Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:39 pm

TĖ NDIHESH I DASHURUAR ME PROTAGONISTĖT E POEMĖS LIRIKE “EZMERKA ME TOPUZ” E KRISTAQ F. SHABANIT…
(Refleksione) nga JORGO TELO, poet , shkrimtar W.P.S
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:39 pm

Poema e mirėfilltė lirike e shkrimtarit dhe poetit tė talentuar Kristaq F. Shabani ėshtė produkt i kushedi se ē’viti.
Vetė na jep harkun e gjatė kohor dhe vendor (Delvinė 1967 – Athinė 1995)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:40 pm

Njė pėrqasje e vetėdijshme e lirikės me erotikėn tė bie menjėherė nė sy nėpėr strofat e organizuara tė kėsaj poeme, pėr tė cilėn Kristaqi na parapėrgatit me njė goxha hyrje, brenda sė cilės gjejmė dhe: “…kisha dėshirė tė shfaqem edhe nė sfondin lirik, pra tė shpalos vlerat e njė poezie tė rimuar me simbolikė dhe “figuracion” tė ndezur…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:40 pm

Duke e vetėshpallur thelbin e krijesės poetike nė fjalė, poeti duket sikur ta stepon dėshirėn pėr tė thėnė edhe lexuesi apo studiuesi diēka mė tej, edhe pse ngjason sikur me dy - tre togfjalsha tė tij ėshtė ezauruar shumėēka…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:40 pm

Poemės nė fjalė me njė titull mjaft provokativ pėr imagjinatėn e ēdo lexuesi, autori, tepėr kėrkues ndaj vetes, i ka mundėsuar mjaft shėrbime suplementare, pėrmes njė hyrjeje e njė “Ēelėsi tė rrėfenjės poetike”…Kėta aksesorė paraprijnė poemėn, grishin lexuesin si nė njė tryeze dasme tė shtruar e tė pajisur me gjithė tė mirat, qė tė shfaqen para syve, sapo heq mbulesat e holla, qė, edhe pse prej letre, pėrgjajnė si pėlhura mėndafshi ekzotik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:41 pm

Kėsisoj na krijohet terreni i volitshėm dhe mendėsia se dhe vetė autori, paēka se pėrpiqet tė na pėrgatisė pėr mopėrfshirje nė kėtė atmosferė gėluese e rrokopujė ndjenjash rinore, ne ndiejmė se dhe ai vetė, si shumė bashkėmoshatarė tė Ezmerkės, nuk mund tė qėndronte pa soditur, sė paku, buzėt e veta, apo pa u vetėgėlltitur sadopak tinėzisht…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:41 pm

Kėshtu ndodh rėndom, kur gjendemi shpesh apo papritur pėrpara diēkaje joshėse per syrin, dehėse pėr buzėn, apo dhe si njė lugė me mjaltė, pse jo…edhe kundruall njė femre tė bukur, siē na e pikturon Kristaqi protagonisten qendrore tė kėsaj poeme lirike me finesėn e penelit tė tij poetik, ku nė rrafshin ndjesor tė djaloshit zemėrshpuar nuk mungon as “bluza e lidhėsisė…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:41 pm

“Eh, bluza e Lidhėsisė,
ngjyrė kafe,… sinqeritet,…
Mbi zemėr: Ura e ndjesisė,…
Kurmi tjetėr porsi det.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:41 pm

Nga gjasme i vetėshpalluri lirizėm i lehtė flladitės vargėzimi rrėshqet ne erotizmin tronditės:
“Mė fanitet poshtė bluzės,
Gufimi i shpirtit rinor,...
“Ej, - i thoshja bluzės, -
mbaj qetazi “lopatat” fort…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:41 pm

Nyja lidhėse qė krijon hapėsira pėr shtjellimin e mėtejshėm tė rrėfenjės, siē e quan autori poemėn, doemos ėshtė ndėrrimi i bluzave. Protagonisti lirik na paska njė bluzė tė dhuruar nga Tata, qė nėnkupton lehtė, praninė e njė bluze tė jashtėzakonshme pėr rininė shqiptare asokohe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:42 pm

(bluzė kurbeti), kur izolimi total i vendit mė tepėr ofronte pamundėsira se sa mundėsira jetese normale…
Pėrmes njė paralelizmi figurativ tė qendisur, poeti nuk i kursen sofizmat e leksikun poetik pėr ndezje imagjinate:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:42 pm

“Buzėn afrova, shtirė nga dėshira,
ndjeu dhe buza e saj nisjen.
Buzėt po i linte “virgjėria”
Butrintoret filluan qėndisjen!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:42 pm

Butrinti afėr detit shfaqur,
Dea rrezatim madhėshtie.
Buza dha puthjen e pėrflakur,
“Eva” puthėse e kėsaj magjie…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:42 pm

Dhe ligjėrimi poetik i figurshėm sa vjen e hovėzohet, sa vjen dhe i shkrin edhe ato sadopak akuj pėrmidis:

“Unike buzėt nė bashkim,
Bashkimin ditarizon Dita,
Ndriēoi kopshtin magjik,
Pėllumbi nė ngritje lėshoi: “Ika!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:43 pm

Te strofat e poemės nuk ėshtė nevoja tė shkelėsh varg mė varg, se mjafton tė qėndrosh e tė meditosh mbi disa fjalė tė shkėputura e prej tyre sheh nxehje me shtrydhje rrushi e shumėēka ka dashur tė shtjellojė poeti…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:43 pm

Sikur disa minuta tė stacionohesh te kuptimėsia apo nėnteksti i fjalėve: “Aman…!” dhe fjalėpėrmbyllesen e vargjeve:
“… filloi tė fliste “Topuzi”, fjalinė e nisi me “shpirt”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:43 pm

Kėtu fjala “shpirt” edhe tė merret e veēuar nga togfjalshat e tjerė, kur vihet nė gojėn e njė riosheje ezmerkė, ka sugjestion magjik, ka pėrbrenda pėrvėlimin epshor, qė rrallė mund tė pėrshkruhet…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:43 pm

Poeti me finesė arrin kryen krahasimet duke i kujtuar vetes dhe lexuesit tė zellshėm njė mori puthjesh personazhesh klasikė, duke startuar qė nga mitologjia homerike gjer nė ditėt, kur rioshėt e shkollės sė Delvinės kapėrcenin nga vizionet imagjinare nė veprimet reale…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:44 pm

Ka strofa qė na pėrcjellin me figurshmėrinė e mendimit popistin Majkėll Xhekson, duke kėnduar e lėvizur, siē dinte e donte ai tė lėvizte me duar e kėmbė, qė flisnin dhe ato me atė heshtjen levizėse tė tyre tejet provokative… Apo na pėcillet nė imagjinatė pėrmes togfjalshash tė shumtė lirikja kėngėtare Inva Mula me atė hijeshi sysh e melizma zėri aq joshėse deri te kėngėt e Ēiljetės me atė afshin nė lėvizje e sy… sikur kėrkon tė tė “rrjepė” krejt qenien…Dhe nuk ėshtė e vėshtirė pėr tė rrėshqitur si pakuptueshėm e fare natyrshėm nga lirizmi dhe romantizmi i lulemollėve dhe kėngės sė zogjve nė erotizėm tė pastėr…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:44 pm

Herė – herė poeti, si pėr inerci, del nga synimi, qė i ka vėnė vetes nė fillesėn e hedhjes nė letėr tė kėsaj poeme liriko-erotike, duke e hedhur hapin herė mbi udhė e herė nėn udhė…, pra kalon nė tė zakonshmen e vet tė ngarkesės me figuracion tė dendur e disi abstrakt e filozofik…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:44 pm

Duke qenė se kjo dalje nga stili i paracaktuar vjen natyrshėnm e shohim aty-kėtu duke ecur me njėrėn kėmbė nė xhade e me tjetrėn nė trotuar, tė krijon sakaq pandehmėn e rimarrjes sė situatės nė dorė, duke na e servirur sa mė tė kėndshme atė qė ai vetė e quan rrėfenjė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:44 pm

Mirėpo, me sa kuptojmė, ėshtė pėrsėri po ky ndėrtues i kėsaj poeme qė e vėren i pari rrėshqitjen e vetvetishme e imponon veten tė nėnvizojė disa shpjegime tė dobishme pėr lexuesin, si nė krye edhe nė mbyllje tė poemės, ku me njė pasion impulsiv, siē ėshtė dhe vetė autori nė jetė, t’i ngrejė kėtė monument lirizmi puthjes si porta e parė e kryendjenjės me emrin DASHURI.(Modernizmi prezent metoda e ikjes nga lirika e
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:45 pm

lirizmi i thjeshtėsuar , gjimnastika mendore edhe nė kėtė fushė pėrcjellore; krijimi i nje trajte tė re tė shprehurit lirik dhe tė pėrdorimit stilistik befasues, vargu klasik i motivuar me diamantizime dhe me njė liri shprehėse individuale- origjinale nga neologjizmi i fjalėsit tė poetit)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:45 pm

Dhe nuk ka si tė ndodhė ndryshe me njė profil poeti tė simbolikės dhe modernitetit, kur rreket tė hyjė dhe nė ato treva poetizimi ku mė tepėr lypset vargu klasik qė u nėnshtrohet “urdhrave” ritmikė e me rima lloje – lloje…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    Sat Oct 23, 2010 3:45 pm

Nė kėsi rastesh justifikohet dalja prej premtimit e shkuarja te vetja e mirėfilltė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA LETERSI "PEGASI" "EZMERKA ME TOPUZ"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: