Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 PROFETETqo

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyTue Nov 16, 2010 5:27 pm

PROFETETqo - Faqe 2 Kujdestaret
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyTue Nov 16, 2010 5:28 pm

PROFETETqo - Faqe 2 Kujdestari
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Dec 02, 2010 9:19 pm

Eshte e vertete qe MUhamedi eshte profeti i fundit i cili i ka transmetu fjalet e verteta te krijuesit dhe qe nuk do te kete profete te tjere .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Dec 02, 2010 11:57 pm

Pas Profetit Muhamed .me gjithe suksesin e tyre te transmetimeve te fjaleve te Krijuesitte cilat fjale dhe predikime nuk kishte nevoje te vertetohen sepse kishte fakte te bollshme dhe nuk mund te vertetoheshin sepse nuk kishte nevoje .Krijuesi filloi ti dergonte njerezve qe gjithashtu e flasin te verteten dhe te zgjedhur nga ai ligjet e nen universit te cilat vlenin per gjithe njerezimin dhe kishin nevoje te vertetoheshin perkatesisht shkencen. shume shkencetare e kane pranuar dhe e pranojne se ato ligje u ka derguar dikush ne imagjinaten e tyre dhe do te vazhdoje tju dergoje njerezve edhe ligje tjera por ne kohen e duhur,. Shume shkencetare jane gabuar rende pas sukseseve te para kane filluar te mendojne me koken e tyreduke mos patur durim qe te presin detajet e ligjeve dhe keshtu ka vazhduar vonimi i ligjeve duke i plotesuar te tjeret sikur shembulli te Ajnshtajni, te darvini e tjere, konflikti i pare qe njihet ne histori ne mes shkences dhe fese fillon me galileon dhe vazhdon me te tjeret keshtu krijohet opozita e feve e cila seshte gje tjeter vetem ka te beje vertetimin e predikimeve te krijuesit dhe eliminimin e ligjeve qe ikrijuan pasuesit e profeteve dhe zbulimin indirekt te krijuesit.Edhe shkenca nuk eshte e pagabueshme disa teori te saja nuk kane te bejne me realitetin dhe disa shkencetare te rinj shume ambicioze po nguten me teorite e tyre duke mos pasur fakte reale dhe mbeshtetja ne teknologjine e krijuar nga njeriu nuk eshte e persosur ajo nuk mund te krijoi qenie te gjalla .qeniet e gjalla e kane nje shqise gje te cilen nuk mund ta transmetosh te teknologjia .Njeriut ndonjehere Krijuesi i jep shikimin e shqiponjes.mendjen e lepurit dhe vizionin.gje te cilen teknologjia nuk mund ta beje dhe ti jepet.Pra lirisht keta njerez pas Profetit Muhamed mund ti quajme profete te reformuar ne nje kohe te reformuar.per cdo keqkuptim ju kerkoj falje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyFri Dec 03, 2010 8:21 pm

NASA zgjeron kuptimin e jetės nė univers
Richard Solash
Njė njoftim nga administrata kombėtare amerikane e gjithėsisė, NASA, u ka dhėnė fund thashethemeve nė media se ėshtė zbuluar jetė jashtėtokėsore.

Pėrderisa njerėzit e vegjėl tė gjelbėrt mbeten vetėm nė fantazinė e shkencės, njė ekip i shkencėtarėve zbuloi njė kthesė nė mėnyrėn e tė kuptuarit tė jetės qė e dimė ne, nė planetin tonė, dhe ndoshta edhe pėrtej.

Hamendjet kulminuan tė enjten kur NASA lėshoi njė komunikatė pėr shtyp, si “gjetje qė do tė ketė ndikim nė kėrkimet e provave pėr jetėn jashtėtokėsore”.

Dhe, pėrderisa pyetje fundamentale “A jemi vetėm nė univers?” mbetet pėr momentin me pėrgjigjen "po", njė ekip i shkencėtarėve e bėri publik njė zbulim nė Tokė, i cili ėshtė mė interesant se sa qė mendonim.

Felisa Wolfe-Simon, astrobiologe nė NASA, e udhėheq ekipin, i cili zbuloi njė formė tė re tė jetės, formė qė i ėshtė pėrshtatur dhe gjallon nė mjedis toksik.

“Bakteria e bėn punėn ndryshe dhe ka hapur mundėsi pėr gjėra tjera. Ajo e ka zgjidhur sfidėn e tė qenėt gjallė nė njė mėnyrė krejtėsisht tjetėr”, thotė Wolfe-Simon.

Mikrobi ėshtė njė virus i quajtur GFAJ-1, dhe ėshtė gjetur vetėm nė liqenin Mono nė Kaliforni.

Ky nuk ėshtė liqen i zakonshėm, sepse nė ujė ka sasi tė konsiderueshme arseniku, i cili mendohet se ėshtė helmues pėr tė gjithė organizmat.

Por, Wolfe-Simon nga NASA ka gjetur se jo vetėm qė mikrobi e gjen burimin e jetės tek arseniku, por ai nė fakt e integron helmin nė ADN-nė e vet dhe pjesėt tjera themelore tė qelizave tė veta.

Nė fakt, mikrobi e zėvendėson arsenikun pėr fosforin, i cili ėshtė njėri nga komponentet kyēe pėr strukturat qelizore tė tė gjitha formave tė jetės qė njohim.

Lewis Dartnel, astrobiolog nga Qendra pėr Shkenca Planetare nė Universitetin e Londrės, thotė se zbulimi e ndryshon konceptin e njeriut pėr parametrat e jetės.

“E gjitha qė deri sot e kemi ditur pėr jetėn, ėshtė se ajo pėrdor elemente si karboni, hidrogjeni, oksigjeni, azoti, sulfuri dhe fosfori. Jeta e kėtillė, nė fakt, ėshtė kombinim i kėtyre elementeve nė molekula mė tė mėdha e mė komplekse".

"Prandaj, ky zbulim i bakteries qė e zėvendėson arsenikun pėr fosfor, ėshtė njė zbulim tejet i jashtėzakonshėm. Ai fillon ta ndryshojė biokiminė bazike, ndėrtimin e blloqeve tė jetės ashtu siē e njohim ne”, thotė Dartnell.

Pėr disa dekada shkenca ka pasur njohuri pėr ekstremofilet, forma tė gjalla qė mbijetojnė nė kushtet mė tė rėnda, i adaptohen acidit tė vluar, jetojnė pa diell nė shtratin e oqeanit, apo nė ujėrat e ftohta nė brendi tė akullnajave.

Sara Seager, nga Instituti i Teknologjisė nė Masaēusets, i studion kushtet pėr jetė nė planete tjera. Ajo thotė se deri mė sot, shumica e shkencėtarėve kanė kėrkuar kushte tė ngjashme me ato nė tokė, ku ekzistonte vetėm njė jetė e njohur. Kjo ka bėrė qė shkencėtarėt t’i studiojnė vetėm Marsin dhe hėnat e Saturnit dhe Jupiterit.

Por, tash kėrkimet mund tė zgjerohen, thotė Seager.

“Kjo hap mundėsi tė jashtėzakonshme pėr njerėzit qė tė paramendojnė forma tjera tė jetės nė Mars, nė Titan (hėnėn e Saturnit), dhe gjetkė nė planete tjera pėrtej sistemit tonė diellor. Kjo, vėrtet, mundėson tė mendosh mė gjerėsisht”, thotė Seager. (v.p.)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptySun Dec 12, 2010 6:38 pm

Mirembrema .,shtrohet pyetja se a eshte gati qe njerezit ta pranojne besimin e ri total ne KRIJUESIN e tyre ajo nuk eshte religion as fe as besim i kote as fe me pushtet me burokraci ajo do te jete dicka e fuqishme dhe e thjeshte ajo do te jete ndricimi per njerezit nga erresira qe i ka kaplu qe shume kohe dhe e kane te paqarte drejtimin e tyre kundrejt krijuesit te tyre cka jane te shenjta per KRIJUESIN shtepite tone kopshti yne apo kisha e gjamia sinagoga .jo per krijuesin eshte e shenjte shtepia ku lindim shtepia ku rritemi shtepia ku bejme planet e ardhmerise per familje e cka eshte me e shenjta eshte familja familja besimtare ne KRIJUESIN e vet Ku ne mengjes i lutemi qe u zgjuam me nje dite te re nje mengjes kur ta ngreme buken e KRIJUESIT dhe falemi per te kur ta punojme kopshtin dhe rrisim lule farera domaten trangullin etj.Keto gjera jane te shenjta per KRIJUESIN kur ta jetojme jeten te lire pa imponime dhe ligjet e fese cdo kush ka te drejte te zgjedh menyren e jetes se tij ashtu siq e ka krijuar natyra e jo cka i thuhet qe te beje nga te tjeret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Dec 30, 2010 10:08 am

PROFETETqo - Faqe 2 Besimitotal
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Atdhetari
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 108
Vendi : Arbėri
Registration date : 13/11/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Dec 30, 2010 2:30 pm

Nuk di per cilen FE e ke fjalen a po eshte krejtesisht nje fe e re qe po kontribon per ate fe ?.... na trego me shume pra Zoteri Rrimtaf cila eshte menyra e asaj feje qe do te hyje ne mbare boten per nje kohe , dhe me c'fare argumente do ti zhduk keto fete tjera ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Femi Halimi
Fillestar/e
Fillestar/e
Femi Halimi

Male
Numri i postimeve : 33
Age : 64
Vendi : Gjilan
Profesioni/Hobi : Redaktor i Revistės Letrare "Ujėvara" Gjilan
Registration date : 05/01/2011

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyWed Jan 05, 2011 5:58 pm

Iu lutem, te Luka 19/27 nuk ėshtė Iezus ai qė urdhėron ti sjellin kundėrshtarėt e tij dhe ti pres, por ėshtė shembėlltyra e Ieyusit pėr njė pasanik, me titull:" Shembėlltyra e dhjetė minave"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Jan 06, 2011 1:07 pm

Nuk behet fjale per fe te re por per besimin total ne Krijuesin e cdo gjeje qe e shofim dhe se shofim /Kurse fete tjera do te futen nen sistemin e ri gjithashtu edhe shkenca do te merr dimenzion tjeter dhe do te futet nen ombrellen e ketij besimi kurse faktet veqse egsistojne .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
xhema
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 53
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyMon Jan 10, 2011 11:13 pm

Ndoshta (megjithatė) nuk kemi zbritur nga druri10-01-2011 09:44 CET Shumica e antropologėve mendojnė nė mėnyrė tė pakontestueshme se paraardhėsi i njeriut tė sotėm ėshtė njė lloj i majmunėve tė vdekur qė moti, qė edhe me pamje tė jashtme i ngjasonin njeriut tė sotėm.

Sipas tyre, paraardhėsi i njeriut tė sotėm ėshtė “dikush” nga familja e neandertalėve. (Neandertalėt janė lloj i vdekur i njerėzve parahistorikė dhe kėtė emėr e morėn sipas rrafshnaltės Neandertal nė Gjermani ku mė 1856 u gjetėn kafka, skelete dhe eshtra tė njerėzve tė kėtij lloji).

Mirėpo, ka disa zbulime arkeologjike qė dėshmojnė se paraardhėsi i njeriut tė sotėm, pra homo sapiensi, ka jetuar nė tė njėjtėn kohė me neandertalin dhe se ėshtė shumė mė i vjetėr seē mendohet. Kėtė e vėrtetojnė edhe zbulimet nė disa shpella nė Palestinė, ku arkeologėt kohė mė parė gjetėn dhjetėra skelete qė kishin elemente tė pėrziera edhe tė njeriut e edhe tė neandertalit, qė do tė thotė se ishin bashkėdyzuar mes veti. Kėto skelete u vlerėsuan tė vjetra prej 35 mijė e deri 41 mijė vjet.

E gjithė kjo periudhė u dashtė tė sqarohet pėr t’u kuptuar zbulimi i Bernar Vandermershit, nga Laboratoriumi antropologjik nė Universitetin e Bordosė, i cili hulumtoi ekzemplarėt e kėtyre skeleteve me njė metodė krejtėsisht tė re nga tė mėparshmet-me metodėn e termoluminiscencės. Me kėtė metodė mund tė pėrcaktohet saktėsisht vjetėrsia e skeleteve tė gjetur e pastaj matet sasia e rrezatimit qė emeton skeleti a eshtrat.

Kjo sasi ėshtė e barabartė me vjetėrsinė e skeletit a eshtrave. Kėshtu u dėshmua se homo sapiensi jetoi bashkė me neandertalin por si lloj krejtėsisht i veēantė qysh para 100 mijė vjetėsh, prandaj antropologėt qė pohojnė se megjithatė njeriu i sotėm nuk ka zbritur nga dega, me kėtė zbulim kanė njė atu shumė mė tė fortė.

Edhe sot po kėrkohen dėshmi se njeriu, pra ai i llojit sapiens, ka ekzistuar edhe para 300 mijė vjetėsh nė tokėn e Afrikės sė ngrohtė. Dhe, nėse kjo vėrtetohet, atėherė do tė bėhet shumė e qartė se majmuni nuk ėshtė paraardhės i njeriut por se njeriu ėshtė shumė mė i vjetėr se majmuni.
Currently 4.00/5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyFri Jan 21, 2011 5:34 pm

Ne kuran thuhet se nuk dote kete te derguar te Zotit dhe se Muhamedi eshte i derguari i fundit ,por kjo nuk eshte e vertete dhe se sa te eksistoje njeriu do te kete edhe te derguar .Krejt kjo varet nga zhvillimi intelektual i njerzimit dhe kur te jane te pergatitur qe ti konceptojne mesazhet e Krijuesit dhe ti vene ne veper atehere do tu dergohen edhe te derguarit e Krijuesit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2014 10:37 am

Te gjithe besimtareve Islam I uroj KURBAN BAJRAMIN
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyThu Jul 02, 2015 10:51 am

Urime Ramazanin te gjithe besimtareve Musliman
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
rrimtaf
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 49
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 EmptyMon Nov 02, 2015 4:15 pm

Pershendetje ju njoftoj se me 16 deri me 20 nentor e hapi ekspoziten e pare ne shtepine e kultures Xhemajli Berisha ne Prizren.ekspozita permban zbulimin dhe deshifrimin e Mona Lises edhe zbulime tjera .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
PROFETETqo - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: PROFETETqo   PROFETETqo - Faqe 2 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PROFETETqo
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Teologji-
Kėrce tek: