI E HAPUR” 1 DHE “PEGASIADA” 1 , LIBRA TĖ LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE DHE SHKRIMTAREVE, ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA. KUMTUES NĖ SHUMĖ VEPRIMTARI KOMBĖTARE TĖ LIDHJES SI DHE NĖ TRE SIMPOZIUMET NDĖRKOMBĖTARE “MUZA POETIKE “PEGASI”: “ PĖR NJĖ LETĖRSI NDRYSHE”, “POEZIA BASHKĖKOHORE”, DHE “MAGJIA E PĖRKTHIMIT”. BASHKĖ IDEUS PĖR SIMPOZIUMIN E KATĖRT NDĖRKOMBETAR “MUZA POETIKE PEGASI 2011 ,POEZIA LIRIKE “ PRILL 2011 SI DHE PĖR KONGRESIN NDĖRKOMBĖTAR “PEGASI TIRANĖ” 2012. KA DHĖNĖ NDIHMESĖ NĖ PĖRGATITJEN DHE BOTIMIN E LIBRIT ANTOLOGJIK “KORSI E HAPUR” 1 DHE “PEGASIADA” 1 , LIBRA TĖ LIDHJES NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE DHE SHKRIMTAREVE, ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA.
KUMTUES NĖ SHUMĖ VEPRIMTARI KOMBĖTARE TĖ LIDHJES SI DHE NĖ TRE SIMPOZIUMET NDĖRKOMBĖTARE “MUZA POETIKE “PEGASI”: “ PĖR NJĖ LETĖRSI NDRYSHE”, “POEZIA BASHKĖKOHORE”, DHE “MAGJIA E PĖRKTHIMIT”. BASHKĖ IDEUS PĖR SIMPOZIUMIN E KATĖRT NDĖRKOMBETAR “MUZA POETIKE PEGASI 2011 ,POEZIA LIRIKE “ PRILL 2011 SI DHE PĖR KONGRESIN NDĖRKOMBĖTAR “PEGASI TIRANĖ” 2012.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PEGASI NR. 55 RRUGETIM PROFIL PETRO DUDI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: