Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Zgjedhjet nė Kosovė !

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Dec 10, 2010 3:37 pm

Kjo pune ka marre fund qe 11 vjet.
me lufte e marrin ,po skena ushtri..
leje mitrovicen skena kontrolle ne enklava mbrenda Kosoves.
Qat dite qe keta fare kosovaret po kerkojkan bashkim me shqiperi shkijet ja kersasin luftes.
Eshte rrezik qyshe ja kena nis keta me naj marre edhe shkodren e greku ato qe i ka marre pa pushke gjsmen e shqiperise.
Sa te kemi kesi Politikane tallava qe femijeve te tyre ju spjegojne se qenkan Kosovare dhe paskan luftue per kosovarizem kurre skemi me fitue.
As nje levizje as nje parti as nje individ sjane njeri me tjetrin e po bashkomi.
Ku ke pa te bashkohet nje komb kosovare (tjeter) me ate shqiptare .
Qudi valla !!!!
NUk po logjikojme hiq .
A e mani mend kure ja kina nise ne forum te fole per bashkim qe 4 vjet e me shume .
PO as ne enderr su ba...
na shkojne edhe njiqind vjet tu anderrue ,se ja kena zanat me pa enderra per qdo vjet..
e punet kerkund.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Dec 10, 2010 4:21 pm

Lėvizja VETĖVENDOSJE! - Gjakovė

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Dec 10, 2010 5:23 pm

Pra, tė tillėt (hilegjinj e zullumqarė) nuk i do ZOTI.
Nuk i do VETĖVENDOSJA. Nuk i do Populli… E, Ti o popull, si mund t’i votosh tė tillėt edhe pėr tė dytėn herė… edhe pėr tė tretėn herė…!!!
Andaj, faji mbetėt tek ti - dėmkė…(!) Dhe, po… tė kthehet bumerang…!
Pra: Ēeli MIRĖ Sytė… O Populli im, e tė tillėt - mė mos i VOTO!

Andaj, VOTO: pėr VETĖVENDOSJEN – Dritėn e Syve Tuaj…
Mos e lejo VetVeten tėrė jetėn tė mbetėsh nėn kėmbėn e huaj!
Me fatin Tėnd e tė fėmijėve tuaj, kujdes! E mos luaj!
Nė Shtėpin Tėnde, nė Oborrin Tėnd, nė Kopshtin Tėnd mos druaj…
Hej, nė AT-MĖMĖ-DHEUN Tėnd Kosovė – SHQIPĖRI: Mos u bėrė I HUAJ!
I DASHUR, POPULLI IM I KOSOVĖS: VOTO pėr VETĖVENDOSJE! – ĒELĖS i F-I-T-O-R-E-S . . .
Publikuar mė 10 dhjetor, 2010 nė orėn 14:31 ( Para 42 minutave ) Opinion |


Populli im, Ti meriton: (I)LIRI-Sovranitet-Ribashkim-FITORE…

VETĖVENDOSJA: ėSHtė si P-R-A-N-V-E-R-A . . .
Qė Ēelė L-U-L-E-T . . . dhe Sjellė: Fryt-Fitore… tė R-E-J-A . . .

Albin KURTI ėSHtė Shqiptari mė ProAmerikan nė Jetė -
Sepse, ėSHtė: me Mendje-(Z)emėr-E-SHpirt Shqiptar i Vėrtetė;
Andaj, ZOTI-NJĖ e shpėrbleu: me DritDijeQĖNDRIM e Guxim
pėr DREJTĖSI-e-(I)LIRI...
Dhe, e FRYMĖZOI: ta marri ĒELĖSIN e Zgjidhjes
GjithėSHQIPTARE nė Dorė tė PASTĖR,
Ta Udhėheq LėViZjen VETĖVENDOSJE! me shokė I URTĖ -
e, me armiq I ASHPĖR…


Populli im, MOS i VOTO: gėnjshtarėt se mbetesh HUMBĖS prore!

Tė VOTOSH: pėr VETĖVENDOSJE! (nr. 40)

Tregon: VetėDijesimKombėtar-DASHURI e Dinjitet,
Tregon: FALĖNDERIM ndaj ZOTIT-NJĖ Fuqiplotė tė VĖRTETĖ,
Tregon:PĖRKUJDES pėr Dėshmorė e Dėshmore tė (I)LIRISĖ -
(Qė na e SOLLĖN kėtė D(R)ITĖ-DASHURIE drejt ARDHMĖRISĖ,
Para Botės HAPTAS t’i themi: JO! tė KEQES-hilesė-
hajnisė-tradhėtisė…)

VOTA: pėr VETĖVENDOSJE! ėSHtė mė e Shenjta VOTĖ
(E pranuar: nga OKB-ja-Njerėzorja – Dhuratė nga I LUMI ZOT);

VOTA pėr RIBASHKIM me NĖNĖ SHQIPĖRINĖ ETNIKE:

Ėshtė Paqe-Stabilitet-Demokraci e Lulėzim nė RRUGĖ DRITE…
Ėshtė: Interes Personal-Familjarė-Kombėtar-Fqinjėsor-Njerėzor E pėr AMERIKĖN Mike – Strategji e Njė Rendi tė RI botėror…
( Andaj,S’ėshtė Ēudi qė nė VETĖVENDOSJE! Vullnetar Erdhi:
KryeHEROI i AMERIKĖS dhe i KOSOVĖS, Zotėri William WALKERI;
Qė,aty,ku Ai paraqitet: NDRĒON D(R)ITA…ikėn nata…zhduket terri…)

Pra, VETĖVENDOSJA nga ZOTI ėshtė:Dritė-Drejtėsie-MIRĖSIE…
Populli im, VOTOJE! Me Mendje(Z)emėr e Shpirt SHQIPĖ(TA)RIE.
------------------------------------------------------------------------------( O, nė AT-MĖMĖ-DHEUN Tėnd: tė Ribashkuar me
NĖNĖ SHQIPĖRINĖ ETNIKE
Kurrė nuk Je i huaj, PO Je i Lirė, i Lumtur… nė RRUGĖ D(R)ITE…)

***
Ja, mė 12 Dhjetor 2010: pėr herė tė PARĖ nė Tėndėn Jetė
Ta pruri ZOTI-NJĖ I VĖRTETĖ: VetėVetes t’i dalish zot
Qė i lirė - si tė duash Vetė, pa shkja mbi kokė, VOTĖN e qet…

VETĖVENDOSJA! ėshtė e Ytja, o Popull, tė MIRĖPRET…
VETĖVENDOSJA! ėshtė e Juaja, o Vėllezėr e Motra,
Ju don e mbron pėr JETĖ.
Andaj, pėr FATIN Tuaj: VENDOSNI VETĖ!

VETĖVENDOSJA! O Populli im, herdokur… do tė NGADHĖNJEJĖ: me HIMN e Flamur KUQeZI (me Shqiponjen DyKrenare) – NĖ RRUGĖ DRITE…
Dhe, patjetėr, o tė URUAR, s’ėSHtė larg D(R)ITĖ… E di…
Do t’ja Ribashkojmė KatėrVilajetėt: Kosovė e Ēamėri… deri tej… MOLLĖSsėKUQE… NĖNĖ ETNIKĖS SHQIPĖRI!

Dhe, po…o ZOT- Fuqiplotė; dhe… me Ty, o e mrekullueshme RINI…

Do ta Ribėjmė: ShtetPlotSovran e tė LIRĖ NĖNĖ SHQIPĖRINĖ Etnike
Tė bukur, tė dashur, tė MIRĖ…
Ashtu, siē deshėn: IdeologėRilindės E DėSHmoRĖ…
Siē paten DėSHiRĖ… tė GėZuAR…tė LumtuR… L-I-R-Ė . . .

Nė MIQĖSI: tė Pėrjetshme me AMRIKĖN Mike – nė botė Prijėse…

O me gjithė botėn LiriDashėse-Paqėsore-Mike

Nė RRUGĖ Demokratike
Nė RRUGĖ DRITE…

Zeqir GĖRVALLA

Rochester, NY Amerikė 7 Dhjetor 2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Dec 10, 2010 6:26 pm

Lėvizja VETĖVENDOSJE! - fton qytetarėt pėr 10 dhjetor qė ta mbushin sheshin "NĖNA TEREZĖ"


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Dec 10, 2010 9:01 pm

BASHKĖ DO TĖ FITOJMĖ!
10 DHJETOR 2010 - E Premte 17:18 (Fjalimi i Albin Kurtit nė tubimin e madh nė Prishtinė nė ditėn e fundit tė fushatės zgjedhore)

Tė dashur qytetarė tė Kosovės,Tė nderuar kandidatė tė VETĖVENDOSJE!-s pėr deputetė,Mirė se e gjejmė njėri-tjetrin nė rrugėn e popullit tė drejtė kėtu pėrballė ndėrtesave tė pushtetit tė padrejtė.Me 12 dhjetor, populli i Kosovės do tė heq dorė nga Qeveria nė dorėheqje dhe nga tė gjithė ata qė flirtuan me tė.Sepse, me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojnė pėr premtimet e rrejshme tė politikanėve tė regjimit, por do tė votojnė pėr programin e VETĖVENDOSJE!-s pėr shtet pa regjime.Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojnė pėr ish pushtetarėt qė e shitėn pasurinė e Kosovės pėr t’u pasuruar vetė, sepse do ta votojnė programin e VETĖVENDOSJE!-s qė e pėrqafojnė e pėrfaqėsojnė dhe e mbrojnė njerėz qė kurrė nuk shiten.Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do t’i votojnė rrenat e hajnat e politikės sė regjimit, sepse do t’i votojė politikanėt e ndershėm e tė vėrtetė tė VETĖVENDOSJE!-s.Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do t’i votojnė politikanėt qė i kanė miq tregtarėt qė sjellin mallra prej Serbisė, sepse do ta votojnė VETĖVENDOSJE!-n qė do t’i bllokojė mallrat e Serbisė nė kufi.Me 12 dhjetor, populli i Kosovės nuk do t’i votojė politikanėt qė zgėrdhihen me flamurin e kaltėr me lara-lara, por do tė votojnė pėr njerėzit krenarė tė VETĖVENDOSJE!-s me flamurin e kuq e shkabėn dykrenare.Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojnė pėr ish pushtetarėt e korruptuar qė duan ta frikėsojnė popullin, sepse do tė votojnė pėr VETĖVENDOSJE!-n e pakorruptueshme qė guxon ta duajė popullin.Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do t’i votojnė politikanėt qė bėjnė pazare me Serbinė pėr ta copėtuar Kosovėn, sepse me 12 dhjetor ata do tė votojnė pėr VETĖVENDOSJE!-n qė do tė bėjė bisedime me Shqipėrinė pėr t’ia bashkuar Kosovėn asaj.Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojnė pėr politikanė me truproja qė iu ka ikur mendja, por pėr politikanėt e menēur tė VETĖVENDOSJE!-s pa truproje.Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojė pėr politikanėt me xhipa tė blinduar qė i frikėsohen popullit dhe duan ta frikėsojnė popullin, sepse me 12 dhjetor qytetarėt e Kosovės do tė votojnė pėr politikanėt e VETĖVENDOSJE!-s qė e duan dhe i do populli.Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojė pėr politikanėt qė e nėnshkruan ēarmatosjen e UĒK-sė dhe shuarjen e TMK-sė, sepse do tė votojnė pėr VETĖVENDOSJE!-n qė do ta shkruajė ligjin qė e bėn FSK-nė ushtri.Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojnė pėr politikanėt e regjimit qė i shkėmbejnė votat me asfalt, sepse me 12 dhjetor do tė votojnė pėr politikanėt e VETĖVENDOSJE!-s qė asfaltit duan t’ia shtojnė fabrikat.Me 12 dhjetor, qytetarėt e Kosovės nuk do tė votojė pėr politikanėt me histori tė keqe qė e kanė nxjerrur historinė e UĒK-sė dhe tė kombit prej institucioneve, sepse me 12 dhjetor qytetarėt do tė votojnė pėr politikanė me histori tė pastėr qė institucionet e shtetit i bazojnė nė historinė kombėtare dhe luftėn e lavdishme ēlirimtare.Tė dashur qytetarė tė Kosovės,A e doni pavarėsinė me sovranitet? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)A e doni ekonominė tė bazuar nė prodhim? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)A e doni bukėn e tokės sė Kosovės? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)A doni qė FSK-nė ta bėjmė ushtri moderne? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)A e doni bashkimin e Mitrovicės? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)A e doni flamurin shqiptar? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)A e doni bashkimin kombėtar? (Masa e qytetarėve pėrgjigjet: PO!)Atėherė me 12 dhjetor do ta ndėrrojmė kėtė pushet qė ta ndėrtojmė kėtė shtet. Me VETĖVENDOSJE!-n bėhemi njė sepse jemi njė.Qytetarė tė dashur tė Kosovės,Kur ne presim qė punėt tona t’i bėjnė tė tjerėt atėherė ēdo gjė duket e pamundshme. Kur vendosim qė punėt tona t’i bėjmė vetė ne, atėherė po u bėmė bashkė, gjithēka bėhet e mundshme. Tė tjerėt na ndihmojnė pasi qė ne tė fillojmė. Ndihma nga jashtė i shtohet angazhimit tonė brenda dhe nuk mund ta zėvendėsojė atė.Evropianėt dhe amerikanėt ēdo herė kanė qenė dhe gjithmonė do tė jenė me neve atėherė kur ne jemi me veten tonė. Dhe, ne jemi me veten tonė atėherė kur vendosim vetė dhe kur vendosim pėr veten.Me Lėvizjen VETĖVENDOSJE! tė gjithė njerėzit pa dallim kombėsie, feje a gjinie, do tė integrohen nė njė shoqėri tė pėrbashkėt pėrmes barazisė para ligjit tė drejtė dhe zhvillimit ekonomik tė bazuar nė prodhim.Pėrgjatė gjithė shekullit XX, ēdokush qė ka dashur tė kontribuojė pėr ēlirim nga shteti i Serbisė ėshtė dashur ta rrezikojė veten dhe familjen e tij. Sot, pėr t’u ēliruar nga ky pushtet qė e ka uzurpuar shtetin e Kosovės, nevojitet vetėm njė orė kohė tė dielen dhe njė laps me vete.Dilni nė zgjedhjet parlamentare me 12 dhjetor dhe vetėm pėr njė orė kohė e me njė laps nė dorė ndryshojeni pėrgjithmonė Kosovėn. Vetėm pėr njė orė e me njė laps nė dorė ēlirojeni shtetin e Kosovės nga pushteti i korruptuar. Vetėm pėr njė orė dhe me njė laps nė dorė vendosni pėr veten tuaj, vendosni shenjėn te numri 40 dhe mandej pėrzgjedhni pesė persona nga 110 kandidatėt e shkėlqyeshėm tė VETĖVENDOSJE!-s, zgjedhni pesė persona nga kėta 110 kandidatė qė kanė guxim qytetar, qė kanė aftėsi profesionale dhe qė kanė kontribuar shumė pėr shoqėrinė e kombin.Me 12 dhjetor votoni pėr Prishtinėn, votoni pėr Kosovėn, votoni pėr shqiptarinė, vendosni pėr veten, votojeni vetėvendosjen, votojeni numrin 40.Sot, e treguam dhe e dėshmuam, si asnjėherė mė parė, se bashkė ėshtė e mundshme. Pasnesėr, si asnjėherė mė parė, do ta tregojmė e dėshmojmė qė bashkė do tė fitojmė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Dec 10, 2010 9:23 pm

Votoni Albinin patriotin dhe birin besnik te popullit ..
Votoni Albinin-Vetėvendosjen, sepse ajo ėshtė fitore pėr popullin, pėr Kosovėn dhe pėr Shqipėrinė,
Votoni Albin Kurtin dhe Lėvizjen Vetėvendosje, jo ata liderė dhe parti qė ua kanė hedhur “thesin krahėve”, ata qė janė pasuruar nė kurriz tė popullit dhe, ata qė e kanė “halė nė sy” bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė Nėnė, sepse ata nuk ia donė tė mirėn as Kosovės e as Shqipėrisė.
“Mė 12 dhjetor do tė votohet pėr dy flamuj. Ose pėr flamurin e Ahtisaarit ose pėr flamurin e Adem Jasharit. Ose pėr negociata me Serbinė, ose pėr bashkim me Shqipėrinė.
Albini eshte aje qe lufton per thyerjen e kufijve shqiptaro-shqiptar,
Votoni per Albinin ,se vetem Albin Kurti eshte shpetimi i Kombit.
Mos votoni per ata qe na e ndrruan flamurin e historine.


Pėr t’u distancuar nga politika e deritashme falimentuese, popullit shqiptar, i duhen ata politikanė tė zotė, tė guximshėm, tė ditur dhe vizionarė sikurse Albin Kurti (kryelider i Lėvizjes Vetėvendosje).Bashkimi eshte forca e Kombit


Korrupsioni : Kosova shteti mė i korruptuar nė Ballkan .!
Cito :

PRISHTINĖ :... Shteti mė i ri nė botė , Kosova regjistron korrupsionin mė tė lartė nė Ballkan, madje edhe nė mesin e vendeve mė tė korruptuara nė botė.
http://cene-alb.com/?p=13597


Edituar pėr herė tė fundit nga Arbėr. nė Sat Dec 11, 2010 12:57 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Dec 10, 2010 9:30 pm

WikiLeaks, SHBA: EULEX-i lejon krimin ne veri. KOHAnet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Dec 10, 2010 9:44 pm

ARBER-beli ja paske qellu me ket korpen e mbeturinave shum fort!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sat Dec 11, 2010 12:25 am

Gazeta Gjermane :

Parlamentit Evropian gjithashtu raporton pėr thashethemet se qeveria mund tė pėrpiqet pėr manipulime.

http://diepresse.com/home/politik/aussenpolitik/617525/Videos-und-Punkrock-fuer-einen-neuen-Kosovo

Cito :

Lėvizja VETĖVENDOSJE! inkurajon qytetarėt qė tė bėjnė verifikimin e pikėvotimit tė tyre
10 DHJETOR 2010 - E Premte 21:21Lėvizja VETĖVENDOSJE! inkurajon tė gjithė simpatizuesit e saj dhe tė gjithė qytetarėt nė pėrgjithėsi, qė tė bėjnė verifikimin e pikėvotimit tė tyre, nė mėnyrė qė tė mos i lėnė vend manipulimit tė mundshėm tė votave. Verifikimi mund tė bėhet nė webfaqen e KQZ-sė http://www.kqz-ks.org/SKQZ-WEB/al/shv/vbk.html, ku me numrin personal tė dokumentit tė identifikimit mund ta gjeni pikėvotimin tuaj.

Ndėrkaq Lėvizja VETĖVENDOSJE! gjithashtu ka vėnė nė shėrbim 3 numra telefoni pėr qytetarė, tė cilėt nuk kanė qaqsje nė internet, nė tė cilėt qytetarėt mund tė thėrrasin aktivistėt e Lėvizjes, tė cilėt do t’iu asistojnė nė gjetjen e pikėvotimit tė tyre.

Numrat janė:
038 224 084
049 243 501 dhe
045 654 300

Ky sherbim do tė jetė nė funksion nga e dita e shtunė, mė 11 dhjetor, nga orėn 8:00 deri nė ora 21:00 dhe tė dielėn, mė 12 dhjetor, nga ora 8:00 deri nė ora 17:00.Lėvizja VETĖVENDOSJE!
Sekretariati pėr Media dhe Komunikim
http://www.vetevendosje.org/?cid=1,5,2583
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sat Dec 11, 2010 12:33 am

O Arber ata qe diten te grabitin leket do te grabitin edhe votat, por shpresoj se ksai radhe edhe grabitja nuk do ti ndihmon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sat Dec 11, 2010 2:08 am

Vetevendosje 10 dhjetor 2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sat Dec 11, 2010 2:24 am

Lėvizja VETĖVENDOSJE! KAĒANIK 10 12 2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sat Dec 11, 2010 2:11 pm

Pas perfundimit te luftes, popullin ne kosov me metota te ndryshme si ne vitet e 90 e me par, e pasivizun ne cdo aspekt.
Nderkombetaret shfrytzun besen dhe respektin e shqiptarve ne bashkpunim me servilet e tyre kosoven e shendrrun ne nje vende ku asgje nuk funksionon, ishte vetum LV e cila kurr nuk u pajtura me padrejtesit. Nga friga e te porositur edhe keto zgjedhje i kurdisen, por ja qe iu duale e kundrta. Asnjeher mund te them ne historin tone kombetra me shume nuk u thirre per nje Shqiperi reale, keto zgjedhje me LV sollen edhe nje her zerin, amanetin e te gjithe atyre qe u fliune per nje Shqiperi. Ky ze jehoi ne ter kosoven legjendare, populli ne balle me rinin i tregoi botes dhe Evropes L... se ne kurre nuk do te heqim dore, per padrejtesit qe nai ka beri dhe qe po i ben ne veri.
Amanetin e deshmorve do ta qoim ne vend. KOSOVA KAQEN DHE DO TE JET SHQIPERI.
Bashkimi eshte i domosdoshe dhe i pandalshem, deshen apo nuk deshen miqet, dhe armiqet tane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sun Dec 12, 2010 4:31 pm

Lėvizja VETĖVENDOSJE! Nga konferenca e parė pėr media

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sun Dec 12, 2010 10:09 pm

“Vetėvendosje”: Rrymė s’ka dhe votat po vidhen

Lėvizja “Vetėvendosje” ka mbajtur njė konferencė pėr medie rreth mbarėvajtjes sė procesit tė votimit pėr zgjedhjet e pėrgjithshme tė sė dielės. Ata kanė theksuar se tri qendra tė votimit nė Mitrovicė, shkolla “Migjeni” me nr.1102b, shkolla “Abdullah Shabani” me nr. 1102x, dhe shkolla “Ismail Qemajli” me numėr 1104b, janė pa rrymė, dhe aty ka prani tė madhe tė aktivistėve tė PDK-sė tė cilėt janė duke ushtruar presion ndaj tė gjithė pjesėmarrėsve nė procesin e votimit dhe kanė shtuar numri i votuesve nė kėto tri qendra tė votimit ėshtė 25,000.

“Nė Drenas, nė Gjimnazin “Skenderbeu”, aktivistė tė PDK-sė janė duke i mbushur kutitė e votimeve. Kemi informacione se nė Dardanė, anėtari i PDK-sė, Emin Krasniqi ėshtė duke u pėrgatitur qė t’i organizojė aktivistėt dhe militantėt e PDK-sė pėr tė ndėrhyrė nė procesin zgjedhor. Nė Deēan, 20 aktivistė tė AAK-sė kanė hyrė nė qendrėn e votimit nė shkollėn fillore “Avni Rrustemi” nė Irzniq, dhe e kanė bllokuar procesin zgjedhor nė kėtė qendėr”, thuhet nė komunikatėn e kėsaj lėvizjeje.

Aktivistė tė lėvizjes “Vetėvendosje” e kanė denoncuar mė herėt nė polici kėtė ndėrhyrje tė qartė nė procesin zgjedhor. “Aktivistėt tanė janė po ashtu nė kėtė qendėr dhe nuk do ta lejojnė asnjė grup ta dėmtojė votėn e lirė tė qytetarėve. Komisionerėt tanė janė tėrhequr nga qendra e votimit”, thotė “Vetėvendosje”.

“Vetėvendosje” shpreh shqetėsimin e saj se Valdete Daka, kryetare e KQZ-sė, nuk e ka marrė pėr bazė videon e publikuar nga kjo lėvizje ku shihet njė person me disa fletėvotime nė duar, jashtė qendrės sė votimit nė Prizren.

“Valdete Daka deklaroi nė fillim tė konferencės sė fundit pėr shtyp se KQZ, e as ajo personalisht, nuk janė kompetente pėr tė konkluduar pėr vlefshmėrinė e ankesave pasi qė kėtė gjė e bėn Paneli Zgjedhor pėr Ankesa dhe Parashtresa (PZAP). E kur u pyet nga gazetarėt pėr video incizimin e zbardhur nga “Vetėvendosje” pėr shpėrndarjen e fletėvotimeve nė Prizren, ajo konkludoi se kjo nuk qėndron pasi qė ato na paskeshin qenė udhėzime pėr atė se si tė votohet”, thekson “Vetėvendosje”.

Ajo po ashtu deklaroi se ato janė fleta tė formatit A4 ndėrkohė qė fletėvotimet, sipas “Vetėvendosje”-s, janė tė formatit A3. Kjo lėvizje shprehet e shqetėsuar pėr faktin se “Daka u shndėrrua nė eksperte qė jep konkluza tė bazuara mbi vėrtetėsinė e denoncimit”.

“Nga raportimi pėr pjesėmarrjen e votuesve nė zgjedhje, shihej se komunat me pėrqindjen mė tė madhe tė votuesve ishin ato ku tradicionalisht janė manipuluar votat: nė Skenderaj, Malishevė, Drenas, etj.”, thekson nė fund “Vetėvendosje”.

http://www.botasot.info/def.php?category=3&id=93016
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sun Dec 12, 2010 10:33 pm

Sipas Gani Bobit :

http://www.ganibobicenter.org/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 13, 2010 12:03 am

Skenderaj, afėr 94 pėrqindėshit tė daljes nė zgjedhje

Skenderaj, 12 dhjetor – Sipas rezultateve tė Komisionit Komunal Zgjedhor, pėrqindja e daljes nė votime sot ishte 93.60 pėr qind, ose 43.170 votues Ndryshe, Christopher Dell, ambasador i SHBA-sė nė Kosovė, 15 minuta para mbylljes sė vendvotimeve e ka vizituar Qendrėn e Votimit nė gjimnazin “Hamėz Jashari” nė
Skenderaj. Ai ka treguar se Skenderaj ėshtė komuna e 12-tė dhe e fundit qė e ka vizituar sot nė ditėn e zgjedhjeve.
“Pėr tė gjitha qendrat qė vizituam kam koment tė njėjtė, ėshtė proces i suksesshėm i votimit, pasi edhe pėrgatitjet ishin tė mira, ndėrkohė qė edhe pėrqindja e daljes nė votime ėshtė mė e madhe se herėt e kaluara”, ka thėnė Dell.
I pyetur nga KD-ja se a janė incidentet e raportuara tė asaj natyre qe t’i japin arsye ndonjė subjekti qė tė mos i pranojnė rezultatet, ai ka thėnė se nuk i takon atij tė gjykoj. “Por, mendoj se kėto janė parregullsi tė zakonshme qė nuk mund tė pėrdoren si arsyetim pėr diēka tė tillė”, ka thėnė nė fund Dell.
http://www.koha.net/index.php?cid=1,70,43263
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 13, 2010 3:08 am

Ngushllimet o populli ime i dashur per keto zgjedhje, te cilat u kurdisen, sukses me te tjeshme pe VV, pasi i mban ende ne ethe jo vetum politikuajt ne ks por edhe shtypin e L...Evrop.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 13, 2010 11:51 am

Mos e vet se tregon vet thuhet njė thenje .
Edhe nė Kosov u pa aji qė ka manipulu del dhe feston ende pa u shpall rezulatai kjo tregon se aji asht i bindur se ka fitu me dollaverat e veta siq tregoheshin raportet nga tereni ,dhe mu bash aji qė duhet etė mbarte rendin e kodit tė zgjedhjeve e then vet bėhet si pasha kinse unė jam aji qė bėj qka dua, del dhe feston fitoren ,nuk ka dėgjuar kund se tė dilet nė zdhedhej 120 pėrqind kjo ndosdhe vetėm ati ku herrsh diktatura dhe shteti mafioz , ku edhe tė vdekurit zgjohen e votoj kjo dukuri nuk ka ndodh kund kjo ndodh nė shtetin experital qė po e bėjn si qdo lloj experimeti qė bėn deri mė tash dhe po bėjn ,athuazod nuk e kan frigėn dhe turpin nga Zoti se nga ligji dhe populli po duket se jo sepse po luan si ma maca e miu ,
Por tash lind problemi i themelimit tė qevris me ken dhe si nga disa dekalrata as njė nuk do lidhet mė me dollavegjij , me braqat serb nuk do mund se si dalit sa duhet kshtu qė mbetet njė ?e madhe .
Por tė presim si do tė dal fundi .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 13, 2010 8:38 pm

Walker: UĒK-ja dhe pjesėtarėt e saj janė me Vetėvendosjen

Prishtinė, 10 dhjetor - Ish-ambasadori William Walker, nė ditėn e fundit tė fushatės, dha shpjegime se tė gjitha opinionet qė i ka dhėnė gjatė fushatės me Lėvizjen Vetėvendosjen i ka bėrė si qytetar i rėndom i Amerikės, pasi, sipas tij, puna e tij si diplomat ka pėrfunduar qysh para 10 viteve.

Para njė numri tė madh tė simpatizantėve, Lėvizja Vetėvendosje e pėrmbylli sot nė sheshin “Nėna Tereze” tė Prishtinės fushatėn elektorale pėr zgjedhjet e jashtėzakonshme parlamentare tė 12 dhjetorit, ndėrsa Walker nuk hezitoi t’i ftojė qytetarėt qė tė votojnė Vetėvendosjen, si forca mė e madhe demokratike nė Kosovė.

Walker e akuzoi Hashim Thaēin dhe partine e tij se nė mėnyrė se si kanė qeverisė vetėm se e kanė zėvendėsuar regjimin e Milosheviqit me trajtimin e qytetarėve tė Kosovės. Po ashtu, sipas tij, UĒK-ja dhe pjesėtarė e saj nuk janė nė anėn e atij qė u vetėshpall lider i saj, por janė pėrkrahė “Vetėvendosjes”, prandaj u bėri thirrje qė kjo forcė politike tė mbėshtet nė kėto zgjedhje.

Lideri i kėsaj lėvizje, Albin Kurti bėri thirrje qė tė votohet Vetėvendosje, e cila, sipas tij, do t’i sjellė mira vendit. Ai ka thėnė se duke votuar Vetėvendosjen do t’u jepet njė fund politikanėve dhe liderėve tė papėrgjegjshėm dhe tė pandėrgjegjshėm.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 13, 2010 9:05 pm

The Guardian: Kur votojnė 149 % nė Skenderaj dhe Drenas.


Jemi dėshmitar tė njė tollovie qė ndodhi nė kėto zgjedhjet e fundit nė Kosovė! Nė qytetet ku PDK-ja ka pėrkrahjen mė tė madhe Drenas dhe Skenderaj ėshtė votuar 149%! Tė vdekurit , tė gjall kan votuar kėtė her desht e pa desht! Kjo vjedhje duhet gjithsesi tė kontrollohet dhe nė Drenic tė votohet edhe njėherė por me njė siguri mė tė lart dhe komisioneret tė jen nga qytete tjera e jo nga Drenica hajdute.

Nė shumė gazeta tė huaja tregohet se nė kėtė pjesė tė kosovės janė vjedh vota e kan votuar njerzit e vdekur mė keq se nė Afganistan. PDK na sjell nė kėtė ditė qė njė vend i civilizuar sic jemi na me na krahasu me Afganistanin e Somalin!Ja cfar thot The Guardian pėr Drenicen martire.


The Guardian: Kur votojnė 149 %!


Edhe gazeta tjetėr prestigjioze britanike The Guardian ka raportuar pėr shkallėn e lartė tė mashtrimeve nė rajonet e PDK-sė, Skenderaj dhe Drenas.

“Njė burim nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka thėnė Guardanit se nė tri qendra tė votimit nė kėtė zonė mė shumė vota janė hedhur sesa ka pasur njerėz tė regjistruar pėr tė votuar. Njėra qendėr kishte pjesėmarrje 149%”, raporton gazeta.

Aty thuhet se Thaēi dhe partia e tij kanė festuar para kohės dhe se rezultatet mund tė jenė mė tė ngushta. Sipas gazetės, ka gjasa qė koalicioni i ri qeverisės tė lidhet ndėrmjet PDK-sė dhe AAk-sė, qė duket se do tė pėrfundojė e katėrta. /indeksonline/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 13, 2010 9:06 pm

he Economist: Manipulime enorme


Prestigjiozja britanike “The Economist” ka cituar diplomatė perėndimorė nė Kosovė qė kanė qenė dėshmitarė tė mashtrimeve tė mėdha nė zgjedhje, nė Skėnderaj dhe nė Drenas.

Njė diplomat qė shėrbeu si vėzhgues nė Skėnderaj tha se mashtrimet ishin aq tė dukshme saqė as nuk u bėnė tentime pėr t’i fshehur. “Mashtrimi ishte i shkallės industriale”, tha ai.

Njė tjetėr diplomat tha:” Nė njė qendėr votimi kishte 940 votues tė regjistruar, por edhe 300 tė tjerė si duket kishin votuar. Nė Skėnderaj nuk kishte numėrim votash, por zierje votash”.

“Nėse tė tjerėt besojnė se zoti Thaēi e siguroi epėrsinė e tij vetėm duke mbushur kutitė, kjo do ta bėjė shumė tė vėshtirė krijimin e qeverisė sė koalicionit”, shkruan The Economist, qė parashikon problem dhe thotė se pėr momentin ka heshjte para stuhisė./indeksonline/


Nė anglisht.


Calm now, a storm to come?OVERNIGHT snow has blanketed Pristina, muffling the noise of the hurly-burly of daily life in Kosovo's capital. Now everyone is waiting to see if the response to allegations of fraud in Kosovo’s elections, held yesterday, will also be quietened, or whether this morning's calm is merely the precursor to the storm. One senior diplomat says he witnessed “industrial-scale” fraud in the central region of Skenderaj; another says that in the same area the words “vote count” should be substituted by “vote cook”.

The election was the first to be held since Kosovo declared independence from Serbia in 2008. No official results have yet been declared. At a press conference this morning Democracy in Action, an NGO monitoring polling stations, gave some preliminary results from just over half of Kosovo. Its figures put the Democratic Party of Kosovo (PDK) of Hashim Thaci (pictured), the prime minister, first, with 30.69% of the vote. Mr Thaci's former coalition partners, the Democratic League of Kosovo (LDK), took 26.2%; Vetevendosje, a new party, was on 12.78%; and the party of Ramush Haradinaj, who is currently facing a retrial for war crimes in The Hague, was on 10.89%.

According to the Central Electoral Commission, 47.8% of the 1.6m people eligible to vote did so. That figure is deceptive, however, as a large but unknown percentage of those registered to vote live and work abroad. So the fact that in most constituencies inhabited by ethnic Albanians the turnout ranged roughly from 37%-55% is credible. But turnout in Skenderaj and Gllogovc were reported as 93.68% and 86.94% respectively. These areas are heartlands of support for the PDK.

One diplomat acting as an election observer in Skenderaj yesterday said that the cheating was so blatant that no attempt had been made to cover it up. Another said that in one district with 940 registered voters, another 300 had apparently “voted”.

As for Kosovo’s minority Serb areas, turnout figures were high for the southern and central enclaves of the country, but almost non-existent in the northern region which abuts Serbia. Oliver Ivanovic, a senior Serbian government official with responsibility for Kosovo, said that the Serbs of the south were drifting away from Belgrade and hence making a “terrible mistake”. Posters in Serb-inhabited north Mitrovica exhorted people not to vote for the “fake state” of Kosovo.

It is too early to tell what all this means. But if the other parties believe Mr Thaci secured his lead only through ballot-stuffing, that will make the task of forming any coalition very difficult.

Last night Mr Thaci claimed victory, saying that the elections were “a referendum on the European future of Kosovo.” That may be, but Kosovo is becoming left behind in the Balkan race for European integration. This week Montenegro will gain official candidate status for the EU, and Bosnians and Albanians will win visa-free travel to Europe’s 25-member Schengen zone. Kosovars are now the only people left in this part of Europe who now still need visas for the Schengen area.

The next few days will tell whether this morning’s calm in Pristina will last or whether, as one diplomatic source puts it, “we can get the system to address the problems rather than relying on a ‘crisis’ to solve them, which has been the pattern here for too long.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 13, 2010 9:06 pm

Dell dėshmitar i mashtrimeve nė Skenderaj


Ambasada e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėrgėzon popullin e Kosovėn pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė para tė pėrgjithshme pas shpalljes sė pavarėsisė. Zgjedhjet ishin shprehje e demokracisė dhe ne ishim tė ngazėlluar qė pamė aq shumė kosovarė qė treguan pėrkushtimin e tyre me daljen nė votime anekėnd vendit, thuhet nė njė komunikat tė lėshuar nga Ambasada.

Kosova tash ka pėrpara saj njė test gjersa numėrohen votat. Institucionet e Kosovės duhet t’i tregojnė opinionit publik se ato janė tė gatshme pėr tė mbrojtur integritetin e tė drejtės pėr tė votuar. Vėzhguesit amerikanė ishin tė pranishėm nėpėr qendrat tė votimit kudo nėpėr Kosovė mė 12 dhjetor dhe ata vėzhguan njė proces, qė me disa pėrjashtime serioze, ishte kryesisht efikas.Ambasadori Dell vėzhgoi zgjedhjet nė 17 vendvotime nė 12 qendra votimi nė komunat e Gllogocit, Gjakovės, Deēanit, Pejės, Klinės dhe Skenderajt, thuhet mes tjerash nė komunikatė.Ambasadori po ashtu vėzhgoi numėrimin e votave nė shkollėn e mesme “Hamėz Jashari” nė Skenderaj (vendvotimi 2101x/02R). Aty pati parregullsi gjatė numėrimit tė cilin Ambasadori e vėzhgoi, kundėrshtoi dhe e raportoi. Fletėvotimet nė kuti tejkalonin numrin e tė nėnshkruarve nė regjistrin e votuesve. Ne kemi kuptuar se ka pasur edhe raste tjera tė parregullsive qė kanė ndodhur nė Skenderaj dhe nė Gllogoc, sqaron reagimi i Ambasadės.

Ne nxisim tė gjithė vėzhguesit qė kanė qenė dėshmitarė tė parregullsive mė 12 dhjetor tė shfrytėzojnė mekanizmat ligjorė qė mbrojnė integritetin e zgjedhjeve nė Kosovė dhe integritetin e demokracisė sė Kosovės. Ekzistojnė procedura dhe afate kohore tė qarta tė cekura nė Ligjin pėr zgjedhje nė Kosovė qė sigurojnė rishikim transparent tė rezultateve tė kontestuara tė zgjedhjeve./indeksonline/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 13, 2010 11:17 pm

KQZ shpall rezultatet paraprake: PDK fiton 33.5%

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, gjatė njė konference pėr mediat, ka publikuar rezultatet paraprake tė zgjedhjeve. Sipas rezultateteve praprake te Komisionit Qendror tė Zgjedheve, rradhitja e partive ėshtė si mė poshtė:


PDK 33.5 %


LDK 23.6 %


VV 12.2 %


AAK 10.8 %


AKR 7.1 %


LDD 3.3 %


FER 2.2 %

Tė rregullta janė vlerėsuar 712 mijė e 500. Kryetarja e KQZ, tha se nė rezultat janė tė pėrfshira edhe rezultatet nė komunėn e Drenasit dhe Skenderajt ku ka pasur parregullsi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Tue Dec 14, 2010 12:15 am

Arber keto zgjedhje i kurdisen, mirpo prap se prap VV nuke esht keq renditet e treta, paramendoje sikur keto zgjedhje te ishin mbajtur ne shkurt , sa do ishte pergaditur VV.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zgjedhjet nė Kosovė !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: