Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:45 pm

E shohim tė kristalizuar ēka po themi te kapitulli “Eklipsi i lules sė Mollės”, njė ndėr kapitujt, ku autori lodėrzon jo vetėm me Ezmerkėn e topuzin e saj, por edhe me lexuesin, duke e hedhur atė degė mė degė, nga livadhi i nuses, tek petale lulesh, nga pėrrallėza tek nata dhe hėna me eklips nga balta ime te “Qyteti Lezet” e nga “Lule Molla” te “Butrinti afėr detit shfaqur”, ku gjithandej nga na shpie nuk na ndahen “buzėt nė bashkim” (Ezmerkė – poet) nė trajta origjinale, me formate te reja .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:46 pm

Edhe te kapitulli “RRĖFIMI”, ku shpresojmė tė shijojmė skena mė tė ndezura, nuk na shqiten shenja e kodeshvėshtrime nėn qerpikė e prapė “dielli pėrulur te njė mollė”, ku ajo “po”-ja e shumėpritur nuk po vendoste tė dilte ende prej buzėve tė Ezmerkės, qė puthjet s’i kursente, por qė topuzin nuk e lėshonte tė kthehej nė gėrshet…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:46 pm

Po ja qė pikėrisht te ky kapitull ndeshemi dhe me fjalėn peshėrėndė “Aman!”, dalė prej gojės sė Ezmerkės, pas puthjes sė zjarrtė qė e kishte dhėnė.
Enigmatike ezmerka e kėsaj poeme:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:46 pm

“Sytė i kishte paksa tė mbyllur,
si rrinė sytė nė puthėrim,
u shtyva: “Pse tė rri i ndrydhur,
pa hedhje nė puthje, nė pėrqafim?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:46 pm

Prej kėndej me njė manovrimn tė shkathėt poetik, autori na degdis nėpėr dashnore veprash klsasike, qė nga ruset e gjer te Elena e Trojės, ku sėrish lidhėzimin e kryen procedura shpirtprushėruese e puthjeve…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:47 pm

Mirėpo imagjinata e hedh Ezmerkėn nė krahėt e Ylberit, i cili nuk donte ta lėshonte dhe desh e la poetin e pėrgjėruar nė gjendje pezulltie boshe..… Sėrish fantazia pa fre vepron.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:47 pm

Ishin disa “Ylberė” qė i vinin rrotull Ezmerkės e nė tė tilla rrethana vėshtirėsohen arritjet e objektivave…
Ishte Ezmeraka ajo qė do vendoste
Dhe ēasti i shumėpritur u pėrsėrit:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:47 pm

“E putha me shpirt e zemėr,
Ajo iu pėrgjigj puthjes sime,
mbi buzėt e saj shkruaja emėr,
Lulemolla hidhte urime!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:47 pm

Filluan kumbonin kambanat,
Bistrica dridhte bishtin e bukur,
“Sonatėn e dashurisė” filluan zanat,
Merimangzezat ishin zhdukur!”
Kapėrcehet sėrish te dhėnia e fjalės, te besėdhėnia:
“Iu luta vajzės fine:
“Topuzin, jo gėrshetė!
Tipuzin – topuz ta linte,
Topuzi – fjalėkryq pėr jetė!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:48 pm

Konstatohet lehtė, qė, me gjithė artificet qė pėrdor e me mjetet artistike qė i ofron stilistika poetike nga lulemollėt te luledelet e te trifili me katėr fletė…, edhe pas njė “pritjeje tė gjatė” e “trisht ndarjeje”…do s’do poet Kristaq F. Shabani na shndėrrohet e konvertohet nga hero lirik nė njė personazh real e kėtė e stigmatizon mė ndjeshėm nė fjalėn pėrmbyllėse, duke thėnė, porse pa emėr, qė heroi lirik na qenka ky… njė poet qė e njeh kushdo… qė u nis andej e u sos kėtej…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:48 pm

Shėtita dhe unė i dashuruari imagjinar pas njė ezmerke nė njė poemė liriko-erotike, ku si nė njė tablo tė kompozuar me delikatesė pėrshfaqet njė botė e tėrė rinore mė tėrė ngjyrimet pėrkitėse tė shpirtit tė etur e tė dehur ndjenjash tė vrullta…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:49 pm

Pėrvoja lirike e poetit:
“Trinomi i cicėrimės”
“Stina e pestė”
“Dy pronorė” e tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: