Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:04 pm

Mendime kritike dhe meditime poetike

“Unė urdhėrat i marr nga zemra”....


Pėr poetin Petro Dudi…


Pikėpjekjet poetike kanė brenda strukturės sė tyre qarkullimin e limfės poetike, njė qarkullim disi i veēantė qė ngjiz, pulson dhe shpėrthen ndjesi marrarendėse tė njė superioriteti ngacmues, tė njė volume qė kėrkon pėrgatitje pėrballimi dhe qė ndez shpirtrat edhe kur janė nė pragje eliminimi. “Mos qeshni me fjalėn time tė hidhur apo tė lajthitur” shkruhet nė epitafin e njė varri… tė njė shkrimtari tė madh. Alegoria dhe sarkazma pasthirrmojnė nė njė ritėm qė tė ēudit. Doganierėt prusianė hapin valixhen pėr kontroll tė shkrimtarit poetit tė madh Hajnrih Hajne, ia kthejnė mbarė e prapė, ngatėrrojnė duart e tyre tė dhjamura nė veshjet e poetit nė kėrkim tė ndonjė libri tė rrezikshėm… Kohė inkuzicionare. Poeti mban me dorė flokėt qė ia merr era e nėntorit, qesh me vete me kėtė figuracion dembel, bajat dhe tė trishtė, shfryn hidhur me mend…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:04 pm

Pengimi i madh…
Oh, ē’budallenj qė jeni!
Ē’kėrkoni kot me kaq tėrbim?
Vėrtet kam kontrambandė me vete,
por e kam tė fshehur nė trurin tim…

Po kam nė kokė dhe libra plot
Ata gjithė ditėn cicėrojnė
Si zogj nė ēerdhe dhe janė ca njerėz
qė kanė shumė qejf tė m’i konfiskojnė...
Viti 1843.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:04 pm

Por po tė kapėrcejmė nė shekullin tonė. Nė bagazhin tim pėr nė vendin fqinj mė gjetėn ca libra. Ishin plot 36, numėr simbol, ashtu siē mund tė ishin 24 se ne kemi njė teori tė universializmit... Doganieri i vendit fqinj mė pyeti nė gjuhėn e tij: ‘Po kėto ē’janė?”
Unė iu pėrgjigja me finesė: “Libra...” Ai vazhdoi: “Nė shqip?”
“Po” iu pėrgjigja. Doganieri e shfletoi dhe mė tha sėrish: “POEZI?”
Unė iu pėrgjigja pėrsėri me kortezi. “Ē’titull kanė?” Njė titull interesant i thashė: “UDHA PĖR NĖ ZEMĖR”. Libri kishte marrė vizė hyrjeje. Ishin librat e poetit Petro Dudi, libri i parė i tij qė ishte njė sakrificė tejet e rėndė; ishin cicėrimate tij tė ruajtura me ėmbėlsi nėne,… Krijesa e parė ecte pa proteza
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:04 pm

druri, por me kėmbėt e kolme tė dirigjuara nga njė mendje tejet poetike e gjalluar, shpėrthyer nga sythe qė prisnin, por qė, pas shpėrthimit, lulesa kundrohej ėmbėlsisht dhe si njė virgjėreshė ēudiste kalldrėmet poetike, krijimet e dirigjuara, formatet, pėrshtatjet, ngjitjet, a qendisitet peotike. A pėrfytyroni qė nėnė – Poeti kėrkon tė lind dhe “gjinekologėt “ redaktorė i thonė fare natyrshėm me ton urdhėrues: “MOS LIND!” … Si mund tė pengohen lindjet e natyrshme?! ISHTE KOHĖ E TURMBULLT ATĖHERĖ…, binte breshėr, binte shi, poeti donet tė lindte, “gjinekologu” i thoshte: “MOS LIND!” me ton urdhėrues.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:05 pm

Tėrė jetėn desha
“S’e gėzova rastin,
Tė lozja me vargun qė nė vogėli
si Esenini,
As mė zgjuan:
“Ēohu, kont,
tė presin vepra tė mėdha,
As mė pėrkėdheli fati si Sofokliun...
Po desha tėrė jetėn,
e desha nazemadhen,
Dashuruar kėshtu dymijė vjet e ca...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:05 pm

Unė dua tė rend
tė fluturoj gjoku i kėngės,
Unė urdhrat i marr prej zemrės…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:05 pm

Kėshtu hapet sipari i njė vepre pa fjalė tė krehura, sipas albumeve komercialė, tė gjetjes tė njė emri i madh…
Emrin e madhe dhe pėrvijimin poeti e kishte tė ndezur nė shpirtin e tij tė madh, nė fjalėn e tij profetike, nė idetė qė gjeneronin, nė shpėrthesat e sythave qė nuk i mposhti dot ngricimi dhe akullzimi i dimrave… Dhe do tė fillonin tė shpėrthenin 27 vezuvė poetikė, tė mbushur plot e pėrplot me llavė poetike tė zjarrtė…
Kompozicionaliteti i ndėrtuar nė “Zjarrin e bukur” Shtigjet e fatit “ Kohėt me Maska”, “Burimi i heshtur” nė njė kuartet tipik poetik zbulon eksplorimin; ndjenjat figuracionojnė duke kėrcyer nė vallen e dashur nė valsin e “Mbretėreshave”, kėngėn dhe truallin dhe atė mondane, zogjtė fluturojnė ėmbėl, dashuritė kanė njė timbėr tjetėr, egėrsia sulmohet nė arenė gladiatorėsh, bota lakuriqėsohet, rruzulli pyet vetveten a ėshtė i rrumbullaktė, Kolombi e zbuloi gjė, dyshimi ngrihet nė Institucione, shqetėsimi….Poetėt janė tė ēuditshėm… Ata janė tejet tė sinqertė “vital”; aftėsia e tyre prefenciale nė sentencat poetike: Strehėza e parė dhe e fundit e poetit Dudi ėshtė kulm nė Piramidė: Njeriu me vlerė…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:05 pm

Aludimi poetik vjen natyrshėm:
“E dua pemėn
qė nė zgrip sfidon rrėpirėn,
Rrapin shekullorin
qė pėrshėndet me mijėra duar,
e mė shumė Ullirin, kronikanin,
atė qė mbolli dashurinė e njeriut,
Pale me hardhinė
nė gotė t’ia shtrinjtė gjinjtė,
ia dua..
Frymėzimi, yjet
me poezi dua t’i shkund
Njeriu strehėza e parė
dhe e fundit..
Temat rroken me njė individualitet prezent dhe paraqitės, veshur me njė figuracion qė tė rrėmben:
Unė jam Gjenerali
qė mė bėri dashuria,
Sulmuar qofsha
Nga pėrqafime dhe tė puthura
Mbi supe mbaj dhe dua :
Spaletat mė tė bukura!
Nuk ka nevojė pėr koment dhe tepėri. Poeti Dudi i gjallė me vargun e tij nė aerodrome, pra “gjenerali pa spaleta: Hesht nė punė, - i thoshnin. Ē’ na gjeti, o sarkazėm e pėshtirė!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:05 pm

Vitet janė tė gjitha tė bukura. Analisti mė i mirė i stinave dhe i viteve ėshtė vetė Poeti. Atij i vjen keq edhe kur dufon, edhe kur ngulmon dhe kur grushton poetikisht dhe kur ndoshta tregon memecėri tė shtirė qė do tė shpėrthejė nesėr dhe do tė tronditė. Poeti ėshtė vullkan, gjithmonė aktiv qė nxjerr lavė dhe jo jargė..

Zemra ime, o njerėz,
Mė digjet zjarr i bukur.
Gjithė stinėve tė jetės
u jep nga njė tė puthur.
Kėtu ndoshta pa herezi, pa fanatizėm, por me dlirėsi bėn thirrje pėr kthim si dhe analizė tė sinqertė nga pozitė evoluimi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:06 pm

Njė kometė bishtgjatė
me stėrkala gjaku Dashuria ime..
tė trazoj dua heshtjen e yjeve?
Dua tė luaj me nusėrinė e luleve,
por kurrė
me dhimbjen e dashurisė sė njeriut.

Mos u habit me mua
burrin me mjekėrr,
edhe unė si ti, ngandonjėherė,
kam nevojė tė mbėshtes kokėn nė njė prehėr.
Dielli pėrtej telave me gjemba e duke pėrfunduar:
“ Mua gėzimbregosurin
mė bėn gota ēakėrqejf,
ja frika, ja nata,
ja e liga u fsheh...
Ah, sikur t’i vija frerin kohės.
Dėshirė kjo qė, ndoshta, poetit i ka mbetur peng... helm. Brengat derdhen, fati pikon brengė, buzėqeshja me brengė, trishtimi blu, ahet si radioskopi poetike tė shpirtit tė trazuar me shqetėsime njeriu tė pėrkushtuar, qė kėrkon ndezjen e dritės shpirtėrore

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:06 pm

Jashtė fryn erė,
nga vjen pėr ku?
Nė peizazhin gri ka njė trishtim blu..

Ose dhe:

Dhe mendoja:
‘Gurgullime gjaku,
vėrshime tė pranverės.
Dhe mendoja :
“Ē’ėshtė harbimi i Menelaut,
para sulmit tė heshtur tė Helenės?!...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:06 pm

Maskat janė nė preferencė jo vetėm tė njerėzve, por edhe tė vetė kohėrave.
Nė vallėzimet moderne vendoseshin maska me portretizimin e kafshėve tė pyjeve dhe kėto maska , tė cilat vendoseshin qė vallėzuesit tė mos tregonin identitetin nė kohėt moderne maskimi i tillė individualizoi shpirtin...Dhe nė kushte tė tilla duhet shumė mund tė njohėsh apo tė zbulosh maskat. Ndaj poeti ka nėj shpėrthesė tė jashtėzakonshme nė poezinė :

KOHĖT ME MASKĖ

Vė maskė palaēua e ne qeshim.
Vė maskė banditi,
o qajmė, o vdesim.
Kur kohėt vėnė maskė,
Ē’duhet tė bėjmė?
Ē’duhet tė presm?

Nė nė njė poezi tjetėr ai shprehet:
Thonė
Thonė ,
qė trimat i merr plumbi nė ballė;
Po pas shpine
ē’i kanė ato plagė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   Fri Oct 29, 2010 1:06 pm

Si pėrfundesė pėr kėtė vėllim hyrės nė njė “enciklopedi poetike” tė Poetit tė talentuar Petro Dudi, i cili nuk e merr meritėn nga Maja e Mprehtė e Lapsit e shtirur, por nga produkti i tij kreativ dhe fizionomia e tij tepėr e veēantė, pa u sozuar…
Lakonizmi, humori i thekur, ironia “universitare “ e shtratėzuar me ironinė therėse tė trevės nga rrjedh, Lunxhėrisė, intelektualizmi i pėrcjellė nga dituria e fisit nga origjinohet, fabulizmi shtrat dhe kontur i ēdo poezie, ideja dhe tematika e larme, eksplozicioni poetik, figurimi poetik i ėmbėlsuar apo i mjaltėsuar me tė shprehurėn e klasit, pritja nė shteg dhe shpartallesa e shtegut…, varg tipik nė nėdrtesė dhe nė art grafik domethėnės, gjetje tė panumėrta nė kėrkesėn e diturisė dhe krijime tė fjalėve profetike(kontribut vetiak nė urtėsinė njerėzore), epigramime, urtėsi fjale, hulumtime e tjera i bėjnė vėllimet poetike tė Dudit tė dritojnė, thimjamizojnė, tė tė pishtarizojnė, tė tė busullizojnė nė udhė, nė dritė, nė mendim tė lirė, nė gjetjen e ēelėsit hapės, kur nuk di se ē’tė bėsh me mendjen, kur shtegton nė mjegull, kur si i pafat kėrkon fatin, kur mitet shuhen, kur ndeshesh me dashurinė , por edhe me misterin, intrigėn, por edhe kur ndodhesh nė “Ishullin e Epshit”, pasi nė ndihmesė tė vinė 1021 urtėzi aforike dhe shndėrohesh nė njė shkemb tė gjallė… pėr tė pėrballuar jetėn dhe peripecitė e saj tė vrullshme… Kjo poetikė e thėnė ndryshe ėshtė njė shkollim jetėsor dhe njė kulturim jetesor pėr tė gjithė njerėzit qė dėshirojnė tė menēurohen … Futuni nė kėtė univers diturie dhe dashurie… Njė kėshillim qė , pasi tė futeni nė kėtė Univers poetic do tė ndihemi mirė …

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LETERSI GJIROKASTRA "PEGASI" PETRO DUDI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: