Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Zgjedhjet nė Kosovė !

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Sun Dec 05, 2010 11:55 pm


Tubimi nė Rahovec


Tubimi nė PrizrenMbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 06, 2010 12:00 am

Cito :
Xhiti

Po flitet per lv si dikur per LDK pastaj per pdk pastaj per aak.
PO sna dulen agje...
mos u ngutni ,mos fluturoni pa pa se qka po bejne ne politik.
edhe Thaqi thoshte bashkimin edhe ramushi po ne politik harruan..
edhe keta shkojne ne kam e me vone me mercedesa..ne parlament

Gajret Burr :)
E provojme edhe nje here , se paku ky e meriton me shume se te tjeret dhe te shpresojme qe i mban fjalet .


Edituar pėr herė tė fundit nga Arbėr. nė Mon Dec 06, 2010 12:15 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 06, 2010 12:06 am

Gezim Nika , per Drinin dh Xhemen :)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 06, 2010 12:14 am

Flm o Arber, sa me deshire do isha ne ks.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 06, 2010 12:23 am

ARBER FLM- met vertet atmosfer mbres lanse pershendetje nga gjermanija se shpejti ne KS.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 06, 2010 12:25 am

Herzlich willkommen zu Hause Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 06, 2010 4:19 pm

Gjermania: Nuk kemi mė nerva, do rikthejmė Markėn – monedhėn tonė
Berlin - Gjermania mund tė tėrhiqet nga Eurozona dhe tė rikthejė monedhėn e saj tė dikurshme kombėtare, markėn, njė paralajmėrim ky i cituar nga vetė kancelarja e kėtij vendi, Angela Merkel.

Duket se Gjermania nuk ka mė nerva tė durojė krizat e njėpasnjėshme tė vendeve tė ndryshme tė Eurozonės, siē janė Greqia dhe sė fundmi Irlanda, duke paguar shuma tė mėdha miliardėshe qė ato tė marrin veten.

Konkretisht, kancelarja gjermane paralajmėroi se nė rast se nuk ka zgjidhje afatgjate pėr krizat financiare tek vendet anėtare qė mund tė paraqiten nė tė ardhmen, atėherė Gjermania e saj do tė tėrhiqet nga Eurozona dhe do tė rikthejė nė treg monedhėn e saj kombėtare, markėn.

“Nė rast se Eurozona do tė shndėrrohej nė njė klub tė tillė, atėherė Gjermania mund tė tėrhiqet”, ka qenė pėrgjigja e fundit e kancelares gjermane.

Njė reagim i tillė i saj, duket se i ka lėnė tė shtangur vendet anėtare tė Eurozonės, tė cilat mbėshtesin njė forcė tė madhe tek fuqia monetare e Gjermanisė.

TASH SHQIPTART TE I SHTERNGOJM RRYPAT SE NUK MUNDIN ME EVROPA TE I GENJEN SERRBET SE PO HYNI NE BASHKIM EVROPIAN DHE RRINI TE QET ,TASH NA THOJN TE MIRREMI VESH NE BISEDIME E RADHES NESE JO, LUFTONI BENI QTE DONI, NDERSA NE SKEM KURRRFAR USHTRIE-AS KURRFAR MUNDSI PER MBROJTJE KUNDER SHKAUT......!!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 06, 2010 6:15 pm

Ballistėt heqin dorė nga zgjedhjetEnver Sadiku | 06-12-2010 15:14 CET Zėri i ynė nuk po dėgjohet nėpėr mediumet tona, tė cilat pėr Ballin Kombėtar kanė vėnė terrin informativ, ka thėnė Ahmet Mulliqi, kryetar i Ballit Kombėtar, qė ka thėnė se vota e tyre nuk do tė shkojė pėr askėnd e do tė ngrihet, shkaku i trajtimit qė po i bėhet kėsaj force politike.

“Ndaj nesh po aplikohet terr informativ e po anashkalohemi nė mėnyrė perfide, andaj nė mbledhjen e fundit kemi marrė vendim tė mos dalim nė zgjedhje dhe se ballistėt ta ngrijnė votėn e tyre e nuk do ta mbėshtesin Lėvizjen Vetėvendosje, kurse kalimi i dy ish-ballistėve nė kėtė lėvizje ėshtė individual dhe nuk paraqet mbėshtetje tė tė gjithė ballistėve me votė kėtė Lėvizje”, ka thėnė Mulliqi.

Mulliqi, tha se Balli Kombėtar ėshtė pėr Bashkim Kombėtar me tė gjitha trojet shqiptare dhe ka kritikuar qeverisjen e tanishme qė nuk kanė bėrė asgjė sidomos pėr shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit e Medvegjės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
tosybell
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 148
Age : 28
Vendi : gjakove
Profesioni/Hobi : Fotograf
Registration date : 08/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Mon Dec 06, 2010 7:44 pm

Trimat Shqiptar qe nga viti 1912 e deri ne vitin 1999 nuk luftuan per nje Kosove te ndare por per nje SHQIPERI TE BASHKUAR
Vetvendosje
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Wed Dec 08, 2010 2:24 am

Kurti: Kosova duhet ta ketė tė drejtėn e bashkimit me Shqipėrinė


Pejė, 7 dhjetor - Shfaqja e Albin Kurtit tė hėnėn mbrėma nė tubimin qendror tė “Vetėvendosje” nė Pejė, “ndezi” tė rinjtė pejanė qė kanė dominuar nė mesin e rreth tre mijė pjesėmarrėsve nė sallėn e mbushur pėrplot.
Kurti nė fjalimin e tij serish ka pėrsėritur akuzat ndaj pushtetarėve nė shkarkim, tė cilėt siē tha Kurti kanė pėrdorur postin publik pėr interes privat, duke krijuar liri pėr uzurpimin e shtetit, por jo liri pėr qytetarėt e Kosovės, ka raportuar KosovaLive.
“Qytetarėt e Kosovės kanė liri pėr tregti dhe bredhje, por edhe jo ēfarė do lirie pėr tregti, sepse kanė liri pėr konsum e jo liri pėr prodhim. Nuk kanė ēfarė do lirie pėr tė bredhur, se kanė liri tė bredhin brenda Kosovės tė rrudhur e jo edhe jashtė saj”, ka thėnė Kurti, i cili pas ēdo fjalie ndėrpritej nga brohoritjet e zhurmshme tė publikut.
Duke kėrkuar votėn e tyre, Kurti iu ka premtuar pejanėve se me pushtetin e Vetėvendosjes pasuria e paligjshme e pushtetarėve do tė bėhet pasuri e qytetarėve, kurse Kosovėn do ta bėjnė sovrane, me ushtri moderne dhe institucione tė fuqishme dhe tė pavarura politike edhe nė tė mirė tė kombit.
“Ne do ta bėjmė Kosovėn sovrane sepse hajnat duhet tė dorėzohen para shtetit tė fuqishėm e jo shteti i dobėt para hajnave. Ne do ta bėjmė Kosovėn sovrane sepse Kosova duhet ta ketė tė drejtėn tė bashkohet me Shqipėrinė. Nė duam njė shtet tjetėr ku sundon vullneti i popullit e jo dėshirat e politikanėve”, ka thėnė Kurti, duke premtuar edhe heqjen doganave mes Kosovės dhe Shqipėrisė dhe rivendosjen e doganave nė kufirin me Serbinė, si dhe kyējen e hidrocentraleve tė Shqipėrisė me termocentralet e Kosovės.
Votėn pėr “Vetėvendosje” nga shqiponjat e Pejės, siē i quajti Kurti tė rinjtė e Pejės, e kėrkoi edhe mbėshtetėsi i Albin Kurtit nė kėtė fushatė zgjedhore, Wiliam Walker, i cili i luti ata qė tė mos e zhgėnjejnė atė dhe Albinin.
“Tė gjithė njerėzit mė tė cilėt po flas qė 6 muajt e fundit nė Kosovė, tregojnė se Kosova po ec shtegut tė gabuar. Unė dėshiroj tė shoh ndryshime nė Kosovė dhe nė tubime po kuptoj se 90 pėr qind e popullit tė Kosovės por kėrkojnė ndryshime. Kėto ndryshime dhe lėvizje nė drejtim tė duhur do i bėnė Vetėvendosja”, ka thėnė Wolker.
Derisa Albini ėshtė pėrmbajtur nė fjalorin ofendues, kėtė nuk e ka bėrė kandidati pėr deputet i Vetėvendosjes, Florin Krasnqi, i cili Hashim Thaēin dhe Kadri Veselin i ka quajt rrugaē.
“Peja, Dukagjini dhe Shqipėria ėshtė e shqiptarėve dhe me 12 dhjetor do tė jemi krenar se jemi shqiptarė dhe kurrė kėto nuk do tė nėnshtrohen para rrugaēėve tė Kosovės me Hashim Thaēin e Kadri Veselin, kurse krejt rrugaēėt e Kosovės dhe tė botės tė bėhen bashkė nuk munden me nėnshtrua Pejėn, as Kosovėn e as shqiptarinė”, ka thėnė Krasniqi.
Ai iu ka thėnė tė pranishmėve se do tė vijnė tė tjerėt tė i lusin me shit votėn pėr 20 euro, por siē tha ai, vota e tyre nuk ėshtė pėr shitje as pėr 100 miliardė euro, sikur qė nuk ėshtė pėr shitje as Peja, Kosova e as Shqipėria/koha.net/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Wed Dec 08, 2010 5:25 am

Albin Kurti nė "Top Show"

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Wed Dec 08, 2010 4:56 pm

ARBER-rrespekt met te vertet po sjell nji gjallrim ne forum, pos tjerash dhe shum mir qe je pro vetvendosjes pasi dhe po kontribon ne at drejtim,qka un mendoj se esht kontribut i mirfill dhe esencial n“te mir te atdheut....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 1:03 am

PDK-ja edhe me bindshem se vitin e kaluar do te fiton
sese keta UDB-ashet sikur qe eshte Isa Mustafa ish Kryetari i Komitetit Krahinot
skan vend askund tjeter vetem ne emer te popullit te likuidohen
sepse te gjithe stergjyshet , gjyshet dhe baballaret tane jane prishur neper burgje nga njerezit sikur qe eshte Isa Mafiashi dhe ata lideret e tjere qe mundohen me nga tete parti te hyne ne koalicion vetem per ta rrezuar Zotin e Shtepise
ne jemi nje Popull qe i kemi ngrene cdo here foret
me nje kaffe ose nje ēaj Rusi kemi thy mendjen
skemi shiku pas shpine se cfare po na pret
cdo here kemi kembgul
por e gjithe Kosova nese Voton per Isa Pisin apo
Ramush Haradinajn
apo Bexhet Jelcinin kot e kane
sepse nje here ne historine e Njerezimin EKA NE DORE pUSHTETIN dRENICA DHE NUK DO TA LESHOJ PER JETE

cdo here drenica ka derdh gjak
dhe zorragjit Gjakovar qe kan frik te shikojn prapa
kane zene karigen
keto vitet e fundit kane deshtuar

nese nje njeri nga e gjithe Kosova e kundershton Hashim Thaēi-n
ai eshte djal i serbit apo i Grekut , Rusit apo Stalinit
sepse i keshti te kesh
si thot fjala POPULLORE i krymburi mundohet ty me te krymb

Rroftė HASHIM THAĒI
Rroftė PARTIA DEMOKRATIKE E KOSEVES
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 1:33 am

Cito :
Xhema
ARBER-rrespekt met te vertet po sjell nji gjallrim ne forum, pos tjerash dhe shum mir qe je pro vetvendosjes pasi dhe po kontribon ne at drejtim,qka un mendoj se esht kontribut i mirfill dhe esencial n“te mir te atdheut....
Eshte edhe misioni i forumit "BASHKIMI KOMBETAR" , edhe pse nuk kam pyetur administratoret , nuk e besoj qe kane kunder LVV Very Happy
Te njejten po e bejne (mos me shume) ne gjitha forumet shqiptare sa po i percjelli dhe don Zoti qe te jete ky , Albin Kurti, thyesi i kufijve Shqiptaro-Shqiptare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Xili
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 3:38 am

Levizja vetevendosje eshte e kote
ata njerez qe jane me keta udheheqes te vetevendosjes jane viktima
sikur i gjithe populli Shqiptar ne Kosove qe ishte ne vitet e 9-80 - 90
sepse Babai i Albinit eshte njeri i shitur
dhe pjella e tij punon me direktiva te te atit
Bashkimi Kombetar behet me ndryshe jo me fjale te paverteta sikur qe flet Albin K-PUSI
ALBIN *****
JA ****** KREJT ROBT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 11:07 am

Po do tė fitoj Thaqi se ka boll Euro . e ka Policin i ka kinse Ushtrin i ka mafijen me veti mormal qe do tė fitoj por sa do tė formoj qeveri dhe sa do t maj kjo ėshtė pyetja , me rrena e dollavera nuk bahet pun ,
Po qe mbahen zgjedhje me tė vėrtet demokratike do tė fitoj LVvV ose edhe Pacolli sado tė jet i keq mendoj se do ta hec Shetitin artificial te para , edhe kunder qfardo thėnje ishte ishte apo nuk ishte asht apo nuk asht prap kan njė vizion tė qart , po si do qė tė jet prap Populli e han ma tė madhen .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 11:28 am

te gjitha partit jane tradhtare dhe antikombetare.
PO Albini edhe ky si keta ,vetem po rrene .
A ma kur po thote se si ka share unmik eulex dhe kushtetuten e kosoves .
ani qysh po rrene se ka me ba bashkimin e harroje decentralizimin ne baza etnike.
e shihni vete ju do qe sote bertisni Albini e dje Rugova e pacolli e Thaqi e haradinaj etj
Albini ka me ba hala me keq se keta ,qellimi i tije ka qen pushteti ,duke i marre ne qaf femijet qe ky te vjen ne pushtet .
a se shihni se plot femije ka inkuadrue ne kete levizje 19 vjet 20 18 17 e po naj udheheqin politiken.
Ky po rren haptas se as kushtetuten as Planin e Artisharit as kurgja ska me ndryshue po ka me u pasunue.
Ky pran vetes ka vagabonda hajna si keta..
do te befasoheni edhe vete me selljet e ketyre
shiqoni debatet se si rrene ...
ende jemi shume te papjekun te njofim politiken kurve.Une si besoje fjaleve po punes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 1:56 pm

PER XILLIN- shum mir XILLI por je kontravers sepse mu HASHIMI bani kualicion me udbasht e LDK-S dhe aj po i fut ne parlament udb-n dhe po i rigjallron e po jav zgjat jeten,sa per qe Hasha esht esht patriot , esht po deshmohet me rastin BLLACA, se ju ka xx mamin udbashve rrespekt,por pom duket se esht lodhur,sun dot qindron!!!
Pra njeriu paguhet dhe shperblehet qka punon sod-tash e jo per te kalueren!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 2:29 pm

Fshati Belincё – Shtime, ora 21:00

Lёvizja VETЁVENDOSJE! me keqardhje njofton publikun pёr njё ngjarje tё rёndё tё ndodhur nё mbrёmjen e tё mёrkurёs, nё datёn 8 dhjetor, nё fshatin Belincё tё komunёs sё Shtimes. Nё orёn 21:00 dy aktivistё tё Lёvizjes VETЁVENDOSJE! tё shoqёruar dhe nga tre familjarё tё tyre (tё cilёt kanё qenё minorenё) janё sulmuar prej katёr aktivistёve tё PDK. Vёrejmё se situata e dhunёs ёshtё krijuar prej konteksteve zgjedhore. Aktivistёt e Lёvizjes VETЁVENDOSJE! kanё qenё duke vendosur postera, nё shoqёrinё e tre kushёrinjve tё tyre tё mitur, kur janё sulmuar dhunshёm, me mjete tё forta pranё njё salle bilardoje. Anёtarёt e Partisё Demokratike tё Kosovёs Haradin Ahmeti (35 vjecc), Rexhep Ahmeti (45 vjecc), Bujar Ahmeti (20 vjecc) dhe Gёzim Ahmeti (22 vjecc) kanё sulmuar dy aktivistёt Admir Shatmani (22 vjecc)dhe Artan Shatmani (25 vjecc). Dhuna brutale e anёtarёve tё PDK-sё nuk ka kursyer as tre tё miturit L.A. (14 vjecc), F.A. (16 vjecc) dhe L.A. (15 vjecc). Anёtarёt e PDK-sё kanё sulmuar nё mёnyrё kafshёrore, me topa e me shkopinj bilardoje, duke i shkaktuar hemorragji tё rёndё L.A. (14 vjecc).

Aktivistёt e PDK janё tashmё nёn arrest tё policisё nё Shtime, ku po ashtu janё shoqёruar aktivistёt e Lёvizjes VETЁVENDOSJE! pёr tё deklaruar atё ccfarё ka ngjarё. Ky nuk ka qenё rasti i parё i dhunёs nё kёtё fushatё, e megjithatё Lёvizja VETЁVENDOSJE angazhohet tё denoncojё e tё bёjё publik ccdo rast tё shfaqjes sё brutalitetit nga cilido subject politik. Ata qё mendojnё se kanё pёr tё fituar zgjedhjet nёpёrmjet dhunёs, gabohen, dhe pёrgjigjjen kanё pёr ta marrё ditёn e zgjedhjeve nga vetё publiku qё po tronditet nga raste tё tilla tё dёnueshme nga gjithkush.Tё rrahurit:

1. Labinot Arifi (14) – i lёnduar nё kokё me top tё biliardos (gjakderdhje e madhe, spital Ferizaj)

2. Admir Shatmani (22) – i lёnduar nё fytyrё dhe bark

3. Florent Arifi (16) – tё rrahur

4. Lundrim Arifi (15) – tё rrahur

5. Artan Shatmani (25) – tё rrahurPersonat e PDK-sё tё arrestuar:

1. Haradin Ahmeti (35)

2. Rexhep Ahmeti (45)

3. Bujar Ahmeti (20)

4. Gёzim Ahmeti (22)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
BashKom
Admin
Admin
avatar

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 48
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 4:01 pm

Ju ka hi friga nė bark dhe tash hajde me dajak nėse arrijn diqka po do tė filloj edhe shak asht ma keq pushka mes veti ,ksaj nuk i thuhet Demokraci siq po pretendojn , disi kam pėrshtipjen se po mundohen tė sjellin nė fuqi me rrena dollavere kohėn e Diktatirzmit ,se vetėm nė at mnyr pastaj mund tė ken qdo gjė nėr kontroll,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhiti
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 57
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 5:22 pm

Partit jane parti secila punon per pushtet per veti.
Ngadal ngadal mos vraponi aq shume pas individeve se na dalin per hune dikur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 6:10 pm

Si e mashtroi Prishtinėn Isa Mustafa?
Shkruan Teki Dervishi
Sheshi nė sirtar


Isa Mustafa ka deklaruar se LDK-ja sot ėshtė njė “Lidhje e re”, qė do tė thotė nuk ėshtė mė ajo e vjetra, e Rugovės. Pėr respekt tė Njeriut tė Madh tė kombit shqiptar, Presidentit Historik, do tė provoj kėtu mė poshtė tė zbėrthej konspiracionet e Mustafės pėr ta shndėrruar LDK-nė nė njė “lidhje tė re” antirugoviane.

Mė sė pari, pas zgjedhjeve tė 2007-tės, si kėshilltar i Fatmir Sejdiut, Isa e kėshilloi Sejdiun qė tė hyjė nė koalicion qeveritar me PDK-nė. Si falėnderim pėr kėtė kėshillė, Sjediu e kandidoi pėr kryetar komune. Ai u mor vesh me Hashimin qė Hashimi t’ia kundėrvinte njė kandidat “tė njomė” nga PDK-ja. Plus qė Isa nuk e kishte rival “dikushin” nga PDK-ja, Fatmiri i tha: “Hajt shaje ti gjatė fushatės PDK-nė, se me Hashimin jam marrė vesh qė ai tė mos hidhėrohet”. E t’ia krisi Isa njė fushatė kundėr PDK-sė sė Sjediut, dhe mė sė shumti kundėr “koalicionit”, i cili ishte lidhur me ndikimin e kėshillave tė tij qė ia jepte Sejdiut.

Fushata e tij zhglyrėse koordinohej shumė bukur me gazetėn qė ia nxirrte ēdo ditė faqen e zezė Sejdiut, duke e quajtur madje edhe “gruaja e Hashimit”. Kėshtu me ndihmėn e saj Isa doli nga terri ku e kishte hedhur historia “kombėtare” dhe historia e trepėrqindėshit, dhe brenda nate u shpall hero, nga kėshilltari anonim i presidentit, pa bėrė asgjė as pėr katundin e tij, e lėre mė pėr Kosovėn, ai doli si njeriu mė i preferuar i popullit nė Kosovė, edhe pse tė gjithė e dinė se ai ėshtė pasaniku mė i madh nė Kosovė dhe disa thonė se ėshtė edhe aksionar i disa firmave tė ndryshme qė marrin tenderė nga komuna e Prishtinės, por kjo mund tė jetė vetėm njė gėnjeshtėr e kundėrshtarėve tė tij.

Ai tha vetė me vete, kur qenka kaq lehtė tė bėhesh njeri i madh brenda njė muaji, veē duke i sharė tė tjerėt, pse me u kėnaqė veē me kryetarllėk tė Prishtinės, kur kaq lehtė qenka e mundur tė bėhesh edhe kryetar i partisė koalicionare, nėpėrmjet saj mbasandaj edhe kryetar i LDK-sė, madje-madje edhe kryeministėr nė vend tė Thaēit shik-ist. Po veē qysh me e rrėzua kėshilltari besnik eprorin e tij? Kjo ishte ēėshtja! Deshi “fati dhe rrethanat” dhe Isa ia bėri me sy gazetės sė koalicionit tė “LDK”-sė qė ajo ta zbulonte pėr ēdo ditė faktin se eprori i tij Sejdiu po e shkelte Kushtetutėn, ku-ku, e kjo ėshtė marre. Nuk e di askush pse Isa nuk e ka kėshilluar mė parė Sejdiun e t’i tregonte qė ai po e shkelte Kushtetutėn e Dodik-Ahtisarit, se Kushtetutėn lejohet ta shkelin veē serbėt nė “veri”, e jo edhe shqiptarėt kosovarė. Kur i ra ndėrmend, u bė vonė. Filloi presioni i gazetės ndaj Sejdiut, derisa atij i doli gjuha deri nė gjunjė, u zverdh krejt nė fytyrė, e pyeti kėshilltarin e tij: “ēka me ba, o Isė”?

Kryetari i “LDK-sė” Sejdija, i kėrkoi kėshillė, kujt tjetėr t’i kėrkonte, i gjori!? I tha: “Sejdo, mos lejo qė tė bėhesh kandidat i vetmi pėr kryetar tė LDK-sė, po futėm edhe mua si kandidat, pėr ēėshtje standardi demokratik, e unė mbasandaj nuk do tė pranoj tė bėhem kryetar, kėshtu qė ti mbetesh i vetmi kandidat, se ndryshe tė futet Bukoshi. Mė mirė unė o Sejdi, sesa Bukoshi, pasi qė Bukoshi e ka me gjithė mend me ta marr partinė, e unė jo, siē do ta vėrtetojė historia dhe siē u dėshmua mė nė fund, nuk do tė bėhem kryetar partie”!

Mbasi i tha kėshtu Sejdės, prapa shpine ia ēoi “qytetarėt” nė demonstrata “Isa, Isa”, si nė kohėn e revolucionit “demokratik” nė Shqipėri. Mbasandaj i tha Sejdiut: “Shiko Sejdo, mė mirė hiq dorė, se turma e popullit mundet me t’hy nė zyrė e mė tė vjerrė me kėmbė pėrpjetė nė sheshin Nėna Terezė, si Musolinin dikur nė Romė. E ke shkelur, burrė, Kushtetutėn”! Unė them, mė nė fund edhe ne shqiptarėt e Kosovės nuk mund tė mos mburremi qė nuk e kemi njė Stalin Demokrat, e mė mjeshtėr se ai pėr tė thurur konspiracione politike.

Ajo qė mė sė shumti ėshtė pėr t’u habitur, ėshtė efekti fascinant i propagandės nė gazetėn e koalicionit partiak, e cila propagandė kishte pėr qėllim ta shpallte Sejdiun budalla nė “oborrin” e LDK-sė, kėshtu qė sa mė budalla qė dilte Sejdiu ndėr sy tė popullit, aq mė i menēur, intelektual, profesor, i dijshėm, i ndershėm… bėhej Isa nė sytė e krahinės sė tij politike. Kurrkush nuk e pyet: “O Isė, ēka ke ba, bre ti gjatė karrierės tėnde politike, qė nuk e paskemi ditur qė je kaq burrė i madh, sa me pėrmbysė partinė e Rugovės”? Mbase Isa thotė vetė me vete “ma mirė ėshtė me t’dalė zani, se me pasė ba vepra, pasi qė, dihet, veprat ndėr shqiptarė pranohen mbas vdekjes. Rrallė kush pėr sė gjalli, arrin tė bėhet yll” (por unė e di se rrallė kush e njeh qė nga Shqipėria, Maqedonia, Dukagjini, Drenica…).

Nuk dihet kur ka qitė pushkė, pėrveē njėherė qė ka qitė pushkė kundėr atyre qė kanė luftuar pėr ēlirimin e Kosovės.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 3254
Age : 37
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 9:58 pm

Xili, te ne themi ma mire me te sha sea me te kait-qa.
Ne shqiptaret e kemi ber nje gje si tradit zakon. Ah he mamin e mamit po i zoti, ah bre mamin po trim qe ishe, ah bre robti po i mencur ishe, etj.Xili ore xili cka keni ju sipatizant e PDK qe kaq shume po i frigohi LV, nuk eshte fajtore LV qe ju u futet ne koalicion me LDK dhe keta me pervojen e se kalures ju infektun me virusin qe zor qe do ti gjehet ilaci. Xili ore xili, e Xhiti ka ardhur koha per ndryshime . Deshet apo nuk deshet ju.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Thu Dec 09, 2010 11:34 pm

Lėvizja VETĖVENDOSJE! - Me 10 dhjetor ta mbushim sheshin "Nėna Terezė" ora 14:00Populli po bashkohet dhe organizimi po forcohet. Qytetari po ngritet dhe vullneti po kalitet. Kombi po rritet dhe pushteti i korrupsionit po i numėron ditėt e tij tė fundit”. Konjufca shprehu bindjen se qytetarėt do tė zgjedhin atė qė ndjejnė nė zemrėn e tyre “Mė 12 dhjetor do tė votohet pėr dy flamuj. Ose pėr flamurin e Ahtisaarit ose pėr flamurin e Adem Jasharit. Ose pėr negociata me Serbinė, ose pėr bashkim me Shqipėrinė. Ne e dimė se populli i Kosovės do ta zgjedh amanetin e Zahir Pajazitit. Ai do ta zgjedh zemrėn e vet, vullnetin e vet”. Konjifca ftoi qytetarėt qė tė bashkohen nė tubimin pėrmbyllės tė fushatės sė Lėvizjės VETĖVENDOSJE!, si dhe qė mė 12 dhjetor sė bashku ta heqim pushtetin i kaluar. “Mė 10 dhjetor nė Prishtinė, pushteti i deritashėm do tė dridhet. Mė 12 dhjetor ky pushtet do tė hiqet”.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 52
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   Fri Dec 10, 2010 12:24 pm

WikiLeaks: Kosova po shkon drejt ndarjes
Publikuar: Sot, mė 10 dhjetor 2010SHBA-ja frikėsohet se Evropa do tė bjerė karshi presionit serb pėr ndarjen e Kosovės, njė lėvizje kjo qė diplomatėt paralajmėrojnė se do ta ndezė dhunėn etnike.
Mesazhet e Ambasadės sė SHBA-sė nė Kosovė, tė publikuara nė “WikiLeaks”, bėjnė tė ditur qė zyrtarėt e lartė serbė u kanė thėnė jozyrtarisht Washingtonit dhe BE-sė qė Qeveria e Kosovės kurrė nuk do ta marrė kontrollin e plotė mbi territorin e saj, duke bėrė presion indirekt drejt ndarjes sė vendit.
Zyrtarėt e lartė amerikanė e kundėrshtojnė me frikė atė qė e shohin si fushatė tė koncentruar dhe tė durueshme tė presidentit serb, Boris Tadiq, pėr ndarjen e Kosovės. Fushatė nga e cila, po tė jetė e suksesshme, do tė dėshtojė njė dekadė e politikės sė jashtme amerikane. Zyrtarėt amerikanė nė kėto mesazhe i kanė dėnuar “pavendosmėrinė dhe dobėsinė” evropiane nė kėtė ēėshtje.
Njėmbėdhjetė vjet pas sulmeve tė NATO-s, dhe gati tri vjet pas shpalljes sė pavarėsisė, pakėnaqėsia serbe dhe pėrpjekjet e tyre tė pėrditshme pėr ta marrė kontrollin mbi pjesėn veriore tė Kosovės rrezikojnė me nxitjen e konfliktit etnik, e ka paralajmėruar Ambasada amerikane Washingtonin.
“Dėshtimi pėr tė vepruar shpejt, do tė thotė humbje e veriut tė Kosovės, dhe do ta rihapė kutinė e Pandorės tė konfliktit etnik, qė i ka pėrshkuar vitet e nėntėdhjeta”, ka shkruar kėtė vit ambasadori i atėhershėm amerikan nė Kosovė, Christopher Dell. “Ėshtė koha e duhur pėr t’u dhėnė fund viteve me kėto tendenca nė veri dhe pėr ta ndryshuar dinamikėn e thellimit tė ndarjes mes veriut dhe pjesės tjetėr tė Kosovės… Situata aktuale ėshtė e papranueshme dhe e dėmshme. Qėllimi ėshtė qė tė ndalet mossuksesi”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Zgjedhjet nė Kosovė !   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Zgjedhjet nė Kosovė !
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt-
Kėrce tek: