Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA   Fri Sep 24, 2010 4:24 pm

Pėrshėndet veprimtarinė
nė emėr tė Halil Bilaj, djali i tij

Tė nderuar miq dhe tė ftuar!
Dėshiroja me tėrė fuqinė e shpirtit tė merrja pjesė edhe unė si tė gjithė ju, e nė radhė tė parė si picariot, bir i kėtij fshati tė Labėrisė me traditatė lavdishme Atdhetare nė kėtė ceremoni tė bukur qė i kushtohet prezantimit tė librit “Bota e guximtarėve” , tė kėsaj monografie tė spikatur, e cila ngrė lart krenarinė e picariotėve, tė vetė Labėrisė dhe gjithė kombit tonė.
Pėr arsye shėndetėsore, tė cilėn ju e din,i mė ėshtė privuar fizikisht kjo e drejtė e lėvizjes, por kjo nuk mė ligėshton se, edhe unė, nė kėto momente krenarie ndodhem mes entusiazmit e optimizmit qė ndodheni dhe ju.
Duke falenderuar pėrzėmėrsisht me respekt e konsideratė birin tonė tė nderuar, Mete Peēin, pėr punėn plot pasion e kėmbėngulėse, ekzisgjente qė ka bėrė pėr t’i dhėn hėistoriografisė picariote e asaj kombėtare njė dokumnet kaq dinjitoz, kushtuar njė prej figurave madhore tė Atdhetarizmit shqiptar, atė tė picariotit Xhelil Mehmeti (Ēelo Picarit), shpreh nė kėtė pėrshėndetje konsideratat mė tė larta tė miat.
Metja njė nga intelektualėt e Labėrisė edhe nė kėtė monografi qė, me sa jam njohur, ka bėrė njė punė tė lavdėrueshme, tė lodhsme , tė vullnetshme e kėmbėngulėse. Ėshtė nderi ynė.
Duke analizuar shkencėrisht veprimtarinė atdhetare tė Ēelo Picarit Metja ka gėrshetuar me mjeshtėrinė e publicistit e historianit zgjuarsinė , guximin dhe trimėrinė e labit nė shekuj.
Duke pėrfunduar kėtė ėprshėndetje modeste uroj Meten tonė tė dashur tė ketė shėndet , gėzim e lumturi nė familje.
I dashur Mete doja tė tė kisha nė krah se na ke nderuar edhe nė kėtė monografi, po mė lehtėson fakti qė ia shtova librin fondit tė bibliotekės sime.
Tė uroj tė shkėlqeftė pena, tė ndritė mendja e tė punoftė dora!
Tė pėrqafoj
Halil Bilaj
Picar, 10.09.2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA   Fri Sep 24, 2010 4:25 pm

Fjala e Drejtorit tė Shkollės sė mesme “Shyqo Sinani “ Picar, z. Krenar Dauti
Tė nderuar miq!
Tė nderuar bashkėfshatarė!
Ėshtė njė kėnaqėsi e veēantė pėr mua tė jem sot mes jush. E them kėtė, sepse ju jeni njerėzit qė jeni gjithnjė nė veprim. Mendja juaj ėshtė gjithnjė e shqetėsuar. Juve ju ka ngarkuar Zoti njė mision tė veēantė. Jeni ata, qė nuk falni mėrzinė dhe melankolinė. Ju jeni ata, qė sillni mes nesh gėzimin, guximin. Pikėrisht sot, ju na sillni njė gėzim tė ėmbėl. Keni risjellė nė kėto male tė madhin e Labėrisė Ēelo Picarin. Po ju them, sinqerisht, se dija shumė pak pėr Ēelo Picarin. Shpesh e ngatėrroja me Heroin e Popullit Ēelo Sinanin. Por kjo ndodhte nė moshėn e fėmijėrisė. U rrita dhe m’u hapėn hapėsira. Gjeta atė qė mė mungonte. Mė erdhi, kur e kisha tė nevojshem. E lexova me vėmendje kėtė libėr me vlera tė mėdha historike dhe tani di mė shumė pėr kapedanin Ēelo Picari dhe me kėnaqėsi do t’ju flas nxėnėsve pėr kėtė njeri tė rrallė pėr ta njohur dhe pėr tė mos e ngatėrruar, si unė, kur isha fėmijė. Nė veprimtaritė e shkollės sė mesme ne do tė planifikojmė herė pas herė veprimtari me teh pėr kėtė figurė dhe pėrēapja e madhe ėshtė bėrė kėtė herė nė kėtė montazh artistiko- letrar, qė do tė paraqesin para jush nxėnėsit e shkollės sonė, tė cilėt nėn ndrejtimin edhe ndihmesėn e mėsuesit tė letėrsisė, Murat Memallaj dhe mėsuesit tė historisė kanė bėrė njė punė mjaft tė mirė. Tashmė Ēelo Picari do tė njihet mė mirė. Kjo veprimtari e organizuar nga LNPSHA “PEGASI” ėshtė njė veprimtari shumė e spikatur dhe domethėnėse qė jep kontribut tė dyanshėm historik dhe letrar... Autori picariot, Mete M. Peēi, ka bėrė njė punė tė mrekullueshme duke hapur njė portė. ku mund tė hyjnė shumė njerėz.
Ju faleminderit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA   Fri Sep 24, 2010 4:27 pm

TEJGJALLĖRIA E NJĖ VENDI HEROIK
Reportazh
Ēuditėrisht dita e 11 shtatorit po zanafillonte preludin e shirave vjeshtakė..., paēka se verės i kanė ngelur dhe pak ditė . Planifikimi i kėsaj dite pėr tė prezantuar librin “BOTA E GUXIMTARĖVE” nė Picar, vendlindja e kapedanit Ēelo Picari tė autorit pegasian Mete Peēi ishte njė obligim i madh , i cili kėrkonte prezencėn gjallėsore nė mjediset e lokalit tė Namik Peēit nė Picar. Kryesia e Lidhjes dhe vetė autori kishin marrė njė pėrgjegjėsi tė madhe. Natyrisht nga ana e organizatorėve ishte bėrė njė studim i kujdeshėm i mjedisit, i botės shpirtėrore dhe psikologjike tė banorėve tė fshatit.
Lėvizja pėr nė Picar ishte e organizuar mė sė miri. Krijuesit gjirokastritė si dhe pjesėmarrėsit e tjerė nga Gjirokastra pėrfaqėsues tė Shoqėrisė Civile do tė lėviznin me autobuzin e linjės Gjirokastėr- Picar, linjė kjo e pėrditshme. Guiduesi i autobuzit, Zenel Peēi, me autobuzin tė plotuar filloi nisjen nė drejtim tė Picarit. Mes krijuesve dhe tė tjerėve ishte dhe mėsuesi i gjuhė Letrėsisė nė shkollėn e Picarit, anėtari i W.P.S, poeti Murat Memalla, autor i njė sėrė librash poetikė tė sukseshėm, i cili ishte i tensionuar, sepse nė programin e hartuar Shkolla merrte pjesė me njė montazh letraro - artistik me interpretime nga nxėėnsit mbi bazėn e librit tė autorit, por edhe me krijime dhe interpretatime nga poetė si Naim Frashėri, poet Kombetar, Andon Zako Ēajupi e tė tjerė. Kėtė tensionim tė mirė ia vėreje nė sy mėsuesit Murat.
Gjithashtu nė drejtim tė Picarit po drejtoheshin poetėt pėrmetarė, midis tyre dhe Artisti kėngėtar Vasil Ēuri; poetėt tepelenas me Islam kalemin nė krye, poetė nga Delvina dhe Saranda, gjithashtu edhe ng a Fieri, Vlora si dhe ēifti simpatik Luan Pogaēe dhe Katjusha Pogaēe nga Tirana.
Tė gjithė pjesėmarrėsit nė numėr tė lartė bashkohen para lokalit tė bukur tė Namik Peēit, ku vijonin pėrgatitjen intesive pėr tė konkretizuar bukur dhe natyrshėm kėtė eveniment.
Kryetari i kėshillit tė fshatit, njė burrė shumė energjik dhe i prerė, njė zgjedhje e bukur dhe e natyrshme pėr fisnikėrinė e burrit picariot, Dilaver Gorici, lėvizte sa andej kėtej, duke treguar preokupimin dhe seriozitetin, vlerėsimin e kėsaj veprimtarie.

Kryetari i Kėshillit tė fshatit Picar , z. Dilaver Gorici Selfo Hoxha (Fier) duke pershėndetur Pėrshėndet z. Luan Pogaēe, Tiranė
Para lokalit ku do tė zhvillohet veprimtaria ishte njė grup i madh nxėnėsish, tė cilėt ishin veshur hijshėm si pėr festė. Po kėshtu “konturohesh” grupi i tė rinjve tė Picarit me veshjet karakteristike me kostume popullore. Nė tė gjithė fizionomitė e tė gjitha moshave vėrehej njė buzėqeshje e bukur, e hijshme, e spikatur, por njėkohėsisht edhe krenare. Picarin nuk e kishin vizituar apo tė kėtė pasur nė tė kaq shumė poetė, krijues nga disa vende tė Shqipėrisė... Karakteristike ishte se kjo veprimtari kishte njė zinxhir moshor me njė kolorit shumė tėrheqės dhe aktiv. Mes picariotėve shquheshin Reshat Duro e Memo Koko, Abaz Thana, Ēelo Mahmuti, Selfo Hoxha i ardhur nga Fieri pėr evenimentin.
Nė njė vend tė veēantė tė sallės ishin ekspozuar librat e krijuesve picariotė si dhe njė fotoekspozitė me fotografi e autorit (Fare fisit tė tij , shoqėrisė e tjerė) me titull “Ēiltėrsi autori”.
Ora 10.00 fillon programi i kėsaj veprimatrie madhėshtore e shumė domethėnese .
Pjesėmarrje e gjerė, nga pothuajse gjithė treva dhe nga gjithė brezat. Midis tė pranishmėve edhe Kryetari i Bashkisė sė qytetit tė Gjirokastrės zoti Flamur Bime, i cili e pėrshėndeti manifestimin e madh , veprimtarinė historiko-letrare “Bota e guximtarėve”, duke vėnė nė dukje kontributine madh, qė jepet nė kėtė drejtim pėr evidentimin e figurave tė tilla si Ēelo Picari, njė kapedan e luftėtar trim edhe zgjuar qė personifikon Labėrinė. Kumtet lexohen njėri pas tjetrit. Njė pėrgatitje mjaft e organizuar dhe e njė rangu tė lartė. Pėrshtypje tė madhe bėri montazhi artistik i nxėnėsve tė shkollės sė mesme , njė pėrgatitje mjaft serioze dhe me nivel tė lartė interpretatimi, ku ushquan mjaft nxėnės si: Zenel Koko, Latif Zylfo, Rigelsa Goxho, Irisa Malo, Belsa Ruko, Xhesila Seferi, Valsian Goxho, Ketiona Murro, Xhuljeta Gorrici e tjerė. Po kėshtu pjesėmarrja e kėngėtarit tė mirėnjohur Vasil Ēuri nga Pėrmeti dhe e grupit tė tė rinjve tė Picarit me nė krye Dari Rukon, tė cilėt kėnduan kėngė pėr Ēelo Picarin, e ndezi ngrohshėm atmosferėn. Recitimi i aktorit tė talentuar Drini Hila emocionoi gjithė sallėn, pasi ai me profilin e tij “interpretoi” Ēelo Kapedanin.
Auditori inteligjent ndoqi me vėmendje programin, pėrshėndetjet e ardhura nga disa vende tė Evropės nga studiues, shkrimtarė, poetė , ushtarakė, Itali, Angli, Belgjikė, Zvicėr, Suedi Kosovė e tjerė.
Pėrshtypėzuan sallėn pėrshėndetjet e Ndue Vukaj Suedi, Xhemajl Rudi Zvicėr, Mimoza Sali Itali, Filip Meksi Angli, Nebih Bunjaku Kosovė dhe Lediana Paja Stillo SHBA.
E morėn fjalėn shumė shkrimtarė dhe poetė si Hadėr Mevlani, Niko Dede, Luan Pogaēe, E’them Bundo, Aleksandra Shabani, Islam Kalemi, Kristo Stoja e tjerė. Tėrheqėse ishte dhe intervista me autorin e veprės e realizuar me mjeshtėri nga publicisti Kristo Stoja, njėkohėsisht dhe Kryetari i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA,DEGA GJIROKASTĖR, i sapo zgjedhur. Nė emėr tė Lidhjes u dhuruan rreth 40 libra tė shkrimtarėve , poetėve tė LNPSHA “PEGASI” pėr Bibliotekėn e fshatit Picar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA   Fri Sep 24, 2010 4:29 pm

Pastaj u kalua nė njė drekė festive me njė program tė tejpasur interpretativ.
. Intervista, kėngė, reportazhe. Picari kurrė nuk kishte pasur nė gjirin e tij kaq shumė poetė dhe shkrimtarė, po kėshtu dhe njė veprimtari kaq tė madhe, ku morėn pjesė edhe shkrimtarė dhe poetė qė nga Tirana dhe shumė tė tjerė dėrguan pėrshėndetjet e tyre nga vende tė ndryshme tė Botės...
LNPSHA “PEGASI” kishte marrė tė gjitha masat e saj edhe pėr publikimi. Kėto veprimtari duhet tė pasqyrohen edhe nė shkallė kombėtare nga televizionet qė i kanė telekronistėt e tyre dhe nė Gjirokastėr... Jehona e kėsaj veprimtarie ėshtė ende e freskėt dhe nė Gjirokastėr e kudo flasin pėr tė... madje shpėrthyen mjaft nisma pėr infrastrukturėn e fshatit, tė mjediset shkollore si dhe pėr bėrjen e bustit tė Ēelo picarit.Mirupafshim prapė, Picar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA   Fri Sep 24, 2010 4:30 pm

6. “ Folkloristika e Picarit, epiqendėrzimi i figurės sė trimtė dhe tė zgjuar tė Ēelo Picarit
dhe bashkėluftėtarėve tė tij, lidhėsia e kėsaj trimėrie dhe me heronjtė e vendeve tė tjera”.
Lifto Peēi, mėsues i historisė

Historia e Luftės e Popullit tė Picarit nė periudhėn e Tanzimatit dhe kryengritjeve fshatare tė Shqipėrisė, lidhet ngushtė mė luftėn e popullit shqiptar, ku, edhe nė rrethanat mė tė ėvshtira, ishte karakterizuar nga besimi I patundur nė forcat e tij.
Ēelo Picari ishte i dėgjuar, por veprėn dhe luftėn e tij shumė pak e njihnin mė parė, pasi nė materialet e shkruara flitej shumė pak. Evidentimi i kontributit patriotik tė tij ėshtė pasqyruar
dhe transmetuar nga njė brez nė tjetrin, nėpėrmjet kėngėve popullore, tė kėnduara nė festat e organizuara dhe dasmat. Nėpėrmjet folklorit picariotėt kanė pasqyruar cilėsitė mė tė mira si njė figurė e madhe e spikatur, e menēur dhe e zgjuar, njė kapedan popullor me njė art tė veēantė pėrballues, ndaj kohės tė mbushur me pushtim, robėri, intriga, kurthe gijotinash, internime e tjerė. Ai ishte njė kapedan vizionar pėr kohėn. Karakterizohej nga disa virtyte tė larta tipike si: thjeshtėsia, dashuria pėr shokėt. Cilėsitė e lartpėrmendura janė pasqyruar nė kėngėte kėnduara. Pėr lėvizjet e tij tė zhdėrvjellta, pėr tė sulmuar kundėrshtarin dhe dora e sigurt e tij nė pėrdorimin e pallės, ra nė synė e Aliut, i cili e quajti “Ēelo Palla” dhe populli i kėndoi:
Marko Boēari suljot,/ Qan e tė kėput me lot/ Se me Ēelon u dil dot/ Ėshtė djalė picariot.
Veprimtaria e Ēelo Picarit ėshtė e lidhur dhe me heronjtė e krahinave tė vendeve tė tjera tė pėrmendura dhe Lidhja e Pėrgjithshme shqiptare. Kėtė kėngė e kryen pėr Zylyftar Podėn, Ismail Vlorėn, Ēelo Picarin, Shahin Delvinėn, tafil Buzin, Asllan Kucėn, Veliko Jaēen.
Njė figurė tjetėr e shquar picariote ka qenė Veliko Ja/e (djali i xhaxhait tė Ēelo Picarit). Pėrmendet si njė njeri shumė trim dhe drejtonte forca tė shumta. Trim tjetėr nga Kurveleshi ka qenė dhe Asllan Kuca nga Progonati. Populli u ka kėnduar kėtyre trimave: Asllan e Veliu dy,/
Bobo ē’janė tė kėqinj/ Veten e bėjnė beli/ Luftojnė me njė Vali,/ Me nėj goxha Rumeli.
Kėta dy trima u vranė nė masakrėn e Manastirit nė mėnyrė tė pabesė.
Trimėria e Ēelo [icarit pėr rastin e marrjes sė dy kokave tė prera tė Veliko Jaēes dhe Asllan Kucės dhe kapjen e korierėve e prerjen e kokės , shprehet nė kėto vargje:
Ēelo tė pimė dollinė, /Kokėn nga kurmi ia shqinė, E nė hejbe i vijnė tė tijnė./ Ēelua ynė me mustaqe
Mori hak dhe zbardhi faqe.
Ky akt i Ēelo Picarit qe njė akt, jo vetėm hakmarrės, por edhe trimėror.
Krerėt e kryengritjes shqiptare nė Jug tė Shqipėrisė: Tafil Buzi, Ēelo Picari, Zenel Gjoleka e tjerė udhėhoqėn lėvizjet kryengritėse nė jug. Trimėritė e treguara nė njė nga betejat e zhvilluara pėrshkruhet nė kėto vargje:
U derdh gjaku, porsi lumė,/U sos stralli dhe baruti,/ Edhe pallat u kėputėn./Kush lufton sipėr nė majė,/
Ēelo Mehmeėti me pallė./Bashkė me Levend Picarė.
Zona e Kurveleshit, Tepelenė, Mallakastėr u bėnė burim frymėzimi nė luftė pėr heqjen e zgjedhės turke qė nė mėnyrė tė tmerrshme rėndonte mbi shqiptarėt.
Kjo gjendje pasqyrohet me kėto vargje: Ēelua arap i zi,/Tafili nėj grusht njeri,/Bashkė me Veis Vasjarė/
Ikėn dhe zunė.... /Duan tė marrin kalanė,/Tė zėnė Emin Aganė,/Me bixhak t’i marrin xhanė.
Kjo jehonė u pėrhap nė tė gjitha anėt e vendit. Ēelo Picari dhe trimat e tij gjithmonė i gjejmė tė vėllazėruar me trimat e krahinave tė tjera. Nė ēdo veprim luftarak roli dhe tregimi i trimėrisė ėshtė pasqyruar pėr /do betejė nga folklori:
Ē’janė ata qė shkojnė zallit,/ Trimat e Ēelo Picarit./Ku janė nisur e do tė venė,/ Tė piqen me Hodo Benė e tjerė..
Pėr figurėn e Ēelo Picarit, si trim dhe i zgjuar dhe tė bashkėluftėtaėve tė tij janė shkruar me dhjetra kėngė si gjatė kohės, kur ka jetuar edhe nė ditėt e sotme, ku unė pasqyrova disa prej tyre.
Pra folkloristika e ka luajtur rolin e saj tė kujtesė dhe pėrcjellje nėpėrmjet kėngės folklorike.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA   Fri Sep 24, 2010 4:31 pm

Fjala e autorit
Nuk mendoj se do tė kem bėrė ndonjė histori. Historia ėshtė bėrė nga protagonistėt dhe njerėzit e veēantė qė trajtojmė nė kėtė libėr. Historinė e kanė bėrė shqiptarėt nė ēdo kohė, para dhe pas Skėnderbeut. Mendova tė sjell pėr lexuesin, tė paktėn ato detaje qė kam mundur tė gjej pėr Ēelon e kujtuar, por tė harruar nė tė “shkruar”, sepse rrėfenjat pėr tė nuk I ndalon dot. Ato lėvizin vrullshėm, pa u ndalur, gojė mė gojė, shpėrndahen me njė shpejtėsi tė rrufeshme nė pėrditshmėrinė popullore. Gjithashtu mendoj se ndonjė nga lexuesit mund tė ketė edhe sygjerime, qė edhe mund tė ketė edhe tė drejtė, por duhet tė dimė se historia ėshtė e pafundme dhe se si i pari (privilegj imi) qė kushtoj kėtė libėr duhet tė jetė rruga e hapur pėr kėdo qė ta ēojė mė tej ,ta pasurojė me fakte tė reja dhe tė pazbuluara. Si ēdo vend i Shqipėrisė edhe Picari ka historinė e tij tė lavdishme, jo vetėm qė nuk ėshtė Ēelua, por Ēelo tė tjerė ka nxjerrė dhe do tė nxjerrė ky fshat i dėgjuar. Pra kjo histori nuk besoj se mbaron kėtu, pėrkundrazi fillon kėtu. Histori si e Picarit apo Kurveleshit duhet tė thellohen. Ėshtė detyra e studiuesve e hulumtuesve qė tė punojnė dhe tė zbulojnė fakte tė reja. Thashė mė lart: “ Ēelua i harruar, pasi edhe nė sistemin monist figura e tij nuk u dėgjua… E pakta ishte qė emrin ta kishte marrė kooperativa e asaj kohe apo ndonjė institucion… Janė figura qė duhen kujtuar nė shekuj. Janė figura qė kanė bėrė histori. Kjo qė them natyrisht nuk ėshtė vetėm pėr Ēelon, por mendoj ēdo figurė duhet tė njihet pavarėsisht pikėpamjeve.
Njeriu kur lind nuk e di se ēdo tė bėhet, nuk e di se ē’rregjim e pret pėr t’ju pėrshtatur kohės.
Kam besim se tė rinjtė picariotė , qė e kanė qejf historinė e fshatit tė tyre, do tė gėrmojnė pėr tė gjetur rrėnjė tė reja, pasi “ pema “ vėrtet pritet, krasitet edhe sakatohet, por rrėnjėt e saj tė futura thellė do tė mbijnė e ripėrtėrihen. Ėshtė ligj i mbijetimit. Kėshtu ėshtė edhe historia. Siē mė janė ndodhur afėr literatura qė kam studiuar pėr Ēelon ashtu mė ka qėndruar afėr edhe miqtė e mi qė mė plotuan mendimet e mia dhe mė dhanė fakte tė reja e ilustrime pėr figurėn e picariotit tė madh.
Kostumet tradicionale tė Ēelos janė pėrshtatur edhe pas dy shekujsh nė veshjen karakteristike tė Kurveleshit. Ato vishen nė ditė festash, nė festivale dhe gėzime tė tjera, si kostumet ashtu edhe fustanellat i japin njė lezet mjedisit, haresė dhe vetė jetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA   Fri Sep 24, 2010 4:33 pm

Mimoza Sali" Shtator 10 nė orėn 4:33.MD ITALI
Tė nderuar pjesėmarres nė ketė manifestim kaq te madhe e aq serioz tė Picarit!
Ēdo krijues e sidomos kur ndodhet larg vendit tė tij ka njė nostalgji tė madhe pėr vendin e tij e mbi tė gjitha krenohet pėr historinė. E si tė mos krenohemi me kėtė histori tė madhe qė e shkruan me mendje, gjak dhe sakrifica tė parėt tanė tė ditur dhe trima.
Ēelo Picari , bir i fshatit me tradita tė mėdha dhe me kontribut kombėtar, ky kapedan i lirisė ndrit sot nė altarin e madh tė krenarisė sonė kombėtare dhe ju e ne kemi tė drejtė tė krenohemi me tė...
Ndoshta disi i harruar nė periudhėn e para demokracisė i erdhi ora tė shkėlqejė pėr bėmat e tij tė mėdha, pėr rolin e madh qė ka luajtur me shpirtin e tij prej kapedani, drejtuesi dhe me shpirtin e tij pėrherė kryengritės dhe bashkėjetues me lirinė...
Unė jam njė vajzė nga Ēamėria, e lindur dhe e rritur nė kalvar vuajtjesh, e internuar dhe tashmė e dalė nė njė arenė tė madhe lirie e demokracie. Jetoj dhe punoj nė sajė tė talentit tim si gazetare dhe poete larg nė Itali dhe ju them sinqerisht se jam aty me ju, bisedoj me ju, flas me krenari per Ēelon sė toku me ju. Dhe kam tė drejtė... Unė aktualisht, jam me xhirimin e nje filmit me Raul Bovėn, dhe me duhet te punoj shume per te arritur diēka, se ne shqiptarėt nuk e kemi te lehte te cajme ketu, vetem se ke kemi talent,... Duhet shume pune,duhet shume mund. Ne duke u pėrpjekur po nderojmė Mėmėdheun tonė, siē e nderuan Ēelo Picari me shokė...
Tė nderuar miq, pranoni fjalėt e mia tė zemrės. Skulpuroheni apo bustoni Ēelo Picarin nė qendrėn tuaj tė komunės pėr t'u treguar brezave tė rinj se pėr kėtė Shqipėri u derdh gjak shumė...
Ju pėrshėndes nga Italia,
Mimoza Sali, poete, gazetare, pėrkthyese
"Filip Meksi"
Shtator 09 nė orėn 2:18.MD ANGLI
Tė nderuar miq, pjesėmarrės nė veprimtarinė e organizuar nga LNPSHPA “PEGASI” ALBANIA dhe KOMUNA PICAR.
Pėrfitoj nga rasti qė t;ju uroj nė emėr tė njė grupi ushtarakėsh madhorė qė aktualisht ndodhemi nė Londėr. Ne entuziazmohemi, kur organizohen veprimtari tė tilla tė mėdha me kėtė sens dhe mė kėtė pėrgatitje. JEMI NJOHUR ME PROGRAMIN e shfaqur nė internet ne forumin kombėtar dhe kemi parė pjekurinė e organizatorėve dhe tehun epėrgatitjes sė tyre. Po kėshtu me shpejtėsi kemi lexuar po nė internet nė kėtė forum me njė frymė librin “BOTA E GUXIMTARĖVE” tė publicistit Mete Peēi nga Picari dhe na ėshtė bėrė qejfi qė edhe ky ėshtė nga radhėt e ushtrisė sonė. Fakte tė njohura, por dhe fakte tė reja. Njė libėr qė lexohet me ndjeshmėri dhe me kuriozitet. Libri i Metes dhe i shumė tė tjerėve tė LNPSHA “PEGASI” Albania qė kanė shkruar pėr kėto personalitete na gėzojnė dhe sidomos ne qė i kemi pėrkushtuar gjithė jetėn Mėmėdheut tonė tė dashur. Ju krenoheni me Ēelo Picarin me shokė, por edhe ne e ndjejmė, sepse shumė prej nesh kanė pasqyruar luftimet kryengritėse tė kėtyre trimave duke i pasqyruar ato grafikisht e tekstualisht dhe ua dimė “shijen e tyre tė mirė” dhe shijen e lirisė qė ka ardhur me gjak tė shumtė pėr Atdheun tonė tė Shqiponjave. Unė vetė jam gjirokastrit, zagorit, dhe kam shėrbyer edhe nė Tropojė disa vjet, ku kam pasqyruar veprimet e zgjuara kryengritėse tė Bajram Currit, po kėshtu shumė shokė tė mi kanė pasqyruar bėmat e Tafil Buzit, Zenel Gjolekės, Marko Boēarit. Ėshtė njė histori e madhe e pasqyruar qė duhet ta njohim...
Ne krenohemi me ju qė sot jeni mbledhur pėr Ēelo Picarin me shokė atje nė Picarin e bukur dhe mevlera tė mėdha natyrore e bukurore.
FILIP MEKSI, ish kuadėr i Ushtrisė Londėr , ANGLI
*Pėrshėndetje tė nderuar!
Nė kėtė ditė te veēantė do tė doja tė pėrshėndesja nė emrin e Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania tė gjithė bashkėkombasit Picariotė, fama e tė cilėve e ka burimin tek heroi qė mbajti nė kėmbė gjithė Jugun e Shqiperisė, qė drithėroi, jo vetėm Greqinė, por dhe Portėn e Lartė te asaj kohe. E si mund te harrohet Ēelo Picari, njė hero qė gjithė jetėn ia dedikoi vendit te vet, per t’i sjellė lirinė e shumėpritur? Si tė mund tė harrohet kėnga qė vetė populli i ka kėnduar atij?

Marko Boēari suliot,
Qan e tė kėput me lot,
Se me Ēelon s’e del dot,
Ėshtė djalė picariot.

Ishte Ēeloja, ai qė bėri pėr vete gjithė Jugun e Shqiperisė, qė ndėrgjegjėsoi tė gjithė krerėt shqiptarė tė asaj kohe, qė i bashkoi dhe i mbrojti nga dredhitė e sulltanėve dhe tė krerėve tė Portės sė lartė. Ishte Ēeloja ai, qė kėrkoi tė shmangte disa ftesa te Portės sė Lartė pėr tė pėrfituar amnistinė nga Porta e lartė. Shkurt, ishte njė hero, njė njeri i dalė nga gjiri i popullit tė thjeshtė, qė kėrkonte ta ēlironte nga vrugujt shekullore otomane. Pėr tė nuk kishte kuptim as internimi, as lavdet e Portės sė Lartė dhe as vuajtjet qė kaloi gjatė gjithė jetes sė tij. Ai ishte njė njeri i thjeshtė, njė hero qė do te jetojė gjithmonė nė zemrat e tė gjithėve, njė simbol i qashtėr edhe pėr letersinė tonė folklorike.

LEDIANA PAJA, POETE SHBA

*
Friday, September 10, 2010 2:13 AM
pegasi2003@yahoo.com

Pėrshėndetje mik i nderuar, z.Kristaq
dhe i nderuari z.Agron,si dhe tė gjithe ju miq e te tjere prezentė.
Tė nderuar e tė respektuar pjesemarrės nė kėtė veprimtari tė rėndėsishme, pėr njė kohė aq domethėnėse nė zhvillimet e tjera tė pastajme nė rrugėn tonė tė pėrbėrjes nė lėvizjen e madhe tė tė gjithė shqiptarėve pėr unifikimin e tyre njė kryengritje ēlirimtare, tė dijes dhe guximi-atdhetar e patriot eminent, qė kanė lėnė gjurmė nė historinė tonė kombėtare dhe me gjerė, nė pėrpjekjet e tyre tė mėdha tė luftės pėr liri pėr tokėn e tyre, pėr shtetin e identitetin Shqiptar si dhe zhvillimin e tyre krahas popujve tė tjerė tė pėrparuar tė Europės.
Ju pėrgėzoj pėr veprimtarinė e madhe qė po e bėni ne Picar tė Gjirokastrės nė nderim pėr Ēelo Picarin, Kapedan dhe luftėtar trim, bashkėkohės i Zenel Gjolekes,Tafil Buzit si dhe i Marko Boēarit. Me temėn personifikuese se “Bota ėshtė e Guximtarev”. Kjo ėshtė tema dhe boshti i kėtyre personaliteteve tona tė historisė sonė kombėtare, nė sajė tė tė cilėve ne kemi mbijetuar ndėr shekuj, duke rilindur si feniksi dhe i kemi kapėrcyer vdekjet tona pėr gjithe jetėn, vetėm e vetėm nė flijimet e trimave luftėtare e tė ditur, sakrificave dhe punės sė madhe e tė pashuar asnjėhere. Ata kanė ndriēuar dhe ndriēojne nė ndėrgjegjjen tone kolektive pėr t’i bėrė tė mundura ato qė mund tė dukeshin te pamundura, me punė dhe ndėrgjegje tė pastėr tė lirisė sė atdheut tė tyre. Idealistėt janė kurorat e kohės, ndėrsa guximtarėt janė pjesa pėrbėrėse e saj.Vetėm nė sajė tė tyre shoqėritė dhe kombet e shtete kanė marrė kthesa tė duhura dhe tė rėndėsishme tė zhvillimit tė kohės nė prosporitetin e shoqerisė, sepse ishin pjesa mė pėrbėrėse e kthesave tė mėdha.
Bota ėshtė e Guximtarėve, ėshtė e idealistėve tė saj.Andaj i kujtojmė sot dhe mot me krenari pėr gjithė punėn e tyre fisnike nė shėrbim tė lirisė e tė zhvillimit. Ata janė Arta dhe Preveza, ata janė vetė Shqipėria, ata janė vetė kombi ynė i tėrė dhe i vetėm nė njė flamur nė njė shkabė tė Gjergj Kastriotit, nė pėrbėrjen e ndėrgjegjes sonė, ata janė gjuha dhe identiteti yne i pėrjetshėm.
Dhe para tyre ne pėrulemi me respekt!
Pata deshirė pėr t’ju pėrshendetur prej sė largu, veprimtarinė tuaj te ēmuar e me shume respekt, tė gjithėve, duke ju uruar tė mira dhe suksese.
Me shume respekt Xhemajl Rudi, poet, studiues ZVICĖR

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA   Fri Sep 24, 2010 4:34 pm


Pėrshėndetje tė pėrzemėrta
Tė nderuar pjesėmarrės tė manifestimit tė picarit ! Punė tė mbarė tė nderuar bashkėfshatarė !
« Marko Boēari suliot/Qan e tė kėput me lot, Se me Ēe lon s’e del dot , Ėshtė djalė picariot ». kėngė popullore.
N ėpamundėsi pė rtė marrė pjesė nė kėtė solemnitet rasti, ju lutem t ;i pranoni pėrshėndetjet mė tė sinqerta vėllazėrore3 pjesėmarrėsve, veēanėrisht organizatorit, tė cilėt me veprimtarinė atdhetare e freskojnė kujtesėn kombėtare duke elufutar harresėn- armikune pamėshirshėm qė pa bujė bėn zhbėrjen eheroizmave tė betonuara me akte sublime nė kujtesėn tonė kolektive tė heronjve dhe heroinave qė lanė gjurmė nė kthesat mė tė vėshtira tė historisė sonė.
Sado qė historia ėshtė kryeneēe ndaj gabimeve eventuale, megjithatė ajo kurrė nuk ka mundėsi t’i shlyejė dhe t ;i mbulojė me pluhurine harresės heronjtė espikatur qė me trimėritė etyre burrėrishrt ua vunė gjoksin tė ėkqijave, por me sakrificėn e tyre sublime lanė gjurmė tė lavdishme duke bėrė kthesa tė ėmdha n histori.
Njėra ndėr figurat mė tė shqura tė periudhės sė mbijetesės dhe tė dėshmisė sė identitetit shqiptar ishte dhe ajo eluftėtarit ttrim tė paepur picariot Ēelo Picari (1802-1880) qė tok me shokėt Ali Pashė Tepelenėn, Marko Boēari, Zylyftar Podėn, Tafil Buzin, Asllan Kucėn, Veliko jaēen, Zenel Gjolekėn e tjerė. Iu bėnė bjeshkė epakalueshme zgjatjes sė robėrisė otomane qė sundoi Shqipėrinė pa ferrė nėn kėmbė.
Ata luftuan me njė heroizėm tė rrallė dhe shqiptarisht ranė nė altarin ė atdheut pėr t’i vėnė themelet e hekurudhės sė njė Shqipėrie tė pavarur dfhe pėrparimtare. Ėndrra e tyre ėedhe pse epėrgjakshme, zuri vend nderi nė kujtesėn historike, ndonėse me vonesė tė konsiderueshme, filloi tė lulėzojė me ngjyra lirie.
Lavdi e gjithė Hero jve tė Kombit
Me respekt t ė veēantė Nebih Bunjaku, Kryetar i LNPSHA « PEGASI » PRISHTINĖ, poet, mesues
Pishtinė , 10.09.2010


Ndue Ukaj2010-09-07 nė orėn 4:15.PD
Tė dashur krijues, atdhetar dhe njerėz tė dijės
Miq, shkrimtarė, dashamirės tė botės sė madhe tė kulturės, letėrsisė, historisė, Manifestimi ”Bota ėshtė e guximtarėve”, kushtuar Ēelo Picarit, mbi bazė tė librit tė Mete M. Peēit, ėshtė njė moment i mirė pėr tė reflektuar sa e fuqishme ėshtė fjala e shkruar, sa tė dobishme janė veprat kombėtare, tė cilat thandrohen ne mendjet dhe zemrat e njerėzve dhe shkėlqejnė si dritė udhėrrėfyese pėr breza nėpėr kohė.
Bota ėshtė e guximtarėve, ka shumė domethėnie, mirėpo domethėnia mė e mirė e kėsaj shprehje tė menēur, mund tė nxirret nga jeta dhe vepra e Ēelo Picarit.
Duke mė kujtuar njerėzit e kombit, veprimtarėt e dalluar kombėtarė, ju bėni njė shėrbim tė shumėfishtė pėr tė shkuarėn, pėr tė tashmen dhe mbi tė gjitha, pėr tė ardhmen. Pinjollėt kombėtarė, veprimtarėt kombėtarė, ata tė fushave tė dijės, tė kulturės e tė historisė, tė shkencės e tė letėrsisė, duhet kujtohen, shpesh dhe pareshtur, sepse kėshtu sforcojmė kujtesėn. Dhe duke e sforcuar kujtesėn, ne jemi tė aftė tė kuptojmė qartėsisht tė sotmen, ndėrsa krijojmė parakushtet e mira, me e ndėrtuar drejt tė ardhmen.
Prandaj, duke ju pėrgėzuar pėr kėtė manifestim shumė tė frytshėm, ju pėrcjell pėrshėndetjet dhe pėrgėzimet mė tė mira e mė tė sinqerta.
Ndue Ukaj, shkrimtar dhe studiues i letėrsisė


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA   Fri Sep 24, 2010 4:35 pm


Sponsorė tė veprimtarisė ‘Bota e guximtarėve”
Aqif Seferi , Dari Ruko, Haxhi Mahmuti, Arshi Zumbuli, Dritan Peē,i Ruzhdi Bime, Shkėlqim Guēe, Besim Koko, Artur Dalipi, Ēobo Haska, Novruz Thana, Serjan Kasemi, Hadėr Goxho, Zaho Zilfo.
Ndihmuan pėr ecuri tė veprimtarsiė:
Shkolla e mesme “Shyqo Sinani”, Grupi i tė rinjve Hava Malo Merko Shkrepa
Drejtor dhe botues: Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S , President i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve , Shkrimtarėve dhe Poetėve “PEGASI” ALBANIA
Kryeredaktor: Mete M. Peēi
ZevKryeredaktore: Anila Peēi
Redaksia : Lifto Peēi, Klement Dauti, Murat Memalla, Flora Malo
Fotografitė nga Jani Dede dhe Lorena Peēi
Kėshilli botues: Katjusha Pogaēe, Banush Malo, Muharrem Guēe, Halil Bilaj, Ferasete (Ngjelinaj Ēelaj, Daver Budo, Artur Duro, Hysni Koko, Malo Malo.
Kėshilli i sponsorizimti tė gazetws: Shamet Feruni, Hysni Koko, Malo Malo, Artur Dalipi, Arshi Zumbuli, Altin Haruniu, Isuf Ngjelina, Esat Saraēi, Adriatik Saraēi, Ēelo Mahmuti, Dari Ruko
Adresa e redaksisė: Lagjja
telefoni mobil++355693816547
Gazetėn do ta gjeni:
Picar Shkolla e mesme”Shyqo Sinani” Picar: Ēobo Haska, Namik Peēi
Tiranė: Arjanit Haruni, Fejzo Peēi Fier: Selfo Shehu Sarandw: Luftwtar Budo
Gjirokastwr: Shezair Koko, Altin Haruni Vlorw Anila Sali Peēi
SHBA Islam Peēi, Luan Dalipi (Hadfort) Greqi Athinw Dashamir Seferi Kanada : Bexhet Budo (Toronto)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: