Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Mėsim pėr botėn shqiptare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 60
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Mėsim pėr botėn shqiptare    Sat Oct 09, 2010 10:28 pm

Regjisori i njohur turk Kaplanoglu bojkoton Antalian pėr shkak tė Kusturicės

Publikuar: Sot, mė 09 tetor 2010 Nė Koha Ditore

Antalia, 9 tetor – Regjisori i njohur dhe fituesi i ēmimit Ariu i artė, Semih Kaplanoglu, ka vendosur qė tė bojkotoj festivalin e filmit nė Antalia tė Turqisė pėr shkak se organizatorėt kanė ftuar Emir Kusturicėn qė tė jetė anėtarė i jurisė, raporton agjencia FoNet duke u mbėshtetur nė burimet e Radios “Evropa e Lirė”.
Regjisori i shpėrblyer turk, i cili me veprėn e tij “Mjalti” ka marrė pjesė nė Festivalin e Filmit nė Sarajevė, ka thėnė se nuk do tė marrė pjesė nė Festivalin e Filmit ”Portokalli i artė” nė Antalia, nė shenjė proteste pėr shkak tė thirrjes sė Kusturicės.
Nė njė deklaratė tė dhėnė me shkrim, regjisori turk ka theksuar se “ngjarjet nė Bosnjė dhe Hercegovinė ndėrmjet 1992-1996 gjyqet ndėrkombėtare i kanė definuar si gjenocid dhe krim kundėr njerėzimit, dhe se pjesėmarrėsit nė kėto krime janė dėnuar ose janė nė proces”.
“Mė dhemb qė menaxhmenti i fondacionit kulturor dhe artistik nė Antalia pėrkrah ‘artistin’ i cili mbron kėto krime. Nuk kritikoj origjinėn etnike tė askujt, as bindjen dhe besimin, por kundėrshtoj tė mbroj mentalitetin i cili verbalisht legalizon krimin kundėr njerėzimit, gjenocidin dhe dhunimet”, ka thėnė nė arsyetimin e tij Kaplanoglu.
“Kriter i vetėm i cili na bashkon kundėr luftės dhe krimeve tė luftės ėshtė identiteti njerėzor”, thekson Kaplanoglu, teksa ka shtuar se artistėt janė “tė pandashėm nga njerėzimi”.
Nė edicionin e 47-tė tė festivalit “Altin Portokal” (Portokalli i artė) nė Antalia, do tė shfaqen 191 filma nga 35 vende. Pritet qė nė kėtė festival tė marrin pjesė 1200 mysafir, tė profileve tė ndryshme. Festivali do tė zgjasė deri tė enjten.
Faleminderit pėr rekomandimin

Brava ,Bravo,Bravo,Kėshtu duhet tė veprohet,kėshtu veprojnė njerėzit profesionalist,kėshtu veprojnė ata qė kanė traditė shtetėrore,kėshtu veprojnė ata tė cilėt e kundėrshtojnė dhe e dėnojnė krimin dhe kriminelėt. Le tė marrin shembull dhe mėsim mjeranat tonė tė Shqipėrisė Etnike,nuk ka ndodhė deri mė sot njė rast i tillė. Brava ,Bravo,Bravo.
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,9,36649
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ramizi
Anėtar i ri
Anėtar i ri
avatar

Male
Numri i postimeve : 158
Age : 38
Vendi : Tirona
Registration date : 23/02/2009

MesazhTitulli: Re: Mėsim pėr botėn shqiptare    Sat Oct 09, 2010 11:04 pm

shum me hajvan ai qe i ka vene titudhin kesaj teme po ti me qe nuk di per veten tende dhe i quanne te tjeret hajvana ? ku mbetet urtesia jote ketu edukata apo njerzidheku ,por ti keto nuk i'paske pervete dhe nuk i njihke fare hajvan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 60
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: Mėsim pėr botėn shqiptare    Sat Oct 09, 2010 11:23 pm

Tė falimenderit "Ramiz" n[ese e fut vehten nė ktė katėgori tė qoft pėrhajr hajvanllėku.
Po sipas shkrimit nuk qėnke i denjė pėr ketė "TITULL"sėpse kjo u takon atyre qė flasin nė ėemėr tė kombit,dhe sė paku duhėt ta ketė gradėn Mr.Dr apo Akademik.
E nėse je nga Tirona siq e ke shkruar lartė,mėso edhe pak.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Mėsim pėr botėn shqiptare    Sat Oct 09, 2010 11:29 pm

Me gjithe rrespektim qe e kam z.osmani halitj , tiutulli i temės ėshtė i gabuar pėr mendimin tim .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 60
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: Mėsim pėr botėn shqiptare    Sun Oct 10, 2010 12:34 am

Arbėr edhe unė kam respekt sė pari pėr FORUMIN dhe antarėt,por edhe pėr ju.
Ne duhėt tė jemi tė lirė dhe tė shprehemi lirshėm.Kėt "titull" mund ta marrin vetėm me meritė.Pra ata qė pasurohėn dhe ndajnė tituj,grada,pozita,e favore tjera.pra konkurenca ėshtė mjaftė e fortė.Vetėm njė shembull:kemi dy akademi tė shkencave,a ka ndodhė ndonjėherė deri me tani ta shpalosin ndonjė program KOMBĖTAR.Por kur i pėrmendėt emri ndojnėrit starakuqėn e pėrqyrravėn,e nuk lan gja pa i thėnė njėri tjetėrit?Shėmbull,dy koka tė kombit,Rexhep Qosja e Ismil Kadare,e mos tė flasim pėr tė tjerė.Deri sot nuk ka ndodhė qė dikush nga shqiptarėt,ta bojkoton apo ta lėshon ndonjė takim apo tubim pėr shkak tė kriminelėve serb.Po edhe nė parlamentin e Kosovės marrin pjesė me shkije pa fije turpi,po edhe nė parlamentin e Shqipėrisė Londineze Grekofilėt mund ti shajnė shqiptarėt dhe nuk reagon askush,por ka ndodhė edhe tė quhen me revole,greva urije nė parlament e jashtė parlamentit.
A nuk jan fakte pėr Hajvanėllak?
Tupani kėrset pėr atė qė ka vesh.
I pėrshendės tė gjithė antarėt sepse BESOJĖ se duhet tė jemi si FAMILJE,dhe tė bahėmi edhe mė shumė.
Respekt tė gjithėve e mė sė shumti atyre qė,haptas reagojnė sepse kėshtu mėsohet kultura,e shprehjes sė lirė.Vetėm Zoti ėshtė i pa gabueshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 107
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

MesazhTitulli: Re: Mėsim pėr botėn shqiptare    Sun Oct 10, 2010 12:43 am

Shum bukur e ke spjeguar , ndaj edhe te vleresoj por Tema titullohej''mesohuni o Hajvana'' qe mund ta merte secili lexues sikur fyerje , megjithse thelbi- qellimi i Temes qe ke hapur eshte per institucionet Shqiptare qe edhe nuk meritojne titull me te mire ..

Me mirekuptim .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
osmani halitj
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 41
Age : 60
Vendi : Gurrakoc
Registration date : 26/08/2010

MesazhTitulli: Re: Mėsim pėr botėn shqiptare    Sun Oct 10, 2010 1:07 am

E falėmėnderoj redaksinė qė ka bėrė pėrmisim tė titullit.
Duhėt tė jemi sa mė tė ashpėr pėr ata qė nakanė marė nė qafė,dhe kėta tani qė nuk e kanė ndryshuar kursin,dhe po e marrin nė qafė gjeneratat qė vinė.
Kemi borq qė si qytetarė ta ngrisim zėrin,zėrin e arsyes,pėr hirė tė familjeve tona,dhe pasardhėsve tanė.
Siu bjen pikla pikla,por kur ka sum pikla,pėrmbytė regjionė tė tėra.Kėshtu edhe ne ēdo njėri kemi vleften e njė pikle.
Ky gjest i kėtiė kriuesi mė ka detyruar tė pėrlotėm.
Ne qė jetojmė nė Kosovė shohim pėr ēdo ditė shqiptarėt,tu u pėrqafė me shkije,shtyhen nė pazar pėr pasuri tė shkive,tu e rritė ēmimin,e dihet qė shkiėt pronat nuk i kanė pru prej Serbije por shumicėn ju kanė marrė shqiptarėve,bile ka raste edhe me shfarosje tė terė familjes.Sot tė vjenė shqiptari dhe tė thotė a ke dokumenta,edhe pse ke deshmitarė terė fshatin,shqiptari tė lypė dokument,dhe ta blenė token e babės apo tė babėgjyshit.Besom se ėsht veėshtirė tė pėrjrtohet,pėr njerėz normal e gjitha ēka po ndodhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mėsim pėr botėn shqiptare    

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mėsim pėr botėn shqiptare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Shqiptarėt :: Politikė-
Kėrce tek: